Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

33 minutes ago, ControlFreak said:

Pratim kod nas situaciju veza početka školske sezone. Pozadina: guverner je objavio krajem jula da ne dozvoljava mandate za nošenje maski, vakcine, itd. Od tada se svašta dešava, neke škole su svejedno objavile mandatorno nošenje maski, neke državne, neke privatne, uključujući školu koju su pohadjala guvernerova deca. 
Zamislite mešavinu mišljenja, šta je zakonito, šta nije, roditelji, učitelji, jadna deca. Pre par dana u jednoj osnovnoj školi su poslali pismo roditeljima trećeg razreda da deca ne dolaze u školu do 16. avgusta jer su bila eksponirana. U jednoj gimnaziji već imaju outbreak od 30 slučajeva. Univerziteti počinju sa nastavom za par nedelja. Trenutno nisu u dobrom odnosu sa guvernerom i jedino rešenje je da označivanje po vratima bude svedeno na highly recommended face coverings i da studenti imaju vakcinu na raspolaganju. 
 

Ja idem u istu prodavnicu svaka dva-3 dana, i sad stoji opet poster koji kaze CDC preporucuje maske, i zaposleni open nose, a ostali kako ko, posto je preporuka.

Imamo porast slucajeva, iako mi imamo dosta vakcinisanih

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 Niko normalan ne moze da kaze da je bolje zaraziti se covidom, jer se dugorocne posledice jos ne znaju.

 

Znam, a opet gledao sam neko istrazivanje iz USA, od pre par meseci, gde valjda trecina ispitanih (probacu posle da nadjem link) misli otprilike da je virus bezbedniji od vakcine

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Mi koji smo imali NESRECU da se  zarazimo (i srecu da se nakon toga vakcinisemo), s jedne strane, verovatno, imamo bolji imuni odgovor za reinfekciju, ali isto tako imamo vece sanse za komplikacije nakon kovida.

 

 

 

Ne bih da dodatno mracim (zbog tebe i takvih kao ti, svakako ne zbog antivaksera), ali danasnja tema na javnom servisu u swe je veza izmedju kovida i povecanog rizika za razne vrste psihoza. Dokazano je da veza postoji, sada rade na objasnjavanju samog mehanizma. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ne bih da dodatno mracim (zbog tebe i takvih kao ti, svakako ne zbog antivaksera), ali danasnja tema na javnom servisu u swe je veza izmedju kovida i povecanog rizika za razne vrste psihoza. Dokazano je da veza postoji, sada rade na objasnjavanju samog mehanizma. 

Evo jedne priče koja je ekstrem, nije za svakog da posluša, pročita. Neverovatno me je dotakla i pokazala tu stranu. Suze su lile za sve uključene u ovoj tragediji, ali i podstrek da se uvek izdignete i učinite nešto za nekoga drugoga kao što je ovaj čovek učinio nakon gubitka voljene osobe.

Long hauler suicide

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Eddard said:


Netačno. I ti to znaš.

 

Eh, lepo kaže članak u pitanju je misterija. I onda lepo kaže prvo:
 

Quote

They were supposed to soar. Scientists aren't sure why they haven't.

Ako je već predviđeno da skaču, a nije - mora da nešto do predviđanja u pitanju. Loša prognoza na primer, što možemo da razumemo. Dešava se, jasno.
Ako se već dešava red je da priznamo da se dešava. Iz istog članka:
 

Quote

Public health experts, alongside the government, predicted that cases would be rising in Britain at this point, perhaps even exponentially.

Ono što znamo da se nije desilo šta su predvideli iako su, jelte eksperti. Sve ostalo su relativizacija događaja koji se dogodio, i pokušaji da se objasni zašto se predviđeno nije desilo, a u tom procesu svaki argument je podjednako dobar ili loš. 
Malopre na semaforu stoji Lasta bus linija Sopot Beograd pristojno pun. Dvoje  ljudi koliko sam video, dvoje, hajd nek je troje nosi maske. Ono što ja hoću da kažem, a može ko hoće da se ljuti ili da misli o meni šta hoće:
Ako su maske propisane, nosi ih troje od 50 ljudi u zatvorenom prostoru - onda to nema nikakvog smisla. Ili da nose svi ili ukini meru. Ona nema smisla. Kao u onom vicu:
 

Quote

Priča Srbin Švabi:
Kod nas je najveći problem bespravna gradnja.
Švaba: kod nas nema tog problema ona je zakonom zabranjena
Srbin: I kod nas je zakonom zabranjena


