Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Jebo bih malo mater ovom što skida EU zastavu i kači zastavu Kine :frusty:

 

Ako je 2 aviona pomoći i 20 lekara razlog za ovo...onda stvarno...

 

Najbolje bi bilo da skine zastavu Italije jer im ni EU ni Kina ni bilo ko drugi nije kriv nego oni sami, poslovični bol u falusu i neozbiljnost. Ja razumem da 60 godina totalne slobode čoveka lepo ušuška (i žalim što mi nismo navikli na to)..ali ako ne možeš da se odrekneš kapućina, pice i uživo Milan-Juventus na 30 dana onda si kreten i ovo skidanje EU zastave te čini duplim kretenom. 

 

  • Like 13
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

hmmm...

 

Znam šta misliš, ali zaposleni su dobili set uputstava kako da se ponašaju i šta da rade u slučaju da su bili u kontaktu ili da imaju simptome i očekuje se da se po njima i ponašaju. 

 

Bilo bi preterano da svaki zaposleni mora svaki dan da prođe kroz šator, a i ne izvodljivo, radi se o ca. 1000 zaposlenih. 

 

Ono što je meni zanimljivo je što smo dobili uputstva, shodno preporukama Robert Koch Instituta, da normalno dolazimo na posao ako smo bili u kontaktu sa obolelim, dok ne počnemo da ispoljavamo simptome, tek tada se javljamo bolesni, radi se testiranje kod porodičnog lekara, ako je negativno, nazad na posao (naravno, shodno zdravstvenom stanju, ali nema obavezne izolacije). To je ok, jedino što mene buni je period od 12-24h pre ispoljavanja simptoma, kada je osoba navodno infektivna, to otvara prostor za dalje širenje infekcije... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mare80 said:

E sad jbg...

Nije ih EU tukla po usima da kafenisu po kaficima i restoranima kada su stigle vesti o pandemiji...

Ima onaj snimak od juce kako gradonacelnici prete,mole i psuju da idu kucama iz parkova i sa ulica...

Nije bas ni u ostalim EU drzavama ruzicasto pa da mogu da se svi usredsrede na Italiju...

 

Jeste, to stoji, ali nije to suština. Ne znam šta su očekivali (Italijani) od EU ali očigledno zbog nečega nisu zadovoljno. Čujem još da avion sa humanitarnom pomoći iz Rusije nije dobio dozvolu za prelet preko država članica EU već je išao "makadamom"......i došao do Italije. (ne znam tačno-nisam tražio link)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Laki21 said:

 

 

Postoji li free varijanta ili samo pay?

Free ne dozvoljava duže od 40 minuta za 3 osobe. Može više sastanaka jedan za drugim da se napravi pa da svi izlaze i ulaze. Malo je hustle ali tako free radi 😄

 

Inače, vidite kako se trudna poznanica ponaša

 

image.png.ce285489f4f39e9fb94f1171df4e35cb.png

Edited by Nicklord
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, NMX said:

Jebo bih malo mater ovom što skida EU zastavu i kači zastavu Kine :frusty:

 

Ako je 2 aviona pomoći i 20 lekara razlog za ovo...onda stvarno...

 

Najbolje bi bilo da skine zastavu Italije jer im ni EU ni Kina ni bilo ko drugi nije kriv nego oni sami, poslovični bol u falusu i neozbiljnost. Ja razumem da 60 godina totalne slobode čoveka lepo ušuška (i žalim što mi nismo navikli na to)..ali ako ne možeš da se odrekneš kapućina, pice i uživo Milan-Juventus na 30 dana onda si kreten i ovo skidanje EU zastave te čini duplim kretenom. 

