Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, Harmonika said:

Nadam se da si u pravu..

jeste prošao je, jači talas, u okruženju i kod nas. Apologete mera će reći da je to uspeh mera, ja ću reći da je to prirodan tok epidemije.
Ono što znamo sad pouzdano da mantra od letos, maske, pranje ruku i distanca, ne pije vode u jesen i zimu

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

jeste prošao je, jači talas, u okruženju i kod nas. Apologete mera će reći da je to uspeh mera, ja ću reći da je to prirodan tok epidemije.
Ono što znamo sad pouzdano da mantra od letos, maske, pranje ruku i distanca, ne pije vode u jesen i zimu

 

Ajde nek ti bude da si i za jedno i drugo u pravu 🙂

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ajde nek ti bude da si i za jedno i drugo u pravu 🙂

Imao je onaj lik iz Hrvatske sve je pojasnio, brate kao da sam ja pisao članak, ali njega nije mrzelo/imao vremena/prima platu za to, ali sve što sam mislio i naslutio je napisao i statistički korektno  potkrepio.
https://www.index.hr/vijesti/clanak/analiza-nenada-bakica-zasto-su-nove-clanice-eu-tako-stradale/2240270.aspx

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, urosg3 said:

Imao je onaj lik iz Hrvatske sve je pojasnio, brate kao da sam ja pisao članak, ali njega nije mrzelo/imao vremena/prima platu za to, ali sve što sam mislio i naslutio je napisao i statistički korektno  potkrepio.
https://www.index.hr/vijesti/clanak/analiza-nenada-bakica-zasto-su-nove-clanice-eu-tako-stradale/2240270.aspx

Ne znam, ja bih se slozio samo sa prvom tackom zakljucka, ovo ostalo mi zvuci prenategnuto.

Ali svaka cast za grafikone I trud. Steta sto na grafikone nije dodao I Srbiju I UK.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djura.net said:

Ne znam, ja bih se slozio samo sa prvom tackom zakljucka, ovo ostalo mi zvuci prenategnuto.

Ali svaka cast za grafikone I trud. Steta sto na grafikone nije dodao I Srbiju I UK.

bavio se prvashodno sa EU. Zato nema UK, Srb ima na grafikonu 7 kao susedna zemlja. Hajde staviću i ovde zaključke:
 

  • Razvoj epidemije većim je dijelom izvan dosega vlasti.
  • Zemlje s jačim mjerama ne prolaze bolje od onih sa slabijima (npr. Slovenija, najgora u ovoj skupini, a vrlo jake mjere je uvela prije eskalacije epidemije).
  • Zabrana putovanja koja se uvodi je nekorisna - inspiracija za nju je proljetna zabrana koja se smatrala našom najvažnijom mjerom, a očito nije utjecala na epidemiju.
  • U cjelini nismo nešto neuspješniji od drugih, dapače, iako neki imaju značajno jače mjere već dulje - ovo je jedna skupina s kojom se možemo usporediti, a druga je naše susjedstvo (grafikon 7) i samo je Srbija bolja od nas - svaki uspjeh ili neuspjeh treba se gledati relativno. Zna se da neke mjere funkcioniraju, kao što je zabrana skupova, održavanje fizičke distance, pranje ruku, provjetravanje... Njihovo uvođenje mjera treba biti srazmjerno cilju jer nesrazmjerno uvođenje mjera ima i teške negativne posljedice na društvo. Zemlje koje uvedu brutalne, a nepotrebne mjere - ima argumenata da neke brutalne mjere čak i potiču epidemiju - mogu nanijeti i veliku kolateralnu štetu životima i zdravlju svog stanovništva.
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, zoe Bg said:

3685/13590/47

 

Na respiratoru 330

 

Ne znam mnogo o respiratorima, ali mi se nekako cini ko zavrsi na njima nema mu spasa. E sada, da li zato sto su vec u kriticnom stanju ili zato sto vise odmaze nego pomaze, jer tera pluca da rade stimulativno i ona sama otkazuju posle nekog vremena (laicki, ne znam bolje da objasnim)...

 

https://www.nbcnews.com/news/us-news/nearly-brain-dead-woman-survives-after-being-removed-life-support-n944276

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ras kass said:

Vidim i pad u Nemackoj. 

nema pada u Nemackoj. Danas imamo najvisu brojku inficiranih za 7 dana na 100000 stanovnika (oko 197).

Objavljene brojke za novozarazene i umrle su manje od jucerasnje (kao i svakog ponedeljka), jer nedeljom ne salju svi izvestaje. Inace je danasnja brojka za inficirane veca za 281 od brojke od proslog ponedeljka, a za umrle za 38 veca od proslog ponedeljka.

Ja zato racunam prosek za 7 dana:

 

spacer.png

spacer.png

 

za inficirane se mozda vidi mala tendencija ka usporavanju, ali mi to nije bas sigurno. tek sredinom sledece sedmice cemo da vidimo na cemu smo (posto nam idu praznici, pa ne verujem da ce biti regularnog izvestavanja, testiranja).

