Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ono što znam iz Mkd, pričao mi kolega je da bolnice u Skoplju primaju teže pacijente i sa Kosova, nisam siguran da ih broje u statistiku, i kako to tačno ide, ali takva je bila praksa. Da li je nastavljena - ne znam. 
Pitanje je primamo li mi pacijente sa Kosova i u kojoj meri, ukoliko da, onda su u pitanju sigurno teže kliničke slike sa neizvesnijim ishodom, pa gde i kako se broje i računaju, naravno da ne znam. Kosovo je svakako nemerljivo na bilo koji način, ali utiče na susedne zemlje.

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, John Terry said:

 

Ima dosta tvrdnji da je lockdown bio jako stetan. Da je ubio imunitet zdravih ljudi i napravio haos nakon otvaranja, te da bi se haos desio kad god bilo otvaranje. 

 

Potrebno je "samo" zastititi stare i bolesne. Naravno to je lakse reci nego uraditi ali da, to je poenta. Jer je tek kod ljudi iznad 60 godina neka bitnija smrtnost. A prava opasnost je za one preko 70. To treba da se nekako uradi, mladji ce se prokuziti, neko ce i da umre, nazalost, ali to je najbrzi i cak nabezbolniji nacin da se okonca ovaj haos.

 

I opet, ova prica nema realno uporiste, jer duzina trajanja antitela u organizmu, nakon prelezanog Covida traje prekratko da bi se mogao aktivirati imunitet krda I da bi virus usporio.

Dakle, bez vakcine I bez mera, ljudi preko 70 god ce samo moci da gledaju iz svog stana kako se negde nepolju mlade budale beskonacno zarazavaju u krug

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kido from Junkovac said:

jer duzina trajanja antitela u organizmu, nakon prelezanog Covida traje prekratko da bi se mogao aktivirati imunitet krda I da bi virus usporio.

 

Nije dokazano. A osim toga postoji i nesto vise od antitela. Kada organizam "upozna" virus, virus obicno nije toliko opasan. No, da kazem da ja ne tvrdim ovo, videce se vremenom.

 

Sto se tice mladih budala koje se zarazavaju, ok, sve to moze da se prihvati tako ako bismo svi lepo primali penzije. Onda svi lepo sedimo kuci, nema izlazenja sem kada vojska kaze, idemo u kupovinu i to je to. Ali istina je da ekonomija mora da se odrzi, da ljudi moraju na posao, i da je potpuno zatvaranje lose resenje. Naravno da treba zastititi najugrozenije, ali to moze i ovako kao sto sam vec napisao, zatvoriti rizicne dogadjaje, pa cak i uvesti policijski cas, ali ne u jebenih 17h, i ne za ceo jebeni vikend, jer time samo pravis VECE guzve.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, John Terry said:

Ali istina je da ekonomija mora da se odrzi, da ljudi moraju na posao, i da je potpuno zatvaranje lose resenje.

Isto tako je istina da neki društveni život, neka društvena nadogradnja, da se poslužim omraženim marskističkim terminom - mora da postoji. Neko ograničeno vreme može da se zaustavi, ali mislim da smo to vreme potrošili.
Surovo ili ne mora da postoji.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Kido from Junkovac said:

 

I opet, ova prica nema realno uporiste, jer duzina trajanja antitela u organizmu, nakon prelezanog Covida traje prekratko da bi se mogao aktivirati imunitet krda I da bi virus usporio.

Dakle, bez vakcine I bez mera, ljudi preko 70 god ce samo moci da gledaju iz svog stana kako se negde nepolju mlade budale beskonacno zarazavaju u krug

 

Virus je tu nekih 10-ak meseci i istom tom logikom nema ni uporiste da imunitet traje jako kratko (btw. je li neko dosao do podatka koliko je to "kratko"?)

 

Na svu srecu nas imuni sistem je dosta kompleksniji od antitela samo na odredjeni virus, jer da nije tako svi bismo svake godine bili bolesni od svih virusa oko nas

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ras kass said:

Drugo odakle da ce vakcinom trajati duze?

Zato što se vakcinom pojačava prisustvo antitela u organizmu, nego kada se imunitet stekne prirodnim putem. Procena 4-5 puta, ali varira od vakcine do vakcine.

Naravno, zaražavanje je moguće i sa vakcinom, ali bi bolest trebalo da se manifestuje u mnogo blažoj formi (kijavica recimo).

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Sunshine State said:

 

Virus je tu nekih 10-ak meseci i istom tom logikom nema ni uporiste da imunitet traje jako kratko (btw. je li neko dosao do podatka koliko je to "kratko"?)

