Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, urosg3 said:

ja ne vidim kako si ti to razumeo...
Ukoliko te ne mrzi eksplikuj?

Pa lepo. Kukas protiv ogranicavanje kretanja stanovnistva, a to je nacin da se smanji brzina sirenja virusa. Sto se vise stanovnistva razboli to ce vise onih iz rizicnih grupa (stariji i bolesni, pusaci, dijabeticari, srcani bolesnici, pusaci, s autoimunom bolascu itd.) pomreti u kracem vremenu kad nema sanse da se razvije neki metod lecenja ili eventualno neka vakcina. Sto znaci da bi ladno potpisao smrtnu presudu za te ljude zbogradi tvoje slobode.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

Pa lepo. Kukas protiv ogranicavanje kretanja stanovnistva, a to je nacin da se smanji brzina sirenja virusa. Sto se vise stanovnistva razboli to ce vise onih iz rizicnih grupa (stariji i bolesni, pusaci, dijabeticari, srcani bolesnici, pusaci, s autoimunom bolascu itd.) pomreti u kracem vremenu kad nema sanse da se razvije neki metod lecenja ili eventualno neka vakcina. Sto znaci da bi ladno potpisao smrtnu presudu za te ljude zbogradi tvoje slobode.

e tako to izgleda kad si samouveren.
 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, urosg3 said:

I prava građana, sad je već očigledno. Dakle ko preživi  doživeće, da mu se bilo koje pravo može oduzeti, i to je nepromenjljiva činjenica, sada već.

Deci ostavljamo gore društvo nego što smo ga nasledili, sada je to izvesno.

Urose,ja pokusavam da te razumem,ali mislim da ti je Eddard prilicno lepo objasnio - situacija je bez presedana i mislim da ce i mnogo demokratski razvijenija i slobodnija drustva mozda morati da posegnu za privremenim restrikcijama na polju covekovih/gradjanskih sloboda i prava.

A sto se tice tvoje bojazni,ja mislim da to nece biti "nepromenljiva" cinjenica. I to mislim iz dva razloga:
1) Zato sto se iza onih nesrazmerno velikih naocara koje nosi, krije isto takva velika kukavica (drugim recima:nece se osmeliti)
2) Zato sto,i kada bi se osmelio,to mu nece dopustiti izvana
Sto je opet porazavajuce za nas kao drustvo (da mi nemamo snagu da to sprecimo,a trenutno mi ne deluje da imamo),ali to je za drugu temu i mozda drugo vreme

P.S.i moji roditelji su meni ostavili mnogo losije drustvo. To je taj cuveni balkanski usud - "uvek moze gore"

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:
5 minutes ago, urosg3 said:
e to je muka što nije privremeno. Nego arbitarno. Dok Onaj što mu smešno ne kaže - dosta je, Ili ne prepiše, i dođe mu u glavu?
Odakle nam ideja da je privremeno?

Na čemu zasnivaš tu tvrdnju da nije privremeno?

Zato što nema dokaza da jeste. Ničim je vremenski ograničeno. Nema u "Službeni glasnik" datuma.

Znamo li koliko će da traje - ne znamo. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

Urose,ja pokusavam da te razumem,ali mislim da ti je Eddard prilicno lepo objasnio - situacija je bez presedana i mislim da ce i mnogo demokratski razvijenija i slobodnija drustva mozda morati da posegnu za privremenim restrikcijama na polju covekovih/gradjanskih sloboda i prava.

A sto se tice tvoje bojazni,ja mislim da to nece biti "nepromenljiva" cinjenica. I to mislim iz dva razloga:
1) Zato sto se iza onih nesrazmerno velikih naocara koje nosi, krije isto takva velika kukavica (drugim recima:nece se osmeliti)
2) Zato sto,i kada bi se osmelio,to mu nece dopustiti izvana
Sto je opet porazavajuce za nas kao drustvo (da mi nemamo snagu da to sprecimo,a trenutno mi ne deluje da imamo),ali to je za drugu temu i mozda drugo vreme

P.S.i moji roditelji su meni ostavili mnogo losije drustvo. To je taj cuveni balkanski usud - "uvek moze gore"

Ma ok, ukoliko ovo preživimo, super,  i za drugu temu, možda slažem se.
 

