Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

29 minutes ago, RatzenStadt said:

I u Cacku (ili Uzicu ne secam se) podlegli virusu dva rodjena brata - 36 i 26 godina pre par dana. Nije navedeno, a nisam se ni trudio da pronadjem, da li su bili felericni ili pripadali rizicnim grupama, ali posto su rodjena braca, pretpostavljam da je u pitanju weak link u DNK lancu 😞

 

Bas se dopisujem sa @Sunshine State i kazem da, koliko god je nama u prirodi da racionalizujemo, kad se ovakve stvari dogode nista nema smisla.

Na osnovu izvestaja, od pocetka krize na prste obe ruke se mogu izbrojati smrtni slucajevi ispod 40, to su uglavnom bila teska stanja ili hronicne bolesti, ali ne dao Bog nikome. Skoro Djerlek kaze: "Umrlo 10 ljudi, ali svi preko 75", u fazonu: "To je ok", ali nista nije ok. I da je jedan dan zivota nekome oduzela korona, pa je tragedija. A kamoli godine... 😞

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Bas se dopisujem sa @Sunshine State i kazem da, koliko god je nama u prirodi da racionalizujemo, kad se ovakve stvari dogode nista nema smisla.

Na osnovu izvestaja, od pocetka krize na prste obe ruke se mogu izbrojati smrtni slucajevi ispod 40, to su uglavnom bila teska stanja ili hronicne bolesti, ali ne dao Bog nikome. Skoro Djerlek kaze: "Umrlo 10 ljudi, ali svi preko 75", u fazonu: "To je ok", ali nista nije ok. I da je jedan dan zivota nekome oduzela korona, pa je tragedija. A kamoli godine... 😞

 

E ovo je ključno... Gde postoji izveštaj sa tačnom statistikom? Osim uopštene priče doktora kako sad i mladi ljudi oboljevaju sa težom kliničkom slikom... U ovom novom talasu virusa je sve više mladih sa teškim slikama ili koji čak i umiru. Bilo bi dobro da imamo neku statistiku pa makar i iz ovih Brnabićkinih "ad hoc" baza podataka. Kao i statistiku po gradovima. 

Link to comment
Share on other sites

Stvar je ljudi u psihi. Vi cete uvek procitati da su dva, tri ili 5 mlada coveka umrla od korone. Ali ni jedne novine vam nece izbaciti da je 100 000 mladih ozdravilo, jer to nije nikakva vest, zar ne?

 

U konstantno napetom stanju smo i pod stresom. Znate i sami da stres sam po sebi smanjuje nivo odbrane organizma. Imate izjavu Eve Karneiro, bivse doktorke u FC Chelsea da su fudbaleri, iako zdravi ljudi, mnogo rizicnija grupa u odnosu na zdravog coveka koji se bavi rekreativno sportom.

Zasto? Zato sto su zbog treninga konstantno iscrpljeni i sa smanjenim imunitetom.

 

Ja sam imao tragediju u blizini skoro, rodjeni brat prijatelja je umro sa 42 godine. I bilo mi je frka kad sam cuo, i onda mi kaze drugar, znate sta mi kaze? Kaze mi "Pa ti li mislis da ne umire svaki dan po neki klinac od 20 godina ili decko od 35 ili dete od 5"? Umiru svakodnevno...

 

I u pravu je covek. Jedina razlika je sto je ovaj umro od korone a ne od raka... ili srcane mane... ali korona je sad hit. Sad svi umiru od korone, ne sme se ni od cega drugog.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Jonathan 1. said:

 

E ovo je ključno... Gde postoji izveštaj sa tačnom statistikom? Osim uopštene priče doktora kako sad i mladi ljudi oboljevaju sa težom kliničkom slikom... U ovom novom talasu virusa je sve više mladih sa teškim slikama ili koji čak i umiru. Bilo bi dobro da imamo neku statistiku pa makar i iz ovih Brnabićkinih "ad hoc" baza podataka. Kao i statistiku po gradovima. 

 

Mislim da izvestaje po medijima. Takvi slucajevi bas retko prodju neispraceni.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RatzenStadt said:

I u Cacku (ili Uzicu ne secam se) podlegli virusu dva rodjena brata - 36 i 26 godina pre par dana. Nije navedeno, a nisam se ni trudio da pronadjem, da li su bili felericni ili pripadali rizicnim grupama, ali posto su rodjena braca, pretpostavljam da je u pitanju weak link u DNK lancu 😞

Ovaj stariji je imao dijabetes, za mlađeg ne znam, ali po slikama se može videti da je bio bucko, tako da moguće da je weak link. 

