Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

7 hours ago, erwin said:

 

 

FOADuF0XoAIoO71?format=jpg&name=medium

 

 

 

(ovde je prećutala da prve tri tačke predstavljaju vrlo značajan deo gde se spominje zabrana trgovine, pomorska blokada i zaplena brodova)

 

Na Putinovom koncertu pre neki dan pevala se pesma kojom se veliča SSSR i spominju bivše republike.

 

 

 

FOSxIwnWQAEDUsB?format=png&name=small

 

Što se pak Ukrajine tiče:

 

 

 

 

 

.

 

Kad pogledas prvi video o invaziji na balticke zemlje, i posebno fotku ...nista nije cudno? sve se uklapa, ili ne?...Svima je sasvim normalno da covek komentarise invaziju na balticke zemlje koristeci kartu sa latinicnim potpisom, ..na engleskom jeziku...na jednom od dzavnih ruskih kanala...

 

 

Emisija je kretenska, Skabaeva, "novinar" je olos..to je vise sou program, ne znam , mislim da ide svaki dan cak, gde se skupe kao neki likovi, analiticari, politolozi,.. ukljucuju nekog iz Ukrajine, ili zapada, radi "drugog misljenja"...Da skratim , zabava i propaganda, za ono malo rusa kod kojih je televizor pobedio frizider...to niko normalan ne gleda...

Mada, kad pogledam ove tvoje tvitove samo jos jednom za sebe potvrdjujem kakav " medijski" olos se nalazi s druge strane gvozdene zavese...U drugom tvitu, mesarski rad..potpuno izvrnut kontekst cak i onog sto se moze cuti u videu..deo toga si  i sam objasnio...

 

 

O cemu se zapravo radi u prvom tvitu, i o cemu lik govori ukazujuci na englesku kartu u ruskom studiju...Video je iz prosle godine, postao je viralan kad su ga "preneli" Arkadii Babchenko i neki zapadni mediji, tviter populacija...

Osim "engleske" mape pojavljuje se jos i nemacka mapa iz Bilda..sou je bio kontrapropaganda zapadnoj, na gomilu mapa ruskih invazija u zapadnim medijima...sprdnja ...

 

Pre nego sto je "objasnio"  kako bi izgledala invazija baltickih zemalja, emisija je imala ovakav tok:

 

"Игорь Коротченко описывает карту нападения России, как фантазию редактора немецкого издания, и заявляет, что так обстоят дела в любой редакции новостей на Западе. Он особо упоминает Washington Post, Bild и The Times.

 

«Давайте посмотрим, как может выглядеть такой сценарий российского вторжения с точки зрения такого редактора», - говорит он и пересказывает популярные на Западе фантазии. "

 

Posle opisa "invazije" covek je rekao  :

 

 

"Затем Игорь Коротченко в деталях высмеивает сценарий, о котором он только что рассказал.

«Посмотрите, как можно раздуть такие ужасные сценарии, основанные ни на чём! Я хочу заверить страны Балтии, Йенса Столтенберга и НАТО в том, что у России нет таких намерений. Россия уважает территориальную целостность и суверенитет стран, с которыми мы граничим, и у нас нет планов аннексировать или оккупировать их», - заявляет он."

 

 

 

 

Milioni takvih gluposti se mogu videti u zapadnim medijima i internet prostranstvu..., cak i na ovom forumu i odgovarati na svaku od njih je nemoguce i besmisleno...Putinova propaganda nema veliki problem da prikaze kako su njegove lazi mnogo manje od onog sto dolazi sa zapada, i tu su oni nazalost u pravu...

 

Problem je sto narastajuci antagonizmi , posledica decenijskog duvanja u tu flautu obe strane, na kraju neminovno dovode do toga da ono sto nije bilo realno ..to postane...

 

Ipak, interesantne su reakcije na tvoj post...tacno se vidi ko zapadnom mejnstrimu veruje avansno, trazeci ono najgore kod rusa i prihvatajuci ga kao "istinu" nalazi potvrdu za svoje zablude..a ko zeli potvrdu da li ovo uopste moze da bude tacno...

 

 

 

 

.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

@attolini, da li možeš da isprojektuješ, šta hoće Putin/Rusi, dokle će da "idu", koji im je ratni cilj u Ukrajini?

 

Mislim, kaže ovaj Koročenko da Rusija "поштује територијални интегритет и суверенитет земаља са којима се граничимо и немамо планове да их анектирамо или окупирамо", pa vidimo da to baš i ne mora da bidne (Ukrajina).

