Jump to content

The Rings of Power


SteveFrancis#3

Recommended Posts

Posted (edited)

Ne mislim da se moze izvuci zakljucak da Sauron "komanduje" nosiocima prstena, cak ni Durinom caletom koji je ocigledno jedan od nosilaca. Ona recenica "you think it was only you who put yourself in my power" je ocigledno izgovorena Celebrimboru iako je cut u trejleru isao na Galadriel. S obzirom da je veoma tesno radio sa njim na prstenovima i proveo daleko najvise vremena sa njima, za Celebrimbora se i moze reci da je potcinio sebe njegovoj volji i moci na neko vreme. Trgnuo se, skapirao zajeb i otvoreno mu se suprotstavio, tacno, ali to bas nije bilo instant. Sustina citave Eregion storije i jeste da se na pocetku i razisao sa Gil-galadom i Galadriel jer su imali potpuno razlicit dozivljaj Annatara/Saurona. Celebrimbor nije bio toliko jak i prozorljiv, a moja teorija je uvek bila da je podlegao bas zato sto je Feanorov unuk, da je izgarao od zelje da stvori nesto posebno, da dostigne ili mozda cak prevazidje slavu najveceg kovaca/stvaraoca medju vilenjacima. Sigurno je nosio to u krvi, tu strast i sklonost ka kreiranju svojim rukama, a pored toga osecao i licni teret potrebe da opravda cinjenicu da je unuk svog dede. Sto se tice ovog novog ukrstanja maceva Galadriel i Saurona - ostavimo po strani njeno pretvaranje u akcionog heroja (meni je bezveze i nepotrebno, ali je to prosto kreativni izbor sa kojim valja ziveti), ona koliko god bila mocno bice, ne moze tek tako da se svako malo pickara sa njim 1 na 1 i izadje bez ogrebotine. Kroz citav Tolkienov opus Saurona niko nije dobio na ferku, uvek su to bili zajednicki poduhvati nekoliko izvanrednih pojedinaca - da li u FA Felagund, Beren, Luthien i Huan, da li na kraju SA Gil-galad, Elendil i Isildur. Plus ta ideja da je on svaki put eto tako pusti, postedi ili sta vec, kao da je nije vec odavno procenio kao najvecu pretnju i najveceg takmaca sebi, zbog ambicije i zudnje za moci koju je oduvek ispoljavala. Tolkienov Sauron bi je ubio odmah, na mestu, iste sekunde, prvom iole izglednom prilikom koja bi mu se ukazala. Ona je za njega jebena konkurencija. Ekipa iz Amazona ocigledno razmislja upravo suprotno, vide je zbog tih karakteristika kao najsusceptivniju medju vilenjacima za Sauronove seme, ali je upravo tu zabluda - poenta i jeste u tome sto ona ne zeli da sluzi i njena volja i vatra su prejaki i za jednog Maiu kakav je Mairon aka Sauron i on to jako dobro zna i oseti. Esencija njegovog lika je upravo u tome sto tacno zna kako i sa kim, te koliko moze. Manipulator koji savrseno procenjuje i ne gresi u oceni karaktera i slabosti drugih i miljama je daleko od nekog tipa koji fura nesto iz kaprica i fiks-ideje. To je bio Morgoth, njega je pokretala mrznja radi mrznje, gomilu mracnih kreacija poput Balroga i Trolova je napravio iz cistog inata i potrebe da se samo naruga drugim bicima koja su delo Iluvatara i Valara. Gorthaur nije taj lik, ali ocito da to izmice showrunnerima... Naravno, sve ovo se tice serije kao adaptacije. Videcemo kako druga sezona stoji i kao zasebno audio-vizuelno delo, nevezano za taj aspekt - kakvi su dijalozi, fabula, likovi, unutrasnja logika, pacing, emocionalni izraz... Prva sezona je bila jako slaba po oba osnova.

Edited by SteveFrancis#3
  • Like 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Utešio si me malo. Ne baš mnogo :classic_biggrin: meni prosto ni takva Galadrijela ni takav Sauron ne idu u glavu, ali može valjda da se zažmuri ako ima neke logike unutar same serije. 

