Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, NMX said:

 

Ajde i ti me još jebi :lol_2:

 

Soon to be teenage dete je našlo jedan model koji je ostao samo u jednoj adidasovoj prodavnici i to baš u Knezu. Misliš da bih inače išao?

 

@Konova fotka

 

Ljudi ga razapeše...al ja ne kapiram zašto? Je l krši neki propis? Je l krši neku preporuku? Moguće da sam nešto propustio ali ne kapiram šta je problem? 

Pljusnes roditeljsku vaspitnu iza usiju i vratis soon to be teenagera na fabricka (patrijarhalna) podesavanja.

Works every time.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

Pljusnes roditeljsku vaspitnu iza usiju i vratis soon to be teenagera na fabricka (patrijarhalna) podesavanja.

Works every time.

 

jbg....zaslužila je i smara za taj model još od pre vanrednog stanja...i onda sam se vadio dva meseca na VS (a ne rade dostavu) i onda jbg....morali da odemo. 

 

Mada gledam i same prodavnice...imaju one prljave ponjave sa nekim sredstvom (što bi se reklo modernim govorom - dezobarijere). I toeto manje više. Unutra radnici bez maski. Ograničnje na broj ljudi unutra se kao poštuje ali džabe kada su unutra blizu jedni drugima. I sad šta država tu da radi? Da ide i juri svakog jebenog kretena koji se ne pridržava mera? Može samo se država zove Nemačka ili tako nekako. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, NMX said:

 

jbg....zaslužila je i smara za taj model još od pre vanrednog stanja...i onda sam se vadio dva meseca na VS (a ne rade dostavu) i onda jbg....morali da odemo. 

 

Mada gledam i same prodavnice...imaju one prljave ponjave sa nekim sredstvom (što bi se reklo modernim govorom - dezobarijere). I toeto manje više. Unutra radnici bez maski. Ograničnje na broj ljudi unutra se kao poštuje ali džabe kada su unutra blizu jedni drugima. I sad šta država tu da radi? Da ide i juri svakog jebenog kretena koji se ne pridržava mera? Može samo se država zove Nemačka ili tako nekako. 

Quote
 

Zone, mori,  vide li onu nasu kapiju?
Eto, dotle mozes ici bez pratnje.

Razbra li?

cccccc, kakav danak neiskustvu. zb763JU.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

Eh, da Nestorovic vidi ovo:

 

Leadership means telling people hard truths. When this self-imposed quarantine ends, there’s going to be a second spike, because this thing is one of the most contagious things we’ve ever seen. A small but sizeable percentage of people will sit in our ICUs weeks at a time, and the critical care infrastructure will grind to a halt.

Some people will die of the virus, others by overwhelmed emergency services, yet other people will die because they don’t go to the ER in a timely fashion out of fear. The virus will cause collateral deaths, and you won’t be able to trust that the medical safety net will catch the people who need it.

 

https://thefederalist.com/2020/05/08/icu-doctor-what-i-wish-people-knew-about-coronavirus/


Koliko ja uspevam da upratim svetske medije, niko ne pokusava da kaze da je virus pobedjen, cak i ako se smanjuje broj zrtava. Rekla bih da su sve one vise ili manje restriktivne mere dale tim drustvima vremena da se prestroje u hodu i nadju nacina da se zivot s virusom nastavi, a da to nema onolikih posledica na sve ostalo, kao sto bi bilo da se s merama nastavilo u nedogled. Stvarno nisam primetila da se neko zanosi mislju da je bilo sta gotovo i da se sad vracamo u normalu, jos manje da neko slavi i udara u talambase kako je pobedio virus. Nisam nasla ni neku potvrdu price da je virusu oslabila snaga, samo tu i tamo neka nagadjanja da bi to moglo da se desi u buducnosti.  Ali naravno, radi se o zemljama koje se susrecu s vrlo opasnim virusom, ne o Nestorovicevoj cudnoj zemlji kojoj je,  gle srece, zapala njegova najsmesnija varijanta. 
Ali ima i ona da se najsladje smeje onaj ko se poslednji smeje, a jos ne znamo ko ce to biti. Nestorovica mi bas ne hvata oko kao kandidata za to mesto, mada bih stvarno volela da je u pravu, zbog svih meni dragih ljudi koji zive u Srbiji, ukljucujuci i ovde prisutne forumase.

Edited by vilhelmina
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, NMX said:

Unutra radnici bez maski. Ograničnje na broj ljudi unutra se kao poštuje ali džabe kada su unutra blizu jedni drugima. I sad šta država tu da radi? Da ide i juri svakog jebenog kretena koji se ne pridržava mera? Može samo se država zove Nemačka ili tako nekako. 


