Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

36 minutes ago, Gistro Bančo said:

Meni bode oci da jos niko nije jasno i glasno rekao sta bi bio izgovor za rusku invaziju na Ukrajinu. Svaki sukob vecih razmjera mora poceti pod nekim izgovorom..bio on validan ili ne. Jasno mi je zasto Rusija vrsi pritisak na Ukrajinu ( tu vidim i razlog pojacanog vojnog prisustva Rusije u blizini granica) ali mi nikako ne ide u glavu sta bi dobili invazijom na drzavu koja jeste vojno inferiorna u odnosu na Rusiju ali ipak pricamo o ogromnoj zemlji, sa 44 miliona stanovnika. Koju ne mozes nahraniti da se predaju momentalno a ne da je olako vojno slomijes. Putin jeste autokrata i svasta nesto ali toliko lud nije. Realno, 2014 je Rusija mogla sve to uraditi o cemu danas vriste medijski naslovi.

 

 

Izmisliće nešto kao i 2014.

 

Ovaj broj trupa je sasvim dovoljan za rat. SAD je napao Irak sa manje vojnika nego što je Irak imao ali je njihova snaga u tehnici omogućila prednost na polju. Isto je i ovde. Rusi bi zagospodarili nebom za nedelju dana i onda mogu da parališu ukr vojsku i da napadaju gde uoče slabe tačke kod ukrajinaca.

 

Druga stvar mi uopšte ne znamo šta bi bio cilj napada. Osvajanje cele ukrajine bi trajalo mesecima uzvelike gubitke rusa u gradskim borbama. To sigurno nije prihvatljivo za Putina. Mislim da bi on samo proširio taj donbas i možda osvojio ono parče ukrajine ispod Moldavije da se poveže sa onom njihovom marionetskom državom što imaju u moldaviji a za te ciljeve ovo im je i više nego što im treba.

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Klotzen said:

 

Izmisliće nešto kao i 2014.

 

Ovaj broj trupa je sasvim dovoljan za rat. SAD je napao Irak sa manje vojnika nego što je Irak imao ali je njihova snaga u tehnici omogućila prednost na polju. Isto je i ovde. Rusi bi zagospodarili nebom za nedelju dana i onda mogu da parališu ukr vojsku i da napadaju gde uoče slabe tačke kod ukrajinaca.

 

Druga stvar mi uopšte ne znamo šta bi bio cilj napada. Osvajanje cele ukrajine bi trajalo mesecima uzvelike gubitke rusa u gradskim borbama. To sigurno nije prihvatljivo za Putina. Mislim da bi on samo proširio taj donbas i možda osvojio ono parče ukrajine ispod Moldavije da se poveže sa onom njihovom marionetskom državom što imaju u moldaviji a za te ciljeve ovo im je i više nego što im treba.

 

 

Porediti Irak i Ukrajinu je vrlo nelogicno. Iraku je pustara a iracka vojna tehnika je polupana jos 1991, a i tad su tehnoloski bili znatno slabiji od koalicije. Takodje dobar deo Iracana nisu bili za Sadama dakle moral 1991 a pogotovo 2003 je bio nikakav.

 

Rusija dan danas nema veliki arsenal pametnih bombi, dakle ako nesto moraju da bombarduju moraju fizicki to da vide ko npr u Siriji sto su cinili a ukrajinski pvo je ozbiljna prica.

 

Takodje Ukrajina ima mnogo ne bas zastarelog oklopa, protivoklopnih raketa itd. Zato i ja mislim da ako bi Rusija napala to ce biti na uzem prostoru npr da spoje Donbas i Lugansk sa Krimom.

 

Neko sirenje ka Pridnjestovlju je vrlo problematicno na putu im je Odesa i bili bi znatno razvuceni.

 

Meni deluje da Putin vidi sansu da sad zauzme jos koje  parce Ukrajine pre nego sto krene nova svetska recesija. 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Klotzen said:

 

Izmisliće nešto kao i 2014.

