Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

16 minutes ago, AgroLaki said:

 

Sta su znacajne teritorije koje je Ukrajina izgubila, posto se Krim i Donbas ne racunaju? 

Samo teritorije na jugu i jugoistoku imaju površinu kao pola Srbije. Potez Herson, Melitopolj, Mariupolj, ogromna je to teritorija. Teritorija LNR je gotovo sva zauzeta, zauzeta je duplo veća površina od one koju su kontrolisali pre početka sukoba. Potez od Černihove ka Černobilu, te deo jugoistočno do Harkova, deo ka Izjumu. U Donjecku je zauzet celi zapadni deo DNR i okružen je Mariupulj. Zbirno teritorija veća od teritorije Srbije!

 

edit:Da Rusi zaista imaju tolike gubitke već bi sad gledali prodor ka Mariupulju iz pravca Dnjepropetrovska i kontraudar iz pravca Harkova ka Izjumu. Zaista ne znam kakav je plan Rusa u okolini Kijeva, nemaju oni dovoljno ljudstva da to reše, kontam da im je cilj da vežu veliku količinu vojske za Kijev kako ne bi mogli pomoći na drugom delu fronta.

 

Harkov je specifična oblast, velika vojna proizvodna postrojenja su tu smeštena. Prvobitni blitz nije uspeo, ne verujem da će ulaziti u ponovni blitz, pre bih rekao neko okruženje nakon završetka posla u Mariupulju te Donbasu.

 

Ključan deo fronta je sada u Mariupulju, ako se sva ta vojska prebaci prema Donbasu i spoje se sa delom koji prodire iz Izjuma veliki deo najbolje opremljenih i najiskusnijih trupa će ostati u okruženju.

 

 

Edited by Liska Manjina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Perkos2 said:

Valjda je svaki pedalj državne teritorije Ukrajine podjednako važan ukrajinskoj vojsci?

 Ti si napisao: 

7 minutes ago, Perkos2 said:

Vojska koja gubi  značajan deo teritorije svoje države ne može da ima manje žrtve od onih koji su u napadu. 

 

  

 

Ja sam iz ovoga razumeo da kazes da Ukrajina gubi veliki deo svoje teritorije i da iz toga proistice da imaju velike gubitke. 

Jedino ako si mislio da ako neko izgubi i kvadratni metar drzave mora po automatizmu da ima vece gubitke?

 

Rusi su za mesec dana osvojili Herson i Melitopolj. Harkov koji je na granici, daleko od Kijeva koliko od Voronjeza jos je neresiva enigma za njih. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AgroLaki said:

 Ti si napisao: 

 

Ja sam iz ovoga razumeo da kazes da Ukrajina gubi veliki deo svoje teritorije i da iz toga proistice da imaju velike gubitke. 

Jedino ako si mislio da ako neko izgubi i kvadratni metar drzave mora po automatizmu da ima vece gubitke?

 

Rusi su za mesec dana osvojili Herson i Melitopolj. Harkov koji je na granici, daleko od Kijeva koliko od Voronjeza jos je neresiva enigma za njih. 

Možda je za tebe malo ovo što su Rusi zauzeli ali verujem da je vakom Ukrajincu to značajan deo teritorije, eno je već gore jedan učesnik nabrojao koliko je toga van kontrole ukrajinske vojske i koliko je to beznačajna teritorija, da se ne ponavljam 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Perkos2 said:

Možda je za tebe malo ovo što su Rusi zauzeli ali verujem da je vakom Ukrajincu to značajan deo teritorije, eno je već gore jedan učesnik nabrojao koliko je toga van kontrole ukrajinske vojske i koliko je to beznačajna teritorija, da se ne ponavljam 

I dalje nisam siguran da to oslikava da Ukrajina ima isti broj gubitaka kao i ruska vojska. Dronovi i zasede  su odneli dosta ruskih zivota, ne napadaju Ukrajinci utvrdjene gradove, nego Rusi. Rusi su ovde polomili zube nekoliko puta vise nego sto su ocekivali. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, AgroLaki said:

I dalje nisam siguran da to oslikava da Ukrajina ima isti broj gubitaka kao i ruska vojska. Dronovi i zasede  su odneli dosta ruskih zivota, ne napadaju Ukrajinci utvrdjene gradove, nego Rusi. Rusi su ovde polomili zube nekoliko puta vise nego sto su ocekivali. 

