Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

U Grčkoj Corona sve više eksplodira a time i ludilo države. Glavni državni tužilac je poslao cirkular da se oni, koji javno zagovaraju neposlušnost prema merama i posebno nenošenje maski, po hitnom postupku hapse i osuđuju. Kazna do godinu dana zatvora ili masna novčana kazna. Ima i snimaka kako panduri iznose čoveka koji nikako nije hteo da stavi masku u javnom saobraćaju iz autobusa i kako neki matorac prebija nekog klinca, koji u autobusu nije hteo da nosi masku. Juče je bilo 453 novozaraženih i 6 smrtnih slučajeva, što je za Grke nezamislivo. Danas se smanjilo na 346. Od toga 174 u regionu Attica i 184 u izbegličkom kampu na Lesbosu. Za Atticu idu 14 dana pooštrene mere (između ostalog, 40% zaposlenih treba da rade od kuće, oni, koji idu na posao, treba da idu u 3 faze, 7:00, 8:00, 9:00 (državne firme).  odnosno 4 (privatne firme) na posao, kako bi se smanjile gužve u saobraćaju,  starci smeju samo sa bliskom rodbinom da se viđaju, ...), a ako se kriva ne poravna, lockdown za Atticu (5 miliona ljudi) je ozbiljna opcija. Rado se širi (i na državnim medijima) ksenofobičan narativ, da i u Atini, koja je najgora, mnogo toga polazi od emigranata.

 

Grke valjda samo prevazilazi Indija, gde se mere batinama i štapovima uteruju. Već vidim karakteristične "žurke" na Sintagmi uz vatromet molotovljevih koktela i kišu kamenica po policiji.

 

A cela fora je u tome da im je za ove izazove zdravstveni sistem inferioran čak i u odnosu na naš pa će ga štititi merama, kojih bi se i Kon postideo. Poštujem što većinu ICU jedinica još uvek drže van Corone, kako od Corone ne bi indirektno stradali ostali teški bolesnici, ali od 32 milijarde, koliko im je za relief dala EU, su mogli nešto i u zdravstvo da ulože. Mrzi me da prepričavam, ali ko zna onaj stari vic o razgovoru između italijanskog ministra privrede i grčkog ministra privrede (hint: Most? Koji most?) znaće o čemu pričam.

Edited by Akiro
  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sunshine State said:

 

U Nemackoj te poteraju kuci ako si takav, da im ne zarazis po' tima....ali, u Nemackoj je bolovanje placeno 100 %, pa ti je bolje da se lecis kuci.

U Srbiji, koliko cujem, ne placa se 100 %, pa ljudi idu na posao da im se ne bi odbilo od crkavice koju primaju 😞

 

 

Ma kakvi. U Srbiji se ide na bolovanja na keca. Jer bolje da sedis kuci i primas 40k nego da radis za 60k.

 

Ali druga tema. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Najbolji prijatelj. Skupili se staro drustvo da skuvamo pasulj, i tako svi se mi izrukovali, a taj najbolji drug on nece rukovanje samo onako sa stisnutom pesnicom da se dodirnemo. Kasnije smo pricali, ok razmak je bio oko meta i po. ali posle on sa fotoaparatom i ja mu pokazivam opcije kako treba za dugacku ekspoziciju, a on na 20cm od mene gledamo u isti ekran od fotoaparata. I onda kad smo se razilazili on opet onako pozdravljanje pesnicom 😂

Kad mi slatkis od unuka uleti u stan pravo iz vrtica, nema te korone koja ce da me spreci da ga zagrlim a o golicanju, "vezivanju u cvor"* ili citanju stripa tete a tete - da ne pricam. Jednostavno, prvi put u zivotu mi je vazno da me neko pamti, da ostavim trag za secanje, da posejem neku semencicu neznosti koja ce mom unuku da traje dugo, dugo i da mu bude izvor snage potrebne za zivot. Dakle, u pitanju je misija koja pripada svim bakama i dekama ovog sveta i ne vidim ni jedan razlog zasto bih se odrekla toga.