U Letoniji i Estoniji ima 25% Rusa/ruske nacionalne manjine (kakav god da im je status), šta ako Rusi/Putin ocene da se i tamo prema njima odnose loše i da to zahteva deštavećaciju?

Edited by Brian Setzer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Harmonika said:

Ja rekoh jednom vec, neka idu, kome se ide, siroko mu polje..inace, moj ugao gledanja, laicki, stavri stoje ovako: EU bi mozda i gledala da uz najvece napore ispregovara gasenje vatre, ali, nisu glavni, glavni je  Bajden,a njemu ovo odgovara da se oduzi sto vise..verujem da trlja ruke..nada valjda,  poslednja umire..

Uglavnom se slazem sa tobom (moj takodje laicki ugao gledanja iz francuske perpektive). Imam utisak da se sada Evropa nasla malo u cudu, Zelenski sa ovim video pozitivima prakticno priziva treci svetski rat ( dal mu nije jasno da ce prva zrtva ipak biti Ukrajina u tom scenariju?) koliko ja vidim Francuzi bi se sada najradije izvukli iz svega i pravili ludi, mi bez ruskog gasa za sada ne mozemo a i sankcije Rusiji dodatno ubijaju ekonomiju vec uveliko nacetu covidom, ameri pritiskaju za sankcije, narod danima slusao jadni ukrajinci i francuzi se sve solidarisu medjutim sad odjednom iznenadjenje da i mi treba da platimo cenu za to a to nekako nije bilo u planu. 

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Brian Setzer said:

@attolini, da li možeš da isprojektuješ, šta hoće Putin/Rusi, dokle će da "idu", koji im je ratni cilj u Ukrajini?

 

Mislim, kaže ovaj Koročenko da Rusija "поштује територијални интегритет и суверенитет земаља са којима се граничимо и немамо планове да их анектирамо или окупирамо", pa vidimo da to baš i ne mora da bidne (Ukrajina).

U Letoniji i Estoniji ima 25% Rusa/ruske nacionalne manjine (kakav god da im je status), šta ako Rusi/Putin ocene da se i tamo prema njima odnose loše i da to zahteva deštavećnaciju?

 

.

 

Mogu, ali malo kog to interesuje, mogu samo da ponovim ono sto pisem od starta topika...

 

 

Odlicno si primetio, logicki ispravno vezano za Korotchenka...zato sam i napisao da narastajuci antagonizmi mogu da dovedu do toga da ono sto nije izgledalo realno...to postane...Sou je iz novembra ako se ne varam, a stvari su se drasticno menjale, cak i da stavimo sa strane to sto on ipak govori u svoje ime a ne ruskog drzavnog vrha koji svoje interese formiraraju onako kako ih oni vide...

U isto to vreme..napisao sam kao mogucu varijantu ono sto danas imamo ispred sebe...

 

 

Odgovor za tebe kako ga ja vidim...

 

 

Obicno pravimo greske kad robujemo predrasudama, stereotipima i sopstvenim perspektivama...Na procese se razlicito gleda iz Srbije ...Amerike..ili Evrope...ili Rusije..

Srbija razmislja gde ce vezati svoj camac  ...Evropa se uspavala ziveci u nekom romanticnom vremenu, zaboravljajuci da su sukobi jos uvek moguci ostavljajuci svoju bezbednost NATO, u stvari US...US nikad nije bila napadnuta, realno ne racunajuci Perl Harbor, ona ne vidi opasnost, i kontrolise sve svetske okeane... i svoju bezbednost brani hiljadama km daleko od sebe..

 

Rusija je za poslednjih nekoliko vekova dozivela ne jednu ili dve invazije sa strane zapada vec vise njih, ne obrnuto... menjali su se samo nazivi evropskih drzava...veoma bolnih i razarajucih...cije su se katastrofalne posledice urezale u njihovo drustvo...

Drzave kao RF ..US...buducnost gledaju ne u horizontu od pet  ili deset godina, nego mnogo dalje...

Poslednjih trideset godina odbijen je svaki predlog o razgovoru na temu funkcionalnog sistema bezbednosti na evropskom kontinentu, u kojem bi se sve strane osecale bezbedno...Nijedna NATO drzava nije ratifikovala odluke samita OEBS iz Istambula sa kraja proslog veka...Odbijen i predlog da sama udje u NATO, sa obrazlozenjem .."setaj"...

