Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

Ocigledno da neki jak oporavak ove godine mozemo da zaboravimo.

 

Taman sto vakcinacija da neki elan, odmah se jave nove mutacije, zakljucavanja, najavljuju se mere gore nego 2020.


BIce dobro da bdp ostane na svetskom nivou na nuli.

Kazem ja, nema nista sladje politicarima nego da vladaju u vandrednom stanju.

Link to comment
Share on other sites

Od ono malo što sam čitao od predviđanja za ovu godinu najrealnije mi je da će se ove godine smanjiti pad ekonomije na svetskom nivou da će većina država da uđe u neki interval +-2%. No isto tako treba sačekati mart da vidimo pravi potncijal vakcina i koliko one mogu da unaprede situaciju što se tiče ekonomije. Neki pomak će sigurno biti samo treba videti koliki. Tada ćemo dobiti i preciznije prognoze od novinara koji se bave ovom tematikom.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Nemacka

 

"Danas u mnogim gradovima frizeri ostavljaju upaljena svetla u svojim praznim salonima. Kampanjom industrija želi da skrene pažnju na svoju ekonomsku situaciju. Prema Centralnom udruženju, mnogim ljudima je "dogorelo do nokata". Centralno udruženje nemačke frizerske trgovine pozvalo je vlasnike frizerskih salona da ostave svetla 24 sata dnevno. „Svetla upaljena!“ započeto jutros i traje do ponedeljka ujutru. Namera mu je da skrene pažnju na dramatičnu ekonomsku situaciju u frizerskom poslu.Frizeri su prestali da rade. Datum promocije nije izabran slučajno. Saloni su prvobitno trebali ponovo da se otvore 1. februara. Sada se industrija bori da joj se dozvoli da se ponovo otvori 15. februara."

 

https://www.tagesschau.de/inland/friseure-aktion-101.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Two thirds of stores don't expect to survive upcoming two months

 

"Many retail businesses say they will not be able to survive much longer with the strict lockdown restrictions that have been in place for months. About two-thirds of stores say they have will have to close their doors within the next two months should the situation not improve, according to a study by the retailers' union INretail, ANP reports.

“Growers, starters and large chains suffer additionally because they fall outside of help packages and often are faced with restrictions”, the INretail said according to the news wire."

 

Holandija, vesti od danas:

 

"Mnoga maloprodajna preduzeća kažu da neće moći još dugo da prežive sa strogim ograničenjima zaključavanja koja su na snazi već mesecima. Otprilike dve trećine prodavnica kaže da će morati zatvoriti vrata u naredna dva meseca ukoliko se situacija ne popravi, pokazalo je istraživanje sindikata trgovaca INretail, prenosi ANP.

„Uzgajivači, početnici i veliki lanci dodatno pate jer padaju izvan paketa pomoći i često se suočavaju sa ograničenjima“, rekao je INretail prema vestima."

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

Two thirds of stores don't expect to survive upcoming two months

 

"Many retail businesses say they will not be able to survive much longer with the strict lockdown restrictions that have been in place for months. About two-thirds of stores say they have will have to close their doors within the next two months should the situation not improve, according to a study by the retailers' union INretail, ANP reports.

“Growers, starters and large chains suffer additionally because they fall outside of help packages and often are faced with restrictions”, the INretail said according to the news wire."

 

Holandija, vesti od danas:

 

"Mnoga maloprodajna preduzeća kažu da neće moći još dugo da prežive sa strogim ograničenjima zaključavanja koja su na snazi već mesecima. Otprilike dve trećine prodavnica kaže da će morati zatvoriti vrata u naredna dva meseca ukoliko se situacija ne popravi, pokazalo je istraživanje sindikata trgovaca INretail, prenosi ANP.

„Uzgajivači, početnici i veliki lanci dodatno pate jer padaju izvan paketa pomoći i često se suočavaju sa ograničenjima“, rekao je INretail prema vestima."

