Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 hour ago, zastotako said:

@Dragan

 

Nema sumnje, ima dosta gasa i struje, ali to ne moze niko da plati. Znam da ne priznajete cinjenice koliko dobro rade sankcije ali 30% domacinstva u nemackoj nisu u stanju da prate takve cene. Ja cu platiti tokom grejne sezone min 500 € Gasumlage da bi spasio nabavljace gasa. Imam pismeno da cena struje i gasa da se poveca za 300% min ako se stanje ne pogorsa. Ako bude zima zima i rusi igraju hard ball onda idemo iznad 500%. 
 

Nemacka 01-06/2022 ima pad importa derivata iz rusije za 22%, ali je vrednost skocilo 52%, na 22,6 milijardu €.

 

Preko zime ce rusi prodavati nemcima Mazda nekih 15 % gasa a zaradice vise nego prosle godine. 

Slobode nikad nije bilo a da se nije morala platiti neka cena.

Ukrajinci placaju zivotima i razorenom zemljom, nije valjda da Zapadna Evropa nije spremna da izgubi deo svoga standarda ?

Umreti od gladi sigurno niko nece, a mnoge stvari koje kupujemo su ionako nepotrebne.

Jedan komentar: 🙂

"Ne znam tko je to rekao da će Rusija bankrotirati.
Neće. Samo će znatno osiromašiti, a nema ništa lošeg u skromnom životu.
Ljudi koji žive skromno puno manje brundaju.
Švabe se bune. Jesi li čuo da se netko buni u Sj. Koreji? Njima je dobro jer žive skromnim životom."

Ruski BDP

"Per capita:
2013 - 16 000$
2021 - 12 000$
2022 - 11 000? 10 000?

Ukupni:
2013 - 2 292 mlrd $
2021 - 1 775 mlrd $
2022 - 1 500 mlrd? 1 400 mlrd?"

 

Зашто Русија штети себи замрзавањем снабдевања гасом

Руска економија је већ претрпана ценом агресивног рата против Украјине, текућом пандемијом и растућом инфлацијом. „Доживљава најгору рецесију у последњих 30 година“, примећује Сергеј Гуријев, професор економије на Париском институту за политичке науке и бивши главни економиста у Европској банци за обнову и развој (ЕБРД). Он очекује да ће се ситуација додатно погоршати у другој половини године. Међународни монетарни фонд (ММФ) такође очекује пад бруто домаћег производа за 8,5 одсто у 2022. години, док друге прогнозе још више наводе пад.

...

Укупан економски значај пословања са сировинама је порастао због потешкоћа у другим секторима, каже Гуриев. Према Међународној агенцији за енергетику, 2021. године 45 одсто прихода руског државног буџета долазило је од пословања са нафтом и гасом. У априлу је удео поново порастао за 66 одсто. Истина је да гас није толико важан као нафта“, каже Гуријев. „Али ако би Русија зауставила свој извоз гаса у Европу, изгубила би важан извор прихода.

...

Извоз нафте, с друге стране, могао би да има јачи утицај на руску политику, очекује Гуријев. Планирани нафтни ембарго, који је већ на снази у САД, а у Европи ће уследити од јануара, могао би тешко да погоди државни буџет. „Ако Путину понестане новца, биће му тешко да регрутује војнике“, очекује он.

 

 

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Topovsko meso, ovaj ce biti nazalost u sanduku za nedelju dana. Do poslednjeg ruskokog Ukrajinca.

 

Rado rus ide u vojnike 🙂 . Ovaj izgleda ne misli da mu preti genocid od Ukrajinaca, treba putin da pojača propagandu. Interesantno i ovaj iz Luganjska.

Link to comment
Share on other sites

Rusija je generalno bedna na nivou Srbije/Albanije/Moldavije, ako izuzmemo Moskvu i St. Petersburg i taj evropski deo.

 

U vise od pola administrativnih oblasti je nize od 6000. U Ceceniji je 2000, i to iz 2018, sad je prepolovljeno verovatno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, McLeod said:

Rusija je generalno bedna na nivou Srbije/Albanije/Moldavije, ako izuzmemo Moskvu i St. Petersburg i taj evropski deo.

 

U vise od pola administrativnih oblasti je nize od 6000. U Ceceniji je 2000, i to iz 2018, sad je prepolovljeno verovatno.

