Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 minute ago, shonke said:

Može malo razrade nakon ovog uvoda?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Nema potrebe za nekom razradom. Radi se o zastarelim kantama. Neupotrebljivi za moderno ratovanje. Dosta losiji od onog sto obe strane trenutno koriste. 

 

Mada, ti leopardi se spominju od samog pocetka rata... 

Link to comment
Share on other sites

U jednom periodu su US i Rus vojne baze bile prilicno blizu jedna druge (u Kirgistanu koliko znam). Na nekih 30-40 km maks. Te 2008 Rusija je dozvolila kopneni transport (preko svoje teritorije) NATO snagama u svrhu snabdjevanja trupa svim potrepstinama pa i oruzjem (Avganistan) ali ne i vazdusni prostor (sto mi je donekle logicno zbog ruske doktrine, gdje se i sobro obucen pas krije kao vojna tajna). Ali jesu nedvosmisleno rekli da nece tolerisati ulazak Gruzije i Ukrajine u NATO.  To jesu cinjenice.

14 godina kasnije ni jedna od njih nije u nato ali zato će biti bar jedna od te dve a još dve koje nisu nikad ni htele će da uđu ekspresno.

 

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

Nema potrebe za nekom razradom. Radi se o zastarelim kantama. Neupotrebljivi za moderno ratovanje. Dosta losiji od onog sto obe strane trenutno koriste. 

 

Mada, ti leopardi se spominju od samog pocetka rata... 

Pa zanimalo me u smislu zašto misli da su Ukrajinci prsli ako im ovi daju te leoparde? Ne pratim vojnu tehniku pa mi leopard ne znači mnogo. Očito se ratosiljaju tehnike da "naprave mesta" za nova oružja u koja će da spucaju onih 100 milijardi.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, shonke said:

14 godina kasnije ni jedna od njih nije u nato ali zato će biti bar jedna od te dve a još dve koje nisu nikad ni htele će da uđu ekspresno.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Pa zanimalo me u smislu zašto misliš da su Ukrajinci prsli ako im ovi daju te leoparde? Ne pratim vojnu tehniku pa mi leopard ne znači mnogo. Očito se ratosiljaju tehnike da "naprave mesta" za nova oružja u koja će da spucaju onih 100 milijardi.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Pa ako uzimaju nesto sto im je prakticno neupotrebljivo i losije je od onog sto imaju na papiru, znaci da su u problemu i u fazonu daj sta das.

 

Taj leopard je tenk iz sezdesetih godina, a i kada je napravljen nije vazio za neki ozbiljan tenk. Znaci ni u to vreme nije bio bas na ceni i vazio je za losijeg od svojih sovjetskih vrsnjaka. I Rusi i Ukrajinci trenutno koriste znatno bolje tenkove od njega. 

Sa ovim tenkom u ovoj fazi rata Ukrajinci ne dobijaju nista. 

Link to comment
Share on other sites

Pa bolje i Leopard 1 nego ništa 🙂

 

Starija tehnologija znači i brže prilagođavanje ukrajinaca upotrebi tog tenka. Mislim da su Nemci skoro sve L1 modernizovali na sandarde iz kasnih 80-ih tako da ne bih ja to potcenjivao u odnosu na recimo poljske T-72 koji sasvim ok služe trenutno.

 

Ruski kanali javljaju o napadu na Liman, ima i snimaka iz grada, ali teško je znati da li je verodostojno. Kod Popasne i dalje Rusi napreduju, čini mi se pre svega ka Siversku i Lisičansku, manje ka Bahmutu.

 

Rusi su zauzeli Mironovski što reče ranije Beonegro ali su mostovi uništeni tako da je taj pravac bez neke perspektive. 

 

Obzirom na uspavani vikend prilično događaja danas je bilo. Videćemo šta je stvarno a šta propaganda.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Može malo razrade nakon ovog uvoda?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

A sad je vec objasnio, ja cu samo navesti da je Leo1 ozbiljan promasaj, koncepcija je bila da oklop nije bitan pa skoro da ga ni nema, npr Panter ima deblji oklop od Leoparda 1 iako je Panter razvijen 1941god!