 

Istrazivanja za sada pokazuju da 4 meseca oboleli imaju antitela, a koliko jos celije pamte virus....jos se ne zna.

1 minute ago, Don Juan said:

Zato što se vakcinom pojačava prisustvo antitela u organizmu, nego kada se imunitet stekne prirodnim putem. Procena 4-5 puta, ali varira od vakcine do vakcine.

Naravno, zaražavanje je moguće i sa vakcinom, ali bi bolest trebalo da se manifestuje u mnogo blažoj formi (kijavica recimo).

Kijanje nije simptom korone. :classic_smile: Osim ako se nesto u medjuvremenu nije promenilo.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Kijanje nije simptom korone. :classic_smile: Osim ako se nesto u medjuvremenu nije promenilo.

Kijavica je mnogo ređa nega kašalj recimo, ali javlja se i kod korone. Ali nije toliko ni bitno, bitno je da vakcina znači razliku od blaže bolesti do bolnice.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Don Juan said:

Kijavica je mnogo ređa nega kašalj recimo, ali javlja se i kod korone. Ali nije toliko ni bitno, bitno je da vakcina znači razliku od blaže bolesti do bolnice.

 

Vakcina "sklepana" za manje od godinu dana znaci i mnogo SAEs (Serious Adverse Events) down the road, jednom kad krene da se vakcinise populacija.

 

Naravno, nemamo mnogo opcija, ali da se ne zacudimo kad vakcina ne pokaze kao carobni stapic u resavanju ovog problema, iz prostog razloga jer je virus takav kakav je i jer nismo imali mnogo vremena da testiramo sigurnost vakcine na nacin na koji to protokoli odredjuju

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sunshine State said:

 

Vakcina "sklepana" za manje od godinu dana znaci i mnogo SAEs (Serious Adverse Events) down the road, jednom kad krene da se vakcinise populacija.

 

Naravno, nemamo mnogo opcija, ali da se ne zacudimo kad vakcina ne pokaze kao carobni stapic u resavanju ovog problema, iz prostog razloga jer je virus takav kakav je i jer nismo imali mnogo vremena da testiramo sigurnost vakcine na nacin na koji to protokoli odredjuju

 

 

Vakcina, kakva je da je, u ovom trenutku je jedini pravi odgovor na epidemiju. Drugog rešenja jednostavno nema, a koji sa sobom ne bi nosio visoku smrtnost i paralizu država.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Don Juan said:

Vakcina, kakva je da je, u ovom trenutku je jedini pravi odgovor na epidemiju. Drugog rešenja jednostavno nema, a koji sa sobom ne bi nosio visoku smrtnost i paralizu država.

 

A neko rekao nesto drugacije?!

 

Edit: da ne bude zabune, ja prva bih naaaajvise volela kad bi se efikasna vakcina pojavila juce, pa da svi nastavimo sa svojim zivotima. Iz nekog razloga imam utisak da bilo koja diskusija avede neke ovde (konkretno tvoj post ovde) da nam objasnjavas vaznost vakcine - pa to svi znamo! Pitanje je samo kad ce i koliko ce biti efikasna

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

spacer.pngI

 

 

Iz prepiske lekara iz Covid-19 naucne grupe, a vezano za vakcinu sa Torlaka za sezonski grip ove godine (pogledati sliku, donji red, za koga je namenjena):

 

"Nama je stigao dopis u preporukama, ograničenje što se tiče starosti, preporučuje se vakcina za odrasle od 18 - 65 godina, pa vas ja sada pitam zar do sada nismo vakcinisali preko 65 i vulnerabilne grupe, šta je sada ovo? Mi opet ne možemo vakcinisati penzionere"

 

"Bilo bi jako lepo kada bi neko od autoriteta eksplicitno rekao da li primiti ovogodisnju vakcinu sa Torlaka? Cisto kao savet kolegama...!"

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, CheshireCat said:

Do kada će se ponavljati ova priča sa kratkim imunitetom?

Svakih par stranica to neko ponovo napiše.

Iz prve ruke sam saznao da na kliničkom imaju trenutno bar tri slučaja da su lekari preležali koronu tokom leta, imali dovoljno tešku kliničku sliku da su zaglavili bolnicu, oporavili se i sad su ponovo zaraženi. Od iste osobe sam saznao i kad se Danica Grujičić zarazila, a tek nakon par dana se to objavilo u novinama, a ista osoba mi je rekla i da je bar 80 posto lekara na kliničkom preležalo koronu. Ista osoba mi je pričala i o efikasnosti maski, gde je zaraženi lekar sedam dana dolazio na posao i svaki dan celo radno vreme provodio sa bar 5 kolega, ali nikog nije zarazio, pošto su svi nosili i po dve maske, a ne samo jednu.

