Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

30 minutes ago, koca popovic said:

Po mom skromnom misljenju, uzmi bilo koju vakcinu. Moji poznanici koji su imali koronu su jedva prezivili. Ljudi zdravi bez ikakvih, sto bi mi rekli ovde pod bolesti, su jedva ostali zivi. Radi se o ljudima u Srbiji. Pisao sam ranije , ne mogu da shvatim koji vam je djavo u Srbiji. Dvoje meni dragih ljudi je umrlo, a jedna osoba( meni draga ) bori za zivot. Razmisli dobro ako zakacis koronu kajaces se sto nisi uzela vakcinu. Ali bit ce kasno. Onda ce biti kasno. Bit ce kako zvjezde kazu. Inace ovdje kod mene vazi da su fajzer i moderna najbolje vakcine. Naravno po nekim parametrima ovdje.Sto se mene licno tice ja moram da cekam red. I da, ne mogu da biram. Po sistemu uzmi ili ostavi.

 

Ne znam zašto mislite da sam ja protiv vakcina. Čekam da dobijem vakcinu, nadam se da ću je dobiti uskoro- više puta sam menjala zahtev u E upravi..više ne menjam 🙂 

 

Javiću čim dobijem vakcinu, i nadam se da će to biti jedna od dve koje sam izabrala. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ne znam zašto mislite da sam ja protiv vakcina. Čekam da dobijem vakcinu, nadam se da ću je dobiti uskoro- više puta sam menjala zahtev u E upravi..više ne menjam 🙂 

 

Javiću čim dobijem vakcinu, i nadam se da će to biti jedna od dve koje sam izabrala. 

Nisam uopste mislio da ste protiv vakcinisanja( bas ti licno) . Moje misljenje je da se vi mnogo premisljate

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kakav rast slučajeva globalno u poslednje dve nedelje sunce ti jebem :classic_ninja:

 

Juče US, Indija i Brazil zajedno preko 300k novih. Ceo svet 700k i kusur. 

 

Amerima se smeši treći (ili četvrti više i ne brojim) talas ko vrata. SA ONAKVOM VAKCINACIJOM gde su sve prajm vakcine izotimali, imaju super organizaciju, logistiku i opet ih virus prejebe jer je brži od stope vakcinacije. Šta mi mučeni onda da očekujemo :ajme:

 

btw...mislim da je Izrael napravio medveđu uslugu svima. Iz više razloga. Prvo, niko nema toliko prajm vakcina, za sve stanovnike. Drugo, takva organizacija vakcinacije je moguća samo na zemlji te veličine. I treće, to su radili tokom najoštrijih mera. Evo u US gde tih mera nema, kako sve ode u 3 lepe. Engleska još uvek pod drastičnim merama, videćemo od sledeće nedelje kako će to biti. Evropa izgore opet a ima dobar pace vakcinacije. 

 

Tako da, što se nas tiče, kad bi uspeli do juna da revakcinišemo 3m ljudi, da se sve malo smiri preko leta, nekako da se dogegamo do jeseni, do tada nam stiže još 2 miliona fajzera (ovo je ugovoreno i plaćeno), plus moderna, pa će ljudi masovnije moći na jesen da se izbodu i boljim vakcinama (za one kojima kinez nije odradio posao), pa da probamo nekako sledeću zimu da dočekamo koliko toliko mirni. 

Link to comment
Share on other sites

Indija I Brazil su bas on the fire, nemaju puno vakcina, a I to sto imaju u Brazilu, dominira sumnjivi sinovac, uz to im je predsednik totalni psiho koji 'ne priznaje' koronu I drzavu organizuje kao da je sve u najboljem redu, da ne kazem - planski prokuzava narod. 

USA jos nije na talasu, vise neki plato, ali su vec uspeli da daju makar jednu dozu trecini stanovnistva, tako da se 'jure' sa ovom infencijom jer su pozurili sa otvaranjem. Iskustva Izraela I UK kazu da se najbolji rezultati postizu kombinacijom strogih mera I vakcinacijom bar 40% stanovnistva. 

 

Sto se nas tice, ako obuzdamo ovo cudo tokom leta, kad dodju ovi fajzeri I moderne, ako (uz Bozju pomoc, posto na nas se nije oslanjati) pocnemo proizvodnju Sputnjika I Sinofarma, trebali bi da imamo dosta mirniju zimu.

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Javiću čim dobijem vakcinu, i nadam se da će to biti jedna od dve koje sam izabrala. 

