Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

36 minutes ago, Angelia said:

Pa baziram se na onome sto ste preneli vi koji ste pogledali snimke i znate nemacki, pa ako ste propustili nesto, onda sam i ja pogresno razumela situaciju.

A inace kao sto me moj sin obavestio, ja onako pausalno branim slobodu misljenja i govora, kaze on da sam po tom pitanju absolutista. Moguce, ne razumem se u te nove etikete koje danas postoje. 

 

Klipovi od minut otprilike. gde se na satirican nacin predstavlja svakodnevnica coveka koji 24/7 slusa o pandemiji, sedi kuci dok mu razni experti i kvazexperti iskacu iz frizidera. Na isti nacin se sprdamo i mi ovde na forumu ili svakodnevici pa nas niko ne proglasava za neonaciste ili antivaxere. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Eddard said:


Anđo, naučno istraživanje ne funkcioniše tako, ovde već prelaziš u teorije zavera. Naučni tim kad krene da ispituje nešto, ne zna kakve će rezultate postići već postavlja hipotezu i onda je rezultatima odbacuje ili potvrđuje, niko neće štelovati rezultate da bi potvrdio svoju hipotezu, barem niko od integriteta. Šta ima Computational Epidemiology Lab Harvarda od toga da li će njihovo istraživanje da potvrdi ili opovrgne ulogu maski u transmisiji covida? Ništa. A da ne govorim o manjim istraživačkim timovima.

Uh kad se raspisemo ovako....

Ajmo od pocetka, ja ne pricam da postoji bilo kakva teorija zavere. Nisam bila lenja, pa sam pogledala vecinu linkova koje si postavio. 

Prvo, u vreme uvodjenja raznih mera, nisu postojali naucni dokazi za te mere. U vecini ovih textova objasnjavaju da postoji nedostatak naucnih dokaza. Navodi se da su za merenje rezultata koristili razne modele - tj. nisu imali realno kontrolnu grupu, za koju znamo da je bitna za istrazivanje da bi realno dokazali razliku. Sva ova istrazivanja se baziraju na analizi podataka. 

Jedna stvar koja je bila ocigledna veoma brzo od pocetka pandemije, je da upotreba matematickih modela nije bas precizna, tj totalno je pogresna.

 

Znaci da bi dobili naucni dokaz o efikasnosti maski i distance, morali bi da izolujemo te mere, a ne da poredimo podatke unazad da li je postojao mask mandate ili ne. Jer mask mandate ne znaci da ljudi ne koriste maske.

 

Niko se ne bavi time, upravo zato sto ce odma biti proglaseno kao ne-eticno, mozda i jeste. Ja znam za neka istrazivanja gde je stvarno zakljucak bio nakon nekog vremena da bi nastavak postojanja kontrolne grupe bio ne-etican, ali je originalno postojala kontrolna grupa.

 

20 minutes ago, Eddard said:

 

Što se tiče te sa Oxforda, daj link please. Ako misliš na Barrington Declaration, 

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Great_Barrington_Declaration
 

naravno da su kritikovani jer je pristup krajnje neetičan, a baziran na ničim utemeljenom stavu. Evo ti objašnjenje:

https://www.thelancet.com/article/S2213-2600(20)30555-5/fulltext

https://www.johnsnowmemo.com/

 

Dakle, naučnici protiv naučnika, nikakav lov na veštice. Obrati pažnju da i ovi drugi itekako kritikuju lockdown tj. njegove non-covid posledice.

Da mislila sam na Barrington Declaration, i objasnjenje je "mi mislimo da to nije eticno, nije da imamo podatke da je nas nacin bolji, ali ..."

Specificno na profesorku Gupta, koja je napadana kao da je sharlatan, mislim kad WHO kaze da je teorija opasna i ne-eticna....rekao bi covek da oni imaju vecu expertizu nego ona :classic_biggrin: Jedna stvar je kad naucnici kritikuju, a druga kad te mediji i organizacije napadnu - to jeste lov na vestice. 

 

https://www.theguardian.com/world/2020/oct/12/who-chief-says-herd-immunity-approach-to-pandemic-unethical

 

Ili:

‘It’s quite curious how much has been invested in this performance of social distancing and mask wearing,’ she volunteers. ‘A culture has been created of virtue signalling and shaming and this culture is adopted by the academics, clearly. It still continues to completely astonish me when I find on Twitter that a close colleague or friend has essentially resorted to defamation.’