Onda ispada da se ukrajinska vojska krije u gradovima i povlači pred ruskom vojskom a ja mislim da to nije baš tako na terenu. Šta su Rusi očekivali nemam pojma, ako su očekivali cveće i ovacije onda su baš glupi pošto je ukrajinska vojska uvek bila značajna vojna sila a i očekivala je napad pa nije bila nepripremljena. Lično ja sam očekivao još značajniji otpor i sporije napredovanje ruskih jedinica. 

No da vidimo mi šta  piše  evropska levica

https://www.vijesti.me/kolumne/596376/zasto-se-zaustaviti-samo-na-oligarsima-iz-rusije

Link to comment
Share on other sites

Sto se gubitaka tice, u ovakvim pozicionim ratovima gde imas slow moving masu vojnika koja ide preko pustosi normalno je da napadac ima duplo do troduplo vece gubitke u ovoj fazi. Nije mi to nista cudno, odnosno meni zvuci 15000 vojnika koji su poginuli i malo, imajuci u vidu koliko ih sede kao glineni golubovi.

 

Takodje i pokazuje znacaj neba, da su ga zatvorili mogli bismo da pricamo o cudnoj distribuciji gubitaka, ovako mi nije cudno uopste.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-equipment.html

 

Ovdje imate gubitke obje strane sa vizuelnom dokumentacijom svakog navedenog gubitka. Brojke izgubljene opreme su na obje strane vjerovatno i vece jer sumnjam da je bas svaki unisteni tenk, vozilo ili avion bio uslikan. 

Većina snimaka koja dolazi je od civilnog stanovništva. Sumnjam da vojska trčkara uokolo sa telefonima i snima svaki trenutak. Ovi podaci ne da nisu relevantni, već se postavlja i pitanje izvora. Nije baš da imaju serijski broj svakog vozila, veći vidim da ih gomilaju po slikama, a autentičnoh istih ne proveravaju.

 

edit: Slike tenkova na različitim mestima, da ne pričam o ovim ugljenisanim slikama bog zna na kom je to ratištu i čiji je to tenk. 

1 hour ago, McLeod said:

Sto se gubitaka tice, u ovakvim pozicionim ratovima gde imas slow moving masu vojnika koja ide preko pustosi normalno je da napadac ima duplo do troduplo vece gubitke u ovoj fazi. Nije mi to nista cudno, odnosno meni zvuci 15000 vojnika koji su poginuli i malo, imajuci u vidu koliko ih sede kao glineni golubovi.

 

Takodje i pokazuje znacaj neba, da su ga zatvorili mogli bismo da pricamo o cudnoj distribuciji gubitaka, ovako mi nije cudno uopste.

Ne posotji niti promil šanse da je Rusima izbačno 75K ljudi iz stroja, to bi značilo da su svo preostalo ljudstvo morali prebaciti u Ukrajinu. AKo je 15 000 stradalo, to automatski znači da je x3 ranjeno =45 000, te x1=15 000 zarobljeno. I dalje ostaju samo nagađanja, zvaničane podatke još nećete dobii. Ne znam samo kakva ti znanja imaš pa da bacaš te procene i kakvi su ti izvori, to ne mogu uraditi ni ljudi koji su na prvoj liniji fronta, a kamo li mi koji smo kilometrima daleko i imamo ograničena saznanja.

 

Znamo da Ukrajina ima više ljudi na terenu, prema procjenama oko 450K ljudi pod oružjem, dok Rusi uključujući i pobunjenike imaju cca 150K. Ako je Rusima iz stroja izbačeno 75K ljudi znači ostaje im još 75K, a ako je ukrajincima 3x manje ljudi izbačeno iz stroja to znači cca25K. I trenutno na frontu je omer 425K vs 75K = 5,7 vs 1... Očekujem da se sve reši u protekla dva dana, potpuno čišćenje terena. Sve drugo bi predstavljalo direktan dokaz da je vest lažna.

 

edit: Da ne pričamo o nebulozama o 150 oborenih aviona, to bi bukvalno značilo 20% ukupne aktivne borbene flote. Recimo da su oborili svaki 1/5 aviona koji je preleteo to bi značilo 100% angažovanje ratnog vazduhoplovsta nad Ukrajinom. Nisu baš svaki ili svaki drugi avion mogli oboriti, to ni Izrael ne bi uspeo.