Meni je fascinantna ta razlika u mentalitetu... ne bih da generalizujem na celu Nemačku, ali recimo kod mene u Niedersachsenu postoji od pre nedelju dana ili dve obaveza nošenja maski u svim prodavnicama, naravno i distanca od 1,5-2m. I svaki jebeni kupac je nosi. Bez izuzetka. Svi prodavci nose masku.

 

Juče kod frizera, samo na zakazivanje, od 8 stolica za šišanje samo 3 smeju da budu zauzete da bi se ispoštovao razmak, nema sedenja i čekanja, možeš da uđeš tek kad prethodni završi, kad radnica očisti i dezinfikuje radno mesto i alate, nakon što si se registrovao ili na papiru ili na sajtu, sa svim podacima koji su potrebni da bi se pratio ako dođe do infekcije, radnica zapisuje tačno vreme od do, oboje nosimo masku za vreme šišanja, ona i rukavice koje redovno menja, kosa se uvek pere pre šišanja (i barem u tom salonu ne naplaćuje posebno, što je inače slučaj) valjda da ne bi letele dlake svuda. 
 

I niko se ne pravi pametan, nego poštuje. Čak i oni što tu i tamo gunđaju, gunđaju kroz masku.

  • Like 3
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NMX said:

 

jbg....zaslužila je i smara za taj model još od pre vanrednog stanja...i onda sam se vadio dva meseca na VS (a ne rade dostavu) i onda jbg....morali da odemo. 

 

Mada gledam i same prodavnice...imaju one prljave ponjave sa nekim sredstvom (što bi se reklo modernim govorom - dezobarijere). I toeto manje više. Unutra radnici bez maski. Ograničnje na broj ljudi unutra se kao poštuje ali džabe kada su unutra blizu jedni drugima. I sad šta država tu da radi? Da ide i juri svakog jebenog kretena koji se ne pridržava mera? Može samo se država zove Nemačka ili tako nekako. 

 

Je l' znas sta je "najsladje"? To sto cemo sad mozda da dobijamo i frizirane brojke zbog izbora, a plasticno se pokazuje koliko su mere zapravo bile blage, jer apelovati na Balkanca da drzi fizicku distancu i bude drustveno odgovoran je isto kao ocekivati od majmuna da resi problem kvantne gravitacije.

 

Jer Balkanac ne moze bez valjanja u blatu i kolektivnog oblokavanja.

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ajd, sad objasni, sta sad ti tu mozes promenuti, ili bilo ko? Ti , ja, on,oni nose/imo maske, drzimo se razdaljine, pravila, sta sad ja da radim ako se drugi ne pridrzavaju? Da li imam nesto od toga ako napisem na forumu? 

Nema ali bas nikakve koristi od toga. 

 

Videt cemo za nedelju dana ili dve da li je bila zavera ili ne. ( ako ne kod nas zbog politicke situacije) onda bar iz medjunarodnih medija oko situacije u italiji i ostalim zaristima gde su ublazene mere a ljudi se ne pridrzavaju preoporucenih mera.

 

 

Link to comment
Share on other sites

da je čudno ovo otvaranje - čudno je, nisam nikakav pristalica teorija, ali smrdi ovde do neba. Pa mrtvi `ladni su nam objašnjavali da moramo 1. 2. i 3. Maj provedemo u kući i nos ne sememo napolje da promolimo i onda 4. Maj idemo može sve.

Zbogom logiko - dobrodošla koalicijo autoritarne epidemiologije i autoritarne politike.
Još jednom policijski vikendi su iz pogrešnih razloga uvedeni i iz pogrešnih razloga ukinuti.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bedno se osecam: unuk, 6 godina, ne moze u ponedeljak u vrtic jer je pretskolski uzrast a mama i tata  moraju na posao. Pitam  sina - da malcice rizikujemo pa da ga ja cuvam, oko ovog virusa je sve "moz da bidne, ne mora da znaci", osim broja umrlih, naravno. Gledam dete preko vibera, porastao, omatorio, propustam nesto jako vazno....nedostaje mi nase vreme, nase razgovori, lutanje po Bregu....

Ne daju mi ga.....

Imam komsinicu koja je svo vreme cuvala 2 unuka, zive u istoj kuci, nista joj ne fali, svi zdravi i veseli. Za sta me cuvaju, za seme?

iskreno, ovih nekoliko dana "otvorenog"zivota mi je komplikovanije i bolnije od onih nedelja karantina. 

