Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, marejosip said:

 

Tri dana, pa još jednom posle tri ili četiri dana. 

Ako je verovati tim medicinarima tamo, kažu da neko može da nas sada zarazi virusom samo ako nas pljune recimo ili se baš unese, da je prenos baš baš oslabio, kao i da ga posle dve nedelje već sada ljudi bez simptoma izbace iz sebe, zato i misli da smo mi to imali i preležali. 

 

Nadam se da će se tvoji brat i tata brzo oporaviti. Želim vam sve najbolje..

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marejosip said:

Ako je verovati tim medicinarima tamo, kažu da neko može da nas sada zarazi virusom samo ako nas pljune recimo ili se baš unese, da je prenos baš baš oslabio, kao i da ga posle dve nedelje već sada ljudi bez simptoma izbace iz sebe, zato i misli da smo mi to imali i preležali. 

Pa imali ste nekakve mere distanciranja do pre koji dan, to je definitivno uticalo na smanjenje broja inficiranih u nekom stepenu.

A ako znamo da se virus prenosi kapljicno i pomocu aerozola (to se nije promenilo), mozda ce ga malcice "usporiti" toplije, suncano vreme koje i imate poslenjih sedmica (za sta jos uvek nema konacne potvrde), sto u broju ljudi izlozenih infekciji sto u kolicini virusa koji bi neko mogao da primi (a to bi moglo da znaci slabiji simptomi i laksi slucaj).

Tako da bih ja na vasem mestu ipak ostala oprezna, bez obzira sta Nestorovic i AV kazu.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

Citam ovo sto se dogadja @marejosip - ovoj porodici, pa citam vase komentare, pa onda citam svedske medije... i vise ne znam sta da mislim.

U Karolinskoj su za potrebe jedne studije testirali velik broj zaposlenih, od kojih su se mnogi pokazali pozitivnim na virus. U clanku koji sam citala ne kazu tacno koliko, ali nije ni vazno. Poenta je da su svi pozitivni bili bez simptoma i da im je saopsteno da mirno mogu da nastave da rade. Samo oni sa simptomima treba da ostanu kod kuce, a i to samo dok ih imaju i dva dana posle toga, a zatim nazad na posao.

Tacno je da Svedska ima jako mnogo obolelih i preminulih, ali uz ovakva pravila za zdravstvene radnike (a ista vaze i za sve druge) trebalo bi da niko nije pretekao, ili bar da mrtvih bude 10 ili 20 puta vise. A ipak nije. S druge strane, tamo gde su restrikcije bile (ili su jos uvek) mnogo rigoroznije, opet ima prilican broj mrtvih. Meni tu nema nikakve, ali bas nikakve logike. 

 

Mislim da je odgovor da te restrikcije bas i nisu restrikcije u onom smislu u kom mi to mislimo da jesu. U vecini demokratskih zemalja je vazila mera da ostanes kod kuce, ali ako izadjes niko te nece hapsiti, ni pritvarati. 

Kod nas vazi pravilo "stay at home order" i jeste vecina u kuci utoliko sto nemaju gde da idu jer su od plaza i parkova, zatvorene vecine prodvanica i poslovnih mesta. To i dalje ne znaci da ljudi nisu isli u setnje, da se nisu sudarali po prodavnicama koje rade, posecivali... 

Zatvaranje ima smisla ako je totalno zatvaranje, iako sigurno i ovoliko koliko vecina drzava ima mera je sprecilo da bude jos vise obolelih i jos vise umrlih. 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Natrčao sam Dr Nestora majko mila 🙂 
A prethodno natrčao na neke proteste u gradu, pa ovde vreme leti nekim svojim vorp-om, ludilo.
Pre nedelju dana smo se ozbiljno dopisivali na temu najdužeg policijskog časa u Evropi, sad idemo, ludilo, 100 jura za sve, ua migranti,  rušimo 5g, 
radi prevoz, koks za sve.

Mislim se na trenutak, e jesi luđak, idi na onaj forum reci pošteno:
Nemaš ti pojma Uroše o životu i svemu. Uzalud pokušavaš da razumeš, ma ne ide to tako 😞

Edited by urosg3
  • Like 2
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Natrčao sam Dr Nestora majko mila 🙂 
A prethodno natrčao na neke proteste u gradu, pa ovde vreme leti nekim svojim vorp-om, ludilo.
Pre nedelju dana smo se ozbiljno dopisivali na temu najdužeg policijskog časa u Evropi, sad idemo, ludilo, 100 jura za sve, ua migranti,  rušimo 5g, 
radi prevoz, koks za sve.

