Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 hours ago, wwww said:

ovde ima svasta nesto o 3. dozi: thread

 

 

par opazanja i zakljucaka:

 

Boosting could substantially reduce Rt, 21%-66%, with larger impacts for higher vaccine coverage & contact rates & smaller fraction previously infected.

- boosting all US currently vaccinated could stop winter surge but only with lower contact rates

- If contact rates return to pre-pandemic levels, need very high vaccine coverage (100%) & 25% boosted to prevent surge . with current US vaccine coverage (56%) & estimated previous infection (56.4%) Rt remains far above one even if we boost everyone.

- Places like California, possibly UK, could prevent surge with some boosting. Australia & New Zealand at risk of very high Rt b/c almost no protection from previous infection. Need to vaccinate fast!

- using 3rd doses to vaccinate unvaccinated is much more effective.

 

Conclusions

-3rd dose substantially increases Vacc efficiency vs infection & transmission

-3rd doses could substantially reduce transmission & stop winter surge, but not w/ pre-pandemic behavior unless vacc coverage or prev infection high (~100%)

-doses (always) best used for unvaccinated

 

ovo je ono sto su autori mogli da izvuku ekstrapolirajuci raspolozive podatke (gde neki faktori nisu uzeti u obzir: starost, detalji oko imunog odgovora...)

 

Late addition (not yet in paper): We can use relationship in paper to estimate (HUGE) benefit of getting vaccinated if you've been previously infected: Protection vs infection increases from 62% -> 91% Reduced chance of transmitting if infected: 12.5% ->76%

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

Otisla sam danas u apoteku da pokupim nesto i odem do dela gde daju vakcine i pitam da li mogu da dobijem booster. Kazu da, ako imam preko 65 ili ako radim posao gde su najosetljiviji (medicina i skolstvo). Ja kazem da nisam u tim grupama i pitam kada ce moci da se dobije booster, rekli su mi da nemaju u planu jer smatraju nepotrebnim za ostale. 

 

I u Svedskoj je do prekjuce bio takav stav zdravstvenih vlasti, booster samo za 80+ i jos ponekog, ostalima ne treba. 

Jucer je objavljeno da ce u najskorije vreme biti pozvani 65+, a zatim i ostali, sukcesivno po starosnim grupama, kao i prethodnog puta. Racuna se da svi 16+ dodju na red otprilike po isteku sest meseci od druge doze.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Helena said:

 

Prijavila sam kako se postovi prijavljuju...uglavnom, ili je on ili neko drugi pobrisao post...

 

Ne znam da li je on jer mislim da on ima ograniceno vreme do kad moze edit ili delete. Sto se tice brisanja posteva, ovaj tvoj upis mi je bio potreban, jer sam sad siguran da su se mnogi postevi obrisali tamo negde Oktobar-Decembar prosle godine.

6 hours ago, Akiro said:

Jel to znači da je sasvim O.K. da neki neuravnoteženi psihopata hoće da uživa u svojoj slobodi da se nekom nedužnom,

Tebi su svi psihopate. I svi kaslju i bacaju klice bas na tebe kad ti prolazis ulicom, pa cak i te klice lete po 10ak i vise metara do tebe i ulecu ti u usta i nos. Da li su ti iz prve pomoci koji su dosli kod tog koji se iskasljao na njih nosili maske? 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, stray_cat said:

(ne mogu da ne otkucam) Znači antidepresiv i ivermektin i onaj lek što košta 700 dolarčića (i gomila probiotika + preventivni antibiotik, takođe i nenormalne količine vitamina D) i eto rešenja.

Znaci da je jedino resenje da se prestane svakodnevno bombardovanje gradjana vestima o koroni. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Zaobilazno ucenjivanje nevakcinisanih pod plastom epidemioloskih mera, je jednako efikasno I primereno kao kontrola epidemije zabranom setanja kucica van dozvoljenog vremenskog intervala od sat vremena, gde kuce treba da bude trenirano da ne obavlja nuzdu osim u dozvoljenih sat vremena.