Ne brini, bice sigurno neka od izabranih, sad imas I punktove za neprijavljene, slobodno mozes I tamo. S obzirom da sad vec nema niceg novog oko vakcina, mozes da budes opustena I sigurna da ce sve biti ok, bez obzira na to koju vakcinu primis.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je zanimiljiva računica:

 

Neko je napisao da će EU naručiti 1,8 milijardi doza vakcina.

 

Cene na netu videh da se kreću od 3 do 25 dolara

Ukupna cena bi bila od 4,5 do 38 milijardi eura.

Konkretno za Fajzera je 19,5$ --> 29,5 milijardi eura.

 

 

Evo tih cena u jednom kontekstu: izgradnja autoputa u brdovitom delu Srbije ka Čačku je bila oko 6 miliona evra po kilometru. Kontam da je to prosečan teren i prosečna cena.

4,5 mil eur --> 750 km

38 mil eur --> 6300 km

Fajzer --> 4900 km

 

U exYu trenutno ima oko 3500 km autoputeva.

 

Ovo je samo EU tržište. Ja da sam finansijski direktor farmaceutske kompanije, ja ne bih želeo da korona nestane :classic_biggrin:

 

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, CheshireCat said:

Ovo je zanimiljiva računica:

 

Neko je napisao da će EU naručiti 1,8 milijardi doza vakcina.

 

Cene na netu videh da se kreću od 3 do 25 dolara

Ukupna cena bi bila od 4,5 do 38 milijardi eura.

Konkretno za Fajzera je 19,5$ --> 29,5 milijardi eura.

 

 

Evo tih cena u jednom kontekstu: izgradnja autoputa u brdovitom delu Srbije ka Čačku je bila oko 6 miliona evra po kilometru. Kontam da je to prosečan teren i prosečna cena.

4,5 mil eur --> 750 km

38 mil eur --> 6300 km

Fajzer --> 4900 km

 

U exYu trenutno ima oko 3500 km autoputeva.

 

Ovo je samo EU tržište. Ja da sam finansijski direktor farmaceutske kompanije, ja ne bih želeo da korona nestane :classic_biggrin:

 

 

 

mislim da je to cena koju je Izrael platio, a da je EU sklopila neki "bolji" ugovor (tj. ugovorili su manju cenu).

a sve ovo bi trebalo uporediti s finansijskim izdacima oko poremecaja u privredi itd. koji su enormni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na nivou privrede ozbiljnih zemalja jeste šaljiva cifra.

A postoji i ta priča sa gubicima, naravno.

Ja sam laik za te stvari. Ko zna koliko košta godišnji promet nafte ili struje u EU ili tako neke everyday stvari.

 

 

Ali recimo budžet zlatnodobne Srbije je oko 11 milijardi eura.

Takođe, kontam da velikom broju ozbiljnih internacionalnih firmi ovi iznosi ne bi bili baš za bacanje.

Kako god, meni deluje kao unosan biznis.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sad nesto gledam par podataka koje sam izvukla s nekih dijagrama sad i u februaru (nisam belezila podatke redovno, pa je ovo poredjenje prilicno slucajno).

 

u NRW je u petak 5.2. umrlo 113 ljudi (jos smo vukli repove od decembarskog talasa), od toga

zena:

35-39 godina - 2

60-79 godina - 12

preko 80 godina - 39

 

muskaraca

35-39 godina - 3

60-79 godina - 21

preko 80 godina - 36

 

 

ovog petka je umrlo 39 ljudi (kriva umrlih polako pocinje da ide na gore, tj. pocinju polako da se osecaju posledice ovog talasa, ali smo jos uvek blizu minimuma izmedju talasa):

zena:

35-39 godina - 2

60-79 godina - 11

preko 80 godina - 9

 

muskaraca

35-39 godina - 4

60-79 godina - 5

preko 80 godina - 8

 

za konkretno ova dva dana se i kod zena i kod muskaraca jasno vidi pad umrlih kod grupe starijih od 80 godina (vakcinisani), dok smo kod mladjih na slicnom nivou (kod muskaraca je manje umrlih i kod onih izmedju 60 i 79 godina starosti, sto kao posmatrac sa strane ne mogu da objasnim (jer nemam detaljnije informacije), jedino ako su muskarci ovog starosnog doba mozda cesce u starackim domovima, pa su tu vakcinisani - a mozda je i nesto drugo u pitanju)

 

 

za celu Nemacku to izgleda ovako:

5.2. umrlo 684 ljudi

zena:

35-39 godina - 6

60-79 godina - 54

preko 80 godina - 280

 

muskaraca

35-39 godina - 17

60-79 godina - 116

preko 80 godina - 210

 

 

juce umrlo 245

zena:

35-39 godina - 8

60-79 godina - 34

preko 80 godina - 53

 

muskaraca

35-39 godina - 14

60-79 godina - 58

preko 80 godina - 77

 

uocava se slicno.

