Jump to content

UEFA Champions League 2020/21


bergkamp bcd

Recommended Posts

4 minutes ago, Bugl Khan said:

Tu bi prije bilo eto šanse za Japan, Meksiko, SAD i takve. Hrvatska i Belgija bi igrale stalno. Ako podrazumijevamo da bi igrale 32 najbolje reprezentacije, ili po novom 48. 

U pravu si, ali nebitno. Zatvorena takmicenja unistavaju draž, to je poenta. Kamerun, Rože Mila... Prelepa prica koju je neko mogao da uskrati vodeci se time sta je zanimljivo, tj sta vise para donosi...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, berti said:

Sve ovo stoji, hteo sam samo da ukazem da je bezvezno staviti kao argument nezanimljivost takmicenja ako igraju jos neki klubovi. Uvek je tvrdo u Atini, Istanbulu, Donjecku. Ponekad i u Beogradu. 

Nije nas najbolje poredjenje, ali evo na sta lici EL u kosarci. Totalno nezanimljivo takmicenje. Stari format, ma koliko tamo bilo pacera, imao.je mnogo vecu draž. I sada budala hoce i Engleze da ubaci. Zato ce uvek lepsa prica da bude trofej KKP nego nekakav Bajern u kosarci, kao i trofeji Zvezde i Steaue nego jurnjava ogavnog psz-a.

Moglo je nekada da Zvezda i Steaua uzmu trofej dok je fudbal bio manje biznis nego danas, pa finansijski najjači klubovi teže dovodili igrača Zvezde. Sada je između da uzmem za primer Zvezda i Real mnogo veća distanca, jer su u finansijskoj moći Real mnogo više napredovao, a Zvezda nije uspela srazmerno da isprati pa da odstojanje između njih bude isto. Tako da se ti uspesi ekipa iz istočne Evrope poput Zvezde, Steaue ponove gotovo nepostoje.

 

U košarci nije tolika razlika između bogatih i siromašnih pa će se možda desiti da neko kao Partizan i Zalgiris osvoji El. Bar postoji neka mala šansa. 

 

Postoji neka mala draž kada čujem da neki klub iz istočnog bloka sa lepom istorijom udje u LS, ali sve svodi na to, jer ti klubovi uglavnom nisu privlačni za gledanje. Ipak bih više voleo da gledam najkvalitetnije sa najkvalitetnijima,iako bi delic mene bio smoren jer su zatvorena vrata za klubove koji su pisali istoriju takmičenja. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, berti said:

U pravu si, ali nebitno. Zatvorena takmicenja unistavaju draž, to je poenta. Kamerun, Rože Mila... Prelepa prica koju je neko mogao da uskrati vodeci se time sta je zanimljivo, tj sta vise para donosi...

Istina da je sustav nepravedan prema reprezentacijama iz Afrike, Južne Amerike i Europe (makar ona daje najviše članova), ali ne bi povlačio paralele s klupskim nogometom. Netko je gore napisao da se igrači ne mogu kupovati. Kad bi to bilo dozvoljeno, i ovakvo SP bi izgubilo smisao.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Don Juan said:

Sve u svemu, na srednje i duge staze, manjim klubovima će biti u budućnosti biti smanjena mogućnost učestvovanja, sve dok se ne spusti rampa u potpunosti, i tada treba tražiti izlaz kroz regionalna takmičenja, pošto će klubovi ili veliki deo klubova propasti.

Da se nadovežem na ceo post, ne samo na citirani deo. Slažem se da je status kvo neodrživ. Međutim, mišljenja sam da upravo on davi manje klubove, terajući ih na velika ulaganja, često neodrživa, kako bi se makar jednom dočepali velikog kolača, a posle se ispostavi da je deo koji su dobili nedovoljan, ako i dođu dotle. Zato sam za to da se mrcvarenje prekine i što pre formira ta zatvorena liga.

 

Zatvorena liga 16/24/32 kluba će u prvom trenutku skoncentrisati kvalitet, gledanost i novac, ali će polako jesti samu sebe. Naime, i od bogatih postoje bogatiji, a koncentracija uvek teži monopolu. Dodatno, neko mora i da drži fenjer u tom društvu, što bi ponovo proizvelo nezadovoljstvo, delom pad gledanosti a moguće i bankrot pojedinih klubova. Naravno, na duži rok.