Uvek sam zivela po onoj: "bolje jedan dan kao lav nego 100 godina kao ovca"....e, sad su me sveli na ovcu....

Edited by Pletilja
  • Like 4
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

 

Je l' znas sta je "najsladje"? To sto cemo sad mozda da dobijamo i frizirane brojke zbog izbora, a plasticno se pokazuje koliko su mere zapravo bile blage, jer apelovati na Balkanca da drzi fizicku distancu i bude drustveno odgovoran je isto kao ocekivati od majmuna da resi problem kvantne gravitacije.

 

Jer Balkanac ne moze bez valjanja u blatu i kolektivnog oblokavanja.

 

Na temu kolektivnog oblokavanja. Čuo sam pre neki dan nešto sa televizora prateći usput sa strane (pa neka me neko ispravi ako sam loše čuo i upamtio), ali čini mi se da je vest bila u stilu da je tokom vanrednih mera u drugim zemljama porasla prodaja/konzumacija alkohola, dok je kod nas opala. Nama izgleda i za opijanje treba zajednički obor. Što bi u suštini bilo utešno, jer bi značilo da nismo toliko skloni alkoholiziranju per se nego samo kad se pred plemenom/krdom "pokazujemo". Kao što rekoh, nisam pažljivo pratio, pa ko zna šta sam upamtio, ali bi bilo zanimljivo pitanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Pletilja said:

Bedno se osecam: unuk, 6 godina, ne moze u ponedeljak u vrtic jer je pretskolski uzrast a mama i tata  moraju na posao. Pitam  sina - da malcice rizikujemo pa da ga ja cuvam, oko ovog virusa je sve "moz da bidne, ne mora da znaci", osim broja umrlih, naravno. Gledam dete preko vibera, porastao, omatorio, propustam nesto jako vazno....nedostaje mi nase vreme, nase razgovori, lutanje po Bregu....

Ne daju mi ga.....

Imam komsinicu koja je svo vreme cuvala 2 unuka, zive u istoj kuci, nista joj ne fali, svi zdravi i veseli. Za sta me cuvaju, za seme?

iskreno, ovih nekoliko dana "otvorenog"zivota mi je komplikovanije i bolnije od onih nedelja karantina. 

Uvek sam zivela po onoj: "bolje jedan dan kao lav nego 100 godina kao ovca"....e, sad su me sveli na ovcu....

 

Ako postoji i najmanji rizik, a postoji, zar nije bolje sacekati. Ja imam dete i isto ga ne bih dao babama i dedama. Za par meseci se nista spektakularno nece desiti. Rasce dete i dalje, nece zaboraviti rodbinu, ali cete bar moci da kazete da ste uradili sve da se medjusobno sacuvate. A komsinica sto je dobro, drago mi je, ali oni koji nisu bili te srece nisu tu da posvedoce, vec su u nekoj bolnici, izolaciji i pitaju se zasto nisu sacekali.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Tamburinjo said:

@McLeod

 

Kako komentarises odluku struke na celu sa Dr Konom koji je popustio za GSP i dozvolio svima da koriste prevoz dok je dva dana pre toga objasnjavao kako je jedna od kljucnih mera postepeno popustanje prevoza? 

Zasto je popustio? Ko te tera da ulazis u autobus? Zar niste dobili ono sto hocete od pocetka, bez zabrana, samo preporuke?

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Dr. Kon da je dosledan, na onoj fotografiji ne bi sedeo u kaficu spustene maske. Ako ni zbog cega onda za primer drugima.

 

Zato i imam razloga da budem ljut na sve, i da razmisljam da li je sve laz ili nije. 

 

Kako to da je do februara bila influenca a od marta covid-19? 

Edited by I, Ja Sam Laki
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

Zasto je popustio? Ko te tera da ulazis u autobus? 

 

Zato sto je pricao na KZS nasiroko i obarazlagao zasto mera prevoza jedino za zaposlene mora da ostane i da ce postepeno i to da se popusta, a posle dva dana na inicijativu predsednika ta mera je ukinuta.

Samo me interesuje kako smo od ovo je jako bitna mera dosli do koga briga, a da se niko nije pobunio i rekao da tako ne treba. 

Zeleo da procitam tvoj komentar na ociglednu nedoslednost Dr Kona.

