Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 hours ago, implant said:

 

Ko bre ima limit? Daj sad jednu i inflaciju, epidemiju tifusa i diskretno zasipanje sarinom iz vazduha, da vidiš šta sve Srbin može da izdrži (pu-pu, daleko bilo).

 

Sad ozbiljno: danas sam po prvi put popizdeo zbog cele situacije, stiglo me sve, što se kaže. Pa opet, 90e sam proživeo ovde; jeste da sam bio mlađi i da situacija nije bila baš ista, ali to je ipak 10 jebenih godina konstantnog sranja (plus još 20 malo manjeg sranja)...pa mogu valjda da izdržim da ovo govno prođe, majku mu. Jeste da život prolazi uglavnom u sranju (van ličnog babla kojeg smo nekako napravili i koji je super), ali šta da se radi. Kada poželim da se utešim, samo pomislim da sve može da bude i stvar perspektive, mogao sam da se rodim u Somaliji, nekom getu u Americi, faveli u Brazilu, Magnitogorsku ili nekoj mađarskoj selendri na granici sa...bilo kim. Uz poštovanje svakome (u pitanju je samo lični osećaj a možda i predrasude), ovakva i slična mesta u meni izazivaju osećaj da je Srbija, čak i ovakva kakva jeste, ne toliko loše mesto za život i čekanje da korona prođe.

 

Malo offa. Krajem februara sam bio u Egiptu, pred ceo ovaj korona haos. Obilazio sam sa ženom malo tamo vamo, kad smo se vratili, bio sam u fazonu: Ok, nismo Beč, London, Berlin, Milano.... Al nije ni ovde lose, moze fino da se živi. Mogu samo da zamislim kako je tek negde gore, a tamo gde je gore, zive milijarde ljudi.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Likvi said:

Pitam policajca kako je, ima li porodičnog nasilja, samoubistava...ma kakvi, kaže, ne zvoni telefon između 23-5. Mir i tišina.

 

Nije uobicajeno da se broj samuobistava, porodicnog nasilja i sl povecava u doba velikih kriza. Naprotiv, obicno se smanjuje. Ali zato se sve to visestruko izkompenzuje kad kriza prodje. Ima mnogo istrazivanja koja to pokazuju.   Tek cemo gledati posledice ove krize, i to u celom svetu, bez razlike. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Sunshine State said:

NL u lockdown-u, al' me mnogo ne dotice: supermarketi rade, mozemo da setamo u svako doba, imam knjiga, kuca topla, pregurala koronu.... Ne mogu da se zalim!

 

Ja sam u poslednja dva meseca kupio dva tuceta knjiga. Ne duhanim, ne sljokam, ne kockam - ali na knjige trosim kao nezdrav 🙂 Neke sam citao a nisam imao, neke kupujem pa cu citati kad dodju na red...Imam i spisak knjiga koje treba da kupim u narednih 6 meseci. Covek mora da pravi planove 🙂

 

Mi tradicionalno kitimo jelku odmah posle Svetog Nikole koji nam je krsna slava. Obelezavamo oba Bozica, Novu godinu, posle ide Gospodjin rodjendan pa pravoslavna Nova... Tako da nam je kuca okicena mesec dana. Mada ove godine kitimo samo portabl jelku, jer je Celicna Lejdi prohodala pre cca 2 nedelje i sad samo jurca po kuci, a velika jelka bi bila magnet za nju. To ne bi opstalo 5 minuta 🙂

  • Like 2
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ja sam u poslednja dva meseca kupio dva tuceta knjiga. Ne duhanim, ne sljokam, ne kockam - ali na knjige trosim kao nezdrav 🙂 Neke sam citao a nisam imao, neke kupujem pa cu citati kad dodju na red...Imam i spisak knjiga koje treba da kupim u narednih 6 meseci. Covek mora da pravi planove 🙂

 

Mi tradicionalno kitimo jelku odmah posle Svetog Nikole koji nam je krsna slava. Obelezavamo oba Bozica, Novu godinu, posle ide Gospodjin rodjendan pa pravoslavna Nova... Tako da nam je kuca okicena mesec dana. Mada ove godine kitimo samo portabl jelku, jer je Celicna Lejdi prohodala pre cca 2 nedelje i sad samo jurca po kuci, a velika jelka bi bila magnet za nju. To ne bi opstalo 5 minuta 🙂

VqnoE6F.gif

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Sunshine State said:

@wwww

Nocas, u neko doba, na ZDF teletextu procitah da DE planira od januara za povratnike s putovanja trazi jedan od tri uslova:

- negativan PCR

- dokaz o vakcinaciji

- dokaz o prelezanoj koroni!!! (jeeeeej, ako bude 🙂  - nadam se da de i ostale zemlje slediti, ako bude)

 

Tragam po netu, ne nalazim... Jesi negde videla, cula? Thx!

nisam cula, verovatno ce biti veceras u glavnim vestima, pa cu javiti kad cujem.

 

Na sajtu saveznog Ministarstva zdravlja

 https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus-infos-reisende.html 

https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus-infos-reisende/faq-tests-einreisende.html

https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus-infos-reisende/faq-tests-einreisende-englisch.html

 

ne vidim  takvu formulaciju.

 

Naleteh na ovaj clanak https://www.dw.com/de/reisen-trotz-corona-was-geht-noch/a-53599946

gde se diskutuje svasta nesto oko putovanja, a ima i link za "semafor" za EU: 

 

https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement

 

Interesantno da je maltene cela EU crvena, zuti su Bretanja, Korzika, neka grcka ostrva, Irska, Finska i deo Norveske (drugi deo je zelen - osim dela oko Osla koji je crven). Zanimljivo da nemaju dovoljno podataka za Sloveniju (sta li se tamo desava?).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je jučerašnja vest za Sloveniju

 

http://rs.n1info.com/Region/a685025/Jos-1.512-novozarazenih-koronavirusom-u-Sloveniji-preminula-41-osoba.html

 

Testovi su prodati istog dana kada su se pojavili u apotekama. To ipak nisu testovi za kućnu upotrebu već za privatne ordinacije, klinike i samo stručno lice može da radi test.

 

http://rs.n1info.com/Vesti/a685173/Potpuna-zbrka-u-vezi-sa-testovima-gradjani-ipak-ne-treba-sami-da-ih-koriste.html

Edited by Devojka Luke Razića
Link to comment
Share on other sites

A da pitas vlasnicu apoteke da joj pomognes jedno 3 dana oko fizickih poslova u zamenu za test?:smiley33:
 
 
Jbg, nisam se setio. [emoji16]

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Sad ću da izađem iz office, da jedem nešto pa ću da pitam ovde.
Ajd, pa ako ima uzmi mi jedan i posalji kurirskom sluzbom [emoji16]

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, vilhelmina said:

 

Juce breaking news u swe. U javnom prevozu se od sada pa nadalje preporucuju maske!!! Osim toga, zabrana prodaje alkohola posle 20 casova, najvise cetiri osobe za stolom u restoranu i jos ponesto. Odluku je saopstio premijer. Tegnela slabo vidjamo u poslednje vreme, izgleda da je definitivno out.

 

E neka sam i to dozivela...

:lol_2: Teske su vam mere. Mi imali vise mera u septembru kad su bile najlakse....

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...