Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

1 hour ago, Laki21 said:

Što se lekova koji su se za sada pokazali kao najefikasniji u lečenju virusa, koliko sam ispratio, pominju se:

 

Hydroxychloroquine

 

Tocilizumab

 

Favipiravir

 

Lopinavir/ritonavir

 

Ova dva poslednja posebno i verujem da ce tu biti napravljen najveci proboj u narednih par nedelja. Ovaj na F cini mi se da Indijci testiraju, a uglavnom su svi ovi lekovi licencirani i imaju dozvolu, tako da bi ih brzo "nastampali" ukoliko se dokazu efikasnim.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Chaos Is Me said:

Jedno vrlo praktično pitanje: kakav medicinski status u pogledu Covid-19 imaju trudnice? Da li one spadaju u vulnerabilniju kategoriju i kako ih tretirati/zaštititi?

Pre neki dan su kod nas rekli da nema posebnih indikacija da spadaju u kriticnu grupu, kao ni bebe u stomaku.

Npr. porodiliste u Bonu je ogranicilo pristup porodjajnoj sali, muzevi sada ne mogu da prisistvuju (da bi se generalno smanjila verovatnoca inficiranja).

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Da li ste negde nasli neki link s pregledom timeline bolesti, tipa: od dana kad se neko zarazi prodje xy dana dok ne postane zarazan, dodanih z dana dok se ne pojave simptomi, potom jos w dana dok se virus ne spusti iz grla na pluca, pa jos koliko dana do kolapsa? Koliko obicno traje bolest kod ovih koji imaju blazi oblik? (mislim, mogu da googlam, ali ako vec neko ima pri ruci - ustedeo bi mi vreme 🙂 )

 

Ono sto mogu da ti kazem je da osobe postaju zarazne nekih 12-24h pre pojave prvih simptoma, a prosecno trajanje bolesti je oko 7 dana. 

Edited by Eddard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da mozda mozemo naci odgovor na to u Koreji/Nemackoj, posto testiraju bukvalno sve u bilo kakvoj vezi sa nekim potvrdjenim zarazenim.

 

I tu treba gledati u ove mladje od 35, ima ih bas mnogo u Koreji, pa da se vidi koliko njih i nema neke simptome, mozda postoji ta statistika.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Eddard said:

 

Ono sto mogu da ti kazem je da osobe postaju zarazne nekih 12-24h pre pojave prvih simptoma, a prosecno trajanje bolesti je oko 7 dana. 

U onoj prvoj studiji kacenoj ovde pocetkom marta stajalo je da je od skupljanja virusa do najgoreg scenarija (smrt) prosecno 17 dana.

43 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Ovaj na F cini mi se da Indijci testiraju, a uglavnom su svi ovi lekovi licencirani i imaju dozvolu, tako da bi ih brzo "nastampali" ukoliko se dokazu efikasnim.

Taj lek na F koriste vec u Japanu I Juznoj Koreji, imas to u onom clanku iz guardiana koji je Laki delio ovde.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

Mislim da mozda mozemo naci odgovor na to u Koreji/Nemackoj, posto testiraju bukvalno sve u bilo kakvoj vezi sa nekim potvrdjenim zarazenim.

 

I tu treba gledati u ove mladje od 35, ima ih bas mnogo u Koreji, pa da se vidi koliko njih i nema neke simptome, mozda postoji ta statistika.

U Nemackoj se testiraju samo

- oni koji pokazuju simptome i koji su u poslednjih 14 dana bili u kontaktu s potvrdjenim inficiranim (mora oba kriterijuma da budu ispunjena) ili

- oni koji pokazuju simptome i koji su su u poslednjih 14 dana bili u oblasti visokog rizika (Lombardija, Tirol, Madrid...).

Ne moze svako ko ima simptome da se testira.

Oni koji imaju simptome ostaju u kucnom karantinu, zovu ih (kako je receno) u regularnim intervalima da provere stanje (ako se pogorsa onda ce ih voditi u bolnicu).

Da bi uopste mogao da dodjes u situaciju da budes testiran moras prvo da se obratis svom kucnom lekaru (pozoves telefonom, da ga ne bi zarazio, kao i ostale pacijente), da mu objasnis simptome, pa te onda on posalje na testiranje. Desava se i da neki budu poslati na testiranje a koji ne ispunjavaju kriterijume, pa ih onda odbijaju kod testiranja.

