Jump to content

Odbojka


Janne240

Recommended Posts

Kakav vrhunski turnir naših devojaka!

Ovakvu dominaciju gledati na jednom svetakom prvenstvu je nevidjeno.

Poput onog Dream team USA u kosarci kad su drali sve po stoka razlike.

Nekad smo bili skepticni nekim selektorovim odlukama,nekim kombinacijama na terenu ali Italijan je znao Sta radi i podigao nivo igre narocito u odbrani.Svaka cast.

Sve su bile sjajne ali bih izdvojio Pusic i Beskovic.MVP je neverovatna.Poezija odbojke .

Na kraju himna i pevanje iste nasih devojaka je za mene bilo toliko upecatljivo i emotivno da sam Suzu pustio.

Jos jednom naklon do poda devojkama i strucnom stabu.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Talijanove grimase se meme blago:classic_laugh:

Ja bih izdvojila Bušu, od Tijane se manje ni ne očekuje.

Nego, jel ima ovde ljudi koji su odbojku pratili tamo' '98 pa naovamo, još se igralo na promjene i do 15 po setu-zaboravila sam kako se zove onaj fenomenalni novosadski komentator koji je BOG za ove današnje i kad sam prvi put čula za kuvanje, prvi i drugi tempo i slično?

I ne vidim da djevojke to igraju tako "čisto", i da li se to uopšte još igra?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jergic se zvao (mislim Milovan).

 

Devojke oduvek igraju koreju cesce nego klasican prvi tempo, ne znam zasto, mada se to sve vise dovodi u ravnotezu.

Drugi tempo (mislim da je zvan dupli tempo?) je fakticki pipe akcija, gde se fintira prvi tempo, bar ga se ja tako secam

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, nlavrnja said:

Jergic se zvao (mislim Milovan).

 

Devojke oduvek igraju koreju cesce nego klasican prvi tempo, ne znam zasto, mada se to sve vise dovodi u ravnotezu.

Drugi tempo (mislim da je zvan dupli tempo?) je fakticki pipe akcija, gde se fintira prvi tempo, bar ga se ja tako secam

Jel moguće da čovek nema fotografiju na netu!!!!

Dakle, mislim da sam ipak zapamtila drugi tempo, ne dupli i upravo je to definicijaZa Koreju sam čula noćas kad sam gledala reprizu, nisam znala za njega..

I ima još jedan napad iza zadnje linije kroz sredinu kad ta linija ne sme da se nagazi-i to sam zaboravila kako se zove i isto nisam primjetila da se igra...

Dodato-Miodrag  je valjda ime.

Edited by Helena
Link to comment
Share on other sites

Odbojka je postala strašno zanimljiv sport kad su ukinuli promene. Uvek imaju neke nove ideje mada nisu baš sve tako uspešne kao ti sa ukidanjem promena i igranjem do 25 poena. Kuvanje, koreja, prvi tempo, pajp su sastavji deo odbojke a koriste se i danas.

Link to comment
Share on other sites

Komentatori su uglavnom izraz drugi tempo koristili za napad iz zone 4, sto je mene mnogo nerviralo, na svu srecu su ovi mladji prestali to da koriste.

 

Izraz tempo u stvari predstavlja brzinu dizanje lopte u napadu.

Prvi tempo: Penal, alma i koreja 

Drugi tempo: dizanje u zone 4,2,1 i pajp

Treci tempo: spore visoke lopte, uglavnom podignute van zone napada od strane tehnicara ili nekog od pomocnih dizaca.

 

Zanimljive su i kombinacije:

dupli penal (izvode krajnji napadaci iz prve linije)

rus (srednji bloker povlaci almu, a napadac iz zone 4 puca loptu iz zone 3 koja je podignuta nesto sporije u odnosu na prvi tempo)...

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Perkos2 said:

Odbojka je postala strašno zanimljiv sport kad su ukinuli promene. Uvek imaju neke nove ideje mada nisu baš sve tako uspešne kao ti sa ukidanjem promena i igranjem do 25 poena. Kuvanje, koreja, prvi tempo, pajp su sastavji deo odbojke a koriste se i danas.

