Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

33 minutes ago, ciao said:

Francuzi doneli odluku (neocekivanu bar za mene) da ce mladji od 55 godina koji su primili prvu dozu AZ kao drugu dozu dobiti Pfizer ili Moderna.

Inace sa AZ su pelcovani masovno u prvoj turi zdravstveni radnici mladji od 55. To je bila prva prioritetna grupa - stariji od 75 su isli sa Pfizerom, i zdravstveno osoblje, 55+ Pfizer a mladji od 55 sa AZ. Jednostavno, do sada smo imali samo te dve. A za sada imamo samo Pfizer i Modernu, (dok ne stigne J&J tokom leta) pa eto zasto

 

 

Citao sam da su nezeljena dejstva od AZ vakcine bila nakon prve doze. Nisu zabelezena nakon druge. Vazi za UK. Iz tog ugla gledano ovaj potez je nelogican jer tih nekolicina prezivalih nakon trovanja vakcinom ubicom su sad bezbedni, jer druga doza ne ubija.

 

Naravno, ovo je moj cinican upis.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Citao sam da su nezeljena dejstva od AZ vakcine bila nakon prve doze. Nisu zabelezena nakon druge. Vazi za UK. Iz tog ugla gledano ovaj potez je nelogican jer tih nekolicina prezivalih nakon trovanja vakcinom ubicom su sad bezbedni, jer druga doza ne ubija.

 

Naravno, ovo je moj cinican upis.

 

Što ti je svet mali:
Malopre kolega isto komentariše kako je prva doza rizik a druga nije i kaže: "pa dajte ljudima prvo drugu dozu" 😉

 

p.s kaže ne verujem da pišeš šta ja pričam. Odgavaram :"I ja sam se iznenadio"

Edited by urosg3
  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

To je inace tacno, cinican sam bio oko broja prezivelih. Naime, nisu zabelezene tromboze nakon druge doze, a u Engleskoj ima dosta njih koji su i revakcinisani AZ vakcinom. I aj sad budi pametan. Niko da zakljuci ono sto je normalno. Trombozu izazvao virus, a vakcina posle nedelju dana od primanja nije jos ni delovala.

Link to comment
Share on other sites

Podaci za Nemacku o AZ (vakcinise se od 8.2.)

 

do sada isporuceno: 5577600 doza

1. dozu dobilo: 3364740 ljudi

2. dozu dobilo: 2388 ljudi

 

6. i 7. aprila 1. dozu dobilo 255389 ljudi, a 2. dozu 211 ljudi.

Ako se ne varam za ovu sedmicu su dobili oko 950000 AZ za vakcinaciju ljudi preko 60 godina.

 

inace, u sredu izvakcinisano 668799 ljudi, juce 719927. Pre toga je najveci broj vakcinisanih u jednom danu bio 372506 i 367025. Znaci, duplirano dnevno vakcinisanje.

 

treba videti i podatke za UK, ali koliko se secam i kod njih je ogromna vecina primila samo 1. dozu AZ (jer su razvukli vakcinisanje na 12 sedmica)

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, wwww said:

Podaci za Nemacku o AZ (vakcinise se od 8.2.)

 

do sada isporuceno: 5577600 doza

1. dozu dobilo: 3364740 ljudi

2. dozu dobilo: 2388 ljudi

 

6. i 7. aprila 1. dozu dobilo 255389 ljudi, a 2. dozu 211 ljudi.

Ako se ne varam za ovu sedmicu su dobili oko 950000 AZ za vakcinaciju ljudi preko 60 godina.

 

inace, u sredu izvakcinisano 668799 ljudi, juce 719927. Pre toga je najveci broj vakcinisanih u jednom danu bio 372506 i 367025. Znaci, duplirano dnevno vakcinisanje.

 

treba videti i podatke za UK, ali koliko se secam i kod njih je ogromna vecina primila samo 1. dozu AZ (jer su razvukli vakcinisanje na 12 sedmica)

Kao, baš slučajno da se duplira vakcinacija nakon 6. aprila. Domino efekat je pokrenut i ne može da se zaustavi.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, wwww said:

treba videti i podatke za UK, ali koliko se secam i kod njih je ogromna vecina primila samo 1. dozu AZ (jer su razvukli vakcinisanje na 12 sedmica)

 

Na pocetku je bilo na tri nedelje, ali vec neko vreme je na 12 sedmica. Preporuka je 3 do 12 nedelja. U Engleskoj vec ima dosta onih koji su primili obe doze i nakon druge nema prijavljenih tromboza.