 

Ne smatram da će ona ubiti ostali fudbal u Evropi. Fudbal zaista igraju svi, a postoji i povezanost sa lokalnim timovima. Primera radi, koliko god da se para sipa u najbogatije engleske klubove, neki Lester ili Vest Hem ih uvek zajebavaju. Činjenica da je fudbal raširen (znatno više u odnosu na npr. košarku u Evropi) bi omogućavala stalan priliv dovoljno dobrih igrača u timove koji ostanu van ''elite''. Time bi se dobio dovoljan kvalitet i zanimljivost utakmica, a privukla bi se pažnja medija i sponzora. Pretpostavljam da bi se u tom slučaju napravilo nekoliko regionalnih liga manjih zemalja, a da bi veće zemlje zadržale svoja prvenstva, plus bi se igrali evro kupovi. Uz pametno upravljanje bi se sa manje para mogao održati kvalitet na dovoljno privlačnom nivou, a da se opet beleži profit.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam ja za zatvoreno SP nego za worldwide kvalifikacije pa ko prođe. Možda bi čak bilo interesantno da se random biraju kvalifikacione grupe, bez šešira i ključeva. I meni je kul da vidim različite civilizacije na tribinama tokom SP i različit kolorit, al ovo je pre svega sportsko takmičenje. Znači svako ima šansu, a 32 najbolja kroz kvalifikacije idu na završni turnir. Ja sam bezveze pomenuo Australiju koja mi je čak gotivna reprezentacija, ali nikad oni nisu ni blizu bili da naprave neki uspeh a učestvuju stalno. Al zato se zalomi da imamo neke egzotične pacere iz Azije, CONCACAF zone i slično. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mr clutch said:

Moglo je nekada da Zvezda i Steaua uzmu trofej dok je fudbal bio manje biznis nego danas, pa finansijski najjači klubovi teže dovodili igrača Zvezde. Sada je između da uzmem za primer Zvezda i Real mnogo veća distanca, jer su u finansijskoj moći Real mnogo više napredovao, a Zvezda nije uspela srazmerno da isprati pa da odstojanje između njih bude isto. Tako da se ti uspesi ekipa iz istočne Evrope poput Zvezde, Steaue ponove gotovo nepostoje.

 

U košarci nije tolika razlika između bogatih i siromašnih pa će se možda desiti da neko kao Partizan i Zalgiris osvoji El. Bar postoji neka mala šansa. 

 

Postoji neka mala draž kada čujem da neki klub iz istočnog bloka sa lepom istorijom udje u LS, ali sve svodi na to, jer ti klubovi uglavnom nisu privlačni za gledanje. Ipak bih više voleo da gledam najkvalitetnije sa najkvalitetnijima,iako bi delic mene bio smoren jer su zatvorena vrata za klubove koji su pisali istoriju takmičenja. 

Ali i ta Zvezda je pokupila sve najbolje iz Juge. Ko je pitao Vardar ili Budućnost jel to pravedno. Imaš najviše para-osvajaš trofeje. Isto kao bilo i onda. Real je kupovao od Zvezde, samo su postojala neka pravila o strancima, pa ti nisu pokupili sve što valja bez da ti mladi igrači skupe 2-3 sezone u klubu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ta priča ima dosta problema. Nije lako organizovati takve kvalifikacije. Sta češ ako se sastanu Japan i Argentina? Da putuju sa jednog kraja svijeta na drugi? Australija dolazi da igra na Balkan, naši idu tamo. Duga putovanja, promjene vremenskih zona, a klupska sezona je u jeku. Teško bi bilo sve to za igrače, nemoguće je izdržati takav raspored.

Edited by Betolingar Misdongard
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Eto, šta bi onda falilo da u klupskom fudbalu postoje iste kvalifikacije a bez direktnih učesnika? Daš jednostavno svima jednaku šansu i gotovo, takmičenje je kasnije dovoljno dugo pa neka pobedi najbolji od najboljih.

 

Fudbal ako ode u NBA smeru, ovo što igraju klubovi van tih 20 najbogatijih (od kojih je 9 iz engleske) izgubiće smisao i postaće manje bitan i  od razvojne lige.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Chaos Is Me said:

Nisam ja za zatvoreno SP nego za worldwide kvalifikacije pa ko prođe. Možda bi čak bilo interesantno da se random biraju kvalifikacione grupe, bez šešira i ključeva. I meni je kul da vidim različite civilizacije na tribinama tokom SP i različit kolorit, al ovo je pre svega sportsko takmičenje. Znači svako ima šansu, a 32 najbolja kroz kvalifikacije idu na završni turnir. Ja sam bezveze pomenuo Australiju koja mi je čak gotivna reprezentacija, ali nikad oni nisu ni blizu bili da naprave neki uspeh a učestvuju stalno. Al zato se zalomi da imamo neke egzotične pacere iz Azije, CONCACAF zone i slično. 

