Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Evo dobih poruku od tetke... 

 

Кинеска влада је именовала италијанског лекара који је радио у болници Схензхен у Кини да се придружи студијској групи за вирус вируса пнеумоније Вухан или Цорона-Вирус.  Написао је врло занимљив чланак, који је резимиран у наставку:
 - Ако прехлађена особа има цурење из носа и боли je грло, није заражена вирусом Цороне, јер пнеумонија даје сув кашаљ без цурења из носа.  То је најлакши начин да га пронађете.
  С друге стране, добро је знати да Вухан или Цорона нису отпорни на топлоту и умиру на 26 до 27 степени.  Стога пијте пуно топле воде попут чаја и зачинског биља.  Није лек, али је добар за тело.  Пијење топле воде је ефикасно у уништавању свих вируса.  Покушајте да не пијете смрзнуто.
  Изложите се сунцу ако је зима.
  - Када вирус падне на металну површину, живеће најмање 12 сати.  Зато запамтите да ако дођете у контакт са било којом металном површином, темељно оперите руке сапуном.
  - Вирус може остати активан у ткивима 6-12 сати.  Нормално средство за прање веша убија вирус.  Зимску одећу којој није потребно свакодневно прање, треба ставити на сунце да би убио вирус.
  Информације о симптомима коронске пнеумоније:
  - Прво ће заразити грло, а затим ћете осетити суво грло које ће трајати 3 до 4 дана.
  - Тада ће се вирус спојити са назалном течношћу, продријети у душник и ући у плућа узрокујући Вуханову пнеумонију.  Овај поступак ће трајати 5 до 6 дана.
  - Пратиће је стање упале плућа, висока температура и отежано дисање.  Насална конгестија није попут уобичајене назалне загушења.  Осетићете као да се утопите у води.  Важно је да одмах потражите лекарску помоћ ако имате овај осећај.
  О превенцији:
  - Најчешћи начин да се заразите је додирнути ствари на јавним местима као што су ограде, ручке на вратима, ручке аутобуса итд., Па морате често да перете руке.  Вирус може да живи у вашим рукама само 5-10 минута, али многе ствари се могу догодити за тих 5-10 минута, попут трљања очију.
  - Препоручује се гргљање Бетадином како бисте елиминисали или смањили клице док су још у грлу (пре него што наставите према плућима).
  Можда млади коронавирус нема знакова инфекције већ неколико дана, па како знати да ли је неко заражен?  Најновија информација је да период инкубације може бити и до 28 дана пре појаве симптома коронавируса.
  У тренутку када особа има температуру / кашаљ и оде у болницу, плућа могу бити 50% фибротична и можда бити прекасна.
  Тајвански стручњаци дају нам једноставну самоконтролу коју можемо радити свако јутро.
  Дубоко удахните и задржите дах више од 10 секунди.  Ако то радите без кашља, гушења или лошег осећаја итд., То је доказ да нема фиброзе у плућима, што је основни показатељ да нема инфекције.
  Сви требамо бити сигурни да су нам уста и грла влажна, НИКАД не сува.  Попијте мало воде сваких 15 минута.  ЗАШТО?
  Чак и ако вирус уђе у уста ... питка вода или друга течност ће га пренети кроз једњак до стомака.
  Тамо ће стомачне киселине убити вирус.  Ако не пијете довољно воде редовно, вирус може ући у душник и ући у плућа.  😒

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, JohnnyDragon said:

  С друге стране, добро је знати да Вухан или Цорона нису отпорни на топлоту и умиру на 26 до 27 степени.  Стога пијте пуно топле воде попут чаја и зачинског биља.  Није лек, али је добар за тело.  Пијење топле воде је ефикасно у уништавању свих вируса.  Покушајте да не пијете смрзнуто.
 

 

Verovali ili ne...kinezima je topla voda, ono...nešto kao eliksir mladosti...ono što sam imao prilike da ih vidim sa toplom vodom...šou...univerzalni lek za sve

 

Mek na aparatima :kece:

  • Like 2
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Dakle ono sto sam ja procitala je sledece da je obican sapun efikasniji od antibakterijskog. Virus se sastoji od lipida, RNK (RNA) i proteina, nano je velicine i moze da se reprodukuje jedino u drugom organizmu. RNK je "zasticena" u celoj strukturi virusa, a obican sapun valjda isto ima lipide i odvaja reproduktivna deo virusa od strukture pre nego se ugnezdi u organizmu. 

 

Funkcionise popun deterdzenta na masnim flekama. Dakle pranje ruku pomaze i drzanje odstojanja. 

 

Izgleda da se kod dece cesce zadrzava na gornjim disajnim organima, a tada se lakse podnosi. Opasan je kod starih i kriticnih kada se spusti na pluca. Vecina koja je umrla imala je posledice kao kod teske upale pluca. Razlikuje se od obicnog gripa sto krece sporo.