Link to comment
Share on other sites

CG mora da prodje kroz proces mislim da je cak bolje za njih sto pre to bolje sasvim sigurno nisu mogli docekati sezonu sa nula slucajeva - u tom slucaju bi tek onda pocelo sa turistima sto bi bilo jos gore, bar meni tako izgleda

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zato što nema dokaza da jeste. Ničim je vremenski ograničeno. Nema u "Službeni glasnik" datuma.

Znamo li koliko će da traje - ne znamo. 
Ne znamo. Ali ne zato što vlast ne zna, već zato što nauka ne zna.

A u nauku imam ipak mnogo više poverenja. U jednom trenutku će znati.
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

CG mora da prodje kroz proces mislim da je cak bolje za njih sto pre to bolje sasvim sigurno nisu mogli docekati sezonu sa nula slucajeva - u tom slucaju bi tek onda pocelo sa turistima sto bi bilo jos gore, bar meni tako izgleda
ma kakav turizam, to nece nidje postojati ove godine.
evo zabrana da u vozilu budu vise od dvije osobe a ukinuli sav saobracaj. ludilo.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Hteo sam i prethodna pitanja da ignorišem, ali si uporan prijatelju, pa da ti odgovorim taksativno: 

1, Nisam lekar, makar radim u Poliklinici, doduše kao IT, sysadmin. Dakle ne znam kako bih.
2. Ono što znam je da je sloboda, SVAKOG POJEDINCA previše dragocena da je prepustimo Vučiću, onom istom koji se cerekao pre neki dan, na temu "najsmešniji virus sa FB"
3. Šta je tačno razlika, između tog cerekanja, i danas, ukidanja ustavnih sloboda? Pazi, lik kojem je smešno bilo onda "idite žene u Milano, hahah, ja popijem po rakiju dnevno sve u redu" ti vlastan da ti otme slobodu kretanja...
4, I nama je volšebno isto...

Muka je da je sloboda nežna pojava i valja je gajiti, ima vremena kada je valja zalivati vodom, ali dešava se da je treba zalivati krvlju. Mene lično je ovo društvo, moje, tvoje, samo dvaput zvalo da ponudim krv za slobodu, oba puta iz pogrešnih razloga i motiva i srećom po mene - zaobišlo me. Ono što vidim sad je dilema:

...ne hoćeš li se zaraziti, već kad ćeš se zaraziti jer će ukoliko je pandemija - ogromna većina će biti zaražane samo je vremenska kriva različita
...svi će se zaraziti, i  pitanje je u kom vremenskom periodu
i ti @Referent i ja: bićemo zaraženi i nadam se preboleti.
...i ovi naši najstariji - zaraziće se, samo da peglamo krivu i vremensku konstantu, ali hoće, na kraju. dakle pitanje je vremenske krive
...Čuvaćemo javna preduzeća i javni sektor, bez obzira na zarazu, jer smo "tako u mogućnosti" bez obzira na sve i socijalnu pravdu,
...Privatni sektor, mala i srednja preduzeća, oh jebiga: jeste videli Bergamo??? Tamo je 60 sanduka oh užas. ok. (kao da smo mi krivi, iz nedržavnog sektora za tih tačno 60 sanduka)

šta je poruka: predali smo sopstvenu slobodu, koju uzgred nismo zaradili, i zato smo je dali, za "smanjenje vremenske krive neminovnog"

Ukoliko sam negde pogrešio - molim te Referent - pojasni mi, ja sam čovek sklon kritičkom mišljenju, pa i na svoj račun.

 

Koliko pogresno razmisljanje da ne znam odakle da pocnem. Bukvalno ne znam odakle da pocnem.

1. O kakvim slobodama govoris? Ja, uostalom kao i vecina ljudi ima nekog u rizicnoj grupi, tako da me iskreno zabole za ljudska prava sada. Po meni su mere blage i treba jos cvrsca ruka. Pojedinim primercima homo sapiena, tj Krkanima bih oduzeo sva prava osim na disanje, to ce korona izgleda da im sredi. Ocemo na pivu, da ti pricam kako mi je bilo u Svici mentolima, glupim fudbalerima itd. Sta vredi kad se ja i mnostvo izolujemo kad oni seju bolest okolo. Pendrek u asepsol sto neko rece i udri.