To doduše nije Tolkin, ali ni dobar deo Hobita nije, izgleda da je to sada od ekranizacija previše očekivati. Potomcima na dušu :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, alcesta said:

Utešio si me malo. Ne baš mnogo :classic_biggrin: meni prosto ni takva Galadrijela ni takav Sauron ne idu u glavu, ali može valjda da se zažmuri ako ima neke logike unutar same serije. 

To doduše nije Tolkin, ali ni dobar deo Hobita nije, izgleda da je to sada od ekranizacija previše očekivati. Potomcima na dušu :classic_tongue:

 

Sve više i više "ekranizacija" sa originalnim delom nemaju blage veze, služe samo da navuku gledaoce dok kreatori voze neku svoju priču koju bi bez zvučnog imena iza gledala samo njihova porodica, a i to iz sažaljenja.

 

The Witcher, The Last of Us, The Rings od Power, Dance of the Dragons... lista sve duža i duža.

 

Džekson je uhvatio poslednji voz da snimi LOTR koliko-toliko kako treba, danas bi i to otišlo dođavola.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alcesta said:

Za stotinak godina verovatno više neće biti ni bitno jer niko više neće ni čitati knjige pa će im originalni predložak biti poznat samo preko ekranizacije, kakva god bila...

 

Ne verujem, mi danas čitamo i Šekspira i Servantesa koji su pisali pre 400 godina, a kamoli one pre 100, poput Nušića, Sterije, Tolstoja, Balzaka, Igoa... Uvek će se naći neko ko će da čita, pa i Tolkina i Šapkovskog.

  • Like 3
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Stiletto said:

 

Sve više i više "ekranizacija" sa originalnim delom nemaju blage veze, služe samo da navuku gledaoce dok kreatori voze neku svoju priču koju bi bez zvučnog imena iza gledala samo njihova porodica, a i to iz sažaljenja.

 

The Witcher, The Last of Us, The Rings od Power, Dance of the Dragons... lista sve duža i duža.

 

Džekson je uhvatio poslednji voz da snimi LOTR koliko-toliko kako treba, danas bi i to otišlo dođavola.

 

Slazem se sasvim, taj trend drzi dosta dugo vec i fakat je da PJax zaista jeste zavrsio LOTR u 5 do 12, pre nastupanja ovog apsurdnog vremena kvota i tzv reprezentacije.

 

Ono gde se ne slazem, jeste ubacivanje TLOU u ovu grupu. Tu zaista nema materijala za poistovecivanje sa drugim projektima koje si naveo. Da, jeste bilo izmena i nekih dodataka, ali su oni zaista minimalni. Problem te serije sasvim sigurno nije nekakva agenda ili pokusaj parazitiranja na poznatom i voljenom IP-u, a pricanje neke sasvim druge price koja nema nimalo veze ili se tek minimalno naslanja na original, vec to sto su u jako mali broj epizoda pokusali da ugruvaju jos svakakvog side-contenta i time razvodnili glavnu pricu ne ostavljajuci joj dovoljno screen timea da uhvati sve iz igre. To i potpuni promasaj sa kastingom i izborom Belle za Ellie.

 

House of the Dragon ne mogu da komentarisem jer nisam citao, a Witcher je de fakto potpuno iskasapljen, urnisan uzduz i popreko i bas blatantan primer ovoga sto si napisao u prvom pasusu. A uz sve to je jos i sama za sebe serija totalno mediocre, sasvim nevezano za source materijal i pitanje kvaliteta adaptacije, bar prve 2 sezone koje sam jedino do sad i pogledao pre nego sto sam odustao. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imam veliki respekt za Beara. Vidi se da je pristupio projektu sa strascu, muzika je generalno jedan od najvecih fortea serije. Ne bih nikako uporedjivao sa Shoreom, iz milion razloga je nezahvalno i nefer, ali uneo je neki novi duh i atmosferu koji su ipak u harmoniji sa Tolkienom. Bar kako ja to dozivljavam. Nisam preterano odusevljen onom Harfut pesmicom, mada ovako kad gledas strogo ona i nije ni u kom smislu ne-tolkinovska, naprotiv, samo me Harfuti uglavnom toliko nerviraju i smatram ih toliko nepotrebnim da mi svaka sekvenca u vezi sa njima izaziva mucninu. Ali sto se tice zvuka i atmsofere, ni tu se ne moze prakticno nista posebno zameriti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je najimpresivnije ono što je komponovao za BSG, i danas ponekad slušam taj soundtrack. Ovde mi je jedina zamerka što zvuči previše tužno u odnosu na ono što sam zamišljala, ali treba prvo videti kako je Tom predstavljen u seriji.

