Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, Crni Bombarder said:

Jel moze neko da mi pojasni ideju i efekte mere postrozavanja ulaska u zemlju nasih drzavljana iz inostranstva? Obzirom da je kod nas situacija verovatno i teza i kompleksnija nego u Austriji npr.
Kako ce pogorsati ionako losu epidemiolosku situaciju? Koji detalj propustam da registrujem?

 

Da se ne razbole dok su tu, pa moraju da se i lece u Srbiji, a svi znamo da su kapaciteti puni!

 

Ja vam necu doci, iako sam (valjda) neproblematicna

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ispratio,upravo je austrijski kancelar postrozio mere..pri povratku u Austriju vise nece biti dovoljan negativan PCR test,vec ce se svakako u izolaciju na pet dana,ako je negativan. Bas da bi na ovaj nacin Austrija sprecila masovna putovanja svoje brojne balkanske i turske populacije...

Ne znam..meni se cini da se ponovo stvara negativna slika o zlim gastosima koji hoce da nas ubiju virusom. Prilican deo populacije se opet peca na ovu pricu,nazalost.

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

Ja vam necu doci, iako sam (valjda) neproblematicna

 

E kad si vec ovo spomenula, da te pitam: da li je bezbedno da se vidis sa nekom osobom odmah nakon njenog negativnog testa? Svastika je pregrmela koronu i vec duze je bez simptoma (mada i kada ih je imala, bili su blagi); testirala se prekjuce, juce joj je stigao negativan rezultat, a Gospodja bi sutra da se vidi sa njom, da prosetaju. Kontam da su osobe koje su prelezale (i dobile potvrdu negativnim testom) sada najbezbednije za vidjanje, ali cisto da proverim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

Koliko sam ispratio,upravo je austrijski kancelar postrozio mere..pri povratku u Austriju vise nece biti dovoljan negativan PCR test,vec ce se svakako u izolaciju na pet dana,ako je negativan. Bas da bi na ovaj nacin Austrija sprecila masovna putovanja svoje brojne balkanske i turske populacije...

Ne znam..meni se cini da se ponovo stvara negativna slika o zlim gastosima koji hoce da nas ubiju virusom. Prilican deo populacije se opet peca na ovu pricu,nazalost.

I ja mislim, ono nije dovoljno da nam šalju pare, hoće i da dolaze, pa stvarno bahatost.
Šibni pare i sedi di si  je svakom  dobronamernom gastosu, koji želi dobro Srbiji - dovoljno! 🙂

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

E kad si vec ovo spomenula, da te pitam: da li je bezbedno da se vidis sa nekom osobom odmah nakon njenog negativnog testa? Svastika je pregrmela koronu i vec duze je bez simptoma (mada i kada ih je imala, bili su blagi); testirala se prekjuce, juce joj je stigao negativan rezultat, a Gospodja bi sutra da se vidi sa njom, da prosetaju. Kontam da su osobe koje su prelezale (i dobile potvrdu negativnim testom) sada najbezbednije za vidjanje, ali cisto da proverim.

 

 

Naravno!

Taman posla da nas izbegavate posle tolikog karantina! 😄

 

Salim se, masku obe i nek prosetaju....da ne bi slucajno tvoja zena zarazila svoju sestru necim - bilo cim - jer je ova jos "rovita" od covida

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

@wwww

Mene cudi jedna stvar - kad sam u avgustu bila u Nemackoj, tamo jednog coveka nisi mogao videti bez maske u zatvorenom prostoru (Holandjanima tad ni na kraj pameti nisu bile maske po prodavnicama i zatvorenim prostorima). Porastom broja u oktobru, ocekivala bih da Nemci jos striktnije postuju i nose - ako nije tako, gde/zasto nije? Ko se ne pridrzava mera i gde se najvise siri virus?

 

Slovenija i Madjarska - obe zemlje dobrano pritegle mere skoro pre 2 meseca - nigde pada u brojkama....

