Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 

9 hours ago, Hugo Punch said:

 

Pa to je glupo. Mislis da ljudi iz stida kazu da su vakcinisani, a nisu?

 

Pa postoji registar vakcinacije bre.

 

9 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Samo prenosim šta je pisalo nekoliko strana ranije. Srećom, nisam imao prilike da odem u Covid-bolnicu, a ne mogu sada da zovem oca i pitam kako je išla procedura.

 

@Hugo Punch Tu sam diskusiju ja pokrenuo jer sam tako cuo od ozbiljne zene sa lica mesta, pa mi je delovalo nemoguce, evo objasnjenja od doktora @estranged 

 

On 10/1/2021 at 11:34 PM, urosg3 said:

Ne vidim prepreku da im očitaju  QR kod, na telefonu papiru, bilo kako. 

 

On 10/2/2021 at 8:24 AM, estranged said:

^

Tačno je. Prosto smo takav narod, u našoj prirodi je da slažemo da smo primili vakcinu da nam ne bi neko solio pamet, a idu na tu varijantu da neće baš svakome da traže papir. 

U teoriji se u trijaznoj ambulanti svakome upisuje vakcinalni status ali u praksi u ovakvoj gužvi i haosu se to često i ne upiše. Ja lično imam nekoliko primera dnevno gde tačno vidim da me lažu da su primili vakcinu pa tek kad zatrazim papir kažu kako ipak nisu. Jedan me čak i snimao telefonom i branio se ustavom, za sad nisam izašao na televizor 😀

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Eddard said:
Spoiler

 

Moram ja opet sa svojim tastom i taštom… elem, kao što znate, imaju covid, dobro su, svastika doduše u bolnici, videćemo kako će da se razvija, ali nisam hteo o tome…

 

Pričam danas sa taštom, izigravam plave šlemove između žene i nje jer su se popičkale preko telefona, ona tamo kuka za sudbinom kletom što joj ćerka u bolnici, razumljivo naravno, ova ovde se nervira jer ne može odavde da pomogne, pa pucaju nervi…

 

Elem, pitam kako je tast, kaže ona meni ma dobro je, eno otišao u pekaru preko puta da kupi neko pecivo i jogurt (?!)… ja u neverici. Pitam, bre kako otišao, pa ne sme, na šta ona meni kaže - ma neće mu biti ništa (?!?!)… ja šokiram kažem, ma znam da neće njemu biti ništa, nego ljude će bre da zarazi, infektivan je! Kaže ona - a to, pa dobro, kako svi drugi, eno ona (pa navodi neke prijatelje i rođake) idu u prodavnicu, kažu ma šta nosim masku, brzo ja to, neće biti ništa… 


Nisam znao šta da kažem… u sebi mislim, ljudi su stoka, ali reko neću da vređam tasta.

 

Meni je, pogotovo u poređenju sa društvom ovde, taj nedostatak društvene odgovornosti ljudi u Srbiji sve više i više uočljiv i neverovatan. Za svoju porodicu i prijatelje bi ljudi uglavnom ruku u vatru stavili, ali za opšte društveno dobro, za neke nepoznate ljude koji bi mogli da trpe posledice zbog njihovog ponašanja… ta misao u glavi ne postoji.

 

 

 

Sad bi me bohumilo verovatno banovao na ovakvoj interpretaciji, ali mozda smo u periodu devedesetih i tranzicionom periodu pokupili samo ono najgore od libertarijanizma. I ja sam cuo za masu primera gde zarazeni ljudi koji se osecaju ok odu da zavrse po gradu sve sto treba.

Kada sam izasao iz izolacije, otisao do supermarketa, iza mene zena ispod nosa nosi masku, a u ruci drzi izvestaj iz korona ambulante, drzi antibiotike i vitamine. Mozda gresim dusu, mozda posle toga vise nije izlazila, ali nemoguce da nije imala nikog da zamoli da joj kupi stvari i ostavi ispred vrata, a ona da ostavi novac, kao sto sam ja bratu i snajci nosio kad su bili bolesni. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darko said:

Žao mi je što to čujem, nadam se da nije toliko gadan ujed. Jel ti ćerka vakcinisana protiv besnila i ako nije, zar ne bi trebala da se vakciniše sada za svaki slučaj, posle ujeda?

Nije, besnilo nije u redovnoj imunizaciji u Srbiji, prima se nakon ujeda sumnjive životinje, ovde nije bio taj slučaj. Tetanus jeste sa 14 godina u redovnoj proceduri. Obzirom da pas nije sumnjiv nisu nam savetovali. Mislim da se više istraumirao vlasnik psa od Princeze, jutros je zvao da pita kako je 🙂

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, shonke said:

Uradim danas antitela igg na S protein (što sam radio već nekoliko puta, posle druge doze sinofarm u februaru je bilo nešto preko 1200 a pre tačno tri meseca 272 - granica je 50).

