Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Sunshine State said:

Samo briga!

 

Sad mi mama javlja da prijateljicin sin (47 god, dva Sinopharma, buster Pfizer) od prekjuce ima temperaturu, danas isao kod lekara, CRP 201 (!), i upala pluca (rendgen), a antigen negativan (PCR rezultat sutra); ostaje u bolnici.

 

Mama i ta prijateljica svaki dan piju kafu zajedno.... juce su bile zajedno.... sad valja iscekati nekoliko dana da vidimo sta ce biti 😞

 

Odveo zenu kod roditelja dok nam se kreci stan, pored mojih koji boluju korolu, sad mi se i svi tamo porazboljevali, temp 37, malaksalost, bol u sinusima, curenje nosa, grlo, svo troje negativno, zeni poviseni leukociti, dobila antibiotike. Tast penzioner isao svuda redom i zaradio neku prehladu, izgleda da su krenule i standardne respiratorne infekcije. Osim ako tako mlad covek nema neku ozbiljnu pridruzenu bolest, tesko da sa 3 doze tako moze da ga usaravi korona. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Samo briga!

 

Sad mi mama javlja da prijateljicin sin (47 god, dva Sinopharma, buster Pfizer) od prekjuce ima temperaturu, danas isao kod lekara, CRP 201 (!), i upala pluca (rendgen), a antigen negativan (PCR rezultat sutra); ostaje u bolnici.

 

Mama i ta prijateljica svaki dan piju kafu zajedno.... juce su bile zajedno.... sad valja iscekati nekoliko dana da vidimo sta ce biti 😞

 

Javljaj nam obavezno kako ti je mama..

 

Nadam se da će sve biti u redu..

 

Slažem se sa @AgroLaki da su krenule i standardne respiratorne infekcije. 

 

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, AgroLaki said:

 

Odveo zenu kod roditelja dok nam se kreci stan, pored mojih koji boluju korolu, sad mi se i svi tamo porazboljevali, temp 37, malaksalost, bol u sinusima, curenje nosa, grlo, svo troje negativno, zeni poviseni leukociti, dobila antibiotike. Tast penzioner isao svuda redom i zaradio neku prehladu, izgleda da su krenule i standardne respiratorne infekcije. Osim ako tako mlad covek nema neku ozbiljnu pridruzenu bolest, tesko da sa 3 doze tako moze da ga usaravi korona. 

 

U bolnici je, kaze da ga tretiraju kao da ima koronu, pa cak i ako PCR bude negativan.

 

Jedan nas radiolog iz Svedske, na onoj strucnoj grupi, ubi se objasnjavajuci nasim lekarima da ti rendgenski snimci sa "izrazenim sarama" koje manje-vise svi imaju kad snimaju pluca u covid ambulantama ne znace nista i da ne bi trebalo da budu uzimani u obzir kao kriterijum za hospitalizaciju. (nisam lekar, nemam pojma da li je tako - mozda @Eddard ili @zoran59 mogu nesto da kazu).

 

Malopre mi poslao izvestaj - njegov urin "pun" eritrocita i leukocita, kaze rekla mu Dr da je to sve ok! (?) (a CRP 201)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devojka Luke Razića said:

 

Javljaj nam obavezno kako ti je mama..

 

Nadam se da će sve biti u redu..

 

Slažem se sa @AgroLaki da su krenule i standardne respiratorne infekcije. 

 

 

Thanks! Pa njoj je 8 dan od simptoma, 6 dana zvanicno od pozitivnog rezz, nema temp danima, ne kaslje, radili joj normalno kontrolni snimak pluca sve ok, dobra joj saturacija, falabogu dodali joj Pancef na kontroli ZA SVAKI SLUCAJ, bole je malo zglobovi i malo malaksalosti, ali msm da bi trebalo da prodje sve ok. Caletu (kad pre) sutra 14 dana od prvih simproma, msm da on ulazi polako u sigurnu zonu u smislu da vec nedelju dana nema temp niti kaslje, prima inekcije za D dimer, pa ce u sredu ponovo da meri, sem toga prilicno je ok. 