 

 

Problem je sto je virus sada svukuda, tako da svaka situacija po malcice "dodaje".

 

Npr. deca od 5 razreda pa navise prenose virus kao i odrasli (britanska studija pokazala). Doduse ta deca nose maske u ucionici, ali nastava je u punim ucionicama i glavni problem je sto je na okupu veliki broj ljudskih bica na malom prostoru. Nisam sigurna koliko su sve skole i sva odeljenja uspesna u luftiranju i "preciscavanju" vazduha. Takodje, nije im palo na pamet da pomere pocetak prvog casa na vreme van spica, pa se deca voze prepunim autobusima u skole. Mogli su npr. razdvojiti decu po smenama: pre podne manja deca (kad su roditelji, koji bi inace morali da se brinu o njima, na poslu), a popodne stariji (koji mogu sami da ostanu kod kuce). Posto nema dovoljno nastavnog osoblja da sva odeljenja prepolove pa da svi idu u skolu, onda je moralo da se napravi kombinovano pohadjanje skole: jedna polovina razreda u skoli, druga kod kuce, pa se menjaju.  Prof. Drosten je u poslednjem podcastu pricao o nekim studijama (proucavali decu od 14-15 godina u Engelskoj, Nemackoj, Holandiji i Svedskoj i njihove socijalne kontakte) koje onda daju ideju kako efikasno podeliti razred na 2 dela da bi se smanjile interakcije i time prenosenje virusa.

 

Ja sam nekoliko puta prosla pored nekih restorana, pogledam unutra, a ono ljudi najnormalnije sede za punim stolovima, naravno nema maski (posto treba da jedu) - pa naravno da ce se zaraziti ako je tu neko ko je inficiran a oni sede sat-dva i pricaju.

 

O raznim ilegalnim zurkama sam vec pisala. Pisala sam i o grupi "omladinaca" koja je proslog vikenda totalno ignorisala mere pa se onda i sukobila s policijom. Pa kako rodbina koja posecuje stare u starackim domovima nece da nosi maske i da se drzi distance... Pa ogromni protest u Lajpcigu s 20000 ljudi napakovanih u sred grada a bez maske koji galame i protestvuju nekoliko sati - zato sad Sachsen ima najveci prirast inficiranih - preko 300 na 100000. Za black Friday su shoping zone bile krcate - doduse u prodavnicama nije bilo guzve jer imaju ogranicenje za broj kupaca, ali je zato ispred bila ogromna guzva. A kad % zarazenih u generalno populaciji raste onda je i boravak napolju (sve s maskom) u guzvi takodje rizican.

 

Mi obicno imamo Bozicne vasare 4 sedmice pred Bozic, kad se u centima gradova po trgovima montiraju "kucice" i prodaju se svakojake drangulije, klopa, kuvano vino itd. Sve to obicno podstice prodaju u okolnim prodavnicama. Ove godine nije izdata dozvola za ovo. Ali su ugostitelji organizovali prodaju kuvanog vina "za poneti", pa se onda narod okuplja na ulici u blizini tih prodajnih mesta i opet pravi guzvi a ne nose se maske. Keln je sad zabranio ovaj vid "ugostiteljstva", a i jos neke pokrajine razmatraju zabranu konzumiranja alkohola na javnim mestima.

 

i tako...

 

malo po malo i imamo ovo sto imamo.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Naravno!

Taman posla da nas izbegavate posle tolikog karantina! 😄

 

Salim se, masku obe i nek prosetaju....da ne bi slucajno tvoja zena zarazila svoju sestru necim - bilo cim - jer je ova jos "rovita" od covida

 

 

Da, razumem, sada je Gospodja prakticno veca pretnja svojoj sestri, nego obrnuto. Nista hvala na savetu, reci cu joj da nosi masku, mojoj svastiki ne sme dlaka s glave da zafali! 🙂

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, wwww said:

Pa ogromni protest u Lajpcigu s 20000 ljudi napakovanih u sred grada a bez maske koji galame i protestvuju nekoliko sati - zato sad Sachsen ima najveci prirast inficiranih - preko 300 na 100000.

