Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Što se tiče bespilotne što je pala U ZG. Ovih dana uz Ukrajinsku granicu leti gomila NATO aviona koji nisu označeni na radardskoj mapi, pogotovo američki špijunski dronovi. U takvoj situaciji poslednje što treba da rade Rumuni i Mađari je da obaraju neidentifikovanu letelicu jer je postoji verovatnoća da oborite svoj avion. Ne bih se začudio da lete i transportni avioni neobeleženi koji prevoze oružje. Da obore slučajno jedan od njih pukla bi neviđena bruka.

 

Na sličan način su recimo Sirijci oborili Ruski avion pre par godina. Izrael im poslao "rovca" ovi se pogubili, ispalili AA rakete i pogodili Ruski avion koji se našao na njihovoj putanji. To su verovatno Rusi i hteli da isprovociraju puštanjem te letelice.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Upravo sam saznala da je ubijeni novinar u Kijevu, prijatelj mog prijatelja. Ne znam ni sta da mu kazem, da je poginuo u izuzetno besmislenom ratu. 

Da li barem oni oko Putina vide gde ovo vodi? Sta im je uopste plan?

 

Ja bih tvom prijatelju rekao da je novinar poginuo radeći posao, iz ovo novinara koje poznajem oni jako vole to što rade, novinarstvo ih determiniše na način na koji retko koja profesija determiniše ličnost. Ja bih dodao da je pokojni novinar snažno želeo da bude tu gde je poginuo, da je verovao da svojim radom čini delo koje može da promeni nešto.
Ja bih mu rekao da u svemu što pretpostavljamo može da nađe utehu i sebi i bližnjima koji su ga volei zato što je taka. Hrabar, uveren da radi posao koji čini promenu na bolje i da se tu negde pomirenje tebe, tvojih prijatelja sa njegovom smrću. 
Sve to kad razmisliš može čak i da zvuči banalno, ali nemoj da misliš da je i to jednostavno, snaga izgovorene reči postoji, meni kadd je otac umro par prijatelja su mi ispričali nekih par mišljenja o njemu koje nisu bile obična fraza i danas kad se osvrnem zaista je tih nekoliko rečenica značilo moje posthumno pomirenje sa njim.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ukrajinska artiljerija nešto nabola u okolini Kijeva :

 

 

 

Inače slabo se šta dešava, Rusi žestoko bombarduju Harkov i Marijupol, pomaka ima jako malo. Mislim da spremaju napad na Marijupol, to će najverovatnije biti prva meta od većih gradova.

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, urosg3 said:

Ja bih tvom prijatelju rekao da je novinar poginuo radeći posao, iz ovo novinara koje poznajem oni jako vole to što rade, novinarstvo ih determiniše na način na koji retko koja profesija determiniše ličnost. Ja bih dodao da je pokojni novinar snažno želeo da bude tu gde je poginuo, da je verovao da svojim radom čini delo koje može da promeni nešto.
Ja bih mu rekao da u svemu što pretpostavljamo može da nađe utehu i sebi i bližnjima koji su ga volei zato što je taka. Hrabar, uveren da radi posao koji čini promenu na bolje i da se tu negde pomirenje tebe, tvojih prijatelja sa njegovom smrću. 
Sve to kad razmisliš može čak i da zvuči banalno, ali nemoj da misliš da je i to jednostavno, snaga izgovorene reči postoji, meni kadd je otac umro par prijatelja su mi ispričali nekih par mišljenja o njemu koje nisu bile obična fraza i danas kad se osvrnem zaista je tih nekoliko rečenica značilo moje posthumno pomirenje sa njim.

Interesatno, ali tako je odprilike moj prijatelj opisao poginulog. Da je voleo svoj posao, radio dokumentarce sa mnogo posvecenosti, i uvek bio negde gde je mislio da ima bitna prica, da su se zadnjih godina redje vidjali jer je on uvek bio negde u potrazi za bitnom temom. Zao mi takvog coveka, ali i mog prijatelja koji pomalo izgubljeno pita zasto, u Ukrajini.

