Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 hours ago, vilhelmina said:


Ovaj tekst je na nivou onog kad neko dodje u Beograd na dva dana, od cega noc provede na splavovima, i onda se odusevi kako se u Srbiji odlicno zivi, svi se zabavljaju, veseli, opusteni...

.....

A kad vec prikazuje krivulje broja obolelih, trebalo bi citaoce da uputi i u to o kolikim apsolutnim brojevima se tu radi, u odnosu na koliki broj stanovnika. 

Kakve to veze ima, on i poredi vidljive razlike, i ne na splavovima, nego medju obicnim ljudima na ulici. Poenta texta nije u tome, nego u posledicama gde mislim da je lepo pomenuo smrtnost na 100k i uporedio i one koji su prosli bolje i one koji su prosli gore. To je lagana prica o utiscima obicnog coveka, ne naucno istrazivanje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

izgleda da su počele da se nose maske, drži se distanca, ne okupljaju se, mladi se ne druže 🙂

 

A iza ćoška početak škole 😁 U Stradiji situacija "pobedili smo po drugi put", rade škole, fakulteti, bioskopi, pozorišta, kafane, kadonobešederbi da pustimo i navijače na tribine, na milina...

Moj matori mnogo voli da citira jednu rečenicu Kočićevog Davida Štrpca, pa da je ovde iskoristim i ja.

"Dobre ove naše države, krst joj ljubim."

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Kakve to veze ima, on i poredi vidljive razlike, i ne na splavovima, nego medju obicnim ljudima na ulici. Poenta texta nije u tome, nego u posledicama gde mislim da je lepo pomenuo smrtnost na 100k i uporedio i one koji su prosli bolje i one koji su prosli gore. To je lagana prica o utiscima obicnog coveka, ne naucno istrazivanje.


Naravno da ima veze. Covek je dosao kao turista u Stockholm i video ljude kakve bi video bilo gde drugde, samo bez maski. Mozda je negde sreo i mene, i sigurno nisam bila namrgodjena. Cisto sumnjam da i po drugim svetskim metropolama ljudi jure okolo izbezumljeni i sikcu jedni na druge. Ali koliko su ljudi ovde zaista zabrinuti, to ja sigurno znam bolje od njega. A zabrinuti su svakim danom sve vise jer dnevni broj novoobolelih ne silazi ispod 250. I umire se i dalje, iako ne onoliko koliko u pocetku. Ipak, polako ali sigurno i po tome stizemo Italiju, UK i Spaniju. Belgija je vec daleko ispred svih pomenutih, ali ona je posebna prica. Po broju obolelih na milion ljudi, od evropskih zemalja, samo je jos Spanija ispred, ali i to ce se uskoro promeniti. I sve to u Svedskoj, koja od svih pomenutih ima daleeeeko najmanju gustinu naseljenosti i daleeeko najvecu kvadraturu stambenog prostora po glavi stanovnika. Neki kazu da ima i superioran zdravstveni sistem, javni prevoz i jos kojesta sto cini opsti zivotni standard. A ipak ovako porazavajuci rezultati u vezi korone.

Ljudi su ovde pismeni i znaju da saberu dva i dva. To sto se neki turista u kratkotrajnoj poseti tako raspilavi, to nam ovde ne znaci mnogo. Vecina ljudi jeste ozbiljno zabrinuta i nalazi neke svoje strategije da se zastiti, kad je vec glavni drzavni epidemiolog resio da nas sve pusti niz vodu.
Jedna je stvar biti turista, a nesto sasvim drugo deliti svakodnevicu s tim istim ljudima. Osim toga, vidim da je uz clanak zakacio i neke ekonomske pokazatelje. U svemu Svedska bolja od UK, samo joj nezaposlenost onoliko veca. To me neodoljivo podseca na ono kad se Vucic razbacuje stopama rasta, a ljudi znaju u kakvom su cabru. Evo dole za ilustraciju (podaci su iz juna, a sada moze da bude samo gore, nikako bolje). Da vidimo gde je Svedska po nezaposlenosti u odnosu na ostatak EU. Nemoj mi samo reci da to nema veze s covidom:

 

940-A3-B33-CD0-F-493-D-ADB9-76-D26-B78-A

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, vilhelmina said:


Naravno da ima veze. Covek je dosao kao turista u Stockholm i video ljude kakve bi video bilo gde drugde, samo bez maski. Mozda je negde sreo i mene, i sigurno nisam bila namrgodjena. Cisto sumnjam da i po drugim svetskim metropolama ljudi jure okolo izbezumljeni i sikcu jedni na druge. Ali koliko su ljudi ovde zaista zabrinuti, to ja sigurno znam bolje od njega. A zabrinuti su svakim danom sve vise jer dnevni broj novoobolelih ne silazi ispod 250. I umire se i dalje, iako ne onoliko koliko u pocetku. Ipak, polako ali sigurno i po tome stizemo Italiju, UK i Spaniju. Belgija je vec daleko ispred svih pomenutih, ali ona je posebna prica. Po broju obolelih na milion ljudi, od evropskih zemalja, samo je jos Spanija ispred, ali i to ce se uskoro promeniti. I sve to u Svedskoj, koja od svih pomenutih ima daleeeeko najmanju gustinu naseljenosti i daleeeko najvecu kvadraturu stambenog prostora po glavi stanovnika. Neki kazu da ima i superioran zdravstveni sistem, javni prevoz i jos kojesta sto cini opsti zivotni standard. A ipak ovako porazavajuci rezultati u vezi korone.

Pa dobro, stize one koji su svi imali jak lockdown, ja bi rekla da je to dobar rezultat bez lockdowna.

A koliko su ljudi zabrinuti je vec neki subjektivan osecaj, posto ja znam ovde ljude koji su jako zabrinuti, one koji su onako izmedju i one koji misle da je sve ok. Kolicina zabrinutosti je nemerljiva kategorija. Medjutim postoji razlika cini mi se tamo gde su ljudi naplaseni kako cemo svi poumirati, i tamo gde je (kao u Svedskoj) receno "to je sto je, moramo da prodjemo ovo, bez panike".

 

Vec sam rekla da gustina naseljenosti moze biti vazan faktor.

 

4 minutes ago, vilhelmina said:

U svemu Svedska bolja od UK, samo joj nezaposlenost onoliko veca. To me neodoljivo podseca na ono kad se Vucic razbacuje stopama rasta, a ljudi znaju u kakvom su cabru. Evo dole za ilustraciju (podaci su iz juna, a sada moze da bude samo gore, nikako bolje). Da vidimo gde je Svedska po nezaposlenosti u odnosu na ostatak EU. Nemoj mi samo reci da to nema veze s covidom:

 

 

 

To ne bih mogla da komentarisem jer ne znam kako je Svedska stajala u odnosu na ostale pre pandemije. Znam da u USA definitivno ima veze sa lockdownom, i da nezaposlenost ne bi bila bas tolika da mere nisu bile drakonske.

Ne mozemo reci da pandemija nije imala nikakav uticaj na Svedsku, naravno da jeste, niko danas nije ostrvo pa da funkcionise nezavisno od ostatka sveta.

 

Vidi, ono sto trenutno stanje pokazuje je da lockdown nije zaustavio virus, samo odlozio neminovno po broju obolelih, i veoma moguce smanjio broj umrlih (kako gde) u onom prvom naletu kad niko nije znao kako da tretira obolele, i respiratori da ili ne, i koji lekovi pomazu......Medjutim sa druge strane je unistio ekonomije, postao opasnost po zdravlje svih onih u lockdownu na sve moguce druge nacine koje sam ja i pre pominjala, unistio ogromne poslodavce ....

U stvari jos ni ne znamo sve posledice.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Angelia said:

 

To ne bih mogla da komentarisem jer ne znam kako je Svedska stajala u odnosu na ostale pre pandemije. Znam da u USA definitivno ima veze sa lockdownom, i da nezaposlenost ne bi bila bas tolika da mere nisu bile drakonske.

 


Nije tesko izguglati koliku je nezaposlenost Svedska imala pre korone. Ali da te postedim guglanja, imala je 6,7% u junu 2019, prosecno u 2019-oj 6,8%. Sada je na 9,7%, sto znaci da je od svih eu zemalja imala najveci rast nezaposlenosti u vezi s pandemijom. Tesko bi se moglo reci da je neuvodjenjem lockdowna i ostalih mera sacuvala ekonomiju, zar ne?
 