Mislim se na trenutak, e jesi luđak, idi na onaj forum reci pošteno:
Nemaš ti pojma Uroše o životu i svemu. Uzalud pokušavaš da razumeš, ma ne ide to tako 😞

 

 

 

Podseticu te na reci Vojnovicha.. Pricali smo njemu ore nekoliko dana.. 

 

"Napraviti jednog coveka budalom je mnogo teze nego to isto uraditi s milionima ljudi".. 

 

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Jesmo. Nismo džaba, čovek je ozbiljan vizionar.

Samo da uhvatim neko slobodno vreme ima da isfotkam "Moskvu"  i da okačim negde da čitaju ljudi.
p.s. izvinjavam se unapred, imao sam u mladosti ružnu naviku, da čitam dok jedem, otud na nekim stranama masne mrlje, ali čitljivo je 🙂

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Samo da kazem da mi se tetka jutros vratila iz Milana gde je otisla pre eskalacije virusa i ostala "zarobljena" do danas. Na aerodromu su joj upisali podatke, neko je jednom zvrcnuo telefonom za, kako kaze, neobavezni razgovor u kojem je pripitana za neke osnovne zdravstvene parametre (kako se osecas, jel imas temperaturu i sl). Nikakav karantin (ili preporuke o ponasanju) joj nije izrecen.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, wwww said:

 

 

Svi su u fazonu ako je vlada pustila da izlaze napolje i zive normalnim ritmom, virus vise ne postoji. To ce nam se obiti o glavu. 

 

Nama su produzili stay at home order, uglavnom zato sto imamo najvise slucajeva i zbog turista. Navodno do neke sredine juna ali ce pratiti pa mozda ukinu ranije, mozda produze... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, RatzenStadt said:

Samo da kazem da mi se tetka jutros vratila iz Milana gde je otisla pre eskalacije virusa i ostala "zarobljena" do danas. Na aerodromu su joj upisali podatke, neko je jednom zvrcnuo telefonom za, kako kaze, neobavezni razgovor u kojem je pripitana za neke osnovne zdravstvene parametre (kako se osecas, jel imas temperaturu i sl). Nikakav karantin (ili preporuke o ponasanju) joj nije izrecen.

Hoces da kazes da je stigla u Beograd iz Italije i nisu je registrovali za samoizolaciju i slicno? to me interesuje !!!!!

17 minutes ago, ras kass said:

Vidim Sengen se zatvara do 15.06.

 

A u pm vise

 

Ja se nadam da nece biti pogorsavanja sto se situacije tice i da ce otvoriti ranije

 

Edit : mozda je tetka iz Milana imala test?

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, ciao said:

Hoces da kazes da je stigla u Beograd iz Italije i nisu je registrovali za samoizolaciju i slicno? to me interesuje !!!!!

Ja se nadam da nece biti pogorsavanja sto se situacije tice i da ce otvoriti ranije

 

Edit : mozda je tetka iz Milana imala test?

Rece da je isla u nekom organizovanom konvoju. U Sloveniji su imali pratnju policije. Kroz Hrvatsku lagano, a na granici u Srbiji popunjavali neki obrazac u kojem su ostavili podatke. Kad je stigla kuci, zvali su je iz policije i receno da se javi u institut za javno zdravlje (gde ce valda da je testiraju). Zvala je 10 puta i niko se nije javio. Ne rece da joj je odredjena samoizolacija.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, handys said:

Da li je bilo reci o tome da i privatne laboratorije rade testove, sto na cov2, sto na antitela? Ima li nekog posebnog razloga zasto ne bi radile? Kakva su iskustva preko grane?

U Fra :

Koliko znam testovi na antitela nisu jos spremni za siru upotrebu, jos uvek su u fazi ispitivanja, pripremanja, nisu u siroj upotrebi za sada mada postoje

 

Testovi za cov2 se rade ali jos uvek ih nema u dovoljnoj kolicini da bi se radili za sve koji hoce ali se rade uveliko

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Gledam info iz Spanije, poslednjih 5 dana uzastopce raste broj inficiranih, blagi rast, ali konstantan. Bas me zanima da li ce vratiti neke mere, mada oni jos uvek nisu sve vratili u 'normalu'.

U Italiji vrlo blagi pad novoobolelih, ali konstantan pad 4-5 dana.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, nemanjaol said:

 

Moguće da ima malo veze i sa tim što je Rusija skoro buknula. Tek treba da se vidi da li će broj mrtvih pratiti broj zaraženih. Naravno najbolje bi bilo da ostane ovakav odnos

 

Moje poštovanje za rusku medicinu je naglo skočilo od kada sam shvatio da drže Šešelja u životu godinama, otkako su ga ovi iz Haga pustili napolje da crkne, u terminalnom stadijumu raka jetre.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, RatzenStadt said:

Samo da kazem da mi se tetka jutros vratila iz Milana gde je otisla pre eskalacije virusa i ostala "zarobljena" do danas. Na aerodromu su joj upisali podatke, neko je jednom zvrcnuo telefonom za, kako kaze, neobavezni razgovor u kojem je pripitana za neke osnovne zdravstvene parametre (kako se osecas, jel imas temperaturu i sl). Nikakav karantin (ili preporuke o ponasanju) joj nije izrecen.