Oko ranta na vakcinaciju dece, The Mlađa Princeza je pre 10 dana napunila 12 godina dakle upada u preporuku za vakcinaciju. Milsimo da je vakcinišemo, zna li neko proceduru, da idem na eUpravu iako je maloletna?  Mislim da je i za decu dobro i za društvo uopšte, ono što će opasno da me smori je ideja da je vakcinisana deca idu polovično u školu na skraćene časove, to bi bio debeo zajeb od države i zato mislim da će da se desi. Još ako vakcinisanu decu teraju da nose maske odlepiću 🙂

Link to comment
Share on other sites

Pa sad, javne ličnosti i grupe imaju bolji pristup testiranju, vakcinama, zdravstvu, najboljem što može. Nimalo se ne brinem za njih. Brinem se za ostale koji nemaju ni pristup, ni zdravstveno, ni mogućnosti, što se vakcine bacaju u jednom kraju dok drugi čekaju, što se politizuje sve oko virusa, što ne preovladava razum i obrazovanje. 

Ne smatram da me iko maltretira. Biram da budem pažljiva, nosim masku i držim distancu. Pokušaj da ne gledaš ili slušaš šta ko blebeće na tv-u, kako bi se ponašala? Sačuvala bi sebe od zaraze svejedno.

Kad kažem sačuvala, mislim na tvoju nameru i akciju da sebe zaštitiš. Naravno da to nije garancija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ControlFreak said:

Pa sad, javne ličnosti i grupe imaju bolji pristup testiranju, vakcinama, zdravstvu, najboljem što može. Nimalo se ne brinem za njih. Brinem se za ostale koji nemaju ni pristup, ni zdravstveno, ni mogućnosti, što se vakcine bacaju u jednom kraju dok drugi čekaju, što se politizuje sve oko virusa, što ne preovladava razum i obrazovanje. 

Ne brinem se ni ja, nego ako su pravila onda vaze za sve. Imam i ja pristup zdravstvu, pa nek kazu mere su za sirotinju, bar da znamo o cemu se radi.

A ta politizacija je napravila ogromnu stetu za ovih godinu ipo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sad sa školarcima, početkom ove školske godine, biće veliki test. Šteta što su poruke zbunjujujuće, često kontradiktorne i što je teško uspostaviti pravila za sve dok ne izadjemo iz krize. Često se podsećam na moju okolinu i kako je izgledalo optimistčno, a onda jedna odluka o otvaranju donela krizu. Nakon toga, sve je krenulo drugim pravcem, ali ipak su te vakcine dale breathing room za nas koji smo ih željno primili. Većina nije voljna da se suzdrži i saradjuje na samo odredjeni period. Nije tako teška žrtva po meni. Ako govorim o društvima u kojima većina nas živi, Imamo vakcine, imamo mogućnosti, naučili smo dosta do sada, svesni smo da ne možemo da imamo odgovore za sve, da će biti potrebno vreme da bi doneli bolje zaključke, da svakog dana saznajemo više ali da nas virus i pored toga iznenadjuje. Uzdamo se u nauku, u medicinsko osoblje koji su pravi heroji. Brine me jako da ovo naše (govorim o ljudskoj rasi) ponašanje ne dovede celu struku u opasnost, a verujte mi, ja se ne bih uzdala u samu sebe da mi je potrebna operacija. I naravno da je ovako kako je kad se ne ponašamo svi jednako, kad nemamo svi isti pristup vakcinama, lekovima, higijeni…I kada ne možemo da nadjemo zajednički govor sa ljudima koji su odlutali u kultove, tamninu, pećinu, kako da ih vratimo u realnost i sprečimo da nas odvedu u propast? Gledam decu kad čekaju školski autobus, pa mi prolaze misli kroz glavu, saosećam s roditeljima i nastavnicima, pogotovo sa njima. Vidim komšiju jutros, popričali, pitam za dete, tek mu je godina i nešto. Kaže odveli smo ga kod mame da bude izložen i nekom drugom osim nas, ne želimo da pomisli to je svet, mama i tata i ja. Zato se verovatno i mnogi od nas ljute ili gube strpljenje što razum ne preovlada i shvatimo da smo zajedno u ovoj bitci.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ControlFreak said:

Ne smatram da me iko maltretira. Biram da budem pažljiva, nosim masku i držim distancu. Pokušaj da ne gledaš ili slušaš šta ko blebeće na tv-u, kako bi se ponašala? Sačuvala bi sebe od zaraze svejedno.

