Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Nasa nacija je dosta stara, tj ima vise starog stanovnistva nego onog mladjeg, zato nije ni cudo ovolika smrtnost, pa kad se na to doda "tezak" zivot za jednu veliku vecniu stanovnistva, koja zivi pod stresom jer nema dovoljno da izdrzi mesec jer je plata mala, ili penzija. Sto je neko gore napisao da se svasta prezivelo u poslednjih 20-30 godina. Pa nedovoljna obrazovanost,Pa onda kad na to dodate lose zdravstveno stanje iako je covek odvaljen od stene, ili moze volu rep da iscupa,.. pa kad na sve to jos i zakaci koronu , nije ni cudno sto ima toliko veci procenat umrlih. Pored korone ima isto mnogo onih koji su umrli zbog korone. 

Link to comment
Share on other sites

@Tomiprunet Sve evropske nacije su dosta stare. Svi imaju stresove, ljudske potrebe su neograničene, a to malo što (nekom) fali, uvek je razlog za stres. Itd.

Sve što si otkucao je racionalizacija i relativizacija s ciljem da se izbegne razlog velikog broja umrlih, a to je nizak nivo vakcinacije. Pogledaj Rumuniju i Bugarsku, isto sve.

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Hugo Punch said:

@fancy Nije toliko netacno to sto je napisao. Reakcija na vakcinu zavisi od imunosistema. Zato mladi reaguju burno na vakcinu, a matori nista ne osete jer im slab imunosistem nije ni primetio strano telo.

 

.

 

Hvala za advokaturu u moju stranu..ali tacno je sve sto sam napisao..i ne zato sto sam ja to napisao vec zato sto sto su to kanoni imunologije...

 

Efikasnost vakcine , naravno da u najvecoj meri zavisi od kvalieta same vakcine, ali tu se prica ne zavrsava, jer bi u tom slucaju svi imali isti nivo antitela, a nemamo i to se vidi cak i na ovom topiku...

 

-  Ti si u pravu kad kazes da  zavisi od imunosistema, a on je ekstremno individualna stvar podlozna stalnim promenama...Nije samo do razlike mladih i starih..Visok uticaj imuju autoimune bolesti, pa lekovi koji se primenjuju, imunodepresanti prakticno zaustavljaju imunoodgovor na vakcine...U Charite su testirali 40 ljudi kojima su presadjeni bubrezi, samo su kod jednog coveka nasli relativno visok nivo antitela, pri cemu je on vec ranije preboleo kovidom...

 

-  Na nasu imunosistemu uticu i drugi faktori , u manjoj meri ali ipak...ako treba da sporimo oko toga da ishrana , stres i prirodna sredina uticu na nas imunitet onda ....onaj kojem to izgleda glupo moze slobodno da se vakcinise...cepa litar viskija...pusi bez prestanka..spava tri sata...i radi u rudniku...i pojede burek bez jogurta u pauzi...

 

-  I na kraju...sama vakcinacija je ozbiljna medicinska procedura, gde je sve propisano, i opet u dobroj meri individualno...vakcinacija po trznim centrima je samo nuzno zlo...Unutarmisicni metod nije slucajan...

 

Misici su odlicno mesto primene vakcine jer misicno tkivo dobro vaskulizovano i sadrži vazne imunološke ccelije. Ove imunoloske celije prepoznaju antigen, unesene vakcinom koja stimulise imunoloski odgovor. U slucaju vakcine protiv COVID-19, to nije uvođenje antigena, već administriranje plana za proizvodnju antigena. Imunske celije u misicnom tkivu preuzimaju ove antigene i dostavljaju ih u limfne cvorove .  Ubrizgavanjem vakcine u misicno tkivo vakcina se nalazi lokalizovana, omogucavajući imunoloskim ćelijama da alarmiraju druge imunoloske celije i pocnu da rade...

Ubrizgavanjem vakcine u sloj podkozne masti  s druge strane, moze lako da dovede do spore mobilizacije i obrade antigena, uz sve to sadrzina vakcine moze postati neupotrebljiva zbog dejstva enzima iz masnog tkiva ako se tu zadrzi satima ili danima...

