Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

11 minutes ago, implant said:

 

Mislim da nije digao ruke 2014.; da jeste, već tada bi uradio ovo što radi sada. 

 

Zar nije tada zauzet Krim i digao se Donbas? To su klasicni primeri tvrde moci... to je bio kraj da bilo koji Ukrajinac koji nije proruski orjentisan dalje gaji ne samo neku simpatiju nego i ravnodusnost prema Rusiji. A da je onaj deo visak - jeste, samo ne verujem da su Ukrajinci to doziveli kao neko iznenadjenje i da nisu znali o tome i ranije. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Kako sta je, sta si ti mislio, da su svuda nekakve komunisticke drzavne penzije? Dobro, ti je nebitno, nego...

Aha. A ovi tamo normalni koji hoce u NATO itd, oni su izmanipulisana šačica, i oni ne valjaju, jel to? A sto ruje i srbende i slicni lepo nisu kao ljudi prihvatili da je komunizam mrtav, pa kome se od njih to ne svida, da umre i on, nego rovare i zagaduju?

 

Puzigaco a sto me ne zaobidjes... zar ne vidis da se trudim da imam normalnu i pristojnu komunikaciju sa forumasima? 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darth Bane said:

Americki gas je najbolji! I Srbija treba da se preusmeri na gas iz prijateljskih zemalja kao sto su Amerika ili Qatar.

Naravno da je najbolji.

Amerikanci imaju namoderniju verziju gasa u odnosu na zastarelu rusku verziju.

  • Like 2
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Bane said:

Americki gas je najbolji! I Srbija treba da se preusmeri na gas iz prijateljskih zemalja kao sto su Amerika ili Qatar.

 

To ti nije loš predlog ali nemamo instalacije za LNG.

 

Ima jedna stvar koju neki ljudi koji simpatišu Rusiju ne shvataju. Ako Rusiju izbace iz platnog prometa to nije kraj izvoza u EU nego kraj Ruskog izvoza u 99% zemalja. Većina zemalja nema keš da plaća naftu i gas i taj posao je prilično nemoguć bez kreditaranja najvećih banaka koje se većinom sa zapada. Po meni u tom scenariju samo bi Kina kupovala od Rusije i možda još par manjih zemalja koji imaju dobre odnose sa Kinom i Rusijom. E sad to ne gura Rusiju Kini jer je Kina jasno rekla da je njen cilj da ne uvozi ni iz jedne zemlje više od 20% svojih potreba u strateškim resursima. Jedino što bi se desilo je da bi Kina ucenila Rusiju da joj smanji cene (kao što radi Iranu sada) a za uzvrat bi im ponudila "jeftine" kredite. Ali Rusija u tom scenariju gubi minimum 2/3 izvoza a to je onda scenario koji je Iran skoro uništio 2015. godine.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, mmajstor said:

 

Zar nije tada zauzet Krim i digao se Donbas? To su klasicni primeri tvrde moci... to je bio kraj da bilo koji Ukrajinac koji nije proruski orjentisan dalje gaji ne samo neku simpatiju nego i ravnodusnost prema Rusiji. A da je onaj deo visak - jeste, samo ne verujem da su Ukrajinci to doziveli kao neko iznenadjenje i da nisu znali o tome i ranije. 

 

Meni se ti potezi iz 2014. čine kao iznuđena rešenja, reakcija na puč i ono što je usledilo posle njega. Verovatno je mislio da ko zna na šta sve ovo može da izađe, idem ja da uzmem Krim dok se Amerikanci nisu nacrtali tu, Donbas mi je isto zgodan kao bafer. On tada nije priznao te dve republike, iako svi znamo da suštinski jeste.

 

Sada ih je zvanično priznao, ušao sa vojskom u njih sa namerom da (najverovatnije) ide i dalje, i poručio Ukrajincima to što im je poručio. Jedno je to što ti kažeš, da su Ukrajinci to sve možda i znali ili osećali, a sasvim je drugo kada im se to kaže zvanično. On je znao da se sve to snima, prenosi, da će svaka reč da se meri po 10 puta - i rekao je to što je rekao, neuvijeno i pretećim tonom. Puno ljudi smatra da je on lud ili Hitlerova reinkarnacija; ja ne mislim ni jedno ni drugo i zato mi je taj potez čudan, ne shvatam kome se on u Ukrajini obraća na taj način. Svom stanovništvu nije morao ni da se obraća, dovoljno je bilo da im pusti snimke veseljaka iz Azova i Desnog Sektora.

