Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

32 minutes ago, nemanjaol said:

Nastavlja da raste u UK.

 

Sto brine posto ce ostatak Evrope biti tamo gde su oni sad za mesec dana.

 

Medjutim ima i pozitivnih vesti. Deluje da smrtnost i hospitalizacije (za sada) ne prate krivu porasta broja slucajeva. Jos je rano da to moze definitivno da se tvrdi, ali su sve indicije da ce biti tako.

 

To je dobro posto znaci da smo ostavili iza sebe onaj los tazvoj situacije koji je bio zimus svuda.

 

Evo thread sa vise detalja

 

https://twitter.com/edconwaysky/status/1408489364452167693?s=21

 

Oboljevaju uglavnom mladji tako da i logicno da nema toliko umrlih.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Darko said:

 

Ali onda je došao Delta soj. Sećam se kada sam pričao sa kolegom u Indiji pre par meseci, koji se zarazio koronom (po drugi put). Setih se kako mi je pričao da ne izlazi napolje jer je u vazduhu, ali žena mu je donela virus kući. Mislih u sebi: "Ovaj lik stvarno preteruje, pa ne dobija se kovid na otvorenom ili na jedan udah, treba vremena/viral load/trte mrte, nije to baš tako lako". I onda u zadnjih par nedelja, videh na vestima za dva slučaja gde se virus preneo iz "fleeting contact" - znači bukvalno prošli jedan pored drugog, par sekundi i to je to. Bukvalno ono o čemu mi kolega pričao, a ja mu nisam verovao. Tadah pomislih - u majku mi, možda je bolje da sada odemo u kratki lockdown nego da se razduži posle. 

 

I ... šta se desilo? Već nedelju dana je virus u Sidneju, ali za razliku od prethodnih izbijanja kovida - brojevi se ne smanjuju. Štaviše, iz Sidneja je odnet virus ponovo nazad u Melburn a i u Brizben izgleda. Sve više je slučajeva koji nisu bili izolovani, a nađu se i slučajevi koji nemaju veze sa ostalima (unlinked cases). I tek danas je kabinet odlučio da zatvori ceo grad, pošto je postalo očigledno da se ovaj soj "najmanje 2 puta više širi od prethodnih". Ni praćenje kontakata ni izolacija nisu dovoljno pomogleli, i zato su izabrali ovu opciju, koju ja 100% podržavam. I da, sada sam u lockdown-u. I da, sranje je. Ali bolje ovako nego da se desi ono što se dešavalo vama - tako, thanks but no thanks. 

Neću suštinski ništa da zamerim u stvari želim da pomognem. Delta soj je ono što se dešava u Sidneju, a u stvari to je preimenovan "Indijski soj" ili kolokvijalno zvan "dvostruki mutant" za koga nauka kaže da je značajno zarazniji, i da uzrokuje prenatrpanost bolnica, ICU, i opterećenje zdravstvenog sistema uopšte, pa samim tim povećava smrtnost. Na najbolji način koliko je Indijski - Delta soj opasan možda pokazuje epidemijska kriva iz Indije
9kzutAj.png
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Oboljevaju uglavnom mladji tako da i logicno da nema toliko umrlih.
U onom Twitter thread-u ima i statistika da je trenutno nivo hospitalizacije 10% (verovatno i zbog starosne grupe obolelih mada nije data statistika po tom pitanju) dok je procenat hospitalizovanih a full vakcinisanih 0.2%. Ako znamo da je astra najveći broj datih vakcina, a navodno je slabija zaštita protiv ovog soja, onda to može dati dozu optimizma da i astra a naročito pfizer mogu da budu jako oružje i protiv ovoj soja. "samo" je potrebno naterati mlađu populaciju da se vakciniše.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Neću suštinski ništa da zamerim u stvari želim da pomognem. Delta soj je ono što se dešava u Sidneju, a u stvari to je preimenovan "Indijski soj" ili kolokvijalno zvan "dvostruki mutant" za koga nauka kaže da je značajno zarazniji, i da uzrokuje prenatrpanost bolnica, ICU, i opterećenje zdravstvenog sistema uopšte, pa samim tim povećava smrtnost. Na najbolji način koliko je Indijski - Delta soj opasan možda pokazuje epidemijska kriva iz Indije
9kzutAj.png
 