Ukrajina i Belorusija su isto u tom klubu neslavnih. Zapravo sve ex-sovjetske republike sem onih baltickih koje su se spasile. 

 

Pogotovo Ukrajina, otuda i cesta nezadovoljstva, te bune i revolucije (2004. i 2014. npr) koje nazalost nisu urodile plodom jer korupcija i kriminal i dalje istrajavaju. Plus rat koji je poceo jos 2014. a kulminirao otvorenom invaZijom Rusije ove godine. 

Edited by FrediB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kinezofili se takođe kriju iza apsolutnih cifara a kad im kažeš da su Srbiju prestigli pre nekih 7-8 godina ne veruju u taj info. Rusi su nas prestigli pre jedno 15 godina kada je krenula da skače cena energenata, no sa ovim sankcijama pitanje je vremena kada ćemo ih mi preskočiti. Toliko o tim drzavama.

 

Napadi na Krimu se najverovatnije izvode dronovima samoubicama koje lansiraju iz neposredne blizine meta. Da li to rade diverzanti ili neki lokalni gerilci nije mnogo bitno. To je pretpostavka za koju ja mislim da je najrealnija.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, FrediB said:

Ukrajina i Belorusija su isto u tom klubu neslavnih. Zapravo sve ex-sovjetske republike sem onih baltickih koje su se spasile. 

 

Pogotovo Ukrajina, otuda i cesta nezadovoljstva, te bune i revolucije (2004. i 2014. npr) koje nazalost nisu urodile plodom jer korupcija i kriminal i dalje istrajavaju. Plus rat koji je poceo jos 2014. a kulminirao otvorenom invaZijom Rusije ove godine. 

 

Makar Ukrajinci pokusavaju da urade nesto, da promene ali su sasvim lepo sputavani par puta od strane Rusije (strani faktor). Ovo je sada kulminacija svega. 

 

Ja sam neko je ziveo u Rusiji i Belorusiji (pretezno). Ne predugo ali ne kratko (skoro 5 godina), imao sasvim dovoljno kontakta sa drzavnim aparatom i ljudima. Moja presuda je: tu pomoci nema. Jedan uzasan sistem koji je iznedrio toliko mrznje prema bilo cemu civilizovanom, ne zato sto ih nesto ugrozava, vec sto moraju da se menjaju. To je moj generalni utisak. 

 

Ukrajna je jedini izuzetak (nisam ziveo tamo obilazio samo), zato sto nemaju diktatoriski rezim i imaju slobodu (pricam o drzavnom aparatu) da pricaju protiv vlasti, da se organizuju i menjaju.

Edited by Dzoni_m
  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

 

 

Napadi na Krimu se najverovatnije izvode dronovima samoubicama koje lansiraju iz neposredne blizine meta. Da li to rade diverzanti ili neki lokalni gerilci nije mnogo bitno. To je pretpostavka za koju ja mislim da je najrealnija.

Ne zna se sta je sramotnije po ruse. Da njihove mocne vazdusno kosmicke snage ne mogu da zastite Krim ili da imaju diverzante na teritoriji koju kontrolisu godinama.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dzoni_m said:

 

Makar Ukrajinci pokusavaju da urade nesto, da promene ali su sasvim lepo sputavani par puta od strane Rusije (strani faktor). Ovo je sada kulminacija svega. 

 

Ja sam neko je ziveo u Rusiji i Belorusiji (pretezno). Ne predugo ali ne kratko (skoro 5 godina), imao sasvim dovoljno kontakta sa drzavnim aparatom i ljudima. Moja presuda je: tu pomoci nema. Jedan uzasan sistem koji je iznedrio toliko mrznje prema bilo cemu civilizovanom, ne zato sto ih nesto ugrozava, vec sto moraju da se menjaju. To je moj generalni utisak. 

 

Ukrajna je jedini izuzetak (nisam ziveo tamo obilazio samo), zato sto nemaju diktatoriski rezim i imaju slobodu (pricam o drzavnom aparatu) da pricaju protiv vlasti, da se organizuju i menjaju.

Sto se Belorusa tice, bunili su se oni masovno i to vise puta, npr. 2020. kada se brkonji ozbiljno uzdrmala fotelja.