 

Gledali smo slike iz Novog Pazara. Sad, ako krene tamo nekakvo masovno širenje virusa trebamo da kažemo....eeee ko vas jebe, što niste sedeli kući...i sad, što ti kažeš, nije da nemamo pravo da to kažemo, ali nije ni fora da im ne pomognemo, ako možemo.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Constantin said:

Jeste, to stoji, ali nije to suština. Ne znam šta su očekivali (Italijani) od EU ali očigledno zbog nečega nisu zadovoljno. Čujem još da avion sa humanitarnom pomoći iz Rusije nije dobio dozvolu za prelet preko država članica EU već je išao "makadamom"......i došao do Italije. (ne znam tačno-nisam tražio link)

Nije bio jedan, već 14 ruskih aviona u poslednja dva dana, što ja znam... I da, nisu leteli za Italiju preko EU...

Edited by Azazelkg
brojke
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja opet kazem,niko,ali NIKO nije u pocetku reagovao kako treba ,ni Kina,ni EU ni ostali...

Ova situacija je relativno nova,ovakvih pandemija nije bilo decenijama i nijedna drzava na svetu nije 100% bila spremna na ovo...

Sada se reaguje u hodu,uci se u hodu,kopiraju se resenja drugih koja daju rezultate,a sta ce dalje biti verujem ne zna niko ni u EU ni u Kini ni u SAD...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Constantin said:

Gledali smo slike iz Novog Pazara. Sad, ako krene tamo nekakvo masovno širenje virusa trebamo da kažemo....eeee ko vas jebe, što niste sedeli kući...i sad, što ti kažeš, nije da nemamo pravo da to kažemo, ali nije ni fora da im ne pomognemo, ako možemo.

 

Naravno da mora da se pomogne, samo pomogneš koliko možeš. Lako je Kini da pomogne kada su im ta dva aviona ko meni i tebi šibice na trafici. EU gori cela, jbg, nisu Italijani izuzeti. 

 

Ne kapiram to sa zastavom, stvarno. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, NMX said:

 

Naravno da mora da se pomogne, samo pomogneš koliko možeš. Lako je Kini da pomogne kada su im ta dva aviona ko meni i tebi šibice na trafici. EU gori cela, jbg, nisu Italijani izuzeti. 

 

Ne kapiram to sa zastavom, stvarno. 

 

2 minutes ago, Constantin said:

Ne znam zbog čega ovakva rekacija Italajina, možda zbog tih optužbi, koje su izgleda istinite da su Česi i Poljaci zaustavili humanitarnu pomoć iz Kine, namenjenu Italiji i podelili svojim bolnicama....šta znam.

:smiley24:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

 

:smiley24:

 

Pa ono, ako je tačno...to se ne zove "skidam zastavu" nego se zove podnosim krivičnu prijavu jer je to krađa. 

 

Tako da hajde da vidimo šta je iza vesti jer ovako deluje banalno. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Constantin said:

Ne znam zbog čega ovakva rekacija Italajina, možda zbog tih optužbi, koje su izgleda istinite da su Česi i Poljaci zaustavili humanitarnu pomoć iz Kine, namenjenu Italiji i podelili svojim bolnicama....šta znam.

Mogu da zamolim za detalje ove vesti. Kako su to Cesi i Poljaci presreli posiljku iz Kine (nisu valjda slali kopnenim putem, a ako su slali avinom nisu ih valjda borbenim avionima primorali na sletanje)? :classic_huh:

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zoe Bg said:

 

Jeste tačno., lokalni mediji u Japanu javili isto.

Kakva korist od olimpijade kada ko zna koliko zemalja ne bi poslalo svoje atlete.

 

Taro Aso, kaže, ove su igre proklete. Kao otkazane 1940-te, kao bojkotovane (Moskva 1980) i ove, sve na 40 godina.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

Mogu da zamolim za detalje ove vesti. Kako su to Cesi i Poljaci presreli posiljku iz Kine (nisu valjda slali kopnenim putem, a ako su slali avinom nisu ih valjda borbenim avionima primorali na sletanje)? :classic_huh:

Svi mediji (kod nas) rade copy/paste vest a pozivaju se na izvor italijansku Republiku.

