Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Quote

Da, imamo pojedinačne slučajeve sa ponovnim zaražavanjem, ali podatak o ukupnom broju još nemamo. Posle određenog vremena se gubi imunitet, tako da dolazi do rezaražavanja. Broj ljudi koji su u bolnicama je promenljiv. Na dnevnom nivou otpuštamo 15 do 20 ljudi, nekad četiri i odmah dovodimo nove - istakao je direktor Infektivne klinike dr Goran Stevanović.

"KORONA MOŽE DA SE DOBIJE VIŠE PUTA" Dr Stevanović: Vremenom se gubi imunitet, imali smo osobe koje su se REZARAŽAVALE

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Plavi Golub said:

Jeste li uspeli da se testirate @Hamilton?


Uspeli smo ‘delimicno’. 
Naime, od dobrog prijatelja supruga koja radi kao lekar je rekla da uradimo diferenciranu krvnu sliku i to na:

 

1. CRP

2. LDH

 

I da joj posaljemo nalaze. 
 

Kaze da su nalazi odlicni i da za sada ukoliko nema simptome ne mora na testiranje. 
 

Ukoliko dobije simptome, u Zmaj Ognjena Vuka na testiranje (odeljenje za trudnice). 
 

Hvala na interesovanju. 

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Zanimljiva izjava
"To pokazuje vitalnost zdravstvenog sistema", kaže on i dodaje da je ta zdravstvena ustanova na neki način "poslednja odbrana", jer se trećina svih respitratora u Srbiji trenutno nalazi u KBC Mišović".
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=07&dd=13&nav_category=12&nav_id=1706549

 

Gde li uspevaju da smeste hiljade tih respiratora? Koliko se sećam, veliki gazda je govorio da ih imamo i za bacanje, a da se proizvode i neki domaći. Baš je to lepo za privredu koja ne ume da napravi ni čačkalicu.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Asterion said:

Eb7civCUwAkdKaq?format=jpg

Ne valja ti nista ova fotografija druze Asterion. Na crvenom grafikonu treba precrtati utakmice na kojima se niko zarazio nije izuzev igraca pobednicnog tima koji se grle ili napomenuti da su utakmice nebezbedne samo ukoliko se karte ne kupuju online vec uzivo. Koncerti su isto bezbedni. Molim da se to popravi u odgovarajucem programu. 

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Vjekoslav said:

 

sad sam redom provjerio grafove, i uistinu, balkanske krivulje se razlikuju i od Njemacke, i od Italije, i od Irske, i od Belgije, i od UK, i od Francuske, i od Spanjolske, i od Madjarske, itd. lijepo primjeceno, svaka cast. 

Veliki dio odgovornosti snosimo i mi sami. Sta su uzroci toga je siroka tema ali debelo se ne vjeruje u virus i bolest koju isti moze izazvati. Prosto, balkanac je takav da dok ga nesto ne opali po glavi, ne vjeruje. I to je onaj zabrinjavajuci faktor za mene. Nedostatak odgovornosti za sebe a posljedicno i druge. Sto se mene tice, apsolutno nista nije trebalo zatvarati (izuzev masovnih dogadjaja i svega onoga sto okuplja veliki broj ljudi) ali to sam samo ja, prirodom posla obucen i naucen kako se ponasati u ovakvim slucajevima. Ovo dokazuje,na zalost, da vecina nas zna biti odogovorna (tacnije poslusna) samo i iskljucivo pod represijom. Licno mrzim te represivne mjere ali sta da se radi. Isitina,  u danasnje vrijeme kad svako moze da kaze nesto za dnevnik pitanje je efekta represivnih mjera. 

Neki dan je cak i  Dodik rekao jednu dobru stvar (mada je beskurac, da izvines da se i jedan politicar, sem ako ne dolazi iz naucne zajednice oglasava uopste u vezi epidemioloskih mjera) ...besmislene su i kazne ako sami ne shvatimo da je virus tu i da moramo da pokazemo odgovornost prema sebi i drugima. 
edit:nadam se da je zajebancija forumasa ovo oko gdje bi na more. Ja ga obozavam i provedem dosta vremena kad mogu ali jebes odmor kad moras da mislis da nesto vrlo lako kao sto je ovo moze da se usere u odmor samo tako. Opet, ljudi koji zive od toga ce prilicno osjetiti...ne znam jbg. 

Edited by wrecktangle
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

I u Cacku (ili Uzicu ne secam se) podlegli virusu dva rodjena brata - 36 i 26 godina pre par dana. Nije navedeno, a nisam se ni trudio da pronadjem, da li su bili felericni ili pripadali rizicnim grupama, ali posto su rodjena braca, pretpostavljam da je u pitanju weak link u DNK lancu 😞

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...