2. Kako moze biti svejedno u kom se trenutku masa ljudi zaraze? Vakcina, preopterecenost bolnica i sloboda respiratora, veci uzorak da se vidi efekat UV zraka na virus.. Nije svakako isto da li se zarazis sada ili za godinu dana kada ce biti mnogo vise podataka o virusu a slobodniji resursi po bolnicama. 

3. Privatni sektor. Da najebace. Nisi samo ti u pitanju, nego su manje vise svi u istom sosu.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Cavani said:

Koliko pogresno razmisljanje da ne znam odakle da pocnem. Bukvalno ne znam odakle da pocnem.

1. O kakvim slobodama govoris? Ja, uostalom kao i vecina ljudi ima nekog u rizicnoj grupi, tako da me iskreno zabole za ljudska prava sada. Po meni su mere blage i treba jos cvrsca ruka.

eto... Čija ruka? ta čvrsta ruka?

Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

eto... Čija ruka? ta čvrsta ruka?

Brate jel moguce da ti hoces sad o Vucicu da raspravljas? Da najgori je, tesko da ga iko ovde ne podnosi kao ja, al koga bole uvo za njega sada. Njega ko uzima za reper za bilo sta je u ozbiljnom problemu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:

Ne znamo. Ali ne zato što vlast ne zna, već zato što nauka ne zna.

A u nauku imam ipak mnogo više poverenja. U jednom trenutku će znati.

Ja bih voleo da delim optimizam, stvarno. U međuvremenu moramo da "promenimo ponašanje"  da "bezuslovno slušamo struku"  i eto, usput, imamo još jednu promenu društvenih vrednosti i načela.

Može biti da ste u pravu, ali eto živi bili, nadam se, pa videli.  Prethodne promene su bile na gore...

Just now, Cavani said:

Brate jel moguce da ti hoces sad o Vucicu da raspravljas? Da najgori je, tesko da ga iko ovde ne podnosi kao ja, al koga bole uvo za njega sada. Njega ko uzima za reper za bilo sta je u ozbiljnom problemu.

pa čija ruka onda? o čemu pišeš?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Hteo sam i prethodna pitanja da ignorišem, ali si uporan prijatelju, pa da ti odgovorim taksativno: 

1, Nisam lekar, makar radim u Poliklinici, doduše kao IT, sysadmin. Dakle ne znam kako bih.
2. Ono što znam je da je sloboda, SVAKOG POJEDINCA previše dragocena da je prepustimo Vučiću, onom istom koji se cerekao pre neki dan, na temu "najsmešniji virus sa FB"
3. Šta je tačno razlika, između tog cerekanja, i danas, ukidanja ustavnih sloboda? Pazi, lik kojem je smešno bilo onda "idite žene u Milano, hahah, ja popijem po rakiju dnevno sve u redu" ti vlastan da ti otme slobodu kretanja...
4, I nama je volšebno isto...

Muka je da je sloboda nežna pojava i valja je gajiti, ima vremena kada je valja zalivati vodom, ali dešava se da je treba zalivati krvlju. Mene lično je ovo društvo, moje, tvoje, samo dvaput zvalo da ponudim krv za slobodu, oba puta iz pogrešnih razloga i motiva i srećom po mene - zaobišlo me. Ono što vidim sad je dilema:

...ne hoćeš li se zaraziti, već kad ćeš se zaraziti jer će ukoliko je pandemija - ogromna većina će biti zaražane samo je vremenska kriva različita
...svi će se zaraziti, i  pitanje je u kom vremenskom periodu
i ti @Referent i ja: bićemo zaraženi i nadam se preboleti.
...i ovi naši najstariji - zaraziće se, samo da peglamo krivu i vremensku konstantu, ali hoće, na kraju. dakle pitanje je vremenske krive
...Čuvaćemo javna preduzeća i javni sektor, bez obzira na zarazu, jer smo "tako u mogućnosti" bez obzira na sve i socijalnu pravdu,
...Privatni sektor, mala i srednja preduzeća, oh jebiga: jeste videli Bergamo??? Tamo je 60 sanduka oh užas. ok. (kao da smo mi krivi, iz nedržavnog sektora za tih tačno 60 sanduka)