Znaci, ni imuniteta krda, ni spasene ekonomije (naprotiv!), a obolelih i mrtvih onoliko. Sta jos treba da bi se shvatilo da nisu lockdown i ostale mere to sto unistava ekonomiju i stvara druge probleme, vec da je problem pandemija sama po sebi? I sta jos treba da se desi da bi postalo jasno koliko je svedski eksperiment promasen i na svaki nacin duboko pogresan, pa i nehuman?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, vilhelmina said:


Nije tesko izguglati koliku je nezaposlenost Svedska imala pre korone. Ali da te postedim guglanja, imala je 6,7% u junu 2019, prosecno u 2019-oj 6,8%. Sada je na 9,7%, sto znaci da je od svih eu zemalja imala najveci rast nezaposlenosti u vezi s pandemijom. Tesko bi se moglo reci da je neuvodjenjem lockdowna i ostalih mera sacuvala ekonomiju, zar ne?
 

Znaci, ni imuniteta krda, ni spasene ekonomije (naprotiv!), a obolelih i mrtvih onoliko. Sta jos treba da bi se shvatilo da nisu lockdown i ostale mere to sto unistava ekonomiju i stvara druge probleme, vec da je problem pandemija sama po sebi? I sta jos treba da se desi da bi postalo jasno koliko je svedski eksperiment promasen i na svaki nacin duboko pogresan, pa i nehuman?

Cekaj a ostali ekonomski pokazatelji koje je covek naveo, ne mozemo samo nezaposlenost gledati kao parametar da li je lockdown uspesan ili ne.

Mozda je nezaposlenost posledica specificnih zakona o radu, pod uticajem pandemije, recimo ja znam koliko je tesko otpustiti radnika u UK po zakonu. Tako da njihova nezaposlenost nije tako brzo porasla u pandemiji, vec ce reagovati na duze staze, dok je kod nas vecina otpustena u prva 3 meseca.

 

izvini nemam vremena da guglam.

 

Ne bi isla toliko daleko da kazem da je ijedna reakcija na pandemiju nehumana. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

I sta jos treba da se desi da bi postalo jasno koliko je svedski eksperiment promasen i na svaki nacin duboko pogresan, pa i nehuman?

 Hajde malo da pažljivije razmotrimo, valja biti kritičan, razumem. Ono što ja vidim da, mnoge kolege Tegnelove baš dolaze na ono što smo zvali od početka "Švedski model" Mogu da citiram Kona ili Beroša danas, koji jasno i nedvosmisleno kažu, kao da su se dogovorali:
" neće biti  zatvaranja, ekonomija to ne bi izdržala, moramo da naučimo da živimo sa virusom"

Verovatno lockdown, onda ipak ima neke veze sa ekonomijom, ne bi oni džaba tako pričali, a sa druge strane, treba priznati da policijski čas frustrira ljude na jedan poseban način, majkemi napisaću na kraju knjigu o tome.  Znam da je teško zamislivo, ali mora da bude nečeg u toj frustraciji koju vi makar u SWE niste morali da iskusite.

Ono što kod epidemijske krive u SWE možemo da naučimo je par činjenica:

1. bez ikakvih mera, epidemijska kriva izuzetno liči na epidemijske krive sa merama
2. ekonomija je stvar spojenih sudova

3. danas svi dolaze na Tegnelovu strategiju ali to je izgleda naknadna pamet

 

Svi epidemiolozi danas u Evropi predviđaju da više neće biti lockdown, makar ne na državnom nivou, valjda je to mala Tegnelova pobeda. 

Pitanje je koliko će uopšte i ove i ovakve mere da se održe, ali o tom potom, dajmo školama šansu da dokažu da sam pesimista bez razloga.

Edited by urosg3
typo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Usain Bolt in quarantine after taking Covid-19 test following birthday party

https://www.theguardian.com/sport/2020/aug/24/usain-bolt-takes-to-quarantine-over-covid-19-fears-after-celebrating-birthday

Antonio Banderas reveals he has coronavirus on 60th birthday

https://www.theguardian.com/film/2020/aug/10/antonio-banderas-reveals-he-has-coronavirus-on-60th-birthday

 

 

kod nas danas policija kontrolisala nosenje maski u javnom prevozu (i na zeleznickim/autobuskim stanicama je obavezno nosenje maski) i naplacivali kazne od 150EUR onima koji nisu nosili maske (izuzetak par hronicnih bolesnika).