Od druge osobe koju znam i koja se redovno testirala na antitela znam da su antitela nestala iz organizma nakon 5 meseci.

 

Ne mora niko da mi veruje, ja sam random osoba sa foruma, ali to je za mene potvrda da je imunitet kratkotrajan, a i da maske rade svoj posao i štite od virusa.

Edited by Wookie
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Wookie said:

Iz prve ruke sam saznao da na kliničkom imaju trenutno bar tri slučaja da su lekari preležali koronu tokom leta, imali dovoljno tešku kliničku sliku da su zaglavili bolnicu, oporavili se i sad su ponovo zaraženi. Od iste osobe sam saznao i kad se Danica Grujičić zarazila, a tek nakon par dana se to objavilo u novinama, a ista osoba mi je rekla i da je bar 80 posto lekara na kliničkom preležalo koronu. Ista osoba mi je pričala i o efikasnosti maski, gde je zaraženi lekar sedam dana dolazio na posao i svaki dan celo radno vreme provodio sa bar 5 kolega, ali nikog nije zarazio, pošto su svi nosili i po dve maske, a ne samo jednu.

Od druge osobe koju znam i koja se redovno testirala na antitela znam da su antitela nestala iz organizma nakon 5 meseci.

 

Ne mora niko da mi veruje, ja sam random osoba sa foruma, ali to je za mene potvrda da je imunitet kratkotrajan, a i da maske rade svoj posao i štite od virusa.

 

Kako se ponovo zarazise ako revnosno nose maske?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Wookie said:

Iz prve ruke sam saznao da na kliničkom imaju trenutno bar tri slučaja da su lekari preležali koronu tokom leta, imali dovoljno tešku kliničku sliku da su zaglavili bolnicu, oporavili se i sad su ponovo zaraženi. Od iste osobe sam saznao i kad se Danica Grujičić zarazila, a tek nakon par dana se to objavilo u novinama, a ista osoba mi je rekla i da je bar 80 posto lekara na kliničkom preležalo koronu. Ista osoba mi je pričala i o efikasnosti maski, gde je zaraženi lekar sedam dana dolazio na posao i svaki dan celo radno vreme provodio sa bar 5 kolega, ali nikog nije zarazio, pošto su svi nosili i po dve maske, a ne samo jednu.

Od druge osobe koju znam i koja se redovno testirala na antitela znam da su antitela nestala iz organizma nakon 5 meseci.

 

Ne mora niko da mi veruje, ja sam random osoba sa foruma, ali to je za mene potvrda da je imunitet kratkotrajan, a i da maske rade svoj posao i štite od virusa.

Evo sve verujem, hoćeš da racionalizujem poruku, ili zajedno ili ti sam?

Kod mene bi otprilike zvučalo ovako:
Dođavola, ništa ne pomaže, svi će d`umremo, eventualno nosimo dve maske istovremeno, i čekamo deus ex machina da se pojavi. Vakcina je ćorak, možda eto 5 meseci uvr` glave.
Ono, ok je i tako, ali da znamo makar, da one obećane orgije nakon pandemije organizujemo odmah, da odemo uz vatromet 🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pazi, svi znamo kako medicinski radnici raspredaju o svemu i svačemu dok kafenišu. Siguran sam da dosta ljudi koji rade na kliničkom znaju za ovu situaciju da su 3 hirurga sa iste klinike ponovo zakačili koronu. Ako znaš nekog ko radi na kliničkom, možeš i sam da se raspitaš.

Osoba koja mi je ovo ispričala je lekar tamo, dobro se znamo i do sad mi nije prenosila neke lažne informacije u cilju da me zaplaši, čak je jedan od tih slučajeva, da se van posla ponaša dosta opušteno u pogledu nošenja maske, redovno ide po kafićima i slično.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

Just now, Wookie said:

Pazi, svi znamo kako medicinski radnici raspredaju o svemu i svačemu dok kafenišu. Siguran sam da dosta ljudi koji rade na kliničkom znaju za ovu situaciju da su 3 hirurga sa iste klinike ponovo zakačili koronu. Ako znaš nekog ko radi na kliničkom, možeš i sam da se raspitaš.

Ma znam mada je većina "mojih" sa VMA. Znaš priča se svašta, najčešća "priča uz kafu" je tipa:
"jbt šta da napišem u nalazu, ovaj hipohondar me proganja, ma nek ide na snimanje, kod kardiologa, stavi mu holter, nek mi sjaše sa grbače.
 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...