Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

7 minutes ago, sasa965 said:

Zna li se sudbina ovih pacijenata?

Ako sam shvatila dobro, svi su preziveli/izleceni i nije bilo potrebno da ih stavljaju na respiratore. U sustini laksi slucajevi (neki su hospitalizovani da bi bili izolovani, da ne bi svrljali okolo, a neki jer im je trebala neka dodatna nega, sto je jos jedna zamerka Drostena).

Generalno, recimo da su Francuzi iskoristili priliku i pokusali fast&dirty  da dobiju neki rezultat. Ali u takvim slucajevima je tesko izvoditi zakljucke kada je previse parametara nekonstantno.

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

Kako sam shvatila, kad se pravi ispravna klinicka studija onda se pravi grupa u kojoj su manje-vise identicni pacijenti: godiste, "zdravost" i sijaset drugih slicnosti. Pa se onda slucajnim izborom jednima da placebo a drugima ispitivani lek. Oni koji prate pacijente nemaju pojma ko je sta dobio, samo vodja studije, da se izbegne pristrasnost.

Ovde to nije bio slucaj.

Plus nacin merenja ( koncentracija virusa u grlu).

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, wwww said:

Kako sam shvatila, kad se pravi ispravna klinicka studija onda se pravi grupa u kojoj su manje-vise identicni pacijenti: godiste, "zdravost" i sijaset drugih slicnosti. Pa se onda slucajnim izborom jednima da placebo a drugima ispitivani lek. Oni koji prate pacijente nemaju pojma ko je sta dobio, samo vodja studije, da se izbegne pristrasnost.

Ovde to nije bio slucaj.

Plus nacin merenja ( koncentracija virusa u grlu).

Offtopic - sve vise protokola klinickih studija napusta opciju upotrebe placeba (double blind), jer se smatra da nije eticki "uskratiti" pacijentu terapiju - prihvatljivija je opcija uz komparator (vec postojeci lek za  testiranu indikaciju, ako postoji, dakako)

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3844122/

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, sasa965 said:

@wwww

Sve ovo stoji samo sad baš nema vremena.

znam. verovatno ce morati da se na tesko bolesnim i onima s malim izgledima eksperimentise s nekim "resenjima" (mislim, da ja treba da biram da li da mrem ili da isprobaju na meni neki lek, naravno da bih izabrala da mi daju lek, pa nek kasnije sprovode prave eksperiente za objavljivanje radova). Morace da se primenjuju precice.

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, NMX said:

izvinite ako sam preskocio ovo za francuze....

 

ima li neki izvor?

ima jedan nemacki podkast (pogledan na prethodnoj strani, malo smo diskutovali) u kome je jedan nemacki strucnjak diskutovao rezultate. Da rezimiram: eksperimment nije bio izveden tako da mogu da se izvedu ovi zakljucci. Ali moze da bidne.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, NMX said:

izvinite ako sam preskocio ovo za francuze....

 

ima li neki izvor?

stavila sam ja juce prekjuce link - ukratko  ozbiljan naucnik radio testove ali nije bas veliki uzorak onako moze - iza toga stoji i Sanofi najveca farmaceutska francuska firma spremna da u roku od nedelju dana izbaci milione leka , to je inace vec poznat lek za malariju nista novo znaci lek kao lek je istestiran 

Edited by ciao
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, riviera said:

99% of patients killed by coronavirus in Italy had existing illnesses, study finds

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8130479/99-patients-killed-coronavirus-Italy-existing-illnesses-study-finds.html

Some 76.1 per cent of the patients who died of Covid-19 had previously had problems with high arterial blood pressure, the study found. 

More than a third - 35.5 per cent - had diabetes, while 33.0 per cent had suffered from ischemic heart disease. 

Nearly a quarter, 24.5 per cent, had suffered from atrial fibrillation. Less common examples included dementia and liver disease. 

The study also found that the average age of people who died from the virus in Italy was 79.5, although it was slightly higher for women than men.  

26163020-8130479-image-a-4_1584621282359

 

+ prosek 80 godina.

 

To je onaj mamlaz od Nestorovica i želeo da nam iskomunicira.

