Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@Sunshine State Ja kad prolazim od posla do kuce, skoro svakodnevno prodjem i pored Covid ambulante u Nisu. Nikog nema da ceka ispred vec neko vreme. E sad, unutra sigurno ima ljudi, ali se secam da je i u aprilu i u julu tu bio pandemonijum ljudi, redovi i ispred ambulante. Cak su jedno vreme stavili one vojnicke satore da ljudi cekaju.

 

Ne aludiram ni na sta, ne tvrdim nista, samo kazem ono sto vidim. I ni u kom slucaju ne zelim da se shvati kao da podcenjujem virus, ja sam jedan od onih koji redovno postuju pravila.

Edited by John Terry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Ajde ovako da sumiramo, vecina evropskih zemalja u martu-maja u extremnom lockdownu, pobedicemo virus, evo ga samo sto nije nestao, svi se tapsu po ramenu....par meseci kasnije uuuuups, nisu gradjani postovali mere.

Svedska tu kao odd one out ne uvodi mere, svi im se smeju ili ih sazaljevaju - kazu umiru iz minuta u minut....

 

Sad se vracamo na lockdown koji ni prvi put nije radio? Cekamo vakcinu ....

 

A kako to nije radio? Nije da volim ili da sam lud za lokdaunom i svestan sam svega lošeg što donosi, ali ne možeš da kažeš da nije ispunio svoju primarnu ulogu. Šta se dešavalo pre i posle to je već druga stvar, uključujući i lupetanje političara.

 

Ja ne kapiram šta ljudi očekuju, da pobedimo nepoznati virus u roku od 2 meseca ili da on nekako nestane (ne obraćam se tebi, pričam onako uopšteno)? Za nekakvo stavljanje pod kontrolu je, izgleda, neophodno primeniti kineski model koji nema šanse da prođe nigde u Evropi, a za nestajanje možemo samo da se pomolimo. Tako da da, izgleda da ćemo morati da čekamo vakcinu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Neke drzave imaju visoke stope smrtnosti, one koje je virus postedeo proletos. Znaci da te covid kad tad stigne. Prerano su slavili.

 

Problem su i dalje bolnicki kapaciteti, jer je vecina zemalja ocigledno spavala preko leta umesto da se pripremaju za novi talas zaraze. Eto u Hrvatskoj na 400 hospitalizovanih vec proglasavaju da su na izdisaju. Strasno.

 

U Izraelu je odmah vojska priskocila, prosirila kapacitete  i ustupila svoje lekare. U Izraelu se situacija poboljsava. Ostale zemlje znaju samo da se zakljucaju izgleda, cast izuzecima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, implant said:

 

 

Ja ne kapiram šta ljudi očekuju, da pobedimo nepoznati virus u roku od 2 meseca ili da on nekako nestane

 

 

Pa ne baš za dva meseca, ali ovo vesele traje eto 8 meseci, za očekivati je da ljudi hoće svoj život nazad. Na našim poslovima, u našim profesijama da vučemo jedan nov problem 8 meseci nerešen šefovi bi bili toliko nezadovoljni da bi, recimo moja pozadina, odavno bila išutirana iz firme i zapomaganje:
"nov je problem, pojavio se iznenada, nemam znanja da ga rešim" ne bi pomoglo uopšte. 
Tako ljudi očekuju isto od nauke i struke.

p.s. što moji šefovi nakon što su moju pozadinu išutirali i nisu i dalje našli rešenje problema, meni lično ne bi bila neka uteha...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ras kass said:

U Izraelu je odmah vojska priskocila, prosirila kapacitete  i ustupila svoje lekare. U Izraelu se situacija poboljsava. Ostale zemlje znaju samo da se zakljucaju izgleda, cast izuzecima.

U izraelu je lockdown već mesec dana i to drugi po redu.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ras kass said:

U Izraelu je odmah vojska priskocila, prosirila kapacitete  i ustupila svoje lekare. U Izraelu se situacija poboljsava. Ostale zemlje znaju samo da se zakljucaju izgleda, cast izuzecima.

Zar nisu i oni uveli stroge vanredne mere (da ne kazem lockdown ili sta god) sredinom septembra? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ubo sam sinoć policijski čas :lol_2: 

 

Juče u Sloveniji 1500 novih. Jezive su cifre. Ne znam ima li nekoga iz Ljubljane na forumu da potvrdi ili to ja tripujem ali čujem ambulantna kola kako iz hotela tako i iz ofisa, svakih 15 minuta. 

