Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

13 minutes ago, Harmonika said:

niska dosadasnja prokuzenost, turizam, kineske vakcine se sporije pale..a mozda su i stvarno djubre, znamo vc da ce neko reci..anyway, valjalo bi istraziti koliki procenat stanovnistva kod nas danas ima antitela, to nije radjeno od oktobra jos..

UAE ima samo sinopharm vakcine, Bahrein ima i pfizer, sputnik i AZ.

Link to comment
Share on other sites

pa dobro, ali, kazes 50%..nedovoljno, i kazem, nisu svima odmah proradila antitela,a nijedna ne stiti 100%,  turisticka sezona..i malo priodni tok..tako d,a ocekujem i kod nas talase jos, manje od prethodnih..nadma se ne pr ejeseni, mada sve je moguce..da smo turisticka zemlja, mogli bi d aockeujemo letnji talas garant..videcemo kako ce turisticke zmlje sada proci..setimo se Hrvatske koja se lepo nosila s akoronom prosle godine, dk nije krenula sezona..ipak, sad bi trebalo da je ensto drugacije, sa vakcinacijom i prokuzenosciu, opet, tu nas neki izuzeci zasada, oput Bhreina demantuju, mozda ih bude jos..da odem ja malo sa teme, razbijam glavu dzabe..

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, djura.net said:

UAE ima samo sinopharm vakcine, Bahrein ima i pfizer, sputnik i AZ.

 

Jok, ima i u uae fajzer, Sputnik, Astrazeneka... Sad u Abu Dabiju daju isto Fajzer, pre bio samo u Dubaiju. 

 

UAE podaci su netransparentni. Nema broja hospitalizovanih, niti koliko je zarazenih po emiratima, niti procenta vakcinisanih. Nemoguce da im brojevi zadnja 4 meseca idu stalno 1200 -2000 dnevno, bez odskakanja. 

Link to comment
Share on other sites

A i mo smo po transparentnosti..licno mislim d aje bar 2 milion nasih gradjana proslo kroz virus..na svakog registrovanog, dodati jednog laznog negativnog, jednog netestiranog(imali smo i periode sa nedovoljno testova, a i nismo nikad bas preterano testirali, anrocito kada su pikovi bili), ljude koji su znali da su zarazeni, ali tipa, jedan clan porodice se testira, sotali ne, asimptomatske..friziranje u prva dva talasa..cenim d aimamo bar 2 miliona prokuzenih

Link to comment
Share on other sites

nece to bas tako ici..prvo, sve su ovo moje laicke procene, koje mogu,i ne moraju biti  tacne..drugo, dugo je jos do 4 miliona vakcinisanih..jos ni 3 miliona dostigli nismo trece, ne sticu iunitet ni svi zarazeni, ni svi vakcinisani,ocigledno..cetvrto, jos ne znamo koliko imunitet tacno traje i kod ovih koji traje, ocigledno i to varira..peto,ima tu i preklapanja, mnogi koji su prelezali kovid su se kasnije vakciisali..vreme ce pokazati..ali, recimo da postoji velika sansa da smo najgore prosli..

Edited by Harmonika
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/29/2021 at 12:49 PM, urosg3 said:

Ono što na treći pogled mogu da zaključim je da postoji pravilnost i vreme KADA se dogodio talas, i to jeste posledica prirodnog toka. 

 

Naš novi talas kasni :classic_biggrin:.

Početak novog talasa do sada je bio oko 110-120 dana od početka prethodnog talasa...

Rast, blagi počeo krajem septembra, pa krajem januara. Evo sada je kraj maja i ništa, publikovani brojevi stabilno padaju...

 

Počinjem da mislim da ima još neki faktor sem vremenskog rastojanja. Možda soj or smth.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CheshireCat said:

 

Naš novi talas kasni :classic_biggrin:.

Početak novog talasa do sada je bio oko 110-120 dana od početka prethodnog talasa...

Rast, blagi počeo krajem septembra, pa krajem januara. Evo sada je kraj maja i ništa, publikovani brojevi stabilno padaju...

 

Počinjem da mislim da ima još neki faktor sem vremenskog rastojanja. Možda soj or smth.

Da, i ja sam to primetio. Već su sve rezerve potrošene, kasni...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, CheshireCat said:

 

Naš novi talas kasni :classic_biggrin:.

Početak novog talasa do sada je bio oko 110-120 dana od početka prethodnog talasa...

Rast, blagi počeo krajem septembra, pa krajem januara. Evo sada je kraj maja i ništa, publikovani brojevi stabilno padaju...

 

Počinjem da mislim da ima još neki faktor sem vremenskog rastojanja. Možda soj or smth.

sezonalnost, prokuzenost, vakcinacija..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stigoh danas s Floride.

 

Prethodne 3 nedelje su izgledale kao zivot pre korone!!

Jedino sto me podsecalo da je pandemija su maske -  i to ne zahtevaju svi biznisi da se maske nose, ako ste kompletno vakcinisani

 

Za povratak u NL morala da imam i negativan PCR (72 sata pre sletanja u NL) i negativan antigen (24 h pre ukrcavanja na let za NL)

 

Od 1. juna u NL pocinje obavezan karantin za sve koji dolaze iz "nesigurnih" zemalja (skoro ceo svet)

Edited by Sunshine State
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Harmonika said:

i kako oni odmah znaju toliko o soju,a tek otkriven..ne ide to bas tako instant..prvo izolujes, sekvenciras, prooucis..a oni to za dan provale..

Pa vidiš da globalno padaju brojevi, svi se otvaraju, ovi ameri čak i maske za vakcinisane ukidaju. Jedino se Oziji herojski drže, pa da potpale medijske vatre malo, ne mož` da šteti 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, handys said:

Moram s vama nesto da proverim oko ulaska nasih drzavljana iz Nemacke. Ako dolaze avionom i imaju dve doze fajzera, da li je potreban test pre puta ili neke prijave po dolasku? Citao sam zvanicni sajt, ali je malo neobicno napisano pa moram da budem siguran.

Ja sam juce stigao iz Svajcarske. Nisam radio test. Na aerodromu u Beogradu, na pasoskoj kontroli, trazili test. Rekao sam da sam vakcinisan, prilozio potvrdu uz pasos, nisu ni pogledali, samo rekli: 'u redu'. I to je to. Niti su mi uzeli podatke, niti mi dali neki papir.

 

Jedino da se vidi da li traze na aerodromu u Nemackoj. Mene pitali za test na check in-u, pokazao sam im odstampano sa sajta ministarstva spoljnih poslova da se ta odluka ne odnosi na ljude koji su primili dve doze vakcine i pustili me.

 

Ionako Srbi pobedili koronu. Jedino se na aerodromu postuju mere. Na autobuskoj, sve normalno, niko masku, nema distance. Ulazim u autobus za Nis, niko osim mene nije nosio masku. Dve zene su doduse imale maske, ali na bradi. I generalni utisak je da Srbija zivi kao pre korone.

 

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...