Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

@Mean_Machine

 

Pokreti Gruzijskih jedinica su zabeleženi kod Gorija a ne u Osetiji pre izbijanja sukoba ako pričamo o izveštajima posmatrača. Gruzijska vojska nije nigde prešla "granicu" tokom incidenata koji su trajali od 1. avgusta. Rusi su već rano ujutro 7. avgusta poslali jedinice u Osetiju a uveče tog dana i drugu turu. Tek tada je Gruzija naredila pokret svoje vojske jer je jasno bilo da su Rusi pokrenuli napad. Ujutro 8. počinju prve borbe i tek tada su prešli demarkacionu liniju na nekim mestima. Dakle školski primer navlačenja Gruzijaca koji su provocirani nedelju dana da bi se dobio odgovor koji može da se iskoristi protiv njih.

 

Na njihovu žalost to svetski mediji nisu ispratili kao ovo u Ukrajinu i bili su napadnuti od strane Rusije. Dakle ne radi se ni o kakvoj ofanzivi Gruzije nego o planu da pokušaju da spreče rusku agresiju. A i to im nije bilo nešto pametno jer sa tim trupama što su poslali nisu imali šanse ni protiv Oseta i rusa koji su imali pokriće da budu u Osetiji a kamoli protiv 50k vojnika koji su bili na granici već par meseci sprovodeći kao neku "vežbu". Policiju spominjem jer je policija učestvovala u borbama, naravno zajedno sa vojskom jer nisu imali kako drugačije da se suprotstave Rusima, a to dovoljno govori u kako lošoj situaciji su bili a nama se servira priča o ofanzivi Gruzije sa 5 puta manje trupa od Rusa 🙂

 

 

Isto to sada imamo i u UKR. Pobunjenici bombardovali neko selo i sada čekaju odgovor Ukrajine, pa kad nije stigao ko vele Rusi ajde da objavimo da su tukli naše sa stotinak granata. Samo sada svet prati situaciju pa Rusi ako žele neka izvole sa napadom, biće to odlično za direktne prenose širom sveta.

 

Što se tiče ruske obzirnosti prema Gruzinima evo reportaže iz Gorija :

 

 

 

@A sad

 

Da je cilj bio tunel on je mogao biti uništen i bez bilo kakve "ofanzive" kopnene vojske. Ako se ne varam Gruzija je imala pozicije svega par kilmetara istočno od tog tunela, i mogla ga je zasuti artiljerijom ili raketama. Ta priča je meni isuviše tanka da bi ja pao na nju.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Devil In My Pants said:

Nema sta da se zalim, Rusi ovo ne mogu nikako dobiti. Ovo im je greska 🙂 nemaju oni para za ovaj rat a toce shvatiti jako brzo 🙂

 

Nemaju para? Pa sta mislis ko ce to da plati ako ne ti licno, i citava Evropa? Cim zahladi pa nestane grijanja, eto, ili cim se pojavis na pumpnoj stanici platit ces. Direktno. Iz tvog dzepa.

27 minutes ago, Klotzen said:

(...)

 

Ne znam cemu ovo lupetanje? Gruzija je pokusala da izvrsi "Oluju" i dobila po nosu. Sad Ukrajina hoce da pokusa svoju "Oluju", ali je Rusi cekaju spremni pa je malo frkica. I to je citava prica. Ostavi se mastarija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Atreid said:

 

Nemaju para? Pa sta mislis ko ce to da plati ako ne ti licno, i citava Evropa? Cim zahladi pa nestane grijanja, eto, ili cim se pojavis na pumpnoj stanici platit ces. Direktno. Iz tvog dzepa.

 

Ne znam cemu ovo lupetanje? Gruzija je pokusala da izvrsi "Oluju" i dobila po nosu. Sad Ukrajina hoce da pokusa svoju "Oluju", ali je Rusi cekaju spremni pa je malo frkica. I to je citava prica. Ostavi se mastarija.