 

Hrvatska vidim cifre divljaju.

 

Mi ćemo cenim danas imati rekord (zvanični). 

 

Veselje u regionu. 

Link to comment
Share on other sites

Ubo sam sinoć policijski čas :lol_2: 
 
Juče u Sloveniji 1500 novih. Jezive su cifre. Ne znam ima li nekoga iz Ljubljane na forumu da potvrdi ili to ja tripujem ali čujem ambulantna kola kako iz hotela tako i iz ofisa, svakih 15 minuta. 
 
Hrvatska vidim cifre divljaju.
 
Mi ćemo cenim danas imati rekord (zvanični). 
 
Veselje u regionu. 

Plati porez NMXe!
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, zoe Bg said:

Zar nisu i oni uveli stroge vanredne mere (da ne kazem lockdown ili sta god) sredinom septembra? 

 

Jesu, restorani rade dostavu samo, ogranicenje okupljanja, nema policijskog casa niti zabrane kretanja.

 

Ono sto je bitnije je da imaju proteste non stop, u jednom danu se u Jerusalimu skupilo preko 100k ljudi kada su mere uvedene. Mozes da zamislis koliko lockdown onda deluje.

 

Kod Izraela je jasno, imaju 10% populacije koji ne postuje mere i zato cini 40% smrtnih slucajeva.

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Pa ne baš za dva meseca, ali ovo vesele traje eto 8 meseci, za očekivati je da ljudi hoće svoj život nazad. Na našim poslovima, u našim profesijama da vučemo jedan nov problem 8 meseci nerešen šefovi bi bili toliko nezadovoljni da bi, recimo moja pozadina, odavno bila išutirana iz firme i zapomaganje:
"nov je problem, pojavio se iznenada, nemam znanja da ga rešim" ne bi pomoglo uopšte. 
Tako ljudi očekuju isto od nauke i struke.

p.s. što moji šefovi nakon što su moju pozadinu išutirali i nisu i dalje našli rešenje problema, meni lično ne bi bila neka uteha...

 

Naravno da ljudi hoće svoj život nazad, hoću ga i ja, već sam izgubio i živce i pare i svašta nešto zbog ovoga...poremetilo mi je planove samo tako. Pa opet, ne očekujem da će se ovo srediti barem još godinu dana a i tada će verovatno biti neko polurešenje, koliko ja znam medicina ne funkcioniše tako brzo da bi se nadali nekoj magičnoj piluli preko noći. Valjda na ovome rade najbolji stručnjaci koje ova planeta ima, ili je tako ili nas neko sve zajebava. 

 

P.S. nikoga ne branim, posebno ne političare, razne lobije i sve one koji žele da zarade na ovoj krizi...samo se nadam da nije baš sve otišlo u gnjurac i da je mnogo više ljudi koji časno obavljaju svoj posao, dajući svoj maksimum.

Edited by implant
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ras kass said:

Jesu, restorani rade dostavu samo, ogranicenje okupljanja, nema policijskog casa niti zabrane kretanja.

Kako misliš nema zabrane kretanja? Imali su ograničeno ograničenje do 500 metara od svoje kuće. Sve je zatvoreno što nije nužno (bazeni, teretane, i slično). Zatvorene su škole, tek su sad krenuli sa obdaništima, zatvoren je bukvalno sav posao, sa strankama još ne smeju firme da rade. Izraelski premijer je najavio malo labaljenje mera, i rekao daje lockdown dao željene rezultate. Sa druge strane predviđaju da će neke mere ostati na snazi do februara 2021.

Taj protest od 100.000 ljudi ne znam gde se i kada održao. Bilo je protesta, ali u celoj zemlji i gotovo je sigurno cifra od 100.000 debelo preterana, i ja bih baš voleo da vidim izvor a da nije al džazira, i sve je to bilo još početkom oktobra.

 

Ali ti ideš od krajnosti do krajnosti. Prvo si pohvalio Izrael, i rekao da bi druge zemlje trebalo da se ugledaju na njih. Onda kada si shvatio da su bili u lockdown-u (i dalje su), onda si "izmislio" proteste od 100k u Jerusalimu, kao dokaz da, eto lockdown postoji, ali ga ljudi ne fermaju. I sada više ne treba da se druge zemlje ugledaju na Izrael, nego građani na građane Jerusalima, mada tog protesta ni od korova.