šta je poruka: predali smo sopstvenu slobodu, koju uzgred nismo zaradili, i zato smo je dali, za "smanjenje vremenske krive neminovnog"

Ukoliko sam negde pogrešio - molim te Referent - pojasni mi, ja sam čovek sklon kritičkom mišljenju, pa i na svoj račun.

 

Izvini što sam uporan. Ali sam vrlo radoznao i svašta sam pročitao na ovom forumu (što na njemu, što na linkovima odavde), tako da sam dosta naučio i oko nekih stvari debelo promenio mišljenje. Možda to ima veze i sa nekim sazrevanjem, ali nebitno. Mislio sam da imaš neku drugu opciju koja bi možda zvučala ok oko koje bi se pričalo i tako dalje.

Svestan sam ja da ćemo se svi mi razboleti i da će neko završiti onako kako ne želi, ali ono što moj mozak može da svari je da jedino na ovaj način možeš kontrolisati širenje virusa. I koliko vidim dobar deo sveta smatra da će zabranom kretanja i ukidanjem sloboda uspeti da se izbori sa virusom.

Apsolutno sam svestan koliko nestručni ljudi se nalaze u ovom trenutku na vlasti i za svaku njihovu odluku koju su doneli u toku ovog sranja ja razmišljam koju korist oni imaju i zašto baš u tom momentu. Taj što je doneo odluku o VS verovatno mašta da je svaki dan VS da može da radi šta hoće. A i ovako radi šta hoće. Em što je patetičan, em je i dalje u kampanji i održava svoje birače mirne i nivo morala na nivou.

Ne znam šta će biti sa privatnim sektorom. Mislim da bi privatni sektor pukao i bez VS, ali to je samo moje mišljenje laičko, pa još dva nivoa ispod. Ja sam na "državnoj sisi", ali svi moji bliski ljudi nisu. Ja se iskreno nadam da ćemo se svi mi nekako izvući u finansijskom smislu. Ali daj prvo da sačuvamo ljude, pa će biti nešto i nekako posle.

 

Hvala na odgovoru i izvini još jednom na dosađivanju.

 

A sloboda ovde odavno ne stanuje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Charlie Foxtrot said:

 

A što ne radite 12/24 12/48... To je praktičnije od tri smene, pogotovo u ovakvo vreme,  a takođe obezbeđuje maximalnu iskorištenost isto kao treća smena. 

Zato što mi radimo po jedinstvenom sistemu u Srbiji, 6-4 24/7 sa 5 smena. 2 dana prva, 2 dana druga, 2 dana treća i 4 dana slobodno. Tako se duguje određeni broj sati u toku godine (48h do 84h) i to se vraća tako što te zovu tokom slobodnih dana na tehničke dane, menjaš kolege na bolovanju, menjaš kolege koji koriste dane za venčanja, rođenja... Kad vratiš to što duguješ sve ide u prekovremene sate i plaća se 2x godišnje, sa julskom i januarskom platom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Akiro said:

Najzad su zatvorili granice, naravno sa debelim zakašnjenjem, taman da uđe 71k potencijalnih nosilaca iz ugroženijih područja nego što smo mi. Sad jedino da što pre zatvori sve kafane pa da ovi makar u prvom mahu samo prenesu "pozdrave" iz Evrope samo svojoj rodbini. Možda ih to potakne na razmišljanje šta su uradili. Mada će posle da se proširi i na nas ostale, tu nema pomoći, otišla mast u propast.