 

Ovaj broj trupa je sasvim dovoljan za rat. SAD je napao Irak sa manje vojnika nego što je Irak imao ali je njihova snaga u tehnici omogućila prednost na polju. Isto je i ovde. Rusi bi zagospodarili nebom za nedelju dana i onda mogu da parališu ukr vojsku i da napadaju gde uoče slabe tačke kod ukrajinaca.

 

Druga stvar mi uopšte ne znamo šta bi bio cilj napada. Osvajanje cele ukrajine bi trajalo mesecima uzvelike gubitke rusa u gradskim borbama. To sigurno nije prihvatljivo za Putina. Mislim da bi on samo proširio taj donbas i možda osvojio ono parče ukrajine ispod Moldavije da se poveže sa onom njihovom marionetskom državom što imaju u moldaviji a za te ciljeve ovo im je i više nego što im treba.

 

USA i UK kao najglasnije govore o full scale invaziji. I jos nijednom pored sve buke nisu rekli koji je razlog za invaziju ili sta bi konkretno bio ruski cilj u toj invaziji. Oni su ti koji optuzuju.  Ukrajinci (Zelenski prije svega) ne vide da ce doci do iste i traze konkretne podatke na kojima se zasniva prica o invaziji. Do sad sem sateitskih snimaka trupa (koje je lako dobiti)  nijedan cvrst dokaz da se zaista sprema ista. Sve je na majke mi. Pricaju o nekim presretnutim komandama trupama na terenu koje sugerisu napad 16.2. Sta je problem pustiti ih novinarima da potrgaju svakog ko sumnja da ce Rusija napasti. Istina ni Rusi sem demanta nisu ponudili nista opipljivije ali nisu oni ti koji tuze. . 
Poslije fijaska sa obavjestajnim podacima iz Avganistana (snazna ANA i slicno, zadrzace talibane, da se ne vracam dalje) te Bajdenovog odbijanja izvjestaja vojske o haosu prilikom povlacenja..ne moze covjek da da ne bude sumnjicav prema Bajdenovoj retorici (vrlo nizak “approval” rejting pred samo krizu). 
Na nivou nase laicke rasprave ja zaista ne vidim koji bi motiv Rusija imala da zapocne rat sa Ukrajinom. Koliko god ja podrzavao reintegraciju dvije regije pod okrlje Ukrajine (Krim je dio price ali totalno drugacija situacija) toliko sam prilicno siguran da veliki rat ne odgovara ni Rusima ni Ukrajincima. 

Edited by Gistro Bančo
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Gistro Bančo said:

 Do sad sem sateitskih snimaka trupa (koje je lako dobiti)  nijedan cvrst dokaz da se zaista sprema ista. Sve je na majke mi. Pricaju o nekim presretnutim komandama trupama na terenu koje sugerisu napad 16.2. Sta je problem pustiti ih novinarima da potrgaju svakog ko sumnja da ce Rusija napasti. Istina ni Rusi sem demanta nisu ponudili nista opipljivije ali nisu oni ti koji tuze. . 
 

Video sam par tih snimaka i nisam impresioniran. Kursk nije daleko, najveća tenkovska bitka u istoriji, ni Crvena armija ni Wermacht se ne bi osvrnuli na ove snimke i tu šačicu tenkova na njima. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Devil In My Pants said:

Koji to deo latinske amerike sem mozda Venecuele koja vuce k8d Rusa, zato i nemaju leba jesti, stavise nijedna normalna drzava ne podrzava  Kinu i Rusiju pre Amerike.

Latinska Amerika je specifi;na, i teško da tamo bilo koja zemlja ima neko specijalno lepo mišljenje o USA. Ne radi se ovde o biranju strana, nego jednsostavno USA nije toliko popularna u Južnoj Americi kao što misliš. 

Dobar primer za to je BRICS gde je pored Indije, Rusije i Kine i Brazil.

Komplikovani su odnosi Južne Amerike i USA. Baš sam čitao pre 10-15 godina kako je USA svu pažnju usmerila na Bliski Istok, a zanemarila svoje dvorište i počela dobro da gubi utakmicu na tom terenu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Rusi će napasti jedino ako je Putin postao dementan ili na neki drugi način iracionalan, što se, na osnovu Macronovih izjava nakon njihovog sastanka, ne bi moglo reći.