 

Edited by Don Juan
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, NMX said:

Ubo sam sinoć policijski čas :lol_2: 

 

Juče u Sloveniji 1500 novih. Jezive su cifre. Ne znam ima li nekoga iz Ljubljane na forumu da potvrdi ili to ja tripujem ali čujem ambulantna kola kako iz hotela tako i iz ofisa, svakih 15 minuta. 

 

Hrvatska vidim cifre divljaju.

 

Mi ćemo cenim danas imati rekord (zvanični). 

 

Veselje u regionu. 

 

1500 kod njih je kao tipa 4500 kod nas? Na koliko testiranih je ovaj broj?

 

Nesto razmisljam, Srbi jedini slave slavu i to nas moze skupo kostati ove zime, bez obzira na ''preporuke'' kriznog staba, jer sve sto nije kontrolisano policijom, Srbin je konstatuje.

Kapiram da cu vec od vikenda da pocnem sa objasnjavanjem mojima da ne zovu ljude na slavu. Srecom, moji svakako zovu 5 ljudi ukupno, ali opet, ja ne bih ni to zvao. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, implant said:

 

Naravno da ljudi hoće svoj život nazad, hoću ga i ja, već sam izgubio i živce i pare zbog ovoga...poremetilo mi je planove samo tako. Pa opet, ne očekujem da će se ovo srediti barem još godinu dana a i tada će verovatno biti neko polurešenje, koliko ja znam medicina ne funkcioniše tako brzo. Valjda na ovome rade najbolji stručnjaci koje ova planeta ima, ili je tako ili nas neko sve zajebava. 

Tako da baš imaju kredit, iz moje perspektive nezamislivo dug, baš je fenomen. Sa druge strane iako je dug verovatno rok nije neograničen.
Uh kako bi bilo dobro da ja imam takav kredit, da razvlačim rešavanje problema godinama, da im dajem kontradiktorne savete,  lupetam kao Nestor, kako sam raspoložen tako im predstavim model rešenja, ako sam ustao na levu nogu onda pravac x, a sutra nešto potpuno drugačije...
Pa im onda naredim da moraju, u cilju bržeg rešavanja problema da nose isključivo gumene čizme na primer, pa uvedem kontrolu da li nose čizme, pa kažnjavam ko ih ne nosi, pa apelujem na odgovornost i nabijam osećanje krivice ko ne nosi čizme - jer njegove čizme štite tvoj noge da budu suve, a tvoj čizme štite moje...
Jer eto, nov je problem, nedavno se pojavio 🙂 Zabavljao bih se kao Janković dok gleda kako ljudi sede po kućama i ne smeju da izlaze.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, urosg3 said:

Tako da baš imaju kredit, iz moje perspektive nezamislivo dug, baš je fenomen. Sa druge strane iako je dug verovatno rok nije neograničen.
Uh kako bi bilo dobro da ja imam takav kredit, da razvlačim rešavanje problema godinama, da im dajem kontradiktorne savete,  lupetam kao Nestor, kako sam raspoložen tako im predstavim model rešenja, ako sam ustao na levu nogu onda pravac x, a sutra nešto potpuno drugačije...
Pa im onda naredim da moraju, u cilju bržeg rešavanja problema da nose isključivo gumene čizme na primer, pa uvedem kontrolu da li nose čizme, pa kažnjavam ko ih ne nosi, pa apelujem na odgovornost i nabijam osećanje krivice ko ne nosi čizme - jer njegove čizme štite tvoj noge da budu suve, a tvoj čizme štite moje...
Jer eto, nov je problem, nedavno se pojavio 🙂 Zabavljao bih se kao Janković dok gleda kako ljudi sede po kućama i ne smeju da izlaze.

 

Ma kakav Nestor, brate...od njega i od ovih naših niko razuman i ne očekuje ništa, ja pričam o ljudima koji se bave razvojom vakcine i tretmana u inostranstvu. Nestor je dečiji pulmolog (i to dobar, izgleda), on ne može da reši ovaj problem kao ni ostali iz našeg KŠ, sve što oni rade je balansiranje između nekih mera i interesa politike. Što bi nosio gumene čizme i ko je to ikada spominjao kao preporuku, ne kapiram te 😀...tj. kapiram te i vidim da ćemo po 10ti put ući u diskusiju u kojoj se nećemo složiti, tako da bolje da ne počinjemo. Jbg., ne može vakcina za 2 ili 8 meseci, ja bih voleo da može ali nas prethodna iskustva uče da je to mission impossible. Videćemo šta će biti sa ovom ruskom i kineskom...