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State

 

Procene udela preležalih idu od 60-80% po serološkim testovima (to je rekao onaj Tulio de Oliveira u intervjuu koji sam kačio pre neki dan) do tvrdnji pojedinih epidemilologa da su ne samo u Gautengu već u celoj Južnoafričkoj Republici praktično svi bili izloženi virusu u nekom trenutku, a pojedinci i 2, 3 ili 4x.

 

 

Edited by erwin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine State said:

 

U bolnici je, kaze da ga tretiraju kao da ima koronu, pa cak i ako PCR bude negativan.

 

Jedan nas radiolog iz Svedske, na onoj strucnoj grupi, ubi se objasnjavajuci nasim lekarima da ti rendgenski snimci sa "izrazenim sarama" koje manje-vise svi imaju kad snimaju pluca u covid ambulantama ne znace nista i da ne bi trebalo da budu uzimani u obzir kao kriterijum za hospitalizaciju. (nisam lekar, nemam pojma da li je tako - mozda @Eddard ili @zoran59 mogu nesto da kazu).

 

Malopre mi poslao izvestaj - njegov urin "pun" eritrocita i leukocita, kaze rekla mu Dr da je to sve ok! (?) (a CRP 201)

Pa da nije to korona koja traje vec nekoliko dana sa ukrstenom bakterijskom infekcijom?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Zivo me zanima sutrasnji PCR.

 

A ako bude negativan, kakav zakljucak doneti?

A jel vredi da se izvadi krv pa da se vide ona aktivna antitela ili kako vec? Videli smo vec da ima ljudi koji jasno imaju koronu a da su PRC negativni. 

Link to comment
Share on other sites

Sa zvanicnog website-a Evropskog Centra za prevenciju i kontrolu bolesti - European Centre for Disease Prevention and Control 

 

Epidemiological update: Omicron variant of concern (VOC) – data as of 6 December 2021 (12.00)

 

"Na dan 6. decembra  2021. godine, u Evropskoj uniji i Evropskom ekonomskom prostoru (EU/EEA) potvrđeno je 30 dodatnih SARS-CoV-2 Omicron varijantne varijante (VOC), što je  ukupno 212 potvrđenih slučajeva slučajeva do danas.

 

Svi slučajevi, za koje postoje dostupne informacije o težini, su bili ili asimptomatski ili blagi. Među ovim slučajevima do sada nije zabeležen nijedan smrtni slučaj. Ove brojke treba procenjivati sa oprezom jer je broj potvrđenih slučajeva suviše nizak da bi se razumelo da li se klinički spektar bolesti Omikrona razlikuje od prethodno otkrivenih varijanti."

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Sunshine State said:

Sa zvanicnog website-a Evropskog Centra za prevenciju i kontrolu bolesti - European Centre for Disease Prevention and Control 

 

Epidemiological update: Omicron variant of concern (VOC) – data as of 6 December 2021 (12.00)

 

"Na dan 6. decembra  2021. godine, u Evropskoj uniji i Evropskom ekonomskom prostoru (EU/EEA) potvrđeno je 30 dodatnih SARS-CoV-2 Omicron varijantne varijante (VOC), što je  ukupno 212 potvrđenih slučajeva slučajeva do danas.

 

Svi slučajevi, za koje postoje dostupne informacije o težini, su bili ili asimptomatski ili blagi. Među ovim slučajevima do sada nije zabeležen nijedan smrtni slučaj. Ove brojke treba procenjivati sa oprezom jer je broj potvrđenih slučajeva suviše nizak da bi se razumelo da li se klinički spektar bolesti Omikrona razlikuje od prethodno otkrivenih varijanti."

 

 

Tokom vikenda sam imala bukvalno isti razgovor sa ljudima za Izrael, koji prate sta se dogadja, zbog mog privatnog interesa.

i odgovor je bio - nemaju dovoljan broj slucajeva (u to vreme samo 13) da bi se procenilo koliko je ova varijanta opasna.