Šta ti je Švabo statistika im je sjajna...
Reci mi ovo za Lajpcig mi je interesantno, direktna posledica skupa na otvorenom je zabrinjavajuća. čak i za moje standarde. To sad znamo pouzdano?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

E kad si vec ovo spomenula, da te pitam: da li je bezbedno da se vidis sa nekom osobom odmah nakon njenog negativnog testa? Svastika je pregrmela koronu i vec duze je bez simptoma (mada i kada ih je imala, bili su blagi); testirala se prekjuce, juce joj je stigao negativan rezultat, a Gospodja bi sutra da se vidi sa njom, da prosetaju. Kontam da su osobe koje su prelezale (i dobile potvrdu negativnim testom) sada najbezbednije za vidjanje, ali cisto da proverim.

 

Mescini da ti ovo pitas zbog sebe, a ne zbog gospodje.:s_d:

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

E kad si vec ovo spomenula, da te pitam: da li je bezbedno da se vidis sa nekom osobom odmah nakon njenog negativnog testa? Svastika je pregrmela koronu i vec duze je bez simptoma (mada i kada ih je imala, bili su blagi); testirala se prekjuce, juce joj je stigao negativan rezultat, a Gospodja bi sutra da se vidi sa njom, da prosetaju. Kontam da su osobe koje su prelezale (i dobile potvrdu negativnim testom) sada najbezbednije za vidjanje, ali cisto da proverim.

 

 

More Ruby, da to nije ona stara gramatička: "Žena, to je imenica. Svastika, to je zamenica." :s_d:

 

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kronostime said:

Mescini da ti ovo pitas zbog sebe, a ne zbog gospodje.:s_d:

 

2 minutes ago, Stiletto said:

 

More Ruby, da to nije ona stara gramatička: "Žena, to je imenica. Svastika, to je zamenica." :s_d:

 

 

Evo kakve su ti Srbende. Mnogo bre bujnu mastu imaju!

 

No, ne kazem nista lose, i ja sam isti takav Srbenda sa mastom 🙂

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Šta ti je Švabo statistika im je sjajna...
Reci mi ovo za Lajpcig mi je interesantno, direktna posledica skupa na otvorenom je zabrinjavajuća. čak i za moje standarde. To sad znamo pouzdano?

to je moja interpretacija na osnovu vidjenog: bilo je 20000 ljudi u centru grada na trgu i u okolnim ulicama, jedan do drugog napakovani (kao u doba protesta na Trgu 90-tih), bez maske, deru se  (sto rece onaj veterinar: dovoljno je da jedna kapljica pljuvacke dospe u usta drugog protestanta i taj se zarazio, nije morao da bude u njegovom drustvu 15 minuta, dovoljno je i par sekundi za ovo).

Slican porast se desio i u Berlinu nekih par sedmica posle velikih anti-korona demonstracija tamo.

 

Sachsen je 3.10. imao 75 novoregistrovanih inficiranih osoba, 3.12. ih ima 2612! Pa ti vidi koliki je to porast. Postepeni porast inficiranih je poceo u oktobru (kao kod svih), mere lakog lockdowna su pocele u novembru. Kod nas u NRW se od novembra primecuje postepeno smanjivanje broja inficiranih (ne onoliko koliko bismo zeleli, ali kao prvo prekinuli smo eksponencijalni rast, a kao drugo polako smo poceli da smanjujemo broj inficiranih). Za razliku od nas (kao najmnogoljudnije i najgusce naseljene pokrajine), Sachsen je prvo poceo malcice da spusta brojke pocetkom novembra ( da prekida eksponencijalni rast), da bi od kraja novembra brojke ponovo pocele strahovito da rastu. Evo dijagram za broj inficiranih na 100000 stanovnika u toku 7 dana. Primeti kako je negde od 25.11. kriva za Sachsen ponovo pocela naglo da skace.

