Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

28 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

Mene jedino nervira stav nasih ljudi koji bukvalno navijaju za Putina kao da je jebena fudbalska utakmica a ne da ljudi ginu u ratu. To mi je užasno.

 

Neka glorifikacija ruske armije... bolje uzmite pa hvalite ruske pisce ili naučnike, to su ljudi od integriteta za divljenje, a ne ovi što se bave ubijanjem ljudi.

Ta stoka koja navija za Putina pojma nema o vrednim stvarima u Rusa. Nikad nista nisu procitali ni pogledali iz ruske kulture. Neobrazovani sljam koji se lozi na cvrste ruke, komunisticku gvozdenu pesnicu...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, djole said:

Gospodine Venger, od početka govorite kako ljudi ne razumeju, kako su po sredi mnogo dublje stvari koje tviter idioti ne razumeju, ali nisam video da ste ijednom napisali makar i delić neke analize. Izvolite, pozornica je vaša.

 

Zahvaljujem gospodine djole

 

Pa po onome sto sam ja citao i pratio poslednjih mesec-dva otkad se aktuelizovala prica, nema nekih izgleda da se odnosi izmedju Rusije i Ukrajine izglade u skorije vreme. I to nema preterano veze sa Putinom ili Zelenskim, nego se procesi odvijaju sami po sebi vec neko vreme i nastavili bi da se razvijaju i njihovim odlaskom. 

 

Rusi su ocekivali cak i neke pozitivne stvari od Zelenskog, ali su im se ocemivanja vrlo brzo rasprsla i otislo je sve na drugu stranu. Imas Zakon o starosedelackim narodima, ili tako nesto koji je usvojen prosle godine u Ukrajini. Tim zakonom Rusima nije priznat status takvog naroda u Ukrajini sto im uskracuje citav niz prava koje narodi koji su obuhvaceni zakonom u Ukrajini imaju. Takodje, uvedena je obavezna uptotreba ukrajinskog jezika na javnim mestima, tipa restorani, frizerski saloni itd. i musterija ima pravo da se zali ako mu usluga nije pruzena na ukrajinskom. Ovo je bitno jer 90% Ukrajinaca zna i ruski, kao i Rusa ukrajinski. Takodje sigurno vec 2-3 godine u medijima i u Rusiji i u Ukrajini se koriste izuzetno pogrdni nazivi za drugi narod, tipa Ukrajinci zovu Ruse nesto sto bi moglo da se prevede kao "krompirari", uzgajivaci krompira tako nesto, a i Rusi imaju neki pogrdan izraz za Ukrajince, ne znam sad tacno. Takodje, aktivnosti AZOV-a nisu uopste zanemarujuce.

 

Da ne sirim dalje, odnosi izmedju dve drzave, a bogami zadnjih godina i izmedju naroda su vrlo poremeceni. Tenzija postoji vec neko vreme i samo se cekalo ključanje. Nije se Putin probudio jednog jutra i odlucio se na okupaciju jer je lud. Postoji predistorija.

Edited by Venger
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Venger said:

 

 

Da ne sirim dalje, odnosi izmedju dve drzave, a bogami zadnjih godina i izmedju naroda su vrlo poremeceni. Tenzija postoji vec neko vreme i samo se cekalo ključanje. Nije se Putin probudio jednog jutra i odlucio se na okupaciju jer je lud. Postoji predistorija.

Svi ovde znamo da postoji predistorija, svesni smo nje. Ono gde se razilazimo je sledeže pitanje:
Da li predistorija opravdava da se ispali Iskander ili ne opravdava?

Baš tako da li je vredno lingvističko pitanje sa sve nacionalnim ehoom i da li su starosedelačka prava vredna rata ili ne. Putin je odgovorio na to pitanje zamagljivanjem, denacifikacijom i demilitarizacijom sve namigujući domaćoj publici da je sve u redu i da u stvari misli na lingvistiku i par zakona koji će ruse kao kolektiv u Ukrajini dovesti u privilegovan položaj.

Da lli sve to vredi onako etički?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Ma lepo je ovde neko napisao, ne lože se oni na Rusiju zbog nauke i umetnosti (jeri se taj Tolstojevski maže na leba?) nego zbog antizapadnjaštva. Ja još nijednog "rusofila" nisam upoznao a da mi je ukazao na neke skrivene bisere ruske nauke i umetnosti (a tu itekako imaju čime da se podiče) nego su to uglavnom likovi kojima je informer jedino štivo.

 

 

.

 

Evo mogu ja naprimer...Tacno se secam trenutka...

 

Davno, pre vise od deset godina, moj danasnji prijatelj, docent i pijanist moskovkskog konzervatorija Yakov Yurjevich Kaznelson... u njegovom domu , samo za moje usi odsvirao  " Осень " Cajkovskog.....osecaj koji uvek volim da vratim...

 

Medjutim uz to jos sam anglofil... i antiputin...i zao mi je kad dodjem u BG kad me salete neki klinci koji se loze na Rusiju iz pogresnih pretpostavki, toga nije bilo devedesetih naprimer...mislim zao mi je i kad vidim rusofobe...

 

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nema tu sta da se razgovara: Putin nema nikakvo opravdanje za ovaj napad. Osim toga ova opcija koju je odabrao jaaako suzava manevarski prostor i osim sto je zavrsio svoje kao predsednik, dobio je mesto u istoriji odmah posle podlipljenog. Nego, nesto bas razmisljam dok idem u Maxi da pazarim mesni narezak i toalet papir: da li ima sanse da Rusi ispale par taktickih nuklearni u  Ukrajini? Mislim ova uzajamna eskalacija ne moze da ide doveka.  

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Svi ovde znamo da postoji predistorija, svesni smo nje. Ono gde se razilazimo je sledeže pitanje:
Da li predistorija opravdava da se ispali Iskander ili ne opravdava?