Link to comment
Share on other sites

Ako je neko sumnjao:

 

Quote

Prema nezvaničnim informacijama, na Klinici za infektivne bolesti [Kliničkog centra Vojvodine], kojom rukovodi Vesna Turkulov, postojalo je "tajno" kovid odeljenje, na kojem je pomoć pružena "viđenijim osobama". Za ovo se saznalo i poveden je nadzor i kontrola rada. 

https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/291523/Mirovic-demantuje-navode-o-ostavci-sudar-dve-struje-SNS-zbog-problema-u-KCV.html

 

Sa PPP-a:

Quote

Isto to postoji i u Beogradu, baš mi je prošle ili pretprošle nedelje klijent pričao da je bio na posebnom odeljenju Infektivne preko veze i dobio neku posebnu terapiju koju ne dobijaju svi pacijenti.

 

  • Like 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

................................

Jedan nas radiolog iz Svedske, na onoj strucnoj grupi, ubi se objasnjavajuci nasim lekarima da ti rendgenski snimci sa "izrazenim sarama" koje manje-vise svi imaju kad snimaju pluca u covid ambulantama ne znace nista i da ne bi trebalo da budu uzimani u obzir kao kriterijum za hospitalizaciju. (nisam lekar, nemam pojma da li je tako - mozda @Eddard ili @zoran59 mogu nesto da kazu).

................................

 

Nisam siguran sta su "izrazene sare" - citav radni vek sam proveo na engleskom govornom podrucju. Nagadjam da bi to moglo da bude "increased, prominent pulmonary/bronchovascular markings."

Ako je tako, taj svedski radiolog je u pravu.

Postoji dosta mogucih uzroka za ovo, ukljucujuci i najobicniji bronhitis. Rtg. moze privuci paznju na neki deo tela, ali je sam po sebi, izdvojen, nedovoljan za odluku o hospitalizaciji. Potrebna je anamneza, tj. klinicka korelacija sa drugim dijagnostickim metodama.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, zoran59 said:

 

Nisam siguran sta su "izrazene sare" - citav radni vek sam proveo na engleskom govornom podrucju. Nagadjam da bi to moglo da bude "increased, prominent pulmonary/bronchovascular markings."

Ako je tako, taj svedski radiolog je u pravu.

Postoji dosta mogucih uzroka za ovo, ukljucujuci i najobicniji bronhitis. Rtg. moze privuci paznju na neki deo tela, ali je sam po sebi, izdvojen, nedovoljan za odluku o hospitalizaciji. Potrebna je anamneza, tj. klinicka korelacija sa drugim dijagnostickim metodama.

 

Ovako su bili opisi rendgenskih snimaka kod par prijatelja koji su slali rezultate (covid pacijenti, svi dobili antibiotike):

 

"Na rtg snimku obostrano naglašena plućna šara, nema sigurnih znakova kondezacija pl. parenhima"

 

"Obostrano pojacana vaskularna sara"

 

"Naglašena bronhovaskularna sara obostrano"

 

"Hilobazalno obostrano izražena plućna šara bez znakova konsolidacije pl. parenhima"

 

Edit: naravno, ne mislim da treba postavljati dijagnoze online, niti samo na osnovu opisa snimka, niti samo na osnovu snimka (bez kompletne klinicke slike) - mislim da je taj nas radiolog iz Svedske izuzetno iznenadjen rutinskim koriscenjem rentgena u dijadpgnostici covida (kaze to nije po US/EU protokolima), a zatim i dihagnostikovanjem upala pluca na osnovu ovih opisa gore - on ne moze da se iscudi tome... Svako malo napise na onoj strucnoj grupi nesto o tom

 

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

..............................................

mislim da je taj nas radiolog iz Svedske izuzetno iznenadjen rutinskim koriscenjem rentgena u dijadpgnostici covida (kaze to nije po US/EU protokolima), a zatim i dihagnostikovanjem upala pluca na osnovu ovih opisa gore - on ne moze da se iscudi tome... Svako malo napise na onoj strucnoj grupi nesto o tom

 

Cesto je moguce postaviti dijagnozu pneumonije na osnovu rtg. pluca, ali to nije dovoljno - nece se znati je li upala bakterijska, virusna, aspiracijska, hemijska itd. Nece se moci prepoznati Covid.

Dalje, slicni snimci pluca mogu, zavisno od drugih faktora, pratiti sasvim razlicite klinicke slike kod razlicitih pacijenata. Jedan ni nema pojma da je bolestan, drugi ne moze da stoji na nogama.