Putin bez ikakve sumnje pamti da su je jedan od razloga pada komunizma i Sovjetskog Saveza bili nekih 15000 poginulih i 35000 ranjenih sovjetskih vojnika u Avganistanu. Ako krene na Ukrajinu i ne dođe do potpunog sloma ukrajinske vojske, to su gubici koje će imati u mjesec dana ratovanja, jer ako krene u taj pohod onda to ima smisla ukoliko u najmanju ruku pomjeri granicu do Dnjepra, što bi značilo da mora da osvoji nekoliko velikih gradova (Harkov, Poltava, Mariupolj, Dnipro, Zaporožje) i osvoji kompletnu ukrajinsku crnomorsku obalu. Ne slažem se sa mišljenjima da bi se u slučaju napada Rusi zadovoljili uspostavljanjem kopnene veze sa Krimom (jer im ona nije neophodna, ne samo zbog kerčkog mosta), mislim da bi u tom slučaju išli da uzmu cjelokupnu ukrajinsku crnomorsku obalu jer to 1) čini njihovo vojno prisustvo u Pridnjestrovlju održivim, 2) jer na taj nači onemogućuju potencijalnog neprijatelja da koristi ukrajinske luke nekad u budućnosti, 3) jer to već daje određenu dubinu ruskim snagama na Krimu i samim time znatno održiviji položaj nego sad kad je Sevastopolj vazdušnom linijom na 150km od potencijalno noprijateljske teritorije i 4) zato što je najbolje sovjetsko brodogradilište (i jedino koje je bilo osposobljeno da gradi nosače aviona) u Mikolajivu.

Edited by Beonegro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja volim geopolitiku, WW2 recimo i cini mi se da nema jednog dokumentarca da nisam odgledao. Nisam "navijack"i opredeljen i vise analiticki volim da posmatram stvari. Ovde kada citam komentare, izgleda mi kao da igraju Zvezda i Partizan pa ljude uhvati ta navijacka strast. Meni zaista nije jasno kako ljudi mogu da toliko ostrasceno da gledaju na ove interesne sukobe. Ovi sto odu sa prasilukom u guzi na taj Zapad postanu toliki ljubitelji istog da mi se cini da su spremni istog trenutka da krenu na zle Ruse i Kineze i da im uvedu tu cuvenu demokratiju

A ovi sto nikada u zivotu Rusa nisu videli, vise vole tog Putina i Rusiju nego uzu familiju, uopste ne karikiram, bas juce sam se raspravljao sa jednim kolegom, lik je bukvalno spreman da ide u Donbas da se bori, jebo vas pas ludi... 

A paradoks je da upravo ti Rusofili nikada ne bi otisli u Rusiju da rade vec na mrski Zapad...

 

Ja kao totalni laik ovo vidim kao pokusaj SAD prevashodno da iskoristi nesrecne Ukraince kao sredstvo da jos vise izoluju Rusiju , a prevashodno da svoje saveznike u EU stavi pred svrsen cin u pogledu sankcija prema Rusiji. Rusija je sa severnim tokom zadala ozbiljan geopoliticki udarac SAD i poprilicno poljuljala ionako labav savez sa EU i jedinstvo u okviru NATO-a. Nemci, koje ja licno najvise postujem kao narod i naciju, jednostavno pragmaticno razmisljaju, nama treba gas, svaki sukob sa Rusima zestoko ima da nas kosta, zasto bi mi zaostravali dalje kada SAD ima interes da nametne te sankcije i da nam prodaje skuplji kompriminovani gas usput blokirajuci severni tok. Francuzi su ozbiljno ponizeni sa onim slucajem "podmornica" i stavljeni u red drugorazrednog saveznika SAD i verovatno su izuzetno nemotivisani da ulecu zarad SAD u neki sukob sa Rusima.