Back in March Gupta did not oppose the first lockdown – partly because there was not evidence to suggest it was harmful.

 

https://www.spearswms.com/sunetra-gupta-spears-liquid-lunch/

 

Zena je bukvalno proglasena za far-right u napadima.

 

20 minutes ago, Eddard said:

A ima isto toliko istraživanja o ulozi lockdown-a koji potvrđuju njegovu efikasnost, mislim da sam ti već kačio. Evo na brzinu, iz Nature-a:

Imali su oni i pricu kako se virus prenosi preko namirnica, i kontaktom....pa smo kasnije otkrili da to nije tacno (dok su ljudi nastavili da peru sve dezinfikcionim sredstvima)

imali smo i Faucija koji je tvrdio da su maske nepotrebne, pa posle da treba da nosimo dve. 

Sad imamo MIT koji kaze rizik nije nista manji u zatvorenom prostoru ako nosite masku ili ne, sve zavisi od drugih faktora (pazi pisem rizik namerno), i maske nemaju smisla napolju, i imaju podatke da to dokazu.

 

20 minutes ago, Eddard said:

 

Itd, itd. Tako da, naravno da potoji naučna osnova za sve mere, samo je treba naći. 

 

 

Nemoj opet da me optuzis za teoriju zavere, jer ja to uopste ne mislim, zapravo mislim da se radi o nedostatku mogucnosti pravilnog istrazivanja, sta bi bile najbolje mere, a u krajnjem slucaju o confirmation bias, na postojecim podacima. 

 

Pisala sam ja i ranije da nisam ja protiv svih mera, nego samo protiv onih koje nemaju smisla, i cine vise stete nego koristi, barem ovako zdravo-razumski, nisam naucnik. To me ne cini anti-vaxerom, ili neonacistom, ili fasistom....znaci samo da imam misljenje koje nije narativ koji se gura, pa cak i da je pogresno misljenje, mozes da se ne slozis samnom, ali mozda moje misljenje moze i da bude korisno.

 

Pogresno je gusiti svako drugacije misljenje, podmetanjem nekih potpuno nevezanih stavova

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ras kass said:

 

Klipovi od minut otprilike. gde se na satirican nacin predstavlja svakodnevnica coveka koji 24/7 slusa o pandemiji, sedi kuci dok mu razni experti i kvazexperti iskacu iz frizidera. Na isti nacin se sprdamo i mi ovde na forumu ili svakodnevici pa nas niko ne proglasava za neonaciste ili antivaxere. 

njih su sami neonacisti i antivakseri prepoznali kao svoje - upravo jer podrzavaju njihove teze kako mediji sve vreme lazu i manipulisu narodom, kako preuvelicavaju opasnost i sire paniku. I upravo ti glimci-"strucnjaci za corona pandemiju" :ajme:  se sad kao satiricno bune jer mediji ne prikazuju kvazieksperte koji nose aluminijumske folije na glavi da se zastite od 5G zracenja i cipovanja. :classic_rolleyes: Zaboga, treba cuti i drugu stranu! Nije nego! Sad cemo jos da slusamo i "eksperte" koji tvrde da je Zemlja ravna!

 

Sto se tice "iskakanja iz frizidera" i 24/7 slusanja o pandemiji, ni ovo nije tacno. Ima toliko tv kanala i programa gde se uopste ne pominje nista o pandemiji, mozes sasvim fino da proberes i nadjes sta god te zanima (od filmova, serija, dokumentaraca, zabavnog programa, rialitija, emisija o bastovanstvu, malih saveta za uredjenje kuce, "uradi sam" priloga ... idu cak i emisije o sexu - bas bi se lepo uklopile u onu skoro postavljenu temu), a da ni ne cujes ni rec o pandemiji i posledicama. Ali takodje mogu da se nadju fine emisije i prilozi ne samo o bioloskoj strani pandemije, vec i o ekonomskoj, socioloskoj, psiholoskoj (sto na decu i omladinu, to i na odrasle), pa prilozi o seksualnom zlostavljanju u okviru katolicke crkve (jos uvek vrlo vruca tema), pa o odredjenim ekonomskim skandalima, pa o ekologiji (zatvaranje termoelektrana na ugalj i kopova uglja), klimatskim promenama...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wwww said:

njih su sami neonacisti i antivakseri prepoznali kao svoje - upravo jer podrzavaju njihove teze kako mediji sve vreme lazu i manipulisu narodom, kako preuvelicavaju opasnost i sire paniku.