 

Bullshit neviđenih razmera, slično našoj retorici 99e.

Edited by Liska Manjina
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Liska Manjina said:

Većina snimaka koja dolazi je od civilnog stanovništva. Sumnjam da vojska trčkara uokolo sa telefonima i snima svaki trenutak. Ovi podaci ne da nisu relevantni, već se postavlja i pitanje izvora. Nije baš da imaju serijski broj svakog vozila, veći vidim da ih gomilaju po slikama, a autentičnoh istih ne proveravaju.

 

edit: Slike tenkova na različitim mestima, da ne pričam o ovim ugljenisanim slikama bog zna na kom je to ratištu i čiji je to tenk. 

Ne posotji niti promil šanse da je Rusima izbačno 75K ljudi iz stroja, to bi značilo da su svo preostalo ljudstvo morali prebaciti u Ukrajinu. AKo je 15 000 stradalo, to automatski znači da je x3 ranjeno =45 000, te x1=15 000 zarobljeno. I dalje ostaju samo nagađanja, zvaničane podatke još nećete dobii. Ne znam samo kakva ti znanja imaš pa da bacaš te procene i kakvi su ti izvori, to ne mogu uraditi ni ljudi koji su na prvoj liniji fronta, a kamo li mi koji smo kilometrima daleko i imamo ograničena saznanja.

 

Znamo da Ukrajina ima više ljudi na terenu, prema procjenama oko 450K ljudi pod oružjem, dok Rusi uključujući i pobunjenike imaju cca 150K. Ako je Rusima iz stroja izbačeno 75K ljudi znači ostaje im još 75K, a ako je ukrajincima 3x manje ljudi izbačeno iz stroja to znači cca25K. I trenutno na frontu je omer 425K vs 75K = 5,7 vs 1... Očekujem da se sve reši u protekla dva dana, potpuno čišćenje terena. Sve drugo bi predstavljalo direktan dokaz da je vest lažna.

 

edit: Da ne pričamo o nebulozama o 150 oborenih aviona, to bi bukvalno značilo 20% ukupne aktivne borbene flote. Recimo da su oborili svaki 1/5 aviona koji je preleteo to bi značilo 100% angažovanje ratnog vazduhoplovsta nad Ukrajinom. Nisu baš svaki ili svaki drugi avion mogli oboriti, to ni Izrael ne bi uspeo.

 

Bullshit neviđenih razmera, slično našoj retorici 99e.

 

Zasto mora da znaci da je x3 ranjeno, a nije ih x3 ubijeno? Borbe prsa u prsa su prilicno ogranicene, najvece zrtve, vojnicke i civilne, su dosle posle vazdusnih udara. Tu retko ima prezivelih. Nema nista nelogicno.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Liska Manjina said:

Većina snimaka koja dolazi je od civilnog stanovništva. Sumnjam da vojska trčkara uokolo sa telefonima i snima svaki trenutak. Ovi podaci ne da nisu relevantni, već se postavlja i pitanje izvora. Nije baš da imaju serijski broj svakog vozila, veći vidim da ih gomilaju po slikama, a autentičnoh istih ne proveravaju.

 

edit: Slike tenkova na različitim mestima, da ne pričam o ovim ugljenisanim slikama bog zna na kom je to ratištu i čiji je to tenk. 

 

Kako god, sigurno pouzdaniji izvor i od ukrajinskih i od ruskih izvora. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, attolini said:

 

.

 

Ukrajina moze da postane NATO...jer Rusija moze da izgubi rat...u stvari ona je priznala da je rat izgubila , onog trenutka kad ga je zapocela...ali to je drugi rat, i drugi protivnik...

 

 

Poslednji put kad sam pogledao u " novcanik" bilo je  znatno vise..a ti pogledaj  @erwin post, sa novinarem NBC u gradskom stabu Kijeva, i operativnom kartom, pre nego sto  napises da su na zapadu Kijeva ruske snage odbacene 50 km...

 

.

Naravno da su odbacene ali na Sputnjiku nema toga. Rusija jeste izgubila rat,a posledice sankcija dolaze u godinama koje slede. Nece svaki Rus biti pogodjen,vec globalno Rusija hoce.

3 hours ago, Liska Manjina said:

Super je što misliš da na Tviteru možeš pronaći pravu istinu 😄 bastion objektivnosti i nepristrasnosti.