 

 

Ti bas imas problem sa gastosima :classic_smile:

Jel tih 70k ulazi svaki dan...posto cesto podsecas na to, ili je ukupan broj.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

CG mora da prodje kroz proces mislim da je cak bolje za njih sto pre to bolje sasvim sigurno nisu mogli docekati sezonu sa nula slucajeva - u tom slucaju bi tek onda pocelo sa turistima sto bi bilo jos gore, bar meni tako izgleda

Pa pitanje koliko ce turizma biti ovog leta. Sta ces da ides negde ako te drze 14 dana u samoizolaciji to mozes i kuci da radis.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ti bas imas problem sa gastosima :classic_smile:

Jel tih 70k ulazi svaki dan...posto cesto podsecas na to, ili je ukupan broj.

 

Ukupan broj, mada tek ujutru u osam zatvaraju granice. Ne znam da li ce ih nocu pustati posto je od 20h zabrana kretanja.

 

Nemam generalni problem sa gastosima, uostalom i sam sam živeo 22 godine u Nemačkoj. Ne bih imao problem sa gastosima iz neke zemlje, koja nije nešto preterano pogođena ovim virusom i koji ne predstavljaju značajan dodatan rizik po nas "domaće". Ali imam veliki problem sa onima iz Italije, Španije, Švajcarske, Nemačke, Austrije, Francuske, a uglavnom dolaze odatle. Nisu nama ovde Kinezi pokrenuli priču. Uvoz virusa mislim da je krenuo od Švajcarske.  Još donekle ajde da razumem sezonce, koji tamo rade na crno, i nemaju nikakvu mogućnost nego da se vrate ovamo. Ali za one, koji nas ovde izlažu  veoma znatnom dodatnom riziku zbog uštede novca tokom tamošnjeg lockdowna ili zbog toga što veruju, da će ovde lakše zaobići i izigrati lockdown (čime su u pravu) ili koji plaču za pravoslavnim uskrsom, masnom jagnjetinom/prasetinom, ajvarom i pevaljkom, i slične, ili koji se u krizi jednostavno samo osećaju sigurno u svom sopstvenom krdu, koliko god ono bilo nerazvijenije od onog iz koga dolaze, apsolutno nemam razumevanja. Jednostavno mi je moje i moje supruge i drugih dragih ljudi ovde dupe preče od njihove t'ga za jug "patnje". I tu ne može da bude solidarnosti sa njima. Jedostavno predstavljaju nepotreban dodatan rizik.

 

I, koliko god onaj primer koji je *****usti izneo o bračnom paru gastosa iz Pariza, koji su znali da su zaraženi a svejedno seli u pun krcat avion i došli ovamo, predstavljao političko huškanje, ne sumnjam da ti dotični stvarno postoje i jesu to uradili. Tipično srpski. Po meni je to što su to dvoje uradili maltene pokušaj ubistva sa predumišljajem. Toliko informacija o Koroni na sve strane imaš da teško da nisu bili svesni šta rade. Dnevno vidim primere onih, koje sigurno nužda nije naterala da dođu ovamo, a čujem i za dosta takvih. Šta da radim, kad sezonce nemam u krugu poznanika, ali zato ovih drugih, što posredno što neposredno, u to više.

Koji je to baš tačno procenat, ne znam. Ali sigurno nije beznačajan i taj rizik je trebao da bude sprečen. Njihovo pravo na slobodu kretanja prestaje tamo gde ugrožavaju tuđe pravo na zdravlje i život, ili, u ovom slučaju, na znatno manji rizik.

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Zato što nema dokaza da jeste. Ničim je vremenski ograničeno. Nema u "Službeni glasnik" datuma.

Znamo li koliko će da traje - ne znamo. 

Vanredno stanje, inače, može da traje 90+90 dana... Ne znam stvarno šta posle toga, ako se u tih 180 dana ne steknu uslovi da se ono ukine... Pošto je i EU zatvorila granice i "ograničila slobode svojih građana" izgleda da ih je, po tvojoj teoriji, Vučić na to nagovorio ili.... Je to ipak jedina mera da se malo ublaže posledice koje mogu nastati...? Lepo je objasnio I.Ivanović: bolnice imaju određene kapacitete i ako ih usled naglog porasta broja obolelih prebukriramo koronom bićemo svi u problemu jer neće imati ni ko ni gde da nas pregleda za bilo šta drugo.... Pošto će biti zauzeti koronom...

Edited by Azazelkg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...