 

inace, na osnovu podataka koje mogu i sad da skinem s sajta RKi i nacrtam dijagramcic, minimum inficiranih posle decembarskog talasa smo imali negde oko 20.2., kad pocinje ovaj sadasnji talas. Minimum umrlih smo imali negde oko 28.3., posle cega pocinju i ove brojke polako da rastu. Sto ce reci da imamo nekih 5 sedmica pomeraj.

 

koliko vidim sad smo po broju inficiranih negde na nivou pocetka decembra, tj. negde u sred zimskog talasa (tad je pik bio oko nove godine).

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites




Kako god, meni deluje kao unosan biznis.


I u redu je da bude. Pronašli, proizveli, red je i da zarade. Ne kažem za tebe, ali generalno se iz nekog razloga farmaceutska industrija posmatra kao nekakva socijalna ustanova koja bi trebalo da bude neprofitna, a stvarnost je takva da mi ne bismo imali ni polovinu lekova i uređaja koje imamo da nije tog profita. Sad što je prosečnom čoveku lakše dati 1000eur za iPhone, ali ne i 100 eura za vakcinu, to je već stvar pogrešne kulture.

Money makes the world spin, pa tako i u industriji lekova. Loše je jedino kad se predimenzioniraju cene, kao recimo onaj lik u USA što je naplaćivao insulin nekoliko puta više nego što treba, ali profit mora da postoji. Dobar profit.
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Marvin said:

Zna li se hoće li vakcinacija da ide za praznike?

Ja se danas Fajzerovao, datum revakcine nisam dobio a 3 nedelje mi pada tačno na 1. maj što je i uskršnja subota.

Pa jbg morace, oni muceni ljudi svakako rade non-stop.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Eddard said:


 

 


I u redu je da bude. Pronašli, proizveli, red je i da zarade. Ne kažem za tebe, ali generalno se iz nekog razloga farmaceutska industrija posmatra kao nekakva socijalna ustanova koja bi trebalo da bude neprofitna, a stvarnost je takva da mi ne bismo imali ni polovinu lekova i uređaja koje imamo da nije tog profita. Sad što je prosečnom čoveku lakše dati 1000eur za iPhone, ali ne i 100 eura za vakcinu, to je već stvar pogrešne kulture.

Money makes the world spin, pa tako i u industriji lekova. Loše je jedino kad se predimenzioniraju cene, kao recimo onaj lik u USA što je naplaćivao insulin nekoliko puta više nego što treba, ali profit mora da postoji. Dobar profit.

 

 

Slazem se potpuno. Nekako ljudi misle da proizvodnja lekova dolazi kada baba sa Miroca osisi bokvicu i pomesa sa guscijom mascu. Ne do lekova se dolazi kroz dugotraja i mukotrpan proces koji obavljaju zaista kvalifikovani i uceni ljudi koji sigurno ne rade za 500e mesecno. Pritom je ta masinerija dugotrajna ogromna i obuhvata hiljade ljudi. 

 

Ne kazem da nema mafijanja pogotovo u distribuciji lekova i podmicivanja zdravstvenih ustanova da bi prepisivali odredjene lekove ali postoje i auto mafija, i energetska mafija, i duvanska mafija, i drzavna mafija, i mnogo drugih mafija ali samo se farmaceutska smatra za nekako zlu mafiju koja zombira ljude. 

 

Smesno mi je kada neko kaze farmacija ne da proizvodjacima kanabisa i ulja da udju na trziste jer bi nestali posto kanabis leci sve od akni do tumora a industrija kanabisa vrti love ako ne vise onda isto para od proizvodjaca lekova i vrtoglavo raste poslednjih godina. Nesto me cujem da se oni proglasavaju za mafiju jer naplacuju svoje proizvode i to dobrano. 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Tamburinjo said:

 

Slazem se potpuno. Nekako ljudi misle da proizvodnja lekova dolazi kada baba sa Miroca osisi bokvicu i pomesa sa guscijom mascu. Ne do lekova se dolazi kroz dugotraja i mukotrpan proces koji obavljaju zaista kvalifikovani i uceni ljudi koji sigurno ne rade za 500e mesecno. Pritom je ta masinerija dugotrajna ogromna i obuhvata hiljade ljudi. 

