Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, ras kass said:

 

Offtopic, ali u USA nije bila ta  slepa poslusnost prema svetoj epidemioloskoj reci, kao u Evopi.

 

Aviokompanijama i turizmu nije preostalo nista nego da tuze vladu za koju je dokazano da je lazovska i koja ni jednom nije objasnila kojim se to "naucnim podacima" sluze. Tamo su cak i oni najveci poslusnici poceli da lude,jer koji smo se vakcinisali ako ne mozemo nigde da putujemo.

Sa druge strane UK ministar zdravlja uhvacen kako se zvalavi sa svalerkom koju je zaposlio kao strucnu savetnicu, dok je drugima govorio da se ne grle zbog radi zdravlja.

 

Ovaj deo od 2:37 opisuje kako veci deo sveta danas funkcionise:

 

 

 

UK ima stvarno tako bednu opoziciju da je tu uporediva sa ovdašnjom. Boris brža jače bolje.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Akiro said:

Misliš prilikom potpale roštilja?  Za Coronu ne brini, to sam sa sve većom distancom od druge vakcine sve više izgustirao. Pijem po restoranima iz čaša, ne prskam ivice tanjira, koje je doneo kelner, zaboravim se i uđem u radnju bez maske, ... Ali za narodni zvuk ili BHS domaćicu preferiram napalm. 😈

 

Šalu na stranu, etanol samo za sve površine i predmete koje dodirne jedan naš eminentni član sa istaknutom srpskom higijenom. 

 

 

Ih Akiro , bre nemoj ga toliko cveljati. Jes da se slazem s tobom ali brate forumski.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, koca popovic said:

Ih Akiro , bre nemoj ga toliko cveljati. Jes da se slazem s tobom ali brate forumski.

Pravilo 1: Akiro je uvek u pravu.

Pravilo 2: pogledaj pod Pravilo 1       

Sta nije jasno?         :classic_biggrin:            ;

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

Pravilo 1: Akiro je uvek u pravu.

Pravilo 2: pogledaj pod Pravilo 1       

Sta nije jasno?         :classic_biggrin:            ;

Ma brate sve mi je jasno, nemam zamjerke, ali posto je onaj na koga se odnosi komentar plitke materice(tako se nekad u zezanju govorilo u Mostaru)  bit ce jos vise ljut. Sta nije jasno😀

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, koca popovic said:

Ma brate sve mi je jasno, nemam zamjerke, ali posto je onaj na koga se odnosi komentar plitke materice(tako se nekad u zezanju govorilo u Mostaru)  bit ce jos vise ljut. Sta nije jasno😀

"Plitka materica" je i onomad u Mostaru bio kontroverzan komentar, a i batine, i to dobre,  se dobijale ako ga izneses pred trebinom familijom -iscitaju ti rodoslov  iz glave,  dok cekas da se fildzan dosipa i doda nova kockica ratluka.:default_coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Kronostime said:

"Plitka materica" je i onomad u Mostaru bio kontroverzan komentar, a i batine, i to dobre,  se dobijale ako ga izneses pred trebinom familijom -iscitaju ti rodoslov  iz glave,  dok cekas da se fildzan dosipa i doda nova kockica ratluka.:default_coffee:

Moram da razjasnim pojam "plitke materice". To bi znacilo da ona stvar ne moze duboko da udje. U zezanciji to znaci da neko ne moze da se zeza na malo zesci nacin. Nadam se da sam bio jasan.😉

Link to comment
Share on other sites

Just now, koca popovic said:

Moram da razjasnim pojam "plitke materice". To bi znacilo da ona stvar ne moze duboko da udje. U zezanciji to znaci da neko ne moze da se zeza na malo zesci nacin. Nadam se da sam bio jasan.😉

Nemoj da objasnjavas!

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pre neki dan videh 15 godina mlađu koleginicu (koja je, tamo negde u decembru (pa onda opet! u martu - aprilu) imala kovid19, sin tinejdžer, "lako" preležala, temperatura par dana, izgubila miris i ukus pa joj se vratio) kako guta neke tabletice, pitam je šta joj kaže bila na kontroli, otkrili joj puls 120 otkucaja, bila na snimanju, našli joj nešto blizu srca i dali joj navedene tabletice da pije po potrebi.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Ja se inace potpuno slazem s njim. Neverovatno je sta smo dozvolili. I sad kad znamo da lazu, daj stavimo u perspektivu.