 

Zato se naprimer duzina igle bira individualno...U zavisnosti od starosnoj dobi..pola..i telesne gradje...

 

 

.

Edited by attolini
  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, CheshireCat said:

 

Moje brojke su nešto povoljnije. Za taj period nije 30800 nego 28100 viška smrtnosti. 

 

Ne sumnjam da tu kosilica radi punom parom kad je rec o umrlima od covida, ali mislim da je glavni razlog ovom katastrofalnom visku smrtnosti ta, za Srbiju karakteristicna, hospitalizacija i koga treba i koga ne treba. I onda naravno nema kapaciteta za sve kojima treba.

Jos je ludja ona izgradnja covid bolnica, bas kao i nekadasnje otvaranje sportskih hala za zarazene/obolele od ovog virusa.

Na svim tim mestima treba valjda neko da radi! Koja je korist od nove bolnice, kad u nju moras da saljes lekare i sestre iz drugih, pa onda njih ostavljas bez osoblja? Zatvaras jednu bolnicu, da bi otvorio drugu? Sve to usred pandemije?

Pisali smo dosta o tome kako se u zapadnim zemljama relativno malo ljudi hospitalizuje zbog korone, da se vecina leci kod kuce. Ili je tacnije reci da se oporavljaju, uz vitamine i cajeve, jer se ovde ni neki posebni lekovi ne daju. Pri tome ni ovde bolnice ne zvrje prazne nego u njima leze oni kojima je potrebno bolnicko lecenje, sta god da je razlog.

Sve zemlje, koliko ja znam, ovih meseci, sad vec i godina, strahuju od preopterecenja zdravstvenih sistema, ali se ipak nekako snalaze. Samo u Srbiji optimizam u stilu ”napravicemo bolnica i kupicemo respiratora za pola Evrope ako treba”, a ljudi umiru pre vremena od svega i svacega. Jer ne lece kreveti i raznorazna oprema, nego ljudi, pre svih lekari. Kojih ni ranije nije bilo dovoljno, a kamoli sad.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 9/28/2021 at 6:11 PM, Kronostime said:

Zasto mi se ti i @RatzenStadt javljate u kartama?

 

-,dobar decko

- nije agresivan

- od dobre  Vamilije

- Nemo` se femkas k`o seoska mlada - sobali to!:s_d:

:default_coffee:

 

Cenim tvoju plemenitost i najbolje namere, ali znaj da me "dozivanje" i spominjanje u ovakvom kontekstu cini jako anksioznim, pa tako i ovaj upis ostavljam sa osecajem odvratne praznine u stomaku. Da, cak i dok imam sigurnost anonimnosti. Zato te molim da to vise ne radis.

 

Nego, kad sam vec ovde, da podelim utiske i iskustva iz respiratornog centra na NN u NS.
Ljudi moji, u tom holu za cekanje je oko 200 ljudi non-stop.

Dosao sam u 14:00, upisao se na listu za cekanje i dosao na red u 19:00. Doduse, sestre koje sede na prijemnom pultu su rekle da je najgori dan sto se tice prohodnosti i brzine rada, al' opet...
Prozivaju po 10 ljudi u grupama. Tako sam ja sa mojom grupom stao ispred ordinacije gde se radi brzi test i kratko popricao sa cetvoro ljudi iz te grupe. Rezultat brzog testa pokazao da je dvoje od tih cetvorice bilo pozitivno na testu 😞 . Ja sam bio negativan, ali pitam se koja je verovatnoca da sam se zarazio u toku pomenutog razgovora, ili prilikom cekanja u holu sa toliko ljudi od kojih je dobar deo njih pozitivan 😞 . Verovatno velika. Bas lose organizovano...

Link to comment
Share on other sites

[mention=62]Tomiprunet[/mention] Sve evropske nacije su dosta stare. Svi imaju stresove, ljudske potrebe su neograničene, a to malo što (nekom) fali, uvek je razlog za stres. Itd.
Sve što si otkucao je racionalizacija i relativizacija s ciljem da se izbegne razlog velikog broja umrlih, a to je nizak nivo vakcinacije. Pogledaj Rumuniju i Bugarsku, isto sve.