 

Pratim na telegramu UA i RUS nastrojene grupe, mnogo propagande i svaki UA propagandni video objaviš ti, ali sa danom zakašnjenja 😄 

 

Imaju i Rusi ovakvih promo materijala, uzleće su-34ka, pa onda rez, drugi kadar i razvaljeno pola Ukrajine. Postavljaš intervjue CNN-a sa slikama preleta aviona i ispaljivanja projektila! Snimci preleta su još od pre 20 dana kad je Ukrajinska MIG 29-ka oborila Rusku SU 25-icu, jesu autentični ali nisu aktuelni, a CNN to ubjavljuje kao up to date vest.

 

Da deluju opušteno pomogli bi opkoljenim trupama u Mariupulju! Pružaju oni žestok otpor, ali je to lokalnog karaktera, problem im predstavlja nemogućnost prebacivanja velike količine ljudstva i tehnike na velike udaljenosti. 

Moraju se proveriti vest kad prodju kroz moje filtere onda ih objavljujem mada i tad ima gresaka. Naravno da ima gubitaka na obe strane,ali na jednoj je ''supersonicna'' sveCka sila..a na drugoj siromasna Ukrajna. Sa tim da im je jos i sused.

 

Rusi ovaj rat ne mogu dobiti,mada nisu nikad ni rekli sta su im ciljevi.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devil In My Pants said:

Naravno da su odbacene ali na Sputnjiku nema toga. Rusija jeste izgubila rat,a posledice sankcija dolaze u godinama koje slede. Nece svaki Rus biti pogodjen,vec globalno Rusija hoce.

Moraju se proveriti vest kad prodju kroz moje filtere onda ih objavljujem mada i tad ima gresaka. Naravno da ima gubitaka na obe strane,ali na jednoj je ''supersonicna'' sveCka sila..a na drugoj siromasna Ukrajna. Sa tim da im je jos i sused.

 

Rusi ovaj rat ne mogu dobiti,mada nisu nikad ni rekli sta su im ciljevi.

oni nisu još rekli ni da su u ratu!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja se vodim logikom, ne tvrdim nista decidirano. Sta je logika - prvo teren je takav da imas sve na dlanu maltene. Ravnica, u najvecem delu istocnog dela zemlje gde se vode borbe. Imas gradske borbe, doduse ogranicenog intenziteta. Vazdusni udari su uzasni, dakle vidimo po slikama, i to nije propaganda, na sta lici recimo Mariupolj. Ja na onim satelitskim slikama van luke, koju ciljano Rusi cuvaju ocigledno (razumljivo) 90% infrastrukture je unisteno. Ne mora da bude poravnato sa zemljom da bi bilo unisteno, imamo i onaj snimak trznog centra u Kijevu takodje, cak i snimak udara. Kod takvih udara uvek imas vise mrtvih nego ranjenih, tako da ne znam zasto bi ta brojka mrtvi, pa x3 ranjeni bila uklesana u kamenu.

 

Imajuci u vidu kako se do sada odvija ovaj rat, i kontra udare ukrajinske vojske, recimo bajraktare kad su koristili, meni je nelogicno da u takvim napadima ima vise ranjenih nego mrtvih. Ono sto smo videli se prezivljava pukom srecom, maltene je neverovatno. Tako da ukupno me ne bi iznenadilo da ima manje ranjenih nego mrtvih.

 

Ranjeni su uglavnom civili u tim vazdusnim gradskim napadima. Najveci broj ranjenih vojnika dolazi iz tog gradskog puskaranja, i tu mozemo da pricamo o relativnom x3 odnosu u odnosu na mrtve iz takvih sukoba, mozda. Ali je problem za tvoju evaluaciju sto su mrtvi iz tog tipa sukoba sigurno nekoliko puta, ako ne i celih 10 puta manji nego mrtvi posle koriscenja preciznog oruzja visoke razorne moci, znaci eksplozija kao posledica delovanja letelica ili raketa zemlja-zemlja. Prosto, logicno je da tu ima vise mrtvih a manje ranjenih, plus veci broj zrtava od zrtava kao posledica konvencionalnog puskaranja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Logično je da ima par puta više ranjenih od mrtvih, da li zaista treba objašnjavati zašto?

 

Edit: da budem jasniji, ne mora da su ranjeni, recimo onesposobljeni za dalje aktivno ratovanje.