* To je kad ga zagrlim tako da ne moze da mrdne ni nosicem i dobijem najsladji kikot ikad.....sam je smislio tu igru....

 

Edited by Pletilja
  • Like 4
  • Love 4
Link to comment
Share on other sites

Ja bih iz milion razloga voleo da se sve vrati u normalu, da sva deca istovremeno pohadjaju nastavu, da cas traje 45 minuta, da deca ne nose maske. U mojoj skoli svi i zivimo u nekoj maglovitoj i nejasnoj nadi da ce se to uskoro desiti. Medjitim, ja ne vidim kako mozemo da docekamo prolece bez jos jednog zatvaranja, i to me cini prilicno anksioznim. Svi delimo utisak kako je ovih mesec dana (bez obzira na cirkus koje je Ministarstvo ponovo diglo na visi nivo) delovalo lekovito na sve nas, kako smo jedva docekali da vidimo klince i kako su nam glave mnogo rasterecenije nego tokom online nastave. Trenutno postavljam ciljeve na srednji rok i nadam se da cemo do novembra sacuvati barem ovaj model nastave. Voleo bih da sredinom oktobra, kad budem ponovo radio evaluaciju, sebi kazem da se nadam da ce i u decembru biti tako. 

  • Like 4
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Klotzen said:

https://www.danas.rs/drustvo/epidemiolog-radovanovic-ne-moze-da-se-sakrije-koliko-je-ljudi-umrlo-od-korone/

 

Radovanović nastavlja o lažiranju brojeva umrlih. Par novih primera šta vlast radi.

Ovo što dr Radovanović priča je najverovatnije - istina. Što vlast dovodi u nezgodnu situaciju, da buduće mere, pa i ovaj teoretski lockdown građani, a i ja, odbijamo kao meru, pod svaku cenu, a braneći iluziju.

Inače ovaj neobjašnjivi outbreak u Fra, UK, ESP vidim porušio sve statističke modele i predviđanja, seirimo na Open data portalu Linux fondacije ovaj moj klan, istomišljenici 🙂

Link to comment
Share on other sites

Dok pohvale iz sveta zbog ”uspesne” strategije jos uvek pljuste, u Svedskoj se ponovo belezi rast broja zarazenih. Posto se od pre par nedelja podaci objavljuju samo od utorka do petka, jucerasnjih 1200 slucajeva za poslednja tri dana je poprilicno odjeknulo. Porast broja zarazenih je najizrazeniji u Stockholmu, zbog cega je regionalni ”ministar” zdravlja najavio mogucnost uvodjenja obaveznog sedmodnevnog karantina za sve za koje se utvrdi da su bili u kontaktu s nekim ko je zarazen, u svakom slucaju za clanove njegovog domacinstva. Ukoliko se to desi, bice to prvi put u swe od pocetka epidemije.

Do sada je jedina mera u smislu neke restrikcije, dakle ne samo preporuke, bila ogranicenje javnih okupljanja na 50 ljudi. Ta mera je i dalje na snazi. Na osnovu nje su otkazani koncerti, festivali i slicno, a zatvoreni su i zabavni parkovi i druga mesta gde ne moze da se drzi distanca.

Maske i dalje niko ne pominje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uopste nije sporan skok broja zarazenih, ali to nije jedina  relevantna brojka - vazan je i broj hospitalizovanih, onih na respiratoru i umrlih, a te su brojke u ovom drugom piku, u vecini zemalja, mnogo manje nego u prvom piku.