Jbga nemam zato a koje objasnjava ovaj rat. U odnosu na vecinu drugih sukoba, ovde nema logicno objasnjenje. Obicno mozes da uzmes geoploticke, strateske, ekonomske ili neke slicne logicne razloge da objasnis sukob, ovde mi stvarno nije jasno sta Putin radi. Ruska objasnjenja zvuce idiotski, a svi ostali slezu ramenima i nemaju odgovor, ili nece da ga daju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na temu objasnjenja rata evo jedan tekst koji daje neko objasnjenje, meni interesantno, priznajem da nemam pojma ko je ovaj hrvatski novinar i analiticar, nisam strucnjak, poslali mi link ja procitala i nisam se pokajala zbog potrosenog vremena. Jedno vidjenje situacije

 

https://www.geopolitika.news/analize/z-meter-tko-je-zakazao-po-pitanju-ukrajine-i-zasto-poput-domina-sada-padaju-sve-maske/

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ciao said:

Na temu objasnjenja rata evo jedan tekst koji daje neko objasnjenje, meni interesantno, priznajem da nemam pojma ko je ovaj hrvatski novinar i analiticar, nisam strucnjak, poslali mi link ja procitala i nisam se pokajala zbog potrosenog vremena. Jedno vidjenje situacije

 

https://www.geopolitika.news/analize/z-meter-tko-je-zakazao-po-pitanju-ukrajine-i-zasto-poput-domina-sada-padaju-sve-maske/

 

 

Ovo je otprilike sentimentalni clap-trap koji Rusija prica, I ponavljanje ruskih floskula. Ne znam novinara, ali "zastita ruskih nacionalnih interesa" ne objasnjava rat. Zato sto ne objasnjava koje ruske nacionalne interese je Ukrajina ugrozila. Znaci vole Odesu, I imaju sentimentalnu vezanost, nije razlog za rat. Ne znam sta je hteo reci sa energentima, jer ni tu Ukrajina nije ugrozila interese Rusije.

Uobicajeni razlozi za napad na suverenu zemlju su:

- ekonomsko/teritorijalni interesi (prirodni resursi I bogatstva koje nesto ne vidim da Ukrajina ima specijalno da bi probao da je zauzmes, osim ako neces glavobolju)

- strateski (sto su Rusi probali da prodaju sa pristupom NATO, ali posto oruzano vise nismo u vremenu kubanske krize tj imamo oruzje za koje u slucaju velesile udaljenost nije bitna, to je bitno za recimo Izrael u njihovom okruzenju ali ne za Rusiju. Rusija je to objasnjenje iskoristila sa Krimom, i to je zvucalo logicno)

- regionalno politicki (recimo slucaj Iraka svojevremeno, ali Ukrajina nije predstavljala pretnju, ili recimo kako su Balkanski ratovi pravili krizu) 

- specijalno bezbedonosni (primer Avganistan ili Iran tj pravljenje dugorocne pretnje) 

 

Ne znam da li sam pokrila sve. Ostaje samo jedan koji je relativno kombinacija a to su interesne zone, recimo kao Sirija, ali tu obicno prvo imas lokalni konflikt gde velike sile rovare, dok ne odluce da se umesaju. Uzela sam Siriju ali ima I drugih primera. U tim slucajevima u sukobu, unutrasnjem, imas dve relativno suprotstavljene strane, pa svaka sila zauzme jednu kao svoju....to u Ukrajini nije slucaj, jer je niihov konflikt bio striktno lociran u te dve oblasti koje su relativno male. 

 

Jedino objasnjenje je da je Putin mislio da vestacki stvori "interesni" sukob, jer je ocekivao kad uleti u "zastitu ruskih interesa" da ce se Ukrajina podeliti na dve struje, pro-rusku I pro-zapadnu, pa ce imati unutrasnjeg saveznika. Ali to se nije desilo. Niko ga nije docekao sa cvecem, osim u te dve oblasti. 

 

Tako da je ovo prosto agresija na mirnu susednu zemlju, sa svakakvim uvrnutim objasnjenjima, tipa Hitler.   

 

 

Edit: razlog zasto kopam po motivaciji za ovaj rat, je zato sto moze da nam da ideju sta je end-game. Tj koliko daleko je Putin spreman da ide. Iako mislim da se on vec zaleteo I zagrizao vise nego sto moze da proguta. Ili je bio total fail obavestajnih sluzbi, ili je on zastranio pa bilo to posledica izolacije, bolesti ili ega 

Edited by Angelia
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Ovo je otprilike sentimentalni clap-trap koji Rusija prica, I ponavljanje ruskih floskula. Ne znam novinara, ali "zastita ruskih nacionalnih interesa" ne objasnjava rat. Zato sto ne objasnjava koje ruske nacionalne interese je Ukrajina ugrozila. Znaci vole Odesu, I imaju sentimentalnu vezanost, nije razlog za rat. Ne znam sta je hteo reci sa energentima, jer ni tu Ukrajina nije ugrozila interese Rusije.