Ovde kod mene u blizini su otvorili 2 mobila mesta za testiranje, gde se dodje kolima i da uzorak.

Razlog za sve ovo je sto laboratorije ne mogu da postignu da odrade sve te testove (da ih analiziraju). Pre neki dan je jedna laboratorija rekla da su oni u stanju da odrade 100 testova dnevno, uz neke mere bi mozda mogli i da odrade 200. Ne znam koliko tacno ima laboratorija i koliko je dnevni kapacitet (od nekud mi 12000 testova dnevno u glavi, ali nije sigurno, svasta citam ovih dana, pa je ovo mozda o necem drugom).

 

Takodje su rekli da brzi testovi nisu pouzdani. Valjda oni registruju antitela, a ona se ne formiraju odmah po zarazi (stoga lazni rezultat da neko nije inficiran). Takodje, virus se prebaci iz grla/sinusa  u pluca i vise se ne moze detektovati iz brisa.

Kazu da je bolji indikator tomografija, jer se tada vide tipicne strukture u plucima koje su specificne za ovu infekciju (sto su Kinezi radili). ali naravno ovo takodje treba odraditi, treba vreme.

 

Dakle, ne radi se opsti skrining kao u Koreji.

 

evo ga novi podcast o ovom malarija leku:

https://www.ndr.de/nachrichten/info/17-Malaria-Medikament-vorerst-kein-Hoffnungstraeger,audio655730.html

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

99% of patients killed by coronavirus in Italy had existing illnesses, study finds

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8130479/99-patients-killed-coronavirus-Italy-existing-illnesses-study-finds.html

Some 76.1 per cent of the patients who died of Covid-19 had previously had problems with high arterial blood pressure, the study found. 

More than a third - 35.5 per cent - had diabetes, while 33.0 per cent had suffered from ischemic heart disease. 

Nearly a quarter, 24.5 per cent, had suffered from atrial fibrillation. Less common examples included dementia and liver disease. 

The study also found that the average age of people who died from the virus in Italy was 79.5, although it was slightly higher for women than men.  

26163020-8130479-image-a-4_1584621282359

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kalistenika u rutini said:

 

jos jedna dobra vest za mene, nisam imao takav problem za ovih par dana.

 

zna li se sta o apetitu?

 

ja ovih par dana jedem kao mecava, samo cistim.

Nisu nista rekli o apetitu.

Rekli su da je taj  "gubitak osecaja za ukus i miris" prilicno subjektivan, tesko ga je bas definisati. Ali je bilo zanimljivo zapazanje. Mozda ce neko malo vise obratiti paznju na ovo (kako, zasto, da li je merodavno...)

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, wwww said:

Takodje su rekli da brzi testovi nisu pouzdani. Valjda oni registruju antitela, a ona se ne formiraju odmah po zarazi (stoga lazni rezultat da neko nije inficiran). 

 

Tako je, o tome je cini mi se i Drosten pricao prekjuce. 

 

Naime, vecina testova su seroloski testovi, koji detektuju Antitela, a ona se formiraju tek posle nekog vremena od zaraze, tako da postoji taj period serokonverzije u kojem je osoba zarazena, ali nema jos antitela.

 

Chariteov/Drostenov PCR Test, koji se trenutno distribuira u svetu detektuje direktno Virus u uzorku tkiva/brisu i visoko je specifican/senzitivan. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Eddard said:

Chariteov/Drostenov PCR Test, koji se trenutno distribuira u svetu detektuje direktno Virus u uzorku tkiva/brisu i visoko je specifican/senzitivan. 