Hospitalizacija samo na osnovu "sumnjivog" rtg. je neodgovorno tracenje resursa...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, zoran59 said:

 

Cesto je moguce postaviti dijagnozu pneumonije na osnovu rtg. pluca, ali to nije dovoljno - nece se znati je li upala bakterijska, virusna, aspiracijska, hemijska itd. Nece se moci prepoznati Covid.

Dalje, slicni snimci pluca mogu, zavisno od drugih faktora, pratiti sasvim razlicite klinicke slike kod razlicitih pacijenata. Jedan ni nema pojma da je bolestan, drugi ne moze da stoji na nogama.

Hospitalizacija samo na osnovu "sumnjivog" rtg. je neodgovorno tracenje resursa...

 

Tako nesto je i on pisao - covek pokusavao siromasnom srpskom zdravstvenom sistemu da objasni da ne trace pare gde ne mora:

 

"Jedna od cestih gresaka u ovoj epidemiji je da se negativni pacijenti i pored ponavljanih negativnih testova, a samo na osnovu rendgenskih nalaza karakterisu kao Kovid i smestaju u iste sobe sa stvarno pozitivnim pacijentima.
Rendgen moze biti karakteristican i senzitivan, ali ipak nije specifican samo za Kovid . Slicnu sliku mogu dati i druge virusne pneumonije
."

 

Delio covek i ove preporuke americkog udruzenja radiologa:

 

"The Centers for Disease Control (CDC) does not currently recommend CXR or CT to diagnose COVID-19. Viral testing remains the only specific method of diagnosis. Confirmation with the viral test is required, even if radiologic findings are suggestive of COVID-19 on CXR or CT.

For the initial diagnostic testing for suspected COVID-19 infection, the CDC recommends collecting and testing specimens from the upper respiratory tract (nasopharyngeal AND oropharyngeal swabs) or from the lower respiratory tract when available for viral testing.

Generally, the findings on chest imaging in COVID-19 are not specific, and overlap with other infections"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, shonke said:

 


Kako se ovo radi?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

 

Uzorak su bronhijalni lavati ("ispiranja", ne znam kako drugacije da pojasnim) i bronhoaspirati - neki dr moze tehniku uzimanja uzorka da objasni.

 

Ne radi se rutinski, ako PCR detektuje virus u nazofaringealnom brisu....vec kad se virus "spusti" na pluca, a nemamo drugi nacin da potvrdimo da je odista covid.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Od 5 država iz kojih je stiglo ukupno 7 registrovanih zaraženih omikronom na aerodromu u Kampali u Ugandi, dve su van Afrike, Holandija i Emirati.

 

Quote

A report from Uganda Virus Research Institute (UVRI) indicates that from 13 samples collected November 29 from travellers at Entebbe International Airport, eleven were sequenced and seven turned out positive for the Omicron variant.

"The travellers arrived from Nigeria, United Arab Emirates, South Africa, Democratic Republic of Congo and Netherlands aboard Ethiopian Airways, Uganda Airlines, Kenya Airlines and Airlink," UVRI said in a statement December 6.

https://www.ntv.co.ug/ug/news/national/uganda-detects-first-omicron-cases-3644298

Link to comment
Share on other sites

Dobre vesti za vakcinisane, od sada već 120 zaraženih u Norveškoj na dosad najvećem omikron superspreader eventu (osobe koje su bile na firminoj žurki i oni koji su se u istom baru zatekli drugim povodom i možda nešto kasnije) zasad niko nije zaglavio bolnicu. Samoj žurci su prisustvovale isključivo duplo vakcinisane osobe s negativnim brzim antigenskim testom. Pretpostavljam da svi pripadaju radno aktivnom stanovništvu.

 

Quote

As many as 120 people who attended the Louise Restaurant and Bar on the night of November 26th have now tested positive for coronavirus, about half of whom have screened positive for omicron, with 13 of those proven to have the variant in sequencing.

"They have symptoms like fever, cough, headache, muscle pain,  fatigue, but for now, none of them has become severely ill, and none of them have been treated in hospital," Tine Ravlo, the Oslo infectious disease doctor responsible, told The Telegraph. (...)