Uobicajeni razlozi za napad na suverenu zemlju su:

- ekonomsko/teritorijalni interesi (prirodni resursi I bogatstva koje nesto ne vidim da Ukrajina ima specijalno da bi probao da je zauzmes, osim ako neces glavobolju)

- strateski (sto su Rusi probali da prodaju sa pristupom NATO, ali posto oruzano vise nismo u vremenu kubanske krize tj imamo oruzje za koje u slucaju velesile udaljenost nije bitna, to je bitno za recimo Izrael u njihovom okruzenju ali ne za Rusiju. Rusija je to objasnjenje iskoristila sa Krimom, i to je zvucalo logicno)

- regionalno politicki (recimo slucaj Iraka svojevremeno, ali Ukrajina nije predstavljala pretnju, ili recimo kako su Balkanski ratovi pravili krizu) 

- specijalno bezbedonosni (primer Avganistan ili Iran tj pravljenje dugorocne pretnje) 

 

Ne znam da li sam pokrila sve. Ostaje samo jedan koji je relativno kombinacija a to su interesne zone, recimo kao Sirija, ali tu obicno prvo imas lokalni konflikt gde velike sile rovare, dok ne odluce da se umesaju. Uzela sam Siriju ali ima I drugih primera. U tim slucajevima u sukobu, unutrasnjem, imas dve relativno suprotstavljene strane, pa svaka sila zauzme jednu kao svoju....to u Ukrajini nije slucaj, jer je niihov konflikt bio striktno lociran u te dve oblasti koje su relativno male. 

 

Jedino objasnjenje je da je Putin mislio da vestacki stvori "interesni" sukob, jer je ocekivao kad uleti u "zastitu ruskih interesa" da ce se Ukrajina podeliti na dve struje, pro-rusku I pro-zapadnu, pa ce imati unutrasnjeg saveznika. Ali to se nije desilo. Niko ga nije docekao sa cvecem, osim u te dve oblasti. 

 

Tako da je ovo prosto agresija na mirnu susednu zemlju, sa svakakvim uvrnutim objasnjenjima, tipa Hitler.   

 

 

Edit: razlog zasto kopam po motivaciji za ovaj rat, je zato sto moze da nam da ideju sta je end-game. Tj koliko daleko je Putin spreman da ide. Iako mislim da se on vec zaleteo I zagrizao vise nego sto moze da proguta. Ili je bio total fail obavestajnih sluzbi, ili je on zastranio pa bilo to posledica izolacije, bolesti ili ega 

 

Ima jos jedna opcija, koju smo mi osetili na kozi. Vanjski rat iz unutrasnjih razloga, iliti agresija kao nacin skrivanja slabosti. Ako Putin oseca da mu slabi unutrasnja podrska, a da NATO siri uticaj na Ukrajinu, koja bi utoliko bila jaca, onda ne bi bio problem to sto su rakete i aerodromi 500km blize, jer i deca znaju da NATO ne bi napadao Rusiju. Problem bi bio dugorocna Putinov nemogucnost da projektuje snagu kod kuce. I zato sad projektuje snagu. Jedan signal da je cela stvar tako motivisana je momentalno pominjanje reci na 'n', jer je nemotivisan govor o nuklearnom oruzju svakog zabrinuo. Mene je to podsetilo na severnu koreju - pravimo nuklearne kapacitete da bismo mogli da vas nateramo da nam date hranu (koju nemamo), kako bismo prekinuli s tim. End-game je, ako je tako, da svi izmole Putina da prekine rat, mozda dobije koju separatisticku teritoriju, i oda kod kuce utisak da je i dalje mocan.

Nisam siguran da je ovo u pitanju, ali 'javlja mi se' kao mogucnost.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, handys said:

 

Ima jos jedna opcija, koju smo mi osetili na kozi. Vanjski rat iz unutrasnjih razloga, iliti agresija kao nacin skrivanja slabosti. Ako Putin oseca da mu slabi unutrasnja podrska, a da NATO siri uticaj na Ukrajinu, koja bi utoliko bila jaca, onda ne bi bio problem to sto su rakete i aerodromi 500km blize, jer i deca znaju da NATO ne bi napadao Rusiju. Problem bi bio dugorocna Putinov nemogucnost da projektuje snagu kod kuce. I zato sad projektuje snagu. Jedan signal da je cela stvar tako motivisana je momentalno pominjanje reci na 'n', jer je nemotivisan govor o nuklearnom oruzju svakog zabrinuo. Mene je to podsetilo na severnu koreju - pravimo nuklearne kapacitete da bismo mogli da vas nateramo da nam date hranu (koju nemamo), kako bismo prekinuli s tim. End-game je, ako je tako, da svi izmole Putina da prekine rat, mozda dobije koju separatisticku teritoriju, i oda kod kuce utisak da je i dalje mocan.