 

Ja zaista ne vidim nikakav interes Rusije da izvrsi invaziju, ako krenu, propada severni tok, dobice sankcije, i totalno ce da budu odseceni od EU, veliki troskovi i zrtve zarad teritorije koja im nista ne treba. Putin nije glup, meni zaista vredja inteligenciju da neko misli da ce on da obnavlja SSSR i da mu je to neka ideologija, jedini ko ima interes da eskalira situacija je SAD jer bi tako geopoliticki izolovao Rusiju.

 

Ukrajina je velika ruska slabost trenutno, oni su dosli u poziciju gubitnika kako god okrenes, sa druge strane ne bih ja bas rekao da SAD imaju WINWIN situaciju, oni su se posteno izblamirali u Avganistanu, ova bezanija iz Ukrajine salje jako losu poruku potencijalnim saveznicima, u principu, ratujte vi a mi cemo da vam dajemo moralnu podrsku u vidu nekih sankcija ili isporuke oruzja. U principu najveci gubitnik ovog sukoba je Ukrajina koja je dozvolila sebi da bude moneta za potkusurivanje verujuci naivno da ce je Zapad zastiti, u praksi vidimo sta se desava sa "malim" narodima kada dozvole sebi da se nadju u ovakvoj situaciji, posle Ukrajine i Rusi gube dosta jer su svojim delovanjem nacinili neprijatelja od ove za njih strateski vazne zemlje i uvukli zemlju u sukob i na ivicu rata, gde im zestoko trpi ekonomija.

 

E da, i ako mogu da prognoziram mislim da od te invazije nema nista niti mi je to moguce  na osnovu snaga koje su Rusi razmestili, mislim da je ovo vise odvracanje Ukrajinaca od moguceg napada na Donbas i jacanje pregovaracke pozicije jer Rusi bez sukoba nikada nece da ti Ukrajini da pristupi NATO-u i od kada je dosao na vlast Putin to otvoreno govori..

Edited by Helmet
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

od jednog mog zemljaka na privremenom radu u Kazanju čujem da Rusi iz dva razloga podižu vojsku prema Ukrajini, prvo da ih odvrate od nekog napada na Donbas i Krim a drugi je kaže istorijsko utemeljeno nepoverenje Rusa kad im neko stigne do granice, opekli su se debelo sa ranijim osvajačima i skupo platili da ih oteraju, sad hoće da drže situaciju što dalje od svojih gradova pa su spremni da zapucaju ako bude pottrebe.  

Link to comment
Share on other sites

JBT šta je rusofila ovde, dajte da pozovemo malog voštanog patuljka da se ugnezdi ovdi sa svojim vazdušno-kosmičkim snagama, da napravi bazu & da nas oslobode zlog satanističkog zapada. Uostalom, došlo je drugo vreme, sad se i naši prijatelji Rusi i Kinezi pitaju. Možda i Kosovo * povrnemo pod okrilje matice...

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Accuphase said:

4080-b3d759ffa9ce22347981267f7b8571cc-16

 

Sta si hteo reci ovom slikom?

20 minutes ago, Perkos2 said:

od jednog mog zemljaka na privremenom radu u Kazanju čujem da Rusi iz dva razloga podižu vojsku prema Ukrajini, prvo da ih odvrate od nekog napada na Donbas i Krim a drugi je kaže istorijsko utemeljeno nepoverenje Rusa kad im neko stigne do granice, opekli su se debelo sa ranijim osvajačima i skupo platili da ih oteraju, sad hoće da drže situaciju što dalje od svojih gradova pa su spremni da zapucaju ako bude pottrebe.  

 

A ko im je to stigao do granice? Ukrajinci koliko ja znam oni tamo zive od vajkada? NATO? Pa 2004 Balti su usli u NATO a od granice sanjima do Moskve manje od 1000km pa su manje dizali dreku tad nego kad je Crna Gora usla u NATO!

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, MeanMachine said:

 

Sta si hteo reci ovom slikom?

