Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Clash said:

To ti pricam onda to ode unedogled.

Bice onda ujedinjeni protiv pusenja,protiv alkohola, protiv holesterola, protiv slatkisa...

 

Dobar test je pitati UPK za stav oko obrazovanja i socijalizacije dece, u proteklih godinu i nešto, i sledeću godinu. Kako UPK vidi taj problem.
na tom pitanju možemo da ih razdelimo, ocenimo politički talenat,pa i motiv

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Dobar test je pitati UPK za stav oko obrazovanja i socijalizacije dece, u proteklih godinu i nešto, i sledeću godinu. Kako UPK vidi taj problem.
na tom pitanju možemo da ih razdelimo, ocenimo politički talenat,pa i motiv

Ako to vide kao problem, posto to niko nesto posebno ne izdvaja, svi samo ovlas se dotaknu i pici dalje, a ovo je poprilicno veliki problem

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Clash said:

Ako to vide kao problem, posto to niko nesto posebno ne izdvaja, svi samo ovlas se dotaknu i pici dalje, a ovo je poprilicno veliki problem

Pa da, zato je ta tema lakmus papir koji pokazuje sve, testira volju da se svima dopadneš (a na ovoj temi ne možeš, pa te natera da pokažeš šta ti je prioritet), pa testira kakav ti je pogled u budućnost, pa testira sposobnost da organizuješ društvo. Svašta pokaže, kao što i izbegavanje te teme isto tako pokazuje svašta.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

Kako je krenula proizvodnja Sputnjika kod nas, a ima i nekih nagoveštaja da bi Sinofarm mogao ovde da se proizvodi, evo šanse za turizam - vakcinalni turizam. Drumarine, hoteli, AirBNB, kafane, kockarnice, može nešto i propali JAT da profitira, ... Kome god ne treba za putovanje kroz EU već za sopstveno zdravlje, a nema nameru da čeka, će razmotriti trip u Srbiju. Ostaće tu i pored izvoza dovoljno vakcina i za ovaj vid turizma. Još neka strancima i naplate neku sitnicu za vakcinaciju.

 

Ja sam mislio da ce prvi Turci da krenu u tu pricu, ali eto mozda ih i preteknemo. Nije to uopste lose, pod uslovom da i dalje PCR ostane kao uslov za ulazak u zemlju. Ne bih bas voleo da sojevi prave zurku kod nas; sve ostalo je ok, stranci izvol'te u salonu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AgroLaki said:

 

Sve razumem, ali kako ne smeju da pisustvuju online nastavi ako se ne testiraju, pa ne prenosi se virus preko laptopa. 😄 Ili sam nesto pogresno razumeo?

Pitaj Grke, ja samo prenosim. Mada nagađam da se radi o kaznenoj meri, odnosno uceni ili se redovno dva puta nedeljno testiraj ili padaš godinu garantovano. Slabo stoje a hoće da otvaraju sezonu za mesec dana. Biće tu i grđih stvari još. 

 

Sa ucenom poslodavaca i zaposlenih kod svih poslova, koji imaju kontakt sa ljudima, i to i državnih institucija i privatnih firmi, i sa ucenom srednjoškolaca i nastavnog kadra, uspeće da izvedu obim testiranja za Guinessovu knjigu rekorda. Ako na zaražene nakače još i celo domaćinstvo, a to će sigurno uraditi, biće tu masovnog karantina samo tako. Obzirom da se bliži sezona a još su tek pri vakcinisanju prioritetnih grupa (oni oko 40 godina će tek u junu doći na red), ima neke logike što to rade, ma koliko odstupalo od pojma demokratije. 

 

A ako taj princip zadrže i duže, može da bude i dobra "motivacija" za vakcinisanje kad dotična grupa dože na red.

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ukazao se Kon, da nam isupni nadom i optimizmom ove dane užasnog proleća, i po prvi put spominje rok.
 

Quote

„Odmah da kažem, to da se maske nose na otvorenom trajalo bi nekih mesec i po dana, ne duže, jer toliko nam treba da se spusti aktivnost virusa i da to prestane da bude neki rizik“, dodao je.

Ovo bi ličilo na neki plan, mnogo bolje od juna prošle godine, što je isto zvučalo kao plan
 

Quote

epidemiolog Predrag Kon i naglasio da nošenje maski nije pitanje "hoću - neću, već je pitanje obaveze koja će trajati jako dugo - sve do proleća sledeće godine".