Jel ti znas kolika je to zemlja i sta oni uopste prozivode..pa skoro nista. Mislim damiksere ne prave..njima trebaju ogromne pare, a standard je uzasan sem u tih par velikih gradova. Svet bez njih moze,ali oni bez sveta nikako. Rusija je lepa zemlja, ok ljudi,ali vlast im je gora nego nasa..ili su tu negde. Rusija,USAi Kina su svet za sebe..i 50% njihne zna ni gde je Srbija..a veliki procenat ni sta je Srbija, posebno mladi...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Devil In My Pants said:

Jel ti znas kolika je to zemlja i sta oni uopste prozivode..pa skoro nista. Mislim damiksere ne prave..njima trebaju ogromne pare, a standard je uzasan sem u tih par velikih gradova. Svet bez njih moze,ali oni bez sveta nikako. Rusija je lepa zemlja, ok ljudi,ali vlast im je gora nego nasa..ili su tu negde. Rusija,USAi Kina su svet za sebe..i 50% njihne zna ni gde je Srbija..a veliki procenat ni sta je Srbija, posebno mladi...

 

I u ekspanziji su, i citava prica jeste da se nekako ta ekspanzija zaustavi, ili bar uspori, sto nece biti moguce dugorocno, jednostavno neki procesi su pokrenutu prije svega u ekonomiji koji Rusiji idu na ruku i dugorocno dobijaju. I kad ti kreces da rastes, da bujas, a neko pokusava da te ogranici moze doci do rata ili da druga strana dijeluje racionalno i pusti te da rastes, u svakom slucaju Rusi dobijaju ovu igru bez po muke, sa ratom ili bez. Zato se ne bi ja puno nervirao oko ovog. Nikakva razlika izmedju Rusa i Amerikanaca ne postoji, kapitalisti jedni, kapitalisti drugi, i ovo je prije svega interesni sukob, a ne ideoloski, ideologija je ista, pa se nama malima isto hvata.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Devil In My Pants said:

Jel ti znas kolika je to zemlja i sta oni uopste prozivode..pa skoro nista.

 

Nije mi jasno zasto toliko mrzis Rusiju?

 

What is manufactured in Russia?

Major manufacturing industries include crude steel, cars and trucks, aircraft, machine equipment, chemicals (including fertilizers), plastics, cement and other building materials, medical and scientific instruments, textiles, handicrafts, paper, television sets, appliances, and foodstuffs.

 

Mi smo bili u komunizmu 45 godina, a Rusija 70, sto je ostavilo velike posljedice i moze se reci da su se solidno oporavili sta se tamo sve dogadjalo pod komunistikom vlascu.

Drugo Rusija je demontirala SSSR mirnim putem, tu i tamo neki problemi sa autonomnim oblastima, posljedica igranja komunista sa granicama, nije nista kolika je to zemlja bila. Rat u Ceceniji je bio unutar Rusije i uspjeli su ga rijesiti i na kraju Ceceniju preporoditi i izgraditi. 

Sasvim je jasno da ovde nije toliko u pitanju Ukrajina, ona je samo sredstvo, nego beskrajna prirodna bogatsva najvece drzave na svijetu. Izolovati Evropu od Rusije bi kostalo jako mnogo i svi bi bili na gubitku. Ocigledno i iznenadjujuce je da se tu Evropa jako malo pita i glavni protagonisti sa Zapada su USA i Velika Britanija, koja je izasla iz EU i gleda neke svoje interese koje nemaju mnogo veze sa EU.

 

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

Zasto lazes? NATO vojska nije prisutna u Ukrajini niti imaju u planu doci u Ukrajinu. 

 

Slusaj sa tobom ne zelim da raspravljam bilo sta, zlonamjeran si, ne prihvatas drugacije misljenje, neprestano me napadas, saljes u Kinu, Rusiju, jako nekulturno, tako da ne zelim da budem dio nekih besmislenih prepucavanja, mi smo dva svijeta i to je to.  Mozes ti mene citirati, ali ja ti necu vise odgovarati.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Jel ti znas kolika je to zemlja i sta oni uopste prozivode..pa skoro nista. Mislim damiksere ne prave..njima trebaju ogromne pare, a standard je uzasan sem u tih par velikih gradova. Svet bez njih moze,ali oni bez sveta nikako. Rusija je lepa zemlja, ok ljudi,ali vlast im je gora nego nasa..ili su tu negde. Rusija,USAi Kina su svet za sebe..i 50% njihne zna ni gde je Srbija..a veliki procenat ni sta je Srbija, posebno mladi...

Tako je to kad pratis vesti iz zapadnih medija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Znam da je tema Rusko-Ukrainska kriza ali moram malo da skrenem sa teme pošto vidim da dosta vas to radi. Inače, svaka čast većini na temi što pokušavaju da održe normalan tok diskusije. Uživao sam čitajući analize situacije, podatke iz istorije, ekonomska predviđanja, strukturu stanovništva,... Svaka čast. 