Izvini wwww ali ovo u boldu je relativno dokazano, istrazivanjem, barem za US.

Eto ponovo ponavljas ovo o neonacistima i anti-vaxerima, ja se zalazem za slobodu govora, sto ce i neonacisti i antivaxeri prepoznati kao svoje...ergo ja sam neonacista i anti-vaxer.

 

Stvarno? I sve to ces uporediti sa slusanje ravnozemljasa....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ras kass said:

 

Klipovi od minut otprilike. gde se na satirican nacin predstavlja svakodnevnica coveka koji 24/7 slusa o pandemiji, sedi kuci dok mu razni experti i kvazexperti iskacu iz frizidera. Na isti nacin se sprdamo i mi ovde na forumu ili svakodnevici pa nas niko ne proglasava za neonaciste ili antivaxere. 

 

Ali sta je meni zanimljivo.

Sad se osudjuje satiricna prikazivanja svakodnevnice. A kad muslimani optuzuju satiricno crtanje proroka onda svi vriste na muslimane, zaboga pa to je samo satira. (Naravno da osudjujem one koljace i ubice ).

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Izvini wwww ali ovo u boldu je relativno dokazano, istrazivanjem, barem za US.

Eto ponovo ponavljas ovo o neonacistima i anti-vaxerima, ja se zalazem za slobodu govora, sto ce i neonacisti i antivaxeri prepoznati kao svoje...ergo ja sam neonacista i anti-vaxer.

 

Stvarno? I sve to ces uporediti sa slusanje ravnozemljasa....

Ja ti konkretno govorim za Nemacku (na sta se doticna "satira" kao odnosi).

Postoji razlika sto se tice medija u Nemackoj i USA. U Nemackoj nije bilo sirenja panike niti preuvelicavanja opasnosti. Vodeci nemacki mediji nisu CNN-tipa (koji ti cesto kritikujes) nit Fox-tipa, nemacko novinarstvo je drugacije od americkog (a da ne pricam o srpskom). Naravno, imamo i mi zutu stampu i tabloide, ali postoje i ozbiljni mediji koji drze do novinarskih principa (neki vise levo, neki vise desno orijentisani, ali ozbiljni mediji).

 

Npr. na dve drzavne tv (ARD i ZDF) postoje recimo 4 ozbiljne politicke emisije gde domacini (2 novinarke i 2 novinara) dovode razlicite goste koji diskutuju razlicite teme i pretresaju ih iz razlicitih uglova. Obicno se dovode u studio predstavnici suprotstavljenih gledista (ali ne budale koje pricaju o cipovanju vakcinama i ugradnji 5G antena u maske), gde ih onda novinari propituju (pitanja nisu ni malo "prijateljska"). U jednoj takvoj emisiji se npr. predsednik Vlade NRW (i kandidat za kancelara na narednim izborima) malo pogubio pri odgovaranju na pitanja, sto se vrlo lose odrazilo na njegov rejting u javnosti, dok je npr. sefica Zelenih bila odlicna pa im je to donelo porast popularnosti.

 

Pa su npr. tu gostovali glavni tip u protestantskoj crkvi Nemacke (ne zanam koja mu je bas titula, ali me je covek bas odusevio u diskusiji, mene kao ateistu :classic_ohmy:), pa neka svestenica neke "alternativne" crkve, pa predstavnici svih politickih partija (od saveznog do lakalnog nivoa), pa virusolozi/epidemiolozi, matematicari/statisticari koji se bave modeliranjem iz svih mogucih instituta po celoj Nemackoj, pa lekari, medicinske sestre, clanovi etickog komiteta (razlicitih struka), nastavnici, umetnici, vlasnici restorana itd. predstavnici svih mogucih profesija koje su na ovaj ili onaj nacin pogodjeni celom situacijom. Pa su odgovarali i na pitanja gledalaca (a tu se izaberu pitanja s svih strana politickog spektra).

