Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

14 minutes ago, Crni Bombarder said:

Postavi posle neki link ili yt..

ne znam da li ce biti dostupno van Nemacke.

Trenutno pricaju o stanju u nemackom zdravstvu (jos 3 gosta su prisutna) i merama koje su preduzete, da li je sta moglo da se odradi bolje/ranije...

Narucili su neke silne respiratore - 10000 (ima fabrika u Nemackoj, ali neki delovi se uvoze iz drugih zemalja), diskusijja je kako rasporediti to. Pa ima li dovoljno osoblja koje ce da obavlja sve to (pozvani iz penzije mnogi). O razmeni podataka.

Takodje kazu da je za intenzivnu negu potrebna dodatna obuka (za intubaciju itd.). Italija nije imala vremena za dodatnu obuku/osvezavanje svog osoblja, bili su zateceni situacijom, Nemacka ima sad neko vreme da se pripremi za ovo. Ranije su rekli da je Nemacka dosta dobra u ovoj oblasti.

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Honey Badger said:

Ne znam je li neko vec postavljao Worldometar Corona:

 

https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

 

U Njemackoj 15,320 slucajeva i 44 smrtnih ishoda, u UK 3,269 slucajeva i 144 mrtva. Kako?

 

Whatever the fuck nasa vlast radi, bolje da prestane, pomrijesmo.

I ja sam juce postavljala neke neravnomernosti u % smrtnosti - od 0.25 % u Nemackoj do skoro 8 % u Italiji... Ali, da ne idemo u jadnu Italiju, odakle razlika u, recimo, DE i NL?

I to u fazi dok jos nisu svi respiratori zauzeti, pa da kazes da vise ne mogu da tretiraju, te stoga veca smrtnost.

 

Link to comment
Share on other sites

pa razlika je u tome koga testiraju i koliko.

Valjda u UK (i NL) nisu hteli da budze brojeve i u to ime nisu hteli da testiraju puno (mislim da sam ovo za UK procitala na twiteru) posto je filozofija bila da se pusti da sve tece prirodno. Mislim da je ovo i generalno Holandska filozofija u zdravstvu. Ne znam tacno kako su se zarazili, pretpostavljam takodje na skijanju u Austriji (jer Holandezi vrlo rado idu na skijanje u iste oblasti kao i Nemci), plus u delu ka Nemackoj eventualno neke karnevalske aktivnosti.

 

U Nemackoj ne testiraju sve redom kao u Juznoj Koreji, vec samo sumnjive slucajeve (napisala sam vec prethodno), sto znaci da ni tu nisu svi inficirani obuhvaceni. Ne znam tacno koliki su kapaciteti za testiranje, ali ima neka pretpostavka da mogu da testiraju 100000 sedmicno, eventualno da povecaju ovo za max. 30%. Sto pri eksponencionalnom rastu inficiranih sigurno nece biti dovoljno za potpuni skrining. Drosten rece u svom danasnjem podkastu da pretpostavlja da ce se npr. ako se ustanovi da neko ko je mlad ima simptome (a prosla sezona gripa) onda ce se pretpostaviti da je cela porodica zarazena i nece je testirati vec automatski "ubrojati" u inficirane i u karantin.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

I ja sam juce postavljala neke neravnomernosti u % smrtnosti - od 0.25 % u Nemackoj do skoro 8 % u Italiji... Ali, da ne idemo u jadnu Italiju, odakle razlika u, recimo, DE i NL?

I to u fazi dok jos nisu svi respiratori zauzeti, pa da kazes da vise ne mogu da tretiraju, te stoga veca smrtnost.

 

 

Nemam pojma, ali ako bih mogao da biram, radije bih se razbolio u Njemackoj nego ovdje.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Drosten rece sad da je za Remdesivir (medikament za Ebolu) potrebna posebna dozvola (ne moze tek tako da se uportebi) i da se daje pacijentima u specijalno definisanom stanju (poprilicno teskom) sto ga cini komplikovanim za primenu. Kaze da bi bilo sigurno pozitivnije kad bi mogli da ga primene na pacijentima u nesto ranijem stadijumu, ali da je to za sad nemoguce.

