Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

23 minutes ago, Beonegro said:

 

Ne može biti 3/4, dio ih je bio i kod Harkova, a dio je morao da ostane u rezervi.

 

Što se tiče rezervi, ako su Rusi u Ukrajinu poslali oko 200,000 ljudi to znači da je skoro pola kopnene vojske ostalo pozadi u rezervi. Ako im samo kopnena vojska ima 280,000 pripadnika, a u Ukrajinu su poslali i VDV, i mornaričku pješadiju, i Rosgvardiju i specijalne jedinice, plus što je kompletna logistika zaseban vid vojske, koja ne ulazi u brojno stanje kopnene vojske, onda je jasno da nisu baš zagrebali po dnu lonca. Druga stvar je koliko je to što je ostalo u Rusiji sposobno za ofanzivne operacije.

 

 

 

 

Nema sanse da su Rusi poslali 200 hiljada vojnika u Ukrajinu. To oni smanjuju broj. Skoro kompletan VDV, mornaricka pesadija, kopnena vojska, ucestvuje cak i Rosgvardija cija vecina uopste nije pripremljena za ratna dejstva, vojske DNR i LNR gde je sprovedena i opsta mobilizacija. To mora biti znatno vise vojnika, ne bih smeo da licitiram, ali taj broj je sigurno veci.

 

Kod Kijeva su bile 76, 98 i 106 vazdusnodesantna divizija, 11, 31 i 45 vazdusnodesantna brigada. Znaci ostala je 83 brigada koja je mislim u rezervi i 7 divizija koja je negde na jugu rasporedjena, prema Hersonu verovatno. Kod Harkova ja prvi put cujem da ucestvuje VdV i mislim da to nije tacna info. Isto i mornaricka pesadija, severne flote je kod Kijeva, a crnomorske kod Mariupolja, ostale jedinice mornaricke pesadije su u manjim formacijama i ne mogu da se porede sa ovim elitnim jedinicama, mislim i da nisu u Ukrajini. Ovo za Vdv je potvrdjeno od vise nezavisnih analiticara i nema razloga da se sumnja u to. 

 

Procena je da je na vrhuncu napada na Kijev s zapadne strane bilo angazovano 55 hiljada vojnika. Rukovodeci se tom cifrom nemoguce je da ucestvuje samo 200 hiljada vojnika. 

1 minute ago, Beonegro said:

Usvojili su američki sistem u kojem podoficiri (NCO) imaju veliku slobodu i odgovornost u pogledu donošenja taktičkih odluka na bojnom polju, lanac komandovanja im je mnogo fleksibilniji i efikasniji nego Rusima.

 

Da, ovo je tacno. I upravo ovo je jedna od prednosti Ukrajinaca nad Rusima koja im donosi uspehe u ratu. Pouceni losim iskustvom iz 2014 godine Ukrajinci su potpuno napustili nefleksibilni sovjetski model komandovanja i presli na USA i izraelski model. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sta se toliko promenilo kod Rusa od 2008. i Gruzije i 2014. i zauzimanja Krima, gde su obe operacije delovale jako glatko u odnosu na ovo. Koliko se secam i Gruzija je onda imala obavestajne podatke od Natoa i neko naoruzanje?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, A sad said:

 

Nema sanse da su Rusi poslali 200 hiljada vojnika u Ukrajinu. To oni smanjuju broj. Skoro kompletan VDV, mornaricka pesadija, kopnena vojska, ucestvuje cak i Rosgvardija cija vecina uopste nije pripremljena za ratna dejstva, vojske DNR i LNR gde je sprovedena i opsta mobilizacija. To mora biti znatno vise vojnika, ne bih smeo da licitiram, ali taj broj je sigurno veci.

 

Kod Kijeva su bile 76, 98 i 106 vazdusnodesantna divizija, 11, 31 i 45 vazdusnodesantna brigada. Znaci ostala je 83 brigada koja je mislim u rezervi i 7 divizija koja je negde na jugu rasporedjena, prema Hersonu verovatno. Kod Harkova ja prvi put cujem da ucestvuje VdV i mislim da to nije tacna info. Isto i mornaricka pesadija, severne flote je kod Kijeva, a crnomorske kod Mariupolja, ostale jedinice mornaricke pesadije su u manjim formacijama i ne mogu da se porede sa ovim elitnim jedinicama, mislim i da nisu u Ukrajini. Ovo za Vdv je potvrdjeno od vise nezavisnih analiticara i nema razloga da se sumnja u to. 