Link to comment
Share on other sites

On 8/15/2024 at 9:32 PM, SteveFrancis#3 said:

vec to sto su u jako mali broj epizoda pokusali da ugruvaju jos svakakvog side-contenta i time razvodnili glavnu pricu ne ostavljajuci joj dovoljno screen timea da uhvati sve iz igre. To i potpuni promasaj sa kastingom i izborom Belle za Ellie.

meni je promasaj i skoro potpuno odsustvo zombija

i mislim da su gurali taj side content da bi nadomestili odsustvo akcije

mislim da HBO tu prilicno ustekao oko budzeta

Link to comment
Share on other sites

On 8/19/2024 at 1:53 PM, NikadProtivKaline said:

meni je promasaj i skoro potpuno odsustvo zombija

i mislim da su gurali taj side content da bi nadomestili odsustvo akcije

mislim da HBO tu prilicno ustekao oko budzeta

 

Moguce je da su budzetski razlozi stajali iza vrlo male kolicine clickera i bloatera. Medjutim, kao kontrast, ni u prvoj sezoni Fallouta nismo videli Deathclawse niti bas previse sekvenci sa mutiranim bicima. Medjutim, tu glavna radnja nije nimalo trpela jer je dobro rasporedjeno vreme i svakom od plot-pointa je posveceno dovoljno vremena da mogu da se razviju, a da opet ne uguse glavni i svi su bili i usmereni ka njemu. Fallout nije trosio citave epizode na crticu iz zivota nekog od usputnih likova. Mislim, nemam nista protiv toga, naprotiv, to moze samo da produbi, ali jedino u situaciji kada ima dovoljno vremena, kada imas dovoljno epizoda da ti dodaci stvarno i budu dodaci na celu storiju, a ne istovremeno i subtrakcija na racun glavne radnje. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

U klipu su naravno spojleri, pa ga ne pustajte ako zelite u blazenom neznanju da udjete u drugu sezonu 29.

 

Vec sam rekao, koncept flesbeka i prikazivanja sta je Sauron radio posle pada Morgotha je za mene sasvim dobar, cak potencijalno odlican. Videcemo na sta ce to liciti, ali i Adar kao lik mi je bio jedna od najsvetlijih tacaka prve sezone i ta dinamika Sauron vs Adar moze biti vrlo interesantna. Ocigledno da cemo videti dolazak Saurona medju Orke i pokusaj da im se nametne kao gospodar, sto ocito nije bas uspelo iz prve jer je u oricu upao Adar koji ih je verovatno pridobio i okrenuo protiv njega, pa su ga "ubili", kako je i sam rekao u prvoj sezoni. Medjutim, nije mi jasno zasto je tako aljkavo odradjen ovaj deo sa prezentacijom Saurona orcima koji vidimo u klipu - zasto bi se, pobogu, on sam nazivao Sauronom, kada je to ime koje prezire i koje su mu nadenuli neprijatelji. On je valjda u svojoj glavi Mairon The Admirable, Mairon The Lord Of Earth i slicno i nema nikakavog smisla da sebe degradira nazivajuci se pogrdnim imenom nadenutim od strane bica koja mrzi i koja mrze njega. Jedino objasnjenje mogu biti prava na koriscenje tog imena, ali kako onda moze Annatar? Ocito da Estate dozvoljava na case-by-case bazi da se koriste neki pojmovi i nazivi kojih nema u LOTR-u, kada im se trazi posebna dozvola. Tako da ne vidim ni da su oni problem, niti novac koga Amazon ima sasvim dovoljno da pribavi tako sitne dodatke. Kapiram da cw taj Sauron flesbek otkriti, odnosno kao dati smisao onom zavrsavanju istog na splavu na kom se srece sa Galadriel. Posto je ta scena i dalje sa trenutno poznatim potpuno besmislena i van svake logike.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
2 hours ago, Rajon Rondo said:

Prvo da vas pitam: očekujete li u ovoj sezoni Sauronov odlazak u Numenor?