Pa nije? Zabrana šetanja kučića je bio previd vlasti da ljudi generalno ne mogu da se zatvore u kuću celu noć jer ipak postoje stvari koje ljudi koji rade moraju da obave popodne i uveče, što oni ne znaju jer ne rade normalne poslove i ne žive u stančićima pa im nikad nije palo na pamet kad se izvodi kuče. Zaobilazno ucenjivanje nevakcinisanih ne postoji da se kontroliše gde nevakcinisani idu i šta rade nego je ideja da nakon par nedelja kažu "batali ovo, uostalom šta zna komšija Miroslav o vakcinama" i da se vakcinišu.

Link to comment
Share on other sites

Evo npr ovde imate neke zanimljive komentare u vezi nuzpojava posle vakcinacije. Dovoljan je ovaj glavni post u vezi neurophaty i ovaj sto se vidi u vezi burning feet. Doktori su rekli da je dobro sto je cekao da ne primi vakcinu i u drugom slucaju da ne uzima booster. Kod nas forumski strucnjaci bi rekli da doktori nemaju pojma i da studije pokazuju,....

 https://connect.mayoclinic.org/discussion/covid-vaccines-and-neuropathy/?pg=93

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Tomiprunet said:

Evo npr ovde imate neke zanimljive komentare u vezi nuzpojava posle vakcinacije. Dovoljan je ovaj glavni post u vezi neurophaty i ovaj sto se vidi u vezi burning feet. Doktori su rekli da je dobro sto je cekao da ne primi vakcinu i u drugom slucaju da ne uzima booster. Kod nas forumski strucnjaci bi rekli da doktori nemaju pojma i da studije pokazuju,....

 https://connect.mayoclinic.org/discussion/covid-vaccines-and-neuropathy/?pg=93

 

Neuropatija je predvidiv efekat ne samo te, nego svake vakcine. To doduse, nije studija, ali studije jesu pokazale da se ovakve stvari mogu dogoditi. Pitanje je samo koji standard usvajamo. Isti onaj koji uzimamo kad pijemo antibiotike? Da li je neko studirao svaku pojedinacnu negativnu reakciju na ivermektin? Da li vagamo efeke vakcine vs. efekte virusa, ili efekte vakcine vs. efekte nedobijanja virusa? Slicno je kao sa osiguranjem. Placas pa ti je zao sto placas jer ti kuca ne gori, ali ti je zao sto nisi platio posto ti je kuca izgorela. Samo je pitanje procene verovatnoce da upadnes u one koji su dobili neuropatiju, facijalnu paralizu, u one kojima nije bilo nisa, u one koji nisu dobili virus, u one koji su zavrsili na respiratoru, ili pak u one koji su otisli i korak dalje od toga. 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ovo sa Mayo Clinic ostavljaju sami ljudi komentare. Iz takvih "studija" antivakseri obicno i nalaze "dokaze" protiv vakcina.

 

Slab ti je to izvor Slavisa, potrudi se bolje.

 

Mogu ja da napravim account i da napisem tamo neke gluposti, mogu da garantujem da ce moj thread biti najpraceniji u jednom periodu.

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

Neuropatija je predvidiv efekat ne samo te, nego svake vakcine. To doduse, nije studija, ali studije jesu pokazale da se ovakve stvari mogu dogoditi. Pitanje je samo koji standard usvajamo. Isti onaj koji uzimamo kad pijemo antibiotike? Da li je neko studirao svaku pojedinacnu negativnu reakciju na ivermektin? Da li vagamo efeke vakcine vs. efekte virusa, ili efekte vakcine vs. efekte nedobijanja virusa? Slicno je kao sa osiguranjem. Placas pa ti je zao sto placas jer ti kuca ne gori, ali ti je zao sto nisi platio posto ti je kuca izgorela. Samo je pitanje procene verovatnoce da upadnes u one koji su dobili neuropatiju, facijalnu paralizu, u one kojima nije bilo nisa, u one koji nisu dobili virus, u one koji su zavrsili na respiratoru, ili pak u one koji su otisli i korak dalje od toga. 