 

 

P.s. na istoj KZS Kisicka je izjavila ljutito "Sa zdravljem nema kompromisa" i "Pita se struka ne politicari" 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/28/2020 at 6:12 PM, NMX said:

Secate se slike kafica sa Vracara, ovog istog da ga ne imenujem sada, jos na samom pocetku svega? Onaj paradoks da su komsije sa prvog sprata istakle natpis "Ostani kod kuce" a u prizemlju kafic krcat? Apropo toga sta se sprema i koliko je drzava nemocna da svaki ovakav slucaj spreci...evo od 4 popodne danas...mozes da dubis na trepavicama od objasnjavanja, nebeski narod nista jebeno nece postovati...i eto nas za mesec dana gde smo bili pocetkom marta...mmw.5f0d0b902e008853880bd12c2f95b795.jpg

 

5 hours ago, NMX said:

 

Ajde i ti me još jebi :lol_2:

 

Soon to be teenage dete je našlo jedan model koji je ostao samo u jednoj adidasovoj prodavnici i to baš u Knezu. Misliš da bih inače išao?

 

@Konova fotka

 

Ljudi ga razapeše...al ja ne kapiram zašto? Je l krši neki propis? Je l krši neku preporuku? Moguće da sam nešto propustio ali ne kapiram šta je problem? 

Evo ja da ti objasnim ovako. Jel se zaista sve toliko naglo promenilo da je sedenje u kaficu od strane "balkanske stoke koja se valja u blatu" pre 10 dana potencijalni okidac za novi talas a jucerasnje sedenje "bezgresnog dr Kona koji je na celu kriznog staba" apsolutno normalno?

 

Iskreno ljudi na slici koju si ti postavio su distanciraniji nego ljudi na slici sa dr Konom.

 

Dodatno, koja je razlika izmedju ljudi(bez maski) u knezu sa kojima si se mimoilazio i zgorzavao i Kona u kaficu blizu kneza koji nosi masku na bradi?

Edited by wrach
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Meni nije jasno zasto ljudi nose masku kao portiklu kad sede s drugima ili kad pricaju? Koja je svrha? Valjda je maska tu da spreci da ti pljuvacka "dobaci" do sagovornika kad pricas (i eventualno zaustavi par komada koji se "upute" ka tebi), ne da plasi virus. A nije Kon jedini koga sam videla da to radi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Tamburinjo said:

 

Zato sto je pricao na KZS nasiroko i obarazlagao zasto mera prevoza jedino za zaposlene mora da ostane i da ce postepeno i to da se popusta, a posle dva dana na inicijativu predsednika ta mera je ukinuta.

Samo me interesuje kako smo od ovo je jako bitna mera dosli do koga briga, a da se niko nije pobunio i rekao da tako ne treba. 

Zeleo da procitam tvoj komentar na ociglednu nedoslednost Dr Kona.

 

 

P.s. na istoj KZS Kisicka je izjavila ljutito "Sa zdravljem nema kompromisa" i "Pita se struka ne politicari" 

 

Ne postoji nedoslednost doktora Kona. Postoji nedoslednost vlasti.

 

Dok je Kon slusan i dok je Nestorovic bio na uzici, sve je bilo kako treba.

 

Od kako je pocelo da pada, svi su poceli sve da rade na svoju ruku, pa imamo razlicite poruke i razlicite mere i (ne)postovanje istih.

 

Doktor Kon je uvek bio principijelan i nista se u njegovim porukama nije promenilo.

 

Odgovor na ovo i slicna pitanja bi ti najbolje dao predsednik drzave.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

 

Na temu kolektivnog oblokavanja. Čuo sam pre neki dan nešto sa televizora prateći usput sa strane (pa neka me neko ispravi ako sam loše čuo i upamtio), ali čini mi se da je vest bila u stilu da je tokom vanrednih mera u drugim zemljama porasla prodaja/konzumacija alkohola, dok je kod nas opala. Nama izgleda i za opijanje treba zajednički obor. Što bi u suštini bilo utešno, jer bi značilo da nismo toliko skloni alkoholiziranju per se nego samo kad se pred plemenom/krdom "pokazujemo". Kao što rekoh, nisam pažljivo pratio, pa ko zna šta sam upamtio, ali bi bilo zanimljivo pitanje.

Ja sam to primetio i kod sebe i brata, nikad manje nisam pio nego tokom karantina, najvise zbog toga sto kazes, pije se u drustvu, ali isto zato sto mi se nikad ne pije ujutru kad ustanem. Ako mi se pije neko pivce to bude uvece, a tad nista nije radilo 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Dr. Kon da je dosledan, na onoj fotografiji ne bi sedeo u kaficu spustene maske. Ako ni zbog cega onda za primer drugima.

 

 

meni se sada sve izmesalo sta se sme a sta ne,

bila sam uverena da u basti kafica mozes da imas spustenu masku, ne da mozes vec moras,

jer kako drugacije da ubacis taj espresso u sebe?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...