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Danas se malo dopisivao sa drugarom koji trenutno zivi u Bolzanu,Italija. Kaze da sve bilo normalno (skole,prodavnice,manifestacije) dok nisu blokirali saobracaj,uveli rigoroznije kontrole itd. Onda je zavladao strah medju ljudima. Sad je sve stalo. Skole ne rade,zaposleni ne idu u firme na posao,otkazani su svi dogadjaji itd.
Izveo je porodicu iz zemlje u Spaniju odakle mu je zena. 

Link to comment
Share on other sites

Pominje se da su i mladi ljudi ugrozeni, naravno da i oni fasuju virus niko nije rekao da su oni zasticeni ali stariji ljudi umiru pogotovo ako imaju i neku drugu komplikaciju, uostalom kao i od obicnog zapalenja pluca, mladi ljudi se izbore sa tim u principu.

 

Inace cujem da su zatvorili Harvard upravo, verovatno ce ovih dana Sorbonu, o tome se prica uveliko kod mene da bi se sprecilo da se mladi zaraze i posle prenesu starijima

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ras kass said:

Kako je u ostalim drzavama, jel usporeno sirenje....? 

 

image

 

Kina i Koreja su, završavaju priču oko Korone koliko za nedelju dve.

 

Nego, jedan samokvot od pre mesec i po

 

On 1/25/2020 at 9:31 AM, NMX said:

Elem...a zamišljam da se ovakav outbreak desi van Kine, negde drugo...šta bi bilo...

 

Da se desi u USA, spokojan sam da bi se manje više isto desilo kao u Kini, samo transparentnije. Bilo bi mrtvih, suzbila bi se epidemija na kraju, držala pod kontrolom, razno razne FEMA, Maršali, CDC i ostali bi to upakovali i brzinski rešili...

 

A zamišljam da se ovo, ne daj boze, desi u Evropi...au sine...komisija jedna, komisija druga, preglasavanje, odluke, birokratija, preraspodela funkcija, decentralizacija zadataka...na kraju bi se sam virus pokupio i otišao, u fazonu beži od ovih smarača 

 

:classic_ninja:

 

Ispade još gore od toga. 

Edited by NMX
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Danas se malo dopisivao sa drugarom koji trenutno zivi u Bolzanu,Italija. Kaze da sve bilo normalno (skole,prodavnice,manifestacije) dok nisu blokirali saobracaj,uveli rigoroznije kontrole itd. Onda je zavladao strah medju ljudima. Sad je sve stalo. Skole ne rade,zaposleni ne idu u firme na posao,otkazani su svi dogadjaji itd.
Izveo je porodicu iz zemlje u Spaniju odakle mu je zena. 

 

Kakva bratina, svaka mu cast, kako ih je zajebo 🙄

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ras kass said:

Kako je u ostalim drzavama, jel usporeno sirenje....? 

U Francuskoj par dana stagnira ali ocekuje se da ce se razvijati i dalje. Okupljanja vise od hiljadu ljudi zabranjena, inace panike nema. Svi peremo ruke ko blesavi inace zivot ide dalje.

Bolnice su rekle da ako se bas rasiri nece imati dovoljno kapacita ni respiratora. Takodje naravno da postoji opasnost u tom slucaju da i bolesnici koji nemaju veze sa virusom a imaju neki problem koji se leci nece moci da nadju mesto u bolnici, ali o tom potom; Ali ocekuje se sirenje mislim da svi ocekuju (kao sto i pisu ovde) da ce u Francuskoj biti verovatno slicno kao u Italiji samo sa zakasnjenjem ali koliko vidim svi meni poznati ovde imaju otprilike stav kao i ja - ipak su relativno male sanse da ga zakacim a ako ga i zakacim obzirom da nisam mnogo matora i generalno sam u dobroj formi racunam da ce se moj organizam izboriti. Sta drugo da radis; i perem ruke  to je sve sto radim; malo vise idem peske nego metroom. Inace sada je super ici u muzeje, pozoriste, bioskop jer je sve poluprazno; velika promena u svakodnevnom ponasanju je da se sada niko ne pozdravlja ni rukom ni cuveno francusko uobicajeno poljubac u obraz sa svakim poznatim

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kod mene u Francuskoj, opsta panika, kolaps u saobracaju, sad se smirilo, nema zive duze. Svi su zatvorili prozore, spustili roletne, zatvorili zeluzine, opsta hajka i panika. 

 

 

 

 

 

 

 

Edit: nemam pojma, izgleda sve normalno, ne znam zasto svi panicite . 

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Interesantan podatak za Francusku je da ove zime takoreci nema i nije bilo sezonskog zimskog gripa od kog je prosle godine umrlo 8000 ljudi sto je relativno "normalna" cifra oko koje sa niko nikad nije mnogo uzbudjivao. Ove godine jedva stotinak umrlih od obicnog gripa - neko objasnjenje ne bas zvanicno zbog cega ove zime ima tako malo sezonskog gripa je da je ove godine zima bila relativno blaga. Sve u svemu neobicno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...