 

A sta bi s ovim:

"“Danas smo usvojili odluku da će našim građanima iz inostranstva, kada se vraćaju u zemlju, biti dovoljan PCR test koji pokazuje da su negativni na kovid 19, koji su uradili u poslednja 72 sata i onda neće morati da budu u karantinu 14 dana”, rekla je Brnabić."

 

Inace, ja cisto sumnjam da cu moci u Holandiji otici u neku laboratoriju i reci:"Hocu da se testiram, idem u Srbiju".

Hoce li biti moguce po dolasku u Srbiju testirati se isti dan i dostaviti rezultat, pa ako su negativni, da se ne sedi u karantinu 14 dana?

Ako ne, onda ove godine Srbija ne treba racunati na dolazak gastarbajtera, jer niko nece doci i presedeti ceo odmor u kuci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

 

Hoce li biti moguce po dolasku u Srbiju testirati se isti dan i dostaviti rezultat, pa ako su negativni, da se ne sedi u karantinu 14 dana?

Trenutno u Nisu ima montaznih ambulanti gde se uzima uzorak I rezultati sutradan, barem tako kazu.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ciao said:

U Fra :

Koliko znam testovi na antitela nisu jos spremni za siru upotrebu, jos uvek su u fazi ispitivanja, pripremanja, nisu u siroj upotrebi za sada mada postoje

Testovi za cov2 se rade ali jos uvek ih nema u dovoljnoj kolicini da bi se radili za sve koji hoce ali se rade uveliko

 

u Zagrebu (navodno) poceli, ali potajno. na stranicama 

 

logo_1.png

 

http://www.stampar.hr/hr

 

nema takvih obavijesti, medjutim, Index tvrdi 

Na koronu se možete testirati i bez uputnice, evo koliko ćete morati platiti

V.M.Prije 2 dana
 773
 
0cddbae4-ede7-4c3e-9caf-87e10c7d0faa.jpg?width=765&height=430
Foto: Marko Prpić/Pixsell
 

SVE ČEŠĆE se čuje da će za putovanja trebati potvrda da niste zaraženi koronavirusom. Pomorcima za ukrcaj na brod, primjerice, takva potvrda već treba, a mogu se čuti i najave da će Hrvatska tražiti od turista da na granicu dođu s takvom potvrdom. 

 

Štampar se tiho ubacio u posao

Od početka epidemije mnogi su se raspitivali, zabrinuti za svoje zdravlje, mogu li se negdje testirati bez liječničke uputnice i ako nemaju simptome bolesti. Spremni su bili za to platiti, ali ih se uvjeravalo da je to nemoguće i da testovi koji se mogu platiti nisu dovoljno pouzdani. Međutim, bez ikakve najave ili obavještavanja javnosti Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar bacio se u biznis s testiranjem na covid, uz plaćanje, naravno. 

Rezultati u roku od 24 sata

"Test košta 1506 kuna. Ne trebate se najavljivati. Samo dođite u naš drive-in s maskicom, uzet ćemo vam bris i podatke i rezultati su gotovi za 24 sata", rekli su nam u Andriji Štamparu. Testiranje se radi istim testovima kao i kada dođete s liječničkom uputnicom pa je i pouzdanost jednaka. Jedina razlika je što nakon testiranja, ako dolazite svojom voljom i bez uputnice, morate na blagajnu da biste platili test.

Primaju kartice, rade i nedjeljom

"Sve primamo. I gotovinu i kartice", rekli su nam u Andriji Štamparu. Osim što su vrlo fleksibilni oko plaćanja, u Andriji Štamparu imaju i prilično raskošno radno vrijeme. Rade, naime, sedam dana u tjednu od 7.30 do 19 sati pa svatko tko želi platiti 1500 kuna i doznati svoj covid-status to može napraviti brzo, jednostavno, ali ne baš jeftino. Uz to, čini se da Štampar ima i popriličnu maržu na svoju uslugu. Ministar zdravstva Vili Beroš, naime, više je puta rekao da pouzdani test na covid-19 košta oko 100 eura, odnosno cca 750 kuna. U Štamparu, dakle, uslugu testiranja i rad laboratorija naplate još toliko.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...