Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Angelia said:

Pa oni su objasnili zasto se povlaci ta paralela, zato sto i vakcinisani mogu da te zaraze, samo u kracem periodu, i da ljudi iz iracionalnog straha tako reaguju, zato sto ljudima nije objasnjen rizik. Znaci prica se o cost/benefit, a ne nekom pojedinacnom slucaju. Znaci oni pricaju o zatvaranju skola, zato sto deca nisu vakcinisana, i kazu lepo da ta grupa vec poprilicno ima imunitet - i o maskama u skoli. Da steta prevazilazi korist.

I kao sto rekoh oni to govore na pocetku omicrona, sad vec sa omicronom sto se bavimo nevakcinisanima, i stigmatizacijom?

 

Mislim da ce stigmatizacija polako i prolaziti kako se ljudi budu opustali ako se zaista ispostavi da je omikron uvod u kraj. Mada erwin kaci razne brojke koje nisu bas tako ruzicaste. Al to neka.

Jedna zanimljiva tema je ta cost/benefit analiza, koja ne-ekonomistima zvuci kao jedina opcija. Ali evo jednog alternativnog shvatanja (Iz Hausman & McPherson, Economic Analysis, Moral Philosophy and Public Policy, 2006, 149-151):

 

 

Spoiler

A second problem with cost–benefit analysis is that it compares the “willingness to pay” – rather than the welfare gains and losses – of different people. Though willingness to pay obviously has something to do with welfare and preference, it also depends on expectations concerning what is appropriate to purchase and for what price. One would get very
misleading information concerning the relative value of a car and a spouse by investigating howmuch someone would be willing to pay for each! Willingness to pay, like the amount of money one would require in order to consent to an unwanted change, obviously also depends on wealth. Since preferences in cost–benefit analysis are weighted with dollars and since the
poor have fewer of these, their preferences count for less (Baker 1975). If the benefits of a policy accrue to the poor and the costs to the rich, what the poor would be willing to pay for the new policy might not be enough to compensate the rich. The policy might nevertheless have had large net benefits if there had been a more even distribution of wealth, and someone
willing to make interpersonal comparisons might be convinced that the welfare of the poor would increase more than the welfare of the rich would decrease.
Third, cost–benefit analysis – like other methods of evaluation that employ the Pareto criteria – ignores questions of justice; moreover, unlike the endorsement of Pareto improvements, cost–benefit analysis endorses policies that make some people worse-off. The compensation considered is only hypothetical. Some people win and some lose. Questions of fairness
are obviously pressing in such circumstances. If each policy had different winners and losers – so that, in the long run, every individual won as often as she lost – then then the unfairness of individual policies taken separately might wash out. But the bias built into cost–benefit analysis against the preferences of the poor suggests that the unfairness will not wash out. Exactly
those people whom policy makers should be most concerned to protect are those who are most likely to be harmed. Proponents have consequently explored ways of modifying cost–benefit analysis to compensate for possible injustices (Little 1957; Harberger 1978), but in practice wealth adjustments are seldommade. 
A fourth objection to cost–benefit analysis is that social policy should not be based on the unreflective and unargued preferences that analysts deduce from people’s economic choices.

Finally, uncertainty – coupled with the fact that preferences and willingness to pay typically depend on beliefs – creates serious problems. When people have mistaken beliefs about the constitution of the exhaust from the factory down the road, their willingness to pay to avoid breathing it will be an unreliable indicator of their true preferences, let alone of the exhaust’s
welfare consequences (see Chapter 8). People often do not know the consequences of alternatives and hence cannot identify which alternative they would prefer if they did know the consequences. The problems of uncertainty are usually finessed by supposing that individuals possess subjective probability distributions over all the possible outcomes. But to suppose this
involves extreme idealization, and there is little justification for respecting preferences based on largely fictitious probability distributions.

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, handys said:

 

Mislim da ce stigmatizacija polako i prolaziti kako se ljudi budu opustali ako se zaista ispostavi da je omikron uvod u kraj. Mada erwin kaci razne brojke koje nisu bas tako ruzicaste. Al to neka.