Ne znam da li si procitao taj post te osobe , ja sam stekao utisak da ona vec ima taj neuroloski problem i da je doktor rekao da je dobro sto nije primila vakcinu.

 

Uostalom poenta mog posta je ta da se kod nas doktori kace na stub srama od forumasa a u svetu je to itekako normalno da doktor kaze nemoj primit vakcinu buster ili sacekaj,...

Ovo sa Mayo Clinic ostavljaju sami ljudi komentare. Iz takvih "studija" antivakseri obicno i nalaze "dokaze" protiv vakcina.

 

Slab ti je to izvor Slavisa, potrudi se bolje.

 

Mogu ja da napravim account i da napisem tamo neke gluposti, mogu da garantujem da ce moj thread biti najpraceniji u jednom periodu.

Bez obzira na tvoje misljenje, oni to pisu tamo. Da to nije istina mislis da bi bilo dozvoljeno da se to pise?

Bolje i takav izvor gde ljudi pisu svoje probleme nego neke studije koje do sad su uvek pobijene posle mesec dva.

 

Napravi akount i pise, pa da bar znamo da si isti srbenda kao i ostali. Sam si napisao da nas nema trebalo bi nas izmislit.

Link to comment
Share on other sites

Slaviša, taj originalni post je iz februara i doktor mu je predložio da sačeka. Ko zna šta se desilo nakon toga, nemam vremena da čitam sve odgovore. Predlažem ti da uzimaš takve postove sa rezervom. 
 

Pitanje za vas u Srbiji: da li se mogu nabaviti self testovi za kovid? Da li ih uopšte imate?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Budući da je neko (samo napominjem da ja nisam :classic_biggrin:) obrisao moj post u kome sam:

1. Nevakcinisan ološ častio terminom - stoka

2. Iskazao svoje mišljenje da takvima ne bi trebalo ukazivati medicinsku pomoć 

3. Zaključio da bi ih trebalo pustiti da odumru

 

Hteo sam samo da ponovim 1-3 jer ne vidim da sam prekršio išta od pravila foruma, pa verujem da je neko po inerciji to obrisao ne ulazeći dublje u sadržaj narečenog posta.

 

Da razjasnimo:

1. Nikoga lično nisam uvredio, niti sam "uvredu" ograničio po nacionalnoj, rasnoj, polnoj, seksualnoj ni po, jebemliga kojoj već, osnovi. Osim naravno onoj po kojoj jesam.

Svi koji svojim delovanjem direktno produžuju ovaj pakao od života i broj umrlih iz dana u dan (a sad već svako ima nekog koga poznaje, pa možda i nekog dragog među preminulim...) su mi ista stoka :default_coffee:

Ako je termin stoka problem... OK onda, neka bude - ološ / bagra / šljam. Pa izaberite koji je podoban, ostale obrišite.

Ne želim da verujem da smo došli dotle da podilazimo uvređenim Avaxima?! :classic_dry:

 

Ne vidim da je u dosta drugih poruka baš to bio problem... ali možda i nije.  Možda je tačka 2..?

 

2. Zašto im, po meni, ne bi trebalo ukazivati medicinsku pomoć?  

Zato što je naš zdravstveni sistem oduvan u paramparčad i zbog gomilanja teških covid pacijenata, ljudi koji boluju od drugih bolesti, ne nužno i teških, ne dobijaju potrebnu medicinku pomoć, a neki u tišini i umiru...

Sad, kad već skoro godinu dana postoji - da ne kažemo lek nego nešto što će smanjiti težinu klliničke slike obolelih i time direktno uticati na to da zdravstveni sistem počne kako tako da deluje i za druge pacijente i time se spreče nepotrebne smrti od ne-covid related (pa čak i covid-related) - jasno je koji se nivo sebičnosi i ludosti koju nevakcinisani nose u sebi.  Ako su odabrali da ne veruju u pandemiju / vakcine / zdravstveni sistem - podržimo ih u tome.  Neka piju čajeve, vitamine, ivermektine, suplemente, Pavlovićevu mast, Domestos, šta god, ali neka sami snose posledice svog izbora.