Ne kazem da evropske nacije nisu stare. Ali da je kod nas jedna jako velika grupa mladjih otisla da radi u inostranstvo. Ostali su stariji ( ne kazem da su svi stari), ima i mladih . Molim te nemoj mi reci da isti stres imaju stariji u nemackoj, svedskoj, danskoj kao stariji u Srbiji, Bugarskoj rumuniji. To jednostavno nije tacno. Pored toga u tim evropskim drzavama stariji su vakcinisani fajzerom, az , modernom a kod nas sinofarm vakcinom. Naravno da ima razlike. Onda plus sto kod nas piju antibiotike sakacki za bilo sta, pa nije ni cudo ako ni sinofarm a ni druge vakcine nisu efikasne kao kod gradjana u Eu( ne racunam rumuniju ni bugarsku kao eu) . Nivo vakcinacije je 50/60% ipak vise nego u bugarskoj i rumuniji. Propaganda je isto uradila svoje, ljudi su glupi ne veruju fajzeru ( ni ja vise ne) a az se ne preporucuje starijima, sputnika ima na kasicicu, i sta ostaje? Sinofarm ili da se ne vakcinises. Sta sad ja relativizujem? Tako je ljudi umiru zbog loseg zdravstvenog stanja izazvano losom ishranom, zagadjenim vazduhom, losim vakcinama i zbog delta soja na sve to.
Mozemo mi sad ovde pricati i pisati bilo sta kako je strasno, pa sta sad da ja radim kad ti isti sto umiru ne vode racuna, ne zele vakcine,.. pa nek umru onda sta drugo. Dobro je ko se izvuce unaj ko ne taj ce umreti zbog sopstvene gluposti.
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Cenim tvoju plemenitost i najbolje namere, ali znaj da me "dozivanje" i spominjanje u ovakvom kontekstu cini jako anksioznim, pa tako i ovaj upis ostavljam sa osecajem odvratne praznine u stomaku. Da, cak i dok imam sigurnost anonimnosti. Zato te molim da to vise ne radis.

 

Nego, kad sam vec ovde, da podelim utiske i iskustva iz respiratornog centra na NN u NS.
Ljudi moji, u tom holu za cekanje je oko 200 ljudi non-stop.

Dosao sam u 14:00, upisao se na listu za cekanje i dosao na red u 19:00. Doduse, sestre koje sede na prijemnom pultu su rekle da je najgori dan sto se tice prohodnosti i brzine rada, al' opet...
Prozivaju po 10 ljudi u grupama. Tako sam ja sa mojom grupom stao ispred ordinacije gde se radi brzi test i kratko popricao sa cetvoro ljudi iz te grupe. Rezultat brzog testa pokazao da je dvoje od tih cetvorice bilo pozitivno na testu 😞 . Ja sam bio negativan, ali pitam se koja je verovatnoca da sam se zarazio u toku pomenutog razgovora, ili prilikom cekanja u holu sa toliko ljudi od kojih je dobar deo njih pozitivan 😞 . Verovatno velika. Bas lose organizovano...

 

Sa maskama imas veliku sansu da si prosao ok.

 

Inace, jos je gore u Kragujevcu vikendom gde na infektivnom mesaju covid i non covid pacijente koji primaju infuziju. A oni koji primaju infuziju su najranjiviji. Tehnicki je kao odvojeno, dvoja vrata, ali je toliko lose organizovano da ljudi ne znaju gde da stanu na koja vrata da udju, dolazi se u kontakt samo tako. Jer sestre tamo padaju na nos.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

 

Sa maskama imas veliku sansu da si prosao ok.

 

Inace, jos je gore u Kragujevcu vikendom gde na infektivnom mesaju covid i non covid pacijente koji primaju infuziju. A oni koji primaju infuziju su najranjiviji. Tehnicki je kao odvojeno, dvoja vrata, ali je toliko lose organizovano da ljudi ne znaju gde da stanu na koja vrata da udju, dolazi se u kontakt samo tako. Jer sestre tamo padaju na nos.


