Jump to content

Buducnost posla u ITu


Recommended Posts

1 hour ago, Kronostime said:

Kendrice, ne bih se slozio s tobom, a evo i zasto:

IT perspektivu u primeni IT based kucne i industrijske elektronike mogu imati zemlje koje vec imaju industriju koja se time bavi: PRC na prvom mestu (industrijska baza + univerzitetski potencijal), zatim USA, Indija, i ostale zemlje koje su u toj oblasti vec nacinile ogromne korake napred.

Ovo nije tacno. Zemlje koje nemaju potencijal da kod njih zazivi tehnologija mogu da prave prototipove i resenja koja ce se proizvoditi drugde. Klasican outsourcing. 

1 hour ago, Kronostime said:

Sto se tice usluznog sektora - banke i elektronski servisi ne traze nove, vec bezbedne tehnologije i tu nema mnogo prostora za neke novitete.

Ni ovo nije tacno. Istina je da ce sistemi koji zahtevaju strogu konzistentnist nastaviti da koriste RDBMS i monolitne aplikacije, ali recimo banka je skolski primer institucije kojoj bi data mining ili prelazak sa desktop na web aplikacije dobro dosao. 

1 hour ago, Kronostime said:

Zato mislim da ce IT sektor biti u stagnaciji, jer jedini breaktrough ce biti biokibernetika - sto je, za sada, jos uvek prilicno daleko, prvenstveno zbog etickih pitanja koja taj pristup namece.

Nije bas ispravno izvesti zakljucak da ce nesto stagnirati ako ne bude nekog breakthrougha ako nesto napreduje makar malo a konstantno. Napredak je tu. 

Edited by stefan81888
Link to comment
Share on other sites

@Kendrick

Ako pogledas razvoj mreza, imas 2 pristupa:

  1. Host based, gde se sve izvrsavalo na hostu, a klijenti su bili "glupi" terminali sa kojih si upucivao zahteve ka serveru.
  2. Client based, gde se vecina poslova izvrsavala na lokalnoj klijent platformi, a rezultati se pohranjivali na serveru.

Danas imamo povratak 1. pristupu: jeste dodato gomila sarenisa i efekata, ali, u sustini se sve svodi na softver koji se izvrsava na nekom serveru i tu vec sada dolazi do zagusenja. To sto ce se pojaviti neko, na prvi pogled,  lepse resenje ne znaci da ce biti i najefikasnije - u trci da pokrijes sva moguca resenja u okviru nekog sistema moraces da zrtvujes neke performanse istog, prvenstveno brzinu odziva. Svi mi posmatramo IT tehnologiju kroz naocare interneta: Vau, sve je sareno, vidi filmove, vidi strimove, Viber, FB, Twitter, forume, blogove, vlogove...., a zapravo je buducnost IT tehnologije u nekim specificnim stvarima - sigurno upravljanje tehnoloskim procesima i novi protokoli razmene podataka koji ce to omoguciti, a to je prilicno specijalizovana oblast i za postojece, a kamoli buduce inzenjere i tehnicare koji ce se time baviti.

To trazi povezivanje obrazovanja i privrede - sto je ovde prrilicno problematicno.

Internet je postao previse haotican za tako nesto i ono sto je za ocekivati je razdvajanje na dedicated networks, tj mreze posvecene osnovnom zadatku i resenjima u okviru njih.

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Kronostime said:

Client based, gde se vecina poslova izvrsavala na lokalnoj klijent platformi, a rezultati se pohranjivali na serveru.

 

snimali,smestali,storidzovali....... itd

 

Link to comment
Share on other sites

Kronos mi zvuci kao nekada CEO DECa kada je rekao da ne vidi zasto bi se kompjuteri koristili u kucama :D. Revolucije u IT-u su postale konstanta, ili sto bi rekli new now. Uzeo sam skoro da pisem nesto u Javi (koju nisam otvorio 10 godina) i potpuno je neverovatno koliko se sve promenilo u medjuvremenu. Drugi primer su baze recimo: in memory computing vs rdbms... nebo i zemlja i u performansama i u pristupu. 

Zanimljivo mi je ovo sto su neki spomenuli HW kao zanimljivu oblast ili cak i ogranicavajuci faktor... Ja odavno na servere gledam jednako kao na belu tehniku. Jel treba jos CPU powera? dodaj procesor. treba jos? klaster. jos? farma. memorija je postala kao krompir: na kilo ne na gb.

