Jump to content

ABA liga


Knipex

Recommended Posts

D. Nikolic je strech cetvorka koja je u stanju stavljati tricu >40%

 

Sad, koliko ce to biti trica po utakmici ovisi o suigracima jer ne moze kreirati sebi sut. Ali ima dosta brz izbacaj za visokog igraca.

 

Puno je on bolji igrac od Mitrovica, pogotovo ove verzije nakon ozljeda.

 

Micov bi idealno trebao na PF, puštat će na sve strane sa njima dvojicom na krilu... ali zato ce napadacki biti odlicni, mekane rucice + Micov moze sebi kreirati.

 

Trebao bi i Cobbs imati vise prostora za pik igru sad kad Micov zamjeni Ejima.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Mene naredne sezone interesuju 3 igrača iz ove ekipe kako ce izgledati. Drobnjak, Atic i Wiley. Ostalo manje vise znam sto da ocekujem a ne očekujem mnogo.

Ne znam kakva će Aticu biti uloga al očekujem da to nekako zajebu iako se moze iskoristiti na vise nacina.

Wiley se sjebo dok je igrao za Makedoniju i sad ce vjerovatno propustiti komplet pripreme i pocetak sezone.

Drobnjak mozda nije prirodni plejmejker, ali ima svoje kvalitete koje ako dobije pravu priliku ocekujem da ce pokazati, momku trebaju minuti i da se istrpi zbog nekih grešaka al nisam siguran da ce to dobiti, nije uopšte operisan od razigravanja i po stilu i nekim potezima dosta podsjeća na svog brata od tetke koji je otisao u jedini klub dje nije smio da podje :)

Ona vrsta koju odje svi priželjkuju sto je neka light verzija Chrisa Paula da moze baciti 10 apg, da moze i najvece drvo ucinjeti korisnim, da na drugoj strani ne bude rupa i da može sam sebi iskreirati sut i da naravno bude dobar suter za 3 poena. To koliko ima takvih slobodnih igrača i da li se uklapaju u postojeći roster apsolutno je nebitno. Sve ostalo sto se ne ukalpa u tu viziju i ideju se jednostavno ne smatra PG vec je to nesto drugo sto se (po meni) bezrazložno demonizuje.

Želim vam svima da pokusate da gledate današnju kosarku i igrače kroz set vjestina koji oni donose a ne kroz 5 pozicija kao na fantazi sa unaprijed određenim stvarima sta neka pozicija i igrač smije a sta ne smije da radi na terenu, već da se gleda dal taj igrač zna ili ne zna da igra, i kako najbolje uklopiti sve to sto zna i prilagoditi se. Ako imas igrača poput ovog gore opisanog, zadatak oko selekcije ostatka tima ti je mnogo laksi, no sa druge strane ako nemas, nije fer svaljivati sve to na 1 coeka da odradjuje i onda ako ne isporuci sve to da ga krivis za sve lose sto se desilo. Mora se podjeliti taj "teret" tako sto ces neke stvari dobiti sa druge strane i kompenzovati/kockati se sa nečim drugim.

Ako vec morate kroz pozicije gledati bar specifikujte kako vidite neke igrače kroz koju ulogu. Svaka od njih ima dosta različitih podvrsti al ako ces već da imas neke kutije da ih klasifikujes, ovako je bar preciznije.

Ovako kroz 5 pozicija može i ovako se gledati zavisno od tipa igraca sto dobijas i sto ekipi treba u tom trenutku. Floor general iz gornjeg primjera je samo jedan tip PG a ne jedini mogući.

PG (combo guard, scoring wing, floor general)
SG (shooting wing, scoring wing, 3&D wing)
SF (shooting wing, versatile forward, 3&D wing)
PF (scoring center, supporting center, versatile forward, 3&D wing)
C (scoring center, supporting center, versatile forward)



Sent from my EML-L29 using Tapatalk

  • Like 14
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, MrTwister said:

...

 

Želim vam svima da pokusate da gledate današnju kosarku i igrače kroz set vjestina koji oni donose a ne kroz 5 pozicija kao na fantazi sa unaprijed određenim stvarima sta neka pozicija i igrač smije a sta ne smije da radi na terenu, već da se gleda dal taj igrač zna ili ne zna da igra, i kako najbolje uklopiti sve to sto zna i prilagoditi se. Ako imas igrača poput ovog gore opisanog, zadatak oko selekcije ostatka tima ti je mnogo laksi, no sa druge strane ako nemas, nije fer svaljivati sve to na 1 coeka da odradjuje i onda ako ne isporuci sve to da ga krivis za sve lose sto se desilo. Mora se podjeliti taj "teret" tako sto ces neke stvari dobiti sa druge strane i kompenzovati/kockati se sa nečim drugim.