 

Objava Ministra unitrašnjih dela Češke Jana Hamačeka na twitteru

 

Слика

 

Слика

 

 

....uz porilično nevešto vađenje.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, nemanjaol said:

 

Ovaj karantin nema poente ako trpaju sve ljude zajedno. U takvoj situaciji će jedan bolestan kroz mesec dana sve da ih zarazi.

 

A šta da im rade, da naprave 500 jednokrevetnih šatora?

 

 

Ja bih voleo da čujem koliki % ovih ljudi je otputovao kada je kriza već bila počela. 

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, realno *w said:

 

A šta da im rade, da naprave 500 jednokrevetnih šatora?

 

 

Ja bih voleo da čujem koliki % ovih ljudi je otputovao kada je kriza već bila počela. 

Posalje ih kuci u samoizolaciju i kontrolise - ovih grupnih karantina vise nema po evropi jer su shvatili da to samo povecava broj obolelih jer ko i nije bio zarazen u karantinu ce se zaraziti

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Drzava je trebala prije mjesec dana da kaze da ce svima koji i pored upozorenja budu putovali u sred epidemije, posebno onima preko turistickih agencija, naplatiti sve ono sto se drzava bude u obavezi da angazuje zbog njih, karantin, hranu, vanredne prevoze.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Yoyogi said:

 

Nadam se da će ovo uskoro da prođe a mortalitet se posle vidi na tabelama UN o očekivanom životnom dobu po zemljama.

Tsunami koji je podavio 20,000 Japanaca 2011. je ušao u brojke pa Japan skinuo sa vrha liste dugovečnosti stanovništva. Ovo je još gore ali ima da se vuče po statistikama godinama posle ovoga.

To sa mortalitetom moze da bude veliko iznenadjenje - procitah jedan tekst gde kaze kako je Kina ove godine zahvaljujuci virusu "ustedela" silne zivote jer imaju neki ogroman broj ljudi koji gine u saobracajnim nesrecama svakog dana - naravno ove zime je taj broj bio zanemarljiv

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Constantin said:

Svi mediji (kod nas) rade copy/paste vest a pozivaju se na izvor italijansku Republiku.

 

Objava Ministra unitrašnjih dela Češke Jana Hamačeka na twitteru

 

 

 

 

 

 

....uz porilično nevešto vađenje.....

Hvala.

I dalje mi nije jasno kako su to Kinezi slali pakete kopnom preko Ceske i Poljske za Italiju, ali sta ja znam...

Vidim to mesto je severno od Praga, ka Drezdenu, 45km od nemacko-ceske granice. Sto bi onda trebalo da znaci da (ako su isli kopnom iz Kine za Italiju) su dolazili iz pravca Nemacke (?!?!?)

 

Inace, pre par dana je bila neka kratka reportaza kako su Poljaci konfiskovali neki alkohol od nekih svercera i odneli ga da bi se koristio za dezinfekciju.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, nemanjaol said:

 

Ovaj karantin nema poente ako trpaju sve ljude zajedno. U takvoj situaciji će jedan bolestan kroz mesec dana sve da ih zarazi.

 

Ako sam dobro razumeo, karantin traje dve nedelje kao period inkubacije, plus dve do tri nedelje kao period izlecenja.

 

Ono sto jeste bezveze je sto ce taj jedan zarazeni skoro sve da zarazi, ali kada najzad izadju odatle, nece biti zarazenih. 

 

Uslove ne komentarisem, sigurno su uzasni.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, realno *w said:

 

A šta da im rade, da naprave 500 jednokrevetnih šatora?

 

 

Ja bih voleo da čujem koliki % ovih ljudi je otputovao kada je kriza već bila počela. 

 

Da ih tesitaraju i sve koji su negativni pošalju u kućnu izolaciju. Ovim se ništa ne dobija, samo žele da destimulišu povratak još ljudi koji bi mogli da ostanu i u inostranstvu dok sve ovo traje.

 

Pazi, nama su iz države pre manje od mesec dana savetovali da idemo u šoping u Italiju, ne verujem da su ovi ljudi koji su ostali zarobljeni otišli iz zemlje pre nedelju dana.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...