Jedna zanimljiva tema je ta cost/benefit analiza, koja ne-ekonomistima zvuci kao jedina opcija. Ali evo jednog alternativnog shvatanja (Iz Hausman & McPherson, Economic Analysis, Moral Philosophy and Public Policy, 2006, 149-151):

 

 

  Hide contents

A second problem with cost–benefit analysis is that it compares the “willingness to pay” – rather than the welfare gains and losses – of different people. Though willingness to pay obviously has something to do with welfare and preference, it also depends on expectations concerning what is appropriate to purchase and for what price. One would get very
misleading information concerning the relative value of a car and a spouse by investigating howmuch someone would be willing to pay for each! Willingness to pay, like the amount of money one would require in order to consent to an unwanted change, obviously also depends on wealth. Since preferences in cost–benefit analysis are weighted with dollars and since the
poor have fewer of these, their preferences count for less (Baker 1975). If the benefits of a policy accrue to the poor and the costs to the rich, what the poor would be willing to pay for the new policy might not be enough to compensate the rich. The policy might nevertheless have had large net benefits if there had been a more even distribution of wealth, and someone
willing to make interpersonal comparisons might be convinced that the welfare of the poor would increase more than the welfare of the rich would decrease.
Third, cost–benefit analysis – like other methods of evaluation that employ the Pareto criteria – ignores questions of justice; moreover, unlike the endorsement of Pareto improvements, cost–benefit analysis endorses policies that make some people worse-off. The compensation considered is only hypothetical. Some people win and some lose. Questions of fairness
are obviously pressing in such circumstances. If each policy had different winners and losers – so that, in the long run, every individual won as often as she lost – then then the unfairness of individual policies taken separately might wash out. But the bias built into cost–benefit analysis against the preferences of the poor suggests that the unfairness will not wash out. Exactly
those people whom policy makers should be most concerned to protect are those who are most likely to be harmed. Proponents have consequently explored ways of modifying cost–benefit analysis to compensate for possible injustices (Little 1957; Harberger 1978), but in practice wealth adjustments are seldommade. 
A fourth objection to cost–benefit analysis is that social policy should not be based on the unreflective and unargued preferences that analysts deduce from people’s economic choices.

Finally, uncertainty – coupled with the fact that preferences and willingness to pay typically depend on beliefs – creates serious problems. When people have mistaken beliefs about the constitution of the exhaust from the factory down the road, their willingness to pay to avoid breathing it will be an unreliable indicator of their true preferences, let alone of the exhaust’s
welfare consequences (see Chapter 8). People often do not know the consequences of alternatives and hence cannot identify which alternative they would prefer if they did know the consequences. The problems of uncertainty are usually finessed by supposing that individuals possess subjective probability distributions over all the possible outcomes. But to suppose this
involves extreme idealization, and there is little justification for respecting preferences based on largely fictitious probability distributions.

 

Izvini, nisam bila jasna, nisam mislila na ekonomski cost/benefit. Nego na ljudski, tj the need of the many.... zato se vecina bavi statistikom. To sto je u nekom pojedinacnom slucaju nego mlad doneo virus iz skole, ili sto je neko mlad imao komorbidities su pojedinacni slucajevi, i iako tragicni, nisu razlog za donosenje pravila za vecinu, zato sto vecina placa visoku cenu za mali rizik.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

Evo nesto se suska da ce u Ontariju da se pocne da ukidanjem mjera, znaci protesti su da kazem urodili plodom i jos pokazali koliki je Trudo beskicmenjak.

 

https://toronto.ctvnews.ca/ontario-moving-to-next-phase-of-covid-19-reopening-plan-on-feb-17-will-lift-vaccine-passport-in-march-1.5780257

 

Trudo, trudo, djilas djilas solak....

Mere su u nadleznosti provincijske vlade, ona ih je uvela i ona ih kontrolise.

Trudo Djilas Solak je samo odgovoran za federalne regulative, granica i sl.

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, KfJ said:

 

Trudo, trudo, djilas djilas solak....

Mere su u nadleznosti provincijske vlade, ona ih je uvela i ona ih kontrolise.

Trudo Djilas Solak je samo odgovoran za federalne regulative, granica i sl.

 

Ne poturaj mi molim te.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Znam, i drago mi je zbog vas. Ali to nije tako u dobrom delu US. Isto tako nije dobro za zdravstvene radnike, koji ni kod tebe nisu izuzeti. A ako probas da izadjes iz zemlje to sto si na Floridi ti nece pomoci, mere nece biti samo na papiru. Ako bi pogledala video - videla bi sta pricaju o obaveznoj vakcinaciji na univerzitetima, oni pricaju o Georgetownu ali to se desava i na drugim, mnogim univerzitetima. A to nije samo za lokalne gradjane. A to je sve posledica price CDC.

ili komentar na maske u restoranima, potpuno besmislena mera, nicemu ne sluzi.  To je svakom razumnom jasno.

 

Ma svuda ne samo Florida. Drzali se kao pijan plota regulative, sada to niko vise ne postuje. 

Dosla iz NY, cerka iz LA... niko nigde ne trazi potvrdu o vakcinaciji, mnogi ni maske ne nose. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

Ma svuda ne samo Florida. Drzali se kao pijan plota regulative, sada to niko vise ne postuje. 