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

Pa covek izadje na sky i kaze otkrili smo novi virusk oji  je 70% zarazniji i totalno je van kontrole. 

 

Onda krenula panika. 

 

Kako onda da ne verujes u teorije zavere. 

 

Sto bi rekao M. Manson u Bowling for Columbine, "Keep everyone affraid and they'll consume".

Edited by ras kass
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Baby said:

 

Ne znam mnogo o respiratorima, ali mi se nekako cini ko zavrsi na njima nema mu spasa. E sada, da li zato sto su vec u kriticnom stanju ili zato sto vise odmaze nego pomaze, jer tera pluca da rade stimulativno i ona sama otkazuju posle nekog vremena (laicki, ne znam bolje da objasnim)...

 

https://www.nbcnews.com/news/us-news/nearly-brain-dead-woman-survives-after-being-removed-life-support-n944276

 

U svedskim medijima se dosta prica o tome koliko su nacini lecenja ljudi na respiratorima danas daleko uspesniji nego u periodu od marta do juna. Ne verujem da je to slucaj u svim zemljama. Svakako ne u Srbiji gde se, kako vidim, najvecom vrlinom smatra to da se svi lekari bace u crvene zone i direktni kontakt sa zarazenim. Kao kad u nekom savremenom ratu na tehnoloski jakog neprijatelja posaljes gomilu pesadije, ukljucujuci i generale, pa se posle cudis sto svi izgibose. U Svedskoj je velik broj lekara ostao izvan toga, ali daleko od toga da su se sakrili od svega. I oni danonocno rade na uocavanju ranijih gresaka i iznalazenju boljih nacina lecenja. Tome pripisuju i znacajno manji broj umrlih na respiratorima i uopste u intenzivnoj nezi danas, u odnosu na prolece. 

Ako je nesto dobro u svedskom zdravstvenom sistemu onda je to svakako stalni rad na iznalazenju boljih metoda lecenja. Nisam sigurna da je to slucaj u Srbiji, gde je najvaznije sagraditi bolnicu i nakupovati respiratore. Kao da oprema sama radi. Ili ona jos gora zabluda, da je jednom steceno znanje na medicinskom fakultetu zauvek dato i da su strucna usavrsavanja luksuz koji se ne moze bas svakom ponuditi, posebno ne u krizna vremena, kad treba da se ”radi”. Pri cemu ispada da ucenje i nije neki rad, vise mu dodje kao odmor od rada. 

Mozda prestrogo sudim o Srbiji, ali cini mi se da se prevelika paznja posvecuje ukupnom broju lekara i sestara, a jos vise bolnicama i opremi uz koju politicari mogu da se slikaju i drze govore. To samo po sebi ne radi posao, bez stalnog unapredjivanja znanja. I to unapredivanje treba da bude centralizovano i vazece za sve, a ne prepusteno pojedincima i njihovoj licnoj odgovornosti.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Testirao sam se. Ne znam zasto se ovaj brzi test nebi radio kod kuce, da se slobodno moze kupiti u apoteci.

Citajuci ovde i na drugim sajtevima, kako treba gurnuti duboko stapic, do "mozga". Stekao sam utisak da je taj stapic  ako ne kao onaj za usi ( pamucni deo) onda jos i veci. medjutim stapic je jako tanak, sa manjom tom pamucnom glavum, i nije nikakav problem da se gurne u nos koliko treba. Uopste nema nikakvog bola. Malo "zasvrbi" nos kad treba provrteti stapic, sve ostalo je bez ikakvog bola.

 

Sad cekam poslepodne, ako sam pozitivn pozvat ceme da postave neka pitanja, a ako sam negativan samo ce poslati rezultat testa na email adresu.

Link to comment
Share on other sites

U Srbiji je podredjeno predizbornoj kampanji vodje, tako i pandemija. Slikanje pored otvorene bolnice, vodja ode, vrate se majstori i masine jer su ustvari samo dve prostorije zavrsene.

 

Cudi me da do sada nije nikome dao kiseonik. Ionako je objasnjavao lekarima u Pazaru kako da koriste respirator.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://gradsubotica.co.rs/smrt-od-korone-povecava-troskove-sahrane/

 

Dve stvari iz clanka zanimljive:

 

- "Podaci o broju  preminulih u oktobru, novembru i decembru uglavnom se podudaraju sa lanjskim podacima za Suboticu – kaže za TV Pannon Vesna Prćić, direktorica Javnog komunalnog preduzeća „Pogrebno”. - dobra vest - nema nekog znacajnijeg povecanja broja umrlih u odnosu na isti period prosle godine!

 

- Sahrana preminulih od covid-19 - nema kupanja, oblacenja, brijanja....limeni, pa drveni sanduk. Kako ono bese na sahrani kod Amfilohija i patrijarha Irineja? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...