Prosto je neverovatno da jedan virus, prilikom "prolaska kroz populaciju" ne oslabi bas nimalo, tako da da 1000 zarazenih danas nije isto kao i 1000 zarazenih proletos. I bilo bi strasno ako jeste, jer ipak smo ponesto naucili o virusu, terapiji, etc. od onomad

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pratim ceske brojeve, posebno broj ozbiljnih slucajeva/umrlih, vec dve nedelje gaze preko hiljadu zarazenih dnevno (za vikend bude manje ali vidi se trend), ali taj skok se slabije/sporije vidi na broju ozbiljnih slucajeva, razmisljam kakve li su bile nase stvarne brojke krajem juna i pocetkom jula :smiley33:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Uopste nije sporan skok broja zarazenih, ali to nije jedina  relevantna brojka - vazan je i broj hospitalizovanih, onih na respiratoru i umrlih, a te su brojke u ovom drugom piku, u vecini zemalja, mnogo manje nego u prvom piku.

Prosto je neverovatno da jedan virus, prilikom "prolaska kroz populaciju" ne oslabi bas nimalo, tako da da 1000 zarazenih danas nije isto kao i 1000 zarazenih proletos. I bilo bi strasno ako jeste, jer ipak smo ponesto naucili o virusu, terapiji, etc. od onomad

 

Pa to je govorio i nemacki epidemiog Streck aka maneken, samo sto je spominjao i onu zabranjenu rec herd immunity, Ili je virus oslabio ili se vise zarazavaju  mladji, a verovatno je i jedno i drugo.

 

Izgleda da je kod ovog virusa najveci problem razlicitost misljenja, sada je mainstream trvditi da nas ceka uzasan scenario. I da, nije pozeljno govoriti da je smrtnost sada dosta manja. 

 

I Usa ima pad brojki zadnjih dana, sto je i ocekivano jer je tamo virus kroz dobar deo nacije vec proleteo. Sa tim u vezi, ne razumem misljenje Faucija i ekipe da bi herd immunity ostavio 2 miliona mrtvih. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja trenutno ni ne pricam o onom sta ce biti/sta bi moglo biti (ko to, uostalom, i zna, kod ovog novelty virusa?), ja samo gledam trenutnu situaciju i uporedjujem s onom od proletos....i u vecini drzava nije ni blizu dramaticna kao onda. Sta je tome razlog, mozemo samo da nagadjamo i pretpostavljamo, i da se nadamo da ce situacija, kako vreme bude odmicalo, biti sve povoljnija, uz sto manji broj umrlih.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

Sta je tome razlog su tome razlozi, mozemo samo da nagadjamo i pretpostavljamo, i da se nadamo da ce situacija, kako vreme bude odmicalo, biti sve povoljnija, uz sto manji broj umrlih.

Malo sam te ispravila, ali mislim da se slazemo da nista ovde nije monokauzalno a ni lineralno, posebno da se sad donose definitivni sudovi i ocene.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sta na ovo da kazem?

 

Sad sam videla tatu jedne poznanice, covek inace kao od brda odvaljen bio, sad hoda sa onom setalicom i ima kila kao ja, otprilike. 😞

U februaru ustanovili probleme sa zuci i od tad, bezuspesno, ceka na operaciju....u medjuvremenu nestala trecina coveka, sad ne verujem ni da bi smeli da ga operisu. Ako umre (a ne lici da ce bas potrajati dugo) bice (ko zna koja) indirektna zrtva korone i naseg medicinskog sistema, koji je (bar u nasem gradu) sve podredio lecenju CoVid pacijenata.

Bratova kuma je anesteziolog u toj bolnici i kaze da je u nasem gradu, za ovih 6 meseci, zvanicno od korone umrlo 2 ljudi. Koliko ih je umrlo ZBOG korone, God knows 😞

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

za @wwww 

Evo bas sam sad dva dana isao do grada ovde i svi postuju mere, u zatvorenom ljudi nose maske.

postuju mere, da se pitam kako to da je sad ovaj region u crvenom.

Juce i danas sam citala neke stvari vezano za tenis i testiranje (pred RG i u Hamburgu). Ako je verovati nekom Francuskom doktoru, koji je zaduzen za testiranje igraca, u Francuskoj se ljudima bas onako posteno gurne onaj stapic u grlo i cacka dok se nesto ne zakaci (za razliku od npr. protokola u NY). U pozitivne rezultate se racunaju i oni kod ljudi koji su vec ranije prelezali covid-19 (pre koji mesec), ali jos uvek imaju neke tragove RNA virusa (koji je odavno mrtav).