 

 

Ali nevezano od svega - šokantan je prikaz i brojki i slika iz italijanskih bolnica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ciao said:

stavila sam ja juce prekjuce link - ukratko  ozbiljan naucnik radio testove ali nije bas veliki uzorak onako moze - iza toga stoji i Sanofi najveca farmaceutska francuska firma spremna da u roku od nedelju dana izbaci milione leka , to je inace vec poznat lek za malariju nista novo znaci lek kao lek je istestiran 

Pogledaj na prethodnoj strani smo diskutovali edan podcast gde je ovdasnji strucnjak diskutovao tu studiju.

 

Elem, sad rekose na vestima da je veliki broj obolelih u Nemackoj mladji nego u Italiji, prosek oko 50 godina, koji su se zarazili na skijanju u Austriji. Valjda je zato manji broj umrlih (ovi sto su umrli su vecinom preko ili oko 80 godina i imaju jos 1 ili 2 dodatne kriticne bolesti). Verujem da je dobar deo zarazen i na karnevalu, opet bi to trebalo da budu relativno mladji ljudi. Sve jedno, opet su stariji i bolesni ugrozeni.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Eddard said:

Nije problematična veličina uzorka, već odabir kohorti u ovoj studiji. On je takav, da ne bi smeo nikakav zaključak iz nje da se izvuče, osim da su potrebne bolje studije.

Ovde se moze ici s compassionate use opcijom ili, kao sto sam pisala, opcijom off label, obzirom da je lek vec approved i znaju mu se side effects (za odredjene idnikacije).

U ovom slucaju, kad se nema vremena za regularna klinicka ispitivanja (zbog hitnosti), mozda idu na ovo malo empirijskih saznanja koja imaju za sad

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, wwww said:

Pogledaj na prethodnoj strani smo diskutovali edan podcast gde je ovdasnji strucnjak diskutovao tu studiju.

 

Elem, sad rekose na vestima da je veliki broj obolelih u Nemackoj mladji nego u Italiji, prosek oko 50 godina, koji su se zarazili na skijanju u Austriji. Valjda je zato manji broj umrlih (ovi sto su umrli su vecinom preko ili oko 80 godina i imaju jos 1 ili 2 dodatne kriticne bolesti). Verujem da je dobar deo zarazen i na karnevalu, opet bi to trebalo da budu relativno mladji ljudi. Sve jedno, opet su stariji i bolesni ugrozeni.

 

Procitala sam - iza francuza jasno stoji follow the monney ali jasno je da iza svih potencijalnih vakcina i lekova sada jako veliku ulogu igra monney

 

Jedna stvar mi nije jasna - da li su cifre koje se objavljuju pouzdane, da li to neko proverava, ili se samo posalju cifre?

Naprimer kolona (pricam o worldometers koju imam utisak svi prate i citiraju) serious critical koja po meni daje broj ljudi na respiratorima otprilike? to kod nemaca stoji stalno na cifri 2 a ljudi umiru sto nema bas smisla , nisu serious critical a umru, drugo sto mi je da kazem zabavno, (mada naravno nista nije zabavno u vezi korone) su mi cifre danima takoreci identicne za Srbiju i Hrvatsku> Jel se zna ko uopste drzi taj sajt, ja nesto ne vidim, ali bolji od njega ne znam u svakom slucaju

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ciao said:

 

Procitala sam - iza francuza jasno stoji follow the monney ali jasno je da iza svih potencijalnih vakcina i lekova sada jako veliku ulogu igra monney

 

Jedna stvar mi nije jasna - da li su cifre koje se objavljuju pouzdane, da li to neko proverava, ili se samo posalju cifre?

Naprimer kolona (pricam o worldometers koju imam utisak svi prate i citiraju) serious critical koja po meni daje broj ljudi na respiratorima otprilike? to kod nemaca stoji stalno na cifri 2 a ljudi umiru sto nema bas smisla , nisu serious critical a umru, drugo sto mi je da kazem zabavno, (mada naravno nista nije zabavno u vezi korone) su mi cifre danima takoreci identicne za Srbiju i Hrvatsku> Jel se zna ko uopste drzi taj sajt, ja nesto ne vidim, ali bolji od njega ne znam u svakom slucaju

 

https://coronavirus.jhu.edu/map.html

Link to comment
Share on other sites

 

 

Update

Šta znači najefikasniji? Nijedan od ovih se za sada nije pokazao efikasnim protiv ovog virusa.

 

Da me ne shvatiš pogrešno, možda neki I hoće od ovih, ali put do toga je dugačak, a mi smo na početku.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...