 

Pored toga postoje i emisije lezernijeg pristupa (ranije s publikom u studiju, sad to ne moze), gde su redovno gosti neki umetnici i ostali iz sveta zabave, plus oni iz ozbiljnijih bransi ali predstavljeni u drugacijem svetlu. A da ne pricam o drugim tv stanicama i njihovim emisijama oba tipa.

 

A imamo i emisije satiricnog tipa (veci broj), poput Kesica u Srbiji, gde doticni satiricari uopste nisu blagi prema politicarima (evo bas sinoc je bila jedna gde su posteno ismejali i Lascheta i Södera, pa i Zelene i dosadasnja zbivanja oko predizborne kampanje). Ali postoje neke stvari s kojima se ne sprda (a to je ljudska patnja).

 

Tako da apsolitno ne stoji "kritika" da je informisanje jednostrano i tendenciozno, niti da neko narodu ispira mozak i zabranjuje mu da misli i ostale nebuloze koje su "glumci-strucnajci" potegli u svom "performansu".

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

Ali postoje neke stvari s kojima se ne sprda (a to je ljudska patnja).

 

Mi imamo temu corona zajebancija, palo mi na pamet nije da se sprdam sa ljudskom patnjom, a to nam je istovremeno odlična tema, volim da je prelistavam.
Šta je tačno granica gde legitimna sprdnja i kritika prestaju da budu prihvatljivi?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Mi imamo temu corona zajebancija, palo mi na pamet nije da se sprdam sa ljudskom patnjom, a to nam je istovremeno odlična tema, volim da je prelistavam.
Šta je tačno granica gde legitimna sprdnja i kritika prestaju da budu prihvatljivi?

ako ti to nije jasno...

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

Ja ti konkretno govorim za Nemacku (na sta se doticna "satira" kao odnosi).

...

 

Tako da apsolitno ne stoji "kritika" da je informisanje jednostrano i tendenciozno, niti da neko narodu ispira mozak i zabranjuje mu da misli i ostale nebuloze koje su "glumci-strucnajci" potegli u svom "performansu".

Ok, mozda postoji razlika u medijima u Nemackoj, ne znam stvarno. I mozda ta satira nije bas pogodila stvarno stanje, ali je mozda dozivljaj nekih ljudi.

Uopste nema razloga za napadati, barem na osnovu toga, da su sad pocinili neki ogroman greh, zato sto su ismejali situaciju kako je oni vide. Niti da su ismejali ljudsku patnju, ne znam nisam gledala, predpostavljam da je to slobodno tumacenje onih kojima se kritika nije dopala. 

Ja recimo tzv humoristicke emisije u US vise uopste ne gledam, nisu smesni, pateticni su, jer se pretvorilo u politicko guranje svog "koza". Odmahnem rukom, i kazem "glupost", kao sto to uradim kad cujem da neko tvrdi da je zemlja ravna.

Njihovi stavovi mi ne smetaju, ponekad vredjaju moju inteligenciju, ali mi ne pada na pamet da ih ucutkam. Imam pravo da odlucim sta hocu da slusam a sta necu.

Ne moram da satanizujem ljude cije misljenje mi se ne svidja.

 

Iskreno i Jehovini svedoci izazivaju istu reakciju, pa ih ne proglasavam fasistima :classic_smile:

 

Cela cancel culture mi je na vrh glave, to automatsko etiketiranje kad ti se necije misljenje ne svidja, to je postao rak drustva. I da, opravdano smo reagovali na reakciju extremista oko karikatura, a sada, kao drustvo, iako ja ne ucestvujem, radimo to isto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Pletilja said:

...shvatim da smo  to fino dete, taj odani prijatelj moje dece, koji mi je rastao pred ocima - svako u svom rovu, primirje na delu ali, kao da se gledamo preko nisana, oboje skriveni iza svog grudobrana slobode misljenja...