 

jedna ministarka predlozila obavezno nosenje maski na radnom mestu (svih). za sada je to saroliko regulisano: gde postoji mogucnost distanciranja obicno nije uvodjeno. sindikati se bune. u sustini, postoje radna mesta gde to nije neophodno jer je odstojanje dovoljno veliko a i zapremina vazduha. na drugim mestima (pekare, kod pecnica) je to prilicno otezavajuci faktor.

 

takodje se razmatra da se ujednace mere po pokrajinama: sad je recimo u NRW dozvoljeno privatno slavlje do 150 ljudi (i to su vrlo cesto zarista), u nekim pokrajinama je to max. 50 (ili 30) ljudi, a u Brandenburgu cak i do 1000!

 

za sada nema vecih problema u skolama i vrticima (maske obavezne u skolama)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Verovatno lockdown, onda ipak ima neke veze sa ekonomijom, ne bi oni džaba tako pričali, a sa druge strane, treba priznati da policijski čas frustrira ljude na jedan poseban način, majkemi napisaću na kraju knjigu o tome.  Znam da je teško zamislivo, ali mora da bude nečeg u toj frustraciji koju vi makar u SWE niste morali da iskusite.

Inace, kao neko ko je skoro 3 meseca bio u lockdownu, bez policijskog casa, ali u totalnom lockdownu, tacno znam koliko mi je mentalno bilo lakse kad su poceli otvaranje. ne da se ja nesto znacajno ponasam drugacije, znaci nema restorani (to za sada i samo radi napolju), nikakvi klubovi (ne rade), nema koncerata, nema bioskopa.....ali barem nesto radi. i mogu da odem kod frizera, mogu i da udjem u neku prodavnicu da razgledam....

Ono u lockdownu kad smo mogli samo do supermarketa, izadjes jednom nedeljno do prodavnice i osecas se ko W. Smith u I am Legend.

 

Tesko da u Svedskoj to mogu razumeti, kad im nijednog trenutka nije bilo nametnuto

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

 Hajde malo da pažljivije razmotrimo, valja biti kritičan, razumem. Ono što ja vidim da, mnoge kolege Tegnelove baš dolaze na ono što smo zvali od početka "Švedski model" Mogu da citiram Kona ili Beroša danas, koji jasno i nedvosmisleno kažu, kao da su se dogovorali:
" neće biti zatvranaja, ekonomija to ne bi izdržala, moramo da naučimo da živimo sa virusom"

 

Pa razmotri pazljivije 😀
Ako neko kaze da sada, pola godine nakon pocetka pandemije, lockdown vise nema svrhe i postaje kontraproduktivan, time NIJE rekao da ga nikad nije trebalo uvoditi i da je bilo bolje pustiti onolike ljude da se razbole i umru pre vremena, kao sto se to desilo ovde u Svedskoj.

 

1 hour ago, urosg3 said:


Verovatno lockdown, onda ipak ima neke veze sa ekonomijom, ne bi oni džaba tako pričali, a sa druge strane, treba priznati da policijski čas frustrira ljude na jedan poseban način, majkemi napisaću na kraju knjigu o tome.  Znam da je teško zamislivo, ali mora da bude nečeg u toj frustraciji koju vi makar u SWE niste morali da iskusite.

 

Kako bre nismo iskusili frustraciju, o cemu ti pricas? Da li stvarno mislis da mi ovde zivimo kao da se nista ne dogadja? Imali smo dana sa preko 1800 novozarazenih i vise od 100 mrtvih. U samo jednom danu i na jedva 10 miliona stanovnika! A onaj ti kaze da je to sve u redu, nema razloga za brigu. Mislim, pricaj mi jos malo o frustraciji.
 