 

Za EU verujem da je taj broj mali (onih sa obe doze) pa je i uzorak nereprezentativan.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Kao, baš slučajno da se duplira vakcinacija nakon 6. aprila. Domino efekat je pokrenut i ne može da se zaustavi.

mislis AV efekat? :lol_2:

vidis kako ON i preko granica Srbije utice na vakcinaciju :lol_2:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

A zasto bi ljudi preko 60 godina pristali na AZ vakcinu ako je vec toliko losa?

 

Kakva se poruka tu salje? 

 

Smrtnost kod mladih ljudi od virusa je kolika? 0.01% tako nesto. Broj smrtnih slucajeva posle ugrusaka je 10 na 30 miliona? Tako nesto. 0.00003% i to ako bukvalno sve slucajeve direktno povezemo sa vakcinom.

 

Pa bezbedna je i za mlade? Zasto su stari ljudi manje vredni pokusni kunici? Vakcina ili valja ili ne valja. Ako ne valja, daj i starcima drugu vakcinu. 

 

U prevodu, kad lazete, znajte sta lazete. Koji ce covek iznad 60 godina sad svojevoljno da primi AZ vakcinu? Niko. Zbog cega? Zbog medijske kampanje. Sad kao sve ok, davacemo starijima, a pre toga smo napravili nevidjenu hajku.

 

Ja cu da insistiram da mi i druga doza bude AZ.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Hugo Punch said:

A zasto bi ljudi preko 60 godina pristali na AZ vakcinu ako je vec toliko losa?

 

Kakva se poruka tu salje? 

 

Smrtnost kod mladih ljudi od virusa je kolika? 0.01% tako nesto. Broj smrtnih slucajeva posle ugrusaka je 10 na 30 miliona? Tako nesto. 0.00003% i to ako bukvalno sve slucajeve direktno povezemo sa vakcinom.

 

Pa bezbedna je i za mlade? Zasto su stari ljudi manje vredni pokusni kunici? Vakcina ili valja ili ne valja. Ako ne valja, daj i starcima drugu vakcinu. 

 

U prevodu, kad lazete, znajte sta lazete. Koji ce covek iznad 60 godina sad svojevoljno da primi AZ vakcinu? Niko. Zbog cega? Zbog medijske kampanje. Sad kao sve ok, davacemo starijima, a pre toga smo napravili nevidjenu hajku.

 

Ja cu da insistiram da mi i druga doza bude AZ.

 

Osobe koje su u EU preminule od posledica astrazenekine vakcine su bile uglavnom mladje, i to zene. Odatle i ishitreni zakljucak da su one najpodloznije ovoj vrsti tromboze, pa i odluka da se ta vakcina daje samo starijima. Neki primecuju, ali ih izgleda niko ne slusa, da je ta vakcina u EU uglavnom i davana mladjima, i to onima zaposlenim u zdravstvu (jer drugi jos nisu ni dosli na red), a tu rade uglavnom zene. Zato i nije cudno da su one najzastupljenije medju najteze pogodjenim. U Velikoj Britaniji, gde su svi ogromnom vecinom dobili AZ ovako nesto nije primeceno. Ali posto oni vise nisu u EU, onda je izgleda i nebitno sta kazu.

U Svedskoj je granica za AZ postavljena na 65, a ne na 60. Sto mi je bas milo i drago, jer znaci da cu je ipak izbeci.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vilhelmina said:

U Velikoj Britaniji, gde su svi ogromnom vecinom dobili AZ ovako nesto nije primeceno.

 

Pitam se zasto :)

 

Nego ja htedoh reci da sad ni stariji nece zeleti tu vakcinu jer je kompromitovana bez i jednog dokaza. Pri tome imas, sad sam vec i dosadan samom sebi dve stvari na koje treba da obratis paznju.

 

1. Tromboza se javila uglavnom kod mladjih zena, do dve nedelje nakon vakcinacije prvom dozom. Nije bilo slucajeva nakon druge doze. Prva doza vakcine AZ pocinje da deluje nakon 3 nedelje (22 dana).  Dakle, vakcina jos nije ni delovala.

Sa druge strane, virus dokazano povecava rizik od tromba a inkubacija je 2 do 14 dana. Da li postoji sansa da su ti ljudi primili vakcinu, onda se zarazili i dobili tromb pre nego sto je vakcina delovala? Ako mene pitas, itekako ima sanse, posebno kad se vakcinacija sprovodi u sred pandemije kad niko ne zna je li zdrav ili nije.

 

2. Kontraceptivne pilule povecavaju 6 puta rizik od tromboze. Ko pije te pilule? Pa seksualno aktivne zene u reproduktivnim godinama. I niko to ne pominje? Imas onu izjavu evropske komisije da broj tromboza koji su se javili nakon vakcinacije vakcinisanih ljudi nije uopste veci od onog koji se javi medju generalnom populacijom nevakcinisanih. I opet nikom nista? Svi mutavi? A to je DOKAZ da nije od vakcine.

