Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Quote

Vakcinisani prelaze ulicu na zeleno, nevakcinisani pretrčavaju na crveno

 

Rukovodilac Centra za anesteziologiju i reanimatologiju UKCS Nebojša Lađević izjavio je danas da su Infektivna klinika i kovid bolnica u Batajnici izuzetno opterećene i da se može reći da se traži mesto više.

Lađević je za RTS rekao da u ovom talasu epidemije ima sve više pacijenata koji zahtevaju mehaničku potporu i da će danas biti održan sastanak kako bi bilo otvoreno šesto odeljenje intenzivne nege u Batajnici sa novih 20 kreveta, čime će se broj kreveta na intenzivnoj nezi povećati na 120.

Istakao je da za ljude koji ne veruju u koronavirus motivacija može da bude to što lekari, profesori Medicinskog fakulteta, koji učestvuju u lečenju, poručuju da je veoma različita klinička slika između onih koji su vakcinisani i onih koji nisu vakcinisani.

„Šansa da dođete u veoma kritično stanje, da završite na respiratoru, ako ste vakcinisani, jeste mala. Možda plastično da predstavimo, to vam je razlika kao da vakcinisani prelazi ulicu na pešačkom, na zeleno svetlo, a nevakcinisani pretrčava na crveno u punom saobraćaju. Tolika vam je razlika u šansi da završite sa teškom kliničkom slikom”, poručio je Lađević, javlja Tanjug.

Naveo je da nema pravila i da svi mogu da obole, ali da je najveći broj pacijenata koji su vitalno ugroženi i imaju tešku kliničku nevakcinisani.

„Imamo tu i pacijente koji su davno vakcinisani, gde imamo jedan proboj imuniteta, te je potrebno obratiti pažnju na revakcinu, na ponovno postizanje nivoa antitela i svakako da ima izuzetno mali broj pacijenata koji su vakcinisani redovnim putem, ali iz bilo kog razloga, bilo zato što su primali neku drugu terapiju, zato što im je imuni sistem takav da nisu odgovorili na vakcinaciju, ali se oni ne nalaze u jedinicama intenzivnog lečenja, nisu na respiratorima, već se jednostavno nalaze pod nekim blažim nadzorom”, kazao je Lađević.

Napomenuo je da je važno da se pridržavamo protivepidemijskih mera, da se vakcinišemo, a ukoliko smo zaraženi, da je najbitnije da se na vreme javimo lekaru.

https://www.politika.rs/sr/clanak/488996/Vakcinisani-prelaze-ulicu-na-zeleno-nevakcinisani-pretrcavaju-na-crveno

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, erwin said:

 Još jedna pilula sa dobrim rezultatima kliničkih ispitivanja:

 

 

 

Ajmo sad jedan pool da se napravi pilulari vs bodovenci 🙂 Jos da smisle neki lek koji moze da se pusi, ili da je od ekstrakta gljive, bas bi bilo stogod 🙂

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, shonke said:

Nego čekaj, jel svastika vakcinisana? Izvini ako si pisao, verovatno jesi ali sam zaboravio.
 


Jeste. Svi su, kinezom.

 

Što je još jedan apsurd, mi ubeđivali taštu i tasta da se revakcinišu (3. doza) Pfizerom, ali ne - doktorka u DZ im rekla Sinopharm bolje. A i AV se vakcinisao kinezom, pa ostadosmo supruga i ja, oboje lekari jel’te, u manjini… sad kažu - trebalo je da vas slušamo. A svastika nije revakcinisana, iako je trebalo krajem avgusta, jer je doktorka iz DZ procenila da je CRP od 9 (normalno do 5, ili 10 zavisi od skale, znači malo povišen) dovoljna kontraindikacija za vakcinaciju 🤦‍♂️

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Moram ja opet sa svojim tastom i taštom… elem, kao što znate, imaju covid, dobro su, svastika doduše u bolnici, videćemo kako će da se razvija, ali nisam hteo o tome…

 

Pričam danas sa taštom, izigravam plave šlemove između žene i nje jer su se popičkale preko telefona, ona tamo kuka za sudbinom kletom što joj ćerka u bolnici, razumljivo naravno, ova ovde se nervira jer ne može odavde da pomogne, pa pucaju nervi…

 

Elem, pitam kako je tast, kaže ona meni ma dobro je, eno otišao u pekaru preko puta da kupi neko pecivo i jogurt (?!)… ja u neverici. Pitam, bre kako otišao, pa ne sme, na šta ona meni kaže - ma neće mu biti ništa (?!?!)… ja šokiram kažem, ma znam da neće njemu biti ništa, nego ljude će bre da zarazi, infektivan je! Kaže ona - a to, pa dobro, kako svi drugi, eno ona (pa navodi neke prijatelje i rođake) idu u prodavnicu, kažu ma šta nosim masku, brzo ja to, neće biti ništa… 


Nisam znao šta da kažem… u sebi mislim, ljudi su stoka, ali reko neću da vređam tasta.

