Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@Constantin Puštam ja taj svet ( ne mogu da ih zovem polusvet jer su mi bliski )...ali bezveze deluje. Kao da sam zbog Fajzera dobila 1000 evra, a oni 100..

 

Gluposti, sve vakcine štite...ali.. Kolika je zaštita protiv ovog soja koronavirusa?  

 

I o kakvoj pobedi, slavljima i slično pričaju kada možemo i mi da očekujemo dolazak tog indijskog soja. I imamo preko 50 više zaraženih juče u odnosu na prekjuče.

 

https://mondo.rs/Info/EX-YU/a1478313/korona-indijski-soj-stigao-u-hrvatsku.html

 

ps. Ne znam koliko je ovaj sajt relevantan, ne čini mi se da je sličan Kuriru i Informeru ( bar na prvi pogled ) 

Tekst prenosi sa sajta index a on jeste relevantan, možemo se pouzdati da je tako. To jest da je Krunoslav Capak izjavio to što piše. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Sunshine State said:

"Grad Amsterdam treba da pokrene kampanju za podsticanje svojih stanovnika sa etnički raznolikim poreklom da prime vakcinu Covid-

@wwww

Ima li u DE takvih info za oblasti/gradove u kojima je vecina stanovnika stranog porekla? Jesu zapazili nesto slicno kao Holandjani?

 

15 hours ago, wwww said:

jesu, bilo je malo price o tome (bese neki prilog o nekim verovatno Marokancima/Turcima ili slicno, sad se ne secam konkretno koji su, ali nisu bili crnci), ali se ne pravi 

 

 

Identicna situacija i u Sverige. Imigranti su generalno zesce pogodjeni covidom, ali se slabije odazivaju na vakcinaciju. I ovde se nekim mobilnim timovima i na slicne nacine pokusava povecati odziv u delovima grada s vecim udelom imigrantske populacije, ali se o svemu ne udara mnogo u talambase. S jedne strane je to sigurno zato da se ne shvati kao diskriminacija, ali verujem da ima i drugi razlog. Naime, neprimereno bi bilo pozivati jedne i olaksavati im pristup vakcini, dok drugi nervozno cupkaju jer im prolazi vec sesta nedelja od prve doze, a jos nema mogucnosti da se dobije druga ( me included). Sta god rekli, u ovoj zemlji definitivno nema dovoljno vakcina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da li je u Srbiji dostupna Moderna vakcina? Da li se neko u Srbiji već vakcinisao tom vakcinom?
Na sajtu eUprave može da se izabere Moderna vakcina, ali video sam vest da je Srbija postigla dogovor sa Modernom i da se očekuje da će te vakcine stići tek krajem oktobra (pa pretpostavljam da još uvek nisu dostupne iako se nude na sajtu eUprave?).

 

 

 

Edited by Senn
Link to comment
Share on other sites

Kćerka moje komšinice se vakcinisala Modernom. Pretpostavljam da je to uradila u inostranstvu, pošto često poslovno putuje.

 

Komšinica nije navela gde joj se kćerka vakcinisala.

 

Ovde, u Srbiji Moderna je prvo najavljena da dolazi krajem godine, a sada čitam da će to biti krajem oktobra. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, wwww said:

Kod svih ovih vakcina jedino treba obratiti paznju na eventualne simptome za onu trombozu (i to, ja bih rekla, samo posle 1. doze - ako ce sta da se desi, desice se tada) da bi se pravovremeno javili lekaru. sve ostalo je normalno i ocekivano.

 

Mozda osim kod Sputnika posto se prva i druga doza razlikuju

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Ridji said:

 

Mozda osim kod Sputnika posto se prva i druga doza razlikuju

ja nesto racunam da to vazi i za Sputnjik jer valjda taj problem s trombovima izaziva siljak corona virusa, a ne adeno virus.

Link to comment
Share on other sites

Za sada je posle druge doze 1 : 600k verovatnoca na osnovu rezultata iz UK. E sad nije jos proslo dovoljno vremena od revakcinacije mladjih,mozda se to i pogorsa.
Ono sto se ja secam je da su nemci pricali da je statisticki ocekivano 1 u 1milion u 2 nedelje u generalnoj populaciji. Tako da bih ja rekao ako ostane ova vrednost 1 u 600k, gde se prate 3-4 nedelje po revakcini, da posle druge doze nema veceg rizika.