 

Voleo bih da se situacija razreši što mirnije i svim srcem navijam za to. Kulturno umetničko društvo iz Rivne u Ukraini je nekoliko puta gostovalo na festivalu kod nas pa je i naš kud gostovao kod njih. 2014. je moja ćerka bila tamo 5 dana kod jedne porodice. Predivni ljudi. Bila je gost kod jedne porodice sa troje dece zajedno sa još 2 devojčice iz kud-a. Gledali su ih kao da su njihove. Kad su krenule kući natrpali im pune torbe poklona. Uživao sam gledajući slike tog predivnog grada.

 

Druga priča je iz moje firme. Kolega je bio u Rusiji dva puta u skorije vreme, u decembru i januaru. Firma u kojoj radimo, inače američka, otvara četvrtu fabriku u Rusiji. Ulažu skoro 150 miliona dolara u tu fabriku. Izgleda da za njih sankcije ne važe. Fabrika se pravi blizu Čeljabinska. Kolega kaže da je grad moderan, sav u staklu sa kulama i višespratnicama. Standard dosta iznad našeg. Prihvatili ga kao brata rođenog.

 

Krivo mi je što uvek nastrada običan narod a politikantska govna se izvuku na sigurnu udaljenost.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Klotzen

 

 

Ruska oklopna kolona tj dve manje kolone su prosle tunel u 17.00, sa ne mnogo T-72 tenkova koji su tehnicki bili solidno iza gruzijskih. I to je ono najbitnije sto su Rusi poslali u J.Osetiju 8 avgusta 2008. 

 

Treba reci i da je gruzijska armija koja po tebi je nekakva slabasna armijica imala preko 100 modernizovanih T-72 boljih nego sto su tad bili ruski moze se reci u rangu T-90 na primer.

 

Protiv gruzijske vojske imas 58 armiju koja vecinom ima pazi sad T-62! A T-72 su na nivou iz hladnog rata. I sad ti kazes zli i lukavi Rusi pripremali se mesec dana da izvrse invaziju na Gruziju ali pametni Misa to provalio pa ih preduhitrio? Pa jbg ako bi se pripremali dovukli bi barem neke krstenije tenkove i vec pomenut MiG-25R za izvidjanje. 

 

Nemam vremena da guglam a i mrzim me ali sam prilicno siguran da gruzijska vojska brojacno je veca od 58 armije i znatno bolje opremljena npr tenkovi su im dosta bili bolji.

 

Zvucis ko rusofili koji pravdaju rusku propagandu za moguci napad na Ukrajinu.

 

Ovo za tunel i da ga urusis artiljerijom (nebitno da li su topovi ili raketna artiljerija tj grad) je bas dobra ideja na nivou filmova ili igrica. 

 

Ti artiljerijom/raketama mozes da gadjas pre svega put ali je problem sto ne mozes dugo zbog kontrabatiranja.

 

Sa druge strane ako bi se probili do tunela dovoljno je samo jedan kamion krcat eksplozivom ili oklopno vozilo i cao tunel.

 

Kad sam napisao da nije bilo razvaljivanja Tbilisa, pod razvaljivanjem mislim na iracke gradove 2003 ili Grozni 1990tih. Ono kad siletina ne zna sta ce pa roka po gradu ko blesava. 

 

I da koji moji je Misa uopste mislio da moze da pobedi? Pri tome kad je plan propao, poceo je da se gubi:

 

saakashvili-nervous.gif

 

 

 

2835379.jpg?quality=80

 

Ocekivao je da ce Rusi da idu do kraja i da je gotov. A oni stali u J.Osetiji, tj mozda nesto dalje ali nista spec. Nema sta prava invazija ala moguca invazija Ukrajine sada.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Nije mi jasno zasto toliko mrzis Rusiju?

 

What is manufactured in Russia?

Major manufacturing industries include crude steel, cars and trucks, aircraft, machine equipment, chemicals (including fertilizers), plastics, cement and other building materials, medical and scientific instruments, textiles, handicrafts, paper, television sets, appliances, and foodstuffs.

 

Mi smo bili u komunizmu 45 godina, a Rusija 70, sto je ostavilo velike posljedice i moze se reci da su se solidno oporavili sta se tamo sve dogadjalo pod komunistikom vlascu.