Ako vec morate kroz pozicije gledati bar specifikujte kako vidite neke igrače kroz koju ulogu. Svaka od njih ima dosta različitih podvrsti al ako ces već da imas neke kutije da ih klasifikujes, ovako je bar preciznije.

... 

Eh druze, ja ovo pisem i objasnjavam poslednjih 6-7 godina po raznim forumima. Strasno sporo ide prihvatanje nove nomenklature, koja nije hir i mondenstvo, vec oslikavanje realnog stanja na terenu (pun intended). Cak i na uskokosarkaskim mestima poput ovog, gde bi po pravilu trebala biti znacajno veca koncentracija poznavalaca kosarke nego u populaciji.

 

Sto se tice ove tvoje tabele versatilnosti po pozicijama, ona je ok, neko kompromisno resenje gde bi se zadovoljila stara nomenklatura od PG do C (ili od 1 do 5), ali i unele odredjene varijacije po pozicijama. Po mom shvatanju, koje je jos liberalnije, navedene pozicije treba potpuno izbaciti i igrace posmatrati iskljucivo preko skillseta, odnosno onoga sto mogu da pruze na terenu u oba smera. 

 

Npr. meni donekle combo guard, ali mnogo vise scoring wing nisu dobre odrednice za old school poziciju PG, jer svojim znacenjem ne govore da takvi profili igraca mogu igrati u ulozi klasicnog keca. One doduse nagovestavaju mogucnost kreiranja za sebe, ali ne i za druge. Mislim da je preciznije da se za poziciju tzv. pleja koristi izraz ballhandler kao odrednica. Onda bi imali ofanzivne ballhandlere (koji po starom shvatanju mogu biti igraci na pozicijama 1, 2, 3, pa i 4), defanzivne ballhandlere, pass first ballhandlere itd. Floor general je sasvim jasna odrednica, ali ne mora biti iskljucivo vezana za tzv. poziciju 1. Recimo, meni je LeBron klasican floor general i nije cudo sto ga stavljaju kao Point forwarda. Takodje, svedoci smo da Jokic trenutno redefinise poziciju C, pa bi lagano mogli i njega smatrati floor generalom, uze gledano Point centrom. Dakle, floor general je floor general, bez obzira na njegovu visinu, brzinu, klasicnu poziciju. 

 

Isto vazi sa sve druge pozicije iz ove zastarele podele.

Ono sto moram da naglasim je da ne mislim da je pogresno reci da je neko plej ili bek ili centar. Samo mislim da je mnogo preciznije koristiti izraz pass first ballhandler, rim protector ili point forward jer onda odmah znas sta odredjeni igrac ima da ponudi timu i da li ti to treba, ili ces traziti neke druge varijacije i profile koji su bolji fit timu. 

  • Like 8
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kankkunen said:

Zašto da bude jednostavno kad može i komplikovano ... :classic_biggrin:

Stari druze, ja tebe potpuno razumem. I u pravu si. Svako neka koristi ono sto mu je lakse, kao sto sam i napisao. 

Bez pretenzija da sebe predstavim kao neki kosarkaski autoritet, ipak moram reci da se ovim i slicnim postovima obracam advanced publici, ili onima koji bi detaljnije usli u posmatranje ovog sporta. Ima li krucijalne razlike izmedju stavova "Zvezdi treba centar" i "Zvezdi treba faceup scorer"? U principu ne, ali u kolicini informacija da. Na to se sve i svodi, ko koliko informacija o kosarci zeli da primi, obradi ili prihvati. Ovakvim postovima zelim upravo to, da ponudim. Ali i podstaknem mladje i pametnije da nastave da istrazuju, dopune, isprave. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

u svakoj sferi "drustva" nam fali ljudi koji mogu analiticnije i sveobuhvatnije da posmatraju stvari i deluju edukativno. nas problem jeste taj sto glasna, neuka i beslovesna masa urla svoje jednostavne parole i tako kreira javno mnjenje. obrazovan i recit covek malte ne mora da se izvinjava ako zeli nesto da napise. samo napred madafaka, ne pojednostavljuj, dosta nam je jednostavnosti  🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, madafaka73 said:

Eh druze, ja ovo pisem i objasnjavam poslednjih 6-7 godina po raznim forumima. Strasno sporo ide prihvatanje nove nomenklature, koja nije hir i mondenstvo, vec oslikavanje realnog stanja na terenu (pun intended). Cak i na uskokosarkaskim mestima poput ovog, gde bi po pravilu trebala biti znacajno veca koncentracija poznavalaca kosarke nego u populaciji.