(naravno da nisam tu  ubrajao one koji zbog nekih postojećih bolesti ili stanja ne mogu da prime vakcinu)

Podrazumeva se ograničavanje slobode kretanja pozitivnim na testovima / crvenim u pasošima, ali to je druga priča, nisam hteo da obrazlažem očigledno zbog želje da budem koncizan - kao i uvek. :classic_cool:

 

Da li nekog vređa taj predlog ili sam možda negde skrenuo u logici koju sam upravo objasnio?

 

Ako nije 1. i 2.  mora da je 3.  dakle...

 

3. Rekao sam, po sećanju, da bi ih trebalo pustiti da, citiram, odumru.

Baš tako, odumru, kao što odumiru neprilagođene etc.  vrste.  Nisam, koliko se sećam, pozivao na linč, jurenje oružjem, metalnim pa ni govnjivim motakama po ulicama, samo da odumru kao posledica svog izbora.  A sve u duhu one meme koju je neko, možebiti čak i ja, postavio (sa Leonardom DiCapriom) "The more antivaxxers - the less antivaxxers!".  Ili, ispada, da je u redu zezati se ali nedajbože neugodno je to napisati javno iako, da se ne lažemo, svi mi koji smo dali svoj doprinost očuvanju normalnosti - mislimo.

  • Like 10
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vilhelmina said:

 

I u Svedskoj je do prekjuce bio takav stav zdravstvenih vlasti, booster samo za 80+ i jos ponekog, ostalima ne treba. 

Jucer je objavljeno da ce u najskorije vreme biti pozvani 65+, a zatim i ostali, sukcesivno po starosnim grupama, kao i prethodnog puta. Racuna se da svi 16+ dodju na red otprilike po isteku sest meseci od druge doze.

 

Ja se nadam da ce ovi promeniti stav takodje. Vakcinisu turiste, dele sakom i kapom, a za one ispod 65 ne moze... 

Link to comment
Share on other sites

Jasno mi je da self testova ima u zemljama EU. Na Schipholu ih delili svakom ko želi. I to je upravo što je potrebno kad ljudi putuju, za njih same, kad ih neko dočekuje, da svako može da se oseća sigurnijim.  
Ne čudi me da ih ovde nema, a trebalo bi do sada, čak i da ih sami proizvode.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ControlFreak said:

Jasno mi je da self testova ima u zemljama EU. Na Schipholu ih delili svakom ko želi. I to je upravo što je potrebno kad ljudi putuju, za njih same, kad ih neko dočekuje, da svako može da se oseća sigurnijim.  
Ne čudi me da ih ovde nema, a trebalo bi do sada, čak i da ih sami proizvode.

 

Pa bilo je, pogledaj u apotekama u Lily-ju, ja sam uzimala par puta za mamu

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fancy said:

Budući da je neko (samo napominjem da ja nisam :classic_biggrin:) obrisao moj post u kome sam:

1. Nevakcinisan ološ častio terminom - stoka

2. Iskazao svoje mišljenje da takvima ne bi trebalo ukazivati medicinsku pomoć 

3. Zaključio da bi ih trebalo pustiti da odumru

 

Hteo sam samo da ponovim 1-3 jer ne vidim da sam prekršio išta od pravila foruma, pa verujem da je neko po inerciji to obrisao ne ulazeći dublje u sadržaj narečenog posta.

 

Da razjasnimo:

1. Nikoga lično nisam uvredio, niti sam "uvredu" ograničio po nacionalnoj, rasnoj, polnoj, seksualnoj ni po, jebemliga kojoj već, osnovi. Osim naravno onoj po kojoj jesam.

Svi koji svojim delovanjem direktno produžuju ovaj pakao od života i broj umrlih iz dana u dan (a sad već svako ima nekog koga poznaje, pa možda i nekog dragog među preminulim...) su mi ista stoka :default_coffee:

Ako je termin stoka problem... OK onda, neka bude - ološ / bagra / šljam. Pa izaberite koji je podoban, ostale obrišite.