Da, svi smo nosili maske. Proslo je 7 dana od opisanog iskustva, nemam nikakve simptome kovida. Mada, ja sam i revakcinisam relativno skoro. Druga doza Pfizer-a pre 20-ak dana.

Link to comment
Share on other sites

Ja odavno drobim i gnjavim o tome kako je sve to organizovano u normalnim drzavama - pa jedna Holandija, koja je manja od Srbije, a ima skoro 3 puta vise stanovnika, i mnogo vise zarazenih tokom pandemije, nije nikad imala guzve, covid ambulante, covid bolnice, snimanja pluca, vadjenja krvi, silne hospitalizacije....

 

Srbija je krenula na pocetku s nekim cudnim protokolom  i toga se drzi kao pijan plota!.

 

Da razjasnimo - zarazen u Holandiji je isto sto i zarazen u Srbiji (da ne krenemo odmah sa:" oni su bogatiji, mladji, lepsi....")

 

Opisacu opet proceduru kad mislite da ste zarazeni / imate simptome, ovde u NL:

 

- Zakazete testiranje na nekom od punktova za testiranje - uglavnom neke velike hale, parkinzi, itd, nema sanse da se gurate s nekim, u velikom broju slucajeva ni ne izadjete iz auta - nema covid ambulanti! Za par minuta obavite i idete, nikog ne stignete da zarazite, niti vas ko stigne da zarazi za tih par minuta

- Rezultat vam stize na email/SMS - ako ste pozitivni, kazu lepo:"Sedite kuci, odmarajte. Ako se situacija pogorsa (imate visoku temperaturu koju ne mozete da skinete lekovima par dana, otezano disanje, gusenje.... nazovite svog lekara, on ce vam dati dalja uputstva"

Znaci, nema bespotrebnog snimanja pluca skoro svakom ko dodje, nema vadjenja krvi, nema antibiotika, nema setanja po bolnicama, ambulantama, rentgeninma - samim tim drasticno smanjene sanse da nekog zarazite (ne treba cuditi onoliki broj umrlih medicinskih radnika u Srbiji 😞 )

- 10 dana nakon pojave simptoma, ako vise nemate simptome i osecate se dobro, izlazite iz kucnog karantina i mozete nastaviti da zivite normalno

- U bolnice salju samo one kojima je bolnica zaista potrebna - u najvecem piku, kad su imali po 13000 zarazenih dnevno, maximalan broj u bolnicama je bio nesto preko 2000. Srbija danas ima preko 6000 u  bolnicama, zimus imali i skoro 10000!! Treba to neko da leci, gleda, obilazi.... pomor medicinskog osoblja!

 

Holandija nema covid bolnice - njihove bolnice tokom cele pandemije rade, skoro pa, normalno - u najgorem periodu zimus, otkazivali su elektivne operacije

 

 

Samo da dodam - ne vidim da su nam sve te covid ambulante, vadjenja krvi, snimanja pluca, antibiotici, 14-dnevni karantini i hospitalizacije pomogli da imamo manje umrlih!!

 

Edited by Sunshine State
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Hugo Punch said:

 

Ko je ova? Ladno kaze da deca ne oboljevaju od virusa i da ne mogu da prenose virus. Jebote gomila dece je trenutno bolesno od ovog virusa. GOMILA. Ko je ovo?

 

EDIT: Nasao sam. Homeopata. Gospode boze. Jel moguce da oni jednog lekara stave u emisiju sa baba vangom homeopatom? Otisli smo u pizdu materinu, cela zemlja.


Jucerasnji podatak je da u Nisu na decijem odeljenju i na GAK lezi 64 osoba, od toga 7 dece. Kod 60 je potvrdjena korona.