Link to comment
Share on other sites

Debeli ljudi nisu sami po sebi rizicni, ali mnogi debeli imaju ili dijabetes ili insulinsku rezistenciju. Mozda to nisu znali da imaju. 

 

Oko 700 000 ljudi u Srbiji su dijabeticari, 10% stanovnistva. Mozete li da zamislite? To je kuga.

 

U Americi, posebno u Teksasu, imate morbidno debele ljude u 15 godina starosti. Pokazali su se kao rizicna grupa. Ne zbog debiljne same po sebi, vec zato sto su bolesni, a uzrok je debljina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Jonathan 1. said:

Bilo bi dobro da imamo neku statistiku pa makar i iz ovih Brnabićkinih "ad hoc" baza podataka. Kao i statistiku po gradovima. 

 

I da imamo, ne znam da li bi objavili. Otežava laganje

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Strasno.

 

Ono sto je jedino utesno u celoj prici je sto nam za 18 dana dolazi obecana pobeda.

18 dana, jer je garantovao uveče pa da Njemu ne računamo taj dan. Jasno.

Mene zanima samo da li ta pobeda stiže pre podne ili popodne, ne pitaj što me zanima 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

18 dana, jer je garantovao uveče pa da Njemu ne računamo taj dan. Jasno.

Mene zanima samo da li ta pobeda stiže pre podne ili popodne, ne pitaj što me zanima 🙂

 

 

Ja se iskreno nadam uvece, po mogucstvu posle 9 kad beba zaspi pa da Gospodja i ja proslavimo kako dolikuje.

  • Like 3
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

Prvo kazu pobedjen je virus pa se narod opusti a sad pozivaju na licnu odgovornost.Ma mamicu vam kako vas nije sramota?Pa vi prvi niste bili odgovorni i sad ocekujete da narod bude poslusan i odgovoran?

 

Najace sto krive za sve nas a oni su bezgresni,Kako da ne.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Laki John Terry said:

Stvar je ljudi u psihi. Vi cete uvek procitati da su dva, tri ili 5 mlada coveka umrla od korone. Ali ni jedne novine vam nece izbaciti da je 100 000 mladih ozdravilo, jer to nije nikakva vest, zar ne?

 

U konstantno napetom stanju smo i pod stresom. Znate i sami da stres sam po sebi smanjuje nivo odbrane organizma. Imate izjavu Eve Karneiro, bivse doktorke u FC Chelsea da su fudbaleri, iako zdravi ljudi, mnogo rizicnija grupa u odnosu na zdravog coveka koji se bavi rekreativno sportom.

Zasto? Zato sto su zbog treninga konstantno iscrpljeni i sa smanjenim imunitetom.

 

Ja sam imao tragediju u blizini skoro, rodjeni brat prijatelja je umro sa 42 godine. I bilo mi je frka kad sam cuo, i onda mi kaze drugar, znate sta mi kaze? Kaze mi "Pa ti li mislis da ne umire svaki dan po neki klinac od 20 godina ili decko od 35 ili dete od 5"? Umiru svakodnevno...

 

I u pravu je covek. Jedina razlika je sto je ovaj umro od korone a ne od raka... ili srcane mane... ali korona je sad hit. Sad svi umiru od korone, ne sme se ni od cega drugog.

Ok. Ali tu ima nekoliko problema. 

Prvo, koliki je tacan procenat i broj mladih obolelih i umrlih od covida-19? Drugo, koliko je u odnosu na sve zvanicno umrle, onih koji nisu ni testirani a preminuli su usled kovida. 