 

Procena je da je na vrhuncu napada na Kijev s zapadne strane bilo angazovano 55 hiljada vojnika. Rukovodeci se tom cifrom nemoguce je da ucestvuje samo 200 hiljada vojnika. 

Početkom marta je bio taj desant padobranaca na Harkov, pominje se na baš dosta mjesta, recimo Al Jazeera

 

Što se tiče brojnosti ruskih trupa, ja se držim onih američkih procjena o 150 do 190 hiljada (što mislim da ne uključuje trupe DNR i LNR).

 

Nije nemoguće da je sjeverozapadno od Kijeva bilo 55k Rusa u jednom trenutku, to im je u početku bio glavni pravac nastupanja, i uopšte mi ne izgleda nemoguće da ih osim toga u ostatku Ukrajine ima još 150k, to bi objasnilo što nisu imali snagu da uzmu nijedno veće mjesto koje je aktivno branjeno, što nisu imali ljudstvo da eksploatišu prodor u tada totalno nebranjeno zaleđe Mikolajiva i što je Rusa (dakle ne računajući snage DNR) možda svega desetak hiljada na Mariupoljskom ratištu.

6 minutes ago, erwin said:

 

 

To je svega oko trećine berzanske cene, danas je Brent na 105. Dakle popust od nekih 67%. Bukvalno Rusi skidaju gaće samo da bi prodali.

Za 5 nedjelja su Rusi sebe sveli na nivo Irana. Iran prodaje otprilike sa ovakvim discountom, samo što je iranska nafta lakša i proizvodna cijena im je niža nego Rusima.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, A sad said:

 

Nema sanse da su Rusi poslali 200 hiljada vojnika u Ukrajinu. To oni smanjuju broj. Skoro kompletan VDV, mornaricka pesadija, kopnena vojska, ucestvuje cak i Rosgvardija cija vecina uopste nije pripremljena za ratna dejstva, vojske DNR i LNR gde je sprovedena i opsta mobilizacija. To mora biti znatno vise vojnika, ne bih smeo da licitiram, ali taj broj je sigurno veci.

 

Kod Kijeva su bile 76, 98 i 106 vazdusnodesantna divizija, 11, 31 i 45 vazdusnodesantna brigada. Znaci ostala je 83 brigada koja je mislim u rezervi i 7 divizija koja je negde na jugu rasporedjena, prema Hersonu verovatno. Kod Harkova ja prvi put cujem da ucestvuje VdV i mislim da to nije tacna info. Isto i mornaricka pesadija, severne flote je kod Kijeva, a crnomorske kod Mariupolja, ostale jedinice mornaricke pesadije su u manjim formacijama i ne mogu da se porede sa ovim elitnim jedinicama, mislim i da nisu u Ukrajini. Ovo za Vdv je potvrdjeno od vise nezavisnih analiticara i nema razloga da se sumnja u to. 

 

Procena je da je na vrhuncu napada na Kijev s zapadne strane bilo angazovano 55 hiljada vojnika. Rukovodeci se tom cifrom nemoguce je da ucestvuje samo 200 hiljada vojnika. 

 

Da, ovo je tacno. I upravo ovo je jedna od prednosti Ukrajinaca nad Rusima koja im donosi uspehe u ratu. Pouceni losim iskustvom iz 2014 godine Ukrajinci su potpuno napustili nefleksibilni sovjetski model komandovanja i presli na USA i izraelski model. 

Mislim negde da su se Rusi prercunali pa od osvajanja svega mislim da ce probati da osvoje Donbas i Lugansk i da to promovisu kao pobedu ako uspeju. Prosto ne vidimbilo kakvu sansu da mogu nest ovise uzeti mada ceimi to biti puno i sumnjam da ce Ukrajinci stati i pregovarati cak i ako se to desi. Oni su na svojoj zemlji i mogu da ih razvlace dugo,dok Rusima svaki dan kosta bas dosta.

 

Mene zanima sta mislis sta moze biti trenutni ruski cilj i ako osvoje npr Donbas, sta onda?? Hoce UA stati? Hoce li to Rusi moci drzati?? itd..

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Beonegro said:

Početkom marta je bio taj desant padobranaca na Harkov, pominje se na baš dosta mjesta, recimo Al Jazeera

 

Što se tiče brojnosti ruskih trupa, ja se držim onih američkih procjena o 150 do 190 hiljada (što mislim da ne uključuje trupe DNR i LNR).