Brojevi u Indiji su meni prilično nepouzdani (samo moj utisak). Pre verujem da su u većem delu države prestali da testiraju svakog bolesnog.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Darko said:

, videh na vestima za dva slučaja gde se virus preneo iz "fleeting contact" - znači bukvalno prošli jedan pored drugog, par sekundi i to je to. Bukvalno ono o čemu mi kolega pričao, a ja mu nisam verovao. Tada pomislih - u majku mi, možda je bolje da sada odemo u kratki lockdown nego da se razduži posle. 

 

 

 

Ako je to tako, a verujem da jeste jer je zarazniji od ostalih sojeva, ovde ćemo imati veliki, veliki problem. Zašto? Zato što je vakcinisano samo 48 posto punoletnog stanovništva.

 

Ne bih bila iznenađena da i ovde ponovo uvedu lockdown i podržala bih taj lockdown..jer je mnogo ljudi primilo kinesku vakcinu pre više meseci a vakcina je slaba.

 

Deca nisu vakcinisana a samo je 17 posto populacije od 18-30 god ( koliko se sećam ) vakcinisano.  

 

Zanima me koliko štiti Fajzer vakcina od ovog Delta soja?

 

2 hours ago, Klotzen said:

U Rusiji cifre divljaju već skoro tri nedelje. U žestokom su rastu, mislim da je danas rekordan broj umrlih bio od početka.

 

Danas sam pričala sa bratom. Pored korone tamo je i temperatura podivljala, bila je danas +35 u Moskvi.

 

Brat mi kaže da se mladi nisu vakcinisali, ali nije gledao detaljnu statistiku za odraslo stanovništvo.  Misli da je mali procenat vakcinisanih uopšte.

 

Meni je sve to čudno, jer Rusija ima još jednu ili dve vakcine protiv kovida. 

 

Da li je tamo taj antivakserski lobi jači nego kod nas?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, shonke said:

Brojevi u Indiji su meni prilično nepouzdani (samo moj utisak). Pre verujem da su u većem delu države prestali da testiraju svakog bolesnog.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

India nije Kina, nije medijski zatvorena. Da je haoticno kao pre, znalo bi se. 

Link to comment
Share on other sites

Neki izraelski dr. je izjavio da pfizer efikasan 96% protiv delta indijskog soja. Odakle mu baš te cifre, nemam pojma.

Što se Rusije i nevakcinisanosti tiče, glupost i alkohol očigledno imaju uticaja...

 

 @ras kass

Ne verujem da kriju nego ne postižu da testiraju. Kažem, špekulišem pretpostavkama. Nigde nisam video onakav izgled grafikona.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Pricala sam o drami na videu, ali ok - mislim i da Australija generalno preteruje. Poenta je da lockdown nigde nije stvarno zaustavio virus, pre ili kasnije mora da se otvori. Australija iako nije bila u lockdownu, se komplet izolovala od sveta, pa im ipak udje virus. Ali dokle ce tako?

Dok se 70-80% populacije ne vakciniše. E, tu su zasrali stvari. To se moglo uraditi za 5-6 meseci i ćao zdravo. Plan je bio da se populacija Australije vakciniše do sredine 2021. Trenutno smo na 25% prva doza, i 5% (da, pet!) posto obe doze. Jeste da je bilo problema sa Astrom, ali ovakve male brojke nemaju izgovor.

 

6 hours ago, Klotzen said:

U Rusiji cifre divljaju već skoro tri nedelje. U žestokom su rastu, mislim da je danas rekordan broj umrlih bio od početka.

Nisu vaksinisani i stigao im Delta soj. Valjda će nešto naučiti iz ovoga. 

 

I naravno, Rusija žestoko šteluje cifre. Zadnje godine bilo je pola miliona više umrlih nego obično.