 

I sta cemo sad, vakcina proizvodjaca koji se odrekao profita u interesu javnog zdravlja nam ne valja. A ugovara se ruska vakcina koja je na istom principu? Pa ko ovde laze i koga lazu?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Samo da pitam nesto. Sad kad se zna da se nesto desavalo oko dve nedelje posle prve doze, postoji li nacin da se posle vakcninacije ljudi testiraju na relevantne parametre i na vreme dobiju lek protiv te vrste tromboze? Ako je to moguce, zar nije i to izvodljivo resenje?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, handys said:

Samo da pitam nesto. Sad kad se zna da se nesto desavalo oko dve nedelje posle prve doze, postoji li nacin da se posle vakcninacije ljudi testiraju na relevantne parametre i na vreme dobiju lek protiv te vrste tromboze? Ako je to moguce, zar nije i to izvodljivo resenje?

 

Mozes da pijes aspirin ako imas neku bojazan. Tromboza je uglavnom stvar genetike. Moze biti i posledica nekih operacija ili trauma, povreda. Ali nije to problem, ljudi su rekli da na odredjenu populaciju odredjeni broj ima tromb i da se to ne razliku od populacije koja je vakcinisana, ali nekome je ocito interes da se pokenja na AZ vakcinu. Pritom, mozes da vidis izbacivao sam neke primere izuzetne transparentnosti same kompanije AstraZeneka i Oxforda kao i pokusaj priblizavanja ljudima kako to deluje.

 

Ali sve je to uzaludno. Mediji te useru kao niko, i nema nazad.

Link to comment
Share on other sites

Vidim da se dosta ljudi oko mene koji su imali već tromb zbog priče o AZ plaši da primi vakcinu. I ta priča oko promene imena ili šta god još veću dozu sumnje javlja kod ljudi.

Generalno su problem mediji a vala i ljudi koji rade po bolnicama i koji svoju familiju odvraćaju od vakcine pričom "ne primaj ako ne moraš" onda ih pitaš hoćeš ti primiti i obično usledi odgovor "pa šta ću moram zbog posla". Pa ako za nešto mislim da je otrov neću ga primiti valjda bez obzira na posledice, ako se plašiš toliko vakcine i odvraćaš ljude budi istrajan do kraja u svojoj priči...

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, vilhelmina said:

 

Osobe koje su u EU preminule od posledica astrazenekine vakcine su bile uglavnom mladje, i to zene. Odatle i ishitreni zakljucak da su one najpodloznije ovoj vrsti tromboze, pa i odluka da se ta vakcina daje samo starijima. Neki primecuju, ali ih izgleda niko ne slusa, da je ta vakcina u EU uglavnom i davana mladjima, i to onima zaposlenim u zdravstvu (jer drugi jos nisu ni dosli na red), a tu rade uglavnom zene. Zato i nije cudno da su one najzastupljenije medju najteze pogodjenim. U Velikoj Britaniji, gde su svi ogromnom vecinom dobili AZ ovako nesto nije primeceno. Ali posto oni vise nisu u EU, onda je izgleda i nebitno sta kazu.

U Svedskoj je granica za AZ postavljena na 65, a ne na 60. Sto mi je bas milo i drago, jer znaci da cu je ipak izbeci.

Ako se ne varam i UK je prijavila slucajeve ove tromboze, ali su oni saopstenje tako napisali da je u prvi plan stavljeno koliko je ljudi primilo AZ bez ikakvih posledica. I UK je AZ sad suspendovala za zene ispod 30 godina.

 

U Nemackoj je od nedelje pocelo masovno vakcinisanje svih preko 60 s AZ i koliko se da primetiti ljudi se masovno odazivaju (zakazuju termine ili dolaze u centre za vakcinaciju da cekaju red za AZ - u nekim opstinama tako organizovali). Mozda tu i tamo po neko od ovih preko 60 ne bi bas AZ, ali za sada se ne primecuje da su ovi ljudi generalno skepticni.

 

Evo vam broj umrlih tokom pandemije zakljucno s 16.3. (1. tabela), 30.3. (2. tabela) i 6.4. (3. tabela) u Nemackoj po starosti i polu:

 

spacer.png

naravno, mladji su mnooogo redje umirali nego stariji, problemi s Az su primeceni kod mladjih, tako da je logicno da stariji procenjuju da im je mnoooogo veci rizik da umru od virusa nego od AZ vakcine. I logicno da se prijavljuju za vakcinaciju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Hugo Punch said:

Ma oni nista ne odlucuju. Kon preti nekakvim ostavkama, a ovamo lapa pare nevidjene postenom narodu, uz to se i ugradjuje u sve i svasta, a putera na glavi ima za 10 svadbenih torti.