Ali to je ipak samo njihov grudobran, iliti poslednji "argument" budala  Nije bez razloga u x SF prica o svetu posle nekakve pandemije sve uvek isto - pritupava vecina pocne dreku protiv nauke i otkrije svoju pravu prirodu, a to je da pripada vrsti budala. Mozda čak većina u toj većini nisu baš skroz divljaci kao ovi sto pljuju po ulicama i parkiraju gde stignu i igraju kola oko spomenika, ali je svakako prilično tupava. Od toga do "kosovo za patike" situacije je mali korak, ali sve to nije razlog da se prema toj većini oseća bilo šta drugo osim gađenja i prezira. Što je u stvari uobičajeno stanje.

 

Što se mene tiče, čim nemaju problem da se vakcinišu, ili da rade bilo šta, ako na 'artiji to napiše neka osoba x, koju su takvi proglasili za svog predvodnika i gospodara, onda može i da im se prilikom vakcinacije na čelo istetovira žig nezveri, da se bar lakše prepoznaju :lol_2:

 

a848e7af-df82-4075-90d7-9771975f37e2_scr

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A evo sta kaze gospodin Gulas:

 

Gulyás: „A Sinopharm jobb, mint a Pfizer, és a Szputnyik a legjobb”

 

A miniszter már az egy héttel ezelőtti kormányinfón is arról beszélt, hogy a Sinopharm és a Szputnyik jobbak a nyugati vakcináknál.

 

https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/hirek/gulyas-a-sinopharm-jobb-mint-a-pfizer-es-a-szputnyik-a-legjobb/

 

...

 

Sva sreca sto mi je Gospodja Madjarica, pa pomalo natucam.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Ok, mozda postoji razlika u medijima u Nemackoj, ne znam stvarno. I mozda ta satira nije bas pogodila stvarno stanje, ali je mozda dozivljaj nekih ljudi.

Uopste nema razloga za napadati, barem na osnovu toga, da su sad pocinili neki ogroman greh, zato sto su ismejali situaciju kako je oni vide. Niti da su ismejali ljudsku patnju, ne znam nisam gledala, predpostavljam da je to slobodno tumacenje onih kojima se kritika nije dopala. 

Ja recimo tzv humoristicke emisije u US vise uopste ne gledam, nisu smesni, pateticni su, jer se pretvorilo u politicko guranje svog "koza". Odmahnem rukom, i kazem "glupost", kao sto to uradim kad cujem da neko tvrdi da je zemlja ravna.

Njihovi stavovi mi ne smetaju, ponekad vredjaju moju inteligenciju, ali mi ne pada na pamet da ih ucutkam. Imam pravo da odlucim sta hocu da slusam a sta necu.

Ne moram da satanizujem ljude cije misljenje mi se ne svidja.

 

Iskreno i Jehovini svedoci izazivaju istu reakciju, pa ih ne proglasavam fasistima :classic_smile:

 

Cela cancel culture mi je na vrh glave, to automatsko etiketiranje kad ti se necije misljenje ne svidja, to je postao rak drustva. I da, opravdano smo reagovali na reakciju extremista oko karikatura, a sada, kao drustvo, iako ja ne ucestvujem, radimo to isto.

Nemacki humor nije bas poznat kao britanski, ali i oni umeju da se sprdaju s raznim neprimerenim pojavama i glupostima  u drustvu (kao Kesic u Srbiji) - vec sam pominjala jednog komicara koji je ismevao turskog predsednika, pa ga ovaj tuzio zbog uvrede lika i dela :classic_rolleyes:

Ja recimo mnogo volim jedan nemacki "zenski" stand-up shou, gde se zene sprdaju s mnogim kliseima i predrasudama u musko-zenskim odnosima (zezaju se i na racun zena i na racun muskaraca).

 

Ali imali smo pre koji mesec jedan tv shou gde su gosti bili neke "poznate licnosti" iz sveta zabave - svi do jednog plavokosi/plavooki - sto bi se reklo pravi arijevci, gde su krenuli da se sprdaju s ljudima drugih rasa (bas su bili rasisticki kometari). Naravno da su momentalno dobili negativnu reakciju javnosti i da su morali da se izvinjavaju i oni i tv kuca koja je pustila to. Takve stvari su no-no. Kao sto bi bilo i ismevanje zrtava holokausta ili drugih zlocina.

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Tomiprunet said:

Zamislite da je vas sa vase strane bilo 50 i sa njegove strane 50, pa potukli bi se 100% , tako nastaju ratovi. Prijatelji dok vas neko ne zavadi ( ili dok nas neko ne zavadi ).