Nisam siguran da je ovo u pitanju, ali 'javlja mi se' kao mogucnost.

Mislim da sam to pokrila sa "interesnim zonama" ali ako sam nesto zaboravila ovako odokativno, mozete da dodate vrste "intervencije" koja je logicna. kad kazem logicna - ne mislim da sve opravdavam, samo da razlozi imaju logike.

ovo sto ti opisujes je besmisleni rat, pokrivanje licne slabosti, nema racionalno objasnjenje, nego neko nesto "oseca". To bi bilo ono "Odesa je nasa".

 

Ako je to razlog, gadno smo nastradali, jer zapadni svet ne razume tu logiku.

 

Ne slazem se da je Balkan to bio kao ni Korejski rat, oba svrstavam u interesne ratove. Ali kontam da je to moja subjektivna klasifikacija.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam @Angelia, od početka mislim da je ovo sulud potez, to jest, izgleda kao očajnički potez Putina. Čak i da Rusi osvoje Ukrajinu, ne verujem da će moći da je drže sem ako ne isteraju većinu stanovništva koja je sada anti-Rusko nastrojena (što bi bilo užasno naravno, da me neko ne razume pogrešno), a čak i onda je pitanje. Što se tiče ekonomije, takođe su u govnima, a biće još gore. Jednostavno, Rusi imaju isuviše mnogo da izgube a malo toga da dobiju, potez mi jednostavno nije jasan. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ciao said:

Na temu objasnjenja rata evo jedan tekst koji daje neko objasnjenje, meni interesantno, priznajem da nemam pojma ko je ovaj hrvatski novinar i analiticar, nisam strucnjak, poslali mi link ja procitala i nisam se pokajala zbog potrosenog vremena. Jedno vidjenje situacije

 

https://www.geopolitika.news/analize/z-meter-tko-je-zakazao-po-pitanju-ukrajine-i-zasto-poput-domina-sada-padaju-sve-maske/

 

 

 

Meter je pre ovog posla bio analitičar na Russia Today. Inače ono gde on od početka failuje u tom tekstu je da zapad ima bilo kakav uticaj na politiku Putina. Od 2008. na ovamo uticaj zapada na rusku politiku ne postoji, Putin radi šta hoće jer je stekao utisak da je zapad nesložan i da mu se nikad neće suprotstaviti. Kad se krene od te pogrešne pretpostavke onda je lako tvrditi da se zapad zeznuo no nije tako. Putin sada zna da ako nastavi sa ovom politikom biće sve izolovaniji od sveta. Može da bira da li će da pravi novu severnu koreju ili će malo da uvuče rogove i da se vrati na svetsku pozornicu.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Rusi imaju isuviše mnogo da izgube a malo toga da dobiju

 

Ovo nije rat koji se vodi zato što "Rusi" imaju nešto da dobiju ili izgube.

Ovo je poslednja karta koju Putin odigrava da učvrsti potpunu i nekontrolisanu vlast u Rusiji.

Kao Milošević 90ih.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, fancy said:

Putin odigrava da učvrsti potpunu i nekontrolisanu vlast u Rusiji.

Koju do sada nije imao?

Rizikuje ekonomski armagedon i unutrašnje nezadovoljstvo zbog nečeg što već ima.

Političke protivnike je ili razjurio ili pobio.Bogataše je postrojio odavno.

Sad sve to ljulja i rizikuje da bi dobio ono što već ima.

Logično , zar ne ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

I dalje je nejasan cilj ruske akcije. Sta u stvari zele. Ako zele da pripoje dve oblasi, ostatak Ukrajine sigurno i nepovratno ide u nato i time dobijaju ono sto od pocetka nisu nikako hteli. Ako zele celu Ukrajunu, to je neodrzivo apsolutno.

Kada velila sila pravi totalno nelogicne poteze, to moze da bude vrlo opasno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sasa965 said:

Ostatak ostaje ,,nesvrstan".

 

Tesko. Mogu Ukrajinci kao da pristanu i potpisu. Posle toga potpisu pristupnicu nato paktu. I nato je nekada potpisao da se nece širiti na istok, potpisan je i u Minsku nekakav sporazum, pa niko ne jebava to sto je potpisano.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

 

Ovo nije rat koji se vodi zato što "Rusi" imaju nešto da dobiju ili izgube.

Ovo je poslednja karta koju Putin odigrava da učvrsti potpunu i nekontrolisanu vlast u Rusiji.

Kao Milošević 90ih.

 

Pa nije ti dobra analogija/paralela, osim u našim glavama, da lakše isprojektujemo šta, kako, zašto.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...