Jump to content

Buducnost posla u ITu


Recommended Posts

Postoji jedno citavo trziste koje se u Srbiji iz nekog razloga zapostavlja, a to je small business na Zapadu. Nema tu programiranja za mainframe sto radi Yoyogi, jer isti obicno imaju par servera, ali zato na stvarima kao sto su vba macro,   crystal reports, sql, magento, word press moze da se uzme jako dobra lova. Mnogo cete lakse naci tezgu za takve poslove, nego za oracle financials , jer firme koje koriste Oracle i SAP imaju svoje IT timove, dok male firme najcesce imaju priucene network tehnicare. Samo za modifikaciju nekog crystal form ili reporta moze da se uzme $500 za pola sata rada, a za macros i $1000.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, DJORDJE said:

 Nema tu programiranja za mainframe sto radi Yoyogi.

Ne programira Yoyogi nista vec odavno. Sa mainframe sam imao komunikacije, povezivanje Unix masina na IBM SNA mrezu. kada su banke pocele da uvode Unix za periferne stvari i kao ATM kontrolere (Tandem Computers). To kroz IBM.

 

Programiranje je bilo microcode za SCSI servere (masine od milion dolara velicine industrijskih frizidera) koje omogucuju ekstremno brz pristup podacima (to svi vi koristite svaki dan) automatsko repliciranje u zvezdu, interkontinentalno, gde je svaki SCSI server dovoljan da nastavi posao a da niko ne primeti cak i ako druga dva padnu. Sve banke, kreditne kartice, avio kompanije, turisticke agencije (znam da je Expedia korisnik, jednom sam radio na njihovom slucaju) to imaju. Koriste ih i Facebook, Apple, Amazon, za stvari koje nisu drzanje slika macaka i beba.

 

Odavno sam menadzer sistemske podrske za te masine, ima ih i u Srbiji 100-nak. 

Link to comment
Share on other sites

kakvi su to scsi serveri, scsi je interfejs samo, ja sam ga imao na kucnoj masini, oko 2/2.5x brzi od ate.

89/90 sam u investbanci imao vax cini mi se 780 i as400 ne secam se da su toliko kostali (bili su i neki olivetti ali nisam na njima radio) cobol je u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, quad said:

kakvi su to scsi serveri, scsi je interfejs samo, ja sam ga imao na kucnoj masini, oko 2/2.5x brzi od ate.

89/90 sam u investbanci imao vax cini mi se 780 i as400 ne secam se da su toliko kostali (bili su i neki olivetti ali nisam na njima radio) cobol je u pitanju.

 

Ne radi to svako ko je u IT ali bas da nisu ni culi za to,  to je retkost. Vi ste u IT? To  u cemu ste vi se zove IT? Evo, upoznajte se sa masinama gde podaci zive, ceo smisao i razlog postojanja IT.

 

2019ibm01.jpg

 

Te masine rade na microcode, ne na mikimaus jezicima za prikazivanje staklenih sarenih perli  na ekrancicima za pipkanje i stipkanje.

 

2019ibm02.jpg

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ismeja se ti, sam. Cek da se  i drugi malo nasmeju.

 

To sto si prvi put video i cuo na slici 1 je storage array.

Ova druga slika nije storage, to Fiber Channel Switch. Storage Area Network.

 

To kao da bakuti pozes disk u kucistu i router za kucni internet i ona ne razlikuje sta je sta. U proporciji, to je greska tog reda velicine.

Link to comment
Share on other sites

On 6/30/2019 at 1:29 PM, quad said:

 

89/90 sam u investbanci imao vax cini mi se 780 i as400 ne secam se da su toliko kostali (bili su i neki olivetti ali nisam na njima radio) cobol je u pitanju.

Tih godina AS 400 je lako bio milion, a zavisno od konfiguracije mozda i vise. Ja sam negde krajem 90tih imao klijenta koji ga je jos uvek koristio i samo upgrade ih je kostao $150,000. Ako sam dobro razumeo ovo o cemu Yoyogi prica je neka vrsta clustera, koji je configured da radi kao slicno kao RAID na serverima. Ako jedan ispadne , sve radi kao da se nista nije desilo.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJORDJE said:

Tih godina AS 400 je lako bio milion, a zavisno od konfiguracije mozda i vise. Ja sam negde krajem 90tih imao klijenta koji ga je jos uvek koristio i samo upgrade ih je kostao $150,000. Ako sam dobro razumeo ovo o cemu Yoyogi prica je neka vrsta clustera, koji je configured da radi kao slicno kao RAID na serverima. Ako jedan ispadne , sve radi kao da se nista nije desilo.