 

 

edit: moguće je i to što kažeš, da je jednostavno razočaran razvojem događaja i da mu je pukao film, ali to ozbiljan državnik ne bi trebalo da pokaže na takav način, morali su da smisle prikladniji ton i reči i da ipak ostave odškrinuta vrata za neki dogovor.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mmajstor said:

 

Trgovace preko Kine koja bi im bila proxy zemlja. Ne mislis valjda da se nisu spremili za to? 

 

Odakle Kini toliki keš ? Zašto bi bilo koja zemlja uzimala kredite od Kine da bi kupovali ruske resurse i tako se direktno konfrontira sa zapadom ? To samo te male državice koje su u dilu sa Rusijom i Kinom će da rade ostali će svi da traže altrenativu. Za naftu se relativno brzo to može osmisliti, možda i Iran dobije pomilovanje, vidim da nešto pregovoraju u zadnje vreme sa zapadom. Jedini problem je gas jer mora da se gradi instalacija za LNG po svetu a to definitivno ne može brzo. To bi potrajalo 3-5 godina po nekim tekstovima koje sam čitao. Tu bi Srbija recimo žestoko platila cenu što nemamo alternativu za gas.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Imam neki osećaj kad bi Putin napao Srbiju da bi preko 50% Srba podržalo Putina. Ova ekipa ispred samiške koja pije pivo 100%.

 

Pa naravno, ekipa ispred prodavnice ima i određeno znanje ruskog: harašo, njet, S300, S400, razvaljotka. 5 reči, sasvim dovoljno za smislenu komunikaciju :s_d::s_d:.

Link to comment
Share on other sites



Mozda ce tu biti napravljen nekakav kompromis izmedju Rusije i USA: Donjeck I Luganjsk samostalni, a ostatak Ukrajine u NATO. Tako bi svaka strana dobila nesto za uzvrat.
Srbija treba da zauzme principijelan stav po pitanju Ukrajine: da, pozivajuci se na slucaj sa Kosovom, priznaje samo celoviti teritorijalni integritet Ukrajine. 


Kosovu je paralela Krim. Lnrdnr je pandan sandžaka. Kao kad bi armija BIH pretila da brani Bošnjake u Sandžaku i priznala Rašku kao nezavisnu državu.
Dakle, Srbija bi trebalo da priznaje samo celu Ukrajinu sa Krimom u njenom sastavu.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Klotzen said:

 

To ti nije loš predlog ali nemamo instalacije za LNG.

 

Ima jedna stvar koju neki ljudi koji simpatišu Rusiju ne shvataju. Ako Rusiju izbace iz platnog prometa to nije kraj izvoza u EU nego kraj Ruskog izvoza u 99% zemalja. Većina zemalja nema keš da plaća naftu i gas i taj posao je prilično nemoguć bez kreditaranja najvećih banaka koje se većinom sa zapada. Po meni u tom scenariju samo bi Kina kupovala od Rusije i možda još par manjih zemalja koji imaju dobre odnose sa Kinom i Rusijom. E sad to ne gura Rusiju Kini jer je Kina jasno rekla da je njen cilj da ne uvozi ni iz jedne zemlje više od 20% svojih potreba u strateškim resursima. Jedino što bi se desilo je da bi Kina ucenila Rusiju da joj smanji cene (kao što radi Iranu sada) a za uzvrat bi im ponudila "jeftine" kredite. Ali Rusija u tom scenariju gubi minimum 2/3 izvoza a to je onda scenario koji je Iran skoro uništio 2015. godine.

Luka u Splitu valjda poseduje te terminale? 

Drugo, Rusija bi mogla da trguje preko Srbije. Eto velike sanse za nas!!!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, implant said:

Meni se ti potezi iz 2014. čine kao iznuđena rešenja, reakcija na puč i ono što je usledilo posle njega. Verovatno je mislio da ko zna na šta sve ovo može da izađe, idem ja da uzmem Krim dok se Amerikanci nisu nacrtali tu, Donbas mi je isto zgodan kao bafer. On tada nije priznao te dve republike, iako svi znamo da suštinski jeste. 

 

Jesu iznudjena resenja, ali i oni su tada znali da je to put bez povratka sto se tice sentimenta Ukrajinskog naroda i svesno se u to upustili jer nisu imali drugo resenje. A sto se tice Putina on je cesto imao one trosatne epizode gde razgovara sa novinarima i 'obicnim svetom'... malo po malo pa je i tada provlacio slicne konstrukcije. U Ukrajini se to prilicno prati, pa tesko da su tek juce doziveli vatreno krstenje. 