 

Uporedo sa takvim vestima su i vesti koje poticu od Forbes, Credit Suisse... - zakljucak studije nevladine organizacije Oxfam - dokument kojim je otvoren Forum svetske ekonomije u Davos-u : kazu da je imovina svetskih milijerdera od marta pa do kraja godine tj tokom trajanja pandemije do sada uvecana za 3900 milijardi :smiley5: neverovatna suma. Naprimer u Francuskoj su milijarderi zaradili 175 milijardi eura. neverovatne sume - pa majku mu mogli bi bar malo da ucestvuju i pomognu drzave tj one koji nisu imali srece sa covidom

https://www.ladepeche.fr/2021/01/25/covid-19-epargnes-par-la-crise-les-milliardaires-ont-vu-leur-fortune-grimper-en-2020-selon-oxfam-9332039.php

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
3 hours ago, ras kass said:

 

Ovaj covek barem ne laze, jer obicno volim kako drzave pricaju o ekonomskoj pomoci, kao da te pare padaju s neba, a ne da cemo to placati dugo godina kroz povecanje i izmisljanje nekih novih globa. Pomoc malim biznisima, ne dolazi sa nekog tajnog racuna, nego upravo od gradjana, u nekoj formi, da li od poreza ili kroz inflaciju.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da upravo taj strah od ekonomskih posledica i drzi lockdown. 

Da budem jasan onda kada se otvorimo pokazace se katastrofalne posledice po ekonomiju. Politicari se toga plase, mnogo je lakse vladati u strahu. 

Procitah da se u usa dva od tri zatvorena hotela mozda nece ni otvarati 

Ko ce da otvori lokal ako se zna da drzava moze uvek da ga zatvori. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/13/2021 at 4:54 PM, ras kass said:

Ja mislim da upravo taj strah od ekonomskih posledica i drzi lockdown. 

Da budem jasan onda kada se otvorimo pokazace se katastrofalne posledice po ekonomiju. Politicari se toga plase, mnogo je lakse vladati u strahu. 

Procitah da se u usa dva od tri zatvorena hotela mozda nece ni otvarati 

Ko ce da otvori lokal ako se zna da drzava moze uvek da ga zatvori. 

Kod mene je 25% restorana vec otislo, a pitanje je koliko dugo ce i ostali da prezive. Mesta koja su bila popularna i imala stalnu klijentelu ce se provuci, ali oni koji su jedva prezivljavali, citaj vecina, ne pise im se bas dobro. 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam za koju od Covid tema je najprimerenije, ajde ovde ću, pitam se kako protivnici zaključavanja i drugih oštrih mera objašnjavaju gde je interes vlasti da guše privredu, šta mogu dobiti time. Očigledno je da nema usaglašenog odgovora, da neke vlade lutaju, menjaju taktiku tokom borbe, da i dalje ima nepoznanica i za medicinsku i farmaceutsku struku, da ima senzacionalizma u medijima, demagogije kod političara, sve je to očekivano, Covid tu nije doneo ništa novo. Međutim, ne mogu da prihvatim da neko namerno donosi mere koje nanose štetu svima, a korist nikome ili skoro nikome. Od najluđih teorija, grupa moćnika želi da smanji, prepolovi stanovništvo na zemlji, od nepostojećeg virusa, veštački stvorenog, do podvale farmaceutske industrije koja hoće samo da proda vakcinu.
Nešto što i sam sumnjam su brojevi zaraženih, umrlih i izlečenih u Srbiji, nekako sam navikao da ništa što ova vlast zvanično objavi ne verujem, ali nikako da uhvatim neku šemu, smanjuju li brojeve ili povećavaju i zašto.

Jasno je da Vučić iz svake situacije gleda da izvuče propagandnu korist, isto je radio i sa poplavama, zemljotresima, protestima, pregovorima , diplomatskim šamarima koje je dobijao, opet ne vidim kako mu ide u prilog da frizeri i kozmetičari ne rade. 

Ajde, da ne testiramo logiku na Vučiću, ne ide to jedno s drugim, uzmimo Merkelovu, zašto ona insitira na merama koje nanose veliku štetu privredi?