 

Nije nemoguće da je sjeverozapadno od Kijeva bilo 55k Rusa u jednom trenutku, to im je u početku bio glavni pravac nastupanja, i uopšte mi ne izgleda nemoguće da ih osim toga u ostatku Ukrajine ima još 150k, to bi objasnilo što nisu imali snagu da uzmu nijedno veće mjesto koje je aktivno branjeno, što nisu imali ljudstvo da eksploatišu prodor u tada totalno nebranjeno zaleđe Mikolajiva i što je Rusa (dakle ne računajući snage DNR) možda svega desetak hiljada na Mariupoljskom ratištu.

 

Taj desant na bolnicu u Harkovu se spominjao samo tada. Jedini sukob za koji nikad nismo dobili epilog, niko ne zna kako se zavrsio. Meni je to oduvek delovalo nelogicno. Zasto bi uopste neko vrsio desant na bolnicu? Meni to deluje izmisljeno, posebno sto je izvor informacije Anton Gerascenko, koji je mislim sef nekog odeljenja za propagandu u ukrajinskoj policiji. Cak i da se stvarno desio, u sta ja ne verujem, to je mogla da bude izolovana akcija. Ne postoje neki drugi izvestaji o borbama koji ukljucuju VdV. I kad se objavljuju imena poginulih oko Harkova nikad nisam naisao na nekog iz VdVa. 

 

Meni je kljucna indicija da Rusa ima vise od 200 hiljada to sto bukvalno ne postoji neka rezerva koja uskace kad dodje do problema. Zatim ono skupljanje vojnika po Osetiji, Abhaziji, Jermeniji i Karabahu. To sve govori da oni imaju ogromnih problema sa ljudstvom. Jbg bez obzira na sve, ja zaista ne mogu da poverujem da oni imaju samo 200 hiljada borbenosposobnih vojnika i to sve sa Rosgvardijom i Cecenima. Nemam pojma, mozda 200 hiljada plus Rosgvardija, Ceceni, Vagner, LNR i DNR, to bi vec mogao da prihvatim. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

Sta se toliko promenilo kod Rusa od 2008. i Gruzije i 2014. i zauzimanja Krima, gde su obe operacije delovale jako glatko u odnosu na ovo. Koliko se secam i Gruzija je onda imala obavestajne podatke od Natoa i neko naoruzanje?

 

Mislim da je pre svega u pitanju velicina Ukrajine. To je ogromna zemlja, povrsinski najveca u Evropi i nije lako da se ta povrsina okupira sa 200-300.000 vojnika, cak i da nema jakog otpora.

 

Meni je bilo suludo kad sam video da su krenuli na Kijev, mada je prvih par dana delovalo da znaju sta rade i da Ukrajinci ne pruzaju neki jak otpor. Medjutim, ispostavilo se da nije bas tako. Da su se od pocetka koncentrisali samo na taj region Donbasa verujem da bi bili mnogo efikasniji, mozda ne kao u Gruziji, al cenim da bi do sad zavrsili veci deo posla. Ovako su se raštrkali na sve strane, pretrpeli ogromne gubitke na nekim frontovima i sad su se tek vratili na ono sto je bio realno ostvariv cilj, to je Donbas.

 

Dakle, mislim da su debelo potcenili Ukrajinu i precenili sebe.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 
Mislim da je pre svega u pitanju velicina Ukrajine. To je ogromna zemlja, povrsinski najveca u Evropi i nije lako da se ta povrsina okupira sa 200-300.000 vojnika, cak i da nema jakog otpora.
 
Meni je bilo suludo kad sam video da su krenuli na Kijev, mada je prvih par dana delovalo da znaju sta rade i da Ukrajinci ne pruzaju neki jak otpor. Medjutim, ispostavilo se da nije bas tako. Da su se od pocetka koncentrisali samo na taj region Donbasa verujem da bi bili mnogo efikasniji, mozda ne kao u Gruziji, al cenim da bi do sad zavrsili veci deo posla. Ovako su se raštrkali na sve strane, pretrpeli ogromne gubitke na nekim frontovima i sad su se tek vratili na ono sto je bio realno ostvariv cilj, to je Donbas.
 