Trece, svi pricamo o umrlima a ne pricamo o posledicama koje kovid ostavlja na one koji su preziveli. Jos jedna stvar, rak je bolest koja u velikom broju slucajeva ima hronicni tok i zna da traje po dve, tri pa i vise godina dok se od Kovida umire u roku od nedelju dana. Najgore kod Kovida je sto se jos uvek malo zna. Prvo je virus bio opasan za najstarije i hronicne bolesnike. Naucnici a i statisticki podaci su pokazivali da je tako. Pa su onda neki naucnici tvrdili da je kovid nesto poput gripa. Pa da se prenosi sa povrsina, pa da se ne prenosi. Pa da ga ubija toplo vreme, pa da ga ne ubija. Pa je onda poznata srpska naucnica Dr. Gica Mapetovka tvrdila da je virus oslabio i da se teze prenosi. Pa je se virus smorio i naljutio zbog pobede SNS-a na izborima i naglo  ojacao posle izbora. Pa sad Italijani pricaju o "srpskom soju" virusa koji je jaci od onoga iz marta. Mnogo kontradiktornih informacija dovodi do potpune sludjenosti i paranoje ljudi.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Jonathan 1.

Sve stoji, nisam hteo da relativizujem jednu bolest u odnosu na drugu, ali DE FACTO je trenutno psiholoski efekat na stanovnistvo predominantan. Svi cekaju hoce li biti ili nece, krecu da panice, da pri prehladi insistiraju na testiranju, citaju lose vesti, citaju o umrlim mladim ljudima.

 

Nema podataka, evo danas je Loncar izjavio nesto sto otkriva koliko toliko, da je klinicka slika sada cesce teza i kod mladih ali da je i dalje dominantna smrtnost kod starijih. Ne znam uostalom ni kakav bi efekat sada bio da izadju sa starosnom strukturom umrlih, ali kapiram da ih sad vise ima mladjih jer su prestali da navode godine zrtava.

 

Ceo taj splet situacija je uzasno stresan, a stres je ubica imuniteta, tako da smo u veoma nezavisnom polozaju izmedju svesti da je oko nas sranje i svesti da moramo racionalno pristupati problemu UPRAVO da ne bismo sebe ugrozili.

Link to comment
Share on other sites

Digao mi pritisak sa onim slikama protesta....kamo slike sa derbija, izbora, adria tour-a, bacakanja Ljajica u stilu Steven Tyler-a....mamicu vam 😡 Nista bagri ne verujem, ni jednu jedinu brojku koju izgovore...

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Laki John Terry said:

@Jonathan 1.

Sve stoji, nisam hteo da relativizujem jednu bolest u odnosu na drugu, ali DE FACTO je trenutno psiholoski efekat na stanovnistvo predominantan. Svi cekaju hoce li biti ili nece, krecu da panice, da pri prehladi insistiraju na testiranju, citaju lose vesti, citaju o umrlim mladim ljudima.

 

Nema podataka, evo danas je Loncar izjavio nesto sto otkriva koliko toliko, da je klinicka slika sada cesce teza i kod mladih ali da je i dalje dominantna smrtnost kod starijih. Ne znam uostalom ni kakav bi efekat sada bio da izadju sa starosnom strukturom umrlih, ali kapiram da ih sad vise ima mladjih jer su prestali da navode godine zrtava.

 

Ceo taj splet situacija je uzasno stresan, a stres je ubica imuniteta, tako da smo u veoma nezavisnom polozaju izmedju svesti da je oko nas sranje i svesti da moramo racionalno pristupati problemu UPRAVO da ne bismo sebe ugrozili.

 

Slazem se, ja sam prvi racionalan u celoj prici. Samo sto more kontradiktornih informacija cini da ljudi nemaju poverenje ni u sta sto se plasira u medijima. Evo, moj primer. Drugar, dijabeticar, mladjih godina je prelezao covid 19. 3 dana je osecao blage simptome, da bi 4. dan zavrsio prikovan za krevet uz 39 temperaturu i suv kasalj. I tako mu je 4, 5 dana bilo. Cas bi imao visoku temperaturu i malaksalost, pa se malo oporavi. Uglavnom je dobio jaku upalu pluca uz lose nalaze krvi koje prate svaku upalu pluca. Pio je klasicne lekove za upalu pluca (Hemomicin mislim) i posle 7,8 dana dosta loseg stanja oporavio se za 2,3 dana. Znam da mi je pricao da je gomila mladih bila u domu zdravlja sa jako visokom temperaturom i losim stanjem. Uglavnom, iz svih iskustava koje znam, direktnih i indirektnih ova bolest je nesto poput gripa pa puta 10. Pa sad, neciji organizam je jaci, pa se izbori a neciji i posustane.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...