Baš tako da li je vredno lingvističko pitanje sa sve nacionalnim ehoom i da li su starosedelačka prava vredna rata ili ne. Putin je odgovorio na to pitanje zamagljivanjem, denacifikacijom i demilitarizacijom sve namigujući domaćoj publici da je sve u redu i da u stvari misli na lingvistiku i par zakona koji će ruse kao kolektiv u Ukrajini dovesti u privilegovan položaj.

Da lli sve to vredi onako etički?

Po meni naravno da ne opravdava.

Ali mislim da se stiglo do tacke bez povratka u tim odnosima. Nije bilo potrebe ni za onakvim ratom u Jugoslaviji, ali kad tenzija dodje do te tacke i krene da se siri mrznja gotovo je.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

Bas jadan potez da se izbace ruski studenti sa evropskih univerziteta. Pa oni sto su hteli da studiraju u npr Holandiji sigurno nisu neki sto vole KGBovca. 

Nadam se da je dezinformacija, posto je pored opravdane i normalne srdzbe i besa zbog ruske invazije, proteklih dana isplivala i tona najprimitivnije rusofobije i sovinizma, lopatom se mogla skupljati. Nekad imam utisak da bi pojedini krugovi voleli da Rusi upadnu do Budimpeste i Beca

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, AgroLaki said:

 

Vest je valjda stigla od ruskog ombudsmana, ali izgleda da nije istinita, tj. nije otisla dalje od predloga. 

 

Sorry svima na dezinformaciji. Svakako se nadam da do toga nece doci, jer ti studenti su verovatno prvi protiv Vlade marmelade.  

Možda su stipendisti neke institucije koja je fasovala sankcije u ovoj turi ?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

Ne znam, reci mi ti koje opcije vidiš.

 

Koliko znam SAD nas ne uslovljavaju ucescem u NATO, zadovoljne su ovakvim stavom prema Rusiji, Kina nas ne uslovljava ni sa cim, kao ni Rusija ali od njih imamo energetsku zavisnost. Jedino je EU nezadovoljna izostankom sankcija, ali ako su oni, kako je Makron vise puta rekao, zatvorili vrata daljem prosirenju i nemaju nameru da doniraju razliku u odnosu na skuplji gas, ne znam kakvu drugu alternativu imamo. Da su nas ugurali u EU kao Bugare i Rumune pa da to i ima smisla, a posto nisu cini mi se da je lopta sve vreme kod njih u dvoristu.  Tako da ne vidim da postoji taj neki iskljuciv izbor koji si naveo, barem ne jos uvek. 

 

Sto se tice unutrasnjeg uredjenja to je nesto sa cim sami treba da se izborimo, nece nam niko to na tacni doneti, iako nas prilicno ometaju time sto cute i orave se mrtvi na ocigledan medijski mrak i autokratiju rezima. Nek se svako zapita zasto je to tako. Znamo da Kinu i Rusiju za to bas zabole ali ocigledno da i ovi drugi tj. treci nisu nista drugaciji.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Venger said:

Po meni naravno da ne opravdava.

Ali mislim da se stiglo do tacke bez povratka u tim odnosima. Nije bilo potrebe ni za onakvim ratom u Jugoslaviji, ali kad tenzija dodje do te tacke i krene da se siri mrznja gotovo je.

I ja razumem tako, onda će ovaj rat morati da ima pobednika da bi se završio.  Ali i poraženog.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Znao sam da će tako biti ali koliko je rusko-sovjetska proganda tragično loša od doba JNA nije bilo sličnog primera jadnosti u svom pojavnom obliku

 

Ja gledala neke ruske tv-vesti pa mi narativ sve nesto poznat.

 

”Vlasti su još jednom naglasile da ruska vojska ne napada civilne ciljeve i preduzima sve mere da zaštiti civile.” (Rossija kanal 1)

 

”Cilj vojne operacije je zaštita Donbasa. Ruska vojska nije naišla na otpor u Melitopolju. Kako je saopštilo Ministarstvo odbrane, stanovnici su vojsku dočekali crvenim zastavama.” (Novosti ne pervom kanale)

 

Rec ”rat” se konsekventno izbegava. Oni koji demonstriraju protiv rata su ”strani placenici”. 

 

Btw, htela sam ponovo da procitam onaj Putkov revizionisticki esej ("On the Historical Unity of Russians and Ukrainians") medjutim od juce nema sanse da me kremaljski sajt pusti - svaki put, njet! Mozda su se najutili na Svedsku koja je resila da prvi put nakon Zimskog rata 1939. kada je Finsku napala Rusija, posalje vojnu pomoc u zaracenu zemlju. Te ne mrzi da testiras i probas da udjes odavde? Zanima me sta nije u redu. 

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

Ovaj nas bi mogao da ispadne dzek jednom u zivotu i predlozi Beograd za mesto pregovora.

pa da organizujemo navijače i poštene srbe da špalirom i bacanjem cveća sod aerodroma do SIV-a dočekamo borce za panslavizam, osvetnike NATO bombardovanja SR Jugoslavije, denacifikatore.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  

5 minutes ago, Cyber said:

Te ne mrzi da testiras i probas da udjes odavde? Zanima me sta nije u redu. 

 

Ni meni ne otvara, ali ima npr. ovde arhivirano:

https://web.archive.org/web/20210713093824/http://en.kremlin.ru/events/president/news/66181

 

Po pravilu se uvek isplati proveriti na archive.org da li je stranica arhivirana, ova ima na stotine snapshotova. Ovaj gore linkovani je najstariji, ako nešto ne štima, možeš u gornjem desnom uglu da se šetaš po datumima.

Edited by erwin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...