 

Meni je, pogotovo u poređenju sa društvom ovde, taj nedostatak društvene odgovornosti ljudi u Srbiji sve više i više uočljiv i neverovatan. Za svoju porodicu i prijatelje bi ljudi uglavnom ruku u vatru stavili, ali za opšte društveno dobro, za neke nepoznate ljude koji bi mogli da trpe posledice zbog njihovog ponašanja… ta misao u glavi ne postoji.

Da menjamo tazbinu: trebi tast otrci preko puta u pekaru - moj ne moze bez rodnog Rudnika, a zivi u Beogradu (pobegao sa Rudnika pre 60 godina)?

 

:default_coffee:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

Uradim danas antitela igg na S protein (što sam radio već nekoliko puta, posle druge doze sinofarm u februaru je bilo nešto preko 1200 a pre tačno tri meseca 272 - granica je 50).

Konzilijum, ista laboratorija.

Rezultat od danas. Probih skalu.

fd1dbec372a0738377e65a043ad98815.jpg

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Nešto neće slika, rez je >40.000

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, shonke said:

Uradim danas antitela igg na S protein (što sam radio već nekoliko puta, posle druge doze sinofarm u februaru je bilo nešto preko 1200 a pre tačno tri meseca 272 - granica je 50).

Konzilijum, ista laboratorija.

Rezultat od danas. Probih skalu.

fd1dbec372a0738377e65a043ad98815.jpg

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Nešto neće slika, rez je >40.000

 

 

 

 

a ti si prve 2 primio Sinofarm (u januaru/februaru), a sad 3. Fajzer (pre koliko tacno)?

Link to comment
Share on other sites

@shonke

Nisi jedini, bilo je nekoliko ljudi po društvenim mrežama vakcinisanih Sinofarmom koji su imali nešto antitela pre treće doze da su okačili fotke na kojima se vidi da su posle Fajzera probili plafon na tom testu s granicom 50.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

@wwww

Prve dve sinopharm, druga doza je bila negde oko 12. februara.

3. doza pfizer, pre oko 4 nedelje (mislim da je danas 30 dana).

 

@djura.net

Ne verujem da je lab pogrešila, nema tu neke nauke, koliko znam, praktično sve radi mašina sama.

A ne verujem ni da sam bio u bliskom kontaktu sa virusom pred vakcinaciju trećom dozom. Prosto, nije ni bilo toliko zaraženih početkom septembra a i ja nosim kn95 masku redovno.

[mention=1846]erwin[/mention]

Očekivao sam rezultat preko 10k možda i preko 20k.

Poznanik, dve godine mlađi (meni fali koja godina do 50), ista kombinacija vakcina, sličan razmak od 2. do 3. doze, posle 3. je imao oko 24k.

 

Svakako, ne znači mnogo test vakcinama protiv original soja (eh da je ovoga bilo pre godinu dana...) u smislu sprečavanja oboljenja ali eto, zanimljivo mi je bio da podelim reakciju organizma na kombinaciju ove dve vakcine.

 

Jedna koleginica je pre neki dan primila treću dozu ali sinopharm (i prve dve kod nje su bile isto sinopharm) pa ću videti da je nateram da uradi test, s tim što je ona 20 godina mlađa od mene.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, shonke said:

Uradim danas antitela igg na S protein (što sam radio već nekoliko puta, posle druge doze sinofarm u februaru je bilo nešto preko 1200 a pre tačno tri meseca 272 - granica je 50).

Konzilijum, ista laboratorija.

Rezultat od danas. Probih skalu.

fd1dbec372a0738377e65a043ad98815.jpg

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Nešto neće slika, rez je >40.000

 

 

 

 

 

Koliko ja vidim, ovde piše da si ti pozitivan na virus što znači da ga imaš, iako si vakcinisan. Jel piše pozitivan, piše. To znači i da ga širiš, pametnom dosta...

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, implant said:

 

Koliko ja vidim, ovde piše da si ti pozitivan na virus što znači da ga imaš, iako si vakcinisan. Jel piše pozitivan, piše. To znači i da ga širiš, pametnom dosta...