 

No, posto nista od toga nije uspelo, reklo bi se da je taktika Belorusa da se jednostavno hiberniraju, tihuju i miruju sve dok matori tiranin jednostavno ne umre. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Dragan said:

Grafikoni cijena nafte


Opec Basket - 100.04 $ (-3.06%)
WTI Crude - 87.21 $ (-2.46%)

 

Dobar trend i u pogledu sankcija, a i za Evropu / svet.

 

Zalihe gasa u EU na 74.74 % (14.8.)

 

 

 

Opec Basket - 97.44 $ (-2.60%)

WTI Crude - 86.49 $ (-0.05%)

Ako se ovaj trend nastavi, ili cene ostanu, uskoro ce zli gnom ostati bez para (ionako prodaju sa velikim popustom Indiji i Kini, a proizvodnja ipak kosta, da ne govorimo o buducim investicijama i nedostatku tehnologije).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno da nece ostati bez para,brate mili,kacili smo sta su Nemci projektovali oko ruskog gasa i to najoptimisticnije prognoze i nisu bas lepo izgledale po Evropu,barem ne u narednih 10-12 godina,dok se stvaru ne prekomponuju a to ce kostati i kostati i ekonomija ce osetiti,ali ce se ici na to po svaku cenu.O tecnom gasu kao zameni i svemu sto uz to ide da ne pricam,sto rece ministar finansija Nemacke pre neki dan,model po kojem smo ziveli je mrtav.

Link to comment
Share on other sites

Pa pogresili su sto su uopste verovali putleru i Rusima, tj ruskoj državi. Posle 1000 godina iskustva sa njima, stvarno, ko je to uopste smislio da im veruje. Ima u ovom Kisjuhasovom tekstu, jedini ko ih je provalio je bio predsednik Estonije, jos 1994, kad je Putin bio zamenik gradonacelnika Sankt Peterburga, samo sto ga niko nije slusao, tj niko osim Putina. E pa sad ima da se ispravlja ta istorijska nepravda i da se malo stegne kais, ali ce svakako biti ispravljena greska :classic_biggrin:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Gaga said:

Naravno da nece ostati bez para,brate mili,kacili smo sta su Nemci projektovali oko ruskog gasa i to najoptimisticnije prognoze i nisu bas lepo izgledale po Evropu,barem ne u narednih 10-12 godina,dok se stvaru ne prekomponuju a to ce kostati i kostati i ekonomija ce osetiti,ali ce se ici na to po svaku cenu.O tecnom gasu kao zameni i svemu sto uz to ide da ne pricam,sto rece ministar finansija Nemacke pre neki dan,model po kojem smo ziveli je mrtav.

 

Nafta je bitnija od gasa ako pričamo o ruskom budžetu. Gas je bitan samo zato što je to poluga za ucenjivanje EU. Jedino što je tu bitno je da li će Putin prekinuti izvoz pre nego što se EU snađe da im ne treba više njegov gas.

 

Po ovim cenama gde je gas žestoko skočio u prvih sto dana rata rusija je izvezla 70 milijardi  $ nafte i 30 milijardi $ gasa. U Perspektivi tih 70 milijardi $ će da se smanjuje a to znači ili kresanje budžeta ili krcanje novca iz rezervi. Rat košta, neke najmanje procene su da Rusija troši 10-15 milijardi $ mesečno na ovaj rat, a po nekim čak i 30 milijardi dolara mesečno. I to u situaciji kada im ekonomija pada i u perspektivi će da pada i dalje jer bez saradnje sa zapadom nema šanse da dižu ekonomiju. Tako da Putinu takođe kuca sat, jer trenutno troši rezerve koje je akumulirao i za koje se procenjuje da su oko 300-400 milijardi $ ako oduzmemo ono što mu je blokirano napolju. Videćemo kako će planirati budžet za sledeću godinu ako ne bude rezanja znači da će nastaviti da troše rezerve.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, AgroLaki said:

Sta mislite, jel postoji realna opasnost da Severna Koreja posalje Rusima tih 100k vojnika sto se pominje, u zamenu za hranu i energente.

Koliko Severnokorejaca je inace izaslo iz SK proteklih 50 godina ?

I koliko bi ih zelelo ostati kada jednom izadju.

PS

I pored velikih para koje zli gnom trenutno jos dobija za energente, treba videti i stranu rashoda.