1 hour ago, urosg3 said:


Ono što kod epidemijske krive u SWE možemo da naučimo je par činjenica:

1. bez ikakvih mera, epidemijska kriva izuzetno liči na epidemijske krive sa merama
2. ekonomija je stvar spojenih sudova

3. danas svi dolaze na Tegnelovu strategiju ali to je izgleda naknadna pamet

 

1. Sta da ti kazem, i prosecna svedska plata izuzetno lici na prosecnu srpsku; samo ima jednu nulu vise. E tako isto i s epidemijskim krivama, nije da ne lice, samo se nalaze na razlicitim mestima u koordinatnom sistemu.

2. Ma nemoj mi reci 😀. Pa sto su onda onoliki pomrli u Svedskoj, kad bi efekat na ekonomiju bio isti i da su poziveli?

3. Vidi pocetak mog posta. Nije isto sada i na pocetku epidemije, dok je smrtnost bila znatno veca. 
 

1 hour ago, urosg3 said:

 

Svi epidemiolozi danas u Evropi predviđaju da više neće biti lockdown, makar ne na državnom nivou, valjda je to mala Tegnelova pobeda. 

 

Jos jednom, treci put. Kakva crna pobeda? Oni kazu da VISE nece biti lockdowna, ne da nikad nije trebalo da ga bude.

Osim ako cemo da se pravimo blesavi.

 

 

1 hour ago, urosg3 said:
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

 Hajde malo da pažljivije razmotrimo, valja biti kritičan, razumem. Ono što ja vidim da, mnoge kolege Tegnelove baš dolaze na ono što smo zvali od početka "Švedski model" Mogu da citiram Kona ili Beroša danas, koji jasno i nedvosmisleno kažu, kao da su se dogovorali:
" neće biti zatvranaja, ekonomija to ne bi izdržala, moramo da naučimo da živimo sa virusom"

Verovatno lockdown, onda ipak ima neke veze sa ekonomijom, ne bi oni džaba tako pričali, a sa druge strane, treba priznati da policijski čas frustrira ljude na jedan poseban način, majkemi napisaću na kraju knjigu o tome.  Znam da je teško zamislivo, ali mora da bude nečeg u toj frustraciji koju vi makar u SWE niste morali da iskusite.

Ono što kod epidemijske krive u SWE možemo da naučimo je par činjenica:

1. bez ikakvih mera, epidemijska kriva izuzetno liči na epidemijske krive sa merama
2. ekonomija je stvar spojenih sudova

3. danas svi dolaze na Tegnelovu strategiju ali to je izgleda naknadna pamet

 

Svi epidemiolozi danas u Evropi predviđaju da više neće biti lockdown, makar ne na državnom nivou, valjda je to mala Tegnelova pobeda. 

Pitanje je koliko će uopšte i ove i ovakve mere da se održe, ali o tom potom, dajmo školama šansu da dokažu da sam pesimista bez razloga.

Ajde neke stvari da pokušam još jednom da razjasnim.

1. Lockdown je krajnja mera i ona je bila neophodna za mnoge Evropske zemlje u prvom talasu pandemije, pošto se virus kao požar proširio po Evropi i počeo da seje smrt. Evropa, a ni zemlje van kontinenta nisu bile spremne za odgovor - nedostatak zaštitnih sredstava, manjak kapaciteta u bolnicama, nepoznat virus i način lečenja, visoka stopa smrtnosti, i tako dalje i tako dalje

2. Po završetku prvog talasa, stanje se popravilo i stekli su se uslovi da dođe do postepenog otvaranja i popuštanja mera ( ovde ne pričam o Srbiji nego o većini zemalja u Evropi).

3. Da bi se sprečilo da kriva ode gore ili da naglo ode gore, preduzimaju se preventivne mere - ograničenje okipljanja, dezinfekcija, maske, edukacija

4. Pod 2 i 3 jeci zbog činjenice da virus nije pokazao svoj puni kapacitet i potrebno je sačuvati resurse i pripremati se za najgori scenario koji može da se desi od sredine septembra pa do srediine oktobra, a naročito po pojavi sezonskog gripa. Naravno zavisiće i od tipa virusa koji dolazi, ali vrlo je verovatno da će opet tzv. "svinjski grip" biti među najzastupljenijima.

5. Pod 2,3 i 4 je iz činjenice da i ako, za sada, ima dovoljno zaštitnih sredstava, broj medicinskih radnika je ograničen. Veliki broj lekara je angažovan za kovid i može doći do sloma medicinskog sistema, aki udar bude veliki,a to može lako da se desi.