Od Minhenskog govora, stav Rusije je postaje sasvim jasan...

 

 

 

Reci mi sta je NATO ? Alijansa s budzetom vise od trilion dolara, koja je od odbrambene postala ofanzivna vodeci ratove na tri kontinenta, staje na tvoje granice...

Pa kad se instaliraju na severnim granicama, prelaze na drzavu koja je noz pod rebro? I ..Sa vlascu, koja je prakticno dosla na to mesto putem drzavnog udara, podrzanog od istih tih drzava NATO...

 

A gde ce se  zaustaviti NATO, posle Ukrajine i Gruzije? A sta ce biti sa mladjim bratom jedne od najjacih armija NATO Turske- Azerbejdzanom? ...ili sa celim redom srednjeazijskih drzava? 

 

A  koliko kosta tvoju ekonomiju kad na tvojim granicama imas takvu alijansu u cijoj si ti doktrini protivnik, i koja nije uradila apsolutno nista da relaksira odnose  s tobom za poslednjih dvadeset godina, a nasuprot?

 

Kad se destabilizuju tvoje juzne granice, prepune islamskih ekstremista, koliko ces terorostickih napada imati na svojoj teritoriji? Pre nekolko godina  se centrom Moskve  prosetala dadilja iz jedne od tih zemalja ..drzeci glavu desetogodisnjeg decaka..s poklicem Alahu Akbar...

Mislis toga bi bilo manje?

 

Niz moze da se produzi ..beskonacno...

 

Lik je diktator, ubica i zlocinac...ali da Mahatma Gandi stane na celo Rusije, pre ili kasnije desilo bi se isto, a i on bi verovatno brzo bio uporedjivan sa Hitlerom, ili bi bio lud...To tako ide...

 

 

Na sve ovo o cemu govorim , ozbiljni ljudi na zapadu su upozoravali...postove sam ostavljao i ja i drugi..Svi su znali sta ce se desiti, i US i UKrajina i RF...ali inercija je cudo, i ona je morala dovesti do ovog...S tacke medjunarodnog prava Rusija je agresor, Ukrajina je zrtva...i ne samo medjunarodnog prava, moralni kodeks to ne moze drugacije da oceni...

 

Ali to su samo dve dimenzije procesa koji gledamo...njih ima mnogo vise..sa mnogo vise igraca...

 

 

Pre rata, dogovor je bio moguc sa neutralitetom Ukrajine, i zaustavljanjem sirenja NATO... ostali zahtevi bi bili zrtvovani kao kompromis...

 

 

.

 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Devil In My Pants said:

 

Vidim da je bila vrela noć na Tviterskom frontu, ima li stradalih? 😄

 

Nadao sam se da se popravljaš nakon slike iz Berdjanska, ali onda dođe ovaj video 😄 Jedina autentična stvar u ovom video je snimak obaranja helikoptera, sve ostalo propagandni materijal.

 

Pogođena je luka Berdjansk i veliki transportni brod Orsk, luka koju su Rusi koristili za iskrcavanje trupa.  Navodno je pogođeno skladište nafte i municije, sam brod je oštećen. Valjda se to desilo pre 2 dana, ali tek su se danas pojavile slike.

 

Sa druge strane Rusi tvrde da su zauzeli Izjum (slike kod muzeja), što je dosta problematično obzirom da snagama UA preti opkoljavanje u predelu Lisičanska i Severodonjecka. Pogođena je i baza u Artjomovsku. Izgleda da je fokus na Mariupulj i Donbasu, dok je oslabio pritisak na Kijevskom i Harkovskom frontu, ali veliki problem za Ruse može predstavljati ozbiljnija oštećenja luke Bedrjansk koji je na sat i po udaljen od Mariupulja. Doduše sumnjam da je sam dok oštećen, ali ako sam brod potone biće veselo!

 

@ras kass Ukrajinska mornarica je objavila ovaj snimak, i mene zanima čime ga pogodiše. Mislim da je projektil došao sa kopna obzirom da su oštećena i postrojenja same luke, my guess tochka-u projektil.

 

 

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Liska Manjina said:

Vidim da je bila vrela noć na Tviterskom frontu, ima li stradalih? 😄

 

Nadao sam se da se popravljaš nakon slike iz Berdjanska, ali onda dođe ovaj video 😄 Jedina autentična stvar u ovom video je snimak obaranja helikoptera, sve ostalo propagandni materijal.