Drugo Rusija je demontirala SSSR mirnim putem, tu i tamo neki problemi sa autonomnim oblastima, posljedica igranja komunista sa granicama, nije nista kolika je to zemlja bila. Rat u Ceceniji je bio unutar Rusije i uspjeli su ga rijesiti i na kraju Ceceniju preporoditi i izgraditi. 

Sasvim je jasno da ovde nije toliko u pitanju Ukrajina, ona je samo sredstvo, nego beskrajna prirodna bogatsva najvece drzave na svijetu. Izolovati Evropu od Rusije bi kostalo jako mnogo i svi bi bili na gubitku. Ocigledno i iznenadjujuce je da se tu Evropa jako malo pita i glavni protagonisti sa Zapada su USA i Velika Britanija, koja je izasla iz EU i gleda neke svoje interese koje nemaju mnogo veze sa EU.

 

 

Slusaj sa tobom ne zelim da raspravljam bilo sta, zlonamjeran si, ne prihvatas drugacije misljenje, neprestano me napadas, saljes u Kinu, Rusiju, jako nekulturno, tako da ne zelim da budem dio nekih besmislenih prepucavanja, mi smo dva svijeta i to je to.  Mozes ti mene citirati, ali ja ti necu vise odgovarati.

Da li si ti nekad bio u Rusiji?

51 minutes ago, Tomiprunet said:

Tako je to kad pratis vesti iz zapadnih medija.

Ne, bio sam u Rusiji i pricao sa Rusima i pricam iz licnog iskustva.

Link to comment
Share on other sites

Na prethodnim stranama je u više navrata postavljano pitanje ruskih motiva i računice za napad ili maltretiranje Ukrajine, šta Rusi imaju od toga itd. Odgovor je u principu sličan odgovoru na pitanje šta Rusi imaju od ubijanja njihovih novinara ili opozicionara - oni imaju samo štetu, ali kriminalci koji se bez demokratskog legitimiteta predstavljaju kao politički zastupnici Rusije imaju po nešto.


Treba razumeti da je Putin bivši sovjetski špijun kojeg je kraj hladnog rata zatekao u nekoj komunističkoj mučionici u Drezdenu, kada je sa svojim zlikovačkim kolegama morao navrat-nanos da uništava arhivu i bezglavo beži u Rusiju (odakle im se, kako piše En Eplebaum, niko nije javljao na telefon u tom veličanstvenom trenutku), u strahu za goli život. Nakon toga je posmatrao i učestvovao u spašavanju kože i kese diktatorima širom sveta koji su bežali pred demokratskim promenama i sudskim gonjenjem zbog kriminala u svojim zemljama, od  prve porodice srpskog socijalizma do Viktora Janukoviča. 

 

Putinu je sasvim jasna priroda političkog sistema u Rusiji i njegove vlast, te da je promena režima tamo nemoguća bez njega pred sudom i bez televizijskih kamera i ljudi koji bazaju njegovim brojnim dvorcima u stilu Luja 14, i čude se zlatnim wc šoljama, hokejaškim terenima i šipkama za igru po hamamima i "akvadiskotekama", npr ovom:

 

 

U cilju očuvanja sopstvenog režima i pokradenog bogatstva za Putina je neophodno da demokratija propadne u Ukrajini i da ta zemlja ne krene, kao što bi bilo prirodno, putem ostatka istočne Evrope - putem Poljske i baltičih zemalja gde je odmah nakon oslobođenja od komunizma izronilo građansko društvo i gde su brzo stvorena neka od najprosperitetnijih i najboljih mesta za život u Evropi - jer bi to mogao biti vrlo snažan signal i za Rusiju (ali i Belorusiju i ostale totalitarne satelite).

Edited by bohumilo
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

S obzirom da je Nato resio da se siri tamo gde ne bi trebalo da se siri Rusi su skontali da im je ovo poslednji ali i najbolji trenutak da preventivno reaguju ukoliko pregovori ne daju rezultat, da posle ne bi bilo kasno. Okupacija, zauzimanje Ukrajine i nasilno postavljanje proruske vlasti nije nikada planirano kao sto izmisljaju u zapadnim medijina, planiran je potencijalni blickrig, upad na teritoriju najdalje do reke Dnjepar, zaobilazenje gradova i unistavanje vojske Ukrajine uz sto manje civilne zrtve, pa onda odmah nazad u Rusiju. Tako sve dok ne popuste i zaborave na Nato ili Nato zaboravi na Ukrajinu.