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

to je moja interpretacija na osnovu vidjenog: bilo je 20000 ljudi u centru grada na trgu i u okolnim ulicama, jedan do drugog napakovani (kao u doba protesta na Trgu 90-tih), bez maske, deru se  (sto rece onaj veterinar: dovoljno je da jedna kapljica pljuvacke dospe u usta drugog protestanta i taj se zarazio, nije morao da bude u njegovom drustvu 15 minuta, dovoljno je i par sekundi za ovo).

Slican porast se desio i u Berlinu nekih par sedmica posle velikih anti-korona demonstracija tamo.

 

Sachsen je 3.10. imao 75 novoregistrovanih inficiranih osoba, 3.12. ih ima 2612! Pa ti vidi koliki je to porast. Postepeni porast inficiranih je poceo u oktobru (kao kod svih), mere lakog lockdowna su pocele u novembru. Kod nas u NRW se od novembra primecuje postepeno smanjivanje broja inficiranih (ne onoliko koliko bismo zeleli, ali kao prvo prekinuli smo eksponencijalni rast, a kao drugo polako smo poceli da smanjujemo broj inficiranih). Za razliku od nas (kao najmnogoljudnije i najgusce naseljene pokrajine), Sachsen je prvo poceo malcice da spusta brojke pocetkom novembra ( da prekida eksponencijalni rast), da bi od kraja novembra brojke ponovo pocele strahovito da rastu. Evo dijagram za broj inficiranih na 100000 stanovnika u toku 7 dana. Primeti kako je negde od 25.11. kriva za Sachsen ponovo pocela naglo da skace.

 

spacer.png

Vidim, ok.  Ono što sam mislim, a mislim i dalje, da si na otvorenom bezbedan, manje više, i da nije nikakav rizik na otvorenom postojati. Demonstracije jesu ekstremna situacija, pretpostavljam dovoljno ekstremna da ne ruši osnovnu premisu da si na otvorenom bezbedan.

Hvala ti puno!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Vidim, ok.  Ono što sam mislim, a mislim i dalje, da si na otvorenom bezbedan, manje više, i da nije nikakav rizik na otvorenom postojati. Demonstracije jesu ekstremna situacija, pretpostavljam dovoljno ekstremna da ne ruši osnovnu premisu da si na otvorenom bezbedan.

Hvala ti puno!

pa imali smo i onu cuvenu fudbalsku utakmicu u Milanu, isto je bila na otvorenom, ali je stadion bio krcat, pevalo se, skandiralo... i malo zatim eto frke u Bergamu i u Spaniji (koji bese grad). Pa ona utakmica u Bg letos.

 

s druge strane, imali smo teniske meceve u Beogradu i Zadru tokom tzv. Adria toura letos. Jedna koleginica forumasica je bila u Bg i nista joj nije bilo (sad je tesko govoriti o uticaju na broj iinficiranih u Bg kad je par dana ranije bila ona fudbalska utakmica koja je definitivno bila mnogo puta rizicnija). U Zadru nije primecen neki bitan porast inficiranih neposredno posle teniskih meceva.

 

Znaci, sve zavisi od ponasanja naroda tokom aktivnosti na otvorenom.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi su odlepili sa svojim neznanjem i nerazumevanjem sirenja virusa/bolesti. Kaze jutros na vestima, da ce uskoro da se uvede ogranicenje putovanja avionima za one koji nisu primili vakcinu.

Sad moje pitanje za medicinare, da li ako covek primi vakcinu ne prenosi virus na one koji nisu primili?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

To ti pricam, veci benefit nego sama vakcina... :)

Kako to moze biti benefit? Jel je reko onaj veterinar doktor Sekler da cak i rakija pomaze u spreacavanju virusa da nas zarazi, tj njegovoj zaraznosti

 

 edit: :smiley2:

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...