 

I ja sam radio, preko snabdevaca opreme bas tada, da li se zvalo Invest Banka? Bila je u istoj zgradi kao Upin, prodavnica namestaja na Novom Beogradu. Tada su ove moje (sadasnje) masine bile u zacetku (nisam ni znao da postoji takva ljudska delatnost), nije to bilo stiglo  da se prostre ni po Americi kamoli  po tadasnjoj Srbiji. Danas ima, iskacu mi svi problemi iz sveta, bude jednom u 3 meseca neka firma iz Srbije ili Slovenije, jednom godisnje vidim Bosnu i Makedoniju.

 

Ne zamerite mi, neko je rekao da da je moja prica sumnjiva pa i pomenuo ATA ili SATA diskove i kako je to moje toliko skupo. U taj posao udje jedan od 20,000 IT inzenjera, nikakvi cudo da to nije nesto sto svako zna. Niti mozda da prepozna a moze da zivi lepo od zahteva struke u kojoj je i znanja za to potrebnih.

Problem je bio - ima tu i vise od toga a sto ne mora da se zna da se svoj posao uradi. Malo je doprinelo da sam i ja nekada bio na tim poslovima (programer) gde nisam trebao nista da znam o infrastrukturi koja omogucava da radi ono sto sam radio.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJORDJE said:

Tih godina AS 400 je lako bio milion, a zavisno od konfiguracije mozda i vise.

sfrj, oko 240k investbanka,genex, jugo...nesto, i jos dve neke firme ne secam se, znam po kursu svi smo isli zajedno.zgrada beogradjanke

 

3 hours ago, DJORDJE said:

Ja sam negde krajem 90tih imao klijenta koji ga je jos uvek koristio i samo upgrade ih je kostao $150,000. 

  cega? klijenata,stanica,inf, softwera?

3 hours ago, DJORDJE said:

 Ako sam dobro razumeo ovo o cemu Yoyogi prica je neka vrsta clustera, koji je configured da radi kao slicno kao RAID na serverima. Ako jedan ispadne , sve radi kao da se nista nije desilo.

nikakva vrsta klastera, pitao sam ga kakvi su scasi serveri (interfejs) mislio sam da je nesto specijalizovano,svasta je tada izlazilo.on je skocio iz nepoznatih razloga.

ako bolje razmislis taj koji je ispao a nista se nije desilo nije ni potreban u klasteru (zavisi i koji os ili sta ga tera) klaster mogu dva racunara u mrezi da budu.

Edited by quad
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Yoyogi said:

Ne zamerite mi, neko je rekao da da je moja prica sumnjiva pa i pomenuo ATA ili SATA diskove i kako je to moje toliko skupo. U taj posao udje jedan od 20,000 IT inzenjera, nikakvi cudo da to nije nesto sto svako zna. Niti mozda da prepozna a moze da zivi lepo od zahteva struke u kojoj je i znanja za to potrebnih.

Problem je bio - ima tu i vise od toga a sto ne mora da se zna da se svoj posao uradi. Malo je doprinelo da sam i ja nekada bio na tim poslovima (programer) gde nisam trebao nista da znam o infrastrukturi koja omogucava da radi ono sto sam radio.

ako mislis na mene,nisam, ne znam zasto si skocio,razlog? 

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/29/2019 at 8:26 PM, Yoyogi said:

Ne programira Yoyogi nista vec odavno. Sa mainframe sam imao komunikacije, povezivanje Unix masina na IBM SNA mrezu. kada su banke pocele da uvode Unix za periferne stvari i kao ATM kontrolere (Tandem Computers). To kroz IBM.