U svemu tome najmanje razumem Ukrajince koji sebe dobrovoljno isticu da budu na liniji vatre i da budu evropski bliski istok. Za bagru sa atlantika me uopste ne cudi da ih guraju i zrtvuju da budu glineni golubovi za njihov interes. idecemo kakve ce sada sankcije da smisle... samo da se ne reflektuje na nas u Evropi sto ce biti jako tesko. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kada su onomad drugovi komunisti postavili rakete na tlo Kube , Američka vlada je viknula ,,Rat".

Da budem jasan ,odgovor vlade USA je bio apsolutno opravdan.Nedopustivo je da suparnička vojna sila bude na par desetina kilometara od velikih gradova i da zemlja bude nebranjena.

 

Sada imamo sličnu situaciju , prvo Gruzija a onda Ukrajina . Iz pozicije Rusije nedopustivo je da Gruzija i Ukrajina budu članovi NATO i da vojni efektivi budu na samoj granici Rusije.

Ništa od ovog što pominjem nije nepoznato.Ruski političari su o ovome već pričali  a slučaj Gruzije nam je poznat.

 

Ostaje samo da se vidi kome ova zajebancija treba i ko je zdušno gura i podgreva iz dana u dan.

Evropi sigurno nije u interesu jer bi bez gasa zapala u ozbiljan ekonomski a onda i politički problem.Recesija ,izbeglice , inflacija , nesigurnost , ogromni problemi na svakom koraku.

Rusija opet nema interesa da ostane bez velikog kupca i stabilnog priliva para.Mogu oni to da nadomeste prodajom gasa Kinezima ali to slabi nihovu pregovaračku i političku poziciju.To buduće guranje na istok

ne pomaže ni Američkoj vladi . Budući a neminovni sukob sa Kinom bi valjalo da dočekaju spremni i sa izolovalim protivnikom a ne sa koalicijom Kina Rusija.

Spremna Amerika bi morala da ima mnogo bolju ekonomiju,manji dug i da izbegne socijalizam -komunizam ako je ikako moguće.

 

Realno nikom nije u interesu ali se ipak događa.

Ili je u pitanju klanje bika za kilo mesa.Kratkoročni cilj bez sagledavanja dugoročnih opsledica.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Razlika izmedju Rusije i Amerike postoji i poprilicno je velika. 

 

Pa i ne bas. Razlika se sve vise smanjuje, imas banke, kredite, shoping molove, brzu hranu,.. itd. Sta Amerika jos moze da ponudi svijetu, pa i Rusiji, cak i Srbiji? Nista vise. To je isti nacin zivota. Nema rock and rolla vise, propao je i Holiwood, New York vise ni iz bliza nije centar svijeta kakav je bio. Zapravo, era Amerike je zavrsena, samo im to neko treba dojaviti. Znaju nekako i oni sami to, Tramp je bio manifestacija toga, a i mumifikovani Bajden. Nema. Gotovo je.

 

9 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Tesko da su Rusi dugorocno ovdje na dobitku. EU ce se tek sad jos vise okrenuti razvoju alternativnih izvora energije i kad tad ce smanjiti ovisnost o Rusiji. Nikad Rusija nece moci dobiti bilo kakvu vrstu natezanja sa Zapadom. 

 

Kojim? Sprovesce cijevku u stab NATOa u Briselu, pa kad tamosnje birokrate prde, ovi ce na taj "alternativni" gas grijati stanovnistvo i pokretati industriju :classic_laugh:

 

5 hours ago, sasa965 said:

Realno nikom nije u interesu ali se ipak događa.

Ili je u pitanju klanje bika za kilo mesa.Kratkoročni cilj bez sagledavanja dugoročnih opsledica.

 

Dobra konstatacija. Ja bi rekao da je Amerika u puno gorem stanju nego sto smo mi i svijesni u ovom momentu, i da je pandemija korone doprinjela njenom brzem propadanju nego sto se ocekivalo. Tamosnja vlast mora nekako mobilizovati ljude protiv nekog, mora izvesti nestabilnost, probleme, a toga im se nakupilo, a kud ces boljeg mjesta za izvoz problema do istocne Evrope i Rusije. Problem je sto Rusija nije ona Rusija od prije 30 godina, pa moze biti ozbiljnih sranja, a inace imperije tako i propadaju.