 

Pogođena je luka Berdjansk i veliki transportni brod Orsk, luka koju su Rusi koristili za iskrcavanje trupa.  Navodno je pogođeno skladište nafte i municije, sam brod je oštećen. Valjda se to desilo pre 2-3 dana, ali tek su se danas pojavile slike.

 

Sa druge strane Rusi tvrde da su zauzeli Izjum (slike kod muzeja), što je dosta problematično obzirom da snagama UA preti opkoljavanje u predelu Lisičanska i Severodonjecka. Pogođena je i baza u Artjomovsku. Izgleda da je fokus na Mariupulj i Donbasu, dok je oslabio pritisak na Kijevskom i Harkovskom frontu, ali veliki problem za Ruse može predstavljati ozbiljnija oštećenja luke Bedrjansk koji je na sat i po udaljen od Mariupulja. Doduše sumnjam da je sam dok oštećen, ali ako sam brod potone biće veselo!

 

 

Ne znam sta su zauzeli, verujemti da pratis ruski pbp ili ti play by play, svakako ono sto me zabrinjava  za evropsku bezbednost, da Ukrajinci    deluju relativno opusteno.

 

Rusi ce tek biti u problemu kad krene toplije vreme,blato...itd..

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ne znam sta su zauzeli, verujemti da pratis ruski pbp ili ti play by pla,svakako ono sto me zabrinjava  za evropsku bezbednost, da Ukrajinci    deluju relativno opusteno.

Super je što misliš da na Tviteru možeš pronaći pravu istinu 😄 bastion objektivnosti i nepristrasnosti.

 

Pratim na telegramu UA i RUS nastrojene grupe, mnogo propagande i svaki UA propagandni video objaviš ti, ali sa danom zakašnjenja 😄 

 

Imaju i Rusi ovakvih promo materijala, uzleće su-34ka, pa onda rez, drugi kadar i razvaljeno pola Ukrajine. Postavljaš intervjue CNN-a sa slikama preleta aviona i ispaljivanja projektila! Snimci preleta su još od pre 20 dana kad je Ukrajinska MIG 29-ka oborila Rusku SU 25-icu, jesu autentični ali nisu aktuelni, a CNN to ubjavljuje kao up to date vest.

 

Da deluju opušteno pomogli bi opkoljenim trupama u Mariupulju! Pružaju oni žestok otpor, ali je to lokalnog karaktera, problem im predstavlja nemogućnost prebacivanja velike količine ljudstva i tehnike na velike udaljenosti. 

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Devil In My Pants said:

Steta velika sto ne gledamo iz ruske perspektive da je Ukrajna NATO, da bi postala NATO  da nisu ''intervenisali''. Da putin ne vrsi lobotomiju mozga Rusima i ne krade izbore a i samljude gde ima bas dosta siromasnih. Plate od 400-500e govore sve...

 

.

 

Ukrajina moze da postane NATO...jer Rusija moze da izgubi rat...u stvari ona je priznala da je rat izgubila , onog trenutka kad ga je zapocela...ali to je drugi rat, i drugi protivnik...

 

 

Poslednji put kad sam pogledao u " novcanik" bilo je  znatno vise..a ti pogledaj  @erwin post, sa novinarem NBC u gradskom stabu Kijeva, i operativnom kartom, pre nego sto  napises da su na zapadu Kijeva ruske snage odbacene 50 km...

 

.

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

Imam jedno glupo pitanje izvinjavam se unapred : vidim cesto skracenicu RF - sta vam je RF ? Ruska federacija? Republique Francaise? nesto trece ? ni prvo ni drugo mi nije logicno a na ovom forumu u principu najvise pratim tenis pa me RF odmah podseti na Rogera Federera ali prilicno sam sigurna da ipak nije on :smiley33: :classic_laugh:

 