 

Sto se tice ove tvoje tabele versatilnosti po pozicijama, ona je ok, neko kompromisno resenje gde bi se zadovoljila stara nomenklatura od PG do C (ili od 1 do 5), ali i unele odredjene varijacije po pozicijama. Po mom shvatanju, koje je jos liberalnije, navedene pozicije treba potpuno izbaciti i igrace posmatrati iskljucivo preko skillseta, odnosno onoga sto mogu da pruze na terenu u oba smera. 

 

Npr. meni donekle combo guard, ali mnogo vise scoring wing nisu dobre odrednice za old school poziciju PG, jer svojim znacenjem ne govore da takvi profili igraca mogu igrati u ulozi klasicnog keca. One doduse nagovestavaju mogucnost kreiranja za sebe, ali ne i za druge. Mislim da je preciznije da se za poziciju tzv. pleja koristi izraz ballhandler kao odrednica. Onda bi imali ofanzivne ballhandlere (koji po starom shvatanju mogu biti igraci na pozicijama 1, 2, 3, pa i 4), defanzivne ballhandlere, pass first ballhandlere itd. Floor general je sasvim jasna odrednica, ali ne mora biti iskljucivo vezana za tzv. poziciju 1. Recimo, meni je LeBron klasican floor general i nije cudo sto ga stavljaju kao Point forwarda. Takodje, svedoci smo da Jokic trenutno redefinise poziciju C, pa bi lagano mogli i njega smatrati floor generalom, uze gledano Point centrom. Dakle, floor general je floor general, bez obzira na njegovu visinu, brzinu, klasicnu poziciju. 

 

Isto vazi sa sve druge pozicije iz ove zastarele podele.

Ono sto moram da naglasim je da ne mislim da je pogresno reci da je neko plej ili bek ili centar. Samo mislim da je mnogo preciznije koristiti izraz pass first ballhandler, rim protector ili point forward jer onda odmah znas sta odredjeni igrac ima da ponudi timu i da li ti to treba, ili ces traziti neke druge varijacije i profile koji su bolji fit timu. 

Istu muku imam sa ljudima kad pricam tako da te razumijem sasvim. Kapiram da je vec neki ustaljeni kosaraski recnik zazivio i onda malo teze ide update istog jer ljude mrze da se malo prilagode 😄 
 

Ja sam cak razmisljao i tako da ih poredjam, u one 3 bazicne kategorije: ballhandleri, wings i visoki igraci. No onda i tu imaju neke specifikacije kod svake kategorije zavisno od toga sto donose. 5 igraca na terenu a imas razne varijacije od ta 3 tipa sto mozes da izvedes ili cak da neku od grupa i izostavis iz petorke.