- ratni troskovi

- troskovi represivnog aparata za domacu upotrebu

- troskovi odrzanja socijalnog mira (uskoro sve vise nezaposlenih)

- troskovi proizvodnje drzavnih firmi

- troskovi korupcije (oligarsi)

- neophodne investicije u infrastrukturu na pr.

kao i nemogucnost obnavljanja tehnologije (cak ni za koriscenje nafte/gasa),

ili uvoz nekih drugih stvari.

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

 

1 minute ago, Dragan said:

Koliko Severnokorejaca je inace izaslo iz SK proteklih 50 godina ?

I koliko bi ih zelelo ostati kada jednom izadju.

 

Pa pazi, verujem da bi bilo prebega, ali i da bi bio deo njih koji bi se borili ko bikovi, sa vecom motivacijom nego Rusi, jer oni su od malih nogu odgojeni da mrze Ameriku, a ubacili bi im u glavu da je ovo rat protiv Amerike. 

Link to comment
Share on other sites

  

Quote

EXCLUSIVE Russia sees 38% rise in energy export earnings this year - govt document

MOSCOW, Aug 17 (Reuters) - Higher oil export volumes, coupled with rising gas prices, will boost Russia's earnings from energy exports to $337.5 billion this year, a 38% rise on 2021, according to an economy ministry document seen by Reuters.

The jump in revenues, if it materialises, will help shore up Russia's economy in the face of waves of Western sanctions.

It will provide President Vladimir Putin with cash to fund military spending or to boost wages and pensions at a time when the economy has fallen into recession and inflation is eroding living standards.

But the boom in energy earnings only partly compensates for the damage from sanctions to the economy overall, analysts said.

"The impact of sanctions on Russia's economy is very uneven. In some sectors, it has been catastrophic, such as the car industry. The oil sector is relatively unscathed for now," said Janis Kluge, senior associate at the German Institute for International and Security Affairs.

Besides autos, he cited IT and finance as two of the sectors worst hit. "These sectors have had the strongest links to the West and are consequently suffering the most."

The ministry document projects energy export earnings will ease to $255.8 billion next year, still higher than the 2021 figure of $244.2 billion.

The economy ministry did not reply to a request for comment.

The average gas export price will more than double this year to $730 per 1,000 cubic meters, before gradually falling until the end of 2025, according to the forecast.

Gas flows from Russia, Europe's top supplier, are running at reduced levels this year after one route was shut when Moscow sent troops into Ukraine in February, some European countries were cut off for refusing to pay for gas in roubles, and a dispute broke out over repairs to a turbine for the Nord Stream 1 pipeline from Russia to Germany.

Gas prices have surged as a result, confronting European consumers with the threat of energy rationing this winter, and inflation levels not seen for decades.

The economy ministry now forecasts pipeline gas volumes from Russian exporter Gazprom (GAZP.MM) will fall to 170.4 billion cubic meters (bcm) this year, compared to its forecast published in May of 185 bcm and versus 205.6 bcm exported in 2021.

RISING OIL OUTPUT
Russia has started to gradually increase its oil production after sanctions-related curbs and as Asian buyers have increased purchases, leading Moscow to increase its forecasts for output and exports until the end of 2025, the document showed.

Gazprom has also said gas supplies are increasing to China, but has not provided detail and Europe remains by far the bigger market for Russian gas.

Overall, economy ministry forecasts seen by Reuters earlier this week suggest Russia's economy is dealing with sanctions better than Moscow initially feared and will contract less than expected.

At one point, the ministry had warned the economy was on track to shrink by more than 12%, in what would be the biggest fall in economic output since the collapse of the Soviet Union and a resulting crisis in mid-1990s.

It now expects GDP to shrink 4.2% this year and real disposable incomes to fall 2.8%.

https://www.reuters.com/business/energy/exclusive-russia-forecasts-export-gas-price-will-more-than-double-2022-2022-08-17/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, AgroLaki said:

Sta mislite, jel postoji realna opasnost da Severna Koreja posalje Rusima tih 100k vojnika sto se pominje, u zamenu za hranu i energente.

Pa to ti je onda pocetak treceg svetskig rata. Borili bi se oni kao lavovi, ali nije im ovo Severna Koreja. Pa kad vide prvu ruskinju i ukrajinku ima oci da im ispadnu. 100k vojnika da tek tako posalju je smesno. 

 

Meni je vise pun qrac vucica i orbana, a ne ovih globalnih diktatora. Ako Ukrajina izgubi ovaj rat, svet ce otici u pravcu takvih slicnih ljudi. 