 

Npr Leo1 prva varijanta ima 70mm debelu prednju plocu kupole, poredjenja radi T-55 ima oko 200mm. A5 je mislim dobio neke dodatne panele od Lexana (plastike) a to ne pomaze mnogo kad ga pogodi pancirna granata. Ako ga pogodi RPG npr moze da pomogne ali opet pitanje koji RPG. Jednostavno Nemci nemaju sta drugo da posalje, Leopard 2 nemaju mnogo plus trosi goriva samo tako a cini mi se da su mostovi u sssr radjeni za tezinu sovjetskih tenkova, valjda limit od 50tona.

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Više od 6,5 miliona izbeglica

UN-OVA agencija za izbeglice, UNHCR, objavila je da je više od 6,5 miliona ljudi pobeglo iz Ukrajine zbog rata.

 

 

Zamislite da je cela jedna Srbija morala da izbegne, taj stepen razaranja. Katastrofa. 

1 hour ago, Klotzen said:

Pa bolje i Leopard 1 nego ništa 🙂

 

Starija tehnologija znači i brže prilagođavanje ukrajinaca upotrebi tog tenka. Mislim da su Nemci skoro sve L1 modernizovali na sandarde iz kasnih 80-ih tako da ne bih ja to potcenjivao u odnosu na recimo poljske T-72 koji sasvim ok služe trenutno.

 

Ruski kanali javljaju o napadu na Liman, ima i snimaka iz grada, ali teško je znati da li je verodostojno. Kod Popasne i dalje Rusi napreduju, čini mi se pre svega ka Siversku i Lisičansku, manje ka Bahmutu.

 

Rusi su zauzeli Mironovski što reče ranije Beonegro ali su mostovi uništeni tako da je taj pravac bez neke perspektive. 

 

Obzirom na uspavani vikend prilično događaja danas je bilo. Videćemo šta je stvarno a šta propaganda.

 

Jel ima ovde neko da ne koristi T-72, jos samo da mi kazete da ih i Amerikanci koriste. Imam osecaj da u ovom ratu sem T-72 nije vidjeno nista drugo. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, AgroLaki said:

Jel ima ovde neko da ne koristi T-72, jos samo da mi kazete da ih i Amerikanci koriste. Imam osecaj da u ovom ratu sem T-72 nije vidjeno nista drugo. 

Slovenci su poslali nekoliko M84. To nije T72, to je hendikepirani rođak T72 🙄

 

EDIT: interesantna priča okleN Amerikancima Mi 17 da pošalju Ukrajincima:

 

 

govna imperijalistička okupirala slobodarski Avganistan, onda im dali pare da kupe oružje i kad su na tenderu avganistanske vlasti instalirane od govana imperijalističkih odabrale ruske kelikoptere pravac od Rosoboroneksporta govna imperijalistička pustila Avganistance da proslede pare ruskom državnom preduzećetu, iako je na tenderu učestvovao i riprezent govana imperijalističkih. Štonoreko Kesić - FAŠIZAM

Edited by Beonegro
  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

14 godina kasnije ni jedna od njih nije u nato ali zato će biti bar jedna od te dve a još dve koje nisu nikad ni htele će da uđu ekspresno.

 

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

Pa zanimalo me u smislu zašto misli da su Ukrajinci prsli ako im ovi daju te leoparde? Ne pratim vojnu tehniku pa mi leopard ne znači mnogo. Očito se ratosiljaju tehnike da "naprave mesta" za nova oružja u koja će da spucaju onih 100 milijardi.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

Nisu naravno. Ali prilicno priblizavanje Ukrajine tome je bilo. Licni utisak je da se to ne bi dogodilo jos iha-ha a sad kakve je informacije imao ruski vrh je spekulacija kojom ne bih da se bavim. 
Opasan zabrlj je rusko vodjstvo napravilo sa ovim ratom.
 

Link to comment
Share on other sites

Ovaj rat nam je pokazao da je iluzorno porediti tenkove međusobno kada tenkovskih bitaka više uopšte nema. Većina tenkova biva uništena od strane artiljerije ili PTO a tu su svi slabi. Bitno je samo kakvu optiku ima i da li je sposoban da uoči  i pogodi metu. Tako da se ja ne bi smarao sa tim koji je tenk bolji od kog. A što se tiče meta uglavnom gađaju pešadiju i utvrđene objekte.