Link to comment
Share on other sites

Sinoc je bila dosta dobra emisija na N1 o vakcinama, vodila Zaklina, gosti Gnjatovic, Sekler i onaj treci cini mi se Todorovic se preziva.

 

Javljali se i gledaoci, jedno od pitanja je bilo za trombozu, taj treci je rekao da do sada nije zabelezen nijedan slucaj u Srbiji zvanicno, posle bilo koje vakcine.

Link to comment
Share on other sites

U Hrvatskoj se pojavio indijski soj. Ja ga očekujem i ovde, pogotovo što se mnogi ponašaju kao da je kraj epidemije. A nije. 

 

I čini mi se..nadam se da ću pogrešiti...da će žarišta biti Tutin, Novi Pazar, Lajkovac- sva mesta gde je mali broj vakcinisanih. 

 

Ne znam koliko Fajzer, Astra i Sputnik štite od tog soja virusa...Pitam za ove "jače" vakcine..

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Tomiprunet said:

Dobro jutro radni narode :classic_biggrin:

Ja ponovo negativan (PCR u FR cena za strance 37Eur), i danas letim za Srbiju i Tavankut. 

Izvinjivamam se sto se javljam,mozda nekog interesuje. :smiley2:

Da merkam neko prase 🙂

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

Fuckin' hillbillies

 

 

12 hours ago, djura.net said:

U UK ozbiljan porast novozarazenih, sad vec svakog dana ima po 1000 slucajeva vise, uglavnom dominira indijska varijanta I ima predloga da se odlozi najavljeno otvaranje planirano za 21. Jun.

 

Biće da je veliki problem sa AZ vakcinom i indijskim sojem. Da ga lako zaobilazi tj. da ima promenu na s proteinu pa vakcina falusu ne vredi. RNK vakcine se dobro drže sa indijskim sojem. 

 

Slično se desilo na Sejšelima, gde je indijski soj uleteo i sjebao vakcinisane AZom a oni vakcinisani kinezom ipak imali zaštitu jer pored s proteina vakcina sadrži i druge pa su kliničke slike bile ili blage ili ih nije bilo. 

 

Biće ovo žurka još godinu i kusur, najmanje. 2023 here we come. 

Edited by NMX
Link to comment
Share on other sites

Za Sejsele vec receno da je 80% zarazenih bilo medju nevakcinisanima.

 

Za indijski soj nema nikakvih jasnih podataka, osim rekla kazala. Britanski strucnjaci vole da dizu paniku i budu u centru paznje, pa za svaku mutaciju izbace gomilu negativnih pretpostavki.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, NMX said:
Biće da je veliki problem sa AZ vakcinom i indijskim sojem. Da ga lako zaobilazi tj. da ima promenu na s proteinu pa vakcina falusu ne vredi. RNK vakcine se dobro drže sa indijskim sojem. 

Jos uvek nisam video potvrdu da je AZ toliko losa protiv 'indijca', jeste smanjena 'ucinkovitost' posle jedne doze u odnosu na 'britanca' I 'originlni virus', ali posle dve doze mislim da je ok zastita.

Za sada makar ide vest da se virus uglavnom siri medju nevakcinisanim stanovnistvom, ali iz Vlade ide prica da se cekaju podaci na vecem uzorku kako bi se donela odluka sta dalje. Zanimljivo da je trenutna stopa zarazavanja u UK veca nego proslog septembra kad su strucnjaci predlozili lockdown.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Tomiprunet said:

Ulazak iz Francuske u Svajcarsku vozom i na zelj stanici u Zenevi na granicnom prelazu niko ne gleda pasose niti da li imas pcr test. Slobodan prolaz ko i pre pandemije

Sto se, bre, ne vracas kuci k`o svi normalni gastarbajteri kolima nego se klackas vozom? :classic_biggrin:

Utit3dp.gif

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Kacio sam prosle nedelje podatke i projekcije za UK. Bilo je vidljivo da Indijac preuzima primat. U tom trenutku broj hospitalizacija i tezih slucajeva nije pratio broj zarazenih. Tj zarazavala se uglavnom mladja i nevakcinisana populacija. 

 

Ne znam da li se u medjuvremenu nesto promenilo, ali tada kad sam to citao nije jos bilo indicija da AZ ne radi posao sa indijskim sojem.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...