Link to comment
Share on other sites

@Eddard
Jesi svestan da vi doktori iz inostranstva nemate pojma?
Znam ženu od 40ak godina kojoj je pre 15ak odstranjena stitna žlezda i kojoj je pre 4-5 meseci njena dr u domu zdravlja rekla da se ni slučajno ne vakciniše zbog toga.
Prošle nedelje je primljena u kovid bolnicu u Batajnici. Na kiseoniku je bila odmah, valjda je još živa.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

https://www.euronews.rs/svet/fokus/17281/snimak-iz-kine-obisao-svet-decak-u-zastitnom-odelu-ide-u-u-izolaciju-potpuno-sam/vest

 

Meni je ovo strasno 😞

 

To se nije radilo ni tokom variole....

Stvarno ne shvataju da vise nikad nece biti moguce da bude "zero covid"?!

Kineska deca nisu pičkice, kao deca na zapadu. Nekada su i deca u zapadnom delu planete bila sposobna za ovako nešto, ali decenije pusifikacije su odradile svoje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

https://www.euronews.rs/svet/fokus/17281/snimak-iz-kine-obisao-svet-decak-u-zastitnom-odelu-ide-u-u-izolaciju-potpuno-sam/vest

 

Meni je ovo strasno 😞

 

To se nije radilo ni tokom variole....

Stvarno ne shvataju da vise nikad nece biti moguce da bude "zero covid"?!


Kakvi su ti Kinezi slepci od naroda, na stranu kakva je vlast, kakva je poslusnost odnosno totalitarni rezim, ne mogu da pojmim kakav je to covek kao individua i kao roditelj da pusti svoje dete samo u karantin, pod uslovom da ovaj malisan ima roditelje. Svoje dete ne bih pustio da ode samo makar se tamo zarazio sa njim

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Wookie said:

Kineska deca nisu pičkice, kao deca na zapadu. Nekada su i deca u zapadnom delu planete bila sposobna za ovako nešto, ali decenije pusifikacije su odradile svoje.

 

Imala 4 godine kad sam operisala bruh - i dan danas se secam skoro svih scena iz bolnice, drame kad mi se jedan decak ukakio na slikovnicu, kako su med. sestre istukle decaka koji je ceo bio u gipsu jer se izlomio jasuci svinju..... a imala sam drustvo, pa je opet bilo traumaticno.

 

Mogu misliti ovom jadnicku od decaka 😞

 

I sto je najgore, ni ta ista Kina nikad nece uspeti da odrzi  "zero covid"

Link to comment
Share on other sites

U moje vreme su deca u bolnici bila sama. U staroj dobroj SFRJ. Nije bilo ležanja mamice sa detetom u istoj sobi, kao što se radi danas. Kao što rekoh, pusifikacija na delu. Doduše nismo imali potrebe da nosimo skafandere, ali svejedno, i u tom slučaju bi išli sami.

 

Kao što rekoh, kineska deca nisu pičkice.

 

Quote

As of today, 85 people tested positive for #COVID19 in Putian, #Fujian Province, including 28 primary school students and 8 kindergarten kids. The children who are under treatment in isolation wards are very brave and cooperative, a nurse said.

 

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

Malo grubo rečeno ali ima tu nečega. Ja sam malo veći (5 i po god) bio kad sam ležao nekoliko dana u bolnici zbog vađenja krajnika. Sećam se nekoliko stvari, ležao sam sa odraslima na klinici u sobi sa 4 čoveka, bio neki fudbal na tvu pa sam gledao utakmice, to se sećam i sladoleda (bilo i leto) kojim su me kljukali. Nije bilo poseta (nemam pojma zašto) pa sam se smorio jer mi mama ostavila neke slikovnice i da mi ćale nije poslao po med sestri omiljeni autic, umro bih od dosade.
Jel treba da naglasim da nije bilo mobilnih a tito je još bio živ? [emoji28]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Wookie said:

U moje vreme su deca u bolnici bila sama. U staroj dobroj SFRJ. Nije bilo ležanja mamice sa detetom u istoj sobi, kao što se radi danas. Kao što rekoh, pusifikacija na delu. Doduše nismo imali potrebe da nosimo skafandere, ali svejedno, i u tom slučaju bi išli sami.