 

@AgroLaki

 

Pa imali su ih svi iz Varšavskog pakta, velik broj je i modernizovan pa je i danas operativan. Sada ih daju Ukrajincima jer oni su slični ukrajinksim tenkovima.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Beonegro said:

Slovenci su poslali nekoliko M84. To nije T72, to je hendikepirani rođak T72 🙄

 

EDIT: interesantna priča okleN Amerikancima Mi 17 da pošalju Ukrajincima:

 

 

govna imperijalistička okupirala slobodarski Avganistan, onda im dali pare da kupe oružje i kad su na tenderu avganistanske vlasti instalirane od govana imperijalističkih odabrale ruske kelikoptere pravac od Rosoboroneksporta govna imperijalistička pustila Avganistance da proslede pare ruskom državnom preduzećetu, iako je na tenderu učestvovao i riprezent govana imperijalističkih. Štonoreko Kesić - FAŠIZAM

Nešto me svrbi u sećanju jel` ono Leopard 1 iz sastava Unprofora nalupao neku MtBr iz VRS neđe u Bosni? Nešto kao da je bila ta neka epizoda... Valjda je ta MtBr kako dolikuje vozala T-34 i T-55? 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, urosg3 said:

Nešto me svrbi u sećanju jel` ono Leopard 1 iz sastava Unprofora nalupao neku MtBr iz VRS neđe u Bosni? Nešto kao da je bila ta neka epizoda... Valjda je ta MtBr kako dolikuje vozala T-34 i T-55? 

 

Jeees bokme

Edited by Beonegro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bravo za Putka, uspeo je ono o cemu su kineski carevi sanjali u srednjem veku - da od citavog severa Azije napravi kinesku provinciju koju ce koristiti za crpljenje resursa i bukvalno porobiti.

 

I to treba znati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zašto da ne? Ne treba kriti prave afinitete, to nije zdravo. Svaka ptica i treba da preleti svome jatu, a stratezi neće crći i bez toga što im baš putko kao nudi. Nisu ni postali to što su zbog putka i njegovih sirovina, pa neće ni bez njih propasti. Naročito zato što neće ni taj još dugo. Ali ipak više zbog toga što će nabavljati to isto preko druga Sija, možda malo skuplje, ali to nije važno, ili na drugim mestima, ili će jednostavno smisliti nešto treće. A putko i ostali, a naročito njegovi uđiguzi neka onda duvaju... u trubu od radosti što su konačno tamo gde spadaju. To su i hteli, zar nisu?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

ili će jednostavno smisliti nešto treće. A putko i ostali, a naročito njegovi uđiguzi neka onda duvaju.

A dok se to ne desi , ako se i desi ?

U kom pravcu će ići Evrpski brod?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, sasa965 said:

A dok se to ne desi , ako se i desi ?

U kom pravcu će ići Evropski brod?

U pravcu welfare state, kao i u decenijama nakon II rata. Jačanje institucija, vladavina prava i welfare state.
 

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, urosg3 said:

U pravcu welfare state,

Recimo da si u pravu, kako da se taj cilj tehnički postigne?

 

35 minutes ago, urosg3 said:

kao i u decenijama nakon II rata.

Osim što je Evropa tehnički bankrot sa inflacijom oko 10% , bankrot je i USA ekonomija. Ko će tu obnovu da finansira ? Posle drugog sv. rata Evropu je podigla USA.Ko će to da finansira?

Evropa je danas u sličnoj situaciji kao Srbija 1999, nije učestvovala u ratu ali ga je izgubila na svakom nivou.

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Bankrot Evropa i Amerika koja ima da izdvoji preko 100 milijardi dolara jednokratne pomoci za Ukrajinu, ali Rusija ce jacati jer ce Kinezi kupovati naftu i gas.

 

Kome nije jasno kako je moguce da su mnogi ljudi u Srbiji potpuno operisani od realnosti i logike, samo ovakve stvari da cita, da vidi da postoji svasta, iako zvuci neverovatno na prvu loptu.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...