 

Sa Hitlerom je jedina slicnost to sto ovo lici kao da je revansisticki potez zbog istorijskih nepravednih odluka koje su mu obelezile politicku borbu. Kod Hitlera je to bio Versajski sporazum nakon ww1, a kod Putina rasturanje SSSR i razaranje novostvorenih drzava. Po svemu ostalom zapadni krvoloci ipak preovladavaju. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Klotzen said:

 

Odakle Kini toliki keš ? Zašto bi bilo koja zemlja uzimala kredite od Kine da bi kupovali ruske resurse i tako se direktno konfrontira sa zapadom? 

 

Ako mislis na Swift, Rusi su razvili svoj platni sistem pa ce sve biti bezgotovinsko. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Bane said:

Luka u Splitu valjda poseduje te terminale? 

Drugo, Rusija bi mogla da trguje preko Srbije. Eto velike sanse za nas!!!

Sanse da konacno naprave parking od nas.

Treba da se pravimo mrtvi narednih godina, ni na Eurosong ne treba da idemo.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

@mmajstor

 

Objasni mi na primeru Srbije kako ćemo mi da platimo Rusima 4 milijarde dolara (po novim cenama) za gas ? Kako će to bezgotovinsko da funkcioniše u tom primeru ? I kako će da nam isporuče ?

 

@Darth Bane

 

A od Splita do nas na magarcima ? 🙂

 

 

Ne znam ni ja detalje. Ono sto je izvesno je da sankcije ne obuhvata prekidanje trgovinskih odnosa sa Rusijom tako da bi Evropa trebalo da nastavi da trguje sa Rusijom. Pretpostavljam da gas moze da se dopremi turskin tokom a lova Swiftom ka Kini, a Kina onda njihovim platnim sistemom sa Rusijom - opet kazem da je to samo moja pretpostavka jer to jos niko ne zna ali je tesko poverovati da bi u ovo sve usli da nemaju strategiju za to, ipak nisu budale. 

 

Zavisi samo sta ce da se iskomplikuje u narednim danima. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Klotzen said:

 

Odakle Kini toliki keš ?

Ja mislim i da Kina najviše od svih ima keša, pa čak i od Amerike. Sad druga je stvar što građani nemaju nekih većih benefita.

 

Kina ima ubedljivo najveći izvoz proizvoda na svetu i time njihova ekonomija iz godine u godinu je sve jača i jača. Samo je pitanje vremena kada će doći vreme da lagano da otresu ostatak sveta.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mmajstor said:

Ako mislis na Swift, Rusi su razvili svoj platni sistem pa ce sve biti bezgotovinsko. 

 

Cuo sam i da su u tajnosti razvili jace firme za SW i HW od Applea i Microsofta zajedno, a da Lada uveliko pretice Mercedes i VW po kvalitetu. Ima li jos sta? Vidim da si prilicno upucen u Putinova cuda. 

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites



 
Zasto bi bio obavezan da raspisuje izbore... on je legitimno izabran da donosi odluke u naredne 4 godine... ako se narodu te odluke ne svidjaju mogu da izglasaju nekog drugog na sledecim izborima - to je demokratija. Nisam siguran da li je branio vlast na silu ili je upravo smenjen na silu.
Od tada i Rusija pocinje da prezentuje silu -onu koju ima. 


Pa birali su pa ih je Janukovič pokrao pa je sud odneo odluku da se ipak održi novi krug izbora. Pa su sa jos većom razlikom izabrali Juščenka. Kojeg je u jesen 2004. godine otrovalo bojnim otrovom. Ko? Sumnja je pala na nekolicinu ljudi među kojima i zamenika šefa bezbednosne službe koji igrom slučaja ima dvostruko drzavljanstvo ru i ua i koji je pobegao u ru.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Cuo sam i da su u tajnosti razvili jace firme za SW i HW od Applea i Microsofta zajedno, a da Lada uveliko pretice Mercedes i VW po kvalitetu. Ima li jos sta? Vidim da si prilicno upucen u Putinova cuda. 

 

 

 

Nisam za to cuo, cuo sam samo za njihov platni sistem koji nije ne znam kakvo cudo nego samo treba da radi posao. 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, mmajstor said:

 

Puzigaco a sto me ne zaobidjes... zar ne vidis da se trudim da imam normalnu i pristojnu komunikaciju sa forumasima? 

Odlicno, onda im objasni od cega je oboleo jahac medveda pa salje neke abere da naši povuku iz svih zemalja koje su jedva docekale propast komunizma da se priključe našima sve trupe i oruzje koje garantuje da njegove horde neće u njima raditi isto što rade sad u Ukrajini. Tako bar piše na vašim kvislinškim sajtovima.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...