Da ne pričam da negativce ne primamo ovde, samo pozitivno 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Uradim danas antitela igg na S protein (što sam radio već nekoliko puta, posle druge doze sinofarm u februaru je bilo nešto preko 1200 a pre tačno tri meseca 272 - granica je 50).

Konzilijum, ista laboratorija.

Rezultat od danas. Probih skalu.

fd1dbec372a0738377e65a043ad98815.jpg

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Nešto neće slika, rez je >40.000

 

 

 

 

 

Druže, ovaj rezultat deluje ko da su te juče otpustili iz Batajnice 😄 nedajbože. 

Nabustovao si se baš.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Hugo Punch said:

Zašto ne može da se objavi broj vakcinisanih i nevakcinisanih u bolnici, intenzivnoj nezi i na respiratoru kao i starosna struktura.

 

Ova vlada je antivakserski orjentisana, očigledno je.

 

Nekoliko strana ranije je pisalo da u bolnicama naprosto pitaju pacijente da li su vakcinisani i da samo na osnovu toga unose odgovore. Ne znam koliko je to rasprostranjeno, ali ako jeste, bojim se da bi procenat teško obolelih koji su vakcinisani iznosio bar 90%, a statistike bi im bile skroz netačne. Ukoliko imaju statistike, baš bih voleo da se objavi i koju su vakcinu primili oni koji su teže pogođeni ili umrli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

 

Nekoliko strana ranije je pisalo da u bolnicama naprosto pitaju pacijente da li su vakcinisani i da samo na osnovu toga unose odgovore. Ne znam koliko je to rasprostranjeno, ali ako jeste, bojim se da bi procenat teško obolelih koji su vakcinisani iznosio bar 90%, a statistike bi im bile skroz netačne. Ukoliko imaju statistike, baš bih voleo da se objavi i koju su vakcinu primili oni koji su teže pogođeni ili umrli.

 

Pa to je glupo. Mislis da ljudi iz stida kazu da su vakcinisani, a nisu?

 

Pa postoji registar vakcinacije bre.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Pa to je glupo. Mislis da ljudi iz stida kazu da su vakcinisani, a nisu?

 

Pa postoji registar vakcinacije bre.

 

Samo prenosim šta je pisalo nekoliko strana ranije. Srećom, nisam imao prilike da odem u Covid-bolnicu, a ne mogu sada da zovem oca i pitam kako je išla procedura.

Link to comment
Share on other sites

Nećete verovati šta nam se desilo...

The Stariju Princezu ujelo kuče, večeras, oko 18 časova blizu FPN-a. Za ruku bogami lepo ujelo. Dotrčao vlasnik izvinjava se, e šta sad, dođavola, u auto i lepo na VMA. Uredno provere da li je vakcinisana protiv tetanusa - jeste, hvala na pitanju. Ima li vlasnik psa potvrdu o vakcinaciji psa protiv Besnila - ima hvala na pitanju.
Dakle sve ok previli joj ruku idemo kući.

Na VMA nema gužve ma bili smo drugi iza nekog lika što je polomio nogu na bajsu (potpuno saosećam sa njim). Sve završeno za, recimo, pola sata.
 

  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Nećete verovati šta nam se desilo...

The Stariju Princezu ujelo kuče, večeras, oko 18 časova blizu FPN-a. Za ruku bogami lepo ujelo. Dotrčao vlasnik izvinjava se, e šta sad, dođavola, u auto i lepo na VMA. Uredno provere da li je vakcinisana protiv tetanusa - jeste, hvala na pitanju. Ima li vlasnik psa potvrdu o vakcinaciji psa protiv Besnila - ima hvala na pitanju.
Dakle sve ok previli joj ruku idemo kući.

Na VMA nema gužve ma bili smo drugi iza nekog lika što je polomio nogu na bajsu (potpuno saosećam sa njim). Sve završeno za, recimo, pola sata.
 

Žao mi je što to čujem, nadam se da nije toliko gadan ujed. Jel ti ćerka vakcinisana protiv besnila i ako nije, zar ne bi trebala da se vakciniše sada za svaki slučaj, posle ujeda?

Link to comment
Share on other sites

Žao mi je što to čujem, nadam se da nije toliko gadan ujed. Jel ti ćerka vakcinisana protiv besnila i ako nije, zar ne bi trebala da se vakciniše sada za svaki slučaj, posle ujeda?
Nije potrebno ako je pas poznat i vakcinisan.
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...