Mislim da je ballhandler dosta sirok pojam da bi sve stalo u ulogu primarnog kreatora kako za sebe tako i za druge. Ove gore sto sam stavio kao PG ne znaci da ti igraci moraju biti primarni kreatori vec da samo sa te pozicije odradjuju neku drugu ulogu. Tipa combo guard moze da kreira i za sebe i za druge, al ne kao klasican floor general, scoring wing je neko ko ce ti uglavnom donijeti i iskreirati poene za sebe sa PG pozicije dok tu ulogu kreacije za druge obavlja neko drugi, mozda npr neki playmaking visoki igrac poput Jokica. Cinjenica je da najvise primarnih kreatora dolazi sa PG pozicije, al ako imas nekog van toga da moze efektivno obavljati tu ulogu nije nuzno da i tu imas nekog floor general igraca. Ono cemu se tezi danas je da se ima sto vise dinamicnih ballhandlera i igraca koji mogu da izmanipulisu odbrane i natjeraju ih na greske kako bi se stvorio visak. Taj visak se moze stvoriti na vise nacina i nije nuzno da se iznudi neko udvajanje nakon cega ide neki pas za slobodnog igraca koji moze ili ne mora biti dobar suter , vec moze i kroz ISO igru ako tu imas vs sebe igrace koje te ne mogu braniti u izolacijama. Ljudi odje vole da se lopta provrti jedno 10 puta tokom napada da je svako bar po 2x takne i da se nekako tu iskreira neki sut pa ako udje-udje, ja bi radije (ako imam takvog igraca) dao loptu nekom dobrom iso scoreru koji ima lagan matchup da odigra 1 na 1 sa njim pa da je niko drugi ne vidi ako mi je to najbolja opcija za poene vs takve odbrane. Na kraju se oba nacina svode na isto, da se trazi povoljan matchup i da se isti iskoristi tako sto ce se poeni potici. Zasto bi ja ako imam nekog Larkina koga cuva recimo Uskokovic, vrtio loptu citav napad da bi iskreirao sut nekom Moermanu na isteku napada ako ovaj moze da ga lagano rjesi 1 na 1. Mislim da se ne cijene dovoljno takvi igraci jer je Baldwin prosle sezone bio jedan od najboljih ISO scorera u EL a i u Njemackoj ligi imas momka koji je jedan od najboljih ISO scorera u ligi i uz to dobar defanzivac koji je trenutno FA 😄 Tako da se na tome isto raditi da ne bude iso posjed nuzno los ako se ne postignu poeni iz njega, vec je bitno da takve posjede uzimaju dobri ISO igraci, isto kao sto se losi suteri ostavljaju sami tako se i losi ISO igraci lako poznaju.

Edited by MrTwister
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@MrTwister Slazem se da ce biti zanimljivo pratiti doprinos Drobnjaka, Atica i Wileya.

 

Buducnost opet ima cetvoricu igraca od kojih se ocekuje da povuku samo su tu umesto Ejima i Ivanovica sad Seeley i Micov. Tako da pomenuta trojice predstavljaju dodatak na vec oformljenu osovinu tima.

 

Sto se tice PG pozicije, tu nema neke mudrosti - imas asistencije (A), odbranu (O), sut (S) i prodor (P). Recimo Marcus iz najboljih dana je AS igrac, Rochestie je iskljucivo AS igrac, ali slabiji A od Marcusa, Jovic je AO i tako dalje. Vecina skorera tipa Baldwin su ili SP ili OP, Baldwin je konkretno OP tip i iskreno, ne volim takve igrace. Ekipa u nekom mom shvatanju kosarke mora da ima A tip igraca, a OP tipovi dominiraju samo zbog fizikalija i vide iskljucivo kos.

 

Sa tim u vezi, gledao sam turnir u Opatiji, polufinale i Cedevita mi deluje kao tip koji stalno skuplja iste slicice i nikako da popuni citav album, a nije da nema para. Sta ce im i Pullen i Keene? Bukvalno isti SP tipovi igraca, niski, bez odbrane, bez osecaja za pas. Pa onda Carmichael i Auguste - slabi za peticu, bez suta za cetvorku. Bukvalno im je jedina prava cetvorka Radovanovic.

Link to comment
Share on other sites

Atić je odigrao fantastičnu sezonu u Igokei na obe strane terena. Momak je vrhunski atleta koji se ne štedi u odbrani, ako popravio procente šuta za 3 mogao bi postati jaaako nezgodan. Odličan potez uprave Budućnosti da ga dovedu, pogotovo što se uklapa u tu bazu domaćih igrača i verovatno se na njega računa u dužem periodu. Igokea ga je htela zadržati, ali očigledno da je Podgorica "big market" za Laktaše i da su finansijski potentniji.

 

Sad sam proverio, dečko je imao 3.2 apg na 1,4 topg prošle sezone, odlična statistika.

 

@MrTwister

Gde ti vidiš Micova na 3 ili 4? Ako bi ga gurali na 4 to bi bila neka ultra small ball opcija, ali ofanzivno jako potentna. Atić nudi baš dosta mogućnosti za kombinaciju, momak je strašan atleta, može da čuva sve od 1 do 4.

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, goldberg said:

@MrTwister Slazem se da ce biti zanimljivo pratiti doprinos Drobnjaka, Atica i Wileya.

 

Buducnost opet ima cetvoricu igraca od kojih se ocekuje da povuku samo su tu umesto Ejima i Ivanovica sad Seeley i Micov. Tako da pomenuta trojice predstavljaju dodatak na vec oformljenu osovinu tima.