The company actually went beyond what was necessary by insisting that everyone who attended was double vaccinated and everyone took an antigen test, she said. 

"At that time, we didn't really have that many restrictions in Oslo, so they followed the rules."

https://www.telegraph.co.uk/world-news/2021/12/07/europes-biggest-omicron-outbreak-appears-mild-say-norway-covid/

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bilo pre 7 dana pa se (mozda) dosta toga promenilo u medjuvremenu ali uvek vredi cuti ove dve osobe.
Uz to o samom novom soju je bilo reci tek nekoliko uvodnih minuta.

 



Po profesoru Stojanovicu novi soj ne bi trebao da ima uticaj na efikasnost (novih) lekova za koronu.

3-4 meseca je potrebno za nove vakcine.
Problem sa novim lekovima je organizacija zdravstvenog sistema jer ti lekovi moraju da se daju u prvih 5 dana bolesti pa bismo morali da promenimo nacin "hvatanja" obolelih, da to bude u ranoj fazi. Kljucno je rano testiranje.

O potrebi za bustovanjem: Moramo da ustanovimo koji je to nivo tela koji nas stiti. Pricamo pao je nivo antitela nakon merenja po labaratorijama, ali vazna su jedino neutralisuca antitela a mi kad merimo antitela u labaratorijama mi ne znamo nivo neutralisucih antitela. Druga stvar ne znamo jos uvek koja zastitna vrednost antitela treba da bude, mi ne mozemo stalno da jurimo i jedini cilj da nam bude hajde da podizemo nivo antitela. To je pogresan pristup.

Za @urosg3 o maskama :classic_tongue: Zasto bi se odrekli jednog snaznog oruzja u borbi protiv virusa, iako neki u kriznom stabu kazu da ne veruju u mere :classic_biggrin:

Opet na temu potrebe bustera: Evo iskusni (mislim da je ovo (malo) ironicno) epidemiolog Kon je rekao da je 1/3 u bolnicama vakcinisano, to je jedan ozbiljan podatak, ali nije rekao nista dalje. A bez dalje mi ne mozemo nista suditi. Moramo znati ko su ti ljudi, koja uzrasna grupa, koju su vakcinu primili, kada su primili drugu dozu... 

Ne dostaju nam rezultati i studije u nasoj zemlji, da vidimo kakva je situacija u Srbiji, da bi imali vise podataka za pravljenje strategije.
Kaze da vakcine jesu odobrene za decu (5-12 godina) ali to ne znaci da svako dete treba da se vakcinise, kod nas su odrasli ljudi problem. Pa cemo polako doci na decu.

Dr Gligic: Jako puno publiciteta dajemo novim mutantima, moramo sacekati sta se desava. 
Ocekuje da sledeca vakcinacija bude sa vakcinom napravljenom prema poslednjem mutantu koji je u cirkulaciji.
Prirodno je ocekuje se da virus oslabi i izgubi sposobnost prenosenja sa coveka na coveka, medjutim ovaj virus nekako dobija moc s vremena na vreme a ne znamo odakle, kao da se regenerise. 
Prica o mogucoj vezi virusa iz hrane i epidemijskog soja, konkretno da treba razmisljati o tome kakva je korelacija zivog virusa iz vakcine koja se daje pilicima, a koji kasnije putem hrane dospeva u coveka, i virusa koji se prenosi.
Ako je ova korona nastala u prirodi onda je se nikad necemo upotpunosti resiti, a ako je nastala kao mutant jer je presla na coveka onda nam je buducnost bolja, onda ce se izgubiti.

Najvaznija antitela, neutralisuca antitela, su komplikovana za merenje i ta merenja se ne mogu raditi u ovoj guzvi i zurbi.

Spominje studiju koja navodi da su deca manje oboljevala a bila prenosioc jer brze proizvode interferon

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prve procene u Engleskoj na osnovu rasta pozitivnih PCR uzoraka sumnjivih na omikron (onaj jedan od tri kriterijuma koji pada kod  omikrona i praktično iskorenjene alfe) kažu da se i tamo širi brzo, sa R brojem oko 3,5 i dupliranjem za oko 3 dana.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...