 

Mislim, svodi se na to da Rusi nemaju 15.000 mrtvih vojnika.

Edited by Brian Setzer
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, McLeod said:

Ja se vodim logikom, ne tvrdim nista decidirano. Sta je logika - prvo teren je takav da imas sve na dlanu maltene. Ravnica, u najvecem delu istocnog dela zemlje gde se vode borbe. Imas gradske borbe, doduse ogranicenog intenziteta. Vazdusni udari su uzasni, dakle vidimo po slikama, i to nije propaganda, na sta lici recimo Mariupolj. Ja na onim satelitskim slikama van luke, koju ciljano Rusi cuvaju ocigledno (razumljivo) 90% infrastrukture je unisteno. Ne mora da bude poravnato sa zemljom da bi bilo unisteno, imamo i onaj snimak trznog centra u Kijevu takodje, cak i snimak udara. Kod takvih udara uvek imas vise mrtvih nego ranjenih, tako da ne znam zasto bi ta brojka mrtvi, pa x3 ranjeni bila uklesana u kamenu.

 

Imajuci u vidu kako se do sada odvija ovaj rat, i kontra udare ukrajinske vojske, recimo bajraktare kad su koristili, meni je nelogicno da u takvim napadima ima vise ranjenih nego mrtvih. Ono sto smo videli se prezivljava pukom srecom, maltene je neverovatno. Tako da ukupno me ne bi iznenadilo da ima manje ranjenih nego mrtvih.

 

Ranjeni su uglavnom civili u tim vazdusnim gradskim napadima. Najveci broj ranjenih vojnika dolazi iz tog gradskog puskaranja, i tu mozemo da pricamo o relativnom x3 odnosu u odnosu na mrtve iz takvih sukoba, mozda. Ali je problem za tvoju evaluaciju sto su mrtvi iz tog tipa sukoba sigurno nekoliko puta, ako ne i celih 10 puta manji nego mrtvi posle koriscenja preciznog oruzja visoke razorne moci, znaci eksplozija kao posledica delovanja letelica ili raketa zemlja-zemlja. Prosto, logicno je da tu ima vise mrtvih a manje ranjenih, plus veci broj zrtava od zrtava kao posledica konvencionalnog puskaranja.

 

Zato mislim da Rusi u poslednjih 15-20 dana imaju znatno manje gubitke nego u prvih 10-15 dana, uglavnom bombarduju sa neke distance.

Ti manji gubici su na štetu ukrajinskih civila, razumije se.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Podržavam ukrajinsku ratnu propagandu, ko zna, možda je baš duh iz Kijeva i oni navodno svi poginuli na ostrvu, možda su baš oni doprineli da se ojača moral ukrajinske vojske.

Bezveze je ovde, na forumu, da i mi, forumaši ponavljamo neke, očigledno netačne navode.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

 

Zasto mora da znaci da je x3 ranjeno, a nije ih x3 ubijeno? Borbe prsa u prsa su prilicno ogranicene, najvece zrtve, vojnicke i civilne, su dosle posle vazdusnih udara. Tu retko ima prezivelih. Nema nista nelogicno.

Da li si ti realan, to ti je uobičajena brojka. Zna se da je po pravilu uvek cca x3 više ranjenih, pa nije svaka rana smrtna, naročito danas kad je medicina uznapredovala. Kao drugo u svakom sukobu je približan broj zarobljenih i mrtvih, ako opkoliš neku jedinicu verovatno će se određen broj ljudi i predati, neće baš svi poginuti.

 

Rusi korište mnogo više artiljeriju od Ukrajinaca, imaju mnogo više tehnike, mnogo više vazdušnih udara, mnogo više dalekometnih projektila i kako je onda moguće da je veći broj poginulih Rusa? Rusi sede na poljančetu i sunčaju se pa ih ovi sve sjebu, a Ukrajinci su čuli za rov pa Rusi ne mogu ni mrava da ubiju? Kakvi vazdušni udari kad Ukrajina ima max 50 aviona koji su u stanju da nose projektile vazduh-zemlja? Valjda su Rusi imali daleko veći broj vazdušnih udara, nisu valjda svih 150 aviona skinuli pre nego što ovi izbace "teret".

 

Vidi se da niko od vas nije prišao vojsci, pa vrtite ovakve nebulozne priče. A nema baš ni podrške logike!

Edited by Liska Manjina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...