 

Programiranje je bilo microcode za SCSI servere (masine od milion dolara velicine industrijskih frizidera) koje omogucuju ekstremno brz pristup podacima (to svi vi koristite svaki dan) automatsko repliciranje u zvezdu, interkontinentalno, gde je svaki SCSI server dovoljan da nastavi posao a da niko ne primeti cak i ako druga dva padnu. Sve banke, kreditne kartice, avio kompanije, turisticke agencije (znam da je Expedia korisnik, jednom sam radio na njihovom slucaju) to imaju. Koriste ih i Facebook, Apple, Amazon, za stvari koje nisu drzanje slika macaka i beba.

 

Odavno sam menadzer sistemske podrske za te masine, ima ih i u Srbiji 100-nak. 

Sto se ti lepo palis. Koga je briga gde iko sa 4ruma radi, osim, ako ne zelis da poguramo tvoj rezime. :)

Mala digresija, system manager je onaj koji svaki dan uskace u computer i odredjuje kako ce se programi izvrsavati. 

Tamo covek pitao da li deca treba da uce programiranje a vi na oglasnu tablu.

 

@OP Danas svako mora da zna malo programiranja i sto ranije pocnemo lakse ce nam biti da koristimo to znanje. Sto se poziva u IT tice, koji je pokvareni covek rekao da dete treba da slusa roditelje? Svako dete, covek u razvoju, treba da bude izlozeno svimo mogucim vestinama, a odluku cime hoce da se bavi je njegova/njena licno. Roditelji zivite svoj zivot kroz sebe, a ne kroz decu.

 

P.S.

Znam da je mozda malo zakazeno odgovor, ali postoje teme koje pratim i ako se slucajno desi da mi otvori sve teme, onda vidim da ima nesto sto sam propustio. :)

Link to comment
Share on other sites

On 6/30/2019 at 4:53 AM, DJORDJE said:

Postoji jedno citavo trziste koje se u Srbiji iz nekog razloga zapostavlja, a to je small business na Zapadu. Nema tu programiranja za mainframe sto radi Yoyogi, jer isti obicno imaju par servera, ali zato na stvarima kao sto su vba macro,   crystal reports, sql, magento, word press moze da se uzme jako dobra lova. Mnogo cete lakse naci tezgu za takve poslove, nego za oracle financials , jer firme koje koriste Oracle i SAP imaju svoje IT timove, dok male firme najcesce imaju priucene network tehnicare. Samo za modifikaciju nekog crystal form ili reporta moze da se uzme $500 za pola sata rada, a za macros i $1000.

 

Meni je sve sto si napisao pogresno. Ovo o cemu ti pricas je pilicarenje: zgodno da dopunis svoj budzet dok ti je low season na poslu, ali ne nesto od cega mozes da zivis. Druga stvar koja je pogresna je u vezi velikih firmi: magic word - outsourcing. Veliki IT timovi su odavno proslost u firmama koje su korisnici ERPa, ostali su samo koordinatori i ponegde process owneri. I cak stavise, sistem integratori se oslanjaju na ljude koji imaju znanje i iskustvo a nisu njihovi zaposleni. Donekle mogu da razumem ljude koji rade za platu za major integratore tipa ibm, sap, oracle, acc, ali one koji planiraju karijeru u ITu u firmama kojima IT nije glavna delatnost nazvao bih budalama (pardon my French). 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sreta-steta said:

 

Meni je sve sto si napisao pogresno. Ovo o cemu ti pricas je pilicarenje: zgodno da dopunis svoj budzet dok ti je low season na poslu, ali ne nesto od cega mozes da zivis. Druga stvar koja je pogresna je u vezi velikih firmi: magic word - outsourcing. Veliki IT timovi su odavno proslost u firmama koje su korisnici ERPa, ostali su samo koordinatori i ponegde process owneri. I cak stavise, sistem integratori se oslanjaju na ljude koji imaju znanje i iskustvo a nisu njihovi zaposleni. Donekle mogu da razumem ljude koji rade za platu za major integratore tipa ibm, sap, oracle, acc, ali one koji planiraju karijeru u ITu u firmama kojima IT nije glavna delatnost nazvao bih budalama (pardon my French). 