Dosla iz NY, cerka iz LA... niko nigde ne trazi potvrdu o vakcinaciji, mnogi ni maske ne nose. 

Pa nije svuda, kod nas je u Filiju mandat i restorani traze i maske i vakcinaciju. U CA je do pre par dana sve islo tako, isto i NY, NJ takodje.... tek u zadnjih nedelju dana se skidaju mandati. Skole jos drze maske. Ja bi stvarno volela da je to tako kako ti kazes, ali eto sutra idem po klinca na kampus i oni maske ne skidaju.

Znaci prijatelj mi se vratio iz Miamija i kaze nebo i zemlja. A u petak pricam sa prijateljicom koja je u Nashvillu i kaze "vala mi se ne vraca u Philly".

Eno sta ti je bilo u Chicagu - da su klinci napravili strajk. 

 

Vi na Floridi niste imali nista od toga zadnjih 2 godine skoro, mi sve to - ceo sever takoreci. DC jos uvek ima mandat.

To sto su se ljudi zamorili pa poceli da odbijaju - zato su i skinuli sad mandate. Ali definitivno nije isto kao Florida.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, KfJ said:

 

Ne kapiram, kakvo poturanje. Konzervativci ukidaju restrikcije u Ontariju, a ti si to povezao sa Trudoom (protesti su urodili plodom) . 

Prestani sa trolovanjem dakle.

 

Protesti su u Ottawi, Torontu, Windsoru i koliko se ja sjecam, svi ti gradovi su i dalje u Ontariju, a Trudo je trebao da izadje pred te ljude, da im se obrati, a ne da se pretvara da je dobio kovid. Evo malopre sam procitao i da su neki farmeri bili blokirali 402, pa se danas razisli.

Debeli Ford je samo uradio sta je trazeno od njega.

 

(Djecace, ne ubacuj mi te politicare iz Srbije, to se vi medjusobno tako prepucavajte.)

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Amigo said:

 

Protesti su u Ottawi, Torontu, Windsoru i koliko se ja sjecam, svi ti gradovi su i dalje u Ontariju, a Trudo je trebao da izadje pred te ljude, da im se obrati, a ne da se pretvara da je dobio kovid. Evo malopre sam procitao i da su neki farmeri bili blokirali 402, pa se danas razisli.

Debeli Ford je samo uradio sta je trazeno od njega.

 

(Djecace, ne ubacuj mi te politicare iz Srbije, to se vi medjusobno tako prepucavajte.)

 

ko jos to izlazi pred rulju koja je dosla da ga lincuje, finansirana 

od strane ekstremista iz susedne drzave.

 

Trudoov jedini greh je sto je rekao:

Ne mozete voziti preko granice bez karantina ako nista vakcinisani.

 

A onda se tu nakacio i kurta i murta, sve kanadske vodje ovog 'konvoja slobode'

su clanovi i simpatizeri PPC, a Tramp im duva u jedra. 

Pomesali su sad sve, i mandate u nadleznosti provincija, i federalne mandate,

vise se ne zna sta ko trazi i koliko grupa tu ima.

 

Ali svi slozno vicu Trudo, trudo....

 

  • Thanks 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Pa nije svuda, kod nas je u Filiju mandat i restorani traze i maske i vakcinaciju. U CA je do pre par dana sve islo tako, isto i NY, NJ takodje.... tek u zadnjih nedelju dana se skidaju mandati. Skole jos drze maske. Ja bi stvarno volela da je to tako kako ti kazes, ali eto sutra idem po klinca na kampus i oni maske ne skidaju.

Znaci prijatelj mi se vratio iz Miamija i kaze nebo i zemlja. A u petak pricam sa prijateljicom koja je u Nashvillu i kaze "vala mi se ne vraca u Philly".

Eno sta ti je bilo u Chicagu - da su klinci napravili strajk. 

 

Vi na Floridi niste imali nista od toga zadnjih 2 godine skoro, mi sve to - ceo sever takoreci. DC jos uvek ima mandat.

To sto su se ljudi zamorili pa poceli da odbijaju - zato su i skinuli sad mandate. Ali definitivno nije isto kao Florida.

 

Ok, ne citas. Dosla sam, nista od toga nije tako kao sto pise u novinama i na sajtovima za dva grada koja sam ti navela. I u NJ sam bila... 

Mi ovde nemamo nista, ali dobrovoljno nose maske po prodavnicama (ne po restoranima) vise nego u NY. 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Baby said:

 

Ok, ne citas. Dosla sam, nista od toga nije tako kao sto pise u novinama i na sajtovima za dva grada koja sam ti navela. I u NJ sam bila... 