 

A ko im je to stigao do granice? Ukrajinci koliko ja znam oni tamo zive od vajkada? NATO? Pa 2004 Balti su usli u NATO a od granice sanjima do Moskve manje od 1000km pa su manje dizali dreku tad nego kad je Crna Gora usla u NATO!

 

Tip samo pokusava da potpali…prilicno besmislenim postovima i pausalnim i malcice upakovanim uvredama. Nije ovo jedina tema gdje su mu takvi upisi. Svako ko se bespogovrno u stavovima ne uvlaci u guzicu USA politke mu je rusofil. 
Realno…ovdje je onih koji bespogovorno aminuju ponasamje Rusije veoma malo…ali bi on one koji mu samo

mirisu na rusofilliju..iskorjenio bez milosti i kajanja. Za traktor je vise nego jasno sta cilja..ali neka se moderacija bavi time. 
Nego, traze Ukrajinci oci u oci susret s Rusijom u narednih 48 h..nadam se da ce do toga doci. Koristi bi imali svi. 
Edit. kliks pise da ukrajinska avio-kompanije izmjesta flotu dijelom i u Srbiju. Zna neko nesto vise? 

Edited by Gistro Bančo
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Don Juan said:

Latinska Amerika je specifi;na, i teško da tamo bilo koja zemlja ima neko specijalno lepo mišljenje o USA. Ne radi se ovde o biranju strana, nego jednsostavno USA nije toliko popularna u Južnoj Americi kao što misliš. 

Dobar primer za to je BRICS gde je pored Indije, Rusije i Kine i Brazil.

Komplikovani su odnosi Južne Amerike i USA. Baš sam čitao pre 10-15 godina kako je USA svu pažnju usmerila na Bliski Istok, a zanemarila svoje dvorište i počela dobro da gubi utakmicu na tom terenu.

Nisam mislio da ih obozavaju. Samo 95% zemalja je prihvatljivija USA nego Rusija ili Kina. Meni Rusi i USA ne smetaju, Kineze ne volim jer su u principu kao narod ekstremno zatvoren i cudan.Sadopet to je pausalno, nisam bio u Kini i ne znam kako gledaju oni na strance, ali sa tim da nas ni ovde ne gledaju sto zive, onda mogu zamisliti tamo kako je.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Devil In My Pants said:

Samo 95% zemalja je prihvatljivija USA nego Rusija ili Kina.

Pa pazi, to je tvoj ugao posmatranja koji verovatno nije baš u skladu sa realnošću. Ogroman broj ljudi zabole i za jedne i za druge i za treće i to je ja mislim suština svega. Da li neko ko živi recimo u Peruu se brine da li su mi simpatičniji prvi, drugi ili treći. Jednostavno ih takve stvari ne zanimaju. Mi generalno posmatramo svet kao u onom filmu Tri karte za Holivud, gde moraš da se odlučiš za koje si, pošto treći svetski rat samo što nije. Jednostavno ljudi imaju mnogo složenije životne brige i probleme nego što je razmišljanje o tome ko je od tri predatora bolji. A sve zemlje u istoriji koje su bile na nivou današnje tri supersile su bile predatorske, neka manje, neka više.

Latinska Amerika ima loše iskustvo iz istorije sa USA, sa Rusima i Kinezima nema. Niti razmišljaju o njima. Zemlje Istočne Evrope su imale loše iskustvo sa SSSR-om, pa se to sada projektuje i na Rusiju koja se smatra naslednicom. I to su ti individualni pogledi različitih ljudi koji žive na različitim geografskim područijima i koji su imali tu sreću ili nesreću da se sretnu sa jednima, a da druge vide samo na mapi ili u vestima.

Povezivanje dobrog dela Latinske Amerike u prošlosti sa SSSR-om je bilo ideološke prirode, kao nekog nosioca novog vremena, ali je i to kao što je i verovanje u neku USA koja će proširiti ne znam kakvu demokratiju samo utopija nastala ili iz ideološkog verovanja ili iz nekog sna i želje da će stvari da se promene.