Edited by ciao
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da se Putin ovog puta preracunao. Mnogo manje bi ga kostalo da je recimo samo pomogao Rusima u Donjecku i Lugasnjku: da im je pomogao logisticki i oruzjem, da su se civili povukli u Rusiju, i da se tako vodio jedan proxy, lokalizovani sukob. Opet bi popio negodovanje Zapada pa cak i neke manje sankcije, ali sukob ne bi toliko eskalirao, bilo bi manje zrtava, i ostavio bi otvorena vrata za neke kasnije pregovore. Ovako, kocka je vec bacena, dosao je u situaciju da ide na sve ili nista. Sto moze biti mac sa dve ostrice. Veliki broj poginulih ruskih vojnika ( cak oko 15 000!!!). Doveo je u pitanje kredibilitet Rusije kao vojne velesile. MIslim da mu podela Ukrajine nece proci, to Zapad nece prihvatiti. Najvise sto su Rusi mogli dobiti je : konacno priznavanje Krima kao dela Rusije i eventualno siroka autonomija za Donbas i Luganjsk, a to se moglo postici samo lokalniim sukobom (hint: Republika Srpska). Sada je cak i to dovedeno u pitanje. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da li stvarno verujete u tu priču o 15000 poginulih ruskih vojnika?

Znam ja da se radi o ratnoj propagandi ali urazumite se ljudi malo, i stavite prst na čelo kad pišete te cifre pošto one automatski znače da i ukrajinksa strana ima u najmanju ruku isti broj žrtava a u praksi bi to značilo i duplo više pošto vidimo da skoro pa nigde na ratištu ne potiskuju neprijatelja. Vojska koja gubi  značajan deo teritorije svoje države ne može da ima manje žrtve od onih koji su u napadu. 

Ne ubrajam u sve ovo civilne  žrtve one su uvek prevelike i nepotrebne pa makar poginuo samo jedan civil.

  

Edited by Perkos2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

Da li stvarno verujete u tu priču o 15000 poginulih ruskih vojnika?

Znam ja da se radi o ratnoj propagandi ali urazumite se ljudi malo, i stavite prst na čelo kad pišete te cifre pošto one automatski znače da i ukrajinksa strana ima u najmanju ruku isti broj žrtava a u praksi bi to značilo i duplo više pošto vidimo da skoro pa nigde na ratištu ne potiskuju neprijatelja. Vojska koja gubi  značajan deo teritorije svoje države ne može da ima manje žrtve od onih koji su u napadu. 

Ne ubrajam u sve ovo civilne  žrtve one su uvek prevelike i nepotrebne pa makar poginuo samo jedan civil.

  

 

Sta su znacajne teritorije koje je Ukrajina izgubila, posto se Krim i Donbas ne racunaju? 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ciao said:

Imam jedno glupo pitanje izvinjavam se unapred : vidim cesto skracenicu RF - sta vam je RF ? Ruska federacija? Republique Francaise? nesto trece ? ni prvo ni drugo mi nije logicno a na ovom forumu u principu najvise pratim tenis pa me RF odmah podseti na Rigera Federera ali prilicno sam sigurna da ipak nije on :smiley33: :classic_laugh:

 

Ruska Federacija, pun naziv Rusije.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Clash said:

Ima li neki iole relevantan izvor o gubicima ukrajinske vojske?

 

.

 

Ja to ne bih ocekivao u skorije vreme, ne bih uopste razmisljao u tom pravcu...Mislim da u Nemackoj jos postoji neko ko se bavi brojanjem zrtava ww2...Rusija takodje nema jasne cifre...

 

.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Mislim da se Putin ovog puta preracunao. Mnogo manje bi ga kostalo da je recimo samo pomogao Rusima u Donjecku i Lugasnjku: da im je pomogao logisticki i oruzjem, da su se civili povukli u Rusiju, i da se tako vodio jedan proxy, lokalizovani sukob. Opet bi popio negodovanje Zapada pa cak i neke manje sankcije, ali sukob ne bi toliko eskalirao, bilo bi manje zrtava, i ostavio bi otvorena vrata za neke kasnije pregovore. Ovako, kocka je vec bacena, dosao je u situaciju da ide na sve ili nista. Sto moze biti mac sa dve ostrice. Veliki broj poginulih ruskih vojnika ( cak oko 15 000!!!). Doveo je u pitanje kredibilitet Rusije kao vojne velesile. MIslim da mu podela Ukrajine nece proci, to Zapad nece prihvatiti. Najvise sto su Rusi mogli dobiti je : konacno priznavanje Krima kao dela Rusije i eventualno siroka autonomija za Donbas i Luganjsk, a to se moglo postici samo lokalniim sukobom (hint: Republika Srpska). Sada je cak i to dovedeno u pitanje. 

Ja sam mislio da će to obaviti na taj način, imali su direktnu granicu sa Rusijom. Po potrebi pošalješ dovoljno tehnike i ljudstva da kontrolišeš mali front i ćao đaci! Mislio sam da je grupisanje snaga na granici čista taktika odvraćanja, ali desilo se drugačije.