Dakle, mislim da su debelo potcenili Ukrajinu i precenili sebe.
Ja ipak mislim da taj deo Ukrajine nije bio uopšte interesantan i da je to taktički bilo odradjeno da se elitne jedinice UA drže "zaposlenim" i da je krajnji cilj Putina bio LNR, DNR ev Odessa, Krim. Krim je sa "zaledjinom" ovih navedenih oblasti je dodatno zaštićen.

Mislim da bi direktan ulazak u područje Donbasa bio mnogo teži, sa mnogo više gubitaka, žrtava.

Bojim se samo, ako krene još lošije na terenu za Ruse, da će krenuti žešće zasipanje "iz daljine". Koliko god Peskov i onaj sa cvikerima vojak, reklamirali "visoko precizno oružje", svakako ginu i ljudi koji nisu pod oružjem.
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se zbog dezinformacije, ipak je 35$ popust, a ne cena, s tim da ga nude na predratnu cenu, koja je nešto niža od trenutne. Onaj tvit nije tačan. 
  

Quote

The sanctions-hit nation is offering its flagship Urals grade to India at discounts of as much as $35 a barrel on prices before the war


https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-03-31/russia-offers-oil-to-india-at-steep-discount-to-pre-war-price 

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantin said:

Bojim se samo, ako krene još lošije na terenu za Ruse, da će krenuti žešće zasipanje "iz daljine".

Evo 4  nedelje kako je krenulo.

Uzgred, Rusi su večeras izgleda pojačali raketne udare, između ostalog je uništena najveća ukrajinska rafinerija u Kremenčuku.

 

Takođe, Kyiv Independent kaže da danas po prvi put od početka invazije nije bilo bombardovanja (ni artiljerijskog, ni raketnog, ni avionskog) iz Bjelorusije.

Stvarno imam utisak da se u Bjelorusiji nešto prelomilo ovih dana, mada za sada ne mogu ni da pretpostavim da li to nešto dolazi od Lukašenka ili je usmjereno protiv Lukašenka.

Just now, erwin said:

Izvinjavam se na dezinformaciji, ipak je 35$ popust, a ne cena, s tim da ga nude na predratnu cenu, koja je nešto niža od trenutne. Onaj tvit nije tačan. 
  


https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-03-31/russia-offers-oil-to-india-at-steep-discount-to-pre-war-price 

Znači u pola cijene u odnosu na sadašnju cijenu, barel je prije početka invazije bio oko 80 doloresa

Link to comment
Share on other sites

Sve strasnije slike iz Buce i podrucja koje je ukrajinska vojska oslobodila severno od Kijeva. Rusi su potpuno izgubili kompas. Ima potvrda da su pobijeni i neki lokalni zvanicnici koje su Rusi uhapsili za vreme okupacije, ali bas zvanicnici niskog ranga kao kod nas predsednici mesne zajednice. U malom selu Motuzin ubijena je staresina sela i cela njena porodica, koji su predhodno uhapseni. Pronadjeno je i telo cuvenog ratnog reportera i fotografa Maksa Levina. Mrtvih civila ima na sve strane. 

 

Ukrajinci tvrde da su u Buci ubijeni svi muskarci starosti izmedju 16 i 60 godina. Mislim i nadam se da je ova tvrdnja preterana, ali ako nije to je jebeni genocid. 

  • Like 5
  • Tuzno 7
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

  

2 hours ago, A sad said:

Kompletni komandni kadar je promenjen od 2014 godine. Velika vecina komandanata nije sluzila u crvenoj armiji i imaju drugaciju filozofiju od ruskih komandanata.

 

2 hours ago, Beonegro said:

Usvojili su američki sistem u kojem podoficiri (NCO) imaju veliku slobodu i odgovornost u pogledu donošenja taktičkih odluka na bojnom polju, lanac komandovanja im je mnogo fleksibilniji i efikasniji nego Rusima.

 

5 hours ago, Kooineeperk said:

Prvo, da bi bio primljen u NATO, moras da ispunis set uslova, da zanemarim politicke (od kojih je jedna da priznajemo suverenitet ostalih zemalja i da imamo dobre odnose sa susedima) ali postoje odredjeni vojni kriterijumi kako bi mi uopste bili kompatibilni sa NATO sistematizacijom vojske. To nije nesto sto tek tako uradis, pa se onda predomislis. 