Meni je takođe zabrinjavajuće da smo pre 50 godina imali jasnu svest ljudi šta hoće, a šta neće, pa ni jedan potez USA ili SSSR-a nije mogao da prođe bez osude ljudi širom planete. Sećaš se kako je bio jak otpor rata u Vijentanu u samoj USA? Sećaš se kako su ljudi na ovim prostorima imali empatije prema zemljama koje je okupirala sovjestska armija (primer Čehoslovačke). Danas kada preti ozbiljan sukob i kada javnost treba da postavi jasan stav u vezi sa tim, protesti su zbog vakcina, maski i kovid propusnica. Nadrealna situacija.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Don Juan said:

Pa pazi, to je tvoj ugao posmatranja koji verovatno nije baš u skladu sa realnošću. Ogroman broj ljudi zabole i za jedne i za druge i za treće i to je ja mislim suština svega. Da li neko ko živi recimo u Peruu se brine da li su mi simpatičniji prvi, drugi ili treći. Jednostavno ih takve stvari ne zanimaju. Mi generalno posmatramo svet kao u onom filmu Tri karte za Holivud, gde moraš da se odlučiš za koje si, pošto treći svetski rat samo što nije. Jednostavno ljudi imaju mnogo složenije životne brige i probleme nego što je razmišljanje o tome ko je od tri predatora bolji. A sve zemlje u istoriji koje su bile na nivou današnje tri supersile su bile predatorske, neka manje, neka više.

Latinska Amerika ima loše iskustvo iz istorije sa USA, sa Rusima i Kinezima nema. Niti razmišljaju o njima. Zemlje Istočne Evrope su imale loše iskustvo sa SSSR-om, pa se to sada projektuje i na Rusiju koja se smatra naslednicom. I to su ti individualni pogledi različitih ljudi koji žive na različitim geografskim područijima i koji su imali tu sreću ili nesreću da se sretnu sa jednima, a da druge vide samo na mapi ili u vestima.

Povezivanje dobrog dela Latinske Amerike u prošlosti sa SSSR-om je bilo ideološke prirode, kao nekog nosioca novog vremena, ali je i to kao što je i verovanje u neku USA koja će proširiti ne znam kakvu demokratiju samo utopija nastala ili iz ideološkog verovanja ili iz nekog sna i želje da će stvari da se promene.

Meni je takođe zabrinjavajuće da smo pre 50 godina imali jasnu svest ljudi šta hoće, a šta neće, pa ni jedan potez USA ili SSSR-a nije mogao da prođe bez osude ljudi širom planete. Sećaš se kako je bio jak otpor rata u Vijentanu u samoj USA? Sećaš se kako su ljudi na ovim prostorima imali empatije prema zemljama koje je okupirala sovjestska armija (primer Čehoslovačke). Danas kada preti ozbiljan sukob i kada javnost treba da postavi jasan stav u vezi sa tim, protesti su zbog vakcina, maski i kovid propusnica. Nadrealna situacija.

Mislim kad bi morali da biraju. Nemaju ljudi lose iskustvo vec vlade pojedinih zemalja, a neke bi i dalje bileu blatu da se USA nije umesala, nekim jednostavno ne mozes dapomognes jer oni to nece. Biranje izmedju Rusa i Amera je bitno za nas koliko i na filmu Tri karte za Holivud. Samo zivotni sistem, opustenost i jednostavno sam nacin zivota i razmisljanja je po meni dosta kvalitetniji. Ne mislim da su Rusi i Kinezi glupi, ali vlade ih poprilicno krote..

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Devil In My Pants said:

Mislim kad bi morali da biraju. Nemaju ljudi lose iskustvo vec vlade pojedinih zemalja, a neke bi i dalje bileu blatu da se USA nije umesala, nekim jednostavno ne mozes dapomognes jer oni to nece

Pa to pokušavam da ti kažem. Oni koji imaju loša iskustva sa USA izabraće druge, oni koji imaju loša iskustva sa Kinom/Rusijom izabraće USA. Narod Latinske Amerike je imao i te kako loša iskustva sa USA, ne sve zemlje, ali dobar deo jeste. Od podrške vojnim huntama, preko naoružavanja istih, preko delovanja CIA, preko kompanija iz USA koji su učestvovale u uništavnju zemalja, i tako dalje, i tako dalje. Ništa sporto. Isto to važi i za narod istočne Evrope koji je prošao kroz iste, ili gotovo iste stvari od strane SSSR/Rusije. 
Za Aziju nisam siguran, ali imaš TIbet, imaš Tajpeh, tako da i tamo sigurno imaju šta da kažu na račun Kineza.