Ali to proleće nikako da dođe...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@urosg3 kad je ovo Kon izjavio..ne pratim nešto ni vesti ni forum poslednjih sati, jer ne mogu da se odvojim od dobre knjige.

Danas.
Eto da je rekao na vreme da je mesec i po dana u pitanju, da ima kredibilitet, da nakon mesec i po dana ukine meru - niko reč ne bi rekao. Ovako samo mrcvari ljude bez potrebe.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Akiro said:

Kako je krenula proizvodnja Sputnjika kod nas, a ima i nekih nagoveštaja da bi Sinofarm mogao ovde da se proizvodi, evo šanse za turizam - vakcinalni turizam. Drumarine, hoteli, AirBNB, kafane, kockarnice, može nešto i propali JAT da profitira, ... Kome god ne treba za putovanje kroz EU već za sopstveno zdravlje, a nema nameru da čeka, će razmotriti trip u Srbiju. Ostaće tu i pored izvoza dovoljno vakcina i za ovaj vid turizma. Još neka strancima i naplate neku sitnicu za vakcinaciju.


To, tu leži šansa:
 


:roflmao:

Ali ozbiljno, vakcinalni turizam, u tome je spas. Tog još nije bilo, bar ne kao državno sponzorisana aktivnost  :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, urosg3 said:

Danas.
Eto da je rekao na vreme da je mesec i po dana u pitanju, da ima kredibilitet, da nakon mesec i po dana ukine meru - niko reč ne bi rekao. Ovako samo mrcvari ljude bez potrebe.

Problem je sto ej ljudiam kovid merilo, a Kon niti se sta pita, niti je on izmislio kovid..on samo laje u prazno,a kovid skeptici, i ovi alergicni na reci mera i maska se pale..iako mi niti imaoa adekvatne mere, niti ih ko postuje, ti koji s epale prvi ne psotuju nista, jer moze im se..

Link to comment
Share on other sites

https://www.yahoo.com/news/putin-critics-cite-sputnik-v-vaccine-debacle-as-attempt-to-further-divide-europe-090029655.html

 

Slovačke avanture sa Sputnjikom:

 

But there was one big problem: The contents of those crates did nothing to help Slovaks snuff out the coronavirus. Slovakia’s State Institute for Drug Control last week announced that upon inspection, the agency found that the vaccine was different from the one reviewed in the Lancet.

"The vaccine batches used in the preclinical tests and clinical studies published in the Lancet do not have the same characteristics and properties as the vaccine batches imported into Slovakia," the State Institute for Drug Control told Yahoo News in an emailed statement

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, handys said:

https://www.yahoo.com/news/putin-critics-cite-sputnik-v-vaccine-debacle-as-attempt-to-further-divide-europe-090029655.html

 

Slovačke avanture sa Sputnjikom:

 

But there was one big problem: The contents of those crates did nothing to help Slovaks snuff out the coronavirus. Slovakia’s State Institute for Drug Control last week announced that upon inspection, the agency found that the vaccine was different from the one reviewed in the Lancet.

"The vaccine batches used in the preclinical tests and clinical studies published in the Lancet do not have the same characteristics and properties as the vaccine batches imported into Slovakia," the State Institute for Drug Control told Yahoo News in an emailed statement

E cuj Yahoo news.

Pa ko jos daje izjavu za Yahoo news?

Da li taj Yahoo jos uvek postoji?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, urosg3 said:

Ukazao se Kon, da nam isupni nadom i optimizmom ove dane užasnog proleća, i po prvi put spominje rok.
 

Ovo bi ličilo na neki plan, mnogo bolje od juna prošle godine, što je isto zvučalo kao plan
 


Ali to proleće nikako da dođe...

 

Sledeća dva proleća su ključna!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Marvin said:

kako smo na forumu svi jaki i imamo cvrste stavove, a ovamo u realnosti ni za skupstinu stanara necemo da se angazujemo


Dobro, u pravu si, samo to je zbog toga što  ljudi obično nikad ne nauče ništa, a ovdašnji forumaši vidiš naučili da ne gube vreme uzaludno pokušavajući da organizuju neke koji ne znaju ni kako se zovu, niti hoće da znaju. I nisu isto forumi i razni tviteri i fejsbuci koji manje više i služe za to što kažeš - da neko sam sebi dokaže kako je neviđeni anarhista, samo što to niko osim njega ne zna. Na forumima se ljudi uglavnom potrude da napišu nešto smisleno, i postoji nekakva razmena mišljenja ili nešto. Je li tako, tako je :lol_2:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Milenko Puzigaca said:


To, tu leži šansa:
 


:roflmao:

Ali ozbiljno, vakcinalni turizam, u tome je spas. Tog još nije bilo, bar ne kao državno sponzorisana aktivnost  :lol_2:

Svedski sto sa vakcinama, splavovi, gondola na Zlatiboru, Index sendvic u NS.

