Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, implant said:

 

Ja bih da odem sa ženom sledećeg vikenda u neki kafić (na otvorenom), vakcinisani oboje, meni u sredu 2 nedelje od revakcinacije AZom...valja malo napuniti baterije preko leta, kontam da je sada rizik ipak znatno manji nego pre mesec-dva.

 

ovo me je malo prodrmalo i nekako zastrasilo unazad

 

izgleda da sam nedovoljno shvatala ozbiljnost situacije

jer nisam planirala jedan odlazak u kafic kao da idem u ratnu zonu...popila sam milion espresa za vreme covid19 kad god

i gde god se moglo s vakcinom i bez nje

i to sa maskom oko ruke

 

...i dalje mislim da bi trebalo biti obazriv ali bez opsesivnog preterivanja

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

Hehe, zato Akiro ide svaki dan u kafanu, pa ponekad i dve-tri različite u jednom danu. Zahvaljujući "detaljima" to mogu bez razmišljanja da radim. Ako me i uhvati temperatura, znam da sam mogao i kapu da stavim na ćelavu glavu umesto vetar/sunce da daju svoj doprinos, a ne da je možda nešto drugo u pitanju. Na jednoj strani razmišljaš, da bi na drugoj mogao da ne razmišljaš.

 

Podržavam - deluje kao sasvim razuman stav. Moj problem je što to razmišljanje i bavljenje detaljima kod mene ode u jednu...neprijatnu krajnost, pa mi je bilo lakše ovako, da sačekam vakcinu i svedem rizik na neki razuman minimum.

 

36 minutes ago, Mama_mia said:

 

ovo me je malo prodrmalo i nekako zastrasilo unazad

 

izgleda da sam nedovoljno shvatala ozbiljnost situacije

jer nisam planirala jedan odlazak u kafic kao da idem u ratnu zonu...popila sam milion espresa za vreme covid19 kad god

i gde god se moglo s vakcinom i bez nje

i to sa maskom oko ruke

 

...i dalje mislim da bi trebalo biti obazriv ali bez opsesivnog preterivanja

 

Slažem se da je to zdraviji pristup, sa posebnim akcentom na boldovano - u tome i jeste moj problem. Ali to je neka druga priča, da ne zatrpavamo sada topik još i time.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od sutra kafici do ponoci :jumping: igra roknrol cela srbija

konacno svi na svoje radne zadatke da pijemo kafu i pljujemo politicare

 

2implant

ti nemoj da preterujes da sedis u kafeu ceo dan, to moze biti opasno nego se lagano navikavaj...

 

 

 

:classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, implant said:

 

Ja bih da odem sa ženom sledećeg vikenda u neki kafić (na otvorenom), vakcinisani oboje, meni u sredu 2 nedelje od revakcinacije AZom...valja malo napuniti baterije preko leta, kontam da je sada rizik ipak znatno manji nego pre mesec-dva.

Ne znam, ne bih ja jos isao do kafica . Rano je :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Ja sam za ovih godinu i nešto koliko traje epidemija kod nas išla jednom ili možda dva puta u kafić. 

 

Planiram da posetim lokalni kafić kad bude toplije vreme jer imaju fenomenalan sladoled na točenje.  

 

I ne planiram neke posebne mere zaštite, sem onog alkohola za dezinfekciju.  

Link to comment
Share on other sites

ja sam isao od ukidanja vanrednog stanja, celo leto, otprilike sve tamo do druge polovine oktobra, tada je krneulo iskljucivo u zatvorneom, i d abukti..u zatvorenom sma bio krajem maja, jednom..u svim ostalim slucjaevima, bilo je ili provetren, ili napolju, najcesce napolju..masku nosim dok mi e ne donese kafa..secam s ejeidno da, posle izbora, jer sam ja u to vreme vec uveliko znao da je sranje, da smo izmajmunisani, sto bi se reklo, s tim sto se ja nisma dao izmajmunisati, mad ami jeste bilo tesko kada sam definitivno shvatio da c eovo da traje i traje..dve nedelje samoinicijativno iz dvorisa izasao nisam..uzasne nedelje leta,bile,ne ponovile se..zato su ovi oprezni s aporglasavanjem pobede, sve i da  ih narod ne dohvati, dopizdece lekarima jednom..

Link to comment
Share on other sites

Danas odštampao majci i ocu zelene sertifikate zbog puta u Grčku 20.06. Tu sam prvi put video da piše gde je napravljena vakcina. Prva doza Astre je iz Indije a druga iz Holandije.

 

Inače otac osim manjeg bola u ruci nikakva reakcija oba puta dok je majka drugi put imala temperaturu i celu noć je tresla groznica. Ruka je bolela 2 dana. Prvi put nije imala nikakvu reakciju. 28.05. su revakcinisani i sada je sve ok.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

https://www.bbc.com/news/world-latin-america-57307861

 

Peru je posle ponovnog pregleda smrtnih slučajeva promenio brojku umrlih od kovida od 69,000 do preko 180,000! Zvanično su postali svetski lideri po stopi umrlih, više od 0.5%. Druga je Mađarska sa 0.3%, Bosna i ostale zemlje u regionu (sem Srbije, vidi čuda) su blizu te brojke itd itd. 

 

A sećam se da su neki ovde na forumu zagovarali da je smrtnost "samo" negde od 0.1 do 0.3% ...