Link to comment
Share on other sites

Nemacke brojke su stvarno fascinantne.  44/15300 plus samo 2 kriticna.
I jos prvi zarazeni u Evropi je bio u Nemackoj neki Kinez ako se dobro secam jos na startu febuara ili krajem januara.
Svica ima 43u/4222 samo 1 manje nastradao na 11k slucajeva. Da li Nemci imaju toliko sreca pa su sve mladi pokupili virus ili je nesto 2 u pitanju

Edited by LayupFromTheMidget
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sunshine State said:

I ja sam juce postavljala neke neravnomernosti u % smrtnosti - od 0.25 % u Nemackoj do skoro 8 % u Italiji... Ali, da ne idemo u jadnu Italiju, odakle razlika u, recimo, DE i NL?

I to u fazi dok jos nisu svi respiratori zauzeti, pa da kazes da vise ne mogu da tretiraju, te stoga veca smrtnost.

 

Jos nesto, u Nemackoj su kada je otkriven slucaj u Heinsbergu odmah stavili ljude u kucni karantin, raspustili odeljenja u kojima su nastavnici/ucitelji dobili simptome i testirani pozitivno. Kazu da su to mesto sad stavili pod kontrolu, tj. da kriva ima prevojnu tacku. Na zalost nisu bas svakog nahvatali, pa se to prosirilo. Plus valjda ovi sa skijanja u Austriji.

Juce je mesto u Bavarskoj, koje ima neki veci broj zarazenih, stavljeno pod policijski cas: nema mrdanja iz kuce.

Ne znam kakvo je stanje u Holandiji.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wwww said:

Jos nesto, u Nemackoj su kada je otkriven slucaj u Heinsbergu odmah stavili ljude u kucni karantin, raspustili odeljenja u kojima su nastavnici/ucitelji dobili simptome i testirani pozitivno. Kazu da su to mesto sad stavili pod kontrolu, tj. da kriva ima prevojnu tacku. Na zalost nisu bas svakog nahvatali, pa se to prosirilo. Plus valjda ovi sa skijanja u Austriji.

Juce je mesto u Bavarskoj, koje ima neki veci broj zarazenih, stavljeno pod policijski cas: nema mrdanja iz kuce.

Ne znam kakvo je stanje u Holandiji.

 

Nemacko zdravstvo je milion puta bolje od holandskog (i ne cudi, obzirom koliko mi u Nemackoj placamo, a koliko Holandjani placaju), ali mi je i dalje cudno, nevezano za broj testiranih, odakle tolika nesrazmera izmedju kriticnih i umrlih izmedju ove dve drzave? Nemci u trenutku kad su imali 2500 zarazenih kao sad Holandjani, nisu imali toliko kriticnih i umrlih.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

Šta znači najefikasniji? Nijedan od ovih se za sada nije pokazao efikasnim protiv ovog virusa.

 

Da me ne shvatiš pogrešno, možda neki I hoće od ovih, ali put do toga je dugačak, a mi smo na početku.

 

 

Pomenute medikamente sam tako krstio jer su se izdvojili (okačio sam samo reprezentativne linkove) od ostalih na osnovu tvrdnji hajmo reći kredibilnih osoba/institucija. Naravno, nisam sprovodio nikakvo medicinsko istraživanje iza kog mogu da stanem, ali mi se čini da ne bi bilo loše imati na jednom mestu ono što je isplivalo da makar u nekoj meri može da koristi u tretmanu obolelih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Nemacko zdravstvo je milion puta bolje od holandskog (i ne cudi, obzirom koliko mi u Nemackoj placamo, a koliko Holandjani placaju), ali mi je i dalje cudno, nevezano za broj testiranih, odakle tolika nesrazmera izmedju kriticnih i umrlih izmedju ove dve drzave? Nemci u trenutku kad su imali 2500 zarazenih kao sad Holandjani, nisu imali toliko kriticnih i umrlih.