6. Čak i ako bude dovoljno radnika za covid. Neće biti dovoljno ni lekara ni kapaciteta za prijem ostalih bolesnika koji zahtevaju stalni nadzor, što opet može da prozvede katastrofu.

7. Sve krive su iste kada ih gledaš bez čitanja i razumevanja. Da bi razumeo krivu moraš da razumeš i koje podatke gledaš i sa čime upoređuješ, a plašim se da to ne radiš - npr. 100 u Srbiji nije isto što i u 100 u Rusiji, Kini, Japanu, USA, Brazilu.....

Još čekam naučno otkriće koje si najavio vezano za nošenje maski.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vilhelmina said:

 

Pa razmotri pazljivije 😀
Ako neko kaze da sada, pola godine nakon pocetka pandemije, lockdown vise nema svrhe i postaje kontraproduktivan, time NIJE rekao da ga nikad nije trebalo uvoditi i da je bilo bolje pustiti onolike ljude da se razbole i umru pre vremena, kao sto se to desilo ovde u Svedskoj.

Pokušaću. Baš se trudim evo gledam na worldometers kako broj umrlih pada, baš u SWE. Iako nije bilo lock down. Pa se mislim, gde to grešim? 

 

4 minutes ago, vilhelmina said:

Kako bre nismo iskusili frustraciju, o cemu ti pricas? Da li stvarno mislis da mi ovde zivimo kao da se nista ne dogadja? Imali smo dana sa preko 1800 novozarazenih i vise od 100 mrtvih. U samo jednom danu i na jedva 10 miliona stanovnika! A onaj ti kaze da je to sve u redu, nema razloga za brigu. Mislim, pricaj mi jos malo o frustraciji.

Žao mi što ne razumeš da pišemo o dve različite frustracije. Mislim da ova vrste frustracije o kojoj pišem, gde te rođena država očigledno smatra za retardiranog pa ti propisuje kad i kako možeš da se krećeš, je ta frustracija o kojoj ja pišem, a koju, verovatno moraš da iskusiš da je razumeš. Ovo je druga vrsta frustracije, ona nam je zajednička. Kako se ko nosi sa frustracijom oko prerano umrlih, je malčice lična čak i za forum u kojem sam kao kod kuće, ali pokušavam da racionalizujem sebe, pa da ne pišem o tome, izgleda bezuspešno.

 

 

9 minutes ago, vilhelmina said:

Jos jednom, treci put. Kakva crna pobeda? Oni kazu da VISE nece biti lockdowna, ne da nikad nije trebalo da ga bude.

Osim ako cemo da se pravimo blesavi.


Ovde ću tri puta da udahnem pa da otkucam.

 

1.
2.
3.

Dobro. Ja to ne mogu tako, nisam to ja, policijski čas mi nije mera, izvini ne mogu. 
 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

 

Tesko da u Svedskoj to mogu razumeti, kad im nijednog trenutka nije bilo nametnuto


Cisto da ne bude zabune. U Svedskoj je maksimalan broj ucesnika javnih okupljanja 50 osoba. Znaci nema pozorista, bioskopa, klubova, koncerata, festivala, zabavnih parkova, sajmova, takmicenja s publikom...

U javnom prevozu mozemo da se guramo do mile volje. I u restorane i kod frizera isto mozemo, i mogli smo sve vreme, i to bez maske. Ali ako neko kaze da je to vredno onoliko zarazenih i mrtvih, onda stvarno moram da se zapitam sta s tom osobom nije u redu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Don Juan said:

Ajde neke stvari da pokušam još jednom da razjasnim.

 

2. Po završetku prvog talasa, stanje se popravilo i stekli su se uslovi da dođe do postepenog otvaranja i popuštanja mera

A taj završetak je:
1. zahvaljujući lockdown
2. prirodno

U odgovoru na to pitanje krije se i teza. 

p.s. nije naučno nego statističko. 

6 minutes ago, vilhelmina said:


Cisto da ne bude zabune. U Svedskoj je maksimalan broj ucesnika javnih okupljanja 50 osoba. Znaci nema pozorista, bioskopa, klubova, koncerata, festivala, zabavnih parkova, sajmova, takmicenja s publikom...