Ne želim da verujem da smo došli dotle da podilazimo uvređenim Avaxima?! :classic_dry:

 

Ne vidim da je u dosta drugih poruka baš to bio problem... ali možda i nije.  Možda je tačka 2..?

 

2. Zašto im, po meni, ne bi trebalo ukazivati medicinsku pomoć?  

Zato što je naš zdravstveni sistem oduvan u paramparčad i zbog gomilanja teških covid pacijenata, ljudi koji boluju od drugih bolesti, ne nužno i teških, ne dobijaju potrebnu medicinku pomoć, a neki u tišini i umiru...

Sad, kad već skoro godinu dana postoji - da ne kažemo lek nego nešto što će smanjiti težinu klliničke slike obolelih i time direktno uticati na to da zdravstveni sistem počne kako tako da deluje i za druge pacijente i time se spreče nepotrebne smrti od ne-covid related (pa čak i covid-related) - jasno je koji se nivo sebičnosi i ludosti koju nevakcinisani nose u sebi.  Ako su odabrali da ne veruju u pandemiju / vakcine / zdravstveni sistem - podržimo ih u tome.  Neka piju čajeve, vitamine, ivermektine, suplemente, Pavlovićevu mast, Domestos, šta god, ali neka sami snose posledice svog izbora.

(naravno da nisam tu  ubrajao one koji zbog nekih postojećih bolesti ili stanja ne mogu da prime vakcinu)

Podrazumeva se ograničavanje slobode kretanja pozitivnim na testovima / crvenim u pasošima, ali to je druga priča, nisam hteo da obrazlažem očigledno zbog želje da budem koncizan - kao i uvek. :classic_cool:

 

Da li nekog vređa taj predlog ili sam možda negde skrenuo u logici koju sam upravo objasnio?

 

Ako nije 1. i 2.  mora da je 3.  dakle...

 

3. Rekao sam, po sećanju, da bi ih trebalo pustiti da, citiram, odumru.

Baš tako, odumru, kao što odumiru neprilagođene etc.  vrste.  Nisam, koliko se sećam, pozivao na linč, jurenje oružjem, metalnim pa ni govnjivim motakama po ulicama, samo da odumru kao posledica svog izbora.  A sve u duhu one meme koju je neko, možebiti čak i ja, postavio (sa Leonardom DiCapriom) "The more antivaxxers - the less antivaxxers!".  Ili, ispada, da je u redu zezati se ali nedajbože neugodno je to napisati javno iako, da se ne lažemo, svi mi koji smo dali svoj doprinost očuvanju normalnosti - mislimo.

Sve se slazem. Neko vece sam gledao neki prilog o protestima u BG protiv kovid dozvole. Brate koje bolesne izjave, za ne povjerovati. Da ne nabrajam koje mega gluposti sam cuo u 4-5 minuta. O unistenju 25% stanovnistva, pavlovicevoj masti... to mi prvo pade na pamet. Dolazim svake godine u SRB , citam svaki dan stampu iz SRB, ali ne mogu da razumijem kako sam pravidio ovo ludilo. 

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, koca popovic said:

Sve se slazem. Neko vece sam gledao neki prilog o protestima u BG protiv kovid dozvole. Brate koje bolesne izjave, za ne povjerovati. Da ne nabrajam koje mega gluposti sam cuo u 4-5 minuta. O unistenju 25% stanovnistva, pavlovicevoj masti... to mi prvo pade na pamet. Dolazim svake godine u SRB , citam svaki dan stampu iz SRB, ali ne mogu da razumijem kako sam pravidio ovo ludilo. 

Eh pa krećeš se u drugačijim društvenim krugovima, svi mi biramo sa kim se družimo, pa nas realnost često iznenadi. Meni je reality check ćerin klub za odbojku i roditeljske priče dok čekamo da se završi trening ili utakmica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...