 

Ja ti opricah da ni ja nisam isla s mamom - ali, nisam bila sama u sobi

 

Uzas!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa nigde ne piše da je mali sam u sobi, na ovom snimku ga vode na rendgen. Pročitaš valjda šta piše ispod video snimka. Piše tamo dole, ako je cela porodica zaražena, onda deca budu s njima zajedno u karantinu, ako nije, onda se deca odvajaju, što je valjda i normalno da odvojiš zaražene od zdravih.

 

Inače, davno sam čitao neke kritike pusifikacije dece u USA, a nažalost se taj trend proširio i na ostatak zapadnog sveta, pa i kod nas. Ja sa sedam godina sam ustanem, obučem se, spremim sebi doručak, odem u školu. Roditelji budu već na poslu kad se ja probudim, ali su imali poverenja da ću sve da znam da uradim. Današnja deca ne bi našla izlazna vrata na kući, a kamoli da pogode put do škole sami.

Edited by Wookie
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Wookie said:

Pa nigde ne piše da je mali sam u sobi, na ovom snimku ga vode na rendgen. Pročitaš valjda šta piše ispod video snimka. Piše tamo dole, ako je cela porodica zaražena, onda deca budu s njima zajedno u karantinu, ako nije, onda se deca odvajaju, što je valjda i normalno da odvojiš zaražene od zdravih.

 

Inače, davno sam čitao neke kritike pusifikacije dece u USA, a nažalost se taj trend proširio i na ostatak zapadnog sveta, pa i kod nas. Ja sa sedam godina sam ustanem, obučem se, spremim sebi doručak, odem u školu. Roditelji budu već na poslu kad se ja probudim, ali su imali poverenja da ću sve da znam da uradim. Današnja deca ne bi našla izlazna vrata na kući, a kamoli da pogode put do škole sami.

 

I ja sam se sa 6 godina igrala napolju do uvece, a kad sam usla u kucu  moji skontali da imam temperaturu 40 C

 

Niti je tvoje spremanje u skolu tema, niti ja - htedoh da prikazem razne tretmane obolelih/zarazenih tokom ove pandemije - neke su manje, neke vise humane.

Zar zaista ima potrebe decaka oblaciti u skafandere, voditi ga kao na streljanje? 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Od tih nesrecnih 44,45 % koji predstalvja procenatt vakcinisanih, pola se vakcinisalo jer je to rekao Vucic, pola od onih koji nisu se nisu vakcinisali jer je Vucic rekao da se vakcinisemo. Ostatak je izmanipulisan, naivan, preplasen ili sebicne pizde.
Ova poslednja kategorija mi i najvise smeta, i imao sam jedan solidan rant u kancelariji pred kolegama, koji nisu sustinski antivakseri ali se vode "Vakcinisaće se drugi, drugi će učestvovatti u tome da se stekne kolektivni imunittett, ne mora da se trtim tu ja, i da rizikujem tu ako nešto eventualno moze da se desi od vakcine"

Mnogo smo devijantno drustvo, poslednjih nedelja sam bez ikakvog silver lining-a za ovo drustvo i region.

Situacija je mnogo loša, mnogo gora, nego što se javlja, ali to ste već znali.
Preko meni jako bliske osobe sam ovih dana bio upućen u to šta se dešava u klinikama.
To je jezivo na više nivoa.
- Koliko ljudi umiru zapravo
- Koliko je i mladih životno ugroženo
- Kako se jezivno neeodgovorno ponašaju neki zdravstveni radnici u klinikama
- Koliko su neki zdravstveni radnici preplašeni da rade svoj posao
- Koliko njih tamo su stvarno dobri zdravstveni radnici, stručni i savesni


Početkom septembra i krajem avgusta je trebalo da idem u CG. Osoba koja me mesecima unazad stalno zvala da odem na 10ak dana dole, mi je u toku avgusta rekla "Nemoj da dolazis, umiru nam pacijenti, ne znamo šta da radimo sa njima, moramo da ćutimo o pravim brojkama". Ta osoba, kao što se vidi iz rečenice, radi kao lekar u jednom mestu u CG. Pritom ima sestru koja radi isti posao samo u Srbiji. I isto je i ovde. Ali i to ste znali.