Pricao je kako su napravili ovaj test. Ako se ne varam u januaru su uzeli uzorke virusa corona od slepih miseva i jos nekih zivuljki (dakle nisu imali konkretno ovaj corona virus vec srodne, ali koji nisu "ljudski", plus SARS virus koji vise nije aktuelan, poslednjh (cini mi se) 15 godina), pa su ih proucavali i testirali raznoraznim reagensima (ili cime vec) i nasli nesto na sto reaguje. Potom su radili verifikaciju (u saradnji s kolegama u HongKongu, Roterdamu, UK) na brojnim uzorcima pacijenata koji su bili zarazeni raznoraznim virusima gripa i slicno. Njegov test nije reagovao ni na jedan od tih virusa (sto znaci da ih nece pogresno detektovati). Kaze da bi mogao da detektuje te zivotinjske corona viruse (slepih miseva...), ali posto se sada u ovoj krizi uzorak uzima od coveka, a tih virusa nema kod coveka, onda je njegov test dobar za ovu detekciju.

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

jos jedna dobra vest za mene, nisam imao takav problem za ovih par dana.

 

zna li se sta o apetitu?

 

ja ovih par dana jedem kao mecava, samo cistim.

 

Tebe vrebaju druge opasnosti..

 

giphy.gif

Link to comment
Share on other sites

da li se mozda trenutno zna za osobe koje su ga prelezale (ocistile iz organizma) kakav imunitet sticu (ako ga uopste sticu) , samo na svoje razboljevanje ili i na mogucnost da ga opet zakace i proslede drugim ljidima?

ne razumem se u medicinsku terminologiju da bih mogao na

pravilan nacin da postavim pitanje. 😁

Edited by riviera
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, riviera said:

da li se mozda trenutno zna za osobe koje su ga prelezale (ocistile iz organizma) kakav imunitet sticu (ako ga uopste sticu) , samo na svoje razboljevanje ili i na mogucnost da ga opet zakace i proslede drugim ljidima?

ne razumem se u medicinsku terminologiju da bih mogao na pravilan nacin da postavim pitanje. 😁

Kazu da se jos uvek ne zna na koliko dugo su oni koji su prelezali virus imuni na njega: da li je to samo nekoliko meseci ili godinu dana ili par godina.

Jos uvek se malo zna  o virusu.

 

1 hour ago, wwww said:

Odlican podkast! Covek bas lepo objasnjava kako se ispravno radi eksperiment i koji su problemi s interpretacijom rezultata iz Marseja.

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, sasa965 said:

Ima li a da nije milozvučni nemački?

 

trebalo bi da uskoro bude transkript, a onda moze google prevodilac da radi.

 

Zanimljivo mi je sto je rekao da je virus prvih 10-tak dana u grlu, posle cega se njegova koncentracija sama po sebi tu smanjuje. Virus ostaje samo u plucima (i tamo pravi dzumbus). Ovo su dobili prateci jednog pacijenta u Minhenu (pratili koncentraciju virusa i u grlu i u plucima).

 

Elem, sto se tice studije u Marseju, poredili su dve grupe pacijenata u 2 bonice:

- prva grupa u jednoj bolnici nije primala medikamente (trebalo je da bude kontrolna grupa); cinili su je mladji ljudi, oko 37 godina stari, od kojih su 4 bili bez simptoma tokom celog eksperimenta

- druga grupa su bili 51 godinu stari i primali su lek protiv malarije; ovde je bilo 2 bez simptoma.

 

Merili su koncentraciju virusa u grlu (ne i u plucima).

Njegova zamerka je da su poredili babe i zabe, tj. prva grupa je bila u pocetnijim stadijumima bolesti tokom eksperimenta, a druga u kasnijim stadijumima. Na osnovu slucaja koji su pratili u Minhenu zna se da u kasnijim stadijumima bilesti koncentracija virusa u grlu i onako opada, tako da njihov nalaz uopste ne mora da bude rezultat ovog leka (mogli su ovoj drugoj grupi da daju obican lek protiv glavoblje i rezultat bi mogao da bude isti).

 

Elem, sama postavka "eksperimenta" je bila pogresna, pa su i zakljucci diskutabilni (ne znaci i da ovaj lek nije efikasan).

Nadam se da ce ovi u Tübingenu ispravno postaviti eksperiment.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

Rece AV da je u bolnici 55 ljudi, pa zatim:"Nama su bolnice sve punije" ...pa kaze da Infektivna ima kapacitet od 100-nak kreveta i da je vec puna, da prelaze na Dragisu Misovic. 

Sta je s onima iz NS, Nisa? I tamo ima odredjeni broj u bolnici...

Koliko je stvarno vec hospitalizovanih?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...