I ovako Evropa i Južna Amerika, kao fudbalski najrazvijeniji kontinenti imaju dovoljno mesta da može da skoncentriše kvalitet na SP. Mislim da je napravljen dobar balans između davanja šanse celom svetu da se pojavi i pristojnog nivoa kvaliteta. Uostalom, neretko se desi da ti izvikano kvalitetni odu kući posle prvog kruga a iskoči neko od uslovnih autsajdera. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Chaos Is Me said:

Al zato se zalomi da imamo neke egzotične pacere iz Azije

Ne znam koliko su "paceri" Japan, Koreja, Iran, Australija. Nisu svetske velesile ali su u rangu "drugog šešira" iz Evrope, i mogu da iznenade na velikim takmičenjima. Iz srednje Amerike uglavnom dolaze nešto slabije reprezetancije, ali i tu Meksiko i USA, kao solidne reprezentacije.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Betolingar Misdongard said:

Ta priča ima dosta problema. Nije lako organizovati takve kvalifikacije. Sta češ ako se sastanu Japan i Argentina? Da putuju sa jednog kraja svijeta na drugi? Australija dolazi da igra na Balkan, naši idu tamo. Duga putovanja, promjene vremenskih zona, a klupska sezona je u jeku. Teško bi bilo sve to za igrače, nemoguće je izdržati takav raspored.

Putovanja su glavni razlog protiv tih kvalifikacija. Ali bi svakako spojio CONMEBOL i CONCACAF. Pa nek se plasiraju. 

Al po novom sustavu će neke konfederacije dobiti više mjesta, pa će biti "poštenije". 

Edited by Bugl Khan
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Don Juan said:

Ne znam koliko su "paceri" Japan, Koreja, Iran, Australija. Nisu svetske velesile ali su u rangu "drugog šešira" iz Evrope, i mogu da iznenade na velikim takmičenjima. Iz srednje Amerike uglavnom dolaze nešto slabije reprezetancije, ali i tu Meksiko i USA, kao solidne reprezentacije.

Problem je što Meksiko i SAD imaju garantirano mjesto na SPu, dok Italija, Engleska, Nizozemska, Portugal, Kamerun, Gana, Senegal itd. nemaju. SAD je morala izgubit skoro sve utakmice da ne ode na SP. To nije pošteno. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Barkley#34 said:

Lester ili Vest Hem ih uvek zajebavaj

Ma to su samo na papiru siromašniji klubovi, ali jednostavno u poređenju sa klubovima iz ostatka Evrope su nedostižni, pa i u snovima. Oba kluba će verovatno inkasirati ove godine od Premier lige oko 150 miliona, upravo taj novac im omogućava da donekle budu jednaki sa najboljima. 

Primera radi mislim da klubovi iz Ling Long lige ne dobiaju po 100k.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bugl Khan said:

Ali i ta Zvezda je pokupila sve najbolje iz Juge. Ko je pitao Vardar ili Budućnost jel to pravedno. Imaš najviše para-osvajaš trofeje. Isto kao bilo i onda. Real je kupovao od Zvezde, samo su postojala neka pravila o strancima, pa ti nisu pokupili sve što valja bez da ti mladi igrači skupe 2-3 sezone u klubu.

Pa slazem se. Samo sto je Zvezda lakse zadrzavala igrace na duze vreme nego danas, jedno vreme zbog starosnog ogranicenja kada  igrac moze napustiti klub, takodje nisu bile banaslovne cifre u transferima, nije bio toliki finansijski jaz izmedju Zvezde i Reala(sto sam pisao u prethodnom postu), najkvalitetniji igraci iz regiona su isli u top4 exYu klubove, pa tek onda u inostranstvo. Ukratko Zvezda je mogla da najkvalitenije igrace iz regiona zadrzi na 4-5 godina. Eto to su razlozi Zvezdinog uspeha 91 i ranije konkurentnosti u LS/KS. A danas neko bljesne s 21, jednu sezonu i odmah ide u inostrantvo. Tesko je talentovane i kvalitetne igrace zadrzati na okupu duz vremenski period uz minimalne promene. I zbog toga se ti uspesi nece ponoviti. Uprosteno fudbal je postao veliki biznis jer se danas tu vrti mnogo velika lova.