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, AgroLaki said:

 

1500 kod njih je kao tipa 4500 kod nas? Na koliko testiranih je ovaj broj?

 

Nesto razmisljam, Srbi jedini slave slavu i to nas moze skupo kostati ove zime, bez obzira na ''preporuke'' kriznog staba, jer sve sto nije kontrolisano policijom, Srbin je konstatuje.

Kapiram da cu vec od vikenda da pocnem sa objasnjavanjem mojima da ne zovu ljude na slavu. Srecom, moji svakako zovu 5 ljudi ukupno, ali opet, ja ne bih ni to zvao. 

 

1500 na 5891. Jezivo. 

 

Za slave +1000.

 

Jbm mu mater, kolač, sveća, žito, roditelji i deca. I niko neće umreti da jedne godine bude tako. E sad to što nije slava ako nisi ispekao 10 prasića i stuko 50 flajki vina to je više odnos prema samoj slavi nego prema koroni.

 

Naravno, biće idiota neće meni Kon da zabrani da slavim Aranđelovdan, ja sam bre pod komunistima slavio ali se nadam da imaju pametniju decu koja će ih zaustaviti u tome. 

 

Za sebe lično znam da na slave ove godine ne idem. Kod matoraca za Sv.Nikolu ću da odem jer sam im već rekao i saglasili su se da nema tekti, stričeva i kumova. Malo se bunili ali ih sestra i ja urazumili. Jbg, kapiram da je tako najbolje.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Don Juan said:

Kako misliš nema zabrane kretanja? Imali su ograničeno ograničenje do 500 metara od svoje kuće. Sve je zatvoreno što nije nužno (bazeni, teretane, i slično). Zatvorene su škole, tek su sad krenuli sa obdaništima, zatvoren je bukvalno sav posao, sa strankama još ne smeju firme da rade. Izraelski premijer je najavio malo labaljenje mera, i rekao daje lockdown dao željene rezultate. Sa druge strane predviđaju da će neke mere ostati na snazi do februara 2021.

Taj protest od 100.000 ljudi ne znam gde se i kada održao. Bilo je protesta, ali u celoj zemlji i gotovo je sigurno cifra od 100.000 debelo preterana, i ja bih baš voleo da vidim izvor a da nije al džazira, i sve je to bilo još početkom oktobra.

 

Ali ti ideš od krajnosti do krajnosti. Prvo si pohvalio Izrael, i rekao da bi druge zemlje trebalo da se ugledaju na njih. Onda kada si shvatio da su bili u lockdown-u (i dalje su), onda si "izmislio" proteste od 100k u Jerusalimu, kao dokaz da, eto lockdown postoji, ali ga ljudi ne fermaju. I sada više ne treba da se druge zemlje ugledaju na Izrael, nego građani na građane Jerusalima, mada tog protesta ni od korova.

 

 

Ne idem u krajnost nego ti inputiras. Ja sam Izrael spomenuo kao primer zemlje koja je uspela brzo da prosiri kapacitete za lecenje, da je vojska uskocila, preuredila bolnice, ustupila lekare. Ne spominjem ih zbog lockdown-a. 

 

Govorim o merama koje su na snazi sada, ogranicenja su olaksana jednim delom i zbog protesta koji su bili svakodnevni. Naravno

vlast ce reci da je to zbog brojeva koji su pali, to je igra recima.

 

Vec sam potvrdio da svaki lockdown daje mere kratkorocno i brojevi se smanje, ali da dugorocno nije resenje i da nanose vise stete nego koristi.

 

Link to comment
Share on other sites

Meni je neverovatno frustrirajuca ova cela situacija. Zato sto, iz ociglednih razloga, ovaj krizni stab nas pravi na budale. Nama pricaju sve ostrije mere a kafici, klubovi i ostala sranja nikad opusteniji. Dirincenje svakog vikenda... mladi lepo odu, zaraze se, budu najvesce asiptotski pacijenti ali lepo raseju virus i tako svaki vikend. I onda izadje ona budala Kon i prica nam o nekakvim merama u nekom kritickom tonu. Pa majku vam nataknem, sto ne zatvorite te kladionice, kafane i klubove koje drze krimosi od kojih uzimate procenat, nego nama prdite o tome kako moramo da postujemo mere! Pa postujemo, ali dzaba kad neko ne postuje i napravi sranje.