 

Ja sam probala malo da uporedim NRW podatke s holandskim, cak i ove oblasti oko Ahena/Heinsberga: i dalje je % umrlih/pozitivno testiranih veci u Holandiji.

Sad slusam jedan deo ove emisijje ponovo. Kazu da su u Nemackoj testirali osobe koje su otkriveni-zarazeni kontaktirali u doba kada se pretpostavlja da su bili zarazni, cak i ako te osobe nisu pokazivale simptome. Mozda Holandezi nisu testirali one koji nemaju simptome, pa otuda veci procenat kod njih.

Link to comment
Share on other sites

Ajde da ne gusim opstu temu,a mozda je ovde prigodnije da upitam.

Vezano je bas za pricu sa opste teme,a tice se ovog masovnog povratka auslandera. Ja licno poznajem nekolicinu koji su se vratili ovih dana i to je zaista mizeran broj u odnosu na sve one koji su otisli odavde od 2012. Uzimam ovu godinu jer je tada pocela masovna podela madjarskih pasosa Vojvodjanima. Ali necu ovde o brojkama,o tome sam na opstoj temi.
Svi ovi koje sam ja registrovao da su se vratili se zaista strogo drze protokola o kucnoj izolaciji. Cak i onaj komsija koji je prvi dan paradirao okolo se zatvorio i nosa ne promalja. Policija ga svakodnevno proverava.
E,sad. Njemu je juce u postu dosao tata koji zivi u drugom mestu. Bio je u kontaktu sa njim pa je posle (koliko cujem jer sam prestao da odlazim u kafice) isao u neke kafane itd.

Ili primer drugi.
Na kraju ulice imam drugog komsiju koji se vratio iz Beca. Isto ga nema,ne vozika se kolima sto je inace uobicajeno radio. Izolacija 100%. On ima zenu,ona je sa njim u kuci,a inace radi kao medicinska sestra u ambulanti. I naravno - svakodnevno ide na posao.

Moje pitanje je logicno - zar ne bi i clanovi domacinstva onda da ostanu u izolaciji? Kakav se efekat postize time sto ces nekog staviti u kucni karantin,a njegovog ukucanina ne? 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kazu da je glavni put zaraze u porodici, tj. u kuci. Sto bi trebalo da znaci ako se u kuci nisu medjusobno izolovali (tj. strpali sumnjivca u izolovanu prostoriju) onda su ili svi zarazeni ili niko nije. Sto bi onda znacilo da bi i zena tvog komsije trebalo da je ili u kucnom karantinu ili da se izolovala u kuci od muza. Bar ja to tako shvatam.

Takodje kazu da je verovatno potrebno da se malo duze razgovara na relativno blizem rastojanju pa da dodje do zaraze. Mada je verovatno moguce i posle krace interakcije (zavisno od toga koliko "izlucevina" se izbaci u vazduh tokom komunikacije).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Ja sam probala malo da uporedim NRW podatke s holandskim, cak i ove oblasti oko Ahena/Heinsberga: i dalje je % umrlih/pozitivno testiranih veci u Holandiji.

Sad slusam jedan deo ove emisijje ponovo. Kazu da su u Nemackoj testirali osobe koje su otkriveni-zarazeni kontaktirali u doba kada se pretpostavlja da su bili zarazni, cak i ako te osobe nisu pokazivale simptome. Mozda Holandezi nisu testirali one koji nemaju simptome, pa otuda veci procenat kod njih.

Nista mi nije jasno - Spanija 18 hiljada zarazenih, preko 800 mrtvih, Nemacka 15 hiljada zarazenih, 44 mrtvih - apsolutno nesrazmerno

Link to comment
Share on other sites

online test::

https://covapp.charite.de/

 

Quote

Recommendations and information regarding Coronavirus

  • Contacts to services in Berlin
  • Decision support for doctor's visit
  • Information to reduce your risk
  • Optimize the patient flow

 

This application is not an application that provides diagnostic services. The application serves to simplify the procedures in care.