 

Austrougarska u svoje vrijeme je bila Amerika tada za Srbiju, pa na kraju shorke nije vise postojala.

  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Sve ove analize su interesantne ali nekako padaju u vodu kada se zna da su Poljska i balticke zemlje - NATO. Rusija odavno ima NATO na svojim granicama. Gruzija je u tom kontekstu bas nebitna, mala, planinska drzava sa vrlo uskom vezom sa Rusijom, Ukrajina svakako bitnija kao velika zemlja sa dugackom granicom sa Rusijom, ali vec imamo u slucaju Baltika dovoljno dugacku granicu. Blize Moskvi. 

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Atreid said:

Sta Amerika jos moze da ponudi svijetu, pa i Rusiji, cak i Srbiji? Nista vise. To je isti nacin zivota. Nema rock and rolla vise, propao je i Holiwood, New York vise ni iz bliza nije centar svijeta kakav je bio. Zapravo, era Amerike je zavrsena, samo im to neko treba dojaviti. Znaju nekako i oni sami to, Tramp je bio manifestacija toga, a i mumifikovani Bajden. Nema. Gotovo je.

 

Okreni se malo oko sebe pa ces vidjeti koliko je ovo besmisleno, da ne kazem i glupo. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Atreid said:

 

Pa i ne bas. Razlika se sve vise smanjuje, imas banke, kredite, shoping molove, brzu hranu,.. itd. Sta Amerika jos moze da ponudi svijetu, pa i Rusiji, cak i Srbiji? Nista vise. To je isti nacin zivota. Nema rock and rolla vise, propao je i Holiwood, New York vise ni iz bliza nije centar svijeta kakav je bio. Zapravo, era Amerike je zavrsena, samo im to neko treba dojaviti. Znaju nekako i oni sami to, Tramp je bio manifestacija toga, a i mumifikovani Bajden. Nema. Gotovo je.

 

Ima nešto baš onako nezamenljivo bitno, a uzimamo ga zdravo za gotovo, olako nipodaštavamo, najčešće ni ne vidimo i samo koristimo... intelektualna svojina koja je skoro isključivo zapadnoevropsko-američka u našim životima.

 

A i u životima Rusa, Kineza, itd itd itd.

Link to comment
Share on other sites

Apropo pravljenja paralela sa Baltikom, Rusi ne mogu sebi da oproste sto su dozvolili da se NATO ugnjezdi tamo i bas zbog toga ce uciniti sve da se to ne ponovi u Ukrajini. Jedna granica nekako i moze da se brani ali sto ih vise okruzuju to ce odbrana biti teza. 

 

I ovde je cela prica oko resursa, sve ih ima manje na planeti a Rusija ih je prepuna. SAD usled ekonomskih problema zele da nametnu svoj gas Evropi, sto ne ide bas tako glatko pa zbog toga zele da prekinu Severni tok po svaku cenu. Dodatno zaostravanje odnosa i dodatne sankcije im prilicno idu u prilog. Ne znam sta ce tu biti dobitak za EU sem sto cemo svi da platimo kroz jos vecu cenu energenata. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mmajstor said:

Apropo pravljenja paralela sa Baltikom, Rusi ne mogu sebi da oproste sto su dozvolili da se NATO ugnjezdi tamo i bas zbog toga ce uciniti sve da se to ne ponovi u Ukrajini. Jedna granica nekako i moze da se brani ali sto ih vise okruzuju to ce odbrana biti teza. 

 

I ovde je cela prica oko resursa, sve ih ima manje na planeti a Rusija ih je prepuna. SAD usled ekonomskih problema zele da nametnu svoj gas Evropi, sto ne ide bas tako glatko pa zbog toga zele da prekinu Severni tok po svaku cenu. Dodatno zaostravanje odnosa i dodatne sankcije im prilicno idu u prilog. Ne znam sta ce tu biti dobitak za EU sem sto cemo svi da platimo kroz jos vecu cenu energenata. 

Da, Ukrajnska samostalnost i zelje treba da zavise od ruskog hira ili americkog severnog toka. Teorija nemanjka, te su im odavno vec uzeli tri oblasti, daj nek uzmu sve. Ruska vlast da je normalna pristupila bi NATO. Nesto se qrci putin a realnost je sasvim drugacija.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...