Konzilijum, ista laboratorija.

Rezultat od danas. Probih skalu.

fd1dbec372a0738377e65a043ad98815.jpg

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Nešto neće slika, rez je >40.000

 

 

 

 

Znaci definitivno je fajzer najbolja opcija posle kineza. Verovatno je moderna jos bolja.

Ja treba da primim ove nedelje trecu, kolebam se izmedju rusa i fajzera. Mislim da cu fajzera, samo zbog putovanja i kontam 4.doze koja ce trebati, pa da uparim 2 fajzera zakljucno s prolecem 😂

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, shonke said:

Ma nisam mogao više da trpim onaj@Clash-ov rezultat pa rekoh da konačno razbijem taj putinovski projekat u paramparčad. Nemačka medicina, die beste!!!
emoji28.png

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Ne mogu se porediti antitela tada i ovo tvoje. Ono su bila prava antitela, ovo sad sve neka vestacka nabudzena zbog statistike.

Kad smo mi nekad sa nasim antitelima spavali na klupi u parku  i isli u Trst po famerke to su bila vremene.

 

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Losmi17 said:

Znaci definitivno je fajzer najbolja opcija posle kineza. Verovatno je moderna jos bolja.

Ja treba da primim ove nedelje trecu, kolebam se izmedju rusa i fajzera. Mislim da cu fajzera, samo zbog putovanja i kontam 4.doze koja ce trebati, pa da uparim 2 fajzera zakljucno s prolecem 😂

 

Ne mogu da kažem da li je najbolje pfizer posle kineza, možda bi isti rezultat bio i sa AZ ili sputnikom.

Svakako, ako bude trebalo da se primi 4. doza, upariću pfizer i zbog putovanja (ako nas uopšte budu puštali negde).

 

14 minutes ago, Clash said:

Ne mogu se porediti antitela tada i ovo tvoje. Ono su bila prava antitela, ovo sad sve neka vestacka nabudzena zbog statistike.

Kad smo mi nekad sa nasim antitelima spavali na klupi u parku  i isli u Trst po famerke to su bila vremene.

 

 

Ja sa pfizer antitelima mogu peške po farmerke u Trst i to bez spavanja!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije, besnilo nije u redovnoj imunizaciji u Srbiji, prima se nakon ujeda sumnjive životinje, ovde nije bio taj slučaj. Tetanus jeste sa 14 godina u redovnoj proceduri. Obzirom da pas nije sumnjiv nisu nam savetovali. Mislim da se više istraumirao vlasnik psa od Princeze, jutros je zvao da pita kako je [emoji846]

Daj da ga tuzimo, hehe
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clash said:

Moram ovde javno da priznam da sam propao i kao roditelj i kao komunista.

Jel i on ne zna šta je RSB?

 

2 hours ago, urosg3 said:

Nije, besnilo nije u redovnoj imunizaciji u Srbiji, prima se nakon ujeda sumnjive životinje, ovde nije bio taj slučaj. Tetanus jeste sa 14 godina u redovnoj proceduri. Obzirom da pas nije sumnjiv nisu nam savetovali. Mislim da se više istraumirao vlasnik psa od Princeze, jutros je zvao da pita kako je 🙂

OK, samo se nadam da se ne uzima na vlasnikovu reč da je pas vakcinisan protiv besnila, nego da su stvarno proverili. Besnilo je skoro 100% smrtno ako se na vreme ne tretira. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, urosg3 said:

Eh, da nije čačkala psa ne bi on, ali šta vredi čim ima 4 noge, liči na psa odmah ide "što je lep" 🙂

Dobro je kad sve sve zavrsilo dobro. Koliko princeza ima godina?

Ima mnogo pasa koji, pogotovo ako nisu odrasli sa malom decom, ne podnose bas malu decu. Ne da ne podnose, nego tolerisu do nekog nivoa da ih deca diraju, i kad prevrse meru znaju biti opasni, tj da ujedu. 

Link to comment
Share on other sites

I evo ga:
 

Quote

Predsednik: Preokrenut trend, smanjuje se broj novoobolelih

Konačno smo uspeli da preokrenemo trend povećanja broja novoobolelih od korona virusa, istakao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić ukazujući da je ovo drugo jutro da imamo smanjenje broja novoobolelih.