Meni je samo i dalje nejasno da ljudi na ovoj jebenoj planeti ćute i da dozvoljavaju da se njihova sudbina rešava od strane onih sila.

Edited by Don Juan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Devil In My Pants

 

Rusija sem svog dvorista ne ide po svetu i zavodi svoj sistem, Kina se mesa u juzno kinesko more i muva se oko Tajvana koji je po UN deo Kine. I to bi bilo to.

 

Naravno Kinezi se sire ekonomski i tu imamo primer novog kolonijalizma ali vojno jok.

 

Samo Ameri imaju nekakav poriv da idu po svetu i lemaju nestasne, pa se onda zaglave u nekoj vukojebini godinama pa i decenijama, i onda uteknu iz iste i resetuju na pre rata, sto bi rekli dzabe su krecili. Jedini ko profitira je vojno industrijski kompleks.

 

Zbog toga imidz Amerike sem u Evropi nije bas dobar. Zato te Amigo i pita sta ti to znaci. To sto ti gledas iz svoje perspektive ili nekog prosvecenog lika koji kaze Amerika je kakva takva demokratija a ovo su autokratije ne znaci da tako razmislja neki Arapin, Azijat, latino Amerikanac. Oni vide ono sto je Amerika cinila kod njih,sta je cinila Rusija i sta cini Kina. I prema tome se odredjuju.

 

I da ponekad intervencije Amera i nisu zbog progresa npr u Iranu su makli Mozadeka koji je bio demokrata i vratili Saha, u Cileu su rusili Aljendea a podrzali Pinocea lika koji je disidente bacao iz helikoptera.

Edited by MeanMachine
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, MeanMachine said:

@Devil In My Pants

 

Rusija sem svog dvorista ne ide po svetu i zavodi svoj sistem, Kina se mesa u juzno kinesko more i muva se oko Tajvana koji je po UN deo Kine. I to bi bilo to.

 

Naravno Kinezi se sire ekonomski i tu imamo primer novog kolonijalizma ali vojno jok.

 

Samo Ameri imaju nekakav poriv da idu po svetu i lemaju nestasne, pa se onda uteknu iz Afganistana i prakticno ga resetuju na pre 2001 period, sto bi rekli dzabe su krecili. Koliko je ljudi izginulo i koliko je para potroseno to da ni ne pominjemo.

 

Zbog toga imidz Amerike sem u Evropi nije bas dobar. Zato te Amigo i pita sta ti to znaci. To sto ti gledas iz svoje perspektive ili nekog prosvecenog lika koji kaze Amerika je kakva takva demokratija a ovo su autokratije ne znaci da tako razmislja neki Arapin, Azijat, latino Amerikanac. Oni vide ono sto je Amerika cinila kod njih,sta je cinila Rusija i sta cini Kina. I prema tome se odredjuju.

 

 

Da, zato svi oni idu u Ameriku pai sami Kinezi i Rusi,kamoli ostali. Svi mrze Ameriku ali dupe bi dali da odu tamo.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Devil In My Pants said:

Da, zato svi oni idu u Ameriku pai sami Kinezi i Rusi,kamoli ostali. Svi mrze Ameriku ali dupe bi dali da odu tamo.

 

 

Petrodolar prakticno finasira ceo svet pa sta je cudno sto ljudi hoce deo akumuliranog bogastva Amerike. Ko sto su nekad narodi koji su mrzeli Rim ipak gledali da zive u tom carstvu ista prica i danas, obican covek tezi da zivi tamo gde je drustvo bogatije doduse ja bas Ameriku vise i ne vdim kao neku obecanu zemlju, Evropa je ipak tata.