Sta bese promena u odbojci?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, AgroLaki said:

Sta bese promena u odbojci?

Servira protivnik i ti odigraš za sadašnji poen kontru ali u to vreme je to tek bila promena pa si morao da serviraš i tek onda osvojiš poen. Dakle poen se osvajao samo na svoj servis, važilo je i nec pravilo kad prilikom servisa zakači mrežu lopta pa opet servis. Dešavalo se da bude 20 i više promena dok se ne osvoji jedan poen, utakmice trajala satima i samim tim nisu bile atraktivne za tv prenose. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, AgroLaki said:

Sta bese promena u odbojci?

Samo promena servisa, a nagradjuje se ekipa koja osvoji "poen" na protivnicki servis. "Poen" sam namerno stavio pod znake navoda, jer ne ulazi u bodovni saldo. Samo oni "poeni" koji su osvojeni na sopstveni servis (kontranapad, blok, greska protivnika, as...) su ulazili u bodovni saldo.

 

Setovi su znali predugo da traju.

Ukinuto pravilo negde krajem 90ih ako se ne varam, i od tada se igra u formatu koji gledamo danas.

EDIT: Pera brzi, no da ne brisem sad : (

Edited by RatzenStadt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

Servira protivnik i ti odigraš za sadašnji poen kontru ali u to vreme je to tek bila promena pa si morao da serviraš i tek onda osvojiš poen. Dakle poen se osvajao samo na svoj servis, važilo je i nec pravilo kad prilikom servisa zakači mrežu lopta pa opet servis. Dešavalo se da bude 20 i više promena dok se ne osvoji jedan poen, utakmice trajala satima i samim tim nisu bile atraktivne za tv prenose. 

Aaa da da, ja se toga samo kroz maglu secam, jer je prva utakmica koje se secam neko finale Holandija Jugoslavija, gde smo izgubili. 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, AgroLaki said:

Aaa da da, ja se toga samo kroz maglu secam, jer je prva utakmica koje se secam neko finale Holandija Jugoslavija, gde smo izgubili. 


Awww, pa ti si deran.
Sedite deco, da vam cika Aleksandar preprica traume ostale od Bas van De Gora i Gvida Gercena i evocira lose uspomene...

 

simpsons-abe-simpson.gif

 

Al' ozb, pored toga sto je duzina trajanja meca predvidljivija, primarna komponenta koja dodaje uzbudljivost (u odnosu na staro pravilo) je sto je poen uvek u igri u toku razmene udaraca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, RatzenStadt said:


Awww, pa ti si deran.
Sedite deco, da vam cika Aleksandar preprica traume ostale od Bas van De Gora i Gvida Gercena i evocira lose uspomene...

 

A tehničar, onaj od 2,05  što je u to vreme bilo atipično za poziciju ... Blanže ili tako nešto, vrhunski igrač.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Interesantno je da je najbolja igracica Hercegovka Tijana iz jednog malog mjesta Bilece, sto me podsjeti na jedno jos manje mjesto u Hercegovini , Ljubinje, koje je jos u SFRJ imalo odbojkaskog prvoligasa, sto je prosto nevjerovatno s obzirom na mali broj stanovnika. 

 

ljubinje-republika_srpska.jpg

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Amigo said:

Interesantno je da je najbolja igracica Hercegovka Tijana iz jednog malog mjesta Bilece, sto me podsjeti na jedno jos manje mjesto u Hercegovini , Ljubinje, koje je jos u SFRJ imalo odbojkaskog prvoligasa, sto je prosto nevjerovatno s obzirom na mali broj stanovnika. 

 

ljubinje-republika_srpska.jpg

Veliko Gradište je imalo i šampiona u odbojci u vreme SFRJ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Miodrag Jergic preminuo pre sigurno nekih 5,6 (a mozda i vise godina). Bas je poznavao odbojku. Mogu slobodno da kazem da sam pravila,strucne termine i neke takticke stvari dosta naucio od njega u prenosima (uz casove fizicke kulture u srednjoj,gde nam je profesor bas forsirao odbojku). Na sve to,Jergic je imao vrlo lep,stalozen stil komentarisanja.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...