 

Kisicka je paravan firmi svog brata, obican kriminalac.

 

Ko dalje? Tiodorovic? Daj molim te.

 

Oni nista ne odlucuju, oni su Vucicev alibi. To je sve.

 

Oni ništa ne odlučuju i to je tačno. Pitam se da li primaju duple plate, jer zvanično imamo dva stručna tela za borbu protiv epidemije koronavirusa.

 

Ovo je tekst iz jula prošle godine, ne znam da li je nešto promenjeno i da li smo mi, kao šira javnost obavešteni

 

https://www.slobodnaevropa.org/a/srbija-sa-dva-paralelna-stručna-tela-za-suzbijanje-pandemije/30757505.html

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Ako se ne varam i UK je prijavila slucajeve ove tromboze, ali su oni saopstenje tako napisali da je u prvi plan stavljeno koliko je ljudi primilo AZ bez ikakvih posledica. I UK je AZ sad suspendovala za zene ispod 30 godina.

 

U Nemackoj je od nedelje pocelo masovno vakcinisanje svih preko 60 s AZ i koliko se da primetiti ljudi se masovno odazivaju (zakazuju termine ili dolaze u centre za vakcinaciju da cekaju red za AZ - u nekim opstinama tako organizovali). Mozda tu i tamo po neko od ovih preko 60 ne bi bas AZ, ali za sada se ne primecuje da su ovi ljudi generalno skepticni.

 

Evo vam broj umrlih tokom pandemije zakljucno s 16.3. (1. tabela), 30.3. (2. tabela) i 6.4. (3. tabela) u Nemackoj po starosti i polu:

 

spacer.png

naravno, mladji su mnooogo redje umirali nego stariji, problemi s Az su primeceni kod mladjih, tako da je logicno da stariji procenjuju da im je mnoooogo veci rizik da umru od virusa nego od AZ vakcine. I logicno da se prijavljuju za vakcinaciju.

 

Pa jeste ali je cela stvara tako iskonsturisana kao da se starijima sada "uvaljuje" Astrazeneka, jer eto ako i dobiju tromb manja steta.

 

Kada neko sa strane gleda, da mu neko ponudi az, gledao bi na to kao da mu neko uvaljuje krs auto a drugima se nudi novi mercedes.

 

99% pucanstva ne ulazi dublje u tematiku, samo cuju da se od neke vakcine umire. I onda im se ta vakcina ponudi.

Edited by ras kass
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

O AZ se sve zna, od samog početka, kada se tek pravila ta vakcina. Mislim da je to najtransparentnija vakcina. Iako je bila jedna od prvih vakcina koje su se pravile u svetu, kasnila je njena proizvodnja jer su posle neuroloških problema jednog dobrovoljca u ispitivanju stali sa radom. 

 

Evo šta kaže o AZ, o trombovima i kolektivnom imunitetu profesor Popadić, profesor epidemiologije na Medicinskom fakultetu

 

  https://rs.n1info.com/vesti/popadic-kolektivni-imunitet-kad-budemo-imali-dvocifren-broj-zarazenih/

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Popadić je naveo da je od oko 5.000 umrlih od koronavirusa u Srbiji barem 2.000 preminulo zbog tromboembolijskih događaja koje je izazvao kovid-19

 

OVO! 

 

Trombozu izaziva COVID a ne vakcina!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Popadić je naveo da je od oko 5.000 umrlih od koronavirusa u Srbiji barem 2.000 preminulo zbog tromboembolijskih događaja koje je izazvao kovid-19

 

OVO! 

 

Trombozu izaziva COVID a ne vakcina!!!

 

Druže, nemoj se ne nerviraš (po)mnogo. Ti ćeš svejedno da primiš drugu dozu, AZ neće da propadne, oni su već uzeli pare, oksfordske profEsore boli uvo, vakcina jeste dobra, Britanci se iščipovali, ovde kod nas ćedabidne neću AZ dobiću tromb pa ću dumrem, daj Kineza, on je siguran, taman će OPET uspeti da "prodaju" sve vakcine.

 

Jevropa će da potroši parice na mRNK vakcine, sačekaće "svoje" vakcine, "siromašnije" zemlje koje čekaju AZ (koja košta manje od pakle cigareta) će ih ranije dobiti.

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

Vesti koje bas ne volim preterano blago receno : Evropska Unija namerava da naruci - kupi 1,8 milijardi vakcine druge generacije :smiley5: imacemo koronu i vakcine od sad pa zauvek? To je plan za 2022 i 2023 godinu :ajme:  - to je za buduce mutacije

 

https://www.lefigaro.fr/conjoncture/l-ue-va-negocier-l-achat-de-1-8-milliard-de-doses-de-vaccins-de-2e-generation-selon-la-commission-20210409

Edited by ciao
  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...