Edited by Darko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, shonke said:

Brojevi u Indiji su meni prilično nepouzdani (samo moj utisak). Pre verujem da su u većem delu države prestali da testiraju svakog bolesnog.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Brojevi jesu ali za trend, verujem. Mogu da se kladim u svoje levo jaje da Indija ima najviše smrtnih slučajeva od svih zemalja u svetu, i to poprilično. Ali jednostavno, nemaju testove i evidencija im je loša. Pa njima su reke bile pune leševa i toliko im je umiralo po ulicama i kućama zbog nedostatka kiseonika. 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Darko said:

Brojevi jesu ali za trend, verujem. Mogu da se kladim u svoje levo jaje da Indija ima najviše smrtnih slučajeva od svih zemalja u svetu, i to poprilično. Ali jednostavno, nemaju testove i evidencija im je loša. Pa njima su reke bile pune leševa i toliko im je umiralo po ulicama i kućama zbog nedostatka kiseonika. 

Indija je... ne znam sta da kažem, bio sam dva puta... Mili moji, cigan mala je raj za njihova manje urbana naselja...

Ono što vidite u USA filmovima je mala maca za realnost .

Potpuno mi je zamisliva slika da su reke pune leševa od covida.

 Hgijenskeke navike su u Indiji inače u najmanju ruku vrlo upitne....a to je great welcome za koronu.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

Neću suštinski ništa da zamerim u stvari želim da pomognem. Delta soj je ono što se dešava u Sidneju, a u stvari to je preimenovan "Indijski soj" ili kolokvijalno zvan "dvostruki mutant" za koga nauka kaže da je značajno zarazniji, i da uzrokuje prenatrpanost bolnica, ICU, i opterećenje zdravstvenog sistema uopšte, pa samim tim povećava smrtnost. Na najbolji način koliko je Indijski - Delta soj opasan možda pokazuje epidemijska kriva iz Indije
9kzutAj.png
 

 

Da li si realan i stavljas kao primer Indiju gde su ljudi masovno umirali po ulicama zato sto nije bilo mesta u bolnicama i nije bilo dovoljno kiseonika i gde su prave brojke višestruko vece od zvanicnih.

 

Porodice su bukvalno trazile gde na crno moze da se kupi kiseonik kako bi obezbedile svoje bolesne.

 

Indijski soj je zarazniji, tu nema zbora. Isto  tako dostupni podaci poazuju da su vakcine efikasne protiv njega, sto je dobro.

 

Za ozbiljnost infekcije ne znam tacno kako stoje stvari. Brojka koju imamo za UK je da je smrtnost trenutno 0,3% sto je rezultat toga da se pretezno mladi  (nevakcinisani) razboljevaju.

 

Da se  razumemo ja nisam za nova zakljucavanja i mislim da za njima nece biti  potrebe. Ali to ce nam vec reci stanje u UK za dve nedelje kada cemo imati podatke sa terena.

 

Ali degutantno je da stavljas slike grafika iz Indije kako bi ilustrovao kako je delta bezopasna kada je tamo bila ogromna ljudska tragedija. Prevashodno zbog stvari koja nije morala da se desi, a to je nedostatak kiseonika

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@nemanjaol, ja sam ovo @urosg3-evo razumeo drugačije. Kao što rekoh gore, mislim da Indija ima najveći broj umrlih u svetu i to ubedljivo. Mislim da je Uroš hteo da kaže da je Indijski soj itekako zajeban, što se vidi po trendu na grafu. Ne verujem da je bio sarkastičan, ali ako jeste - 100% se slažem sa tobom. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darko said:

Dok se 70-80% populacije ne vakciniše. E, tu su zasrali stvari. To se moglo uraditi za 5-6 meseci i ćao zdravo. Plan je bio da se populacija Australije vakciniše do sredine 2021. Trenutno smo na 25% prva doza, i 5% (da, pet!) posto obe doze. Jeste da je bilo problema sa Astrom, ali ovakve male brojke nemaju izgovor.

 

Pa to pricam. Mislim, jeste virus prosao kroz USA, kao sto je prosao kroz vecinu Evrope. Malo je bezveze da kazem, koliko god bila tragedija, a jeste, nije zombi apokalipsa, a oni je tako tretiraju. Ljudi nece da se vakcinisu jer ne vide razlog, sve to deluje daleko. Na njihovom mestu ni ja verovatno ne bi, da mi nije bilo bitno da putujem i da ne brinem za familiju, ali tako razmisljas kad ti je tragedija blizu. Cinjenica da ste unutar Australije ziveli relativno bezbrizno dok smo mi bili na klackalici, je uverila ljude da nema potrebe da vakcinisu, dobar broj. A pre ili kasnije granice moraju da se otvore - ili cete ziveti ko u 19tom veku...