 

Ne vezano za tvoj post. Zato mi i smeta ta prica o Cityju i Psg-u kao instant klubovima za to sto su finansijski jaki, a npr Zvezda to radi od davnina na ovom prostoru pa zato nije instant.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Don Juan said:

Ma to su samo na papiru siromašniji klubovi, ali jednostavno u poređenju sa klubovima iz ostatka Evrope su nedostižni, pa i u snovima. Oba kluba će verovatno inkasirati ove godine od Premier lige oko 150 miliona, upravo taj novac im omogućava da donekle budu jednaki sa najboljima. 

Primera radi mislim da klubovi iz Ling Long lige ne dobiaju po 100k.

Lester i Vest Hem su inače u top 20 najbogatijih klubova evrope, eto dokle smo mi došlo sa "siromaštvom", jeste da je samo Ajaks iza njih ali opet biti među 20 uopšte nije malo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SP ima 32 učesnika. Evropa kao kontinent u kojem ima najviše kvalitetnih selekcija zauzima nekih 12-13 mjesta. Južna Amerika nema toliki kvantitet, ali ima uvijek koncentrisan kvalitet u 5-6 selekcija, njima toliko otprilike i pripada mjesta na završnom takmičenju. Afrika je veliki kontinent i tamo se igra fudbal u svim djelovima. Njihov fudbal nije sistemski razvijen, ali imaju dosta talenta. Ima tamo uvijek desetak pristojnih selekcija, 5 ode na SP i to je pošteno. Gana i Senegal su izlazili iz grupa, Obala Slonovače je imala u jednom trenutku 7-8 igrača koji su igrali fudbal na najvećem nivou. Azija je ogroman kontinent, ali nemaju fudbalskog kvaliteta, njima su dovoljna 3 mjesta na turniru. Japan je najbolja selekcija tamo, pretežno odigraju fino na Mundijalu. Sjeverna Amerika ima isto toliko učesnika. Meksiko je legendarna selekcija. Tu su pretežno još USA, Kosta Rika ili neko drugi. Tu je još i Australija kao predstavnik svog kontinenta. Nijesam možda sve tačno u broj naveo, ali 90% je ovakva raspodjela na završnom turniru. Meni je ovo pošten sistem, ne bih ga mijenjao. Naravno da 3-4 selekcije uvijek budu prilično upitnog kvaliteta, ali to generalno ne može da naruši kvalitet takmičenja. Dobija se puno više, svijet se poveže na tih mjesec dana, spoje se razne kulture, neki Trinidad i Tobago dobije priliku da izađe u svijet.

Edited by Betolingar Misdongard
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Don Juan said:

Ma to su samo na papiru siromašniji klubovi, ali jednostavno u poređenju sa klubovima iz ostatka Evrope su nedostižni, pa i u snovima. Oba kluba će verovatno inkasirati ove godine od Premier lige oko 150 miliona, upravo taj novac im omogućava da donekle budu jednaki sa najboljima. 

Primera radi mislim da klubovi iz Ling Long lige ne dobiaju po 100k.

Znam ali su svojoj konkurenciji su ipak nivo ispod po bogatstvu.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Barkley#34 said:

Znam ali su svojoj konkurenciji su ipak nivo ispod po bogatstvu.

Znaš ima jedna epizoda u Simpsonovima na sličnu temu, pa kao Burns izgubio milion dolara, pa ga izbacili iz parka milijardera u park milionera.

Ne mogu oni na duge staze da se nose sa Sitijem ili Liverpulom, ali razlike nisu toliko drastične, pa može da se desi da budu među prvih 7 ekipa, kao što može da se desi da im to "bogatstvo" ne pomogne mnogo pa budu ispod 10. mesta. Ali to je Premier liga.

Upravo to malo bogatstvo koje dobijaju engleski klubovi su glavna prepreka za zatvorenu ligu šampiona, ili jedan od glavnih razloga.

Edited by Don Juan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Betolingar Misdongard said:

SP ima 32 učesnika. Evropa kao kontinent u kojem ima najviše kvalitetnih selekcija zauzima nekih 12-13 mjesta. Južna Amerika nema toliki kvantitet, ali ima uvijek koncentrisan kvalitet u 5-6 selekcija, njima toliko otprilike i pripada mjesta na završnom takmičenju. Afrika je veliki kontinent i tamo se igra fudbal u svim djelovima. Njihov fudbal nije sistemski razvijen, ali imaju dosta talenta. Ima tamo uvijek desetak pristojnih selekcija, 5 ode na SP i to je pošteno. Gana i Senegal su izlazili iz grupa, Obala Slonovače je imala u jednom trenutku 7-8 igrača koji su igrali fudbal na najvećem nivou. Azija je ogroman kontinent, ali nemaju fudbalskog kvaliteta, njima su dovoljna 3 mjesta na turniru. Japan je najbolja selekcija tamo, pretežno odigraju fino na Mundijalu. Sjeverna Amerika ima isto toliko učesnika. Meksiko je legendarna selekcija. Tu su pretežno još USA, Kosta Rika ili neko drugi. Tu je još i Australija kao predstavnik svog kontinenta. Nijesam možda sve tačno u broj naveo, ali 90% je ovakva raspodjela na završnom turniru. Meni je ovo pošten sistem, ne bih ga mijenjao. Naravno da 3-4 selekcije uvijek budu prilično upitnog kvaliteta, ali to generalno ne može da naruši kvalitet takmičenja. Dobija se puno više, svijet se poveže na tih mjesec dana, spoje se razne kulture, neki Trinidad i Tobago dobije priliku da izađe u svijet.

 

Sve ok i razumem, al ne bi SP bilo ništa manje svetsko da umesto Trinidada i Tobaga, Hondurasa i Kosta Rike igraju npr Poljska, Paragvaj i lupam Mali, u zavisnosti od globalnih kvalifikacija. Ja mislim i da bi globalne kvalifikacije bile super stvar za promociju fudbala pa na primer neki Tajland bude u grupi sa Brazilom i recimo Škotskom pa se i na taj način popularizuje fudbal svuda a ne da pikaju samo sa Turkmenistanom, Indijom i sličnim velesilama.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Sve ok i razumem, al ne bi SP bilo ništa manje svetsko da umesto Trinidada i Tobaga, Hondurasa i Kosta Rike igraju npr Poljska, Paragvaj i lupam Mali, u zavisnosti od globalnih kvalifikacija. Ja mislim i da bi globalne kvalifikacije bile super stvar za promociju fudbala pa na primer neki Tajland bude u grupi sa Brazilom i recimo Škotskom pa se i na taj način popularizuje fudbal svuda a ne da pikaju samo sa Turkmenistanom, Indijom i sličnim velesilama.

Znači Srbija u grupi sa Fidžijem, Kanadom, Mongolijom i Peruom.

Malo bogatstvo na putovanja 🙂

Previše bi skup bio ovaj projekat i ne znam šta bi značajno dobio, a da ne pričam da bi kvalifikacije bile neobično glomazne.

Link to comment
Share on other sites

Siguran sam da se to može organizovati ako ima volje, našli bi se termini - npr ukinuti ovu ligu nacija, ne znam čemu služi ta budalaština uopšte. Ja mislim da bi se na taj način dodatno popularizovao sport jer bi neki mali iz Fidžija mogao da vidi Mesija, Ronalda, Gobelju i najbolje igrače na svetu, a ne da to bude samo privilegija onih malobrojnih pacera koji se plasiraju na SP kroz borbu sa drugim pacerima.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Sve ok i razumem, al ne bi SP bilo ništa manje svetsko da umesto Trinidada i Tobaga, Hondurasa i Kosta Rike igraju npr Poljska, Paragvaj i lupam Mali, u zavisnosti od globalnih kvalifikacija. Ja mislim i da bi globalne kvalifikacije bile super stvar za promociju fudbala pa na primer neki Tajland bude u grupi sa Brazilom i recimo Škotskom pa se i na taj način popularizuje fudbal svuda a ne da pikaju samo sa Turkmenistanom, Indijom i sličnim velesilama.

Ok, ajde neka budu globalne kvalifikacije. Kako to organizovati? Putovanja sa jednog kraja svijeta na drugi kraj? Vrlo je nezgodno to. Napisao sam jedan post u vezi tog problema.

 

Edited by Betolingar Misdongard
Link to comment
Share on other sites

To mu dođe otprilike kao ove pripremne utakmice koje organizuje FSS. :classic_biggrin:

 

Zanimljiva ideja i zaista bi doprinela popularizaciji fudbala, ali je tehnički nemoguća i skupa kao đavo - praktično se ne bi igrao nikakav drugi fudbal dok traju kvalifikacije. Prozori za LN i kvalifikacije sad traju desetak dana i odigraju se po tri utakmice. U ovom slučaju bi prozori za tri utakmice morali da traju bar 20 dana, zbog aklimatizacije, pa nekoliko puta godišnje, a za to vreme klupski fudbal koji donosi pare stoji. No way, Hose.

 

Ali bar možemo da zamislimo 32 grupe po Fifinoj rang listi i Srbiju koja se muči sa uvek neugodnim Vanuatuom. :bravo:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...