Kad kažem sačuvala, mislim na tvoju nameru i akciju da sebe zaštitiš. Naravno da to nije garancija.

 

Upravo! Samo da dodam da su i nase licne mere i zvanicne mere (zastite) su stalni pregovor sa lokalnom stvarnoscu na ovaj ili onaj nacin.

Navigiranje kroz realnost.

Link to comment
Share on other sites


Oko ranta na vakcinaciju dece, The Mlađa Princeza je pre 10 dana napunila 12 godina dakle upada u preporuku za vakcinaciju. Milsimo da je vakcinišemo, zna li neko proceduru, da idem na eUpravu iako je maloletna?  Mislim da je i za decu dobro i za društvo uopšte, ono što će opasno da me smori je ideja da je vakcinisana deca idu polovično u školu na skraćene časove, to bi bio debeo zajeb od države i zato mislim da će da se desi. Još ako vakcinisanu decu teraju da nose maske odlepiću [emoji846]
Decu možeš da vakcinišeš samo preko pedijatra iz školskog dispanzera. Prvo je odvedeš tamo pa ti dr predoči sve što ima i pregleda dete i ako je zdravo, onda da pozitivno mišljenje (ne znam kako dalje ide, uput ili šta). To je procedura za decu 12-17 god. Na šta li liči taj razgovor pedijatra i roditelja kod nas, mogu samo da zamislim, naročito ako uzmemo u obzir koliko lekara još uvek misli da ni sebe ne treba da vakcinišu.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk



 
 
Mi koji smo imali NESRECU da se  zarazimo (i srecu da se nakon toga vakcinisemo), s jedne strane, verovatno, imamo bolji imuni odgovor za reinfekciju, ali isto tako imamo vece sanse za komplikacije nakon kovida.
 
 


OK, razumeli smo da je nesreća kad te muž zarazi...
[emoji56]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, shonke said:

Decu možeš da vakcinišeš samo preko pedijatra iz školskog dispanzera. Prvo je odvedeš tamo pa ti dr predoči sve što ima i pregleda dete i ako je zdravo, onda da pozitivno mišljenje (ne znam kako dalje ide, uput ili šta). To je procedura za decu 12-17 god. Na šta li liči taj razgovor pedijatra i roditelja kod nas, mogu samo da zamislim, naročito ako uzmemo u obzir koliko lekara još uvek misli da ni sebe ne treba da vakcinišu.

Da, raspitao sam se, isti info imam, hvala. I u klubu i u OSS nas ohrabruju za vakcinu pred sledeću sezonu, jedino što me odbija zasad je to da će i dalje da bude uskraćena za obrazovanje to stvarno nema smisla. Videćemo kakva je situacija kad se vrati sa priprema.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ControlFreak said:

 

Ne smatram da me iko maltretira. Biram da budem pažljiva, nosim masku i držim distancu. Pokušaj da ne gledaš ili slušaš šta ko blebeće na tv-u, kako bi se ponašala? Sačuvala bi sebe od zaraze svejedno.

Kad kažem sačuvala, mislim na tvoju nameru i akciju da sebe zaštitiš. Naravno da to nije garancija.

Naravno da bi sacuvala sebe, biram da sebe cuvam onako kako najbolje znam u moru informacija. Maska mi ama nista ne pomaze u tome, jednostavno izbegavam guzve. Instikt samoocuvanja je jedan od osnovnih ljudskih instikata, a ko ga nema...pa well..Darvin.

Ne vidim razlog da me strucnjaci I politicari tretiraju kao petogodisnje dete, zbog onih koji nemaju instikt. 

Link to comment
Share on other sites

 

5 hours ago, urosg3 said:

Ako su maske propisane, nosi ih troje od 50 ljudi u zatvorenom prostoru - onda to nema nikakvog smisla. Ili da nose svi ili ukini meru. Ona nema smisla. Kao u onom vicu:


Pa to naravno da nema smisla, ali to nije problem mera per se, već sprovođenja istih. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, djura.net said:

evo clanka iz Times of Israel koji govori o toj temi, ali ne sa stanovista vakcine, nego lekova, a meni se cini da taj protein koji pominjes gadja Sinopharm vakcina (koja gadja i taj spike protein takodje)

https://www.timesofisrael.com/3-existing-drugs-fight-coronavirus-with-almost-100-success-in-jerusalem-lab/

inace, nema dileme da prelezani kovid + vakcina pravi najbolji moguci imunitet, isto vazi i za ove vakcinisane koji pokupe manju kolicinu virusa, zato mi se cini da je u UK namerno, ciljano i dobro planirano izabran put prokuzavanja, odnosno ukidanja svih mogucih mera. naravno, stopa vakcinacije od trenutno skoro 70% im drasticno pomaze u tome. koliko im je dobar taj put kojim su krenuli videcemo na jesen i zimu, a da uvedu "mere" imace prilike cim pristignu podaci posle polaska u skolu.

samo mi nije jasno zbog cega ovu ideju ne kopiraju u Izraelu?

neko rece da sada (sa vakcinama) imamo vise zarazenih nego u vreme bez vakcina, sto nije bas sasvim tacno, jer je najveci broj novozarazenih zabelezen krajem aprila - preko 900k, a sada smo na 700k i nastavljamo uzlaznom linijom. 

Zvuči ohrabljujuće. Baš me zanima koje će brojke biti za one koji su preležali posle vakcinacije, trebale bi da budu još manje.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

 


Pa to naravno da nema smisla, ali to nije problem mera per se, već sprovođenja istih. 

I dok se najviše poštovale mere, a to se sada raspalo i spalo na nekih 20-30% u velikim marketima i često 0% dok ja ne uđem u malim radnjama, odokativno bar 50% ih nije pravilno nosilo. Ili je bila ispod nosa ili metalni listi' nije bio deformisan po obliku nego je nekom vrlo labavom luku uz veliki razmak efektivno bio kao da je ispod nosa. Nema dosta personala da se to drastičnije kontroliše i kažnjava tako da je, bar kod nas, efektivno prilično besmisleno. 

 

Pretpostavljam da postoje zemlje gde je situacija bolja ali ne vidim da je iko uspeo da izbegne, pre ili kasnije, izbijanje i širenje epidemije samo maskama iako bi teoretski to trebalo da bude moguće. Bar pre delte.

 

Kad smo već kod toga, kod dr. Ostermana i dr. Topola (obojica su na strani anđela u borbi protiv sila mraka) sam video promenu stava prema insistiranju na izbacivanju platnenih maski i prelazu ka N95, ili kako se zovu te koje nose i medicinari. Dakle ne samo moja maska štiti druge nego i moja maska štiti (i) mene. Tu vidim problem da i više disciplinovana populacija neće biti u stanju da namesti prokletu stvar dovoljno dobro da se ne vuče vazduh sa strane. Znam da ja ove Lidla nisam mogao da namestim kako treba, metalna traka na vrhu je suviše debela i neće da primi oblik kakko god da je pritiskam. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Institut Robert Koch (RKI) je u Epidemioloskom biltenu (35/21)obznanio procenu – na osnovu nekog matematickog modela - da je u Nemackoj u periodu od januara do jula tekuce godine zahvaljujui vakcinaciji spreceno 706.000 infekcija srednjeg intenziteta i oko 19.600 slucajeva na intenzivnoj nezi i da je spreceno vise od 38.300 smrtnih slucajeva. Prognoza na osnovu tog matematickog modela kaze da bi bez sprovedene kampanje za vakcinaciju u Nemackoj, u trecem talasu bilo i do 28.492 inficiranih dnevno. Do subote je registrovano oko 3,7 miliona inficiranih i oko 90.000 umrlih sa covid-19.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije mi jasno zasto i otkud tolika paranoja u vezi Covid vakcina????

Kao da su to prve vakcine u istoriji covecanstva? 

Kako ljudima nije jasno da ako zaista postoji neka zavera da se smanji populacija , postoje mnogo efikasniji nacini od distribuiranja vakcina!? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Darth Bane said:

Nije mi jasno zasto i otkud tolika paranoja u vezi Covid vakcina????

Kao da su to prve vakcine u istoriji covecanstva? 

Kako ljudima nije jasno da ako zaista postoji neka zavera da se smanji populacija , postoje mnogo efikasniji nacini od distribuiranja vakcina!? 

Evo da ti odgovorim koji su argumenti :

- vakcine se obicno testiraju i na duze staze tj desetak godina ove ANR vakcine nisu testirane i zbog toga nemaju jos definitivno zeleno svetlo zvanicno

- mislim da vecina ljudi koji su protiv ne misli da je zavera iz razloga da se smanji populacija nego iz razloga da neko zaradi mnooooooogo para

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...