Ja danas obisla Art fair, milion ljudi, nista maske, kao 2019ta. Sto rece Sunshine - brzo cemo zaboraviti pandemiju, obisla prodavnice, uradila neke privatne stvari, sutra cu takodje, i planiram dugu zauzetu nedelju, sa restoranima, sastancima i sl.

A ako mi otvore letove za vakcinisane da ne placam dzabaka testove, eto mene u SR tokom leta, sledece nedelje na FL, pa negde planiram jos dve zemlje. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

Pa to pricam. Mislim, jeste virus prosao kroz USA, kao sto je prosao kroz vecinu Evrope. Malo je bezveze da kazem, koliko god bila tragedija, a jeste, nije zombi apokalipsa, a oni je tako tretiraju. Ljudi nece da se vakcinisu jer ne vide razlog, sve to deluje daleko. Na njihovom mestu ni ja verovatno ne bi, da mi nije bilo bitno da putujem i da ne brinem za familiju, ali tako razmisljas kad ti je tragedija blizu. Cinjenica da ste unutar Australije ziveli relativno bezbrizno dok smo mi bili na klackalici, je uverila ljude da nema potrebe da vakcinisu, dobar broj. A pre ili kasnije granice moraju da se otvore - ili cete ziveti ko u 19tom veku...

Ja danas obisla Art fair, milion ljudi, nista maske, kao 2019ta. Sto rece Sunshine - brzo cemo zaboraviti pandemiju, obisla prodavnice, uradila neke privatne stvari, sutra cu takodje, i planiram dugu zauzetu nedelju, sa restoranima, sastancima i sl.

A ako mi otvore letove za vakcinisane da ne placam dzabaka testove, eto mene u SR tokom leta, sledece nedelje na FL, pa negde planiram jos dve zemlje. 

Vaccine hesitancy nije toliki problem. Znam mnogo onih koji hoće da se vakcinišu ali ne mogu jer vaccine rollout ide isuviše sporo. To je problem broj 1. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Darko said:

Vaccine hesitancy nije toliki problem. Znam mnogo onih koji hoće da se vakcinišu ali ne mogu jer vaccine rollout ide isuviše sporo. To je problem broj 1. 

Nisam bas mnogo obracala paznju na Australiju, osim u zadnjih par nedelja. Mogu da kukam na USA, da se zalim na specificne probleme u mom okruzenju, i mozda sam vam malo zavidela dok ste vi setali kao da je nista - a mi imali gomilu restrikcija. Ali opet bih birala USA, kao bolju opciju. Iz prostog razloga sto sam ja - iako sa problemima, uvek mogla da odem negde, nisam koristila opciju, ali mogla sam. Meni je to bilo jako bitno, da mi se neko sutra razboli, bez obzira na zezanciju, ipak bih mogla da odem tamo.

 

i znam gomilu ljudi da ne racunamo forumase ovde, koji su cirkulisali izmedju zemalja.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Angelia said:

Nisam bas mnogo obracala paznju na Australiju, osim u zadnjih par nedelja. Mogu da kukam na USA, da se zalim na specificne probleme u mom okruzenju, i mozda sam vam malo zavidela dok ste vi setali kao da je nista - a mi imali gomilu restrikcija. Ali opet bih birala USA, kao bolju opciju. Iz prostog razloga sto sam ja - iako sa problemima, uvek mogla da odem negde, nisam koristila opciju, ali mogla sam. Meni je to bilo jako bitno, da mi se neko sutra razboli, bez obzira na zezanciju, ipak bih mogla da odem tamo.

 

i znam gomilu ljudi da ne racunamo forumase ovde, koji su cirkulisali izmedju zemalja.

Razumem, samo ja mislim drugačije. Roditelji su mi skoro 70 tako da mi je drago da još nisu pokupili kovid. Takođe, imati slobodu u svakodnevnom životu da odem na zabavu/da se vidim sa društvom bez restrikcija/da odem na ples mi znači mnogo više nego sloboda za putovanja. 