 

Ovde ljudi misle da je Putin lud, ali ne bih baš rekao da je on ušao grlom u jagode. Kontam da Rusi imaju neki plan, ne mora se on nužno biti realizovan, ali morao biti razlog za ulazak. Znali su oni da će dobiti sankcije, znali su da je Ukrajina veliki država sa velikim brojem stanovnika.

 

@ras kass Kontam da jedino vojni vrh UA i RUS armije znaju tačan podatak o broju stradalih, ali sumnjam da su motivisani da te podatke i objave.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Perkos2 said:

Da li stvarno verujete u tu priču o 15000 poginulih ruskih vojnika?

Znam ja da se radi o ratnoj propagandi ali urazumite se ljudi malo, i stavite prst na čelo kad pišete te cifre pošto one automatski znače da i ukrajinksa strana ima u najmanju ruku isti broj žrtava a u praksi bi to značilo i duplo više pošto vidimo da skoro pa nigde na ratištu ne potiskuju neprijatelja. Vojska koja gubi su značajan deo teritorije svoje države ne može da ima manje žrtve od onih koji su u napadu. 

Ne ubrajam u sve ovo civilne  žrtve one su uvek prevelike i nepotrebne pa makar poginuo samo jedan civil.

  

Ukrajinska vojska ima daleko manji broj zrtava, sledi na osnovu izvestaja sa ratista. Mozda oko 5-6000 poginulih vojnika. Jer su "razbili" Ruse! "Hebali kevu" - sto se kaze! Na zalost, veliki broj civila je poginuo. CIfra od 900 civila je po meni neodrzivo niska, samo u Mariupolju ko zna koliko civila poginulo.  Grad od oko 300 000 stanovnika koga su Rusi sravnili sa zemljom, upotrebili termobaricke bombe ( od kojih zakloni i podrumi ne pomazu) - tu se broj stradalih civila meri hiljadama ako ne i desetine hiljada! Prava humanitarna katastrofa daleko gore nego npr kod nas Vukovar ili Sarajevo!!! Ljudi koji su tamo ostali su prosli (i jos prolaze) kroz pakao. 

Ali Ukrajinci su iz "sacekusa" ubili dosta ruskih vojnika. Rusi, sa druge strane idu na taktiku "sprzene zemlje"!!!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AgroLaki said:

 

Sta su znacajne teritorije koje je Ukrajina izgubila, posto se Krim i Donbas ne racunaju? 

Valjda je svaki pedalj državne teritorije Ukrajine podjednako važan ukrajinskoj vojsci?

1 minute ago, Darth Bane said:

Ukrajinska vojska ima daleko manji broj zrtava, sledi na osnovu izvestaja sa ratista. Mozda oko 5-6000 poginulih vojnika. Jer su "razbili" Ruse! "Hebali kevu" - sto se kaze! Na zalost, veliki broj civila je poginuo. CIfra od 900 civila je po meni neodrzivo niska, samo u Mariupolju ko zna koliko civila poginulo.  Grad od oko 300 000 stanovnika koga su Rusi sravnili sa zemljom, upotrebili termobaricke bombe ( od kojih zakloni i podrumi ne pomazu) - tu se broj stradalih civila meri hiljadama ako ne i desetine hiljada! Prava humanitarna katastrofa daleko gore nego npr kod nas Vukovar ili Sarajevo!!! Ljudi koji su tamo ostali su prosli (i jos prolaze) kroz pakao. 

Ali Ukrajinci su iz "sacekusa" ubili dosta ruskih vojnika. Rusi, sa druge strane idu na taktiku "sprzene zemlje"!!!

Da ipak malo uključiš logiku pošto vidim nisi na sreću imao ratnih iskustava.  Nema te vojske na svetu gde kad krene masovna pogibija njenih pripadnika ostali vojnici to gledaju bez reakcije.

i nema još ni jednog rata na ovom svetu gde vojska sa više poginulih i dalje ima premoć nad vojskom koja ima tri puta manje poginulih.  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nije mi bila namera da se sad gadjamo sa ciframa, ne treba to da se radi,  nego me interesuje da li ima neki broj, kao ovaj sa ruskim gubicima sto se vrti, da bi se mogle realnije sagledati razmere borbi. Ne mislim samo na ljudske žrtve nego i na tehniku.

  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...