Mi ovde nemamo nista, ali dobrovoljno nose maske po prodavnicama (ne po restoranima) vise nego u NY. 

Aha, znaci mi smo jedini ... cudno, ja to nisam videla u NYC I LA, a I ljudi koji zive tamo kazu da je do prosle nedelje bilo isto. Nemam pojma cemu toliko onda frke oko toga. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Angelia said:

Aha, znaci mi smo jedini ... cudno, ja to nisam videla u NYC I LA, a I ljudi koji zive tamo kazu da je do prosle nedelje bilo isto. Nemam pojma cemu toliko onda frke oko toga. 

 

Pa najvecu frku izgleda dizes ti 😄 

Za 10 dana nema gde nisam usla, niko me pitao nista nije. Bilo je ljudi i bez maske... a sta tebi kazu tvoji, nemam pojma, vise verujem sebi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Baby said:

 

Pa najvecu frku izgleda dizes ti 😄 

Za 10 dana nema gde nisam usla, niko me pitao nista nije. Bilo je ljudi i bez maske... a sta tebi kazu tvoji, nemam pojma, vise verujem sebi. 

Ma da, ja sam problem 😀 a ne ljudi koji su protestovali do pre nedelju dana, a neki jos uvek. Nemam pojma gde ti ides, ja u novembru nigde u LA nisam mogla da udjem bez vakcinacije I maske, u NYC u Decembru. A ovde nigde unutar Filija. U NJ prelazim redovno, nista nisi mogao do pre 10tak dana kad sam zadnji put bila.  Mislim, sta koristis - ukidanje mandata pre nedelju dana? Ajde

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ma da, ja sam problem 😀 a ne ljudi koji su protestovali do pre nedelju dana, a neki jos uvek. Nemam pojma gde ti ides, ja u novembru nigde u LA nisam mogla da udjem bez vakcinacije I maske, u NYC u Decembru. A ovde nigde unutar Filija. U NJ prelazim redovno, nista nisi mogao do pre 10tak dana kad sam zadnji put bila.  Mislim, sta koristis - ukidanje mandata pre nedelju dana? Ajde

 

Andjo, ti samo teras svoje a nista ne citas. Uveli su pravilo, drzali se kao pijan plota neko vreme, pravilo i dalje stoji, ali medjutim... Novembar je daleko od januara/februara po pitanju pandemije, pravila... ali ajd, bitno da se vrti da je CDC uzas, da su neznalice i kreteni itd.

 

Ostavljam ti temu, ja masku stavim nije mi problem, a dalje ni ne razmisljam mnogo o virusu, ne mogu nista da promenim osim da eto, pazim na sebe koliko je moguce i da pazim na druge... 

 

Btw, ja sam se vratila pre 10 dana. Ne teram ti inat, nego kazem da vise nije drama kao sto je bila i da su se uglavnom svi smorili. Treba milione ljudi kontrolisati na vakcinu iz prostorije u prostoriju, prosto je nemoguce ili kljuc u bravu. 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

FYI u SF ne može da se uđe u restoran bez ootvrde o vakcini. Za LA ne znam, ali Bay area je pod masakama unutra i vakcine su must zabrestorane u gradovima. Univerzteti zahtevaju vakcine i maske. Tačka.
Moguće je da ovo gdebse ja krećem nije prava Kalifornija, već ono što@Baby poseti on-line.
Izvinjavsm se unapred na neobaveštenosti.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Laki21 said:

 

Tko je ono beš pre par meseci u dan tačno prognozirao kraj pandemije u Srbiji? :default_coffee:

Ne samo kraj nego veličanstvenu pobedu primenom najefikasnije protivepidemijske mere u novijoj istoriji - predsedničkim izborima. Pred veličinom predsedničkog kandidata se klanja ceo narod, svetska populacija, WHO i struka uopšteno, gde neće maleni virus...
 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Ako je tačno da je u Srbiji i dalje u visokom (relativno, recimo par desetina možda i više)procentu delta prisutna u ovom talasu, to je isključiva krivica velikog udela nevakcinisanosti. Deltu je buster doza efikasno "rešavala" u svim zemljama gde je treća doza data i gde su rađene studije pokazalo se da buster vraća efikasnot protiv delte na visok nivo. Ali kod nas ima svega 1.8 miliona osoba koje su primile treću dozu.

 

MOžda sam propustio: da li ima neka studija koja se bavila istraživanjem imuniteta nakon omicron-a a protiv delta soja?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ovakva je situacija sto se tice putovanja. Prosle nedelje sam isao za BG i iz SF mi nije trebao test posto sam srpski drzavljanin. Inace za strance treba. Na povratku u US sam morao da imam test i vakcine.

Svet je poludeo i svako vodi svoju politiku. 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...