 

Inače, što se karantina u Australiji tiče, moglo je to mnogo bolje da se uradi nego što jeste. Pisao sam već o tome pre par meseci, mrzi me sada da se ponavljam. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Darko said:

Razumem, samo ja mislim drugačije. Roditelji su mi skoro 70 tako da mi je drago da još nisu pokupili kovid. Takođe, imati slobodu u svakodnevnom životu da odem na zabavu/da se vidim sa društvom bez restrikcija/da odem na ples mi znači mnogo više nego sloboda za putovanja. 

 

Inače, što se karantina u Australiji tiče, moglo je to mnogo bolje da se uradi nego što jeste. Pisao sam već o tome pre par meseci, mrzi me sada da se ponavljam. 

Moji roditelji su u proseku 70, ali jako bolesni ljudi. Ovo je bilo jako tesko za nas, ali sam drzala opciju, da ipak, ako bas zaglave ...iako sam im pretila drugacije, mogu da odletim tamo, bice skupo, bice problematicno, ali mogu. Nije mi bilo mnogo bitno da li ja mogu da odem na zabavu, naravno da sam mogla. odletim 2 sata na FL i eto zabave. To ne umanjuje moje zalbe na situaciju u lokalu, ali sorry, Australija je suluda sitiacija.

 

mislm, tapsite se vi po ramenu, ali to nije iole normalno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

Vaccine hesitancy nije toliki problem. Znam mnogo onih koji hoće da se vakcinišu ali ne mogu jer vaccine rollout ide isuviše sporo. To je problem broj 1. 

Tako je manje vise bilo svuda u pocetku, ali Australija vec izlazi na dobar put sto se tice vakcinacije.

Vidi samo Kanadu kako je spoooro pocela, a sad su presisali UK I Izrael.

Slicno I Japan, mesecima su bili na 2-3% vakcinisanih, a sad vakcinisu milione ljudi dnevno.

Muka je kad ljudi kao ovde u SR ili u Rusiji ne zele da prime vakcinu at any cost.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

mislm, tapsite se vi po ramenu, ali to nije iole normalno.

Molim te, ne izvrći ono što sam napisao. Rekoh i sam da je Australijska vlada mogla bolje, pogotovo što se tiče karantina i vakcinacija. Ali i ovako je bolje nego da nam se desi ono što je bilo u USA - neka hvala. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darko said:

@nemanjaol, ja sam ovo @urosg3-evo razumeo drugačije. Kao što rekoh gore, mislim da Indija ima najveći broj umrlih u svetu i to ubedljivo. Mislim da je Uroš hteo da kaže da je Indijski soj itekako zajeban, što se vidi po trendu na grafu. Ne verujem da je bio sarkastičan, ali ako jeste - 100% se slažem sa tobom. 

 

Moguce, Urosev manir na ovoj temi je da cesto ostavlja nedorecene postove koje mozemo razumeti i ovako i onako.

 

Ako sam pogresio, izvinjavam se

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darko said:

Razumem, samo ja mislim drugačije. Roditelji su mi skoro 70 tako da mi je drago da još nisu pokupili kovid. Takođe, imati slobodu u svakodnevnom životu da odem na zabavu/da se vidim sa društvom bez restrikcija/da odem na ples mi znači mnogo više nego sloboda za putovanja. 

 

Inače, što se karantina u Australiji tiče, moglo je to mnogo bolje da se uradi nego što jeste. Pisao sam već o tome pre par meseci, mrzi me sada da se ponavljam. 

 

Ne znam tvoju situaciju, mozda su ti roditelji tu s tobom, ali sto Andja rece - apsolutno sam mogla ovih godinu i po i bez plesova i bez vidjanja s drustvom, sasvim lepo bih prezivela i bez toga, ali sam u svakom trenutku mogla da odem i obidjem mamu od 78 godina - meni to nema cenu.