 

Hvala @A sad i @Beonegro, indirektno ste potvrdili ovo sto pominjem @Mama_mia-i. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Russian TV channel Match! Futbol 3 interrupted the Borussia-RB Leipzig broadcast at 13 minutes, saying "football is out of politics, but in the German Bundesliga, alas, this rule is not always respected."

 

FPXQRBMWYA8j0dX?format=jpg&name=large

 

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

WSJ: Nemački kancelar Šolc je 19.2, nekoliko dana posle sastanka sa Putinom s kojeg se vratio zabrinut, predložio Zelenskom da se odrekne aspiracija za članstvo u Natou i da proglasi neutralnost kao deo šireg sporazuma o evropskoj bezbednosti, koji bi potpisali i Putin i Bajden, čime bi ujedno garantovali bezbednost Ukrajine. Zelenski je odbio rekavši da se Putinu ne može verovati i da većina Ukrajinaca želi u Nato.

 

https://www.wsj.com/articles/vladimir-putins-20-year-march-to-war-in-ukraineand-how-the-west-mishandled-it-11648826461

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, A sad said:

Sve strasnije slike iz Buce i podrucja koje je ukrajinska vojska oslobodila severno od Kijeva. Rusi su potpuno izgubili kompas. Ima potvrda da su pobijeni i neki lokalni zvanicnici koje su Rusi uhapsili za vreme okupacije, ali bas zvanicnici niskog ranga kao kod nas predsednici mesne zajednice. U malom selu Motuzin ubijena je staresina sela i cela njena porodica, koji su predhodno uhapseni. Pronadjeno je i telo cuvenog ratnog reportera i fotografa Maksa Levina. Mrtvih civila ima na sve strane. 

 

Ukrajinci tvrde da su u Buci ubijeni svi muskarci starosti izmedju 16 i 60 godina. Mislim i nadam se da je ova tvrdnja preterana, ali ako nije to je jebeni genocid. 

 

Ja sam gledao vise intervijua gde pricaju kako su jedva izvukli zivu glavu, ruski vojnici su ih ispitivali, pregledavali telefone, trazili naci tetovaze. Oni su preziveli nocne more u nocnim morama. Kazu da su i likvidiri neke koji su bili malo vise sumnjivi .

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Nakon ovih snimaka iz Buce svaka osoba koja na bilo koji nacin pravda ili podrzava rusku agresiju na Ukrajinu je za mene jednaka fanovima nacizma i fasizma. Jebeni bolesnici. Gnjide poremecene.

Ovo je samo ono sto je postalo javno - Mariopolj je jos uvijek daleko od kamera i javnosti a razmjere stradanja su vjerovatno stostruko vece. 

 

Neka mi neko objasni - ako je za rat potrebno dvoje, koliko je strana potrebno za ovakve masakre? I da li je ovim zlikovcima bilo primarno da se ne odlaze kurs o Dostojevskom ili da Zagrebacka Filharmonija svira tri kompozicije Cajkovskog umjesto samo jedne... Sve mi je teze imati saosjecanje za ruske vojnike - a znam da ih je  dosta gurnuto u rat mimo njihove volje, ali je pitanje dana kada ce i oni poceti krvaviti ruke.

Edited by ters
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Constantin said:

Ja ipak mislim da taj deo Ukrajine nije bio uopšte interesantan i da je to taktički bilo odradjeno da se elitne jedinice UA drže "zaposlenim" i da je krajnji cilj Putina bio LNR, DNR ev Odessa, Krim. Krim je sa "zaledjinom" ovih navedenih oblasti je dodatno zaštićen.

Zapravo to nema smisla iz najmanje dva razloga.

Prvi, primarni cilj napada je bio da se Zelenski zameni sa nekim kao sto je Lukasenko, a to ne ide bez zauzimanja glavnog grada. Elitne ukrajinske jedinice su zapravo na Istoku, jer se tamo vodi rat vec 8 godina, dok se u  Kijevu u velikoj meri angazovala njihova verzija TO, policija i naravno vojne formacije. Procene zapadnih obavestajnih agencija su bile da ce Kijev pasti mozda za 48 sati, najverovatnije u prvih 7 dana, sto je vrlo lako mozda bila i klopka. Rusi su verovatno racunali na to da ce uci u Kijev nakon manjih borbi i da  ce Ukrajina kolapsirati kao drzava.