IoT se razvija svuda, nije on ogranicen na razvijene zemlje. Bilo je par startup-ova ovde koji su imali prilicno zanimljiva resenja, u Sloveniji je njihov telekom imao vrlo, vrlo interesantne projekte na tu temu. Dosta se menja tu stvari. Ja ocekujem od firmi kojima IT nije bio primarni fokus, ali imaju dosta resursa (telekomi naprimer, mozda cak i banke) da tu odigraju kljucnu ulogu. 

Link to comment
Share on other sites

14. februara 1971. Velika Britanija je prešla na decimalnu funtu sa 100 penija. Do tada je funta imala 12 šilinga i svaki po 20 penija.

 

Još i danas, ima britanskih banki koje rade na programima iz 1965. koje je IBM razvio za mainframe (COBOL lansiran 1. maja 1959. ništa Python) i njima je bilo jeftinije da naruče softverski set-top box koji decimalne penije pretvara u šilinge, obračuna i nazad vraća decimalno.

Oni koji nemaju taj set top box, obradu vrše na programima ispočetka napravljenim i testiranim između najave (1966) i go-live 1971.

 

Da se pošalje novac preko banke i dalje sve radi kao 1969. COBOL, slog bušene kartice. Bez obzira što šarene perle igraju na ekranima laptopova, to je samo interfejs da se sastavi slog kao na bušenoj kartici koji će mainframe da obradi. Poštanska štedionica je jedna od stotina hiljada firmi koja i dalje tako radi.

 

Taj silni napredak je u onome kako se vidi i koliko se lako i intuitivno koristi. Infrastruktura i kičma se menja daleko sporije. Već 20 godina radim sa Fiber Channel protokolom, binarna crevca. Nije se promenio za milimetar. Što se promenilo je da je razvijen FiberChannel (FICON) preko Etherneta, da je došao iSCSI (SCSI preko Etherneta). Sam SCSI i FiberChannel protokoli se nisu promenili od 1986. SCSI je dobijao promene na 10 godina kao SCSI 2, SCSI3, Ultra SCSI gde se povećavala brzina a same interne komande su ostale iste. Ethernet protokol  se nije promenio od svog izlaska na scenu 1980. osim Internet lejera koji je dobio beskrajan adresni prostor sa IPV6.

 

To je infrastruktura preko koje se obavlja sve što se kreće u IT a oni roditelji pomenuti u prvom postu ne verujem  da su i čuli za to. Ne verujem da je opšte znanje i šta su Ethernet i Internet i ko je tu kome šta.

Edited by srbija do tokija
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nije mozda prava tema ali mislim da je ok ovde - treba mi savet/pomoc/preporuka, naime, poslednje 2 nedelje imam razgovore sa likom koji ima startup firmu u Bugarskoj (IT development u principu) da radim remote za njega kao project manager. Preko Upworka smo se usemili. E sad, on kaze da bi voleo da izbegne da placanje ide preko Upworka (zbog procenata koji ovi uzimaju) pa da regulisemo to drugacije. Ja sam poprilicno siguran da kao fizicko lice ne mogu da saljem nikakve racune i fakture, pa ako neko zna ili ima preporuku kako bi mogli ovo da resimo bio bih mlogo zahvalan.

 

Mislim, jedino sto mi pada na pamet je da mi salje lovu na Paypal, ali to bi on onda morao da radi iz svog privatnog dzepa, ne sa racuna firme, ako ne gresim?

Link to comment
Share on other sites

@srbija do tokija ti radis bas low low low level! nego, ima tih primera i danas. Pre negog vremena sam radio neki projektic u Srbiji i carevi su prelaz valute CSD u RSD (koji se desio pre... 10 godina?) resili tako sto su svaku formu izmenili i dodali jedan maleni IF koji prikaz menja u RSD. I tako svako malo kako se promene programeri, a oni imaju neku izmenu neke forme, imaju nekoliko dana business interuption jer ne mogu da izdaju fakture. Ta metodologija: "just add one more IF" nikad nece izumreti. 

 

@lord_slawe_ ne mozes da dobijes pare kao fizicko lice nikako. Sto ne otvoris firmu, mada verujem da imas svoje razloge za to :). Najlakse bi ti bilo da nadjes nekog pausalca koji to moze da fakturise i da ti isplati. verujem da nije neki iznos cim ne razmisljas o firmi tako da bi ti to bilo OK. Ali samo: bugarski start up i remote PM, mi zvuci kao pocetak vica. Nemoj da se ljutis, samo me je iskustvo naucilo da cim se neke "varijante" traze kada dolazi do placanja, to obicno znaci sranje u najavi. 