Kod nas se zaboravlja da se proveri voda na masinama za kiseonik... neke stvari koje se radi, da budem iskren, jezivo mi je da ih napišem, deluju mi nadrealno i postapokaliptički.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Ja odavno drobim i gnjavim o tome kako je sve to organizovano u normalnim drzavama - pa jedna Holandija, koja je manja od Srbije, a ima skoro 3 puta vise stanovnika, i mnogo vise zarazenih tokom pandemije, nije nikad imala guzve, covid ambulante, covid bolnice, snimanja pluca, vadjenja krvi, silne hospitalizacije....

 

Srbija je krenula na pocetku s nekim cudnim protokolom  i toga se drzi kao pijan plota!.

 

Da razjasnimo - zarazen u Holandiji je isto sto i zarazen u Srbiji (da ne krenemo odmah sa:" oni su bogatiji, mladji, lepsi....")

 

Opisacu opet proceduru kad mislite da ste zarazeni / imate simptome, ovde u NL:

 

- Zakazete testiranje na nekom od punktova za testiranje - uglavnom neke velike hale, parkinzi, itd, nema sanse da se gurate s nekim, u velikom broju slucajeva ni ne izadjete iz auta - nema covid ambulanti! Za par minuta obavite i idete, nikog ne stignete da zarazite, niti vas ko stigne da zarazi za tih par minuta

- Rezultat vam stize na email/SMS - ako ste pozitivni, kazu lepo:"Sedite kuci, odmarajte. Ako se situacija pogorsa (imate visoku temperaturu koju ne mozete da skinete lekovima par dana, otezano disanje, gusenje.... nazovite svog lekara, on ce vam dati dalja uputstva"

Znaci, nema bespotrebnog snimanja pluca skoro svakom ko dodje, nema vadjenja krvi, nema antibiotika, nema setanja po bolnicama, ambulantama, rentgeninma - samim tim drasticno smanjene sanse da nekog zarazite (ne treba cuditi onoliki broj umrlih medicinskih radnika u Srbiji 😞 )

- 10 dana nakon pojave simptoma, ako vise nemate simptome i osecate se dobro, izlazite iz kucnog karantina i mozete nastaviti da zivite normalno

- U bolnice salju samo one kojima je bolnica zaista potrebna - u najvecem piku, kad su imali po 13000 zarazenih dnevno, maximalan broj u bolnicama je bio nesto preko 2000. Srbija danas ima preko 6000 u  bolnicama, zimus imali i skoro 10000!! Treba to neko da leci, gleda, obilazi.... pomor medicinskog osoblja!

 

Holandija nema covid bolnice - njihove bolnice tokom cele pandemije rade, skoro pa, normalno - u najgorem periodu zimus, otkazivali su elektivne operacije

 

 

Samo da dodam - ne vidim da su nam sve te covid ambulante, vadjenja krvi, snimanja pluca, antibiotici, 14-dnevni karantini i hospitalizacije pomogli da imamo manje umrlih!!

 

U potpunosti se slazem sa tobom, u Italiji vrlo slicna procedura. Ja ne znam nikog iz mog okruzenja da je snimao pluca kad je dobio koronu, niti su mu vadili krv, a u Srbiji odmah svi na snimanje pluca.

Ovde se lezi kod kuce, pijes antipiretike, antidolorifike i to je to. Ako temperatuta ne pada nakon cetvrog dana ili ako nastupi strasan kasalj, zoves izabranog lekara i on ti na osnovu opisanih simptoma prepisuje antibiotik, recept dobijes na aplikaciju. Ja sam imala uzasan kasalj, boleo me dusnik kao da sam imala ranu na njemu, nisam mogla da zevam, cim krenem kao da mi  noz neko zabode u sred grudnog kosa malo ispod kljucne kosti. Nikad tako nesto u zivotu nisam imala. Popila pakovanje antibiotika i nije proslo, onda mi dao kortizon i od njega proslo. Snimanje pluca niko spomenuo nije. Takodje nemamo kovid bolnice. Brisevi se zakazuju na raznim punktovima pod satorima i nigde nema guzve. 

Edited by Milica
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...