 

Kao i onaj clan juce sto je pisao da nije hteo da primi brata u stan da prenoci jer nece da se vakcinise. 

O boze, i jos se hvali sa tim na forumu, pa mene bi bilo sramota tako nesto napisati. 

To nema veze sa samom vakcinacijom, nego sa nerazumnim ponašanjem. Te rodbinske veze su prisilne, niko ih nije birao, i može neko da bude sto puta brat, otac, majka, bilo šta, ako se ponaša kao totalni nerazumnik...ćao. Pandemija je samo dala priliku i izgovor da se konačno umesto "diskusije" o kakvoći pečenog pileta koja traje decenijama obavi jedan stvaran razgovor.

 

Pita jednom dete od 7, 8 godina, zašto se braća i sestre više svađaju međusobno, nego sa drugima. I sad ovaj odgovara "pa zato što su bliži". Ne mešam se ja u te stvari, ali mislim u sebi "ala ga opravio, svaka mu čast; lepu je poruku poslao - koji su bliži, više se svađaju; pa to kao kad zlostavljane žene nalaze opravdanja za ovoga koji ih tuče, da to radi zato što ih voli".

 

Zvrrrrrrr! Nije tačno. U stvari je istina da se braća i sestre (skoro svi) svađaju zato što imaju prisilne međusobne veze, a da su birali, nikada se ne bi družili, zato što nemaju ništa zajedničko. Osim tih rodbinskih veza. A za sve dugotrajne veze je osnovni uslov međusobna kompatibilnost, tj zajednička interesovanja. Kakva mogu zajednička interesovanja da imaju iracionalni "slobodni mislioci" koji su još na nivou magijskog mišljenja, i ljudi koji ovako... preferiraju da saslušaju šta kažu nauka, činjenice i dokazi, i onda postupaju na osnovu toga?

 

Uzgred, možda i ne bi bio loš taj i takav zamišljeni obračun te konkretne dve strane, zato što bi takav rat bar imao smisla, za razliku od svih ostalih ratova koji su ikada vođeni, a koji su u suštini bili samo iracionalna zverska teritorijalnost, i otimanje za kosku.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

A evo sta kaze gospodin Gulas:

 

Gulyás: „A Sinopharm jobb, mint a Pfizer, és a Szputnyik a legjobb”

 

A miniszter már az egy héttel ezelőtti kormányinfón is arról beszélt, hogy a Sinopharm és a Szputnyik jobbak a nyugati vakcináknál.

 

https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/hirek/gulyas-a-sinopharm-jobb-mint-a-pfizer-es-a-szputnyik-a-legjobb/

 

...

 

Sva sreca sto mi je Gospodja Madjarica, pa pomalo natucam.

moze li prevod, za nas koji nismo iz Vranja😁

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, urosg3 said:

Mi imamo temu corona zajebancija, palo mi na pamet nije da se sprdam sa ljudskom patnjom, a to nam je istovremeno odlična tema, volim da je prelistavam.
Šta je tačno granica gde legitimna sprdnja i kritika prestaju da budu prihvatljivi?

Verovatno baš i nema granice, ali moraš da čekaš 20 godina da bi se sprdao sa osetljivim temama, kao što su ovi iz South Park ekipe cekali 20 godina, da se sprdaju sa AIDS, ili jos bolje, da zovu Osamu Bin Ladena u pomoc da zakuca avione u rialiti šou :lol_2:

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, wwww said:

Ali imali smo pre koji mesec jedan tv shou gde su gosti bili neke "poznate licnosti" iz sveta zabave - svi do jednog plavokosi/plavooki - sto bi se reklo pravi arijevci, gde su krenuli da se sprdaju s ljudima drugih rasa (bas su bili rasisticki kometari). Naravno da su momentalno dobili negativnu reakciju javnosti i da su morali da se izvinjavaju i oni i tv kuca koja je pustila to. Takve stvari su no-no. Kao sto bi bilo i ismevanje zrtava holokausta ili drugih zlocina.