 

Oni pricaju novi svetski poredak, a to u globalu znaci sto ste glasali, glasali ste.

 

Kakva Severna Koreja, ne da bi prebegli vec niko na frontu ne bi ostao, mozda par hiljada zaludjenika. Njihov mozak jeste kasha, pa njima je uzas. Slusati onog malig debelog iskompleksiranog idiota svaki dan, po ceo dan je bolest teza od kancera.

 

Rusima te dolaze Afrikanci, pa Asadisti i sad Koreanci.

 

Evropljani ne razumeju ovaj rat i misle odredjeni broj da ce sve biti isto ako bude pobednika.

 

Ako postoji nesto izmedju usa i rusije lose, sad je vreme da se cepaju, ovo preko proksija ne deluje da se bas previse ne vole.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Devil In My Pants said:

Kakva Severna Koreja, ne da bi prebegli vec niko na frontu ne bi ostao, mozda par hiljada zaludjenika. Njihov mozak jeste kasha, pa njima je uzas. Slusati onog malig debelog iskompleksiranog idiota svaki dan, po ceo dan je bolest teza od kancera.

 

Misliš li da je tvoj, moj, naš mozak nešto bolji od njihovog, mi svakodnevno slušamo ovog našeg, nije toliko tvrd sistem kao tamo a opet trpimo, eventualno dižemo revoluciju na forumu.

Svojevremeno, ovde, kod nas, imao sam prilike da čujem pojedince da kažu za Rumune da nemaju mozga, nemaju petlju, kukavice, mi nikad ne bismo trpeli Čaušeskua, evo Rumunije tri koraka ispred nas hrabrih i pametnih, trprli su i svakodnevno slušali Nemci Hitlera, Rusi, Ukrainci, Litvanci, Letonci, Estonci i drugi Staljina, Brežnjeva...

Čovek je čudna biljka, prilagodi se, ne kaže se slučajno, ne daj bože što se trpet može.

Ne verujem ni ja da će doći do angažovanja vojnika SK u Ukrajini, bar ne nekog značajnog broja, oni nemaju ni generala koji zna iz iskustva šta je rat, kamoli vojnika, to što žive decenijama permanentnu vojnu paradu, to je predstava, gluma.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Div said:

 

Misliš li da je tvoj, moj, naš mozak nešto bolji od njihovog, mi svakodnevno slušamo ovog našeg, nije toliko tvrd sistem kao tamo a opet trpimo, eventualno dižemo revoluciju na forumu.

Svojevremeno, ovde, kod nas, imao sam prilike da čujem pojedince da kažu za Rumune da nemaju mozga, nemaju petlju, kukavice, mi nikad ne bismo trpeli Čaušeskua, evo Rumunije tri koraka ispred nas hrabrih i pametnih, trprli su i svakodnevno slušali Nemci Hitlera, Rusi, Ukrainci, Litvanci, Letonci, Estonci i drugi Staljina, Brežnjeva...

Čovek je čudna biljka, prilagodi se, ne kaže se slučajno, ne daj bože što se trpet može.

Ne verujem ni ja da će doći do angažovanja vojnika SK u Ukrajini, bar ne nekog značajnog broja, oni nemaju ni generala koji zna iz iskustva šta je rat, kamoli vojnika, to što žive decenijama permanentnu vojnu paradu, to je predstava, gluma.

 

Nije trenutno stanje u svetu ni malo naivno.  Pre bih rizikivao sa nekim glibalnim ratom nego da buducnost bude pustena u ruke novog sveCkog poredka.

 

Orbana i Psihopatu su pravili po iszom kalupu. Dista politicara bi zeleli njihova mesta, polako se gube institucije, a pita se par ljudi.

 

Srbija je zaostala zemlja i mi smo relativno svesni svega, ali volimo ovakav zivot, vecina. Nekim kao Ukrajincima je muka od toga i bore se za buducnost, koja ce nedvosmisleno za 10-20g biti odlicna. Mi cemo jos drveti o cetnicima, partizanima, Kosovu i prajdu 

 

Primer Rumunije nam je pokazao i dokazao, a Ukrajina ce potvrditi da se danas promene desavaju samo prolivanjem krvi.

 

Po protestima se vidi koliko smo blizu..realnost je samo da treba otici iz ove vukojebine.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...