 

I sta cemo sa granicama? Kod nas sve na izvolte, a kada je kod nas bilo sranje svi su nam udarali zabrane. Zasto mi ne zatvorimo granice?

 

Toliko je jasno ko je kriv za pogorsanje situacije, a ovamo nam mazu oci nekim glupostima. Osecam se kao oni sto se bore za cistiju zivotnu sredinu pa tamo grabuljaju obalu nekog mora nedelju dana a onda jedna fabrika isprdi u to more milion puta vece zagadjenje nego sto bi ovi oprali za 10 godina.

Edited by John Terry
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ras kass said:

 

Ne idem u krajnost nego ti inputiras. Ja sam Izrael spomenuo kao primer zemlje koja je uspela brzo da prosiri kapacitete za lecenje, da je vojska uskocila, preuredila bolnice, ustupila lekare. Ne spominjem ih zbog lockdown-a. 

 

Govorim o merama koje su na snazi sada, ogranicenja su olaksana jednim delom i zbog protesta koji su bili svakodnevni. Naravno

vlast ce reci da je to zbog brojeva koji su pali, to je igra recima.

 

Vec sam potvrdio da svaki lockdown daje mere kratkorocno i brojevi se smanje, ali da dugorocno nije resenje i da nanose vise stete nego koristi.

 

Dakle.

Quote

U Izraelu je odmah vojska priskocila, prosirila kapacitete  i ustupila svoje lekare. U Izraelu se situacija poboljsava. Ostale zemlje znaju samo da se zakljucaju izgleda, cast izuzecima.

Jasno je na šta misliš kada kažeš ostale zemllje i da tu ne uvrštaš Izrael gde se situacija poboljšala.

Quote

 

Govorim o merama koje su na snazi sada, ogranicenja su olaksana jednim delom i zbog protesta koji su bili svakodnevni. Naravno

vlast ce reci da je to zbog brojeva koji su pali, to je igra recima.

 

Stvarno bih voleo da vidim gde su bili ti svakodnevni protesti i kako su oni uticali na Izrael da olabavi sa lockdown-om, a to "olakšanje" se odnosi samo na neke stvari, ne na sve. Ja bih bio prijatno iznenađen da Izrael uradi nešto zbog protesta. Eto Palestinci protestvuju maltene svakodnevno već decenijama, pa nikom ništa. Ne deluje mi izraelska vlada da tako lako popušta pod pristiskom. A cifre su daleko bolje nego kada je uveden lock down, tako da....

 

Što se tiče lockdown-a, ja sam napisao da to treba da bude krajnje rešenje, i svakako da ne može da traje beskonačno, ali nažalost idemo opet ka tome. Ovde ne pričam o (samo o) Srbiji, nego veliki deo Evrope generalno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Pa ne baš za dva meseca, ali ovo vesele traje eto 8 meseci, za očekivati je da ljudi hoće svoj život nazad. Na našim poslovima, u našim profesijama da vučemo jedan nov problem 8 meseci nerešen šefovi bi bili toliko nezadovoljni da bi, recimo moja pozadina, odavno bila išutirana iz firme i zapomaganje:
"nov je problem, pojavio se iznenada, nemam znanja da ga rešim" ne bi pomoglo uopšte. 
Tako ljudi očekuju isto od nauke i struke.

 

Poredjujes neuporedivo i to me, kao zdravstvenog radnika, smeta.

 

U tvojoj struci, ako ide presporo, radis vise/duze ili zaposlis jos ljudi i radis u tri smene.

Kod rada sa prirodom/biologijom ne ide tako.

Vocar moze da da radi sa sto ljudi u tri smene, ali mu jabuka nece roditi cesce nego jednom godisnje.

 

Ist stvar je sa medicinom. Ako te boli glava i popijes aspirin, glavobolja nece proci nista brze ni da popijes 50 komada. Silom naprosto ne ide.

Ako je potreban neki period inkubacije i vreme za razvoj anti-tela, to se ne moze ubrzati.

Ti bi, izgleda, hteo da znas traje li imunitet 1 ili 10 godina - tek 9 meseci nakon pojave virusa...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...