 

Komedija je postala veliki problem, kad se ljudi vredjaju na sve i svasta. Inace volim dobri stand up (i cesto gledam kako UK tako i US, tome mi sluzi FB :classic_smile:), samo kazem da su se TV emisije pretvorile u politicke platforme. Nikad se ne bi zezala na racun zrtava holokausta, ali nesto sumnjam da su se ovi zezali na racun umrlih i zdravstvenih radnika. A sto se tice rasistickih komentara, pa svasta se danas proglasava rasizmom, tako da ....to sto je neko izgledom arijevac, ne bi trebalo da bude razlog da mu bude zabranjeno da se zeza na racun nekih pojava. A da su izgledali drugacije, da su recimo bili pripadnici drugih rasa, da li bi komentari bili vidjeni kao rasisticki?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

ako ti to nije jasno...

Pa nije iskreno. Kako piše @ras kass nekih 50 glumaca je snimilo nekakvu satiru i oni su, valjda prešli tu granicu po većinskom mišljenju Nemaca. Ja ih pogledao nisam pa da sudim o kvalitetu, mogu da sudim isključivo na osnovu toga što znam, a to je da odgovor svake vlasti na planeti na krizu mora biti izložen kritici, i da je ta kritika dobra za razvoj društva. To se hiljadu puta do sada potvrdilo u praksi kao što se najmanje toliko puta dokazalo da gušenje kritike i satire ne vodi u pravom smeru.
Ono super je kad vlasti nemaju ništa protiv nego veselo ignorišu, a sa autorima se obračunava publika, sa tim nemam nikakav problem, čak naprotiv - podržavam.

 

34 minutes ago, Angelia said:

Komedija je postala veliki problem, kad se ljudi vredjaju na sve i svasta. Inace volim dobri stand up (i cesto gledam kako UK tako i US, tome mi sluzi FB :classic_smile:), samo kazem da su se TV emisije pretvorile u politicke platforme. Nikad se ne bi zezala na racun zrtava holokausta, ali nesto sumnjam da su se ovi zezali na racun umrlih i zdravstvenih radnika. A sto se tice rasistickih komentara, pa svasta se danas proglasava rasizmom, tako da ....to sto je neko izgledom arijevac, ne bi trebalo da bude razlog da mu bude zabranjeno da se zeza na racun nekih pojava. A da su izgledali drugacije, da su recimo bili pripadnici drugih rasa, da li bi komentari bili vidjeni kao rasisticki?


Jel` ono beše Jeremy Clarkson dobio nogu sa BBC i ubili su jednu od najboljih emisija zbog sprdačeni sa onim autom iz Indije kad je rekao da se "pravi u Indiji jer bi samo u Indiji i mogao da se prodaje i samo tamo bi neko hteo da ga kupi".
Šta da ti kažem volem tvrđi humor, i na svoj račun.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A evo sta kaze gospodin Gulas:
 
Gulyás: „A Sinopharm jobb, mint a Pfizer, és a Szputnyik a legjobb”
 
A miniszter már az egy héttel ezelőtti kormányinfón is arról beszélt, hogy a Sinopharm és a Szputnyik jobbak a nyugati vakcináknál.
 
https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/hirek/gulyas-a-sinopharm-jobb-mint-a-pfizer-es-a-szputnyik-a-legjobb/
 
...
 
Sva sreca sto mi je Gospodja Madjarica, pa pomalo natucam.
Ti natucas ali mi ne. [emoji28]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, wwww said:

 

Lockdown u UK je odradio posao, i to odlican, lockdown u Portugalu je odradio posao i to odlican. Vrlo praktican i RL dokaz da lockdown (ali pravi) radi.

 

Da na odredjeni rok. Posle nekog vremena postaje beskoristan, jer ljudi ne postuju vise mere. Evo Francuske. Nemacke i slicnih zakljucane od prosle jeseni, pa su im bolnice pune. 

 

Britanija je imala ekspresnu vakcinaciju sa velikim odzivom. Da  nisu, imali bi i oni 20k slucajeva dnevno. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ras kass said:

 

Da na odredjeni rok. Posle nekog vremena postaje beskoristan, jer ljudi ne postuju vise mere. Evo Francuske. Nemacke i slicnih zakljucane od prosle jeseni, pa su im bolnice pune. 