Drugi, ako im taj deo nije bio interesantan, onda ne bi angazovali elitne desantne jedinice vec prvog dana. Juce je BBC pustio snimke iz oblasti severno od Kijeva i kolicina unistene opreme je gotovo neverovatna. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, A sad said:

 

Nema sanse da su Rusi poslali 200 hiljada vojnika u Ukrajinu. To oni smanjuju broj. Skoro kompletan VDV, mornaricka pesadija, kopnena vojska, ucestvuje cak i Rosgvardija cija vecina uopste nije pripremljena za ratna dejstva, vojske DNR i LNR gde je sprovedena i opsta mobilizacija. To mora biti znatno vise vojnika, ne bih smeo da licitiram, ali taj broj je sigurno veci. 

Ovo je i meni sumnjivo od samog pocetka. Ako se pogleda karta ,front je dugacak skoro 2000km, a oni napaduju gotovo duz citave linije fronta.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, A sad said:

Sve strasnije slike iz Buce i podrucja koje je ukrajinska vojska oslobodila severno od Kijeva. Rusi su potpuno izgubili kompas. Ima potvrda da su pobijeni i neki lokalni zvanicnici koje su Rusi uhapsili za vreme okupacije, ali bas zvanicnici niskog ranga kao kod nas predsednici mesne zajednice. U malom selu Motuzin ubijena je staresina sela i cela njena porodica, koji su predhodno uhapseni. Pronadjeno je i telo cuvenog ratnog reportera i fotografa Maksa Levina. Mrtvih civila ima na sve strane. 

 

Ukrajinci tvrde da su u Buci ubijeni svi muskarci starosti izmedju 16 i 60 godina. Mislim i nadam se da je ova tvrdnja preterana, ali ako nije to je jebeni genocid. 

Bolesni fasisti!!!

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJORDJE said:

Zapravo to nema smisla iz najmanje dva razloga.

Prvi, primarni cilj napada je bio da se Zelenski zameni sa nekim kao sto je Lukasenko, a to ne ide bez zauzimanja glavnog grada. Elitne ukrajinske jedinice su zapravo na Istoku, jer se tamo vodi rat vec 8 godina, dok se u  Kijevu u velikoj meri angazovala njihova verzija TO, policija i naravno vojne formacije. Procene zapadnih obavestajnih agencija su bile da ce Kijev pasti mozda za 48 sati, najverovatnije u prvih 7 dana, sto je vrlo lako mozda bila i klopka. Rusi su verovatno racunali na to da ce uci u Kijev nakon manjih borbi i da  ce Ukrajina kolapsirati kao drzava.

Drugi, ako im taj deo nije bio interesantan, onda ne bi angazovali elitne desantne jedinice vec prvog dana. Juce je BBC pustio snimke iz oblasti severno od Kijeva i kolicina unistene opreme je gotovo neverovatna. 

Naravno da nema smisla da im ''mamac'' bude Kijev, samo ovo sto pise Constantin pise svaki rusofilski kanal, i svaki Rusofil na Blicu i ostalim medijima, a ima ih kao sns botova, a mozda i vise. Samo kad treba da daju podrsku dodje ih 200 🙂

 

Jako se i dalje potcenjuje ruska propaganda na svetskom nivou,cak i u USA neki novinari su pisali kako je ruska vojska superiorna..nekada mi se cini, da necija teze ovde kad bi Rusi usli u Srbiju da bi domaci Rusofili bili mnogo opasniji po protivnike rata i razne drugosrbijnce od samih Rusa..😬tacna

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zapravo to nema smisla iz najmanje dva razloga. Prvi, primarni cilj napada je bio da se Zelenski zameni sa nekim kao sto je Lukasenko, a to ne ide bez zauzimanja glavnog grada. Elitne ukrajinske jedinice su zapravo na Istoku, jer se tamo vodi rat vec 8 godina, dok se u  Kijevu u velikoj meri angazovala njihova verzija TO, policija i naravno vojne formacije. Procene zapadnih obavestajnih agencija su bile da ce Kijev pasti mozda za 48 sati, najverovatnije u prvih 7 dana, sto je vrlo lako mozda bila i klopka. Rusi su verovatno racunali na to da ce uci u Kijev nakon manjih borbi i da  ce Ukrajina kolapsirati kao drzava.

Drugi, ako im taj deo nije bio interesantan, onda ne bi angazovali elitne desantne jedinice vec prvog dana. Juce je BBC pustio snimke iz oblasti severno od Kijeva i kolicina unistene opreme je gotovo neverovatna. 