U javnom prevozu mozemo da se guramo do mile volje. I u restorane i kod frizera isto mozemo, i mogli smo sve vreme, i to bez maske. Ali ako neko kaze da je to vredno onoliko zarazenih i mrtvih, onda stvarno moram da se zapitam sta s tom osobom nije u redu.

pa vidi ne ide to tako uzrok - posledica.

Dakle ne postoji nesumnjivo da ako odeš kod brice tokom pandemije neko mora da umre, pa majkumu. Ili ako uđeš u metro isto neko mora da umre. I ti naprosto zabraniš brice i metro i svi živi.
Pa nije tako jednostavno. Ti znaš, ja znam, svi znamo da nije tako jednostavno.
p.s

izvini za edit, nije pristojno:

Možda je SWE krajnost na jednu stranu, ali ovde smo živeli krajnost na drugu stranu. A ljudi iz krajnosti umeju da budu ostrašćeni.
 

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Don Juan said:

 

7. Sve krive su iste kada ih gledaš bez čitanja i razumevanja. Da bi razumeo krivu moraš da razumeš i koje podatke gledaš i sa čime upoređuješ, a plašim se da to ne radiš - npr. 100 u Srbiji nije isto što i u 100 u Rusiji, Kini, Japanu, USA, Brazilu.....

Još čekam naučno otkriće koje si najavio vezano za nošenje maski.

 

izvini i ti za edit 🙂

Vidi, od kad se blockchain tehnologija pojavila i kriptovalute, mislim da je prvo predavanje, ako ne baš prvo onda u prva tri sigurno u Srbiji bilo moje. Stvarno misliš da mi je statiski terra incognita?

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vilhelmina said:


Cisto da ne bude zabune. U Svedskoj je maksimalan broj ucesnika javnih okupljanja 50 osoba. Znaci nema pozorista, bioskopa, klubova, koncerata, festivala, zabavnih parkova, sajmova, takmicenja s publikom...

U javnom prevozu mozemo da se guramo do mile volje. I u restorane i kod frizera isto mozemo, i mogli smo sve vreme, i to bez maske. Ali ako neko kaze da je to vredno onoliko zarazenih i mrtvih, onda stvarno moram da se zapitam sta s tom osobom nije u redu.

Bold 1: Pa? To se mnogo ne razlikuje od toga kako ja zivim od sredine Jula, nakon 3 meseca - veruj mi na rec da se meni vase mere dopadaju

Bold 2: Na osnovu cega zakljucujes da li je ili nije vredno? Eto mi u PA koji imamo nesto vise stanovnika nego SWE i imamo centralnu PA gde ima vise konja i krava nego ljudi i samo dva velika grada....imamo vise mrtvih po milionu stanovnika nego SWE i imamo vise zarazenih.... Ako mi neko kaze da je vredelo 3 meseca da poludimo, da se ljudi ubijaju, i umiru, unistenje ekonomije....da bi rezultat bio gori nego u SWE, ja stvarno moram da se zapitam sta ta osoba uporedjuje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:


Dobro. Ja to ne mogu tako, nisam to ja, policijski čas mi nije mera, izvini ne mogu. 
 


Nije ni meni, daleko od toga da se za tako nesto zalazem. Medjutim, osim Srbije, ne znam nijednu zemlju koja ga je imala. Vecina zemalja lockdownom naziva razlicite vrste restrikcija, ali one nisu iste u svim zemljama. U prethodnom postu sam nabrojala cega sve nema u Svedskoj. Dodaj tome srednje skole i fakultete (osnovne rade, mada dosta dece ne dolazi) i to je prilicno slicno restrikcijama u drugim zemljama. Samo ga mi iz nekog razloga ne zovemo lockdown.
Eno onaj tip iz clanka koji si preneo, sta je on uopste ovde video, a da toga nema i drugde? Samo ljude bez maski, ali na ulici, ne u pozoristu ili muzeju, na koncertu...