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Div said:

Ne znam za koju od Covid tema je najprimerenije, ajde ovde ću, pitam se kako protivnici zaključavanja i drugih oštrih mera objašnjavaju gde je interes vlasti da guše privredu, šta mogu dobiti time. Očigledno je da nema usaglašenog odgovora, da neke vlade lutaju, menjaju taktiku tokom borbe, da i dalje ima nepoznanica i za medicinsku i farmaceutsku struku, da ima senzacionalizma u medijima, demagogije kod političara, sve je to očekivano, Covid tu nije doneo ništa novo. Međutim, ne mogu da prihvatim da neko namerno donosi mere koje nanose štetu svima, a korist nikome ili skoro nikome. Od najluđih teorija, grupa moćnika želi da smanji, prepolovi stanovništvo na zemlji, od nepostojećeg virusa, veštački stvorenog, do podvale farmaceutske industrije koja hoće samo da proda vakcinu.
Nešto što i sam sumnjam su brojevi zaraženih, umrlih i izlečenih u Srbiji, nekako sam navikao da ništa što ova vlast zvanično objavi ne verujem, ali nikako da uhvatim neku šemu, smanjuju li brojeve ili povećavaju i zašto.

Jasno je da Vučić iz svake situacije gleda da izvuče propagandnu korist, isto je radio i sa poplavama, zemljotresima, protestima, pregovorima , diplomatskim šamarima koje je dobijao, opet ne vidim kako mu ide u prilog da frizeri i kozmetičari ne rade. 

Ajde, da ne testiramo logiku na Vučiću, ne ide to jedno s drugim, uzmimo Merkelovu, zašto ona insitira na merama koje nanose veliku štetu privredi?

 

Izgleda da je u pitanju što korona kriza širi granice moći, daje više moći vlastima nego inače, pa se navukli. nemam pametnije objašnjenje pojave koju vidim

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2021 at 6:27 AM, Div said:

Od najluđih teorija, grupa moćnika želi da smanji, prepolovi stanovništvo na zemlji, od nepostojećeg virusa, veštački stvorenog, do podvale farmaceutske industrije koja hoće samo da proda vakcinu.


evo jos jedna teorija u rangu tih koje si nabrojao

 

On 2/16/2021 at 10:52 PM, urosg3 said:

Izgleda da je u pitanju što korona kriza širi granice moći, daje više moći vlastima nego inače, pa se navukli.

 

Link to comment
Share on other sites

Sta je cudno u cinjenici da politicari pumpaju rejting donosenjem autokratskih odluka, pod pricom o zastiti zdravlja?! 

Drzanje gradjana u neizvesnosti, napetosti... Vlast ce u ponedeljak odrzati konferenciju na kojoj ce najaviti kada ce najaviti popustanje mera. 

Inace o ekonomskoj pomoci se vise ni ne govori, nema para ni za Kurzarbeit. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@djura.net

a kako možeš da objasniš obavezno nošenje maski na otvorenom i obavezno nošenje maski kad si sam u vozilu?

 

Svakom zdravorazumskom je jasno da su to nonsens alibi mere. Možda su prošlog proleća mogli da budu neupućeni i da se vade na nepoznat virus. To sada više nema smisla.

 

Iskreno - ja "Uroševoj teoriji zavere" stvarno ne mogu da ne poverujem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne mogu se propisi donositi za svaki slučaj posebno. Razmišljajte o tome kao skup pravila. Nije praktično da sada oni donose 1000 pravila kada je u automobilu obavezno nošenje maski a kada nije nego je mnogo lakše i praktičnije propisati ga za sve slučajeve.

 

Isto važi i za nošenje maske napolju. Kod nas je to preporuka koja se ne poštuje čak i onda kada zdrav razum nalaže da to radimo. I zato ako želite da se to sprovede morate da propišete zakonski. Juče skoro niko nije nosio masku na skupu povodom Balaševića u NS, slično je i na drugim skupovima. Slične situacije imamo i na mikro planu ispred radnji, apoteka, trafika ....

 

Ko je služio vojsku on zna da se pravila službe temelje na najglupljim ludima, odnosno tako da čak i njima bude jasno šta moraju da rade. Tako isto i ovo, ako ostaviš lufta računajući na zdrav razum svi će da kažu da im to nije zdravo razumski ako im ne odgovara.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...