 

Britanija je imala ekspresnu vakcinaciju sa velikim odzivom. Da  nisu, imali bi i oni 20k slucajeva dnevno. 

 

Nemacka nije bila zakljucana od jesenas. Sad prvi put imamo policijski cas od 22h do 5 ujutro gde je zabranjeno izlazenje iz kuce ako nije u pitanju hitan slucaj ili ako se ne ide na  posao. Plus sto ljudi mogu da dzogiraju (pojedinacno) do ponoci. U nekim mestima ce i skole da rade (gde je incidenca ispod 165).

 

Bilo je tu i tamo u pojedinim gradovima uvodjenje policijskog casa kad je broj zarazenih posebno eksplodirao (sto je i dalo rezultate jer se zaraza smirivala), ali sad prvi put imamo obavezujucu meru na nivou cele drzave. Prakticno cela NRW (osim 1 ili 2 opstine) sad ima policijski cas, neki cak i od 21 uvece (Keln). Preko dana mozemo slobodno da se krecemo gde god hocemo, s tim sto je za pojedine prometne ulice/mesta uvedeno obavezno nosenje maski. Znaci, jos uvek nemamo pravi lockdown kao u UK i Portugalu (gde ni preko dana ljudi nisu mogli da izlaze iz kuce osima ako idu na posao, kod lekara ili u apoteku, ili da kupe namirnice).

 

Koliko znam Francuska je imala neku vrstu lockdowna gde su jedno vreme smeli da izlaze iz kuce samo na nekih mozda sat vremena i to ne dalje od nekoliko kilometara od kuce. Mi to nismo nikada imali. Ja sutra (posle 5 ujutro) recimo mogu kolima slobodno da se zaputim 200km severno/juzno/istocno/zapadno i svrckam se ceo dan do 9-10 uvece i niko me nece ni kazniti niti kontrolisati.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

A evo sta kaze gospodin Gulas:

 

Gulyás: „A Sinopharm jobb, mint a Pfizer, és a Szputnyik a legjobb”

 

A miniszter már az egy héttel ezelőtti kormányinfón is arról beszélt, hogy a Sinopharm és a Szputnyik jobbak a nyugati vakcináknál.

 

https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/hirek/gulyas-a-sinopharm-jobb-mint-a-pfizer-es-a-szputnyik-a-legjobb/

 

...

 

Sva sreca sto mi je Gospodja Madjarica, pa pomalo natucam.

Šta ima on da nam kaže imamo Clasha za to

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi u Francuskoj nazalost imamo poprilicno stroge mere ne u celoj Francuskoj ali naprimer u Parizu koji je crvena zona vec poduze. Nazalost nismo uspeli da snizimo cifre, cifre stagniraju, sada i vakcinacija ide bitno brze jer ima vise vakcina ali cifre ne padaju. Plan je da se u maju otvorimo koliko sam shvatila Makrona (on to otvoreno sam odlucuje tako kaze, nema kriznog staba i slicno tj kao ima on se konsultuje sa raznim ljudima ali on donosi odluke i vrlo je ponosan zbog toga koliko vidim) i rekao je da ce krenuti otvaranje bez obzira da li ce cifre pasti ili nece jer treba da se otvara. Kao razlog zbog cega cifre ne padaju se navode varijante, i najavljuje se za buducnost treca doza Fajzera (mi smo skoro iskljucivo vakcinisani Fajzerom) sest meseci posle druge a kasnije vakcinisanje jednom godisnje sa vakcinom adaptiranom varijantama, kao grip.

 

Edit : da dodam i da se ljudi pridrzavaju mera - kafane ne rade i u kafane se ne ide jer ne moze, imamo policjski cas 19h-6 ujutro, zive duse nema na ulici u to doba, radnje rade samo ako su samiske ili apoteke otprilike tj neophodne potrepstine, na ulici cak i ako si sam mora da se nosi maska i ljudi nose maske.

jako mnogo ljudi radi kod kuce na distanci jer se preporucuje iz sve snage, skole takoreci ne rade uzivo, tj malo rade a vise ne rade; tokom dana kada nema policijskog casa moze slobodno da se seta (sa maskom naravno) ali ne moze distanca veca od 10 km od kuce izuzev ako ides na posao ili lekarski pregled sve sa papirom naravno

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...