 

Mozda je to objasnjenje (ili deo) za taj skok u broju pozitivnih, a koji ti ne mozes da pridruzis nekom neadekvatnom (neodgovornom) ponasanju ljudi.

 

A ima i to da su Francuzi prisniji u medjuljudskim kontaktima od Nemaca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

Uopste nije sporan skok broja zarazenih, ali to nije jedina  relevantna brojka - vazan je i broj hospitalizovanih, onih na respiratoru i umrlih, a te su brojke u ovom drugom piku, u vecini zemalja, mnogo manje nego u prvom piku.

Prosto je neverovatno da jedan virus, prilikom "prolaska kroz populaciju" ne oslabi bas nimalo, tako da da 1000 zarazenih danas nije isto kao i 1000 zarazenih proletos. I bilo bi strasno ako jeste, jer ipak smo ponesto naucili o virusu, terapiji, etc. od onomad

 

It cannot be said more clearly than in the current RKI situation report: "The proportion of deceased among all laboratory-confirmed COVID-19 cases is currently below 1%. This means that, in comparison to the highest value of 7% in the 16th week of 2020 ,  it is significantly reduced. There are

mainly two reasons: firstly, younger people are currently getting sick and secondly, testing is being carried out more widely. The latter means that milder cases are also recognized. It is unlikely that the virus has changed and become less dangerous. If

more and more elderly people are infected again, more serious cases and deaths will occur again. The only way to avoid serious illness and death is by reducing the spread of SARS-COV-2.

 

evo kako se broj zarazenih najpre povecao medju mladjom populacijom (kod koje je smrtnost zanemarljiva) i kako se postepeno siri ka starijima (kod kojih je smrtnost veca):

 

ovakve informacije postoje za vise gradova/oblasti sto po Francuskoj (da sam ja videla) sto u Nemackoj (u izvestajima RKI).

 

 

ovo je francuski profa ( Professor in Computer Science iz Mulhouse-a, sto je na tromedji Francuske, Nemacke i Svajcarske ), koji je radio mnogo ovakvih analiza za Francusku, pa malo prodjite kroz njegove twitove:

 

https://twitter.com/gforestier/with_replies

 

 

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

evo vam i slicna slicica za Nemacku:

 

A representation of the absolute values of the #COVID19 Infections in one #Heatmap to week 38 about the age groups can be seen here In my opinion, we are currently seeing a widening of the age group distribution, especially towards the older age groups.

 

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

"If you say that something is unlikely to happen or unlikely to be true, you believe that it will not happen or that it is not true, although you are not completely sure."

on je covek naucnik i nece da iznosi tvrdnje za koje nema cvrste dokaze (a za cvrste dokaze mu treba malo vise inficiranih i mrtvih u odgovarajucim starosnim grupama - treba li da sad namerno pozarazava starije da bi dokazao da je virus isto opasan?)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, wwww said:

evo vam i slicna slicica za Nemacku:

 

A representation of the absolute values of the #COVID19 Infections in one #Heatmap to week 38 about the age groups can be seen here In my opinion, we are currently seeing a widening of the age group distribution, especially towards the older age groups.

 

on je covek naucnik i nece da iznosi tvrdnje za koje nema cvrste dokaze (a za cvrste dokaze mu treba malo vise inficiranih i mrtvih u odgovarajucim starosnim grupama - treba li da sad namerno pozarazava starije da bi dokazao da je virus isto opasan?)

 

Nema potrebe da ubujamo vise ljudi nego sto virus ubija, ali ne treba ni sve cinjenice prihvatati kao aksiome, a neki upisi ovde su otprilike."Ovaj "nas" zna vise od tog "vaseg" i sve sto on kaze je tacno" "

 

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...