Link to comment
Share on other sites

@sreta-steta

 

Slazem se, ali je vlasnik Svabo i ima jos jednu firmu u UK tako da mi to uliva neku sigurnost. Deo oko Bugara je da je on tamo otvorio firmu i zaposlio njihove programere inicijalno, ali evo sada radi(mo) na prosirenju posla. Znaci nije uopste moguce da mi njegova firma (odakle god) placa preko Paypala? Otkako sam ostavio post, drugar mi je odgovorio na isto pitanje, u fazonu 'kako ne moze, pa ja tako radim 10 godina' 😄

Link to comment
Share on other sites

Ne znam ja te varijante. Ja kada sam krenuo da se bavim ovim poslom otvorio sam firmu sto i jeste najcistiji nacin poslovanja. Ali ono sto znam je da nema nikakve sanse da tebi na racun u Srbiji kao fizickom licu posalje pare iz inostranstva a da to ne kosta kao svetog petra kajgana i tebe i njega. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ti Indusi koji iznajmljuju programere imaju sigurno svoje kompanije pa primaju uplate kao firme. Ona oni reznu svoju maržu.

Jednom sam nešto tražio da se uradi na privatnom sajtu, kako su videli napis 50 ih je podnelo ponude u roku od pola sata. Firme, ne pojedinci. Oni dolaze kasnije.

Link to comment
Share on other sites

Da vam ispričam ovo. Pre 3 meseca u posetu dođe 5 Execs i naprave predstavu.

Svako od njih (4 žene i 1 muškarac) u svom predstavljanju reče "Moja su deca na platnom spisku naše firme".

 

Izgleda čudno, to pre nikada nisam čuo, čak i zvuči kao "kronizam". Ne, stvar je u tome da oni nisu poslali svoju decu da završe škole i odu u Goldman Sachs nego baš u našu firmu. 

 

Što da ne? Šta god da moja ćerka završi kao studije, zna koja je najbolja firma na planeti, sve o njoj zna i posao joj je na poslužavniku. Još, tatko joj bude penzionisani mentor, za firmu besplatno a vrlo korisno.

Borba za, kako to HR zove, "talenat", što bi neko ko nije ni čuo za firmu imao prednost prema onima koji o njoj i njenim radnim običajima znaju sve?

 

Ako ćerka ode na medicinu ili nešto, dobro, njen izbor.

 

Za IT, to je spremno. Dobar posao.

Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2019 at 5:44 PM, lord_slawe_ said:

@sreta-steta

 

Slazem se, ali je vlasnik Svabo i ima jos jednu firmu u UK tako da mi to uliva neku sigurnost. Deo oko Bugara je da je on tamo otvorio firmu i zaposlio njihove programere inicijalno, ali evo sada radi(mo) na prosirenju posla. Znaci nije uopste moguce da mi njegova firma (odakle god) placa preko Paypala? Otkako sam ostavio post, drugar mi je odgovorio na isto pitanje, u fazonu 'kako ne moze, pa ja tako radim 10 godina' 😄

 

I ja raduckam pomalo, kao fizičko lice, već godinama. Uplaćuju mi "wire transfer" direktno na lični račun. Troškopve slanja snose oni i to ne znam koliko je, ali znam da se ovaj deo što ja plaćam, meri promilima.

 

Ima ono neko ograničenje koliko smeš da primiš na godišnjem nivou kao fizičko live, a da ne moraš da pravdaš. Ne mogu tačno da se setim, ali mislim da je oko 1,6 mil bilo...

Edited by realno *w
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, realno *w said:

 

I ja raduckam pomalo, kao fizičko lice, već godinama. Uplaćuju mi "wire transfer" direktno na lični račun. Troškopve slanja snose oni i to ne znam koliko je, ali znam da se ovaj deo što ja plaćam, meri promilima.

 

Ima ono neko ograničenje koliko smeš da primiš na godišnjem nivou kao fizičko live, a da ne moraš da pravdaš. Ne mogu tačno da se setim, ali mislim da je oko 1,6 mil bilo...

 

Wire Transfer direktno na tvoj (devizni) racun?

Da li im ispostavljas neku vrstu racuna/invoice-a za svoj rad, ili ne?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, lord_slawe_ said:

 

Wire Transfer direktno na tvoj (devizni) racun?

Da li im ispostavljas neku vrstu racuna/invoice-a za svoj rad, ili ne?

Aj da ti ja podelim neko svoje iskustvo rada za strance i placanje. Ja vec 4 godine radim za neku stranu firmu i uredno od njih primam lovu 2 puta mesecno na Paypal, i sve glatko funkcionise. Posle sa Paypal na racun u Intesi, 5$ provizija bez obzira na kolicuni love koju povlacis i bude na racunu kod nas za 2 radna dana. Drugi nacin na koji radim je sa Sinergy je Wire Transfer. Ti im iz banks , kod mene Intesa posaljes uputstvo neko koje dobijes u banci i oni ti salju kintu, provizija je jako malo , mislim oko 1 % i lova je sutradan na racunu. 