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Darko said:

https://www.bbc.com/news/world-latin-america-57307861

 

Peru je posle ponovnog pregleda smrtnih slučajeva promenio brojku umrlih od kovida od 69,000 do preko 180,000! Zvanično su postali svetski lideri po stopi umrlih, više od 0.5%. Druga je Mađarska sa 0.3%, Bosna i ostale zemlje u regionu (sem Srbije, vidi čuda) su blizu te brojke itd itd. 

 

A sećam se da su neki ovde na forumu zagovarali da je smrtnost "samo" negde od 0.1 do 0.3% ...

To mora da je na ukupan broj stanovnika. Smrtnost na broj zaraženih (kako i naši objavljuju) daje veće procente, gde smo mi na nešto ispod 1% a Grci, recimo, blizu 3%, Nemci, Španci nešto tipa 2,2 do 2,5%.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Akiro said:

To mora da je na ukupan broj stanovnika. Smrtnost na broj zaraženih (kako i naši objavljuju) daje veće procente, gde smo mi na nešto ispod 1% a Grci, recimo, blizu 3%, Nemci, Španci nešto tipa 2,2 do 2,5%.

IFR (infection fatality rate) se odnosi na broj zaraženih, kojeg je nemoguće 100% utvrditi pošto dosta inficiranih od kovida se ne testiraju (na primer, imaju blage ili odsustvo simptoma, ili nema dovoljno testova itd itd). Kada se uzme u obzir da je od početka pandemije umrlo 180,000 ljudi u Peru-u, znači da je IFR u Peru-u bila najmanje 0.54% (pošto se nisu svi u Peru-u zarazili kovidom). Imperial College of London je imao 1% IFR za high-income countries (pošto uglavnom te zemlje imaju stariju populaciju), mada za Peru to nije slučaj (niti su high-income, niti imaju stariju populaciju).

 

E neki su tvrdili da IFR može biti 0.1% - 0.3% nizak ... 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Mama_mia said:

Od sutra kafici do ponoci :jumping: igra roknrol cela srbija

konacno svi na svoje radne zadatke da pijemo kafu i pljujemo politicare

 

2implant

ti nemoj da preterujes da sedis u kafeu ceo dan, to moze biti opasno nego se lagano navikavaj...

 

 

 

:classic_tongue:

Eh, kako se lepo spavalo u tisini letnje noci, pored otvorenog prozora, hvala koroni na ovih godinu dana bez talambasa, urlikanja pijane mase u stilu "ruke gore", bez golih zadnjica (i prednjica) tajkunskih miljenica....nezaboravno, steta sto je kratko trajalo.....🤩

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darko said:

https://www.bbc.com/news/world-latin-america-57307861

 

Peru je posle ponovnog pregleda smrtnih slučajeva promenio brojku umrlih od kovida od 69,000 do preko 180,000! Zvanično su postali svetski lideri po stopi umrlih, više od 0.5%. Druga je Mađarska sa 0.3%, Bosna i ostale zemlje u regionu (sem Srbije, vidi čuda) su blizu te brojke itd itd. 

 

A sećam se da su neki ovde na forumu zagovarali da je smrtnost "samo" negde od 0.1 do 0.3% ...

 

 

Ne sećam se više izvora, možda je wwww i njeni tnjiteri, ali beše neka cifra između 0,3 i 0,65% figurirala.

 

Po meni bi najpoštenije bilo da se meri povećanje mortaliteta / 100.000 ljudi u odnosu na ranije godine. To bi dalo najbolje procene pandemije.

 

Sad me već živo zanima kakav će taj parametar biti ovog leta, kad je zaražavanje u nestajanju... Da li će otići u minus ili ostati u nivou prethodnih godina.

Link to comment
Share on other sites

Prošle noći me je bolela glava, imala sam blagu jezu i temperaturu. Loše sam spavala. Sada imam temperaturu, ali nisam je merila. Osećam se i malaksalo.

 

Da li da popijem Paracetamol ili da pustim da ove nuspojave same prođu?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Prošle noći me je bolela glava, imala sam blagu jezu i temperaturu. Loše sam spavala. Sada imam temperaturu, ali nisam je merila. Osećam se i malaksalo.

 

Da li da popijem Paracetamol ili da pustim da ove nuspojave same prođu?

Proci ce. :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

Prošle noći me je bolela glava, imala sam blagu jezu i temperaturu. Loše sam spavala. Sada imam temperaturu, ali nisam je merila. Osećam se i malaksalo.

 

Da li da popijem Paracetamol ili da pustim da ove nuspojave same prođu?

ako ne bude bolje i ne mozes da spavas uzmi taj paracetamol uvece, do tada neka AT odrade sta treba.
sutra svakako neces imati problema.

Link to comment
Share on other sites

Za sve one koji su videli leteće tanjire, Bigfoota i načuli da je sve više dokaze o lab leaku iz Wuhana... nije ovaj tekst iz Wall Street Journala:

The Wuhan Lab Leak Question: A Disused Chinese Mine Takes Center Stage

 

E, sad, pošto je iza paywall-a, evo ga u celosti u pdf formatu

 

Ko misli da bi trebalo da pročita, nek pročita... ima šta da se pročita.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

ako ne bude bolje i ne mozes da spavas uzmi taj paracetamol uvece, do tada neka AT odrade sta treba.
sutra svakako neces imati problema.

 

Malopre sam merila temperaturu. Imam 38, 2, sada sam popila Paracetamol. I uzeću ga ponovo večeras, ako mi ne bude bolje.

 

Ovo je prvi put da imam temperaturu, posle xy godina. Jedva sam našla pronašla toplomer. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...