Policijskog casa odavno nema ni u Srbiji. Sta je to sto te danas toliko frustrira? Bas me zanima da usporedimo. Mozda razlike i nisu toliko velike.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Bold 1: Pa? To se mnogo ne razlikuje od toga kako ja zivim od sredine Jula, nakon 3 meseca - veruj mi na rec da se meni vase mere dopadaju

 


Za tebe isto pitanje kao i za Urosa. Koja su to ogranicenja postojala pre sredine jula, a koja su ti toliko smetala? Kako je izgledao policijski cas, sta je to sto nisi mogla da radis, a sada mozes?

Pitam jer me zanima, i ocekujem vrlo konkretan odgovor. Mislim da olako koristimo tu rec lockdown, a pod tim neretko podrazumevamo vrlo razlicite stvari.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Angelia said:

 

Bold 2: Na osnovu cega zakljucujes da li je ili nije vredno? Eto mi u PA koji imamo nesto vise stanovnika nego SWE i imamo centralnu PA gde ima vise konja i krava nego ljudi i samo dva velika grada....imamo vise mrtvih po milionu stanovnika nego SWE i imamo vise zarazenih.... Ako mi neko kaze da je vredelo 3 meseca da poludimo, da se ljudi ubijaju, i umiru, unistenje ekonomije....da bi rezultat bio gori nego u SWE, ja stvarno moram da se zapitam sta ta osoba uporedjuje.

Moze jedno pitanjce?

Ako ste bili u lockdownu 3 meseca, gde se samo jednom sedmicno moglo ici u supermarket a sve ostalo je bilo zatvoreno, kako vam se virus toliko sirio i imate toliko umrlih? Morao je taj virus nekako da predje s jednog coveka na drugog. Kako ako nije bilo kontakata i sve je bilo zatvoreno?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vilhelmina said:


Nije ni meni, daleko od toga da se za tako nesto zalazem. Medjutim, osim Srbije, ne znam nijednu zemlju koja ga je imala. Vecina zemalja lockdownom naziva razlicite vrste restrikcija, ali one nisu iste u svim zemljama. U prethodnom postu sam nabrojala cega sve nema u Svedskoj. Dodaj tome srednje skole i fakultete (osnovne rade, mada dosta dece ne dolazi) i to je prilicno slicno restrikcijama u drugim zemljama. Samo ga mi iz nekog razloga ne zovemo lockdown.
Eno onaj tip iz clanka koji si preneo, sta je on uopste ovde video, a da toga nema i drugde? Samo ljude bez maski, ali na ulici, ne u pozoristu ili muzeju, na koncertu...

Policijskog casa odavno nema ni u Srbiji. Sta je to sto te danas toliko frustrira? Bas me zanima da usporedimo. Mozda razlike i nisu toliko velike.

Šta? Pa to što ga je bilo uopšte, na prvom mestu,, na drugom što je njegovo postojanje prošlo bez otpora i pod tri što nije doneo nikakav rezultat.

Država nas tretira kao retarde, a ne slobodne ljude. Pa pisao sam mnogo puta o tome. Iz moje perspektive lockdown je policijski čas, da se terminološki odredimo, i dogovorimo. Dakle cela populacija, mora da bude zatvorena, 24/48/72 sata pod pretnjom sile. Na teritoriji cele države, ne neki ograničeni prostor, nego svi.

P.s. epidemijska kriva, kad staviš na x osu broj novozaraženih, na y aktivne slučajeve a x i y staviš u logaritam zainteresuješ se. Jer kad uporediš bilo koju evropsku zemlju, ali bilo koju, dođeš do zaključka da je jedini kontrargument koji postoji:
" Da nismo uveli policijski čas bilo bi hiljade mrtvih dnevno" rekao Vučić. Onako vučićevski bez dokaza. Hajde da vidimo sad stvarno kako to izgleda, važi?

SWE > oko 10 miliona populacija

Coronavirus Cases: 86,721 Deaths: 5,813 Zaraženih na 1 milion 8,579 

SRB > oko 7 miliona populacija (Kosovo se ne računa ne znam zašto)

Coronavirus Cases: 30,714 Deaths: 701 Zaraženih na 1 milion  3,517

Ništa ovo nije puta 10 (ovo za onu nulu u prosečnim platama) 

Elem mi sa najrigoroznijim merama nismo mnogo bolji od onih sa najliberalnijim merama. 
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...