 

Izadje mi danas na YouTube vest da su nemacke bolnice davale  lazne podatke o broju pacijenata na intezivnoj nezi da bi dobijale vise para od drzave. Ti lazni brojevi su naravno korisceni za pravdanje lockdowna. 

 

Betrug 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ras kass said:

 

Izadje mi danas na YouTube vest da su nemacke bolnice davale  lazne podatke o broju pacijenata na intezivnoj nezi da bi dobijale vise para od drzave. Ti lazni brojevi su naravno korisceni za pravdanje lockdowna. 

 

Betrug 

 


Da, radi se o mogućoj prevari, ali ne u tom smislu u kom navodiš, tj. nije bilo prijavljivanja povećanog broja pacijenata od korone, već se radi o slobodnim krevetima na ICU koji su bili uslov za dobijanje pomoći od države:

 

https://www.zdf.de/nachrichten/politik/corona-intensivbetten-bundesrechnungshof-divi-100.html

 

Dakle ne, to nije bio osnov za pravdanje lockdowna.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, koca popovic said:

Ih Akiro , bre nemoj ga toliko cveljati. Jes da se slazem s tobom ali brate forumski.

Čuj, jedva se otarasih fobije od Covida, sad mi ne izlazi iz misli da neko sa tipičnim narodnim srpskim higijenskim običajima posle manjeg ili većeg "telefonata" priprema hranu, koju jedem, seče hleb, salatu, prasetinu i to rukama stavlja u neku posudu/tanjir/whatever. Pošto zbog gužve pred povratak u Grčku ne stižemo da kuvamo, dnevno sam u kafanama pod stresom. Nije ni da sam ranije smatrao naš narod baš higijenski nastrojenim ali sam zarad komfora potiskivao tu misao, a naš forumski sabrat mi je tu razna pitanja opet stavio plastično pred oči. Tako da iza zezanja stoji i ozbiljna nota.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

Čuj, jedva se otarasih fobije od Covida, sad mi ne izlazi iz misli da neko sa tipičnim narodnim srpskim higijenskim običajima posle manjeg ili većeg "telefonata" priprema hranu, koju jedem, seče hleb, salatu, prasetinu i to rukama stavlja u neku posudu/tanjir/whatever. Pošto zbog gužve pred povratak u Grčku ne stižemo da kuvamo, dnevno sam u kafanama pod stresom. Nije ni da sam ranije smatrao naš narod baš higijenski nastrojenim ali sam zarad komfora potiskivao tu misao, a naš forumski sabrat mi je tu razna pitanja opet stavio plastično pred oči. Tako da iza zezanja stoji i ozbiljna nota.

Sve što jedemo je neko pipao, zamisli sta je hleb npr prošao do tvog stola.

Ne treba živeti u paranoji ipak.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Oni ko da je u toku napad zombija.

Izvini, ali ovo je čisto preterivanje i nepoznavanje situacije. Sidnej se nije ni jednom zatvarao od Marta prošle godine za razliku od Melburna/Brizbena/Adelaide-a itd, koji su bili zatvarani na kratko i po nekoliko puta. Svi na kratko osim Melburna, oni su baš dugo bili zatvoreni. A zašto? Zato što se virus oteo kontroli. Jel to treba da se desi i u Sidneju (što i u neku ruku i jeste, zato ovaj lockdown)?

 

Vlada NSW-a je za sada postupala racionalno, nisu zatvarali ceo grad Sidnej i državu zbog par slučajeva. Bio je lokalizovan lockdown u Northern Beaches kada je britanski soj stigao u Australiju i kada je bilo 30 zaraženih u jednom danu, ali i on je trajao relativno kratko, nedelju-dve. Kao što sam pisao na ovoj temi pre neko vreme, NSW se uzdao u svoj tim i sistem identifikacije, izolacije i praćenja bliskih kontakata, i oni su odradili sjajan posao. Život je bio manje više normalan, išao sam na ples mnogo puta, zabave, proslave, restorane, itd itd. A to je zato što nije bilo neodgovornih budala koje su hteli da puste virus u opticaj da uništi i zdravlje i ekonomiju. Za izolovanu Australiju, win-win situacija. 