"To niko nije primetio jer mešaju stvari. Mora uvek da se poredi ponedeljak sa ponedeljkom, ne sa drugim danom. Imamo dva dana spuštanje procenta i u apsolutnim brojkama, naglasio je on na otvaranju NCR kampusa.

Prema njegovim rečima to će da traje još izvesno vreme.

Kazao je da je preokret trenda dobra vest za privredu.

Preneo je da je Srbija u pregovorima sa Fajzerom oko kupovine njihovog leka protiv korona virusa. Nabavili smo već određene količine jednog leka protiv korone koji ima ogromnu uspešnost u zaštiti ljudi od korone, rekao je on.

http://www.rtv.rs/sr_lat/drustvo/predsednik-preokrenut-trend-smanjuje-se-broj-novoobolelih_1277463.html

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Darko said:

Jel i on ne zna šta je RSB?

 

OK, samo se nadam da se ne uzima na vlasnikovu reč da je pas vakcinisan protiv besnila, nego da su stvarno proverili. Besnilo je skoro 100% smrtno ako se na vreme ne tretira. 

Ima čuvek uredn sve i knjižicu i vakcinalni karton, sve ok.

 

20 minutes ago, Tomiprunet said:

Dobro je kad sve sve zavrsilo dobro. Koliko princeza ima godina?

Ima mnogo pasa koji, pogotovo ako nisu odrasli sa malom decom, ne podnose bas malu decu. Ne da ne podnose, nego tolerisu do nekog nivoa da ih deca diraju, i kad prevrse meru znaju biti opasni, tj da ujedu. 

Ma devojka bre 20 godina 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, urosg3 said:

 

 

Ma devojka bre 20 godina 🙂

 

Jeste off topic i mozda glupo pitanje, ali kako je uspela da je pas ujede? Sta se desilo? Koji pas je u pitanju?

 

Kao "kuckar" ovakve situacije za koje cujem su mi potpuno nerealne, uvek. Devojkina sestra se nekada uzasno plasila pasa, obilazila i isla bukvalno 15 minuta duzim putem od kuce do faksa da ne bi prolazila kroz jednu ulicu gde cesto ima lutalica.

 

Ja prolazio od malena kroz copore pasa lutalica, kad napadaju ljude spasavao ih od petog razreda bukvalno. Jos se secam jednog Dzekija, bio je ogroman, mesanac vucjaka i haskija, vrzmao se po naselju, nekad lajao na ljude i to strasno deluje, ali nikada nikoga nije ujeo, ja se igrao sa njim kao dete, bukvalno su mala deca mogla da ga jasu kao ponija, baba komsinica se prenerazavala terala me kaze vodi tu dzukelu negde odavde i ostavi ga da se ne vrati, i na kraju ga neko otrovao mucenika 😞

 

Off topic off.

Edited by McLeod
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

 

Jeste off topic i mozda glupo pitanje, ali kako je uspela da je pas ujede? Sta se desilo? Koji pas je u pitanju?

 

Kao "kuckar" ovakve situacije za koje cujem su mi potpuno nerealne, uvek. Devojkina sestra se nekada uzasno plasila pasa, obilazila i isla bukvalno 15 minuta duzim putem od kuce do faksa da ne bi prolazila kroz jednu ulicu gde cesto ima lutalica.

 

Ja prolazio od malena kroz copore pasa lutalica, kad napadaju ljude spasavao ih od petog razreda bukvalno. Jos se secam jednog Dzekija, bio je ogroman, mesanac vucjaka i haskija, vrzmao se po naselju, nekad lajao na ljude i to strasno deluje, ali nikada nikoga nije ujeo, ja se igrao sa njim kao dete, baba komsinica se prenerazavala terala me kaze vodi tu dzukelu negde odavde i ostavi ga da se ne vrati, i na kraju ga neko otrovao mucenika 😞

 

Off topic off.

Pa vidi ne znam ni ja, bokser je u pitanju tigrasti. Kaže da je samo htela da ga pomazi valjda mu prišla sa leđa, ovaj je nije video i to protumačio kao napad. Vlasnik je bio daleko. Ma ok ako je ovo cena da opreznije tretira nepoznate pse - super smo prošli.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Nije, besnilo nije u redovnoj imunizaciji u Srbiji, prima se nakon ujeda sumnjive životinje, ovde nije bio taj slučaj. Tetanus jeste sa 14 godina u redovnoj proceduri. Obzirom da pas nije sumnjiv nisu nam savetovali. Mislim da se više istraumirao vlasnik psa od Princeze, jutros je zvao da pita kako je 🙂

 

Mene kad ujelo kuce kad sam bio klinac isao sam odmah na vakcinu tetanus, a psa smo pratili nedelju ili dve valjda, ako ne ugine sve ok.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...