Ja sam proveravao i tacna je prica za 1.6 mil maksimum ako hoces da izbegnes porez ovde. Znaci ako za godinu ne predjes 1.6 miliona miran si, ako predjes negde se pali neka lampica i banka obavestava drzavu i stize porez

Link to comment
Share on other sites

On 5/20/2019 at 5:11 PM, lord_slawe_ said:

 

Wire Transfer direktno na tvoj (devizni) racun?

Da li im ispostavljas neku vrstu racuna/invoice-a za svoj rad, ili ne?

 

 

Ne, svake godine obnovimo neki ugovor, pro forme, koji potpisemo satro elektronski i to je to.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ono što se mislim promenilo u IT je da su "analyst programmer" poslovi nestali. To su bili oni kojima šef donese zahtev, da se izmeni nešto u fakturisanju ili u glavnoj knjizi, oni to prouče i daju programerima da urade.

To danas rade interface programmers, kao ljudi koji ovde postuju. Kičma je "cloud" koji je već definisan za poslovne aplikacije, to radi manjina čak i nepoznata programerima. (SalesForce, na primer).

Ostao je top i bottom. Top je interface (Java, Python, Apps za mobilne), bottom je infrastruktura. Sredina se svela na možda 5% što je bila 2000-ih i pre.

 

Tako, mislim da nema brige za programere iz Srbije, to će uvek biti u tražnji.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, srbija do tokija said:

Ono što se mislim promenilo u IT je da su "analyst programmer" poslovi nestali. To su bili oni kojima šef donese zahtev, da se izmeni nešto u fakturisanju ili u glavnoj knjizi, oni to prouče i daju programerima da urade.

To danas rade interface programmers, kao ljudi koji ovde postuju. Kičma je "cloud" koji je već definisan za poslovne aplikacije, to radi manjina čak i nepoznata programerima. (SalesForce, na primer).

Ostao je top i bottom. Top je interface (Java, Python, Apps za mobilne), bottom je infrastruktura. Sredina se svela na možda 5% što je bila 2000-ih i pre.

 

Tako, mislim da nema brige za programere iz Srbije, to će uvek biti u tražnji.

 

Sedima sa dvojicom koji su prešli put od "analista" do programera.  Pravi "old school" ITevci, SQL, dot net, itd...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On ‎5‎/‎4‎/‎2019 at 8:10 AM, Kronostime said:

Klasicna elektrotehnika ima vise smisla - tzv. "programera" ce biti vise nego sto trziste rada trazi i tu ce biti dosta turbulencije, dok ce klasicni tehnicari i inzenjeri biti u prednosti jer neko, ipak, mora tu infrastrukturu da osmisli i napravi.

Dzabe je sto si programer ako ne znas sijalicu da zamenis ili da napravis  komp sa odgovarajucim komponentama i hladjenjem za posao koji ti treba.

...tacno...

Link to comment
Share on other sites

Nekada je to bilo nezamislivo, nije bilo programera koji ne može da u bilo kom trenutku zameni neku od komponenti, uradi neku osnovnu dijagnostiku kvara i ostale elementarne stvari. 

Sada se situacija drastično menja, gledao sam firme od 30ak ljudi koje imaju IT tehničara, jednostavno su se ljudi razmazili i to je to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/13/2019 at 5:44 PM, lord_slawe_ said:

@sreta-steta

 

Slazem se, ali je vlasnik Svabo i ima jos jednu firmu u UK tako da mi to uliva neku sigurnost. Deo oko Bugara je da je on tamo otvorio firmu i zaposlio njihove programere inicijalno, ali evo sada radi(mo) na prosirenju posla. Znaci nije uopste moguce da mi njegova firma (odakle god) placa preko Paypala? Otkako sam ostavio post, drugar mi je odgovorio na isto pitanje, u fazonu 'kako ne moze, pa ja tako radim 10 godina' 😄

Koliko sam ja upucen, tehnicki je moguce da ti poslodavac placa direktno preko Paypala. Raspitaj se samo da li je legalno i oko poreza kako i sta. A tehnicki je vise nego izvodljivo da ti firma uplati na paypal racun i da novac sa tog racuna skines na svoj bankovni. Mislim da paypal moras da povezes sa Visa karticom ili bankovnim racunom. Ne moze Mastercard. Mozes i da primas novac preko Payoneer kartice. 

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...