 

Pa vec je bio, ima lokaciju u fejvoritsima. Salu na stranu, mogu da zamislim da mozda bukvalno u poslednjoj epizodi sezone kada vidimo njegov poraz bude odveden u zaroboljenistvo. Posto su se odlucili za time compression i Pharazon je vec tu u vreme opsade Eregiona, gotovo je izvesno da necemo videti Ciryatura, nego ce verovatno u nekom trenutku licno Pharazon doci u ME na celu vojske. Svejedno su i inace Numenoreanci (iako doduse drugi ljudi i to jedno 1500 godina pre Pharazonovog vremena) bili ti koji su doneli odlucujucu prevagu u Sauronovom porazu. Pretpostavljam da cemo videti i bitku kod Gwathloa gde je Sauron nakon povlacenja posle probijanja opsade Grey Havensa uhvacen u makazice i demoliran. E sad, da li bas u ovoj sezoni, videcemo, ali svakako mislim da nemaju bas previse vremena za otezanje ako je namera (kako je navodjeno ranije) da se poslednja, peta sezona zavrsi sa scenama iz prologa LOTR-a. Inace, jako, jako me zanima kako ce prikazati Celebrimborov kraj i da li ce tu ispratiti literarni predlozak do kraja. Ukoliko se to uradi dobro, to bi moglo biti vrlo snazno i veliki plus za seriju...

Edited by SteveFrancis#3
  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

 

Pa vec je bio, ima lokaciju u fejvoritsima. Salu na stranu, mogu da zamislim da mozda bukvalno u poslednjoj epizodi sezone kada vidimo njegov poraz bude odveden u zaroboljenistvo. Posto su se odlucili za time compression i Pharazon je vec tu u vreme opsade Eregiona, gotovo je izvesno da necemo videti Ciryatura, nego ce verovatno u nekom trenutku licno Pharazon doci u ME na celu vojske. Svejedno su i inace Numenoreanci (iako doduse drugi ljudi i to jedno 1500 godina pre Pharazonovog vremena) bili ti koji su doneli odlucujucu prevagu u Sauronovom porazu. Pretpostavljam da cemo videti i bitku kod Gwathloa gde je Sauron nakon povlacenja posle probijanja opsade Grey Havensa uhvacen u makazice i demoliran. E sad, da li bas u ovoj sezoni, videcemo, ali svakako mislim da nemaju bas previse vremena za otezanje ako je namera (kako je navodjeno ranije) da se poslednja, peta sezona zavrsi sa scenama iz prologa LOTR-a. Inace, jako, jako me zanima kako ce prikazati Celebrimborov kraj i da li ce tu ispratiti literarni predlozak do kraja. Ukoliko se to uradi dobro, to bi moglo biti vrlo snazno i veliki plus za seriju...

Mene su neki hejteri sludeli u prosloj sezoni, da sam poverovao da ce toliko zbrzati Sauronov poraz i da ce on u Numenoru na kraju prve sezone 😄

Ali na kraju ove sada deluje sasvim normalno.

Za Celebrimbora sam se isto pitao prosle sezone, ali kada sam odgledao treiler pomislio sam da nema razloga da tako ne bude. Mislim da im je to zicer. To mi je cak i najjaci utisak iz trailera, bas mirise na to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pogledah kratak klip razgovora Elronda sa Cirdanom. Daniels je uspeo da me odusevi u tih nekoliko desetina sekundi. Fantastican delivery, uboli su bas sa njim. E sad, oko kvaliteta samog lika u seriji i scenarija, moci ce se vise reci tek nakon ove prve 3 epizode za koji dan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...