 

Ne kazem da nema mafijanja pogotovo u distribuciji lekova i podmicivanja zdravstvenih ustanova da bi prepisivali odredjene lekove ali postoje i auto mafija, i energetska mafija, i duvanska mafija, i drzavna mafija, i mnogo drugih mafija ali samo se farmaceutska smatra za nekako zlu mafiju koja zombira ljude. 

 

Smesno mi je kada neko kaze farmacija ne da proizvodjacima kanabisa i ulja da udju na trziste jer bi nestali posto kanabis leci sve od akni do tumora a industrija kanabisa vrti love ako ne vise onda isto para od proizvodjaca lekova i vrtoglavo raste poslednjih godina. Nesto me cujem da se oni proglasavaju za mafiju jer naplacuju svoje proizvode i to dobrano. 

Ovaj, to te zulja? :classic_blink:

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Eddard said:

Ne kažem za tebe, ali generalno se iz nekog razloga farmaceutska industrija posmatra kao nekakva socijalna ustanova koja bi trebalo da bude neprofitna, a stvarnost je takva da mi ne bismo imali ni polovinu lekova i uređaja koje imamo da nije tog profita. 

 

Pravo da ti kažem na granici sam u mišljenju da li je u redu. Svestan sam da taj profit ne mogu staviti u celovit kontekst i zato ne dopuštam da zauzmem neki prenaglašen stav o toj temi. Jer postoji i cena koštanja lečenja korone - to nije džabe i sigurno ne košta 35 evra po čoveku.

 

Svestan sam da se na nekim beskorisnostima zarađuje verovatno i ozbiljnija lova (npr ko zna koji je profit društvenih mreža i sl.). Ili svedoci smo manipulacijama cenama nafte koja ima strašne skokove i padove, a koji sigurno nisu uvek u korelaciji ni sa tražnjom ni sa mogućnostima proizvodnje.

Link to comment
Share on other sites

Sto se profita tice, sto je veca glupost, to treba da bude veci. Jer ti pametni ljudi koji prodaju novine stavljajuci sise i iskasapljene ljude na naslovne strane samo koriste to sto u ovoj zemlji recimo vlada bezakonje i sto su ljudi takvi kakvi jesu.

 

Znaci ljudi da se promene pa toga nece biti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Marvin said:

Zna li se hoće li vakcinacija da ide za praznike?

Ja se danas Fajzerovao, datum revakcine nisam dobio a 3 nedelje mi pada tačno na 1. maj što je i uskršnja subota.

Pa stice ti poruka o terminu revakcinacije na fon i mejl. Verovatno na dan pred revakcinaciju ko i za vakcinaciju.

 

edit I ja sam se skoro fajzerovao, cetvtrak, 8. 3. Medicinski radnik koji vodi evidenciju o vakcinisanju mi je rekla da bi revakcinacija trebalo da bude 29. ali da ce mi stici potvrdna poruka o terminu revakcinacije. Mozda ti odloze za koji dan zbog praznika, ali ces biti obavesten putem poruke.

Edited by mr clutch
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, djura.net said:

Indija I Brazil su bas on the fire, nemaju puno vakcina, a I to sto imaju u Brazilu, dominira sumnjivi sinovac, uz to im je predsednik totalni psiho koji 'ne priznaje' koronu I drzavu organizuje kao da je sve u najboljem redu, da ne kazem - planski prokuzava narod. 

USA jos nije na talasu, vise neki plato, ali su vec uspeli da daju makar jednu dozu trecini stanovnistva, tako da se 'jure' sa ovom infencijom jer su pozurili sa otvaranjem. Iskustva Izraela I UK kazu da se najbolji rezultati postizu kombinacijom strogih mera I vakcinacijom bar 40% stanovnistva. 

 

Sto se nas tice, ako obuzdamo ovo cudo tokom leta, kad dodju ovi fajzeri I moderne, ako (uz Bozju pomoc, posto na nas se nije oslanjati) pocnemo proizvodnju Sputnjika I Sinofarma, trebali bi da imamo dosta mirniju zimu.

 

 

 

Imaju u Indiji vakcina, kod njih se proizvodi Astrazeneka ali treba imunizovati onoliku populaciju. 

Ko zna kolike su realne brojke tamo. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ras kass said:

 

Imaju u Indiji vakcina, kod njih se proizvodi Astrazeneka ali treba imunizovati onoliku populaciju. 

Ko zna kolike su realne brojke tamo. 

Imaju AZ, a imaju I svoju covaxin koju proizvodi njihov institut Bharat Biotech, ali sve je to nedovoljno s obzirom na broj ljudi u Indiji.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...