What is the CovApp?

The CovApp is software developed by Charité in cooperation with Data4life. You can use it to get recommendations for action in just a few minutes. The program will ask you several questions including symptoms, travel history and potential contacts. Besides recommendations for action, relevant contacts and structured results the purpose of the app is to optimize patient flow into testing sites, ambulances and clinics. Please note that this app does not provide diagnostic services.

In this way, the CovApp can help you to better assess your medical condition, provide recommendations regarding doctor’s visits or Coronavirus testing and summarize relevant medical information for future doctor’s consultation.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

Nista mi nije jasno - Spanija 18 hiljada zarazenih, preko 800 mrtvih, Nemacka 15 hiljada zarazenih, 44 mrtvih - apsolutno nesrazmerno

 

Izgleda da je i do nacina kako rade statistiku, jer ako sam shvatil neki od postova ovih dana ako je postojalo neko kriticno stanje pre, Nemci (meni potpuno ocekivano znajuci kako precizno rade statistiku i klasifikaciju u drugim oblastima) vode da je umrli zavrsio zbog tog stanja, a ne zbog korone. Ostali sve pridruzuju koroni koja se pojavljuje kao katalizator za osnovno oboljenje.

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Plavi Golub said:

Izgleda da je i do nacina kao rade statistiku, jer ako sam shvatil neki od postova ovih dana ako je postojalo neko kriticno stanje pre, Nemci (meni potpuno ocekivano znajuci kako rade u drugim oblastima) vode da je umrli zavrsio zbog tog stanja, a ne zbog korone. Ostali sve pridruzuju koroni koja se pojavljuje kao katalizator za osnovno oboljenje.

Ovo nije tacno. U NRW su umrli ljudi preko ili oko  80 godina stari koji su imali jos jednu ili najcesce dve druge bolesti od kojih su bolovali (dijabetes, isli na dijalizu, srcane bolesti, tretman protiv raka) - izvestavano je o tome u medijima. Oni su ubelezeni kao zrtve corona virusa jer je kod njih virus detektovan, pa su bili na infektivnoj i bili pod posebnim merama propisanim za ovu bolest. Izricito je naglaseno da su preminuli imali dodatnu bolest (ne secam se da su za nekog rekli da je imao iskljucivo corona virus i inace bio zdrav).

Verujem da je i u Bavarskoj i Baden-Vutembergu ista stvar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

Ovo nije tacno. U NRW su umrli ljudi preko ili oko  80 godina stari koji su imali jos jednu ili najcesce dve druge bolesti od kojih su bolovali (dijabetes, isli na dijalizu, srcane bolesti, tretman protiv raka) - izvestavano je o tome u medijima. Oni su ubelezeni kao zrtve corona virusa jer je kod njih virus detektovan, pa su bili na infektivnoj i bili pod posebnim merama propisanim za ovu bolest. Izricito je naglaseno da su preminuli imali dodatnu bolest (ne secam se da su za nekog rekli da je imao iskljucivo corona virus i inace bio zdrav).

Verujem da je i u Bavarskoj i Baden-Vutembergu ista stvar.

 

Hvala za pojasnjenje. Onda je ovo sto sam napisala bila spekulacija. Kad se sve ovo zavrsi bice interesantno videti sta je napravilo razliku u odnosu na druge.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

Nista mi nije jasno - Spanija 18 hiljada zarazenih, preko 800 mrtvih, Nemacka 15 hiljada zarazenih, 44 mrtvih - apsolutno nesrazmerno

 

Nema sta ni da ti bude jasno. Nije nikome. Spanski zdravstveni sistem je generalno vrlo cenjen, zato su i svetski rekorderi u nezaposlenosti (porez), znam to zbog raspitivanja oko penzionisanja u Spaniji ..... jednog dana.  :classic_biggrin:

 