 

Ne verujem da je planirano da neki "novi Žukov" ujaše na belom konju u glavni grad Ukrajine. Kijev je po površini dva ipo puta veći od Beograda i ima duplo više stanovnika.  

To što je uništeno severno od Kijeva (BBC) je u ogromnoj većini učinjeno dalekometnim oružjem i odnosi se na podršku UA.

 

O motivaciji vojske izlišno je pričati. Neko ko brani svoj kućni prag je neuporedivo bolji borac od nekog ko je poslat iz neke Donje Pripizdine nekoliko hiljada kilometara daleko...

 

O tehnici smo već pretresli skoro sve...pa je sve jasnije.

 

Zločini, koji su evidentni u svakom ratu, prisutni su naravno i na žalost i prilikom ove agesije i verujem da će većina biti sankcionisana. Naravno, neće svi, ali nikad nisu ni bili. Koliko vidim, aktivirala se i Karla del Ponte sa predlogom da Medjunarodni krivični sud izda nalog za hapšenje Putina.

 

Videćemo kako će se dalje razvijati stvari....tu smo

 

On-line je i forumska JJ*, tako da se svakako imaju preča i pametnija posla. Danas je dan kada trebamo da damo sve od sebe, a to nije mnogo, i pojavimo se na biralištima i olovkom pokušati da ovaj deo Evrope lišimo jedne budale. Ne mislim u fizičkom smislu...pa u tom svetlu, pozz...

 

* Jovana Jeremić

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja bi rekao da je cifra od 200k Rusa samo brojka njihovih regularnih jedinica. Tu treba dodati 30-50k donbasovaca. Zatim 10-20k Čečena, Sirijaca i Vagnerovaca. Da Rosgvardija učestvuje sam i ja naletao na raznim sajtovima, čak i ruskim, ali nigde nisam našao procenu koliko ih je angažovano. Ja bih rekao sve kad se sabere oko 300k ljudi.

 

Što se tiče Kijevskog pravca imamo potvrdu od strane Rusa da je tu bilo oko 60k ljudi. Iako nisu precizirali ja bih rekao da se to odnosi na Severozapadni Kijev + Černihiv. njihova 36. Armija je bila zadužena za oba pravca tako da mislim da se ta cifra odnosi na njih. Kijevu sa Istoka je prilazila 1. Tenkovska Armija koja je imala oko 40k ljudi u svom sastavu na početku. Jedan deo ove armije nije nastupao na Kijev nego je ostao kod Sumija.

 

Shodno tome Ukrajina je verovatno imala oko 50-60k na ta tri pravca pa verovatno novinari sada zato pričaju o tom broju pojačanja koje će Ukrajina da pošalje na Donbas. Pored ovoga što je @A sad nabrojao za ukrajinske jedinice kod Kijeva je bila 1. tenkovska brigada, 10, 14, 58 i 72 pešadijska brigada. TO je nemoguće pobrojati, takođe nisam siguran da rezervne brigade koje se formiraju iz mobilizacije imaju te fensi bedževe kao ove nabrojane tako da je i njih teško identifikovati iz video materijala ili od strane novinara a Ukrajina nam sigurno neće servirati svoj OOB javno.

 

Što se tiče brojnosti jedinica od zadnje priče na tu temu sam naleteo na ove podatke.

 

UKR

 

Tenkovska Brigada 5-6 hiljada

Pešadijska Brigada 4-4,5K

Padobranska i Mornarička brigada oko 2,5k

Pukovi 2-3k mada nije pravilo jer su ovo uglavnom sklepane jedinice na brzinu, mogu biti i manje i veće

 

RUS

 

Divizije oko 10k

Vazdušnodesantne Divizije 7-8k

Brigade isto kao kod Ukrajine

 

Naravno treba uzeti u obzir da ovo što mi zovemo pešadijska brigada kod ukrajinaca da je jedan deo njih u stvari mehanizovana brigada, a one u svom sastavu imaju po tenkovski bataljon. Ukrajinci imaju 3 tenkovske brigade. 1. je svo vreme kod Kijeva i Černihiva. 3. i 17. su menjale lokacije i teško je reći gde je koja bila. Jedino što sam naleteo je da je 17. tokom ove nedelje bila kod Krivog Roga. Sad se šuška da su obe upućene kod Slavjanska.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...