 

Sto se tice PG pozicije, tu nema neke mudrosti - imas asistencije (A), odbranu (O), sut (S) i prodor (P). Recimo Marcus iz najboljih dana je AS igrac, Rochestie je iskljucivo AS igrac, ali slabiji A od Marcusa, Jovic je AO i tako dalje. Vecina skorera tipa Baldwin su ili SP ili OP, Baldwin je konkretno OP tip i iskreno, ne volim takve igrace. Ekipa u nekom mom shvatanju kosarke mora da ima A tip igraca, a OP tipovi dominiraju samo zbog fizikalija i vide iskljucivo kos.

 

Sa tim u vezi, gledao sam turnir u Opatiji, polufinale i Cedevita mi deluje kao tip koji stalno skuplja iste slicice i nikako da popuni citav album, a nije da nema para. Sta ce im i Pullen i Keene? Bukvalno isti SP tipovi igraca, niski, bez odbrane, bez osecaja za pas. Pa onda Carmichael i Auguste - slabi za peticu, bez suta za cetvorku. Bukvalno im je jedina prava cetvorka Radovanovic.

Ja znam da je za vas on nesto poput bozanstva al za mene sigurno odje na vox nema precjenjenijeg igraca od njega ako uzmemo to kako se o njemu pise i sto je on zapravo tu radio. Pise se da je u najmanju ruku Steve Nash iz najboljih dana a zapravo je jedan nekonstantni prosjek od igraca sto je i bio kroz citavu karijeru. Bukvalno Zagorac 2.0 situacija, ko sto se Radetu pogodio onaj jedan mec vs nas dje je izgledao ko Kevin Durant ovome se pamti ona serija vs Partizana cini mi se i odatle ide legenda o njemu koja se nikad promjeniti nece. Rade je bio tu dovoljno dugo da se ljudi uvjere da je to bio izuzetak a ne pravilo (iako je i on imao svoje truthere svojevremeno), ovaj je cak i u onom 2 stintu dosao na mjesec dana da se raspada i opet se o njemu prica da njegova slika treba da stoji pored PG pozicije u kosarkaskim udzbenicima. Ne mogu ocima dovoljno prevrnuti kad njega neko nazove "kosarkaski umjetnik"

 

@Liska Manjina Mislim da ce igrati pretezno na 3, eventualno bas nesto kratko na 4 ako matchup dozvoli. Igrao je SF citavu karijeru ne vidim da ce sad se tu nesto mjenjati. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, MrTwister said:

Aj da je iko drugi to rekao, no o kosarkaskoj umjetnosti prica Boza Maljkovic cije su ekipe najgrdji hrkljus igrale 🙄

 

kad je imao majstore u jugoplastici, igrao je lep napad, ispred svog vremena. druga je stvar sto je nasao cheat code za jedan period kosarke u evropi, gde ti je zbog sticaja okolnosti ali i tendencija u igri, bilo dovoljno da imas jednogipo majstora i ostatak popunjen besnim fizikalcima okrvavljenih udova, taj ultimate san partizanovaca i zvezdasa, koji jos cekaju da se pojavi bend koji ce svirati kao ac/dc 

 

posle toga kao da je izgubio interesovanje za kosarku, ono, kao kad sakota prica kako voli da gleda fudbal a ne basket, samo sto se to bozi ranije desilo i nakon puno puno uspeha. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Marcus je definitivno ostao malo u iskrivljenom sećanju zbog flashy poteza i generalno stila igre, često je bio vrlo neefikasan. Međutim, def je bio mean mothafucka, veoma slick, urođeni talenat (makar na ovom nivou), što bi rekao američki komentator za Teodosića svojevremeno - he so swaggy. Takođe je nekako svojim prisustvom ulivao sigururnost, loptu nisi mogao da mu uzmeš nikako niti da mu poremetiš dribling, on je uglavnom gubio lopte usled nekih pretencioznih dodavanja. Marcus zapravo jeste majstor košarke, ali za neki granični EL nivo. Twister je verovatno malo triggerovan što u Budućnosti nije igrao dobro i što je već bio potpuno ispran i slabo profesionalan tokom mandata u Podgorici. Za Zvezdu je uradio posao, uz sve mane, jednostavno bio je igrač zbog kojeg kupuješ kartu da gledaš košarku. Ona erupcija protiv KKP je ipak nešto posebno i ne može to baš svako, iako je većinu te serije odigrao skromno.

  • Like 16
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...