 

Ali onda je došao Delta soj. Sećam se kada sam pričao sa kolegom u Indiji pre par meseci, koji se zarazio koronom (po drugi put). Setih se kako mi je pričao da ne izlazi napolje jer je u vazduhu, ali žena mu je donela virus kući. Mislih u sebi: "Ovaj lik stvarno preteruje, pa ne dobija se kovid na otvorenom ili na jedan udah, treba vremena/viral load/trte mrte, nije to baš tako lako". I onda u zadnjih par nedelja, videh na vestima za dva slučaja gde se virus preneo iz "fleeting contact" - znači bukvalno prošli jedan pored drugog, par sekundi i to je to. Bukvalno ono o čemu mi kolega pričao, a ja mu nisam verovao. Tadah pomislih - u majku mi, možda je bolje da sada odemo u kratki lockdown nego da se razduži posle. 

 

I ... šta se desilo? Već nedelju dana je virus u Sidneju, ali za razliku od prethodnih izbijanja kovida - brojevi se ne smanjuju. Štaviše, iz Sidneja je odnet virus ponovo nazad u Melburn a i u Brizben izgleda. Sve više je slučajeva koji nisu bili izolovani, a nađu se i slučajevi koji nemaju veze sa ostalima (unlinked cases). I tek danas je kabinet odlučio da zatvori ceo grad, pošto je postalo očigledno da se ovaj soj "najmanje 2 puta više širi od prethodnih". Ni praćenje kontakata ni izolacija nisu dovoljno pomogleli, i zato su izabrali ovu opciju, koju ja 100% podržavam. I da, sada sam u lockdown-u. I da, sranje je. Ali bolje ovako nego da se desi ono što se dešavalo vama - tako, thanks but no thanks. 

 

I takođe, da još jednom spomenem vladu Australije i njihovu neorganizovanost. Da je karantin sistem bolje organizovan, da su se vakcine brže davale, da je praćenje kontaka bolje implementirano - možda do ovoga ne bi ni došlo. Ceo cluster (ili bolje rečeno, clusterfuck) je počeo od vozača limuzine koji nije bio vakcinisan niti maskiran a vozio je internacionalnu avionsku posadu. Ali ajde, da ne ispadnem stoka koja samo kritikuje (jer ko radi taj i greši) - moglo je biti i mnogo gore. Izvinjavam se što se ponavljam, ovo sam sve rekao pre par meseci ali čisto da vas sve podsetim.  

Edited by Darko
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darko said:

Izvini, ali ovo je čisto preterivanje i nepoznavanje situacije. Sidnej se nije ni jednom zatvarao od Marta prošle godine za razliku od Melburna/Brizbena/Adelaide-a itd, koji su bili zatvarani na kratko i po nekoliko puta. Svi na kratko osim Melburna, oni su baš dugo bili zatvoreni. A zašto? Zato što se virus oteo kontroli. Jel to treba da se desi i u Sidneju (što i u neku ruku i jeste, zato ovaj lockdown)?

 

Pricala sam o drami na videu, ali ok - mislim i da Australija generalno preteruje. Poenta je da lockdown nigde nije stvarno zaustavio virus, pre ili kasnije mora da se otvori. Australija iako nije bila u lockdownu, se komplet izolovala od sveta, pa im ipak udje virus. Ali dokle ce tako?

Link to comment
Share on other sites

Nastavlja da raste u UK.

 

Sto brine posto ce ostatak Evrope biti tamo gde su oni sad za mesec dana.

 

Medjutim ima i pozitivnih vesti. Deluje da smrtnost i hospitalizacije (za sada) ne prate krivu porasta broja slucajeva. Jos je rano da to moze definitivno da se tvrdi, ali su sve indicije da ce biti tako.

 

To je dobro posto znaci da smo ostavili iza sebe onaj los tazvoj situacije koji je bio zimus svuda.

 

Evo thread sa vise detalja

 

https://twitter.com/edconwaysky/status/1408489364452167693?s=21

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

U NL maske vise nisu obavezne u zatvorenom prostoru, osim u skolama, na aerodromu, taksiju i javnom prevozu.

Usla danas u neki supermarket s maskom, niko drugi nije imao....tek onda skontala da su od danas na snazi nove mere.

 

Bold samo pkazuje da cemo se, ako ikad vise bude moguce, vrlo brzo navici na "staro normalno"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...