 

 

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, MeanMachine said:

 

 

Petrodolar prakticno finasira ceo svet pa sta je cudno sto ljudi hoce deo akumuliranog bogastva Amerike. Ko sto su nekad narodi koji su mrzeli Rim ipak gledali da zive u tom carstvu ista prica i danas, obican covek tezi da zivi tamo gde je drustvo bogatije doduse ja bas Ameriku vise i ne vdim kao neku obecanu zemlju, Evropa je ipak tata.

 

 

 

 

Koji to narodi su zeleli da zive u Rimu?

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Devil In My Pants said:

Da, zato svi oni idu u Ameriku pai sami Kinezi i Rusi,kamoli ostali. Svi mrze Ameriku ali dupe bi dali da odu tamo.

 

Ne mrzi niko Ameriku, nego americku spoljnu politiku. Cak i sami Amerikancise ne slazu sa spoljnom politikom, ali ko ih pita.

Kako je samo bio jak anti-ratni pokret za vrijeme rata u Vijetnamu.

Ja Amerikancima skidam kapu na slobodi govora i kritici rezima, mada mi se cini da se rezim ne osvrce mnogo na to.

Sto se tice konkretno Srbije, zna se sta je bilo u skoroj proslosti i nije cudo kakvo vlada opste raspolozenje u vezi te americke politike. Ja sam licno za dobre odnose sa SAD, ali i SAD treba da bude za dobre odnose sa Srbijom, tj mora bude obostrani interes prisutan, sto ja trenutno ne vidim.

U vezi davanja dupeta, bolje ti je da das dupe da odes do Austrije ili Holandije, tj neke evropske zemlje, nevezano za politiku, nego za stil zivota.

Sto se tice Rusije, Srbija je uvijek imala simpatije prema Rusiji, ali nije nikada imala neke posebno jake i znacajne veze i sve te price o Srbiji kao ruskoj guberniji su najobicnija glupost.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

Ne mrzi niko Ameriku, nego americku spoljnu politiku. Cak i sami Amerikancise ne slazu sa spoljnom politikom, ali ko ih pita.

Kako je samo bio jak anti-ratni pokret za vrijeme rata u Vijetnamu.

Ja Amerikancima skidam kapu na slobodi govora i kritici rezima, mada mi se cini da se rezim ne osvrce mnogo na to.

Sto se tice konkretno Srbije, zna se sta je bilo u skoroj proslosti i nije cudo kakvo vlada opste raspolozenje u vezi te americke politike. Ja sam licno za dobre odnose sa SAD, ali i SAD treba da bude za dobre odnose sa Srbijom, tj mora bude obostrani interes prisutan, sto ja trenutno ne vidim.

U vezi davanja dupeta, bolje ti je da das dupe da odes do Austrije ili Holandije, tj neke evropske zemlje, nevezano za politiku, nego za stil zivota.

Sto se tice Rusije, Srbija je uvijek imala simpatije prema Rusiji, ali nije nikada imala neke posebno jake i znacajne veze i sve te price o Srbiji kao ruskoj guberniji su najobicnija glupost.

 

U kojoj to drzavi ljudi vole spoljnu politiku svoje zemlje, uvek ima onih koji se bune..itd

Link to comment
Share on other sites

Nevezano da li Latinosi vole USA ili Kinu, pitanje je bilo sta ako bi neka zemlja geografski bliska USA, iz bilo kog razloga (recimo Kinezi im oproste par milijardi duga) dala Kinezima/Rusima da otvore vojne baze ?

Identicna situacija kao Ukrajina/Rusija.

Pa Bajden bi dobio nervni slom, zajedno sa svojim djeneralima.

I onda nevesto pitanje, pa zasto se Rusi bune...

Pun forum francuskih sobarica.

 

Inace strateski interes Rusije je da bude bliza Zapadu nego Kinezima, ali debili je guraju u zagrljaj Sija.

 

 

Edited by brusli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...