 

Kolega, ja provedoh poslednjih 30 godina u IT-u u ne-IT firmama, ukupno 5. Sve rad vezan za ERP sisteme, od automobilske, avio industrije, pa do industrije hrane, sto je na kraju ispalo i najteze, zbog specificnosti industrije, rok trajanja proizvoda, bar kodovi itd. To se nece nikada moci outsource, bar ja tako mislim, jer se pri takvom radu mora poznavati biznis firme u sitne detalje, da bi uopste razumeo sta treba da uradis. Outsource je tu i tamo, ali stalni tim je vise nego neophodan.

Neko to voli, neko ne voli. Fakt je da to bas ne prati tehnologiju kao sto bi neko zeleo, ali je mozda i bolje placeno od rada u cisto softverskim firmama, a i mnogo je lakse kada naucis kako firma posluje.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sreta-steta said:

 

Meni je sve sto si napisao pogresno. Ovo o cemu ti pricas je pilicarenje: zgodno da dopunis svoj budzet dok ti je low season na poslu, ali ne nesto od cega mozes da zivis. Druga stvar koja je pogresna je u vezi velikih firmi: magic word - outsourcing. Veliki IT timovi su odavno proslost u firmama koje su korisnici ERPa, ostali su samo koordinatori i ponegde process owneri. I cak stavise, sistem integratori se oslanjaju na ljude koji imaju znanje i iskustvo a nisu njihovi zaposleni. Donekle mogu da razumem ljude koji rade za platu za major integratore tipa ibm, sap, oracle, acc, ali one koji planiraju karijeru u ITu u firmama kojima IT nije glavna delatnost nazvao bih budalama (pardon my French). 

Ako je $500 za par sati rada u Srbiji prezivljavanje, onda je to tako. Ocigledno ja imam lose informacije o tome koliko je placen IT sektor u Srbiji.:classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Ne znam sta da ti kazem... nisam 30, ali 2x po 4 godine jesam. I oba puta je bio isti put: veliki projekti kroz koje se napravio tim koji je ekstremno sposoban, ali ne IT firmi ne treba sposoban vec jeftin tim. I svaki put se zavrsilo otkazima, s tim da sam drugi put bio pametniji i nisam gledao kako moji ljudi dobijaju otkaze. Sam carrier path je vrlo upitan u ne IT firmi: pre ili kasnije ces imati tri alternative

- tvoja pozicija se ukida i ti treba da radis nesto drugo ili odlazis iz firme;

- kao napredovanje se podrazumeva prelazak u menadzment koji ne odgovara svakom geaku; 

- ostajes na nekom mestu koje podrazumeva rutinu iz jednog jedinog razloga a to je sto si dovoljno jeftin; 

 

Sem drugog scenarija, svaki drugi znaci da ce te svi novi, cutting edge (mada opet, ne IT firme po definiciji nisu ljubitelji najnovijih tehnologija) projekti zaobici sto pre ili kasnije vodi do tebi, kao valuable resource samo za tu firmu... sto je sve samo ne mesto u kome zelis da budes. 

Dakle, moj predlog svim IT strucnjacima, prvih par poslova po nekoliko godina - ok, a onda freelance. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJORDJE said:

Ako je $500 za par sati rada u Srbiji prezivljavanje, onda je to tako. Ocigledno ja imam lose informacije o tome koliko je placen IT sektor u Srbiji.:classic_smile:

 

A ti pa uzmi i planiraj svaki mesec sa tim da ces da sredis nekoj firmi po par izvestaja ili sta vec i da ti to bude jedini izvor prihoda. U Srbiji, USA ili Pakistanu, svejedno.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, sreta-steta said:

 

A ti pa uzmi i planiraj svaki mesec sa tim da ces da sredis nekoj firmi po par izvestaja ili sta vec i da ti to bude jedini izvor prihoda. U Srbiji, USA ili Pakistanu, svejedno.

Zapravo ja znam dvojicu koja tako tezgare u Srbiji i od toga  zive. Plata im sluzi kao dzeparac, u poredjenju sa onim sto zarade moonshininig.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, DJORDJE said:

Ako je $500 za par sati rada u Srbiji prezivljavanje, onda je to tako. Ocigledno ja imam lose informacije o tome koliko je placen IT sektor u Srbiji.:classic_smile:

nije mi jasno ako nije pisao iz cega crystalom izvlaci report?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...