Ko ima bolju ponudu trenutno u svetu?

U Dubaiju, Maldivima i Sejselima nemiri.

Bora Bora kadar nevera.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da se hvalisem i ja malo, za najmanje dve osobe sma cuo da su bili u kontaktu s avise zarazenih, jednoj se cela firma zarazila, njoj nista, druga je imala vise kontakata sa zarazenima, i to nisu bili laki slucajevi, obe vakcinisane Astrom..znaci Astra sa jednom dozom ocigledno sljaka fantasticno..nije ni cudo sto Englezima dobro ide..salu an stranu za hvalisanje, malo se sprdam sa vakcinoetrijom, ali, ovo jeste dobra vest..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Harmonika said:

Problem je sto ej ljudiam kovid merilo, a Kon niti se sta pita, niti je on izmislio kovid..on samo laje u prazno,a kovid skeptici, i ovi alergicni na reci mera i maska se pale..iako mi niti imaoa adekvatne mere, niti ih ko postuje, ti koji s epale prvi ne psotuju nista, jer moze im se..

Pa vidi ja slobodno mogu da mislim, i da verujem da bi uz smisleni plan bilo bolje. Smisleni plan podrazumeva vremenski rok, i nekakve prolazne vrednosti, ali svejedno, daj mi cilj i plan, i plan, i plan...
Nemoj mi reći, videćemo, zavisi, ako se bude x onda y. Daj mi plan i da vidiš kako se poštuje 🙂
daj mi uopšteni random bulshit i ne dam ti ništa, brinem se za svoju pozadinu isključivo.

Link to comment
Share on other sites

Cujem da su ameri objavili da ce trebati i treca doza vakcine Pfizera da se primi sest meseci posle druge pa onda posle toga svake godine !! jel to provereno ameri nasi? Nije da sam iznenadjena , naprotiv ocekivala sam !

 

Pitanje za nase nemce @wwww i @Eddard : ocigledno je da ce Pzifer da zgrne ogroomne pare zahvaljujuci Bionteku, moje pitanje - kako je nemacka dozvolila sebi da takvu zlatnu koku da amerima da oni zgrcu pare umesto nemacke, jel se to pitanje pominje u nemackoj?

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

to i jeste problem, ovde se odlucuje od danas do sutra, i s amerama se uvek, takvim kakve su, kasni,a sa popustanjima se porani..naravno d aslobodno mislis, imas svoj stav, ja pricam konkretno o kovid idiotima, koji pljuju Kona, ne zato sto na jednoj odgovornoj poziciji prakticno ladi jaja, glumeci da kao nesto radi, i pritom lupentraci, kao tipa ovo sad za maske u kaficima,vec sto uopste spominje bilo kakve mere.. i Kon, i oni su deo problema..

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ciao said:

Cujem da su ameri objavili da ce trebati i treca doza vakcine Pfizera da se primi sest meseci posle druge pa onda posle toga svake godine !! jel to provereno ameri nasi? Nije da sam iznenadjena , naprotiv ocekivala sam !

 

Pitanje za nase nemce @wwww i @Eddard : ocigledno je da ce Pzifer da zgrne ogroomne pare zahvaljujuci Bionteku, moje pitanje - kako je nemacka dozvolila sebi da takvu zlatnu koku da amerima da oni zgrcu pare umesto nemacke, jel se to pitanje pominje u nemackoj?

 

Prvi pasus, nema ništa loše u tome, samo da ubace još mRNK "programa" u vakcinu za svašta nešto, pozdravljam.

 

Drugi pasus: stvarno, šta radi Bajer, ne znam, da li je on uopšte bitan farmaceutski faktor?

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ciao said:

kako je nemacka dozvolila sebi da takvu zlatnu koku da amerima da oni zgrcu pare umesto nemacke, jel se to pitanje pominje u nemackoj?

meni je jos zanimljivije kako je Nemacki proizvod prvo spasio Izrael 🙂

a da ironija sudbine bude jos veca - tvorac te vakcine je poreklom Turcin.

BioNtTech - nemacko-turska alijansa za spas izraela 🙂

  • Like 3
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...