Ali, ovo su sve individualne price i osecaji - nekoj baki u nekom zabitom selu u Srbiji je sasvim svejedno da li su granice otvorene ili ne....meni je bitno da sam u drzavi iz koje mogu da otputujem i u koju mogu da doputujem u vaznim trenucima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kada pričate o sojevima i kako su noviji manje smrtnonosni - pitanje koliko to ima smisla.

Te aktuelne informacije uvek mogu da se šteluju i da se crtaju šareni grafici za twitere.

 

Fakat je ovaj:

Srbija za 2020 ima povećanje broja umrlih od 12800 u odnosu na višegodišnji prosek (u odnosu na 2019tu to je bilo i malo više).

Srbija za 5 meseci 2021 ima povećanje broja umrlih od 11600 u odnosu na višegodišnji prosek. U junu, odnosno za polovinu 2021ve godine sigurno stiže 2020.

 

E sad, u 2020 su bili meseci (mart, april, oktobar) gde je broj umrlih padao ispod proseka za taj mesec.

Ti proseci za mesece u 2021 su po par hiljada iznad proseka, nikakvo zatišje za sada.

Ukoliko zatišja bude onda se možemo nadati ublažavanju brojki umrlih. Do tada nema mesta nekom optimizmu.

 

2021 će odneti više hiljada života više nego 2020 koja je odnela 13000 više nego 2019.

Da li su tome razlog sojevi, loša medicinska pomoć ili nešto treće - svejedno.

 

 

Ni vakcinacija, koliko god bila dobra ili loša kod nas nije baš od neke pomoći. Više ljudi je umrlo u maju 2021 nego u januaru ili februaru 2021, kada je broj vakcinisanih bio znatno manji. A pogotovo što u maju prirodno manje ljudi odlazi.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ne znam tvoju situaciju, mozda su ti roditelji tu s tobom, ali sto Andja rece - apsolutno sam mogla ovih godinu i po i bez plesova i bez vidjanja s drustvom, sasvim lepo bih prezivela i bez toga, ali sam u svakom trenutku mogla da odem i obidjem mamu od 78 godina - meni to nema cenu.

Ali, ovo su sve individualne price i osecaji - nekoj baki u nekom zabitom selu u Srbiji je sasvim svejedno da li su granice otvorene ili ne....meni je bitno da sam u drzavi iz koje mogu da otputujem i u koju mogu da doputujem u vaznim trenucima. 

Razumem i tebe i Angeliju, kako kome. Ali razumite i vi mene. Sve ima svoju cenu. 

 

Btw moji su u drugoj državi, ali da se nedaj Bože nešto desi mogao bi da dobijem exemption. Samo, i tad ume da bude problema. Vlasti u Queensland-u i Viktoriji, umeju da budu izuzetno okrutni u nekim slučajevima (kao što sam i već pisao pre par meseci). 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Darko said:

Razumem i tebe i Angeliju, kako kome. Ali razumite i vi mene. Sve ima svoju cenu. 

 

Btw moji su u drugoj državi, ali da se nedaj Bože nešto desi mogao bi da dobijem exemption. Samo, i tad ume da bude problema. Vlasti u Queensland-u i Viktoriji, umeju da budu izuzetno okrutni u nekim slučajevima (kao što sam i već pisao pre par meseci). 

 

Naravno, zato i rekoh da svako od nas na ovu (kao i bilo koju drugu situaciju) gleda iz svoje perspektive.

Sumnjam da bas svi brinemo za neku Anuradu u Indiji ili Pabla u Brazilu.

Zivimo neke svoje male zivote i reagujemo u zavisnosti od toga kako situacija utice na nas.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

 

Naravno, zato i rekoh da svako od nas na ovu (kao i bilo koju drugu situaciju) gleda iz svoje perspektive.

Sumnjam da bas svi brinemo za neku Anuradu u Indiji ili Pabla u Brazilu.

Zivimo neke svoje male zivote i reagujemo u zavisnosti od toga kako situacija utice na nas.

 

 

Pa sad, nije baš ni tako, bar u mom slučaju.  Mislim da je strategija efektivnog karantina, dobrog praćenja kontakata i vaksinisanja moralnije rešenje jer bi spasila više života i napravilo manje štete za ekonomiju. Mada preko nekih stvari se ne prelazi (na primer, onaj ban za povratak državljanina iz Indije). 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...