Ni meni nije jasno kada izbeglice iz Bosne ovde pljuju po kanadskom zdravstvu, bolje je u Skender Vakufu kazu ........  a kada razgovaram sa obrazovanim i pametnim ljudima koji imaju uporedna isksustva sa nemackim i kanadskim bolnicama reakcija je "u nemackoj bolnici ti je kao u vojsci, vas 50 u sobi" :s_d: ..... u Kanadi se podrazumeva da imas ili svoju sobu ili da je eventualno delis s nekim, vrlo pristojno odvojen paravanima. Jedan potpuno drugi nivo. Ja nisam bio u nemackim bolnicama doduse, ali sam sa kanadskim vrlo zadovoljan, jer sebe ne smatram faraonom, kao vecina Balkanaca, koji ocekuju Titov ljubljanski tretman, zbog genetske savrsenosti i kulturne superiornosti. :s_w: U bolnicu se ide zbog zdravstvene usluge.

 

Realno, kada pogledas bilo koju listu "kvaliteta zivota" videces iste zemlje na istim pozicijama, sto vazi i za zdravstvo, naravno, tako da to vec postaje dosadno jer se bukvalno svodi na koliko para .... muzika i to  ...... Spanija jeste iza Nemacke, ali nije 20 puta iza nje. 2 puta mozda.

 

Znaci, razlika je definitivno u "obracunu" ...... negde se racunaju od pojave pandemije svi kao korona zrtve, a negde mnogo preciznije - oni koje je ona zaista zivotno ugrozila.

 

Ovde bih skrenuo paznju na 'nemacku racunicu" Vs "italijansko-spansku racunice" :classic_biggrin: ....... mi svi znamo da su Svabe slabije sklone podvalama da bi se na necemu ushtinulo. Zato u Nemackoj rade milioni Italijana i Spanaca, dok u suprotnom pravcu - ne bas :s_d: ...... manje se preteruje, pa i u zrtvama korone. Obozavam Talijane i strasno mi je zao sto ih je ovaj kineski uzas snasao, ali su takodje poznati i kao vrhunski dramaturzi, realno nekoliko hiljada njih, kao izuzetno dugovecnih, je svakog dana blizu zakazanog sastanka sa svetim Petrom. Cenim da je u Spaniji vrlo slicno.

 

Mislim ...... isti broj zarazenih, ali smrtnost 20 puta veca .......... "oce to, 'oce .......... posebno u crtanim filmovima.

 

Interesantno je da bi neka sredina (za sada), ali po slicnim brojevima zarazenih bila ovo ...

United States Coronavirus Cases: 14,366 Deaths: 217 

 

znaci grubo 1.5% svaki 70-ti ce umreti ili ....... gotovo identicno kao i u ....

Coronavirus death rate in Wuhan is lower than previously thought .....

A new study finds that the death rate in Wuhan, where the coronavirus outbreak started, is about 1.4%

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Hvala za pojasnjenje. Onda je ovo sto sam napisala bila spekulacija. Kad se sve ovo zavrsi bice interesantno videti sta je napravilo razliku u odnosu na druge.

Verovatno u nacinu izbora onih koji se testiraju.

Nemci su testirali i one koji su bili u kontaktu s obolelima iako neki nisu imali simptome, sto bi znacilo da su laksi slucajevi.

Plus neko juce rece da je dobar deo tih inficiranih mladji svet koji se zarazio u Austriji, u Ischglu, na skijanju, sto takodje znaci da nisu kriticni. Rekose da je prosecna starost testiranih/inficiranih 50 godina (za razliku od Italije gde je visa).

Plus testirali su i decu ciji su ucitelji/nastavnici bili inficirani, a deca nisu kriticna grupa (bile reportaze na tv, intervjuisali porodice s decom koja su bila u karantinu, nisu ovo izmislili). Verovatno je i neko od te dece bio inficiran, ali ne i oboleo.

Nemam detaljne podatke o raspodeli testiranih po godistu, simptomima itd, ali govorim o ovome na osnovu onog sto su rekli na tv.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...